Verrader speelde Rooden Pimpernel Van Mook en Clark Kerr in ons land B-ploeg bood de Royal Navy meer kansen Avonturen van Wag em Warrel „Gil"-mysterie ten deele ontsluierd Vele Nederlanders zullen zich ia het laatste jaar van1 de bezetting verbaasd heb ben over de activiteit van een anonieme propaganda-grocp, die zich „de Gil-club" noemde. Alle kiosken verkochten in dien tijd het zonderlinge weekblad „De Gil" dat met den bezetter spotte en tegelijker' tjjd een geraffineerde anti-Geallieerde propaganda maakte. Later kwamen de niet minder merkwaardige radio-uitzendingen van deze Gil-club, die het onder Duitsche controle staande programma aanvulden met de tevoren op strenge straffen verbo den nieuwste Amerikaansche jazzmuziek. De sluier, die ook na de bevrijding nog over deze geheimzinnige affaire heeft ge legen; is thans voor een deel opgelicht door de verklaringen voor het Amsterdamsche Tribunaal door een der Gil-figüren, de 27-jarige Fernandina Weckerlin-dc Marez Oyens, berucht onder haar radionaam Lconie Miller. Een modern donker meisje, ondanks de 11 maanden, die zij in een interneerings- kamp heeft doorgebracht, in een smette loos mantelcostuum gekleed, hoorde de tegen haar gerichte beschuldiging kalm aan: hulpverleening aan den vijand. Haar vader was N. S. B.-er en tot 1943 behoor de zij zelf ook tot de beweging; den naam Weckerlin heeft zij van haar Duitschen echtgenoot. Zij was typiste bij de B. N. O., die dagelijks de pro-Duitsche nieuws uitzendingen voor den Omroep verzorgde. Uit het verhoor bleek, dat de jonge vrouw zich reeds in 1943 van DUitschers en N.S.B heeft willen afwenden. Zij is toen het slachtoffer geworden van het bedriegelijke streven van een sluwen meester-propa- gandist en gevaarlijk werktuig in Duitsche hand: Willy van den Hout, meer alge meen bekend onder het pseudoniem Wil lem W. Waterman. „Leonie" in dc luren. Waterman, te slim om bij de N.S.B. 1 zijn aangesloten, genoot de volledige me dewerking van de Duitschers bij zijn boosaardig opzet, met het grootscheepsere lanceeren van de Gil-propaganda de ge zindheid der bonafide Nederlanders te vertroebelen Een onderdeel van zijn tie was een z.g. „geheime zender", door middel waarvan hij op geraffineerde wijze Iweedracht poogde te zaaien in de Neder- landsche ondergrondsche beweging verkeerde berichten naar Engeland zond. Zelfs menschen in zijn naaste omgeving strooide hij zand in de oogen: zij zagen in hem een soort van Rooden Pimpernel, die met weergalooze handigheid den Duit schers een rad voor de oogen draalde, waarvoor hij van hen een hoog salaris ontving. Een van deze bedrogenen was Fernandina Weckerlin, die als „Leonie Miller" inderdaad voor de goede zaak van Nederland meende te werken en op last van Waterman, om redenen die nog in het verborgen liggen, ook gevaarlijk illegaal werk heeft opgeknapt. Zoo wist zij uit een brandkast vele Duitsche stempels te ontvreemden met een valschen sleutel. Tot zoover de onthullingen van „Leo nie" in het Gil-mysterie. Het Tribunaal ledge haar een interneeringsstraf op van 11 maanden met aftrek van den tijd, dien zij reeds in het interneeringskamp heeft doorgebracht. Zij werd dus onmiddellijk op vrije voeten gesteld. Wat verder nog duister is in deze affaire, en dat is mis schien meer dan men vermoeden zou, zal nog eenigen tijd duister