Verkeerspiloten in de wieg Helden der Koopvaardij Voetbal van Zondag De kruisweg der kinderen van Lidice Sport in het Kort Nederlandsche tanker won Zeegevecht In den thans achter ons liggenden oor log tegen Duitschland en Japan hebben ook de Geallieerde koopvaardijvloten menig wapenfeit van beteekenis bedreven. Weinige zullen echter zoo stoutmoedig zijn geweest als de actie, waarin het Neder landsche tankschip „Ondina" met een Hollandsche bemanning, versterkt met Britsche kanonniers een zoo brillante rol heeft gespeeld. De geschiedenis zal blijven verhalen van de heldhaftigheid van dezen tanker, die, op 11 November 1942 in den Indischen Oceaan met een. volle lading op weg naar Abadan, twee zwaargewapende Japansche raiders ontmoette. De „Ondina" werd slechts begeleid door een klein schip van de Britsch-Indische marine, de „Ben gal", dat onmiddellijk zoodanig positie koos, dat het den eersten aanval der raiders zou opvangen. De „Ondina" be sloot niet te trachten zich. in veiligheid te brengen, maar eveneens het gevecht met den vijand aan te gaan. Met haar vijfde schot raakte zij een der raiders, die in brand vloog. De „Ondina" wist nog vijf treffers te plaatsen op brug, bovenbouw en achterschip, waarna explosies ont stonden en het schip zonk. In deze actie had de „Ondina" echter ernstig geleden. De kapitein was door granaatvuur getroffen, op de brug gesneuveld. Alle munitie was verschoten en het schip had vele De overwinning van VSV op EDO blijkt dan toch zooals zwartgalligen mogelijk vermoed hebben geen „vergissing" zijn geweest: Zondag j.l. was er n.l. de 20 overwinning op Emma om de ernstige plannen, welke VSV ten opzichte van het blijvend verlaten van de onderste plaats koestert, nader te accentueeren. Datzelfde Emma heeft nog niet zoo lang geleden Volewijckers met 5—1 venslagen. Morgen komt Hermes-DVS bij VSy op bezoek. Weet u het nog? Hermes-DVSVSV 80? Is het wonder, dat alle VSV'ers staan te popelen om dezen blaam uit te wisschen? Of zij daarin zullen slagen is lang niet zeker, maar o.i. zit er toch wel één winst puntje voor de rood-witten in. Voor Stormvogels was het Zondag j.l. al een bijzonder slechte dag, doordat VUC tegen aller verwachting in met 42 van Feyenoord won. 't Is waar, de Stormvogels "hebben nog steeds één verliespunt min der dan VUC, maar toch waarom 'het ontkend? de toestand is précair. Stormvogels komt tegen DFC uit met Kraak; Haak, Schippers; Goedhart. Van Gemert, Van Dongen; Van Pel, De Boer, Hermans, De Koning, Opbergen. Moed gevend mag het heten, dat Stormvogels in Dordt zeer vaak aan het langste eind ge trokken heeft. Als het aanvalsquintet nu maar eens op schot is Velsen sloeg tegen HBC even haar slag: Met niet minder dan 60 werden de Heemstedenaren, die te Santpoort nog met 2—1 gewonnen hadden, „gekraakt". Ons dunkt, dat Velsen meteen van het „Bakkum-op-de-spilplaats" is terugge komen, nu deze crack Zondag j.l. 4 doel punten maakte. Morgen komt het lastig te kloppen Watergraafsmeer op bezoek. Velsen komt als volgt uit: Demmers: Tromp. Kuypers; Gerrits. Maarschalk, Wijker: Kramer, Hirsch, Bakkum, v. d. Pol, Ninaber. De Kennemers gaan bij RCH op bezoek. De Haarlemmers zijn er den laatsten tijd tetwat uit, maar zullen hun kans op de bovenste plaats zeker tot het uiterste ver. dedigen, zoodat de Wijkers het niet ge makkelijk zullen hebben. Wij verwachten dan ook niet, dat ze met winst huiswaarts keeren. Dat was Zondag j.l. een kluitje uit de Kinheim-pap, die 41 nederlaag tegen HRC! En vooral, omdat HFC tegelijkertijd een lastige klip in Santpoort omzeilde. Het r.al morgen een strijd worden in Den Hel der tusschen HRC en HFC! Kinheim trekt naar TYBB en in deze ontmoeting moeten 2 winstpunten zitten voor de Velsenaren. DEM, dat zich den laatsten tijd zoo goed weert ook