Haven-stoomsleepbcx President Roosevelt In 1941 bestelde de N.V. Reederij v.h. Gebr. Goedkoop te Amsterdam bij de Ned. Scheepsbouw Maatschappij clan destien 2 sleepbooten. Van de casco's werden de stevens, schotten, spanten en fundaties onder de oogen van de „Bauaufsicht" gereed gemaakt, terwijl bij de Arnhemsche Stoomsleephelling Mij. reeds vrij spoedig de machines in een ver-gevorderd stadium stonden te pronken. Een paar jaar lang moest al dit kostbare materiaal verder onaan- geroerd blijven, daar het inmiddels den bezetter zoo weinig naar den vleeze ging, dat hij alles wat klaar was, ge bruiken kon. Er is menig leugentje noodïg geweest, om de Duitschers wijs te maken, dat het Duitsche opdrachten gold. Na de bevrijding waren tengevolge van de vernielingen en de plundering zoowel de scheepsbouwer als de machinefabrikant danig gehandicapt en het duurde ge- ruimen tijd alvorens de voltooiing kon worden ter hand genomen. Thans is ech ter één der schepen gereed en kan de in bouw van de machineinstallatie in de tweede sleepboot beginnen. Beide booten werden besteld, toen drie van de grootste booten der reederij door de Duitschers naar Polen gevoerd werden; de kansen op een behouden terugkeer werden niet hoog aangeslagen. Als type werd in eenige wijzigingen de „Antoi nette W. Goedkoop", die in 1939 aan de vloot was toegevoegd, gekozen en weinig werd toen vermoed, dat het noodig zou zijn juist deze boot te vervangen, die in 1944 op de Noordzee ten onder zou gaan. De „President Roosevelt" is bestemd voor het sleepen en assisteeren van zee schepen in de havens van Amsterdam en het Noordzeekanaal en heeft als afmetin gen: 28.61 M. lengte over alles, 6.80 M. maximum breedte en een grootste diep gang van 3.60 M. Een ruim gebruik is gemaakt van laschconstructies, zoodat aan dek zelfs geen klinknagel is te vinden. Een Schotsche vlampijpketel met drie vuren levert stoom onder een druk van 1°^2 kg/cm2 aan de hoofdmachine, welke van het compound systeem is en ca. 750 1PK ontwikkelt. De geheele installatie is op eenvoud en betrouwbaarheid gecon strueerd. In het voorschip bevinden zich twee keurige hutten voor den kapitein en den machinist, een WC en een soort pantry. Onder de brug is een kombuis ingebouwd. Het verblijf voor de overige bemanning bevindt zich achter en is evenals de hut ten voorin voorzien van stoomverwar- ming en electrisch licht en heeft een af zonderlijke WC. Schijnwerpers op voor- en achterdek en dekverlichting onder de brug maken het werken bij nacht gemakkelijker. Weer een logger terug De sleeper Tonijn van het Bureau Te ruggave Visschersvaartuigen is alhier ge arriveerd met op sleeptouw den logger SCH 412, afkomstig uit Kiel. De sleeper zal vandaag den stoomtrawler 'Hercules naar Schiedam sleepen, die bij de werf Gusto aldaar weer voor de visscherij zal worden verbouwd. De stoomtrawler Uiver zal op eigen kracht naar genoemde werf stoomen ora de noodige verbouwing te ondergaan. De sleeper I. S. Groen zal heden naar Duitschland vertrekken om aldaar weer een Nederlandsch visschersvaartuig op te halen. Drukte in de haven van Rotterdam Naar wij in Fair play lezen, zijn er ge durende de maanden Januari en Febru ari van dit jaar in de haven van Rotter dam, 554 schepen binnengekomen met een inhoud van 738,287 ton netto. Deze vaartuigen brachten 944.924 ton lading aan, bestaande uit 258.238 ton stuk goederen, 120.196 ton kolen, 60,323 ton pyriet, fosfaat, enz. Verder nog 364,604 ton ruwe olie en petroleum en 11.525 ton hout. Weer een overstelpende aanvoer Met den aanvoer van meer dan 6000 kis ten visch, die alle voorloopig althans, weer tegen de maximumprijzen door de Vakgroep werden overgenomen, is het onverkoopbare overschot, opgeslagen in de koelhuizen, Maandag weer met vele honderden kisten toegenomen en het