moeten blijven, totdat op zijn beun Waterman, de geeste lijke vader van de „Gil", die gedetineerd is, voor het Tribunaal zal verschijnen. Nieuws uit liet buitenland De opperbevelhebber van de Belgische Zwarte Brigade Joris van Steenlandt is door den Krijgsraad ter dood veroordeeld. De slaat ontvangt 9 millioen franc schadever goeding. Minstens 80 menschen verdronken bij het omslaan van een veer op het Herne-Rijnka- naal tusschen Gelsenkirchen en Bühl. Een staking van Duitsche arbeiders in een fabriek van landbouwwerktuigen te Mannheim wegens de rantsoenverlaging werd door de Amerikaansche militaire overheid toegelaten, omdat zij „niet gericht was tegen het militair bestuur". In de baai van Tokio werden op aanwij zingen van een geisha baren platina gevon den. die daar voor de bezetting van Japan door Japansche militairen waren ingeworpen. Een Fransch-Engelsche alliantie is inge leid door besprekingen tusschen den Brit- schen ondersecretaris Hervey en den Fran- schen premier Gouin, ln tegenwoordigheid van George Bidault. Pater Friedrich Muckermann, de Duit sche jezuït die als fel nazi-tegenstander in 1934 naar Frankrijk uitweek en talrijke ge schriften tegen het Hitierregiem publiceerde, is in Zwitserland overleden. In de Canadeesche wetgevende verga dering is aan de hand van een telegram van Moskou aan de Russische ambassade in Ca nada bewezen dat deze nog steeds revolu tionaire propaganda onder de Canadeezen voert. De Grieksche linksche partijen hebben een beroep gedaan op Engeland, Rusland, de Ver. Stalen en Frankrijk om de verkiezingen te annuleeren. Frauderubriek Gerommel rond Arnhem. Een zevental gezinnen uit Arnhem bracht bij de evacuatie in 1943 op last van de Duitschers. huisraad en kostbaarheden over naar een zolder te Wateringen. In 1945 gingen de gezinnen weer Arnhem-waarts, maar de zolder in Wateringen bleek leeg te zijn. Voor ongeveer f 50.000 was den weg van alle kwaad opgegaan. Na lang zoeken ontdekte de Wateringsche politie een spoor van dezen lnfamen diefstal In Schevenlngen en Wateringen werden groote hoeveelhe den textiel teruggevonden. Ook de kostbaar heden (zilver, goud, diamanten) kwamen te voorschijn. Een inwoner van Wateringen had de goederen van de evacués gestolen en ze ln den glfhandel gebracht. Ook hier duurt het onderzoek nog steeds voort. Er zyn reeds verscheidene arrestaties verricht. De Engelsclie Vereeniging llaarlemsehe afileeliug herleeft. Zooals wij onlangs gemeld hebben is een fusie tot stand gekomen tusschen het Ge nootschap Nederland Engeland en de English Association. Tot oprichting van een Haarlemsche afdeeling is dezer dagen besloten. De moeilijkheid is dat het voor lopig bestuur geenerlei gegevens van de vroegere afdeeling Haarlem der English Association bezit, omdat alles door de Duit schers in beslag is genomen. Misschien zal men voor het einde van dit seizoen nog een lecture kunnen organiseeren. Het yoorloopig bestuur bestaat uit de dames en ..eeren: G. Comello (voorzitter), mevr. D. lema-Pearson (secretaresse), Rem- branrltlaan 34, Heemstede. J, Land, (pen- ningm.), mevr. G. H. Peercboom-Chambers en P. Rol. De Radio geeft vanavond HILVERSUM I, 301 M. a vro 16.30 Kindertrijd. 17.00 De Zevenklap per. 17.30 Causerie Joh. Luger. RNIO 18 00 Nieuws. avro 18.18 Les gars de Paris. 18 45 causerie Dr. Westerveld. 