Tijdelijke prijsverlaging van eenige vischsoorten Visscherij-Snufjes Een voorloopige oplossing Na langdurige conferentie tusschen de betrokken partijen heeft men Vrij dagmorgen ten slotte een voorloopige oplossing voor de moeilijkheden in den Rijksvischafslag gevonden. De oplossing lag overigens voor de hand: prijsverlaging der voor den han del te dure soorten. Deze werd voor den aanvoer van gisteren vastgesteld op 25 procent en wel voor groote, groot- rniddel en ldeinmiddeltong en groote, grootmiddel en kleinmiddel schol, voor welke soorten de inkoopsprijzen bedroe gen 2,50 voor groote- en grootmiddel tong; ƒ2.15 voor kleinmiddeltong en ƒ1,voor de drie soorten schol, per kg. gestripte visch. Er werden nog hndere suggesties aan de hand gedaan, o.a. vrije verkoop van tarbot, tong en' griet, maar hiertegen werden door den vischhandel bezwaren naar voren gebracht. Boevengenoernde prijsverlaging is ge heel van tijdeiijken aard en kan steeds gewijzigd of ingetrokken worden. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk dat de moeilijkheden nog lang niet voor goed uit den weg zijn geruimd, de zaken hebben zich thans zoo ontwikkeld, dat de Vakgroep meer tegenover het Be drijfschap dan tegenover de reeders i: komen te staan. De vischhandel ziet wel .degelijk in, dat er een goede prijs voor de viseh betaald moet worden en is ook bereid dit te doen, maar door dat be paalde vischsoorten te hoog gehouden Gemeentelijke Visscherijschool In het afgeloopen kwartaal zijn de na volgende leerlingen geslaagd: Als Scheepswerktuigkundige Groote Ha-n delsvaart (voorloopig diploma): W. de Bie, J. Beenhakker en C. van der Duin. Als motordrijver Kleine Handelsvaart: N. Peelen, G. J. Jansen, P. F. Lievers, S. Schenk en H. O. Dedecker. Als radio-telefonist: J. C. G. Peper kamp, A. de Niet, W. M. van Paradijs. B. Peters, A. Jongeling en B. Iskus. Als Stuurman aan boord van Stoomzee- visschersvaartuigen: N. van Pel. H. Kerk hof!, B. Bernstein, J. Ajzenberg, R. Rup- pin en J. Shapira. Voorts behaalden 56 soldaten van de „Palestijnsehe Brigade" een schooldiplo ma in „Kaartpassen", Zeevaartkunde, Schiemannen, Boeten en breien van net ten. Een tiental leerlingen van dezelfde bri gade werd geëxamineerd voor het „Be wijs van bekendheid met de bepalingen ter voorkoming van aanvaringen op zee" Allen slaagden. Als Rijksgedelegeerde voor het laatst genoemde examen was aangewezen de heer F. Berkhout, adj. inspecteur voor de Scheepvaart te IJmuiden. Scheepvaart 12 April. Aangekomen: Fiducia van Londen, Zeeland (Hoogovens) Bonn van Halden. 12 April. Vertrokken: Polaris van Hoog ovens naar New-Castle, Mira naar Rot terdam, Democraat naar Londen, Stad Maassluis n. Rotterdam. Weekoverzicht andere markten SCHEVENINGEN. De motorloggers en trawlers maakten 19 reizen op deze haven. Zij besomden f 187.548.—. De hoogste besomming maakte de SCH 312 met f 14.220.—. De motorkotters en schokkers maakten !40 reizen en besomden f 43.787. De kleine kustvaart maakte 206 reizen van f 65.863.— De omzetten aan vereche zeezi6ch be droegen f 297.199.—. De trawlers besom den f 187.548.11 en de kustvisschers 109.651.—. VLAARDINGEN. In de week van 31 Maart tot: 6 April zijn binnengekomen de 6toomloggertrawlers VL 200 met een besomming van f 9.575.