Vakgroep' nam heden geen visch af Op welke voorwaarden wordt de effectenhandel hervat VELSEN Vermoedelijk ongeveer 21000 kiezers Op grond van het feit, dat in het systeem van het opmaken der kiezerslijst van Velsen een wijziging is aangebracht de kiezerslijst is thans geïncorporeerd in het bevolkingsregister zal eerst tegen het einde der maand, wanneer alle ge gevens verwerkt zijn, het juiste aantal kiezers bekend zijn. Volgens een schat ting, op grond van de thans beschikbare gegevens, zal dit aantal ongeveer 21.000 bedragen, hetgeen vergeleken met hel aantal inwoners der gemeente, thans on geveer 35.000 aan den hoogen kant is. Er komen op de kiezerslijst echter nog na men voor van personen, die niet of nog niet in de gemeente woonachtig zijn. De uitbreiding van de leeftijdsgrens der kie zers heeft een stijging van het aantal kie zers met ongeveer 1600 ten gevolge gehad. Door een en ander is het totale aantal kiezers thans slechts ongeveer 4000 lager dan in 1938, toen het zielental der ge meente rond 48.000 bedroeg. Jaarvergadering V.V. „Kinheim" In café „De Tunnel" hield de V.V. „Kin heim" Dinsdagavond haar goedbezochte jaarvergadering. De heer F. v. d. Kant, voorzitter, verwelkomde speciaal de eere leden en leden van verdienste. Hij schetste in korte trekken de verrichtingen van de verschillende elftallen in dit seizoen, die vrij goed zijn, daar niet één dezer hekke- sluiter zal worden en zelfs het vierde, evenals het eerste kans hebben nog kam pioenstriomfen te vieren. Het lid W. Mol, winnaar van den zevenkampdag 1945, werd de Feike Cnossen-beker uitgereikt. Aan de verschillende leden, die zich onder de moeilijkste omstandigheden verdienstelijk maakten, werden waardeerende dankbe tuigingen uitgesproken. Het aantal adspi- rant-leden bedraagt thans ruim 50. Het jaarverslag van den 2en secretaris vond groote waardeering, evenals dat van den penningmeester, die een zeer gunstig geluid deed hooren. In de kascommissie werden benoemd-de leden J. M. W. Hout, G. Eckhard en D. Timmerman. De elftalcommissie wordt gevormd door de heeren E. Diepgrond, A. Redeleer, J. Stals, H. Groeneveld en J. Wartenhorst en de jeugdcommissie bestaat thans uit J. Wartenhorst, H. Prinsen, J. v. d. Steeg en J. v. Belle met toevoeging voor de junioren van J. Bierenbroodspot en B. Kit. Bij acclamatie werd het geheele bestuur herkozen, dat bestaat uit: F. v. d. Kant, W. v. d. Star, P. Rem als dagelijksch be stuur; A. Redeker, J. Wartenhorst en A. Morcus als 2e functionarissen en F. Rede ker, commissaris. Bij de bestuursmededeelingen bracht de voorzitter de mogelijk te verwachten ter reinmoeilijkheden ter kennis, doch daar hierover nog niets definitief is bekend, zal voorloopig waakzaamheid geboden zijn en reed6 worden uitgezien naar een even tueel ander speelterrein. Van alle zijden, welke eenigermate bij het huidige speel veld zijn betrokken, worden pogingen aan gewend om te voorkomen, dat Van Gel- der's Sportpark, in het eigenlijke Velsen- Noord het eenige sportveld, ter wille van den nagestreefden wederopbouw zal wor den vernietigd. Van de rondvraag werd gretig gebruik gemaakt. Plannen worden beraamd om een actieve leden- en dona teurswerving te beginnen. Het opgeven voor plaatsbewijzen voor den wedstrijd NederlandBelgië vond veel animo. De school-korfbalwedstrijden Ongetwijfeld als gevolg van het gelijk tijdig onganiseeren van