IJmuider Courant Ons Bestaan Rotterdam wordt moderne metropool Engeland bereid tot broodrantsoeneering Democratisch debuut"in Japan <0© vTaltrgrnvg No. 18303 Bureaux: Kennemeriaan 1>4, Umuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtetr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 11 April 19 16 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. T EMIAND schrijft mij, dat wij met poli- f- tieke kwesties in het buitenland „al leen als wereldburgers" te maken hebben. Dit is het verouderde standpunt van den neutralen Hollander. De huidige werke lijkheid is heel anders. Omdat meer men. scheu dit blijkbaar nog niet inzien, schijnt 'het goed eens duidelijk te zeggen, dat wij aan onze Oostgrens slechts tijdelijk be schermd worden door de aanwezigheid van Engelsche en Amerikaansche bezet tingstroepen in Duitschland's Westelijke zones. Zij zullen daar nog eenige jaren blijven. Maarschalk Montgomery heeft onlangs de mogelijkheid geopperd, dat het nog tien jaar zou kunnen duren. Dat was evenwel maar een veronderstelling en de eindbeslissing over deze aangelegenheid zai niet bij den maarschalk liggen. Maar laat ons aannemen dat het tien jaar duurt. Als die troepen dan teruggetrokken wor den, zullen wij weer met ons negen mil- lioenen grenzen aan tachtig millioen Duit- schers, die er nu slecht aan toe zijn. maar In de tcekomst weer een machtiger volk zullen werden dan wij. De laatste oorlog heeft r.u toch wel duidelijk gemaakt, niet alleen door onze eigen ervaringen, mèar vooral door de krachtsuiting van het Duitsche militairisme, dat wij zelfs met de uiterste militaire inspanning daar nim mer ook maar in de verte tegen opgewas sen zullen zijn. Wij missen bovendien de geestesgesteldheid voor den „totalen oor log", zooals die in de Duitsche opvatting ontwikkeld is. Als wij die verwierven zouden wij geen Nederlanders meer zijn. Maar zelfs als het geschiedde,, hetgeen verhoed moge worden, zouden wij nog niet tegen de overmacht zijn opgewassen. Want de tijden van Tromp en De Ruyter zijn voorbij en in den modernen techni- schen oorlog hebben kleine en zelfs mid- delgroote volken geen kans meer tegen groote. Dat is geen bedenksel van mij, maar een door alle terzake kundigen er kend feit. Het heeft zich dan ook afge spiegeld in de besluiten van San Fran cisco, neergelegd in het bekende Hand vest der Vereenigde Volken, waarin de huidige machtigen zich privileges hebben voorbehouden, die anderen niet konden en niet durfden betwisten. Zij hadden ze maar te aanvaarden; er was niets aan te doen. Als wij nu het vooruitzicht hebben, dat binnen tien jaar onze Duitsche grens weer open zal liggen, is het toch wel glashel der, dat wij bij de internationale politieke ontwikkeling niet „alleen als wereldbur gers" betrokken zijn. Integendeel: de toe komst van ons volksbestaan hangt ervan af. Het is niet bepaald plezierig, dit zoo ronduit te moeten zeggen en sommigen vinden het misschien aangenamer zich een soort sprookje voor te 6tellen, waarin wij tegen iedereen opgewassen zijn. Of er maar liever niet aan te denken en zich te gedragen gelijk de struisvogel. Of de moei lijkheid op de lange baan te schuiven met de gedachte: als het eenmaal zoover is zullen wij wel verder zien. Deze houding baat evenwel niets. Sprookjes zijn onbruikbaar, struisvogel politiek is dat eveneens en uitstel van de zaak is onmogelijk. Want ongelukkiger wijze wachten anderen niet op ons en gaan door met hun politieke ontwikkeling, onder aanvoering van de genoemde mach tigen. Daarom was ook de Russisch-Per- zische crisis, uitgevochten in den Veilig heidsraad, van direct belang voor ons. Want zij besliste in eersten aanleg over de vraag, of de U.N.O. het voor een klein volk zou opnemen. Dat is gebeurd, be houdens het feit dat de Russische troepen nog niet uit Perzië vertrokken zijn en de inbreuk op een verdrag verder onbespro ken is gebleven- Op 2 Maart hadden zij moeten vertrekken. Zij zullen nu, volgens Russisch-Perzische overeenkomst, op 6 Mei Perzië ontruimen. Ik weet niet of de mogelijkheid, dat vreemde troepen in de toekomst ons land eenigen tijd bezet zou den houden, terwijl wij moesten afwach