IJmuider Courant De Volksuitspraak. Spanje" op de Veiligheidsraad agenda Het Ruhrgebied: Geen honger in den zomer maar zuinigheid is plicht. 60e Jaargang No. 18300 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Blaandag 8 April 1046 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. |^OG zes weken scheiden ons van de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Het is goed te weten, dat zij nabij zijn. Want aan de volksuitspraak, die Neder land terug zal voeren in een democratisch régime, dat immers alleen door de met volledig gezag bekleede instellingen van zulk régime gewaarborgd kan worden, is dringend behoefte. Het was te voorzien en het is op deze plaats ook bij zijn eerste optreden al ge zegd, dat het Noodparlement tekort zou schieten. Dat kan men het niet eens ver wijten. Het mist het gezag van een geko zen volksvertegenwoordiging en is zich daarvan bewust. Het heeft steeds geweten dat het geen politieke ontwikkeling kan scheppen of zelfs maar inleiden, omdat zijn samenstelling niet beantwoordt aan de nu in het volk heerschende stroomingen en verlangens en het ook maar voor enkele maanden zitting heeft gekregen. Bovendien zal ongeveer de helft van de leden geen candidatuur voor de verkie zingen meer aanvaarden en dus in Mei verdwijnen. Toch had het Noodparlement veel meer nuttigen, zakelijken arbeid kunnen ver richten als de regeering het daartoe in de gelegenheid had gesteld. Dat heeft zij niet gedaan. In den laatsten tijd is de Tweede Kamer bijna werkeloos. Toen zij onlangs bijeenkwam ter behandeling van één klein ontwerpje, heeft een der leden daartegen geprotesteerd. Hij heeft ge vraagd waar de beloofde ontwerp-begroo- ting bleef en waarom de nota-Gerbrandy over het regeeringsbeleid in Londen nog altijd niet bij de Kamer was inge diend. Hij noemde meer onderwerpen en voorzitter mr. Van Schaik kon hem slechts antwoorden met een gebaar van on macht: hij kon er ook niets aan doen. Zulk een geval typeert den toestand. Parlementair-democratisch landsbeleid werkt anders. Als de nieuwe, direct door het volk gekozen Kamer in functie treedt zal de regeering de dan benoemde nieuwe regeering verplicht zijn haar de zaken voor te leggen en als zij daarin te kort mocht schieten, zou zij tot aftreden worden genoopt. Er is veel in de huidige situatie des lands, dat diepe bezorgdheid wekt. De hoop dat deze regeering er nog in slagen zou, op menig gebied door krachtig in grijpen en het geven van een duidelijk richtsnoer verbetering te brengen, is te leurgesteld. Met de rechtszekerheid is het nog steeds slecht gesteld en een duidelijke lijn voor de toekomst ontbreekt. De ge weldige geldverspilling van het staats apparaat is geenszins bedwongen. Een loodzware bureaucratie remt het maat schappelijk leven en vertraagt het herstel. In de kringen van ons oude ambtenaren corps, terecht trotsch op zijn naam. is de ergernis over den toestand zeker niet min der groot dan bij het publiek. De talloozef gevallen van fraude en corruptie zijn be schamend voor ons land. Hardwerkende menschen worden door de heerschende ..Ueberorganisation" het spijt mij het woord te moeten bezigen ertoe ge dwongen de helft van hun arbeidstijd, of meer, aan nutteloos en afmattend offi cieel gedoe te verspillen. Zij, die indertijd aandrongen op vroeger verkiezingen, hebben juist gezien. Het heerschende overgangsbewind heeft te lang geduurd. De huidige verschijnselen geven daar de duidelijke kenmerken van. Het is hoog tijd dat het landsbeleid op vasten grondslag wordt geschoeid en daartoe zal de volksuitspraak bij de Kamerverkiezingen de groote en beslis sende inleiding zijn. Het is lntusschen zeker dat velen zich den terugkeer tot normale parlementair- democratische verhoudingen nog niet goed kunnen voorstellen. Menigeen is ze ontwend- Er komt bij dat zij in de laatste periode voor den oorlog al gedurende vele jaren ontwricht