school-voetbal-, handbal- en korfbalwedstrijden is de in schrijving voor de schoolkorfbalwedstrij- den in de Paaschvacantie beneden de ver wachting gebleven. Daarom heeft de schoolkorfbalcommissie van den H.K.B. besloten deze wedstrijden uit te stellen tot de Pinkstervacantie. Op 25 Mei en 1 Juni worden dan de voorwedstrijden ge houden en op 8 en 11 Juni de finales. De commissie vertrouwt, dat nu ook dc vele scholen, die door het ontbreken van voldoende, jongens niet konden inschrij ven, zich alsnog zullen opgeven. Een aantal vereenigingen hebben haar terreinen disponibel gesteld om de jeugd gelegenheid te geven onder deskundige leiding te oefenen. Voor onze omgeving kan dat op 11 en 18 Mei geschieden op de terreinen van Sport Vereent en Wa tervliet, resp. te Santpoort en Beverwijk. Schriftelijk toelatingsexamen R.H.B.S. De schriftelijke toelatingsexamens voor de H.B.S. te Velsen zullen dit jaar worden gehouden op Donderdag 13 Juni. Ledenvergadering „Volksonderwijs" De vereeniging „Volksonderwijs", af- deeling Velsen-IJmuiden, houdt Vrijdag a.s. een ledenvergadering in de „Griffioen" te IJmuiden-Oost. De heer P. H. van Os, hoofd van school no. 3, zal een inleiding houden over het onderwerp: „Onderwijs vernieuwing". Agenda voor Velsen DONDERDAG 11 APRIL. ThaJia-Theater: 8 uur: Cabaret Henk Verbrugge in „Kunst en Vliegwerk". VRIJDAG 12 APRIL. Bioscoop De Pont: 8 uur: Pioniers der Prairie en Onthullingen van een spion. Thalia-Theater: 7 en 9 uur: De Bewaar- school. „Het lied van alle tijden" In een bijeenkomst van de Tooneelver- eeniging „Concordia" moest wegens om standigheden worden vastgesteld, dat haar eerste uitvoering na de bevrijding niet op den eerder vastgestelden datum, Zaterdag 27 April doorgang kon vinden. „Het Gouden Kalf", een blijspel, dat in studie was genomen, is van het program ma afgevoerd, maar daarvoor in de plaats wordt thans het tooneelspel uit den tijd der Fransche Revolutie „Het lied van alle tijden" ingestudeerd. De uitvoering hier van is bepaald op Zaterdag 25 Mei a.s. in gebouw Concordia. Wandelexcursie naar het Boschplan 'De trekkersgroep van de „Jonge Stem" zal Zondag 28 April een wand el excursie maken naar het Boschplan te Amsterdam. Loonherziening V.G.Z. goedgekeurd Naar aan het personeel der papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. is medegedeeld is van het college van Rijksbemiddelaars be richt ontvangen, dat de ingediende techni sche loonherziening is goedgekeurd met terugwerkende kracht tot 26 Februari j.l. Het ligt in het voornemen de uitbeta lingen volgens deze herziening, zoo mo gelijk ook van de voorgaande periode, op Vrijdag 19 April te doen geschieden. IJMUIDEN Marktbericht Scheveningen Woensdagochtend waren aan de markt te Scheveningen de motorlogger SCH 118 met 2000 kg. tong, 400 kg. kabeljauw en 120 kisten schol en wijting. De SCH 297 met 2000 kg. tong en 120 kis ten schol en wijting. De trawler SCH 125 met 1400 kg. tong, 100 kisten schol. 