— cn de VL 130 met f 7.350. Vier kustvis schers besomden totaal f 7.810. VELSEN Schooljeugd krijgt theorie in explosieven In overleg met het gemeentebestuur zal ■de res.luitenant J. Postma voor de leer- flingen van verschillende onderwijsinrich tingen, W-O. die der hoogste klassen der ■lagere scholen een uiteenzetting geven van werking en uitwerking van verschil lende explosieven, waarmee de jeugd nog maar al te vaak in aanraking komt. De bedoeling is natuurlijk in de eerste plaats om te wijzen op het gevaar dat ■het spelen met dit gevaarlijke goedje met zich meebrengt. A.s. Dinsdagmiddag zal in de o. 1. school te Santpoort de eerste „cursus" gegeven worden. Kliniek voor kleine huisdieren Met ingang van 35 April zal de dieren arts J. Jongkind, naast de reeds bestaande spreekuren, ook nog zitting houden op Huize ..Kriemfculde en wel van 12—12.30 uur. worden, wordt zoowel de binnenland- sche handel als de uitvoer bemoeilijkt, zoo niet belemmerd. Dat het einddoel: rust in het bedrijf nog niet bereikt is blijkt daaruit, dat de Vakgroep gisteravond weer vergaderd heeft. Waar is de Salomo, die uitkomst kan brengen? Ouderavond O.L. school no. 7 Donderdag werd in de thans door de O. L. School no. 7 gebezigde Banjaert- school een ouderavond gehouden, welke door den heer J. v. d. Graaff, hoofd der school, werd geleid. Deze zeide dat door de huidige omstandigheden het bezichti gen van het werk der leerlingen ditmaal achterwege moest blijven, doch dat slechts wat handwerk der meisjes van goeden ijver getuigde. De uitgebreide notulen van den heer Willemsen hadden aller aan dacht. waarna de heer v. d. Graaff mede deelde, dat voor de school voortaan ge legenheid zal bestaan om in gebouw Con cordia te zingen; de centralisatie van het St. Nicolaas-schoolfeest ook dit jaar zal worden doorgevoerd en het gymlokaal der Katholieke 6chool voor lichamelijke op voeding mag worden gebruikt. Verheugend was de mecledeeling, welke het schoolhoofd vorige week ontving, dat eerlang in Velsen-Noord met den bouw van een openbare school zal worden be gonnen. De vlotte kinderzang, waarvan het in teressante „landelijk concert" wel het meeste succes oogstte, werd gevolgd door tooneelspel van kinderen der hoogste klassen, hetgeen groote waardeering on dervond, mede door de komische en ook opvoedkundige noot. Het voorlezen van proza en poëzie kon wedijveren met een openbare lees-les. De heer J. Willemsen werd bij acclama tie in de oudercommissie herkozen. Ten einde nieuwe V.elsen-Noordsche burgers te stimuleeren hun kinderen naar de eenige aldaar zich bevindende O. L. school te zenden, was door O. C. en personeel een pakkende circulaire samengesteld. In zijn causerie over „Onderwijsver nieuwing" schetste de heer v. d. Graaff op duidelijke wijze in korte trekken hoe als reactie na de afgeloopen 5 oorlogsjaren een algemeene roep om vernieuwing werd geuit. Men was gebonden aan het starre lesrooster en leerplan, hetgeen den vrijen geeet doodde. Spr. verhaalde zijn weder waardigheden tijdens een aehtdaagsch verblijf aan de Volkshoogeschool te Ber gen (N.-H.), waar de onderwijzer-leerlin gen de vernieuwingsgedachte en methode aan den lijve en in den geest ondervon den. Thans wordt de vernieuwing heel voorzichtig ingevoerd, te beginnen bij de laagste klassen, die de methode van het verbonden blokschrift geleerd wordt in- plaats van de loopende hand, welke nog in de hoogere klassen wordt gehandhaafd. Voorts wordt er naar gestreefd de kinde ren zelfstandig te doen werken, en door gemeenschapswevk in de school systema tisch gemeenschapszin aan te kweeken. Er wordt zelfs getracht aan de misère voor onderwijzer en leerlingen van de cijferraporten te ontkomen en door ge schreven rapporten een juisten indruk te geven. Doch om tot uiterst doorgevoerde vernieuwing' over te kunnen gaan dient er een ruime school met groote lokalen en kleine klassen te komen en een uitge breid onderwijzerskorps te zijn, wat