zal wel niet ver meer zijn van het tijdstip, dat de koelhuizen de deuren gesloten moeten houden. Vandaag waren er naar schatting weer 4000 kisten aan den afslag. En nog steeds zoeken de betrokken instan ties naar een oplossing. Het Bedrijfschap, monopoliehoudster, doet niets, het Direc toraat-generaal van de prijzen doet ook niets. De visch blijft maar toestroomen. Inderdaad, de weg terug ia moeilijk. Schepen naar Indonesië Het m.s. Bloemfontein, waarvan het vertrek is vertraagd, en dat nu omstreeks 10 April a.s. van Amsterdam afvaart, zal met, een aantal gewone passagiers, tevens een transport van 300 mariniers naar In donesië vervoeren. Het m.s. Tegelberg, van de KPM zal 12 April van Amsterdam, via Southampton naar Indië vertrekken. Te Southampton zullen pl.m. 800 Neder- landsche Militairen aan boord gaan. Hoewel door de omstandigheden niet overal waar dit gebruikelijk was koper gebruikt kon worden, maakt het geheel toch een degelijken indruk en het hart van het schip, de hoofdmaehïne, is nog royaal voorzien van bronzen lagermetalen, welke veilig begraven hebben gelegen. Door te breken met de traditie haar sleepbooten namen te geven van leden der familie Goedkoop, heeft de directie van de Reederij Goedkoop, uitdrukking willen geven aan haar bewondering voor, en haar dankbaarheid jegens de Engelsch sprekende naties; de volgende aanwinst zal dan ook Winston Churchill heeten. Het fort Kennemerlaan wordt afgebroken In het Westelijk gedeelte van de Ken nemerlaan, aan den zelfkant van het door de Duitschers afgebroken gedeelte, had den onze bezetters twee woonhuizen in een 6tevigen bunker, een soort fort dus, herschapen. Zware betonnen muren lie pen dwars door de bijna geheel afgebro ken woonhuizen en hier en daar gaapte een schietgat van waar uit de eventueele bezetting een ruim schootsveld had over. de afgebroken huizen tot den Wijk aan Zeeërweg toe. Maandagmorgen is een begin gemaakt met het afbreken van dit oorlogsmonu ment. Stond het huiten de bebouwde kom, dan zou men het hoogstwaarschijnlijk met behulp van een aantal springladingen hebben opgeblazen, maar dat gaat hier niet. Men doet het nu met behulp van een paar electrische springboren, maar het is een moeilijk karwei. Naar wij vernamen, is het de bedoeling, op den vrijgekomen bouwgrond een café te bouwen. Dit zal dan ongeveer het vijf entwintigste in West-IJmuïden worden. Vrije- en beperkte bouwmaterialen Draineerbuizen, scholtolite-board en Oosterhoutsche Bouwplaten (de laatste be staande uit geperst riet, met ijzerdraad doorvlochten) vallen sinds 1 April buiten de distributieregeling, zoodat deze drie producten vrij verkocht mogen worden, met dien verstande, dat er per vierkante meter Oosterhoutsche bouwplaat een ijzerbon van 1 kg moet worden ingeleverd. Met onze houtpositie is het minder rooskleurig gesteld. Om de toepassing van hout bij den woningbouw tot het uiterste te bepreken, is vastgesteld, dat in de groote steden, waarbij vloerconstructies de scheiding vormen tusschen twee be- tonlagen, geen hout voor deze constructies zal mogen gebruikt worden. Deze dienen in beton te worden uitgevoerd. Hout mag alleen worden toegepast voor het ver vaardigen van raam- en deurkozijnen en zoo noodig bij kapconstructies. Als algemeene regel geldt, dat in de ■steden voor timmerwerk 1.75% van den kubieken inhoud van de woning aan hout mag worden verwerkt: op het platteland, waar men niet is ingesteld op het toe passen van betonconstructies, mag 4f/£% van den kubieken inhoud aan hout wor den verwerkt. Eerste Vredes Oproep Het Leger des Heils organiseert in deze maand een nationale inzameling ..Eerste Vredes Oproep" (E.V.O.). De opbrengst hiervan is bestemd tot herstel van de schade, die ten bedrage van bijna twee millioen door den bezetter aan het Leger des Heils is toegebracht. Door actieve medewerking aan den te houden Speldjes dag, door het overschrijven van een gift op postrekening 120120 ook van geblok keerd tegoed door in te schrijven op de inteekenlijsten kan men medewerken aan een blijvende daadwerkelijke hulp verleening aan het Nederlandsche volk. 