400 kisten wijting, ca. 200 st. kabeljauw. Voorts waren aan de markt 20 kustvisschers met vangsten van 30 tot 40 kisten schol. Noteering kleirimiddel schol f 33f 39,90 per kist van 40 kg., naar kwaliteit. Het wachten is nu op Den Haag De laatste 4 dagen waren ongeveer 16.500 kisten visch door den afslag gegaan, die alle ondanks de verkoopmoeilijkheden door de vakgroep Groothandel zij het onder be paalde voorwaarden tegen de vastge stelde prijzen waren overgenomen. Eenige duizenden kisten tong en grove schol, waar voor tegen deze hooge prijzen geen afne mers te vinden waren, werden ingevroren en in de koelruimten van „IJsvrles" liggen thans vele tienduizenden geglazuurde ton gen en schollen den tijd af te wachten, dat door een verminderden aanvoer ook hiervoor weer liefhebbers zijn. Een groote zending schol, geëxporteerd naar Engeland, heeft een aanzienlijk verliés opgeleverd, daar deze zending ver beneden den inkoopsprijs moest worden verkocht. De vakgroep vond het vandaag welletjes. ZU lieeft het overnemen van nog meer visch geweigerd en dientengevolge werden de trawler en de logger, die vandaan aan den afslag waren, niet gelost. Er zal dus op kor ten termijn naar een oplossing gezocht die nen te worden, die wellicht te vinden zal zijn in het verlagen van de maximum prij zen voor bepaalde soorten, zooals tong, groote schol, hake en kabeljauw, waardoor ook de export betere kansen zou krijgen. Opvallend Is, dat de vraag naar wijting zoo groot is, dat wanneer deze vischsoort Aankomst van repatrieeringsschepen Het m.s. „Tabinta", dat met pl.m. 860 repatrieerenden aan boord, den 14en Maart j.l. van Batavia is vertrokken, wordt, on voorziene omstandigheden voorbehouden, omstreeks 14 April a.s. te Amsterdam verwacht. De „Kota Agoeng" kan omstreeks 20 April arriveeren; de „Klipfontein" arri veert te Amsterdam waarschijnlijk op den 4en Mei alSv terwijl het m.s. „Ruijs" van de K.P.M. circa 5 Mei a.s. te Amsterdam kan arriveeren. Do «Nieuw Amsterdam", liot vlafigeschlp van de Uollaiui-Amerika Lijn, is ua een afwezigheid van zes jaar in de Rottere! aomsche haven teruggekeerd met aan boord ongeveer 3600 repatrieerenden uit Indlë. Do „Nieuw Amsterdam" op de Maas. (P) Geld- effectenmarkt. Het staat nu wel vast dat de Amster- damsche effectenbeurs binnen enkele we ken ook voor den handel in aandeelen zal worden geopend, maar aan welke voor waarden die handel zal zijn gebonden, valt nog niet met zekerheid te zeggen. We weten dat de minister het z.g. „oud bezit", dat van vóór 10 Mei 1940, voor den verkoop wil vrijlaten en de opbrengst voor 50 wil vrijgeven. De minister be reikt hiermee, gelijk we de vorige week reeds opmerkten, dat er een deel van het vrije geld naar geblokkeerde rekening overgaat. Op zich zelf beschouwd is hier tegen minder bezwaar, want de verkoo- per krijgt in elk geval 50 van de op brengst ter beschikking, de vraag, waar mee men zich thans bezig houdt, is echter wat er zal gebeuren als de nieuwe eige naar zijn stuk verkoopt. Zal hij, die met vrij geld gekocht heeft, bij verkoop slechts 50 in vrij geld terugkrijgen of zullen dergelijke transacties geheel vrij zijn. Er wordt druk voor dit laatste gepleit, om dat anders de aankoop van effecten wel in zeer sterke mate zal worden belem merd. Men ziet trouwens in beurskringen niet in waarom de verkoop van effecten tot „oud bezit" moet worden beperkt, want ook het nieuwe bezit is geregistreerd, zoomede de tegoeden bij banken en spaar banken, zoodat de fiscus den verkooper steeds zal kunnen achterhalen. Tot dus ver bestaat ten aanzien van obligaties de bepaling, dat bij verkoop moet worden verklaard, dat de stukken in normaal beursverkeer gekocht zijn, welke bepaling bij den verkoop van uitsluitend oud bezit natuurlijk overbodig ie, maar bij het laten vervallen