waren door het ont breken van een regeringsmeerderheid, door het herhaaldelijk optreden van ex tra-parlementaire en zaken-kabinetten, door een verwording van het stelsel, die men feitelijk niet aan de Kamer, maar aan een rampzalige politieke versnippe ring in den lande en het optrekken van kunstmatige scheidsmuren moest wijten De parlementaire democratie was in menig opzicht vastgeloopen. De vrees, dat dit zich in de toekomst wel eens zou kunnen herhalen is op den ach tergrond geraakt door een nieuwe ont wikkeling sinds de bevrijding, die tot zekere doorbraak der oude verhoudingerP en tot nieuwe concentratie van krachten heeft geleid. Gedeeld leed in bezettingstijd heeft ook menigen scheidsmuur doen val len. Het is moeilijk, den blijvenden in vloed van die ervaringen te schatten. Het zou zeker verkeerd zijn, hem te onder schatten. Maar waakzaamheid zal bij de hervatting en ontwikkeling van de par lementaire democratie geboden zijn, opdat zij niet opnieuw aan oude afdwalingen ten prooi valt. Herziening van het kies stelsel is een der noodzakelijkste verbete ringen. die bij de komende grondwetsher ziening voltrokken moeten worden om een beter basis te leggen, dan in de pe riode 19171940 bestond. Dit alles zal nog veel bespreking en voorlichting in de toekomst behoeven. Hoofdzaak is thans dat wij terugkeeren tot een ibewind, waarin de volksinvloed overheerscht, hetgeen in het algemeen wil Nedcrlandsche kinderen, die in Kopenhagen vertoeven tot herstel van hnn gezond heid, uiten hun enthousiasme bij het bezoek van het Prinselijk Paar. (P) Het woord is aan. Prof.,mr. W. P. J. Porape: Rechtvaardigheid zonder barmhartigheid is niet slechts hard, maar ook dor als een rots. (Uii: Bevrijding) Polen maakt de kwestie aanhangig ,.Het laatste gezwel op Jiet lichaam vau een vredig en gezond Europa", zooals Spanje indertijd in een Fransche publica tie genoemd werd, zal na de gedwongen pauze in de behandeling van dit probleem, die veroorzaakt werd door de Perzische kwestie, thans opnieuw in het middelpunt der wereldbelangstelling worden gesteld door een Poolsche demarche, die Zater dag bekend werd gemaakt: De Poolsche rcRcering heeft haar vertegenwoordigers bij den Veiligheidsraad opdracht gegeven, de kwestie der betrekkingen tusschen de Vereenigde Naties en Spanje op de agenda van den Veiligheidsraad te plaatsen. Te gelijkertijd werd medegedeeld, dat Polen de rcpublikeinsche Giral-regeering erkent tengevolge van een eenstemmig besluit van den Poolschen ministerraad. In de Poolsche publicatie wordt Franco ervan beschuldigd. Poolsche soldaten die tijdens den oorlog uit Frankrijk en elders over de Spaansche grens gevlucht" waren, te hebben gevangen genomen en in het concentratiekamp Mirando del Ebro te hebben opgesloten. Het nieuws van den Poolschen stap is in de kringen van gedelegeerden der Ver eenigde Naties met gemengde gevoelens ontvangen. Men betwijfelt of deze kwestie wel door den Veiligheidsraad behandeld behoort tc worden, terwijl sommige afge vaardigden niet aannemen dat het Franco regiem een onmiddellijke bedreiging van den vrede vormt tenzij de Poolsche regeering beschikt over nieuwe gegevens, die niet aan andere delegaties bekend zijn. Spaansch initiatief? Naar de Daily Herald mededeelt, zou den hedenmorgen in Madrid talrijke offi cieren in hechtenis genomen zijn. onder beschuldiging van deelneming aan een complot tegen Franco. Onder de gear resteerden bevinden zich verschillende stafofficieren van ouderen leeftijd. Perzisch epiloog. De overeenkomst tusschen Perzië en Rusland, die in de eerste berichten van vorige week ten onrechte een „verdrag" zeggen dat niet alleen een regeeringspartij of regeeringspartijen zich doen gelden, maar dat ook de oppositie invloed op den gang van zaken uitoefent: een oppositie die niet uit „dwergpartijtjes" maar uit waarlijke secties van de volksmeening bestaat. Men moet