IJmuider Courant Truman eert zijn voorganger Franco's kansen in den Veiligheidsraad 60o Jaargang No. 18305 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 98 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pecreboom Zaterdag 13 April i»4tt Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 c?. per kwartaal f 4. Roosevelt's principes zijn nog de basis onzer politiek' Tijdens een indrukwekkende plechtig heid heeft president Truman Vrijdag in hetHydepark te New-York bij het graf van wijlen president Roosevelt een her denkingsrede uitgesproken, waarin hy zijn grooten voorganger eerde als de red der der beschaving, als hoedanig Roose velt door de gewone menschen over de geheele aarde zoowel als door hun leiders en staatslieden wordt erkend. „In het uur van de groote crisis", aldus Truman, „gaf Franklin Delano Roosevelt het Amerikaansche volk nieuwe hoop, be lichaamd in de vooruitstrevende en uienschlievende beginselen van de New Deal. Voor deze principes heeft minister Roosevelt gevochten en wij, die na hem bet werk voortzetten, zullen voortgaan met daarvoor te strijden. Op het builenlandsche terrein was pre sident Roosevelts leidende gedachte, dat deze natie als een goede nabuur een ac tieve, intelligente en constructieve rol in de wereld-aangelegenheden moet spelen. Hij zag duidelijk in, dat wij niet kunnen voortgaan geïsoleerd van andere naties te leven. Hij wist, dat wat in andere wereld- deelen gebeurt, het welzijn van ons land moet raken. Hij erkende bovenal dat onze hoop voor de toekomst der beschaving, voor de toe komst van het leven zelf lag in het suc ces van de Vereenigde Volken. Hij erkende niet alleen de waarheden, hij was vast besloten daaromtrent iets te doen en hij deed dat. Zijn builenlandsche politiek vereischte een eerlijk, sympathiek en vastberaden optreden jegens de andere leden van het gezin der naties, Terzelfdertijd hield zij een erkenning-in van onze verplichtingen jegens de hongerenden en de dakloozen van andere landen. Zij erkende de heilige plicht van dit land jegens de naties, die verzwakt werden in den strijd op leven en dood tegen de tyrannie". Nieuwe belofte. Voortgaande zeide president Truman dat de Vereenigde Staten vastbesloten zijn voor deze beginselen van internatio- Het witte muisje had een staartje.... Tenor-ontvoerders gearresteerd Zooals wij reeds in ons nummer van Woensdag j.l. vermeldden, werd de tweede tenor var. de Amsterdamsche Opera, Chris Reumer Dinsdagavond vlak voor de voor stelling ontvoerd en eerst in de Haar lemmermeer losgelaten. Het feit, dat een vorige uitvoering van de Amsterdamsche Opera verstoord werd door het loslaten van witte muizen in de zaal zette de Amsterdamsche politieher- sens aan het werk. De witte muizenman nen waren twee chauffeurs van Volks herstel en hun signalement was bekend. Chris Reumer had de gezichten van zijn kidnappers eveneens goed in zich opge nomen en zoo kon dc laatste schakel in den ketting dezer wandaad gelegd worden. De directie van Volksherstel te Am sterdam, uiteraard volkomen verrast, ver leende alle mogelijke medewerking. De twee chauffeurs konden Vrijdagmorgen gearresteerd worden en hierbij kwamen nog eenige details van de ontvoering aan hel licht. Om de politie op een dwaal spoor te brengen, bracht een auto den tenor naar Schiphol, waar hij in een an deren wagen werd overgeladen. Deze bracht hem tot dicht bij Abbenes. Nu de eerste tip van d ensluier over het Opera-geval is opgelicht, verwacht de Amsterdamsche politie binnenkort meer arrestaties te kunnen verrichten. Beperking koopers van visch op aanvoerplaatsen Het bestuur