van het onderscheid tusschen oud en nieuw bezit ook voor de aandeelen zou kunnen worden gehandhaafd. Het is toch wel een groote onbillijkheid, dat iemand, die tijdens den oorlog op regel matige wijze fondsen gekocht heeft, deze niet kan verkoopen, hoewel de noodzaak daarvan bij hem allicht veel grooter is dan bij degenen, die alleen over „oud be zit" beschikken. Bovendien komt de vraag op wat er bij een beperking tot „oud be zit" van den beurshandel zal terecht ko men, want de taxatie van een der finan- cieele bladen, volgens welke 75 van het fondsenbezit tot het „oud bezit" mag wor den gerekend, is vermoedelijk veel te hoog. Maar hoe dit ook zij, men zal er toe moeten komen dat de opbrengst van met vrij geld gekochte fondsen ook in vrij geld kan worden ontvangen, zoodat ten aanzien van die fondsen weer een nor maal beursverkeer mogelijk zal worden. Intusschen is het opnieuw duidelijk ge worden dat handel en bedrijf de ge- wenschte en voor de nieuwe ontplooiing van ons economisch leven zoo noodige vrijheid voet voor voet op de regeering moeten veroveren, waarbij met voldoe ning mag worden geconstateerd dat deze actie ten aanzien van den effectenhandel tot dusver niet zonder succes is. Wat den beurshandel betreft, wanneer men in aanmerking neemt dat de koersen van de meeste beleggingswaarden weinig aantrekkelijk zijn, moet het vei*wondering wekken dat de omzetten soms nog tot boven het millioen per dag stijgen, al is dit dan ook een groote uitzondering. Het feit dat de 2*/« N.W.S. tot c.a. 89 zijn opgeloopen, bewijst wel dat er nog altijd een groote geldruimte bestaat, waarbij door velen vermoedelijk de mogelijkheid van een kentering blijkbaar niet groot wordt geacht. Men zal er echter mee moe ten rekenen dat naarmate de saneering der staatsfinanciën werkelijkheid wordt, de geldruimte zal verdwijnen, nieuwe cre- dieten noodig zullen zijn en ook de rente stand zal stijgen, wil men althans de ge varen eener nieuwe inflatie voorkomen. In dit verband verdient het de aandacht dat in de V. S. de rente voor het bank- accept door de National City Bank met 1/8 tot 5/8 verhoogd is, hetgeen sinds een groot aantal jaren niet is voorgeko men. Dat de groote beleggingslichamen ten onzent niet met de conversie van pandbrieven meegaan, kan ook als een aanwijzing worden beschouwd van hun zienswijze dat zij den zeer lagen rente stand van vandaag geen permanent ver schijnsel achten. zou worden vrijgegeven, zij ondanks den grooten aanvoer (185.000 kg. In 4 dagen) boven den maximumprijs verkocht zou worden. De Vakgroep houdt hedenmiddag een vergadering om den toestand te bespreken. Den Haag zal nu spoedig een beslissing moeten Soldaat gedood Woensdag is bij de wachtpost bij het Stormvogelsveld te IJmuiden een soldaat door een geweerschot, dat op verren af stand door een anderen soldaat werd ge lost, gedood. De zaak is bij de militaire autoriteiten in onderzoek. Marktbericht van Woensdag De aanvoer bedroeg 145400 KG. of ruim 2900 kisten, waaronder 31650 K.G. wr'mg, 66000 K.G. schol, 20700 K.G. kabeljauw, 2800 K.G. schar, 1890 K.G. sdhar. 