IJMUIDEN Zeeliedengages hier en elders Amerika aan den kop 0e bemanningen van de Nederlandsche koopvaardijschepen Loppersum en Maas sluis, hebben onlangs geweigerd te mon steren onder de voorwaarden, welke thans zijn vastgelegd in de nieuwe arbeidsover eenkomst, die met ingang van 4 April j.l. in werking is getreden. Inmiddels heeft de E.V.C. zoowel in Amsterdam als in Rot terdam de staking geproclameerd. Niet aileen wegens de verslechteringen, welke deze arbeidsvoorwaarden inhouden, ook wegens de wijze, waarop dit arbeids contract tot stand is gekomen, namen de zeelieden daarmee geen genoegen. Wat de gages betreft, deze zijn aanmer kelijk minder geworden, dan gedurende den oorlog het geval was, terwijl het zoo genaamde mijnengeld eveneens tot het verleden behoort. Volgens het nieuwe contract verdient een matroos momenteel 195.per maand, terwijl hieraan tot September a.s. nog 50.overbruggingsgeld zal worden toegevoegd, zoodat de totale gage thans 245.voor een matroos per maand be draagt. Nu liggen de gages wel hooger dan voor den oorlog, maar in verband met den aan merkelijk hoogeren levensstandaard ne men de zeelieden er toch geen genoegen mee. Dat de gages, welke in de onderschei dene landen worden betaald, nogal variee- rend zijn, blijkt uit onderstaande gegevens, die gedeeltelijk aan de „Shipping World" ontleend zijn. Allereerst is de basisgade op Ameri- kaansche koopvaarders ongeveer twee en een half maal zoo hoog als op buitenland- sehe schepen het geval is. Zoo is de gage van een rolmatroos (zoo genaamde A. B. sailor) op een Ameri- kaansch schip 145 dollar per maand, ter wijl de gages van veertien andere belang rijke zeevarende landen voor een matroos gemiddeld S 58.25 per maand bedragen. Bovendien zijn de Amerikaansche gages, die altijd nogal aan den hoogen kant ia- gen, met ingang van 1 October j.l. nog met 45 dollar per maand verhoogd. Hier uit blijkt dus, dat een matroos op een Amerikaanschen koopvaarder thans S 145 $45 190 per maand verdient. Dit is in Nederlandsch geld omgerekend, indien wij de dollar op 2.50 rekenen (de koers is echter hooger) 475.per maand. En daar de gage van een matroos op een Nederlandsch vaartuig thans volgens de nieuwe regeling tot Sept. a.s. in totaal, zooals hierboven reeds is aangehaald, 245.per maand bedraagt, is dit een verschil van niet minder dan 230.per maand, of 93 Hoewel de gages op een Amerikaansch en een Nederlandsch schip nogal aanmer kelijk verschillen, zijn die, welke hier te lande momenteel aan een matroos worden betaald, bij onderstaande landen vergele ken, nog niet het laagst. Een vergelijking van de basisgages van een matroos in de diverse landen zijn: Argentinië 36, Australië 57, België 49, Brazilië 25, Chili 17, Frankrijk 54, Gr. Brittannië 56, Griekenland 44, Polen 56, Zwe den 53. Of bij deze gages nog een toeslag wordt gegeven is niet bekend, doch in ieder ge val zijn ze lager, dan de gages, welke thans aan een matroos op een Neder landsch vaartuig woTden betaald. De Johan van Oldenbarnevelt Naar ons nader wordt medegedeeld, zal het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" om streeks 4 Mei a.s. van Amsterdam via Southampton naar Indië vertrekken. Ver der vernemen wij, dat het in de bedoeling ligt, dat-te Amsterdam en in Southampton pl.m. 800900 man troepen en passagiers worden ingescheept. Dit is de eerste reis na den oorlog, dat de „Johan van Oldenbarnevelt" wederom van Amsterdam vertrekt. Op de thuisreis zal dit schip eveneens weer repatrieeren- den naar Amsterdam vervoeren en zal on-" voorziene omstandigheden voorbehouden, medio Juni van Indië vertrekken. N.V.V.G. vergaderde