nu nog tot de onmogelijkheden behoort. De heer P. Krabbendam, voorzitter der O. C. dankte den inleider en roemde de prettige samenwerking van het personeel der school. BIOSCOPEN Bioscoop De Pont. „Pioniers der Prairie" geeft ons een beeld van de moei lijkheden die overwonnen moesten wor den om een snelle postverbinding tot stand te brengen tusschen afgelegen Ame- rikaansohe prairiedorpen en de rest van de wereld. In deze dorpen is een krant van 12 dagen oud het laatste nieuws. Een voortvarende cowboy (Buck Jones) brengt hierin, met de hulp van eenige zaken lieden, verbetering door de oprichting der „Paarden-Express". Hij ondervindt he vige tegenwerking van de officieel erken de maatschappij die de brieven per post koets vervoert. Deze maatschappij voor ziet zélfs de Indianen van geweren om de „Paarden-Express" de noodige afbreuk te doen. Alle tegenwerking is echter tever- geefsch. De nieuwe onderneming wordt of ficieel erkend als de maatschappij die in het vervolg de postverbindingen mag on derhouden. In „Onthullingen van een spion" krijgen we een kijkje achter de schermen van den spionnage- en contra-spionnage- dienst. Op sluwe wijze wordt de leider der spionnagebende ontmaskerd en de bende onschadelijk gemaakt. Natuurlijk niet dan na het vallen van de noodige slachtoffers en het voeren van enkele sensationeele vechtpartijen. Th al ia. ..De Bewaarschool". Goede wijn behoeft geen krans. Deze oude be kende is wel een van de beste Fransche films, die in den loop der jaren in ons land vertoond zijn. Het is een film, die het leven met al zijn vreugden en al zijn leed weergeeft, een stuk realiteit van de beste soort. Velen, die deze film reeds eerder gezien hebben, zullen haar gaarne nog eens wil len zien en zij die nog geen kennis met La Maternelle maakten, mogen deze kans niet laten voorbijgaan. CDLXXXI Gistermorgen heeft de afslagbei weer gebeld. Maar het was niet meer de bel van vroeger, die in hal B hing. Of mis schien was het wel dezelfde bel, maar hal B bestaat niet meer en dus klonk het geklingel niet meer ver-uit over de omgeving, maar alleen binnen de muren van de halgebouwen, waarin trouwens nog gaten genoeg zitten, om ook de bui tenwereld nog wat van het belgelui te latèn genieten. Vivos voco, de levende roep ik en de levenden kwamen in dichte drom men om zich te scharen rond de partij visch, die eindelijk weer eens vrij ver kocht zou worden, nadat de Vakgroep de visch een dag had laten staan. De visch werd ingezet boven den maximumprijs en ook boven den maxi mumprijs toegewezen en nu vraag ik, of dat eigenlijk wel mag. Maar de C.C.D. was er geloof ik niet bij en een trans actie kwam door de solidariteit der Vak- groepelingen niet tot stand. De redactie van dit blad zal U op een andere plaats wel vertellen dat er een voorloopige regeling gevonden is en dus behoéf ik daarover niet meer te schrij ven. Ik vind trouwens, dat de geschie denis vervelend gaat worden en dat ze nu maar eens met een definitieve oplos sing voor den dag moesten komen. En zoover zijn we nog lang niet. Het gaat nu voornamelijk om de vraag of er 's morgens al of niet gebeld zal worden, m.a.w. of er al of niet vrije verkoop zal zijn. Ik laat de versche. visch nu maar eens rusten en ga eens kijken, hoe het met de haringvisscherij staat. Die staat er on getwijfeld beter voor dan de trawler- visscherij. Ik hoor, dat er met ongeveer 80 schepen begonnen zal worden en dat dit aantal tijdens de teelt 1946 tot on geveer 140 zal stijgen. Dit is bijna 55 procent van de vooroorlogsehe vloot en meer dan tweemaal het aantal, dat in 1945 tijdens een korte teelt