'De inzameling werd aanbevolen door den minister van Sociale Zaken en den vice-voorzitter van den Bestuursraad van Volksherstel. Marktbericht van Maandag De aanvoer bedroeg 301.300 K.G. met een opbrengst van f 226.810. Aangevoerd werd o.m. 80.000 kg. Wijting, 72.300 kg. schol. 9350 kg. schar, 36.000 kg. kabeljauw, 1370 kg. schel- visch, 57.530 kg. heek, 3030 kg. kóolvisch, 2000 kg, leng, 4900 kg. tarbot en griet, 29.530 kg. tong. enz. De totale omzet was 1226.810. De trawlers besomden f 78.083, Verdere besommingen: MotorloggersKW 38 f 7854. KW 64 8776. KW 162 f9836, KW 45 f6506, KW 32 7088, KW 33 f 8505, KW 54 f5764, KW 227 f8131. KW 59 f 8504. KW 79 f 5416, KW 4 f 4307, KW 89 f 6380. KW 20 f 8232. KW 107 f 8773, KW 166 f7530, KW 14 f7677, SCH 30 f 14.039. Kustvisschers: KW 210 f 2803. KW 94 f 5293, IJM 214 f8469. HD 18 6593, UK 41 £1576, BR 41 f380. SCHEEPSBERICHTEN' Kota Gede pass. 5 Gibraltar; Indrapoera pass. 6 Kaap Finisterrc m. bestemming Sin gapore; Lekhaven 5 te Cardiff v. Havre; Katwijk 5 v. Huelva n. Nederland; Alcinous 4 v. Karachi n. R'dam; Boschfontein 4 v. Colombo met repatrieerenden n. A'dam; Ena verw. 13 te R'dam v. Curasao; Kortenaer 4 v. Londen n. Rotterdam; Urmajo 3 te Kings Lynn v. Hull; Mr. Harm Smeenge 5 v. Londen n. Breskens; Actinia 5 v. Dublin n. Liverpool; San Antonio 5 v. Lissabon n. Ant werpen; Ton S. 5 v. Antwerpen n. Lissabon; Johati de Witt 5 te Port-Said; Oranje 5 te P.-Said; Ponza 4 te Triest; Hercules 5 te Haifa; Rolf 5 te Aalborg; Vulcanus 5 v. Gi braltar n. Tanger: Theseus 5 v. Hull; Iris 5 v. Lissabon n. Bilbao; Larenberg 5 te Nue- vitas; Ganymedes 5 v. Dakar; Badzo 4 te Antwerpen v. Maassluis; Kwiek 4 te Ant werpen v. Telgnmouth; Wolanda 4 te Ant werpen v. Par; Spica 4 te Antwerpen v. Am sterdam; Heron 4 te Antwerpen y. Par. Fryske Trou danst de Skotse trije Donderdagavond heeft de Friesche ver- eeniglng „Fryske Trou" in Flora een ge- zelligen avond gehouden, waar de leden eenige genoeglijke uren in een echt Frie sche sfeer hebben kunnen doorbrengen. De muziek, onder leiding van mevrouw FlinkHibma bracht oude Friesche dans muziek ten gehoore en de Skotse trije en andere Friesche dansen maakten vele leege stoelen. Omdat ook de Friezen nu eenmaal niet gedurende een avond zonder ophouden kunnen blijven dansen, was er voor de rustpoozen voor afwisseling gezorgd. Een aardig nummer was het „foar de vQst wei sprekken", waarbij de deelnemers over een door het bestuur opgegeven onder werp een improvisatie moesten houden. De beste improvisators kregen een prijs je. Het was een succesnummer en de rede naars kregen veel applaus. De avond was voorbij voordat men er op bedacht was. Donderdag 25 April geven de Friezen een tooneelavond in „De Pont", waar zul len optreden de „Jounpraters". Een gevarieerde buit Een gevarieerde buit was het, die het gilde der langvingerigen dezer dagen ver overde. Een alhier wonende kruidenier werd van zijn transportrijwiel beroofd en een plaatsgenoot van hem zal een aantal klanten moeten teleurstellen, omdat van hem een bemande flesch met 25 liter ge distilleerde spiritus gestolen werd. Een inwoner van Santpoort kreeg be zoek van inbrekers. Hier bestond de buit uit een groote hoeveelheid antieke zilve ren voorwerpen. Scheepvaart 8 April. Aangekomen: Stornes van Os lo, Vlierstroom van Hull. Robert S Stul- ton van Baltimore, Tyne van Oslo, Nieuwe Waal van Reykjavik, Zuiderberg van Al- meria, Titanus van Oscarshamn. Norden van Hull, Maud van Rotterdam. 