Het Nederlandsch Verbond van Ge- repatrieerden heeft een vergadering ge houden in Flora. De voorzitter opende de vergadering en gaf een overzicht over den gang van zaken in de af dee ling IJmuiden. Hierna voerde de heer Lemstra van het Districtsbestuur te Amsterdam het woord. Spreker zeide zeer tevreden te zijn over den gang van zaken in de af deeling IJmuiden. Hij constateerde met voldoening dat het N.V.V.G. in alle afdeelingen met reuzenschreden vooruit gaat. Verder ging spreker nogmaals breedvoerig in op de moeilijkheden die de uit Duitsch- land gerepatrieerde arbeiders nog on dervinden. Hiervan maken o.a. deel uit de uitbetalingen der grensgelden en het distributievraagstuk. Na afloop maakten velen van de gelegenheid ge bruik om vragen te stellen. Agenda voor Velsen ZATERDAG 13 APRIL Bioscoop De Pont: 8 uur: Pioniers der prairie en Onthullingen van een spion. Thalia Theater: 7 en 9 uur: De Bewaar school. ZONDAG 14 APRIL. Bioscoop De Pont: 2.30, 5 en 8 uur: Pioniers der prairie en Onthullingen van een spion. Thalia Theater: 2.30 en 4.30 uur" Kin dermatinee: De zeeduivels. .7 en 9 uur: De Bewaarschool. Paracliuut-noodsigaalem voor trawlers Toen een Engelsche stoomtrawler on langs van de visscherij naar een Engel sche haven terugkeerde, werd dit vaartuig door een hooge zee beloopen, met het ge volg. dat een gedeelte van den schoor steen overboord sloeg en tevens de draad- looze telegrafie en de machine onklaar raakte, waardoor het vaartuig hulpeloos ronddreef. Een van de leden der beman ning sloeg eveneens over boord, terwijl een ander zoo ernstig werd gewond, dat hij later overleed. Na 2 dagen rondge dreven te hebben, werd het vaartuig door een passeerend schip opgemerk-t en de bemanning gered. In verband met dit ongeval heeft de „Huil Steam Trawlers Mutual Insurance and Protecting Company Ltd." opdracht gegeven tot het laten aanmaken van 600 zgn. „Schermuly parachuut noodsigna len", waarmede elk schip, dat bij deze instelling verzekerd is, van 6 6tuks zal worden voorzien. Er valt niet aan te twijfelen, dat dit voorbeeld navolging zal vinden en dat elke Engelsche trawler in de naaste toe komst, eveneens van deze noodsignalen zal worden voorzien. Dit parachuut noodsignaal straalt een licht uit van niet minder dan 150.000 kaars tot een hoogte van 1000 voet. Het blijft ongeveer 1 minuut branden en is 50 mijlen zichtbaar. CULTUREELE AVOND VAN PERSONEELSVEREENIGING De Personeelsvereniging van het Gas- en Waterbedrijf gaf gisteravond een cultureelen avond voor haar leden. Hieraan werkten eigen krachten der vereniging mede. De heer J. H. Wijn berg, die ook de algemeene leidmg had, opende den avond met een inlei dend woord. Medewerking verleende het echtpaar Muntz, viool en piano en mevr. Schaar-Sanders. declamatie. Het strijkkwartet der vereeniging de buteerde met „Eine kleine Nachtmu- sik" van Mozart. Verder werd de avond nog afgewisseld met een twee tal films. „Nederland kleurenland" is een film die grooter bekendheid ver dient. Bij de begeleidende muziek kon men enkele malen genieten van de stem van Joseph Schmidt, o.a. in „Ik hou van Holland". Als tweede film werd vertoond „Een fragment uit een huwelijk", gemaakt door Rudi Hor- necher. „Een fragment uit een huwe lijk" werd op het wereldconcours te Zürich met een prijs bekroond. Deze film geeft perfect camerawerk en goe de fotografische opnamen te zien. In de pauze deed de secretaris-pen ningmeester een beroep op allen om een bijdrage te geven voor Puttens jeugd. Aan dit verzoek werd op royale wijze voldaan. Deze avond was een waardig slot van een aantal cultureele avonden