kans zag 243,2 millioen kg haring ter waarde van 11,25 millioen uit het zilte water van de Noordzee op te diepen. Zal men het in 1946 weer tot de ruim 81 millioen kg van 1938 kunnen brengen? Op 7 Mei varen de eerste haringsche pen uit, maar de eerste haring zal veel eerder worden gevangen, is ongetwijfeld al gevangen. En wel door de stoom- beuger-haringfiets VL 115, die van Vlaardingen ter zoogen. zoutreis is uit gevaren. Om te kunnen beugen, moet er eerst aas gevischt worden. Hiervoor heeft het schip 40 netten meegenomen en daarmee zal ongetwijfeld meer ha ring gevangen worden, dan voor de beugvisscherij noodig is. Komt de VL 115 dan misschien met een kantje of wat of met een last haring terug? Geen kwestie van. De schipper heeft de order meegekregen, de over tollige haring over boord te gooien. Het zijn misschien maar „stokken" maar ik vind het toch wel een beetje zonde. Over de geringe schelvischvangsten schrijf ik nog wel eens. PIETERMAN Veel animo voor kinderwet-vergunningen Ter gemeente-secretarie (IVe afdeeling) liggen ter inzage verzoeken met bijlagen van: 1. De N.V. Bataafsche Import Mij. Ver koopkantoor van „Koninklijke Shel" Producten, Wassenaarscheweg 80 te 's-Gra venhage, om vergunning voor het oprich ten van een benzinepompinstallatie, be staande uit een ondergrondsch reservoir van 6000 L. inhoud met een daaraan ver bonden bovengrondsche aftapinrichting, aangedreven door een electro-motor van P.K., op/in het perceel Haringkade te IJmuiden. 2. L. Nierop Groot, Jac. van Heems kerkstraat 23, IJmuiden, om vergunning voor het uitbreiden van de inrichting tot het bewerken van vleeschwaren door het bijplaatsen van eenige werktuigen, als mede twee electro-motoren van 1 en U/2 P.K. op/in het perceel Jacob van Heerns- kerkstraat 23, te IJmuiden. 3. Vischconserven van Zwieten, Indu striestraat 28, IJmuiden, om vergunning voor het uitbreiden der visdhconserven- fabriek door het bijplaatsen van diverse werktuigen, alsmede 7 electro-motoren van resp. 2 0.4, 2 0.3, VA, 2 0.4, 1/3 en 4 P.K. op/in het perceel Industriestraat nos. 28 30 te IJmuiden. 4. J. A. Stals, P. C. Hooftlaan 9, Drie huis, om vergunning voor het oprichten van een timmerfabriek waarin geplaatst zullen worden 12 werktuigen alsmede 12 electro-motoren resp. van 2, 6V2, 3, 5, 3, 71/®, 5. 3 0.7, 7V2, 1, 1 en 1 P.K., op/in het perceel IJmuiderstraatweg 113115 te IJmuiden-Oost. 5. C. H. ten Broeke, Fazantenlaan 31, IJmuiden, om verguning voor het oprich ten van een machinale timmerwerkplaats waarin geplaatst zullen worden een eirkel- zaagbank, een afkortzaagbank, een draai bank, een lintzaagbank en een schuurma- chine, alsmede vier electro-motoren resp. van 5, Va, V2 en 4 P.K. op/in het perceel Haringkade 35 te IJmuiden. Op Donderdag 25 April 1946, des v.m. elf uur zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoe ken in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Lezing van „De Dageraad" De vrijdenkersvereeniging „De Dage raad" geeft op Donderdag 18 April een lc-zing in het veilinggebouw „Kennemer- land". Spreker is Willem van Iependaal over het onderwerp: „Taal, volkstaal en volkshumor", Jubileum A. A. Verkooijen Onder groote belangstelling herdacht de heer A. A. Verltooyen, werkzaam in de afdeeling houtkapperij der Cellulosefa- brieken van Van Gelder's Papierfabriek Donderdag zijn veertigjarig arbeidsjubi- leum. Zooals gebraikelijk werd de jubila ris, die door zijn geheele familie was ver gezeld, op het directiekantoor ontvangen. In tegenwoordigheid van de heeren ir. J. M. de Munck Keizer en A. Koene, resp. bedrijfsingenieur en chef der