van het Bedrijfschap voor Visscherijproducten heeft vastgesteld een „Verordening Beperking Koopen van visch op Aanvoerplaatsen". Volgens deze verordening is, indien op een afslag door reeders visch is aange voerd, welke den maximumprijs niet heeft bereikt, of waarvoor geen maximumprijs is vastgesteld, het koopen en in ontvangst nemen dier visch uitsluitend toegestaan aan handelaren, die op 1 Maart 1946 in het bezit waren van een door het Bedrijf schap op grond van de Verordening op den Afzet van visch 1943 verstrekte toe wijzing bij dezen of èenig anderen af slag, mits door deze handelaren geen an dere vischsoorten worden gekocht en in ontvangst genomen dan die, waarop hun toewijzing recht heeft. nale samenwerking met alle kracht te strijden, en alles te doen wat mogelijk is om de Vereenigde Volken tot een sterke, levende organisatie te maken. „De prin cipes van Franklin Roosevelt vormen nog de basis van onze politiek", aldus Tru man, „en fundamenteel blijven zijn doel stellingen onveranderd de onze. Moge God ons de wijsheid geven om voort te gaan naar den trant van een groot we reldburger en een groot Amerikaan: Franklin Delano Roosevelt". Aflevering van visch aan den kleinhandel De groothandel in visch alhier en in Scheveningen heeft meer vrijheid gekre gen ten aanzien van leveringen aan den kleinhandel. In het vervolg kan de groot handel zonder tusschkomst van het Be drijfschap voor Visscherijproducten recht streeks contact opnemen met de hande laren in de distributiekringen. In plaat sen waar een centrale afslag of een markt- bedrijf is gevestigd, dienen bestellingen en aflevering uiteraard via deze lichamen te blijven geschieden. Opdat een juiste spreiding der aanvoe ren over de verschillende distributiekrin gen gewaarborgd wordt, zal een geregeld contact tusschen den handel op de aan voerplaatsen IJmuiden en Scheveningen plaats hebben. Voor "de overige aanv plaatsen geldt deze regeling niet. groothandel in deze plaatsen ontvangt zijn bestellingen nog via het Bedrijfschap. Doordat de groothandel in IJmuiden en Scheveningen dagelijks aan het Bedrijf schap opgeeft, naar welke distributiekrin gen en welke hoeveelheden hij afgeleverd heeft, blijft het Bedrijfschap volkomen op de hoogte van de verzending van de visch. Hierdoor wordt een regelmatige voorzie ning over ons land gewaarborgd. Broer van Timosjenko in België overleden Een broer van den bekenden Sovjet- maarschalk Timosjenko. Paul Timosjenko genaamd, is onder raadselachtige~omstan- digheden te Jemeppe in België overleden. Paul Timosjenko vluchtte bij het uitbre ken der Sovjet-revolutie uit Rusland naar Frankrijk, diende in het vreemdelingen legioen en vestigde zich daarna in België, waar hij als lasscher in een fabriek werk zaam was. Zondag j.l. is hij plotseling-on der vergiftigingsverschijnselen overleden. De Belgische autoriteiten hebben opdracht gegeven tot een lijkschouwing. Accoord in Londen bereikt Over terugtrekking der Britsche troepen van Java Tusschen de Britsche en Nederlandsche staatslieden is volgens Reuters diploma tieke correspondent algeheele overeen stemming over het programma voor het terugtrekken van de Britsche en Br.