19.05 Chopinprogr rnio 19.30 Progr. Ned. Strijdkr. 20.00 Nieuws avro 20,05 Bonte Dinsdagavondtrein 21.30 Serie hoorspel IX. 22.00 Contact 22.30 Bui- t.^ïUj>Yerz' <in,erm.). rnio 23.00 Nieuws. avro 23.15 Symphonlemuz. HILVERSUM n, 415 M. RNIO 16.30 Gamelancauserie. 17.00 Piano en fluit KRO 17.30 Voor de Jeugd. 18.00 Diner- muziek. 18.15 Causerie a. Kuiper (interm.). RNIO 10.00 Nieuws. KRO 19.20 Cantabile-sept 19A5 Kenkel. Kunst II. RNIO 20.00 Nieuws'. KRO 20.35 Lijdensmeditatie. 21.05 Depart kwartier. 21.30 Fllmpraatje. 21.35 Collegium Musicum. RNIO 22.00 Nieuws. KRO 22.15 Avondgebed. 22.30 Noorsche liederen. 23 00 Selecta. 23.30 Gram. muz, AGENDA DINSDAG 9 APRIL Stadsschouwburg; Comedia, Ik ben 17 jaar, 20 uur. Gcm. Concertgebouw: Ital. Opera concert. 20 uur. L. Margarethastraat. 19: Le zing Mej. w. Bos, 20 uur. Rembrandt: De Madonna -der zeven manen (18 j cinema Palace: Kaarslicht in Algiers (a. Luxor. De wi de brigade (13 j.); deze drie bioscopen 34, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: Vrou wenparadijs, 14, 16.30, 19 en 2115 uur WOENSDAG 10 APRIL. Stadsschouwburg: Chart, Köhler: Pension Rustig, 20 uur. Bioscopen: als Dinsdag. Sir Archibald Clark Kerr, dr. H. J. van Mook en <lrio le<len van het Indische kabinet zijn jx>r vil eg: tuig op Schiphol gearriveerd. De foto toont Sir Archibald Clark Kerr, dr. vim Mook en de Britsche gezant Sir Neville Bland. (P) Maandagmiddag ontmoetten Ooet en West elkaar voor het eerst cn nog in formeel op Ncderlandschen grond. Om drie uur arriveerde de Douglas Skymaster uit Indië op het Amsterdamsche vliegveld Schiphol. De luit.-Gouverneur-Generaal dr. Van Mook, Sir Archibald Clark Kerr (thans Lord Inverschapel) en de leden van de Indonesische delegatie, door Sjahrir aangewezen om in Nederland besprekingen te voeren over den toekom- stigen status van Indië werden ontvangen door een groot aantal Britsche, Nederland- sche cn Indonesische hoogwaardigheidsbe kleders, waaronder afgevaardigden van verschillende Nederlandsch-Indonesische vereenigingen. De delegatie van Java is samengesteld uit een drietal leden van het Indonesische kabinet: Soewandi, minister van Justitie; Soedarson, minister van BirmenJandsche Zaken en Pringodingo, Staatssecretaris. Van Nederlandsche zijde zijn uit Batavia gekomen dr. P. J. A. Idenburg (adviseur van dr. Van Mook), Alkadrl Hamid II, Sultan van Pontlanalc en eenige hooge militairen. Namens het bestuur van de vereeniging „Nederland—Indonesië" werd aan de de legatie het eerste nummer van het maand blad van de vereeniging aangeboden. Dit blad wil trachten een brug te bouwen tus schen de beide volken. Uit een vraaggesprek, dat een ANP- redacteur met den heer Soewandi op Schiphol had, bleek, dat de wederzijdsche verwachtingen over het resultaat van de onderhandelingen hoog gespannen zijn. Of de Indonesische delegatie na afloop van de zevendaagsche besprekingen op „De Hooge Veluwe" meegaat naar Londen, kon de heer Soewandi nog niet met zeker heid zeggen. Op de „Hooge Veluwe" Het Jachtslot „St. Hubertus", op het landgoed de „Hooge Veluwe", waar de onderhandelingen zullen plaats hebben, wordt dag en nacht bewaakt, om nieuwsgierige en wellicht ongewenschte bezoekers op een afstand te houden. Maan dagmiddag is de Indonesische delegatie naar de „Hooge Veluwe" vertrokken. Dr. Van Mook en