Veel sparen en zuinig leven Belastingen enz. f 2.4 milliard De eerste levensdag van een ANWB experiment Avonturen ee Warrel Regeering zegt Aaai de bij de Rijksbegrooting voor 946 gegeven toelichting ontleenen we nog het volgende: Indien de benoodigde materialen in ruimere mate beschikbaar komen, zal in 3946 worden overgegaan tot uitvoering van rijkswerken, welke destijds ter be vordering van de werkverruiming zijn goedgekeurd (Werkfonds). De post voor dekking van het bedrijfs verlies van de Nederlandsche Spoorwe gen over 3945, is pro memorie uitgetrok- 3ien, in de verwachting, dat dit verlies door het overschot over 1944 zal worden opgevangen. De kosten van de politie in de 8 groot ste gemeenten des lands komen weer ten laste der gemeenten. (Dus ook Haarlem.) Hoogere bedragen zijn uitgetrokken voor een salarisverbetering bij het onderwijs. Verder zijn hoogere bedragen noodig voor sociale jeugdzorg, de bemoeiing van het lijk op het gebied van muziek, tooneel en letteren. Op den buitengewonen dienst zijn bedra gen uitgetrokken voor buitengewone uit gaven. De uitgaven voor de pacificatie van Indië en de liquidatie der oorlogsvoering, inbegrepen het nadeelig saldo van het Scheepvaartfonds, worden voor 1946 ge raamd op 712.6 millioen. 338.5 millioen wordt geraamd voor steun bij den herbouw, waaronder ver staan wordt de uitgaven in verband met oorlogsschade, andere schadevergoedingen zee- en luchtvaartverzekeringwet, land- 'oouwherstel, uitkeering aan de Neder landsche Spoorwegen voor bedrijfsschade als gevolg der spoorwegstaking. Voor het op gang brengen van bedrijven, waaronder vallen net herstel van het wagenpark en de Rijn- en de binnenvloot, is 5.7 millioen geraamd. De noodhulp zal in 1946 103.9 mil lioen kosten. Onder noodhulp wordt verstaan de verzorging van oorlogs slachtoffers, bijzondere uilkeeringen aan gemeenten, aflossing van langloopen- de buitenlandsche credieten. steunver- leening aan gesloten bedrijven, oogst- ■werkzaamheden, subsidieering van „Volksherstel" van H.A.R.K., kinder- i'jtzending naar het buitenland, repa- irieering en ondersteuninig van uitge weken Nederlanders. De vooriening in afwachting en ten behoeve van de wederInschakeling van arbeiders in het productieproces wachtgeldregelingen, overbruggings- steun en andere socialen bijstand) zal f 72.7 millioen kosten). De overheidsbemoeiing met de distri butie en prijsregeling (Centraal Distri butiekantoor, tegemoetkoming aan de gemeenten voor distributiekostcn, rijks- bureaux voor handel en nijverheid, prijs toeslagen, aan en verkoop van grondstof! ion en producten) vraagt dit jaar 413.9 millioen. Het nadeelig saldo van het Landbouw- crisisfonds is in dit bedrag niet begre pen. De afwikkeling van den Arbeids dienst vergt nog 9.5 millioen. De geldsaneering leverde een batig saldo op van f 200 millioen. Voorts zijn nog de volgende kapitaals uitgaven geraamd: Ruim tweemaal meer dan in 1945 Do middelen van den gewonen dienst bedragen in totaal 2.394.024.742 gulden, waarvan 2.206.300.000 gulden aan belas tingen. De geraamde opbrengst is als volgt verdeeld: (in millioenen guldens) Omschrijving: 1946 1945 inkomstenbelasting 890,0 480,0 loonbelasting 250,0 dividendbelasting 8,0 oorheffing van in het bui tenland geaccumuleerde in komsten 55,0 vermogensbelasting natuur lijke personen 100,0 10,0 vermogensbelasting voor li chamen 33,0 10,0 vennootschapsbelasting 115.0 100,0 commissarissenbela6ting 1,0 vereveningsheffing 110,0 90,0 motorrijtuigenbelasting 15,0 invoerrechten 25,0 1,0 atistiekrecht 1.3 accijns op zout 6,5 3, accijns op wijn 0.6 bijzondere wijnbelasting 0,3 accijns op gedistilleerd 22,0 7.0 accijns op bier 25,0 10,0 accijns op suiker 50,0 20.0 accijns op tabak 120,0 24,0 belasting op gouden en zil veren werken 0,6 omzetbelasting 300,0 100.0 rechten van zegel 8,0 rechten van registratie10,0 6,0 rechten van successie 60,0 