meeningsverschillen, die de groote lijnen raken niet vreezen en zeker niet pogen ze te onderdrukken ir. den dwang van een „één-partijstelsel", dat slechts een onschuldig klinkende andere naam voor de dictatuur is, dat strijdt met den aard van ons volk en van andere Westersche volken en waarvan wij de ellende door buitenlandsche import in bezettingstijd ondervonden hebben. De democratie sluit zulken dwang uit en er kent het partijenstelsel, dat bij goede toe passing, bij eerbied voor de eerlijke over tuiging van anderen en uitgesproken wil tot de grootst mogelijke samenwerking de resultaten geeft die men ervan verwacht. Engeland en Amerika hebben m tijden van groote beproeving de hooge waarde der parlementaire democratie opnieuw bewezen. Ons eigen politieke verleden, als men verder teruggaat dan het laatste tijdvak voor den oorlog, biedt er rijke bewijzen van. Zij is minder eenvoudig dan de dicta tuur. Zij vraagt toewijding en begrip voor anderen. ZIJ kan niet leven bij zelfover schatting der partij en de meening. dat zij alleen de waarfieid in pacht heeft. Maar zij biedt ons de eenige kans op een vrije en menschwaardige samenleving. Daarom moeten wij haar weder opbou wen. R- genoemd werd, is door een publicatie van de Perzische regeering in details bekend geworden. Het blijkt een accoord te zijn d3t het resultaat was van de onderhan delingen, die na de mislukte missie van Sultaneh naar Moskou te Teheran werden voortgezet en het gezamenlijke commu niqué dat door beide partijen geteekend werd, is door een foutieve vertaling van een der tolken als een „verdrag" betiteld. De voorwaarden van dit accoord ver schillen sterk van de condities die aan Sultaneh oorspronkelijk te Moskou wer den voorgelegd en er zijn geen geheime clausules aan verbonden. Gromyko blijft eischen. Naar AFP mededeelt, heeft Gromyko een brief geschreven aan den Veiligheids raad, waarin hij namens de Sovjet-regee ring verzoekt de Perzische kwestie defini tief van de agenda te schrappen. Zooals bekend, besloot de raad in zijn laatste bij eenkomst de behandeling van deze aan gelegenheid uit te stellen tot 6 Mei en dan rapport van Rusland en Perzië over den stand van zaken te verzoeken. Gromyko legt er in zijn schrijven den nadruk op, dat dit besluit van den Veilig heidsraad met het handvest der Vereenig de Naties in strijd is. De vorming van liet militaire apparaat der UNO is het onderwerp geweest van ge heime besprekingen die twaalf dagen heb ben geduurd en geleld hebben tot de Instel ling van een gemeenschappelijk secretariaat der vijf militaire delegaties. Duitsch of internationaal De Fransche minister van Buitenland sche Zaken, George Bidault, heeft in een rede te Rijssel opnieuw Frankrijks cisch „het Ruhrgebied los van Duitschland" ge accentueerd, waarbij hij internationalisa tie van het bestuur over dit rijke kolen- gebied voorstelde. Het is niet Frankrijk's bedoeling, Duitschland in zijn economisch herstel te fnuiken, doch het rijke Ruhr gebied is in dienst gesteld geweest van de Hitleriaansche agressie, en dit moet niet voor een tweede keer kunnen gebeuren. Frankrijk mag niet op gezette tijden het slachtoffer worden van Duitsehe pogingen om onder het oog der geallieerden te be wapenen, zooals ook in 1919 gebeurde „Frankrijks politiek," aldus Bidault, „wordt bepaald door de overeenkomst van Potsdam en deze overeenkomst schreef een „harde vrede" voor. Wij wenschen geen annexatie of massa-deportatie vol gens Duitsch systeem, doch evenmin een herhaling van de Duitsehe agressie." Een geldkwestie. Luit.