8 April. Vertrokken: Venersborg naar Middlesbro. VELSEN Begrafenis M. van Geelen In een eenvoudige plechtigheid heeft Maandagmiddag op Westerveld de ter aardebestelling plaats gevonden van den heer M. van Geelen, welke in Velsen een zeer geziene figuur was en groote bekend heid genoot. In de aula voerde als eerste spreker het woord de heer Van der Kampen, zwa ger van den overledene, welke den groo- ten eenvoud en goedheid van den heer Van Geelen, zoowel in het maatschappe lijk leven als in den familiekring schetste en daarvoor dank bracht. Namens de Papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. herinnerde de heer J, Smit aan de vele jaren, die de overledene aan dit bedrijf werkte en waarin speciaal zijn zorg voor het sociale werk onder het personeel tot uitdrukking werd gebracht. De paedagogie vond bij den heer Van Geelen een warm hart. De sociale zorg is door toedoen van den ontslapene ten slotte aan alle fabrieken der N.V. door gevoerd. Spr. noemde den heer Van Gee len een mooi voorbeeld van ijver en plichtsbetrachting. Ds. Joh. Bronsgeest dankte namens den kerkeraad der Ned. Herv. Kerk te Velsen voor al hetgeen door den heer Van Gee len. mede door zijn functie als organist, welke hij meer dan vijftig jaar vervulde, is gedaan. Spr. merkte daarbij op. dat zijn groot geloof in God zijn ziel deed uit spreken op zijn instrument, Uitgaande van Psalm 23 schetste de voormalige Velser predikant ds. J. Th Meyer eveneens den eenvoud en het groo ve geloof van den ontslapene; hij bracht dank voor datgene, wat aan liefde aan velen was geschonken. Hierna speelde het orgel de bekende psalm 23: „De Heer is miin Herder". De volgende spreker was de heer L. W. Kuyper, die namens de Chr. School vereen. „Uw Koninkrijk Kome" woorden van grooten dank sprak. Zooals dit. ook ge schiedde door den heer A Markerink. welke van groote persoonlijke waardee ring getuigde en tenslotte eindigde met het uitspreken van het bekende gedeelte uit Openb. 14: „Zalig zijn de dooden. die in den Heer sterven". Onder het spelen van Ase's Tod werd het stoffelijk overschot grafwaarts ge dragen. De zoon van den overledene, de heer P. J. van Geelen, dankte alle spre kers en de belangstellenden, waarna ds Meyer de eenvoudige plechtigheid besloot met het „Onze Vader". Melkverstrekking voorbij Naar wij vernemen, is de melkverstrek king op de scholen geëindigd, zoodat deze korter heeft geduurd, dan men aanvanke lijk had gedacht, 't Is wel jammer, want de melk viel zoowel letterlijk als figuur lijk in den smaak. Stormvogels in Waalwijk Zondag j.L speelde Stormvogels oo uit- noodiging van het bestuur van RKC te Waalwijk aldaar een propaeanda-wed- strijd. De Vogels werden alleraardigst ontvangen en maakten o.a. vóór den wed strijd nog een excursie naar een schoe nenfabriek. Onder groote belangstelling, welke na tuurlijk voor een aanzienlijk deel naar doelman Kraak uitging, werd des middags de wedstrijd gespeeld. Hoewel met 3 in vallers spelend en zich maar matig in spannend, wist Stormvogels op de hard werkende RKC-ers, die in den spil een hunner beste spelers hadden. een 51 overwinning te behalen, nadat de rust met 2—1 was ingegaan. Afhalen van distributiebescheiden Voor het afhalen van distributiebescheï* den in het ontspanningslokaa! van de Ja* va Deurenfabriek te Velsen-Noord zijn aan de beurt: Woensdag 10 April de let ters A tot en met K en Donderdag 11 April de letters L tot en met Z Het damtournooi te Bussum DarosKeiler remise. Zaterdagmiddag werd te Bussum onder zeer groote belangstelling door burge» meester Feinhout het Paaschtournooi ge opend. Reeds in de eerste ronde wist Keiler een voorsprong te nemen door te winnen, terwijl de andere partijen eindigden in remise. Zondag werd de tweede ronde gespeeld. Keiler speelde tegen Laros een gecompliceerde