45, 2206,3 912,0 Bij de inkomstenbelasting 1945 is be grepen de loon- en dividendbelasting. In 1945 was de motorrijtuigenbelasting bij het hoofdstuk openbare werken en we deropbouw opgenomen tot een bedrag van I 5.500.000. Cr echel verleening aan particulieren j 52.6 mjllioen. Aanschaffing van materieele uitrus ting van. leger en vloot 191 millioen. Het totaal, aan uitgaven van den ge wonen dieayst is 3138 millioen, aan middelen, 911.9 millioen. nadeelig saldo dus 2226 millioen Wat den steun bij den herbouw van onroerende goederen en schepen be treft, verwacht het ministerie van Open bare Werken en Wederopbouw dat in 1946 ruim 435 millioen zal worden ver werkt. Als rijksbijdrage hierin zal naar raming een totaal van 223 millioen uit hoofde van het „besluit materieele oor logsschade 1945" opeischbaar worden. Het verschil tusschen deze twee bedra gen zal overbrugd dienen te worden door middel van de door de herstell- bank' ter hand te nemen aanvullende aerstelfinanciering. Tot het tijdstip, waarop de herstelbank in staat zal zijn deze aanvullende financiering te verzor gen, zal het rijk haar daartoe in 1946 .•oorschotten tot een bedrag van ruim f 212.000.000 verleenen. welke uiter aard te zijner tijd zullen worden terug betaald. In het kader van het nationale budget worden achtereenvolgens de geraamde ontvangsten en uitgaven van de gezins huishoudingen, de bedrijfshuishoudin- gen, de overheidshuishouding en het buitenland behandeld. Het hieruit, te berekenen nationale inkomen bedraagt 8.4 milliard. De totale belastingdruk op inkomen en .winsten blijkt 2.3 mil liard te bedragen. Dit beteeken t ruim 27 pet. van het nationale inkomen, het welk zonder de betaling van achterstal lige belasting uit het nationaal inkomen van 1946 ongeveer 25 pet. zou bedragen. Intusschen leveren de belastingen vol doende op om den gewonen dienst met een overschot te doen sluiten. Tegen over de groote uitgave op den buiten gewonen dienst, waarop belangrijke posten zooals b.v. het consumentencre- diet nog pro memorie voorkomen, is dit overschot nog te laag. Het streven is er nl. op gericht overschotten op den gewonen dienst te kweeken en deze aan te wenden ten bate van den buitengewonen dienst. Eigenlijk zou zeker een be drag van 20 pet. der buitengewone uitgaven aldus ten laste van den gewonen dienst- moeten zijn ge bracht. Onvoldoende middelen en inefficiency van het overheidsap paraat- maakten dit onmogelijk, doch de toeneming van het natio nale inkomen en het effect der or ganisatorische maatregelen, zullen op dit gebied op korten termijn ver betering moeten brengen. Gezien de omstandigheden lijkt het verantwoord een aanmerkelijk deel van de buitengewone uitgaven niet met ge wone middelen te dekken, omdat die uitgaven o.a. ten doel hebben het eco nomische leven in Nederland weer op gang.te brengen, waardoor de arbeids productiviteit zal stijgen en daardoor ook het nationale inkomen. De stijging zal blijken uit de belastingopbrengst, die bij een dalend uitgaaf-totaal yan den buitengewonen dienst, dus een toe nemende opbrengst zal vertoonen. De verbetering van de budget-situatie met betrekking tot 1945 is hiervan reeds een duidelijk symptoom. Financieringsmogelijkheden voor de enorme uitgaven op den gewonen dienst en buitengewonen dienst moeten worden gezocht in op te nemen leenin gen en in het liquideeren van buiten- landsch vermogen. De deviezenop- brengst dient in handen van de over heid te worden gesteld ter distributie voor algemeene welvaartsdoeleinden. Een belangrijk deel van de deviezen- opbrengst zal haar bestemming vinden in de aflossing van opgenomen kort- loopende credieten. De credietbehoefte van het bedrijfsle ven en van de overheid zal voor zoover daarin niet is voorzien door buiten landsche credieten en mobilisatie van het buitenlandsch vermogen door be sparing moeten worden opgebracht. Deze