-generaal Lucius Clay, waarnemend opperbevelhebber in de Amerikaansche zóne in Duitschland, verklaarde heden, dat de Ver. Staten voorstander zijn van een economische eenheid en zich dus tegen afscheiding van het Ruhrgebied verzet ten. De Amerikaansche zóne zou nooit in eigen behoeften kunnen voorzien, wanneer het Ruhrgebied zou worden geïnternatio naliseerd, en dit zou de Ver. Staten 200 millioen dollar per jaar kosten. In een oproep tot de bezettende mogend heden hebben vier anti-fascistische par tijen in Duitschland er den nadruk op gelegd, dat de vrede in Europa niet ver zekerd kan worden, wanneer de Ruhr niet een integraal deel van Duitschland blijft. Frauderubriek Arnhemsche distributieambtenaren wa ren niet tevreden met de huidige rantsoe nen. Zy zaten dicht bij het vuur en warm den zich best. De CCD kwam, en de ambte naren brandden zich. 11 personen werden ia verzekerde bewaring gesteld, van wie ver schillende hebben bekend, dat zij zich schul dig gemaakt hebben aan hel; verduisteren van distributiebescheiden, anderen hadden er handel ln gedreven. Nadere bijzonderhe den ontbreken nog in verband met liet nog» I steeds voortdurende onderzoek. „Ik ben ervan overtuigd", aldu& ver klaarde minister Mansholt na afloop van dc internationale voedselconferentie te Londen aan een redacteur van het ANP, „dat de beoogde maatregelen voldoende zyn, om, wat betreft Nederland de kloof tusschen Juni cn October, wanneer de nieuwe oogst nog niet beschikbaar is cn de oude voorraden uitgeput zijn voor het grootste gedeelte te overbruggen". Er vloeien voor ons land geen bepaalde maatregelen uit de conferentie voort. Eigener beweging heeft de regeering het broodrantsoen reeds verlaagd. Zij zal al het mogelijke doen. om zooveel mogelijk van de nieuwe oogst in handen te krijgen en de import zoo hoog mogelijk te houden. Zooals onze minister aankondigde, zal een krachtige actie tegen voedselverspilling worden ingezet Minister Noel Baker wees in zijn slot rede op het groote belang van de zuinig heid. Door verspilling alleen al gaat 5 tot 7% van het broodgraan verloren. De pluimvee- en varkensstapel, twee enorme „consumenten" van graan, zullen inge- krompen moeten worden. De strijd tegen de ratten, die jaarlijks 23 millioen kilo broodgraan verorberen, zal onverbiddelijk moeten zijn. Minister Mansholt merkte hierbij op, dat in ons land de rattenbe strijding voortreffelijk georganiseerd is. Het eten van de aardappels in den schil werd door Noel Baker aanbevolen, daar door het schillen een kwart van de voe dingswaarde verloren gaat. Zoowel regeeringen als bevolking moe ten zich bewust zijn van hun verant woordelijkheid in deze aangelegenheden. Er wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de voedselcrisis nog wel tot 1947 zal voortduren, zoodat alle voed selbronnen aangeboord moeten worden. Argentinië zal voor vleesch moeten zor gen. de Noordsche landen kunnen visch" leveren. Tenslotte wijdde Noel Baker waardee- rende woorden aan Nederlands prestaties na de bevrijding. Hij noemde het herstel van ons vaderland een wonder. Valsche suikercoupures In samenwerking met de Amsterdamsche recherche heeft de Haarlemsche politie twee personen, gearresteerd die deel uitmaakten van het onlangs ontdekte handelaarscom- plot ln valsche suikercoupures. Fransche millioenenorder voor onzen scheepsbouw Op het oogenblik zijn onderhandelingen gaande over de verdeeling van een belang rijke order der Fransche regeering ter zake van bestelling van baggermaterïaal ten behoeve van de havens Lc Havre en Brest en voor koloniale havens in Afrika, o.a. Dakar. In totaal is hiermede een be drag van 20.000.000 gemoeid. De orden zal worden uitgevoerd door Verschure en Co., de fa.'s J. en K. Smit en L. Smit en Zn. te Kinderdijk, Werf Gusto in Schie dam en scheepswerf „De Klop" te Slie- drecht. De staking bij de Walserij Oost In een Zaterdagavond te Beverwijk ge houden vergadering van de E.V.C. is den voorzitter, die lid is van de Kern, de opdracht gegeven aan de directie van de Hoogovens mede te deelen, dat de stakers genegen zijn het werk te her vatten, mihs hun binnen 14 dagen uit sluitsel wordt gegeven inzake dc ver langde loonsverhooging.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1