cellulose- fabrieken, sprak de heer ir. A. J. Allan den jubilaris zeer waardeerend toe, waar bij deze getuigde van den goeden ijver en de plichtsbetrachting, alsmede van de prettige samenwerking in de afdeeling. Met hartelijke woorden overhandigde spreker hierna het vereerend getuig schrift van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel en schriftelijke ge- lukwenschen van de hoofddirectie te Am sterdam. Met de gebruikelijke enveloppe mocht de jubilaris inplaats van het gou den horloge nog een tweede enveloppe ontvangen. In het schaftlokaal van de kapperij vond vervolgens een huldiging plaats door het personeel der cellulosefabrieken. ■Hier herinnerde de heer A. Geerlofs, werkbaas, aan de goede kameraadschap, eveneens onder aanbieding van een en veloppe en een bloemruiker aan mevrouw Verkooyen. Zondagsdienst apotheken De IJmuider apotheek is vanaf Zater dagmiddag 6 uur t.m. Zondag geopend. Agenda voor Velsen Bioscoop De Pont: 8 uur, PionieTS der prairie en Onthullingen van een spion. Thalia-theater: 7 en 9 uur, De bewaar school. Zondag 14 April Bioscoop De Pont: 2.30, 5 en 8 uur: Pio niers der prairie en Onthullingen van een spion. Thaliatheater: 2.30 en 4.30 Kinder- matinee: De Zeeduivels; 7 en 9 uur: De Bewaarschool. Weerbericht Geldig tot Zondagavond. Niet veel wind. In den ochtend hier en daar tijdelij mist of nevel. Overwegend droog weer. Plaat selijke wolkenvelden, vooral in het Noorden des lands. Niet' veel wind. Krijgen verzetsslachtoffers een Rijkspensioen? Het werk van de Stichting 1940-1945 Direct na de totale bevrijding van Ne derland vroeg het probleem van de ver zetsslachtoffers dringend om een oplos sing. De nabestaanden van hen, die vielen voor ons aller vrijheid en degenen, wien het verzet een min of meer langdurige geestelijke of lichamelijke schade had be rokkend, moesten verzorgd en geholpen worden. Dank zij den spontanen offerzin van landgendoten, die hier een nationalen plicht zagen, kon een som van ruim f 12.000.000.— worden bijeengebracht. In afwachting van de overheidsbeslis- singen op het punt van de verzorging der verzetsslachtoffers betaalde de Stichting uit haar middelen geheelen of gedeeltelij ken steun tot een maximum van f 4.000. per jaar voor een weduwe of f 5.000.per jaar voor een echtpaar. Binnenkort verwacht men de tot standkoming van ccn wet, die deze materie zal regelen. Buitengewoon overheidspensioen met de bovenge noemde limiet zal een belangrijke last van de schouders der Stichting 1940-'45 afnemen, alhoewel het natuurlijk' een open vraag is, hoever de regeering wil gaan met het bepalen van de financieele normen van' dit overheids pensioen. Welk een omvangrijk werk de Stichting doet blijkt wel uit het maandelijksche totaal van f 700.000.aan uitkeeringen voor noodzakelijk levensonderhoud aan hen, die door daad of houding tot het binnenlandsche verzet hebben bijgedra gen. Het spreekt vanzelf, dat lang niet alle verzetsslachtoffers onder een wettelijke pensioenregeling zullen kunnen vallen.. Hierbij wordt vooral gedacht aan de grensgevallen, die niet direct in aanmer king komen voor Rijkspensioen maar toch wel degelijk onder hun verzet tegen den onderdrukker hebben geleden en dus recht hebben op financieelen steun. Om nu ook deze menschen te kunnen blijven helpen, zal de Stichting van 28 April5 Mei een grootscheepsche campagne be ginnen ter versteviging der kasmiddelen. Elk gezin in Nederland zal aan huis wor den bezocht, eenige tienduizenden vrij willige medewerkers staan hiervoor aan getreden. De Stichting wil een zoo groot mogelijke schare vaste contribuanten om zich heen