-In- dische troepen van Jav§ bereikt. De be sprekingen van Vrijdagmiddag duurden slechts drie en een half uur. Men gelooft dat aan alle zijden optimisme bestaat aan gaande den uitslag van de Nederlandsch- Indonesische onderhandelingen, welke volgende week in Den Haag zullen be ginnen. De spoed, waarmede hel accoord over de Britsche troepen tot stand is gekomen, wordt door politieke waarnemers te Lon den voor een groot deel toegeschreven aan de uitstekende persoonlijke betrek kingen tusschen de Britsche en Neder landsche ministers, welke dateeren van de vroeger in dit jaar op Chequers gevoerde besprekingen. Hedenochtend zullen ook nog besprekin gen worden gevoerd, maar men neemt aan, dat deze van secundair belang zullen zijn en betrekking zullen hebben op kwes ties, verband houdende met de bezetting van Duitschtand. Hitler-Jugend „De Groene Knop" 350 leden der voormalige Duitsche Hitier-Jugend organisatie zijn in de Fransche bezettingszone gearresteerd onder beschuldiging, getracht te heb ben de nationaal-socialistische jeugd organisatie te doen herleven met het doel, sabotagehandelingen en aansla gen te plegen 'tegen de bezettende macht en de verstandhouding tusschen de geallieerden onderling te vertroe belen. De illegale organisatie van deze groep was nog in het eerste stadium toen zii werd ontdekt en door massa arrestaties onschadelijk gemaakt. De leden van den bond waren herkenbaar aan een speld met groenen knop, die zij >op hun jas droegen. Dank zij de op lettendheid en de nauwgezette contro le is aldus verhinderd dat deze groene knop kon ontluiken tot een gewas, dat den geallieerden over het hoofd had kunnen groeien. Het woord is aan. Napoleon: Als men krachtig, aanhou dend wil slaagt men altijd Als gevolg van een tusschen de dagbla den getroffen regeling, ter verzekering van een billijke papierverdeeling, ver schijnt ons blad. uit hoofde van zijn for maat, heden In een omvang van 8 pagina's De DelfUsche Studenten Cu ronsel Ver. orgimi; bekenden jtuirlijkschon rit muir Meyenduul, wtuii stond. De ruiterstoet in de fraaie omgeving van eerde voor hei eerst weer haar voor zeer veel belangstelling he den Haag. (P) Maandag zullen de discussies in den Veiligheidsraad over de Spaansche aan gelegenheid beginnen en ofschoon er weinig kan worden voorspeld ten aan zien van de definitieve beslissing die de raad in deze kwestie zal nemen, kan toch met zekerheid worden aan- tenomen dat de vraag: „ai of niet een irecte actie tegen Franco" zal worden beantwoord door Engeland en de Ver eenigde Staten, daar de meerderheid van stemmen van deze twee delegaties afhangt. Het zal voornamelijk liggen aan de onthullingen en de motieven die de Poolsche delegatie naar voren brengt, waartoe Engeland en Amerika zullen beslissing voorbehouden. Van Rusland, voorzichtige politiek en verklaren zich alleen maar bereid de Poolsche aan klachten aan te liooren, terwijl zij hun beslissin voorbehouden. Van Rusland, Frankrijk en Mexico kan worden aan genomen dat zij het met een actie van de UNO tegen Franco zonder meer eens zijn. Wat Nederland, Australië, Egypte en Brazilië zullen doen is niet te voor zien, terwijl China geacht wordt over te hellen naar het Kamp der voor stemmers, daar de Chineesche regee ring het Franco-regiem nooit erkend heeft. 1.000.000 Finnen willen emigreeren Meer dan 1 millioen van Finlands 4 mil- lioen inwoners wenschen te emigreeren, zoo is gebleken bij een „enquête" die eent- gen tijd geleden is ingesteld. Deze menschen (28 van Finlands in woners) meenen, dat de mogelijkheden in het buitenland gunstiger zijn, in het bij zonder in Zweden en de Ver. Staten, ter wijl ook Canada, Australië, Rusland en Duitschland op het verlanglijstje staan. Heffingsverordening groothandel in Zeevisch Het bestuur van het Bedrijfschap voor Visscherijproducten heeft een verorde ning aangenomen, waarbij is bepaald, dat de groothandelaren in zeevisch, die zijn toegelaten als koopers aan den afslag, aan het Bedrijfschap een heffing zijn ver schuldigd ten beloope van den groothan