het gelijke spel tegen Bever wijk was Zondag j.l. weer een goede pres tatie ontvangt Bloemendaal en zal wel winnen. In Zandvoort vliegen „vogels van diverse pluimage" elkaar in de veeren. n.l. Zand- voortmeeuwen en Terrasvogels. De Zand voorters spelen dit seizoen zeer wissel vallig en daar dit met de Santpoorters ook min of meer het geval is, Is voorspel, len uiterst moeilijk. Terrasvogels beschikt over: Douma: D< Ruyter, Röbken: Zaal, Dordmunt, Akker, man; Tabernal, De Jonge Jr.. Kraak. Hey- Iig. De Jonge Sr. ADO speelt den belangrijken thuiswed strijd tegen DTS. We geven hier de thuis club de meeste kans. De Velser 4e klassers haalden op hun Uitgeester klassegenooten de volle winst binnen. Lag de overwinning van WB op USVU voor de hand, de 53 zege van IEV op Uitgeest viel ons werkelijk mee. WE verloor van CSV, maar met eere! (01). WB maakt morgen een goede kans tegen Bergen: Op eigen terrein won WB met.. 10o. Maar in hun thuiswedstrijden bijten de Bergenaren even feller van zich af. Bij WE zal het spannen! Wij verwach ten een kleine zege voor de thuisclub. Kennemers II trekt naar AFC III en zal wel verliezen. Meer kans maakt VSV II tegen HFC II. treffers ontvangen, waardoor de be manning genoodzaakt was het te ver laten. Daarna verdween de overblij vende Japansche raider van het strijd- tooneel. aannemende, dat twee torpe dotreffers het schip definitief zouden doen ondergaan. Het is echter verwonderlijk, hoeveel een tanker kan verdragen, want na het verdwijnen van den Japanner ging de bemanning aan boord terug en vond, te midden van een geweldige ravage, de machines nog intact. Schouwspel vereeuwigd. Het schip werd veilig een Australische haven binnengebracht en daar gerepa reerd. De „Ondina" heeft vervolgens op nieuw aan den strijd tegen den vijand deel genomen en haar werd de eer ge geven niet alleen de eerste tanker te zijn, die na de bevrijding de haven van Ant werpen binnenvoer, doch na de bevrijding van Nederland was de „Ondina" ook de eerste, die Rotterdam aandeed. De Nederlandsche regeering heeft de verdiensten van. de bemanning erkend door posthuum als eerste Nederlandsche koopvaardijkapitein de militaire Wil lemsorde vierde klasse toe te kennen aan den kapitein W. Horsman. 13 leden van de bemanning kregen het bronzen kruis, waarvan 4 met gesp. De Britsche regee ring onderscheidde de bemanning met twee Distinguished Service Crosses, drie Distinguished Service Medals en 13 „Men tions in despatches". Ter herinnering aan deze schitterende en stoutmoedige verrichting van de „Ondina" heeft Lord Bearsed namens de directie van de Shell Transport Trading Company aan de di rectie van de Kon. Ned. Petroleum Mij. een schilderij aangeboden van de hand van den bekenden Engelschen zesschilder Norman Wilkinson, welk stuk de actie van de „Ondina" weergeeft, zooals Wil kinson deze aan de hand van gegevens van opvarenden in beeld heeft kunnen brengen. Het schilderstuk heeft een eereplaats gekregen in het Haagsche kantoor van de Koninklijke. Tragische familieveete voor Bijz. Gerechtshof „Ik ben geen schurk en geen verrader, huilde de 67-jarige Bergenaar J. N. Moo- rer in het verdachtenbankje van het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam. ,,U hebt hier een vader voor u, die tot zijn 60ste jaar geploeterd heeft voor zijn familie en dat ik zoo stom ben geweest om naar zoo'n mof toe te gaan, aan wien ik de grootste hekel had, begrijp ik nog niet". De advocaat-fiscaal had een jaar ge vangenisstraf geëischt. omdat deze. Moo- rer zijn 39-jarigen zoon bij de Duitsfchers had aangegeven voor zwarten handel en voor het feit, dat hij zich aan krijgsge vangenschap had weten te onttrekken. De familie Moorer bleek uit vrer ongelukkige leden te bestaan, waarvan vader en doch ter samen streden tegen