21050 K.G. tong, enz. De totale omzet bedroeg 134674. De trawlers besomden gezamenlijk f 57.629. Verdere besommingen: motorloggers: KW78 f16700, KW42 f 12936, KW47 f11954, KW3 f 10944, KW144 f 6733, IJM283 f 11370; kustvisschers: EH4 f568, UK264 f 110, UK 59 f 304, UK135 f 254, UK61 f 487, UK7 f 553, UK144 f188, UK77 f 239, UK190 f4.92, UK 161 f150, UK31 f388, UK43 f401, UK93 f356, UK75 f317, UK57 f142, UK199 f334, UK85 f308, UK119 f474, UK66 £110, SL5 f333. De wederopbouw van het Spoor In Oud-IJmuiden wordt hard gewerkt aan het herstel van het station. Men stelt alle pogingen in het werk om zoo vlug mogelijk klaar te komen. Men heeft ech ter met vele moeilijkheden te kampen, o.a. mater iaalschaarschte. Bi-nnen eenigen tijd zal het dubbelspoor tusschen Santpoort en Velsen gereed zijn. Over de electrificatie kan echter nog niets gezegd worden, daar het noodige draad voor de tusschenverbindingen nog ont breekt. Veel van het gestolene is uit Duitschland terug gekomen en weer in gebruik genomen. Het ontbrekende moet echter in het buitenland besteld worden. Men is dus afhankelijk van de leveran ties uit het buitenland. Al met al is ech ter bij de spoorwegen ook naar buiten merkbaar het devies: „Er zit schot in". In verband met den wederopbouw van het grootendeels vernielde station kan nog worden vermeld, dat er een belangrijke verbetering wordt aangebracht. Er komt een ruime tochthal, die aan den voorgevel wordt uitgebouwd. Hierdoor wordt een betere toestand, verkregen voor den kaartverkoop, wanneer deze weer aan de oude loketten geschiedt. Dezen zomer nog geen vrij strand? Wij hebben te bevoegder plaatse ge ïnformeerd, of de mogelijkheid bestaat, dat Ave dezen zomer nog kunnen genieten van een Avandeling langs het strand of op de pier. Het antwoord gaf weinig hoop. In de eerste plaats dreigt op het strand nog steeds het gevaar der landmijnen. Vele worden er opgeruimd en een detec tor. die daarvoor gebruikt wordt, doet goed werk, maar mijnen van koper, glas en bakeliet zijn immum voor dit instru ment en dus blijft het mijnengevaar nog altijd bestaan. Bovendien is de toegangs weg voorloopig niet vrij, aLs gevolg van het opruimingswerk der groote schuil havens. De groote haven, met de oprui ming waarvan men thans bezig is. is over eenige weken zoover vernield als volgens het plan zou moeten geschieden. Het werk wordt dan gedurende acht weken gestaakt om de manschappen, die met de opruimingswerken bezig zijn, in staat te stellen naar huis te gaan en dan wordt met de kleinere haven begonnen, IJmuiden is dus dezen zomer op de bad plaats Wijk aan Zee aangewezen. SANTPOORT Paaschwijding De Ned. Chr. Vrouwenbond organiseert Woensdag 17 April a.s. een openbare Paaschwijding in de Ned. Herv. Kapel. Op het programma staat o.a. een Paasch- declamatorium met koor-, solo- en samen zang. Nieuws uit het buitenland Radio Moskou heeft bekend gemaakt dat de sterrewacht van de Kazarische universi teit niet minder dan acht nieuwe kometen heeft ontdekt. Sjidehara, de Japansche minister-presi dent. moest door een gewapende escorte be schermd worden tegen de woede van een delegatie der communisten, die zijn aftreden kwam eisehen. De export van Amerikaansche kolen, naar eenige tientallen behoeftige JLuropeesche landen zal aan het eind van deze week stil staan tengevolge der staking. De ministers van Buitcnlandsche Zaken der Noord- en Zuid-Amerikaansche landen zullen binnenkort te Rio de Janeiro ver- gadelen. verkeer tusschen dc Britsche, Ame rikaansche en Fransche zones in Duitsch land Ts hervat. Aan de voorafgaande bespre- kingen nam geen Sovjet-afgevaardigde deeh

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3