Lord Inverchapel zijn, in gezelschap van den Britschen ambassadeur Sir Neville Bland, naar Den Haag ver trokken, waar des avonds door de Neder landsche regeering een diner werd aan geboden. Hierbij zaten ook zes Nederland sche ministers aan. Wij gedenken? Baudelaire, den Zoeker Vandaag herdenkt Frankrijk een van zijn. grootste dichters en Parijs, waar Charles Baudelaire 125 jaar geleden geboren werd, zal dit niet alleen doen. Vond het werk van dezen genialen mensch, wiens leven een wan hopige worsteling was tegen de werkelijk heid van het bestaan, eerst na zijn dood alge meen erkenning, het besef van zijn grootheid groeit nog steeds, niet enkel in Frankrijk, maar verover de grenzen. Zijn drang naar mj'stieke en verfijnde schoonheid maakte hem bezeten van al, wat in de wereld leelijk is. Hij zocht zijn toe vlucht in het „kunstmatig paradijs" van drank, haschisch en opium en vond, na een tijdelijke bedwelming, steeds nieuwe en monsterachtiger leelijkheden. In een „stille overpeinzing" uit zijn bundel „Les fleurs du mal" sust hij zijn droefheid, die hunkert naar de rust van den avond. Hij voert haar weg van de wereld en streelt haar met den balsem, die zijn dichterlijke verbeelding be reiden kon. Toch eindigt ook dit sonnet, waarvan wij hier een vertaling pogen te ge ven, met een licht accent Van huivering. „Wees nu gedwee, droef hart, kom tot bedaren. Zie, de avond valt. waarom je driftig bad: Een donkre atmosfeer omringt de stad, Brengt vrede hier, ginds zorgen en gevaren. Terwijl, droef hart, de botte mensehen- schare, Gegeeseld door 't genot, beul zonder maat, Al pierewaaiend wroeging oogsten gaat, Kom met mij mee: zie de gestorven jaren In allerlei historische gewaden Zich buigen over hemelbalustraden; Der zee ontrijzen 't glimlachend berouw; De zon den doodsslaap ingaan, en loodgrauw Haar lange lijkwa 2ich naar 't Oosten keeren. Hoor, lieve, hoor de stille nacht marcheeren De stilte, die Baudelaire eerst vond toen hij, in 1867, krankzinnig stierf. Nu, na zoovele jaren, is hij voor de wereld de mensch, die, verstrikt in het zoeken naar een uitweg uit den doolhof van een chaotisch leven, door de morbide schoonheid van zijn kunst de eeuwige waaixie van zulk zoeken voor zijn medemenseh heeft vastgesteld. Want zoeken is de kunst om ie vinden, ook al vindt men nooit. P. H. Een bunker tot uitkijktoren verbouwd Op het Kopje te Blocmeiulaal. B. en W van Bloemendaal zijn voor nemens van den bunker op „Het Kopje" te Bloemendaal een uitkijktoren te laten maken. De kosten zijn geraamd op f 8600, waaraan de Wederopbouw f 5250 zal bij dragen. B. en W. vragen nu een crediet van f 3350 aan den raad. De ruimte in den toren zal later verpacht worden voor den verkoop van prentbriefkaarten, enz. De Bloeniendaalsehe financiën Subsidies. In verband met den slechten financiee- len toestand van Bloemendaal hebben enkele vereenigingen van subsidie voor 1946 afgezien. Dit betreft o.a. het Wit Gele Kruis. De financieele raadscommissie stelt voor de subsidies aan de St. Marthaver- eeniging, het Doorgangshuis voor vrou wen en meisjes, Pro Juventute en St. Jozef voor 1946 voor het volle bedrag uit te keeren. Nu een 3-2 zege der Engelschen De uitslag van den wedstrijd elftal tegen de Royal Navy, welke door de Engelschen met 3—2 werd gewonnen, typeert eenerzijds het verschil in