die door de Personeelsveree niging gegeven zijn. Strawberries-Nieuws Groen-Geel op bezoek. Het hockey-programma van Strawber ries voor a.s. Zondag vermeldt weinig belangrijke wedstrijden. Slechts de com petitie-ontmoeting die het eerste heeren elftal om 13.30 uur op eigen terrein met Groeif-Geel uit Den Haag heeft, is in tweeërlei opzicht van belang. Ten eerste als laatste kans voor het afdeelingskam- pioenschap, hoewel Rijswijk dan nog enkele wedstrijden moet verliezen; ten tweede als laatste oefengelegenheid vóór het zware Paaschtournooi in Brussel. Groen-Geel komt den laatst en tijd beter voor den dag dan in het begin der com petitie, hetgeen een belofte voor een öpan- nenden wedstrijd inhoudt Het Straw- berries-elftal is ongewijzigd Verdere thuiswedstrijden worden ge speeld door de kampioenen Dames I en Heeren III tegen resp. B.D.H.C. III en H.B.S. III. D.C.I3.-Nieuws De uitslagen van de onderlinge compe titie van D.C.Y. luiden: B. DukelJ. Waal 2—0; B. Dukel—Ro- selaar 20; KoperB. Dukel 02; Bos Nieuwenhuizen 20; RiedemanBos 02: Ligthart—Beets 2—0; T. Postma—G. Bal 20; L. KoetsierC. Kaan 20; P. Swier J. Kramer 20: D. OttNieuwenhuizen 20; NanneKrikken 02; J. Dixhoorn Haver 11; J. SmitSchol 11 en Beets Bal 2—0. Ligthart kan nu practisch als kampioen beschouwd worden met 25 gewonnen par tijen van de 25 gespeelde. De indeeling der D.C.Y.'ers voor het damtoumooi Aalsmeer is als volgt: Eeregroep B: J. H. Vos, Mertens (D.C.Y.) C. Suijk (D.C.Y.). en Noordhoek, Eeregroep C: J. W. van Dartelen. A Ligthart (D.C.Y.), M. C. Stahlberg en Kas- lander. Hoofdklasse groep A: T. Postma (D.C.Y.), W. Beeke. J. J Roozenburg en C. Buis. Groep B: T. Dukel (D.C.Y.), A den Doop Spaargaren en M. Vermey. Groep C: P. van Heerde, J. A. v. Dix hoorn (D.C.Y.), T. de Voogd en B. v. d. Graaf. Groep D: J. van Straten (D.C.Y.), A. Vletter, M. VreebuTg en J. Tillius. In het damtoumooi te Bussum ontmoe ten elkaar: 3e ronde: R.C. Keller—T.J. Vos H. de JonghP Stormesant: J. MetzH. Laros en B. DukelA. H. Olsen. 4e ronde: A. H. OlsenR. C. KelleT; H. LarosH. de Jongh, J. T. HoserB. Du kel en J. StormesantJ. Metz. De match tusschen T. Postma (kampioen groot IJmuiden) en B. Duke4 (winnaar tournooi Bloemendaal) werd door T. Post ma gewonnen met 42. Sportpark Watervliet c Een groot werk in Juni gereed? Onder het motto „Te wapen" stimu leert liet bestuur van Hoogoven-Staten een groote actie onder de leden om toch in dit zomerseizoen de grootsche plannen voor het Sportpark „Watervliet" verwe zenlijkt te zien. Reeds vóór den oorlog bestonden plan nen tot uitbreiding van het toen al aardig gelegen en Tuime sportveld van de Hoog ovens. Door den grooten bloei van de bij Hoogoven-Staten aangesloten ver- eenigingen kregen deze plannen destijds vasteren vorm. Vooral na de fusie met Van Leers Personeelvereen. breidde het aantal afdeelingen zich uit, zoodat thans de vereeniging Hoogoven-Staten niet minder dan 20 aangesloten vereenigingen telt, met ongeveer 2000 actieve leden, waarvan er 400 sport te velde beoefenen. De ontworpen uitbreiding van „Water vliet" mocht tijdens den oorlog al vele vrijwillige handen bereid vinden om daar aan mede te werken, zij het in beschei den vorm, maar thans wordt sedert vele weken intensief door tientallen Staten leden in hun vrijen tijd veel werk ver richt. Desondanks blijkt, dat er nog har der gewerkt dient te worden, opdat over enkele weken het nieuwe, naar de ei6chen des tijds ingerichte en aangelegde sport park „Watervliet" in gebruik kan wor den genomen. Het uitgebreide terreincomplex krijgt volgens de geprojecteerde planteekening, welke een goed