partij. In het begin leek het, of de DCIJ-er voordeel had in 't middenspel. Een zetje van Keiler deed de kansen keeren. Keiler forceerde dam ten koste van twee stukken. Laros nam den dam af en met 1 6tuk in het nadeel wist hij in het eindspel remise af te dv. „i- gen. Dukel speelde tegen den ex-kampioen van Frankrijk, Herm. de Jongh, een van zijn zwakste partijen. Reeds in de opening wist De Jongh op zeer eenvoudige wijze damzet te nemen. Dukel nam dezen tegen stukverlies af. Hij kwam nog in een eindspel met 4 tegen 5 stukken en ternauwernood wist De Jongh te zegevieren. De uitslagen der twee ronden luiden: J. T. MoserR. C. Keiler 02: A. M. OlsenH. de Jongh 1—1; T. J Vos—J. Metz 1—1; B. Dukel—H. Laros 1—1. Tweede ronde: R. C. KellerH. Lar06 11; H. de JonghB. Dukel 20; J. Metz—A. M. Olsen 1—1; J. T. Moser— J. Stormesand 1—1. De stand luidt: Keiler en De Jongh 3 pnt.; Olsen, Laros en J. Metz 2 pnt.; Stormesand en Vos 2 pnt.; Dukel en Mo ser 1 pnt. Zaterdag en Zondag a.s. wordt het tournool voortgezet. Het gemeentebestuur van Bussum heeft een eersten prijs be schikbaar gesteld. Strawberries-nieuws Het Is de Strawberries-dames gelukt door een l—0 overwinning op Rood-Wit 3 het kam pioenschap van de 2e klasse D te behalen. Voor de dames, die nog ongeslagen zijn. een verdiend resultaat. Het derde heerenelftal won na een span- nenden strijd tegen Zandvoort met 32 en veroverde daarmee het kampioenschap van 4D. Bij het eerste heerenteam hebben zich eenige misverstanden voorgedaan, waardoor slechts 9 heeren den strijd in den Haag tegen een volledig HHIJC n moesten aanbinden. Zij wonnen dezen wedstrijd toch nog met SANTPOORT Filmavond Santpoorts Bloei In het Jeugdgebouw organiseerde de vereeniging Santpoorts Bloei een film avond, waarvoor veel belangstelling was. Onder de vertoonde films bevond zich de bekende kristallen film van J. C. Mol en de niet minder bekende film van het schoone eiland Texel, welke beide films eenige dagen geleden voor de Buurtver- eeniging Zeeweg in Flora werden ver toond. „Het werk der alchimisten van den ouden en den nieuwen tijd" ontvouwde vele geheimen der alchimie en leidde de bezoekers tenslotte van de Philips fa brieken, waar men iets te zien kreeg van wat er noodig is om een atoom te split sen. Bij de film van Texel gaf de heer Drijver een korte verklaring bij de ver schillende beelden, zoodat de aanwezigen niet alleen veel zagen, maar ook veel be grepen van het leven en streven der eilandbewoners en van de flora en fauna van het eiland. Het was een succesvolle avond. Dins dagavond wordt een filmvertooning voor de jeugd gegeven, waarbij de heer Drijver iets zal vertellen over het leven der vo gels. Algem. Ned. Geheelonth. Bond Maandag 15 April a.s'. wordt in het Jeugdhuis een propaganda-feestavond van den A.N.G.O.B. gehouden. Hierbij zal Wanda Reumer haar medewerking ver- leenen. Mevr. MeeuwigJelsma en mevr. De JongHoorn zorgen voor muzikale af wisseling. Als spreker treedt op de heer A. Rolloos. „De achtergrond van het Indonesisch conflict" Over bovengenoemd onderwerp spreekt a.s. Vrijdagavond in de Ned. Hervormde Kapel ds. J. A. de Klerk, die gedurende eenige jaren in Indië vertoefde en onlangs repatrieerde. Japansche keizer steeds minder „goddelijk" Het bureel voor de hofhouding van den Japanschen keizer heeft een order uit gevaardigd, waarbij de verplichte buiging voor afbeeldingen van den Japanschen keizer wordt afgeschaft. Dit is een be langrijke stap op den weg naar de demo cratiseering van den Japanschen troon. Voor het eerst mogen portretten van den keizer openbaar worden verkocht en „op elke daarvoor in aanmerking komende plaats" worden uitgestald. Tot nog toe werden deze in speciale gebouwen achter gordijnen verborgen gehouden.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3