ten. of onderhandelingen er misschien een eind aan zouden maken, velen aanlokt. Het lijkt niet waarschijnlijk. Dat Perzische geval is een nuttig voor beeld. In directen zin is voor ons de ontwikkeling van het Duitsche vraagstuk een levensbelang. De vraag, of een nauwe aaneensluiting der Westersche volken tot stand zal komen, die ons en andere kleine volken deel zou doen uitmaken van een veel grooter en dus veel machtiger geheel, is voor ons eveneens een levensbelang. Want met het lidmaatschap van de U.N.O. alleen is onze bestaanszekerheid op den duur niet gewaarborgd. Het moge thans betere garanties bieden dan de Volken bond indertijd schonk, afdoende zijn zij zeker niet. Daarom zijn wij aangewezen op de mogelijkheid, die het Handvest der Vereenigde Volken biedt, om binnen zijn kader regionale overeenkomsten te slui ten. Ook onze economische belangen dringen tot nauwe aaneensluiting met aangrenzende landen. Om al die Tedenen is samenwerking met Belgie van het grootste belang. Bij het beleid der groote bondgenooten in de Duitsche bezettings zones zijn wij eveneens direct geïnteres seerd. De houding van Frankrijk ten op zichte van het Roergebied en het Saar- gebied, die dezer dagen aan de orde is geweest en verband houdt met de moge lijkheid van een Engelsch-Fransch pact, zal straks onze belangen direct raken. Zoo zou ik kunnen doorgaan. De conclusie blijft dezelfde. Het onloochenbare feit is, dat wij als Plannen voor den opbouw openbaar Door de ramp van 14 Mei 1940 kwam Rotterdam voor een vraagstuk te staan, ais misschien uit stedebouwkundig oog" punt zich nooit heeft voorgedaan. ïn 1943 nam een Amerikaansche vergissing by een luchtbombardement bovendien nog een hap uit de stad weg, in omvang even groot als by de Haagsche ramp van het Bezuidcnhoutkwartier. Thans is het oogen- blik aangebroken, waarop het nieuwe stadsplan van' Rotterdam aan het publiek kan worden voorgelegd. Een arbeid van jaren, niet zelden onder moeilijke omstan digheden verricht, wordt daarmee aan de openbaarheid prysgegeven. Rotterdam wordt metropool in den besten zin. De toren van de Groote Kerk, di© tot eiken prijs behouden blijft, zal het centrale punt van de stad vormen. Daar omheen komt een nieuwe, moderne stads kern, met drie groote wegen van West naar Oost en twee van Noord naar Zuid. De Maasbruggen worden verlegd van Westelijk naar Oostelijk van de Spoor brug en voeren in een breeden weg linea Teeta naar hei Beursplein. Er is een prachtige Maasboulevard geprojecteerd, langs den huizenkant op dijkhoogte. met onder langs het water een loskade. De Spoorwegen hebben grootsche plannen voor een geheel nieuw centraal station en een vernieuwd, breed viaduct, ge schikt voor snelverkeer. Pleinen, singels, parkaanleg en vermaakcentra zullen de city aantrekkelijker maken. Satelliet-steden om de kern. Het eigenlijke Rotterdam zal plaats bie den aan niet meer dan 700.000 inwoners. Mocht de bevolkingsaanwas boven dit aantal uitgaan, dan zal de verdere uit breiding worden ondergebracht ïn een of meer „satelliet-steden" in de omgeving van de stad, met zeer goedé onderlinge verkeersverbindingen. Het plan opent de mogelijkheid om een aantal industrieele bedrijven, die zoowei het personen- als het transportverkeer in de binnenstad sterk belasten en bovendien de aantrekke lijkheid van hun omgeving in' ernstige mate verminderen, uit het stadshart te verwijderen. De bedrijven zuilen dan worden overgebracht naar het ontworpen industrieterrein in den Spaanschen Polder. Het parkeervraagstuk heeft een punt van ernstige studie uitgemaakt. Vijftien groote parkeerterreinen zullen in de bin nenstad worden aangelegd, waar vele dui zenden auto's een plaats zullen, kunnen vinden. Het tegenwoordige gebouw van de „Bijenkorf zal moeten verdwijnen, omdat het precies het middelpunt uitmaakt van een groot geprojecteerd plein. In 15 jaar gereed'? Het nieuwe stadsplan bevat een boek deel druks en het hier medegedeelde is in hoofdzaak de groote lijnen. Het geheel is echter te beschouwen als een basisplan, waaraan niet star zal worden vastgehou den, Gerekend naar voorlogschen grond slag kan het volgens den wethouder ir. Kraayvanger in 