kwaliteit tusschen dc Nederlandsche voorhoede, welke Zater dag in Amsterdam speelde en die, welke Maandagavond In het Feijenoord-stadion on der het critisch oog van bevoegde oordeelaars haar kunnen demonstreerde. Anderzijds manifesteert hU, dat na de Engelschen meer mogelijkheden hebben gekregen en die heb ben gebruikt. Want deze ploeg van de Navy had wel een wat andere opstelling dan Zaterdag, maar in kracht was zij ongeveer gelijk gebleven. Al- het B- leen was er wat meer ploegverband geko- 101. Door al dat gescharrel op de rond' dobberende deur hadden de twee varensgasten het naderende gevaar Koning Saai a Mander en zijn drijvend eiland, volkomen uit het oog verloren. Maar de koning was er nog en kwam met eiland en al, vlug voortgetrokken door zijn glanzende visschen, op de vluchtelingen af. Warrel spon en spon, zoodat de zweetdruppeltjes op zijn voorhoofd parelden en hij blij wasdat hij zijn jasje niet aan had. De eerste draad, die af was, werd door Prins Angelius in hoogst eigen persoon aan gepakt, cle tweede door zijn adjudant de derde door zijn hofmeester enzoo- voort, want aan het hof van Koning Zoemdoro heerschten strenge wetten van standen en rangen. Maar het web kwam klaar en Wag en Warrel werden door het zoemende leger boven hun hoofd opgeheschen.,,. ook werd er beter en vooral vlotter samengespeeld. Dat kan een gevolg zijn van in beteren vornv zijn, het kan ook het resultaat zijn van een 2wakker zijn van den tegenstander. De eerste mogelijkheid niet geheel uitschakelend, leek toch voornamelijk het zwakkere spel van onze in het groen ge stoken jongens de reden te zijn van deze Engelsche overwinning. Want de Britsche achterhoede was er be slist niet sterker op geworden. De keeper liep weer even onoordeelkundig uit en dit bracht een copie van het 10e doelpunt, door Rijvers in het Amsterdamsche stadion ge maakt. De vijf Nederlandsche aanvallers konden dit Engelsche verdedigingsblok maar twee maal doorbreken, omdat htm alle vijf. Bouw meester, v. d. Gijp, Rijshouwer, v. d. Bogert, Bakker, juist dat fijne ontbrak, dat een voetballer tot een Internationaal maakt. Daarom zal geen lid van deze B-voorhoede waarschijnlijk eenige kans maken te worden opgesteld in de plaats van één van. hen, die Zaterdag in het Amsterdamsche Stadion zulk frisch spel lieten zien. Ook nu weer was een Bredanaar. Bouwmeester, de lieveling van het publiek, maar internationale kwaliteiten bezit hij nog niet. Van dc drie middcnspelers kan v. ,d. Hoe ven wellicht boven v. Buitenen worden ge prefereerd. Groot is het verschil echter stel lig niet. Hetzelfde kan geconstateerd worden ten aanzien van de Vroefc en Stijger, maar nogmaals zij gezegd, dat alle vier spelers elkaar in kracht weinig ontloopen. Wilders en de Jong deden het niet beter dan Caldenhove en v. d. Linden, v. Raalte ging niet vrij uit bij het eerste doelpunt, een schot van buiten het strafschopgebied. Na de rust was hij wegens een oude blessure vervangen door v. d. Vliet. Beiden waren geen verbetering van Kraak, De Engelsche aanvoerder zelae over de beide wedstrijden: „Ik verwonder mij er over, dat men in Nederland niet het slop- perspil-systeem speelt. Hierdoor hadden ze ker eenige doelpunten voorkomen kunnen worden. In Kraak, Rijvers en Wilkes heeft u prachtige spelers. Het elftal van Zaterdag staat zeker op