moeder en zoon. De vader was 8 jaar geleden van zijn vrouw gescheiden. Een jarenlange ruzie had deze twee partijen doodsvijanden van elkaar gemaakt. De vader eischte tijden*- de bezetting f 200 van zijn zoon terug. dif hij hem 15 jaar geleden eens geleend had De zoor. weigerde dit te geven, al was hij daartoe zeer goed in staat. Hij was als getuige a charge opgeroepen, de dochter als getuige a decharge. De uitspraak werd bepaald op 24 April Het Tsjechische dorp Lidice, dat na den moord op Heydrioh geheel werd platgebrand nadat de mannen waren vermoord en de kinderen ontvoerd, zit thans met het probleem der terugge vonden kinderen, die door hun moe ders niet meer worden herkend. Het is immers reeds bijna vier jaar geleden dat de kleinen van hun ouders werden weggerukt, toen het dorp door de Duitschers werd uitgemoord. Vier ja ren kunnen een kina heel wat veran deren, vooral wanneer die jaren zijn doorgebracht in Duitsche concentratie kampen. Zoo werd een vijfjarig jongetje door de Duitschers in Moravië achtergela ten. Zijn foto werd onder de moeders van Lidice verspreid* en een van haar, Miloslava Suohy, herkende hem als haar zoontje. De jongen was sinds No vember j.l. bij haar, toen een andere Tsjechische vrouw, niet uit Lidice, ver- HAARLEM—BLAUW WIT. Wij tasten nog in het duister omtrent het medespelen van Kick Smit in den belangrijksten wed strijd, dien Haarlem tot dusverre gehad heeft. Het zal grootendeels van dezen speler af hangen, of Haarlem zijn grootsten concurrent onder de knie zal weten te houden, daar hij zoowel technisch als moreel een steun voor het team is. De supporters hebben in jeder geval het zekere voor het onzekere genomen en niet willen wachten met het aanschaffen van een toegangsbewijs, getuige het feit dat liet terrein reeds thans volkomen uitver kocht is. ZWEMMEN. Zondag 14 April a.s. vieren de Watervrienden voor het eerst na den oorlog weer een groot zwemfeest, waaraan ruim 350 deelnemers uit Watervrienden- zwemvereenigingen uit het geheele land zul len deelnemen. Het programma bevat naast wedstrijdnummers, springen, figuurzwemmen. demonstratie zwemmend redden, waterpolo, afvalwedstrijden, pantomime enz. Op groot- sche en massale wijze zal het Water vrien den werk in Nederland weer worden inge wijd. Vele deelnemers moeten worden inge kwartierd. Zaterdagavond half acht biedt de Haarl. Zwemver. De Watervrienden aan gaster, en pleegouders een begroetingsavond aan in Cultura- Aanvang zwemfeest Sport, fondsenbad om 2 uur. scheen en haar zoon, die in de verwar ring van de laatste oorlogsdagen was zoekgeraakt, bij de vrouw van Lidice terugvond. Het was een hartverscheu rend probleem, dat het knaapje ten slotte zelf oploste, door te spreken over het speelgoed dat hij thuis wist. Zoo stond Miloslava Suchy het kind weer af aan de werkelijke moeder. Slechts een paar van de honderd kinderen van Lidice zijn teruggevon den, 86 worden nog altijd vermist. Het staat vast dat 81 daarvan naar een Duitsch kamp in Polen zijn gezonden, doch daarna ontbreekt ieder spoor. In Tsjechische huizen leven thans nog 500 zoekgeraakte kinderen en niemand weet wie het zijn. De meeste kleinen zijn Joden en de autoriteiten gelooven niet dat hun ouders ooit nog zullen worden teruggevonden. De overgebleven vrouwen van Lidice krijgen intusschen staatspensioen. Som mige zijn teruggekeerd tot den. veld arbeid, maar 3e meeste hebben geen tijd om te werken. Zii zoeken voortdurend nog de verdwenen kinderen. Bij het proces tegen den man, die verantwoordelijk wordt gesteld voor het drama van Lidice, Karl Frank, heeft een getuigende Gestapo-officier, Harald Wiesmann, getracht deze daad te rechtvaardigen. Er waren stenguns ge vonden bij het dorp, zoo verklaarde hij. (U. P.) PREDIKBEURTEN ZONDAG 14 en VRIJDAG 19 APRIL IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. Kanaalstr. 