15 jaar gereed zijn. Bij de publicatie van het plan heeft burgemeester mr, P. J. Oud tot de burgerij gezegd: „Dat is het werk van vaklieden, architecten en technici. Maar zij arbeiden voor de geheeie stedelijke gemeenschap. Wat zij zich voorstellen te verwezenlijken is niet alleen een oord, waar gewoond en gewerkt zal worden, maar in ieder op zicht een brandpunt van het veelzijdige leven der stad voor een reeks van komen de geslachten". Nieuwe rantsoenbonnen Met Ingang van 13 April zullen nieuwe rant soenbonnen voor voedings- en genotmiddelen in gebruik worden genomen. De nieuwe bon nen zijn rose van kleur. Op denzelfden da tum zuilen ook nieuwe toeslagkaar ten voor voor bijzonderen arbeid en voor a.si en jonge moeders in omloop kom er.. De thans ir. omloop zijnde rantsoenbonnen en bonnen der oude toesiagkaarten blijven t.m. 11 Mei a.s. geldig, de wisselbonnen follj- en ook na dien datum geldig. Bollenzondag 28 April? De narcissen staan in vollen bloei, zoo wel de gele als de witte. Hier en daar is reeds een enkele vroege tulp uit. Door het koude weer zal de Bollenzondag waarschijn lijk pas de Zondag na Paschsn zijn. In de omgeving van Noordwljk zullen as. Zondag waarschijnlijk naast de narcissen ook de hyacinten in vollen bloei staan, terwijl er" ook hier en daar een vroege tulp te zien zal zijn. Het woord is aan. D r. A. M. M e e r 1 o o Luisteren fs voor velen: vxichten tot de ander klaar is met zijn conversatie. Het Russische verzoek Maandag onder den hamer Op de geheime zitting van den Veilig heidsraad die Woensdag gehouden is, werd volgens Reutevberichten besloten, dat de raad Maaridag 15 April a.s, zal bij eenkomen om de brieven te bespreken, die van Rusland en Perzië ontvangen zijn. De zitting van Woensdag werd door Grotnyko bijgewoond. Volgens prins Firouz, de woordvoerder van de Perzische regeering, heeft Hussein Ala den brief, waarin het Perzische ver langen tot handhaving van het veelom streden agendapunt tot uitdrukking werd gebracht, geschreven op aanwyzingen van de Perzische regeering. De benoeming van Gromyko tot perma nent gedelegeerde bij den Veiligheidsraad heeft met zich gebracht, dat hij de functie van Sovjet-ambassadeur te Washington niet kan blijven vervullen. Hij is thans van dezen laatsten post ontheven en in zijn plaats werd tot ambassadeur be noemd Nicolai Novikof, eertijds ambas sadeur In Egypte. Bevrijdingsfeest duurt één dag Den minister van Binnenlandsche zaken Is gebleken, dat in sommige gemeenten plannen worden beraamd voor een twee- of drle-daagsclie feestviering ter gelegenheid van den bevrijdingsdag. De minister verzoekt de burgemeester,, het vormen van dergelijke plannen tegen te gaan. respectievelijk de uitvoering ervan te voorkomen, opdat, overeenkomstig den wensch der regeering, de feestviering tot don namiddag van Zaterdag 4 Mei worde be perkt. Indien de Vereenigde Staten meedoen „Het Eritsche kabinet heeft besloten ilat Engeland geiyken tred zal houden met de Vereenigde .Stalen In alles, wat kan helpen om de voedseltekorten in öe wereld te ver lichten," aldus verklaarde een woordvoer der van <le Brltsche regeering na afloop van een bijzondere kabinetszitting die Don derdag werd gehouden en waarbij eenstem mig werd besloten, het brood In Engeland op rantsoen te stellen. Indien de Vereenigde Staten hetzelfde zouden doen. Dc conferentie op ..De Hooge Vol uwe'. .Mevrouw Schcrmorhorn en tic minister president posoere» «net eenige Indonesisch© gedelegeerden op ltet terras van het slot St. Hubert us. V.l.n.r.: Soewardi. mevr. Schernierlioni. Pringgodigdo, mln.