vrijwillige of gedwongen bespa ring wordt op ongeveer 15 pet. van het nationaal inkomen geraamd. Aangezien in de normale jaren kon worden gere kend op een vrijwillige besparing van 10 pet. van het nationale'inkomen, be teekent dit een hernieuwde en verhoog de spaaractiviteit. De regeeering zal van haar kant alle middelen aanwen den om dezen spaarzin te bevorderen en wel het meest in de eigen staats huishouding. Het streven naar effi ciency in den staatsdienst is hiervan een bewijs. Regcering en volk moeten teza men streven naar het bereiken van het doel: veel sparen en zuinig le ven. Hiermede kan worden bereikt, dat Nederland uit de zware bezet- tingslasten naar nieuwe welvaart wordt gebracht. Zuivering kost 305 millioen In 1946 kost de zuivering en alles wat daarmee samenhangt 305 millioen gulden. Daarvan is f 175 millioen noo dig voor de politieke gedetineerden, w.o. f 50 millioen voor de bewaking. De bijzondere rechtspleging, het her stel rechtsverkeer en de zuiverings maatregelen vergen f 93'/$ millioen. Voor bijzondere jeugdzorg is een. be drag van f 15/4 millioen uitgetrokken. Bij het bedrag van f 175 millioen moet nog f 130 millioen geteld worden aan gederfde volksinkomen, omdat tenge volge van de detentie rond 100.000 personen aan het arbeidsproces zijn onttrokken. De nalionale feestdag Progra in Aerdenliout. Het comité voor de feestviering in Aerden liout heeft het. volgende programma opge maakt voor Zaterdag 4 Mei. 8 uur: Gelijktijdig vlaguitsteken. 12—3 uur: Rondgang Harmonie-corps. 1.30 uur: Sprook jes-optocht. 3 uur: Uitreiking prijzen van den optocht. 3.45 Ballonoplating met daaraan verhonden wedstrijd (op terrein naast Von- deishool), 4.30—6 uur: Concert Haarlem- sche Orkestvereeniging met medewerking van de Koninklijke Liedertafél Zang en Vriend schap (vóór de Vondelschool). 8.30—12 uur: Dansen rond den geillumineerden Vrijheids boom. 10 uur: Ontsteking vreugdevuur (ter rein naast Vondelschool, met medewerking van de Aerdenhoutsche Padvinders), Zes mud kolen vóór November Omstreeks half Mei zullen volgens Het Vrije Volk twee kolenbonnen, elk voor drie eenheden vaste brandstoffen worden aangewezen. Het is de bedoe ling, dat de handelaars deze zes een heden voor 1 Nov. a.s. zullen afleveren. Op deze bonnen zal men in ieder geval voor 25 procent anthraciet kunnen, betrekken. Jaffa-sinaasappels vlug opeten! De vakgroep Groentehandelaren te Haarlem deelt ons mede: Het publiek wordt dringend geraden, met spoed de sinaasappels, die sinds Za terdag j.l. zijn uitgegeven op de bij de handelaren ingeleverde bonnen E, D, C 36 en B 37 (voor kinderen), af te halen en niet te bewaren. De Jaffa-sinaasappels zijn overrijp en loopen gevaar te be derven. AGENDA DINSDAG 16 APRII.. Rembrandt Theater: Le Bonheur (14 j.). Palace: De Zwarte Kamer (18 j.). Luxor: Red Wagon (18 j.). Deze drie bioscopen. 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: Zet 'm op George, 14. 16.30, 19 en 21.15 uur. WOENSDAG 11 APRIL. Stadsschouwburg: Toontje heeft een paard geteekend (Res. tooneel), 20 uur. Kloppersin gelkerk: Lezing prof. dr. K. Dijk, 20 uur. Geb. Heerenweg isi, Hst.: Lezing J. H. v. Riessen, 20 uur. Bioscopen: als Dinsdag, De Radio geeft vanavond HILVERSUM I, 301 M. AVRO 16.30 Kindertijd. 16.45 Van 14—18. 17.00 Viool en piano. 17.30 Red, White and Blue Stars. RNIO 10.00 Nieuws. AVRO 18.18 H. van Meerten. 18.23 Romancers. 13.43 Hoe stem ik? 19.00 En nunaar bed. 19.05 Röntgen-kwar- tet. RNIO 19.30 Voor de Ned. Strijdkr. 20.00 Nieuws. 20.05 Toespr. Kath. Volkspartij. 20.25 AVRO's Bonte Dinsaagavondtrein met Snip en Snap. 21.30 Luisterspel. 22.00 „Contact 22.15 Buiten). Overz. 22.30 „Contact". RNIO 23.00 Nieuws. AVRO 23.15 Spaansche en Rus sische muziek. HILVERSUM II, 415 M. RNIO 16.30 Gamelan. KRO 17.00 Russisch progr. 17.30 Muz. divertissement. 18.00 Jan Corduwener. 18.15 Voor de jongeren. 