hetzelfde peil als een eerste klas Engelsch League-team". BINNENLAND Speelhol ontdekt. De Amsterdamsche po litie heeft een inval ge daan in een perceel in de F lestrinastraat, waar roulette gespeeld werd. Tegen 23 perso nen werd proces-ver baal opgemaakt, terwijl de 32-jarige bankhouder werd gearresteerd. Controleur gedood. Bij een nachtelijke con trole op den Rijksweg bij Ede hield de C.C.D. een auto aan. Een der controleurs, die naast den wagen midden op den weg stond, werd door een rakelings pas- seerende vrachtauto ge grepen en vermorzeld, De aanrijder, die in ra zende vaart doorreed, wordt door de politie gezocht. De vroegere politie- president, J. J. Boelstra hoorde voor de Rotter- damsche kamer van het Haagsche Bijzonder ge rechtshof vijf jaar ge vangenis en levenslange ontzetting uit de beide kiesrechten tegen zich eischen. Tegenover een getuige" charge kwa men zes getuigen dé charge een lofrede op den verdachte afsteken. Twee dood en eisch- te een verkeersongeval te 's Gravenhage, waar bij een auto met vier personen te water reed. De bestuurder en één der inzittenden konden niet meer gered worden. De maximum-prijs regeling voor fruit zal in het komende seizoen gehandhaafd blijven. Luit.-gen. A. Q. H. Dijxlioorn, oud-minister van Oorlog, heeft uit handen van den militai ren attaché der Ver. Sta ten te 's Gravenhage, colonel Johnson, de ver sierselen van het com mandeurskruis van de „Legion of Merit" ont vangen. Luit.-gen. Dijx- hoorn heeft van 1943 tot 1945 deel uitgemaakt van den gecombineerden geallieerden staf te Washington en meege werkt aan de plannen, die daar ontworpen wer den. DC A. J. C. houdt met Pasclien een cen traal vriendschapsfeest te Amsterdam. Tiendui zenden deelnemers uit het geheele land zullen naar de hoofdstad ko men met 24 extra-trei nen, die des nachts, rijden. Oud-President Hoo ver is vanmorgen op Schiphol gearriveerd, waar hij door minister Mansholt ontvangen werd. In tegenwoordig heid van o.a. minister president Schermerhom heeft Hoover de lunch gebruikt in de Ameri kaansche ambassade im Den Haag. Aan het ein de van den middag vliegt de hooge gast door naar België. BUITENLAND De Braziliaansolie koffie-oogst zal dit jaar de grootste zijn, die men sinds vijftien jaar gekend heeft. 45 leden van de SS en SD zullen 25 April terecht staan wegens moord op Britsche pa rachutisten. Te Antwerpen werd een aantal perso nen gearresteerd, dat 10.000 valsche bankbil jetten ter waarde van 5 millioen frank ver voerde. Hiermede bleek een uitgebreide valsche- muntersbende te 2ijn geknipt. Dr. Pctiot, die ter dood veroordeeld is we gens moord op 24 per sonen, heeft hooger be roep aangeteekend. Haarlem en Omgeving. De heer M. H. Groe- nendaal Jr. te Haarlem is, met ingang van 1 Mei, benoemd tot directeur van de Amsterdamsche Grafische School. Ds. D. Hoornstra te St. Jacobl-Parochie js beroepen bij de Geref. Kerk te Hoofddorp. Verschillende acties worden besproken in een vergadering van de Ned. Vereeniging van fabrieksarbeiders, afd.. Haarlem, op 12 April in het gebouw „Cultura". Verder heeft een be stuursvergadering plaats. De heer Tb. Lancée, oud-directeur der Kweekschool voor on derwijzers te Haarlem, wonende te Heemstede, wordt 20 April 75 jaar. De oud-leerlingen zullen hem huldigen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2