dels-winstmarge, verminderd met. een be drag van f 2.25 per 50 KG over de ho - veelheden zeevisch en versche haring", welke door hen van 1 Januari 1946 at' zijn verkocht en afgeleverd aan dê klein handelaren en de bewerkers van visch ter plaatse, waar de desbetreffende afslag is gevestigd. Onder groothandels-winstmarge dient hierbij te worden verstaan het verschil tusschen den wettelijk voorgeschreven maximumprijs voor den groothandel en dien voor den reeder van vissehersvaar- tuigen en visschers. Bedoelde heffing zal zijn verschuldigd door alle groothandelaren in zeevisch, voor zoover deze daarvoor in aanmerking ko men en derhalve niet slechts voor die te Scheveningen. Voor den groothandel te Scheveningen beteekent .deze heffing een belangrijke hap in hun winstmarge. Deze winstmarge bedraagt voor de meeste vischsoorten f 5.50 per kist. Dit is altijd nog een bruto winst, die dus door de heffing van hot Bedrijfschap met f 2.25 verminderd wordt, met terugwerkende kracht van 1 Januan 1946 af. In IJmuiden is de hoeveelheid visch, die onder deze „belasting" valt, veel ge ringer dan in Scheveniiy?en; daar werd de aanvoer hoofdzakelijk rechtstreeks door den groothandel aan den klein handel en de bewerkers ter plaatse afgele verd, terwijl van den aanvoer te IJmui den slechts een klein gedeelte aar. roo- kers, drogers en plaatselijken kleinhandel werd verkocht. De kleinhandel. Ook de kleinhandel moet zijn tol aan het Bedrijfschap betalen. Van alle bij de Vakgroep Detailhandel in Visch aange sloten ondernemingen wordt een vaste bijdrage geheven van f 10, terwijl voor de ondernemingen, welker kleinhandels- omzet aan visch in het jaar 1945 mèeP bedroeg dan f 10.000, deze bijdrage wordt verhoogd met f 0.70 per f 1000 omzeil. Zaken uit Haarlem en omgeving voor het Bijzonder f^crcchtólicd te Amsterdam. Dinsdag 16 April worden voor het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam eenige zaken uit Haarlem en omgeving behan deld. A. de J. uit Haarlem staat terecht om dat te Haarlem aan de Duitschers ver. raden heeft dat bij den Haarlemse-hen Distributiedienst onregelmatigheden plaats hadden en dat de chef van een uitreikh kaal aan onderduikers bonnen had ver strekt, door welke handeling deze ehc'." (de heer Steenman) aan gevaar werd bloot gesteld. Verder wordt hem nog ten laste gelegd, dat hij aan de Duitschers heet r. medegedeeld, dat enkele gezinnen de NSB-ers herhaaldelijk lastig vielen, fi ler en Mussolini bespotten en anti-nat. soc. liederen zongen. Bovendien had hij een Joodsche familie aangegeven. J. G. R. uit Santpoort .staat terecht omdat hij bij razzia's aanwijzingen heeft gegeven over onderduikers, waardoor hij den vijand opzettelijk hulp h eft verleend. Tenslotte moet J. A. v. E. te Beverwijk zich verantwoorden wegens het dienst- nemen bij de NSKK. De „Tabinta" Het motorschip „Tabinta" wordt Zon dagmiddag te IJmuiden verwacht. De zichf aan boord bevindende repatrieerend© landgenooten zullen Maandagmorgen de- barkeeren. Visch naar Tsj.-Slowakije Hedenochtend zijn vier 10-tons vracht auto's van de A.T.O. in IJmuiden aange komen om visch te laden voor Tsjecho- Siowakije. Zij dragen het opschrift: Hol landCzeeho-Slovakia, geflankeerd doof de Nederlandsche en Tsjecho-Slowaak- sche vlag. Vanmiddag wordt nog een tien tal van deze zware wagens verwacht, dia na een rijtijd van 36 uur een groote hoe veelheid visch hoofdzakelijk kabeljauw* naar genoemd land zuilen vervoeren. Takels gestolen Van een te IJmuiden liggende snelboo'. werden een Westontakel en een vierkan.e takel ontvreemd.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1