18.30 Jan Corduwener. 18.50 's Avonds als ik slaoen ga. RNIO 19.00 Nieuws. KRO 19.20 Lichte ork. muz. RNIO 19.30 Cnr Hist, toespraak. KRO 19.50 Gr. muz. RNIO 20.00 Nieuws. KRO 20 05 Lijdensmeditatie. RNIO 21.05 De ontwikkeling in de papierindustrie. KRO 21.20 Cantate Handel. 21.50 Rhapsodie espagnole. RNIO 22.00 Nieuws. KRO 22.15 Lit. dienst. 22.25 De polder gaai er aan! 23.00 Gr. muz. Wegen tvach ten ingesteld Maandag hield de A.N.W.B. zijn jongste dochter ten doop; de peters en meters wa ren de minister van Verkeer en Energie, ir. Th. S. G. J. M. van Schaik en een aantal hooge verkeersauloriteiten. De boreling was de eerste in haar soort op het Europeesche continent en zij kwam ter wereld met groot lawaai van knalpotten. Wij hebben den jongen vader gefeliciteerd en mochten de nieuwe aanwinst in het ANWB- gezin van nabij bekijken. Materiaalstrubbe lingen hebben als gevolg gehad, dat de We genwacht in plaats van op 1 April eerst op den 15en April haar taak kan aanvangen. Maar nu zijn ze er dan ook, de zes hard gele motoren met 2ijspan. Het is nog maar een klein begin; binnenkort zal het motoren- park echter belangrijk worden uitgebreid, wij hoorden zelfs fluisteren, dat de ANWB aan het einde van dit. jaar over 40 zijspan- combinaties zal kunnen beschikken. Met ingang van Maandag zijn de zes mo toren over ons land uitgezwermd voorloo- pig zullen zij alleen in 't Westen en het mid den des lands worden ingezet op de drukste verkeerswegen, om hulp te verleenen aan gestrande automobilisten en motorrijders. Deze hulp bestaat uiteraard slechts uit een zoodanig ingrijpen, dat de „in nood verkee- iende" man achter het stuur, ongeacht of hij lid is van den ANWB of niet. veilig de dichtstbijzijnde garage of werkplaats kan bereiken. Te dien einde bevindt er zich in het zij span van de wegenwachters een arsenaal van werktuigen, zoodat op alle motorstoornissen, lekke banden, benzine mankementen e. 10/. Dmzenden bijen van heinde en verre, sommigen nog met de honing, die ze juist aan het verzamelen waren, aan hun pootjes, stroomden samen rond het kasteel van hun vorst en het was een gezoem, dal Wag hooren en zien verging. Ze toerden toegesproken door koning Zoemdoro en koningin Bromesta gaf hun allemaal een kushandje uit de verte. De generaal, een dar met een huik, wel tweemaal zoo dik als een ge wone bij en een heeleboel lintjes e?i ine- doiiles op zijn borst, stelde zich o«?hei hoofd van zijn troepen, en vloog met zijn troepen in de ricktïng van de Ver foren Velden en hel Verlaten Veld. Wag werd in een klein luchtkoetsje mee gevoerd om den generaal den weg te wijzen en precies te vertellen, waar het kasteel van Koning Saai a Mander lag. Als Wag niet zoo i?i angst had gezeten over het lot van zijn makker, zou hij zeker genoten hebben van het vlieg tocht je over de zonbeschenen, wereld, maar nu. een antwoord kan worden gegeven. Natuur lijk wil de ANWB met zijn. op Engeiseh- Amerikaansche leest geschoeide wegenwacht de garagehouders geen concurrentie aandoen. In dezen tijd van chronische motorstorin- gen zal echter een rijdende motorambulance in vele gevallen als de reddende engel be groet worden. Een verbandtrommel en de be kwaamheid van de geüniformeerde wachters staan er boig voor, dat ook in ggva) van een ongeluk eerste hulp kan worden verleend in afwachting van een dokter. De A.X.W.B. Wegenwacht is van stapel geloopenï Een .redder in den nood." ihet zij» Stele zijspan-combinatie, zooals er titans zes door Nederland patrouilleeren. Hiermede komen we op het terrein van de scholing van het wegenwacht-personeel. Cur sussen op alle mogelijke gebied hebben van de motorrijders een bekwame ploeg gemaakt, die niet gauw met de handen in het haar zal staan. De hekier geel met blauwe kleuren, waarin de motoren-met-zijspan zijn gespo ten en de keurige uniform van het personeel zijn internationaal vastgesteld, in Groot