10.30: Ds. L. Lagerwelj. Bev. nieuwe lidma ten. 5.30: Dezelfde. Voorber. H. Av. Goede Herderkerk 10.30: Ds. G. F. Callenbach. Bev. nieuwe lidmaten. Geref. Kerk, Kanaal straat. 9: Ds. E. G. van Teylingen: 3.30: Ds. S. E. Wesbónk. Goede Herderkerk 9: Ds. S. E. Wesbonk. 3: Ds. E. G. van Teylingen. Vrye Evangelisatie. Willemsbeekweg 3: J. Sevensma, van Amsterdam. Leger des Heil3 10.30: Helllglngsdienst. 8: Openbare samen komst. Oud-Katli. Kerk. 10: H. Dienst. 7: Meditatie. Chr. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. A. Zwiep. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. Bronsgeest, bevestiging nieuwe lidmaten. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. de Klerk. Kapel: 5: W. A. Duys. Geref. Kerk 9.45 en 5: Ds. A. Verschoor. Geref. Kerk in H. V. 9.30: H. van den Brink, van Bloemen daal. Vrydag 7.30: Ds. W. A. Duys. Zij hebben aller bescherming noodig Een lezer schrijft ons: Ik heb mij weer geërgerd. Het is mijn gewoonte 's avonds een wan deling langs onze plantsoentjes te maken. Ondanks het frissche weer van den laat sten tijd ontluikt zienderoogen de natuur en eiken dag bespeuren wij vooruitgang. De gazons fleuren op; vele vroegbloeiende heesters zijn getooid met bloemen. Vaste planten laten hun groene kopjes zien. Hoe mooi is dit ontluiken van de natuur en hoe kunnen wij ervan genieten. Er zijn echter menschen aan wie dit alles ontgaat of die er de noodige waardeering voor missen. Vanavond zag ik een stel opgeschoten jongens op straat voetballen bij één onzer plantsoenen. De bal belandde geregeld in het grasveld of de struiken en wat hier de gevolgen van zijn behoeft niet naar voren gebracht te worden. Een ander plantsoen diende eenige kinderen als zandbak. Zoo kan ik doorgaan; de jeugd breekt af. wat ten koste van veel qaoeite en geld tot stand kwam. De jeugd wil in haar vrijen tijd spelen en dikwijls mist zij hiervoor de noodige gelegenheid; met het gevolg dat het een Rijksluchtvaartschool begint zijn taak De Rijksluchtvaartschool bij Gilze- Rijcn, ressorteerende onder den Rijks luchtvaartdienst, heeft onder de des kundige leiding van den bekenden vlieger J. A, Bach, die door een staf van ervaren instructeurs wordt bijge staan, de opleiding van verkeersvlie gers met spoed ter hand genomen. Deze scholing moet beschouwd wor den als een. spoedopleiding, opdat de K. L. M. zoo snel mogelijk over vol doende vliegers de beschikking zal kun nen krijgen. Op 8 April is de school met haar werkzaamheden begonnen. Een deel der leerlingen heeft reeds eenige vliegervaring. De anderen be zitten theoretische vliegbrevetten of zijn nog volkomen nieuweling. Om degenen, die voor den oorlog reeds het plan hadden opgevat verkeersvlieger te worden, hun kansen niet te ontnemen, wordt voorloopig niet de hand aan een leeftijdsgrens gehouden, wat niet weg neemt, dat er voor het overige door keuringen van medici en luchtvaart deskundigen een strenge selectie wordt toegepast. Naast de theoretische opleiding heeft een grondige practische vorming plaats, waarvoor de school op het oogenblik de beschikking heeft over twaalf Tiger Moth-vliegtuigen, die als lestoestellen zijn ingericht. De volgende maand hoopt men bovendien in het bezit te komen van twaalf Harvard-trainers voor de voortgezette opleiding en acht Beech- craft twee-motorige trainers, voor het vormen van verkeersvliegers. Voorts zullen de drie Junker JU-52 vliegtuigen die uit Duitschland als Nederlandsch aandeel in den oorlogsbuit, naar ons land zijn gevlogen, tot. vliegende leslo kalen worden ingericht. Geen wolkenkrabber De Rijksluchtvaartschool is geen enorm gebouw, dat optorent naar de hoogten, die door haar leerlingen nog veroverd moeten worden. Zij omvat een