- pres. Sehermerhorn en overste Soerio Santoso. (I*) Atllee had in deze kabinetszitting een dramatisch beeld geschilderd van den voed- nelnood in verschillende landen, die hij den grootste noemde in de wereldgeschiedenis. De rapporten over de voedselsituatie in dé UNRRA landen en Britsch-Indlë bewogen de Brltsche regeering eveneens tot de aan kondiging van vergaande beperkingen in eigen land. onder voorbehoud dat de Ver eenigde Staten dezelfde maatregelen zou den nemen. „Niet uitvoerbaar", aldus de V. 8. Een langdurig onderhoud tusschen pre sident Truman en den Amerikaanscheu mi nister van Landbouw. Anderson, was het ge volg van deze Engelsche verklaring, doch naar Reuter mededeelt- heeft de minister na afloop daarvan gezegd, dat rautsoeneerlng van het brood in de Vereenigde Staten niet uitvoerbaar is. „Wanneer wij moeten gaan controleeren", zoo zeide hij. „zullen wij dat op een hooger niveau moeten doen: wij zou den dan de fabrieken en bakkers aan be paalde regelen moeten binden." De verklaring van de Brltsche regeering vormde heden het meest sensationeele nieuws in de Brltsche pers. Men moet hier bij ln het oog houden dat de Britten zelfs in de benauwdste periode van den duikboo tenoorlog geen broodrantsoeneering gekend hebben. Vet en olie. De Amerikaansche minister voor Land bouw heeft een telegram gezonden aan do ministers van voedselvoorziening van En geland, Nederland, -België, Denemarken. Zweden, Australië, NIeuw-Zeeland, Argen tinië, Canada en Brazilië, waarin hij ver klaart dat de V. S. zich „verdere opofferin gen" getroosten in het binnenlandsch ver bruik van vetten en oliën, indien geadres seerden hetzelfde zullen doen. Anderson doet een beroep op deze tien landen, die „een betrekkelijk hoog verbruik van vetten en oliën" hebben, met- de V, S, samen te werken om de toewijzing van deze produc ten aan de UNRRA-lauden te vergrooten. Nederlandsch volk nog in een zeer on zekere, zwevende positie verkeeren. Men kan ook zeggen: in een „vacuum", een luchtledig, temidden van mach tige invloedssferen. Het spreekt dat wij, t evenals andere kleine volken in dergelijke positie, daaruit be rijd moeten zien te raken en waarborgen voor de toekomst moeten verwerven. Wij hangen daarbij van de medewerking van sterkeren af. Gelukkig is te verwachten dat zij er belang in zullen zien, ons die medewerking te verleenen. Hoe beter wij ons huis in orde brengen dus ook: hoe minder bureaucratisch en hoe minder verdeeld wij zullen zijn en hoe sneller wij den democratischen rechtsstaat herstellen hoe grooter die bereidheid zal zijn- Heel begrijpelijk. R- P- Benoeming De minister van Landbouw, Visscherlj en Voedselvoorziening heeft benoemd tot plaats vervangend ambtenaar voor de tuchtrecht spraak voor de Voedselvoorziening in het arrondissement Haarlem Jhr. mr. L. A. de Milly van Heiden Reinestein te 's Graven- ha ge. Croote belangstelling voor eerste vrije verkiezingen Voor het eerst in de Japansche historie is liet volk van de Rijzende Zon in volledige vrijheid ter stembus getogen. Het feit dat gisteren ruim 65 procent der stemgerechtig den aan de verkiezingen deelnam, bcwyst dat dit democratisch novum de massale belangstelling had van de Japanners, die behalve de meditatie over hun nederlaag, de beslommeringen van zeer gebrekkige le vensomstandigheden te verwefken hebben en deswege geacht werden weinig interesse te hebben voor wat de geallieerden aan hervormingen invoeren. De stemming had plaats onder toezicht van de geallieerde bezettingstroepen, die klaar stonden om ln te grijpen bij de min ste poging tot Intimidatie van deyzljde der grootgrondbezitters of fabrikanten, die thans weinig kans hebben gehad, invloed uit te oefenen op den uitslag. Het is nog niet bekend welke resultaten de verkie zingen gehad hebben, en welke procent van de 23 millioen uitgebrachte stemmen door de verschillende politieke formaties zlju behaald. Er zullen 466 leden voor het Huls van Afgevaardigden moeten worden aangewe zen uit de 2800 gestelde candidaten, waar van waarschynltjk de meerderheid door de conservatieven za! worden geleverd. Vooral de Japansche vrouwen hebben een opmerkelijke activiteit bij de stembus aan den dag gelegd. Het was voor het eerst ln de geschiedenis dat Japansche vrouwen haar stem mochten uitbrengen en zij heb ben daarvan blijkbaar ruimschoots gebruik gemaakt. De minister der keizerlijke hofhouding, baron Matsoedelro, was In Tokio een der eersten die zijn stem kwam uitbrengen. Het was een merkwaardig symbool van de ver- nnderde omstandigheden ln de Japansche samenleving, dat de keizerlijke minister ln de rij stond temidden van de tuinknechts en andere personeelsleden van het keizer lijk palels.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1