beeld van het geheel geeft, een anderen vorm dan de tot nu toe gebezigde terreinen De plannen geven aan, dat het sportpark komt te liggen tusschen den Nieuwe Schulpweg, waar zich de grootste lengte bevindt, den Koningsweg, Noorderlaan en ten Westen begrensd door de PEN-terreinen. De ingang komt aan eerstgenoemden weg en leidt naar het hoofdveld, dat het groote voetbalterrein en de in wording zijnde sintelbaan bevat. Aan den westkant is een gedeeltelijk overdekte tribune ont worpen. Ten oosten van dit veld, worden een handbal- en een hockey-terrein aan gebracht en haaks daarop het groote korfbalveld. Ten noorden hiervan komt een tweede korfbalterrein, terwijl tus schen den Nw. Schulpweg en den noorde lijken muur van de PEN-centrale het tweede voetbalterrein komt te liggen. Ach ter de reeds bestaande tennisbaan, die ook vernieuw wordt, en de woningen langs den Nw. Schulpweg, bevindt zich het clubhuis met terras en bloementuin. Hoewel daartoe plannen bestaan is er momenteel van den bouw van een open zwembad nog niets naders bekend.. Alvorens dit sportterreincomplex, dat verondersteld wordt, het mooiste in de provincie te worden, geopend kan worden, moet echter nog heel wat werk worden verzet. Met betrekking tot het hoofdveld moet allereerst de toegang in orde worden ge maakt en moeten nog vele andere din gen geschieden. De aanleg van het tweede voetbalveld en het korfbal terrein is uitbesteed, dit werk zal op tijd gereed zijn. Alle werkzaamheden om het voornaam ste deel van het sportpark bedrijfsklaar te doen maken zijn gebaseerd op de zomersporten en wel hoofdzakelijk in verband met de nationale atletiekwed strijden, welke de H.A.V. „Suomi" 2 Juni a.s. zal organiseeren. Het korfbalterrein wordt in Juli gereed verwacht SCHEEPSBERICHTEN. Maroessa 4 v. Gibraltar n. Genua; Back- Iroysen 4 v. Port Pirie n. Abadan: Rem brandt 3 te Port Lincoln v. Bona: Prinses Juliana 4 v. Demerara n. Nickerie; Friesland 6 te Antwerpen v. Rotterdam; Badzo 6 van Antwerpen n. Cowes; Harcor 5 v. Antwerpen n. Kopenhagen; Spica 6 v. Antwerpen naar Waterford: Vaderland 8 te Antwerpen van Morbylanga; Delfzill 8 te Antwerpen van Boston (L.); Themisto 9 v. Necochea n. Bahia Blanca; Frean 10 te Par v. Penzance; Delft- dijk 12 voorg. v. d. N. Waterweg verwacht. New York n. R'dam; Haskerland 9 v. Midd- lesbro n. R'dam: Tjibesar 10 v. Vlissingen n. Antwerpen: Mies 9 te Devenport v. Huil; Nettie 9 te Havre v. R'dam; Thriantha 9 v. Dublin n. Liverpool; Urmajo 9 v. Huil naar Devonport; Westerhaven 6 te Londen van R'dam; Pascholl G te Londen v. Kopenhagen; June 7 t.e Londen v. R'dam; Waterland p. 7 Dover; Westlaan p. 7 St. Catharine's Point n, Devonport; Westland p, 7 Beachy Head; Boskoop 9 te Tocopilla; Cottica 8 v. Trini dad n. Madeira; Odysseus 8 te Newport; Vul- canus 8 v. Algiers n. Malta; Hoop op Zegen p. 6 te St. Catherine's Point; Salland p. G Lizard n. New York; Tim 6 v. Mounts Baar; Franka 5 te Middlesbro v. Hull; Vrede 6 te Middlesbro v. R'dam; Libelle 6 te Middlesbro v. R'dam Agiena 6 te Hull v. Antwerpen; Hasewint 6 te Goole v. R'dam; Hondsrug G v. Goole n. Teignmouth; Admiraal de Ruyter 7 te Goole v. R'dam; Friso 5 te Havre van Connah's Quay; Baremlrecht 5 v. Suez naar Abadan; Fort Schuyler G v. Suez n. Bahrein; Van der CapeUe 6 v. Takoradi n. River Cess; Ondina p. 5 Aden; Saroena 5 v. Abadan n. Karachi; Cleodora 4 te Abadan v. Suez; AI- dabl 4 v. Soerabaya n. Townsville; Plancius 4 te Bangkok; Alkaid 5 te Rio de Janeiro v. R'dam; Maaskerk 5 te La Guaira; Tiberius 6 v. La Guaira n. New York; Socrates 6 van La Guaira n. Puerto Cabello; Bantam 8 te Batavia; Indrapoera