complex steenen en houten barakken, waarin studielokalen, woonvertrekben, cantines, slaapzalen en keukens zijn ondergebracht. Met uiterst primitieve middelen is er en wordt er nog steeds gewerkt om deze bakerraat van de Ne derlandsche verkeersvliegerij tot een opleidingsinstituut te maken, alleszins gelijkwaardig aan die in Engeland en Amerika. De leerlingen, die juist vandaag in de nieuwe uniform der school werden gestoken, zijn vol geest drift en hebben begrip voor de spe ciale eischen, die wegens deze spoedopleiding aan hen gesteld worden. Want Nederland heeft Nederlandsche verkeersvliegers noodig omdat, als er weer in een voldoende aantal zün, afgezien zal kunnen worden van de medewer king van buitenlandsche verkeers vliegers, die deviezen kosten. De deviezenslag. dien Nederland aan het leveren is. wordt voor een deel ook in Gilze-Rijen gestreden, of ander plantsoen het moet ontgelden. Wat de speelgelegenheid voor de jeugd betreft: in de toekomst zal hier zeker aan dacht aan besteed worden. De ontwerpers der nieuwe bouwplannen van onze ge meente willen hiervoor ruimte reservee ren en hopen hiermee de jeugd grooten deels uit onze plantsoenen te weren. Maar zoolang dit nog toekomstmuziek ia moeten wij meewerken om de jeugd uit de plantsoenen te houden. Lang niet al tijd moeten wij bestraffend te werk gaan. Wat niet mag doet het kleine volkje dik wijls maar al te graag: een opvoeden Ls eerste eisch. Wij moeten het kind op al lerlei manieren liefde voor de natuur bij brengen. Door hel houden van boomplant- dagen ed. wordt in dezen geest reeds ge werkt. Doch dit is maar een druppel op een gloeiende plaat: wij moeten meer doen. Het gaat niet alleen om onze plant soenen. Wij hebben uit dezen oorlog een min of meer verwilderde jeugd overge houden en het is onze dure plicht als ouderen de kinderen weer in het rechte spoor te brengen. Van de jeugd stap ik over op de oude ren. Hier is het pak van hetzelfde laken. Ik zie vele verongelijkte gezichten. Zij behooren aan de gunstige uitzonderingen. Maar velen nemen het zoo nauw niet. Herhaaldelijk zie ik menschen over onze gazons loopen het is toch zoo verleide lijk een hoekje af te snijden of aan boomen en heesters trekken. Doch wat in dezen minstens even erg is: de ouderen als opvoeders moeten zich over de jeugd ontfermen en hen op hun fouten wijzen, maar zij staan met hun handen in den zak naar de jeugd te kijken en laten ze rustig met hun vernielingen voortgaan. Dit ge tuigt van weinig verantwoordelijkheids besef. Het moet en kan anders. Helpt ons daadwerkelijk mee onze plantsoenen te beschermen. Besteedt daarom uw aan dacht aan uw kinderen en anderen. Geeft u zelf weinig om de schoonheid der na tuur en een fraaie ganblik der gemeente, doet het dan voor hen, die er wèl om geven. Soms hoort men wel eens: waarom wordt er geen afrastering om de plant soentjes aangebracht? Behalve het feit dat een afrastering niet voldoende is om de jeugd buiten te houden, is bovendien bij na elke afrastering onaesthetisch en onge- wenscht. Noodgedwongen gaat men er soms toe over; doch die moet hooge uit sondering blijven. Wij moeten bovendien niet vergeten, dat dikwijls door een af rastering van eenig formaat, veel van de ruimtewerking verloren gaat. Resumeerende doe ik op u allen, vooral natuurliefhebbers, jeugdleiders, omwo ners van plantsoenen, enz. een ernstig beroep onze plantsoenen in 't bijzonder en de natuur in 't algemeen te willen hel pen beschermen. Het komt den laatsten tijd herhaaldelijk voor, dat personen zoden, compost, boo men en heesters uit onze plantsoenen weg halen B. B. Het spreekt vanzelf, dat ik van deze menschen niet verwacht, dat zij iets zul len doen om te helpen onze plantsoenen te beschermen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6