verzamelen, opdat ook in de toekomst haar werk voortgang zal kunnen vinden. De opbrengst van „Het Spel der Bevrijding", dat op den 4en Mei in het Amsterdamsche Stadion als een pendant van het „Spel der Bezetting" gespeeld zal worden, vloeit geheel naar de Stich ting 1940-'45. Churchill volgende maand in ons land Churchill zal van 8—13 Mei een bezoek aan ons land brengen. BINNENLAND De arbeiders in de textielindustrie, die vol gens een bestaande re geling van hun werkge vers een bepaalde hoe veelheid textielgoederen buiten de distributie om krijgen, zullen in de toe komst hun textiel vol gens de algemeene dis tributieregeling, via de normale handelskanalen moeten betrekken. 25 personennauto's voor gedupeerde artsen in Nederland zijn door de Amerikaansche La bor Unions in Engeland aangekocht. Radio-bezitters dienen voor den 15en van elke maand een nieuw radiozegel op de luistervergunning bij te plakken. De melkprijs voor den veehouder voor het seizoen 1946-'47 is nog niet vastgesteld. Zoo spoedig mogelijk na 14 April zullen de veehou ders hierover worden in gelicht. Een botsing tus schen een bestelwagen met zeven inzittenden en een militaire auto nabij Apeldoorn kostte drie vrouwelyke passa giers van de bestelauto het leven. De bestuurder van den bestelwaeen werd misleid, doordat de militaire vrachtauto slechts één koplamp en dan nog aan den rech terkant voerde. Haarlem en Omgeving Dr. A. c. Zaanen te Heemstede is benoemd tot privaatdocent in de wiskunde aan de facul teit der wis- en natuur kunde van de Leidsche Universiteit. De lieer K. Smit Jr., hoofd der Prins Bernhardschool te Haar lem, is benoemd tot di recteur van het Bureau voor kerkelijken socia len arbeid te Rotterdam Ds. J. C. Mans, van Oud-Beierland doet 2 Mei zijn intrede bij de Christ. Geref. Kerk in Haarlem-Noord. Prof. «Ir. K. H. Mis- kotte te Leiden, vroeger te Haarlem, viert 22 Mei zijn 25 jarig ambtsfeest als predikant. Dc K.-K. Handels avondschool voor meis jes zal ln Mei haar 25- Jarig bestaan vieren. Mej. C. Stavenuiter zal dan tevens haar zilve ren feest vieren als di rectrice. Ds. M. W. Duyven dak zal Zondag worden bevestigd als vijfde pre dikant van de Ned. Herv Gem. van Heemstede, speciaal om 't werk te verrichten van geeste lijk verzorger van de in richting „Meer en Bosch" door ds. J. C. v. Dijk, van Bloemendaal, oud-voorzitter van de Clir. Vereeniging tot verpleging van lijders aan vallende ziekte. De dienst wordt gehoiiden des namiddags te vier uur ln het Kerkgebouw op het Wilhelminaplein In dicnzelfden dienst houdt ds. Duyvendak zijn intrede. Een afdeeling Haai* lem van den Ned. Chr. Bond van doofstommen en slechthoorenden is opgericht onder den naam „Wees een Zegen". Zij telt reeds 20 leden. Hoorend secretaris is de heer J. Kal, Verspronck- weg 40, Haarlem. Ds. II. J. Plagge- mars, predikant by de Ned. Herv. Gemeente van Spaarndam, heeft toezegging van beroep naar Axel ontvangen. De lieer J. T. Bak ker, te Haarlem, is aan de universiteit te Gro ningen gepromoveerd tot doctor in de facul teit der letteren en wijs begeerte. Een binderconcert (350 jongens en meis jes) onder leiding van Jan Booda, heeft plaats op Donderdag 18 April ln de Gem. Concertzaal te Haarlem. Voor de pauze van 'den winter, daarna van de lente. So liste is Cath. Hessels, be geleiding Emmy van Eden. Een wijdingsavoml wordt Donderdag 18 April ln de Immanuel kerk aan de van Eg- mondstraat in Haarlem- Noord gehouden. Mede werking verleenen het Ned. Herv. kerkkoor „Schoten", dirigent L-. J. v. Mechelen en mej. Middag, orgel.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2