p. 10 Pantellaria; Kota Gede p. 10 Kaap del Armi. De Ewald in het dok Vorige week Maandag vertrok de Ewald naar Amsterdam voor het doen aanbrengen van een nieuwe schroef en voor bodemonderzoek. Het bleek dat door de groote drukte steeds geen gelegenheid was om de Ewald in het dok op te nemen. Daarom werd de trawler weer naar IJmuiden terug gesleept. Zij is later in het dok van het Staatsvisschershavenbedrijf opgenomen. Bij bodemonderzoek bleek, dat vier nieuwe platen zullen moeten worden aan gebracht. Het 1000e schip te Rotterdam 1 gearriveerd Met het 454 ton metende Engelsche au. „Goldfinch", is Zondag jj. sinds 1 Januari 1946, het duizendste schip in de haven van Rotterdam gearriveerd. Vergadering A.R. JCiesvereeniging De A.R. Kiesvereenieing houdt Maan dag lo Apru een openbare vergadering in de Marnixsehool. Mr. Bijleveld z?3 spreken over het onderwerp: „De strijd voor de ware vrijheid". Reünie van ex-gevangenen te Ommen, Ruim 804) oud-gevangenen van bet voor malige concentratiekamp „Erikii" to Ommen kwamen op den verjaardag van hun bevrijding bijeen in het kamp, om de nagedachtenis van hun gevallen Iot- genooten te eeren en een monument te onthullen. Na de sobere plechtigheid werd langs het monument gedefileerd. De burgemeester van Ommen, de heer C. E. W. Nering Fögel, plaatst, een krans bij den voet van het gédcnktceken. (P) VELSEN Zondagsdienst artsen De artsen J. F. Bekker en A. A. Ooster- wijk hebben dienst van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen 8 uur. Uitreiking schoenenbonnen In het tijdvak van 15 t.m. 20 April a.s. zullen 6choenenbonnen worden uitgereikt. Gedurende dit tijdvak komen in aanmer king diegenen, wier nummer van de tweede Distributiestamkaart als laatste cijfer een 3 aanwijst. H.O.S.C.-NIEUWS. De uitslagen van de op 10 April ge houden wedstrijden van Hoogoven- Schaakclub luiden: Afd. II: ZandbergenJ. A. Visser Vt-' Afd. Ill: DeelderM. D. Spuls 0—1; PlugboerH. Spuls 01; Afd. V Scheur kogelWolthuis I0; KlinkenbergVer- laak 01; LuikmanStarken 01; Gra venmaker—v. Os 10; Algemeen: W. 't HartJ. A. Stals 01; J. Hoogzaad—A. Kistemaker 10; F. HuismanJ. Ringers 01: H. AarsenB. Stals afgebr. en J. StrijkerPrins 01. SANTPOORT „Santpoort" tegen „Weenink" Deze week werd de vierde en laatste ronde van het Kennemer Schaaktournooi gespeeld tusschen Santpoort—Weenink (Beverwijk). Deze wedstrijden eindigde met een overtuigende overwinning van 146 door Santpoort. Hierdoor staat deze vereeniging c-n de Hoogovenschaakclub gelijk met elk drie gewonnen partijen van de vier gespeel de. Het hangt nu van den uitslag der inog arbitrair te beslissen partijen af, welke van de beide clubs kampioen wordt. AFHALEN DISTRIBUTIEBESCHEIDEN Met ingang van 15 April a s. zal alleen gelegenheid zijn tot het afhalen van bonkaarten, rantsoenbonnen en extra rantsoenen voor zieken en moeders e.d. op Woensdag en Vrijdag van 9.30 tot 12.30 uur. De kantoren zijn dus niet meer ge opend op Maandag en Dinsdag. Vrij van school op 30 April Het ministerie van O., K. en W. deelt mede, dat op de scholen den 30sten April, den verjaardag van Prinses Juliana, vrij zal worden gegeven. Nieuwe Staatsleening? Er wordt een nieuwe staatsleening voorbereid, waarop met vrij geld kan worden ingeschreven, zoo meldt „De Volkskrant". De rente zou 3 pCt. bedra gen. Ter bevordering van het welslagen van de leening zou worden bepaald, dat bij Onvoldoende inschrijving een gedwon gen leening wordt uitgegeven met een lagere rente, die dan in het bijzonder zou worden geplaatst bij hen, die een hoog inkomen genieten.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3