Bnttannië zijn deze ambulante ..werkplaat sen" graag geziene wegberijders, ook Amerika kent zijn gele road-teams. Tenslotte zal ook net voorlichtend werk niet vergeten worden: automobilisten van verre en uit eigen land kunnen den man op de gele motor alle mogelijke vragen over toerisme doen. Het eerste jaar zal deze nieuwe ANWB- setvice voor iedereen open staan, voor de toe komst acht men het niet billijk, dat een ge deelte van ons volk betaalt voor wat alle automobilisten ten goede komt. Wij hebben een voorproefje gehad van het wegenwaciuwerk: op haar eersten levensdag mochten, wij van den Haag uit een rit maken met één der machines. Een gebroken vooras van eer. DKW nabij Hillegom maakte ingrij pen van den wegenwachter reeels noodzake lijk en aan het dankbare gezicht van den automobilist, toen onze motor een gerage- houder waarschuwde, was reeds te zien, hoe zeer dit initiatief van den ANWB begrepen en geprezen zal worden door verkeersbe- drijvend Nederland! Als in de toekomst de wegenwachters zullen worden uitgerust met draagbare zend-apparaten zal de service van den Bond compleet zijn BINNENLAND Ook Nederland zal worden gepolst door hot Amerikaansche ministe rie van Landbouw over de mogelijkheid tot op voering van zijn vetpro- ductie en vermindering tan he: gebruik daar van „Super-landverra der en kankergezwel op onze samenleving" noemde de advocaat-fis caal van het Bijz. Ge rechtshof te Maastricht den voormaligen direc teur der Zuid-Limburg- sche Waterleiding Mij. en wnd. districtsleider der N.S.B. ir. J. J. H. Vos, die in Maastricht en omgeving jarenlang ten ware terreur had uitgeoefend en tegen, wien hij de doodstraf eischte. Door handgranaat gedood. Een 9-jarig meis je te Hengelo vond in den berm van den weg een handgranaat, waar mee zij ging spelen. Er volgde een ontploffing met noodlottig resultaat. De Fokkerfabrieken te Amsterdam zullen, indien mogelijk, naai- Rotterdam verhuizen. Tot Comm. der Ko ningin in Overijssel is met ingang van 6 Mei benoemd gen majoor ir. J. B. G. M. Ridder De Van der Schueren. Haarlem en Omgeving Op Paasch-Zaterdag 20 April, zal in de Ba- kenesser Kerk te Haar lem de Matthaus Pas sion van Heir.rich Schütz worden uitge voerd. Medewerkenden zijn: Han Le Fèvre, tenor (Evangelist), Lu- cien Louman, bariton (Christus), Het Haar- lemsch Kamerkoor en Dolf Hendrikse, orgel. Het geheel onder lei- ding van Piet Kalsema. Ter herdenking van oorlogsslachtoffers zal op den nationalen feest dag. op last van mgr. J. Huibers, Bisschop van Haarlem, Zaterdag 4 Mei in alle kerken en kapellen van het bis dom een H. Mis worden opgedragen. De dames R. Huys- mans en R. de Koning te Haarlem zijn ge slaagd voor het examen costumière. De heer S. Rykes, lid van den Heemsteed- schen raad. vierde Maan dag zijn 70sten verjaar dag. Talloos waren de bewijzen van belangstel ling, in den vorm van bloemen, telegrammen en brieven. Ter receptie kwamen het college van B. en W., de secretaris en vrijwel alle raadsle den. Bovendien deputa ties van vele besturen van vereenigingen waar in de heer Rijkes zitting heeft. 7- Leden van de Katho lieke Jeugdbeweging :e Heemstede voerden Maandag in het R.K. Vereenigingsgebouw het Passiespel „Schoon bo ven de schoonen" op, samengesteld door Bob Jansen. Décors en aan kleeding waren fleurig, het spel goed. Woensdag Volgt een herhaling. De afd. Hillegom van de Ned. Reisver- eeniging gaf Maandag avond een filmavond. Er draaiden films over Zweden en Lapland en ook van het herstel der Ned. Spoorwegen. Het echtpaar Nes senKamerling hoopt op Dinsdag 23 April zijn 55-jarige echtvereeni- ging te vieren. Op Goeden Vrijdag zal in het kerkgebouw van den Ned. Protestan tenbond te Bloemen- daal, Potgieterweg, een Faasehwijdingsavond ge geven worden. Het Óverveensehe Dames koor onder leiding van Cor Igesz zal Stabat Ma ter van G. B. Pergolese uitvoeren, een strijk kwartet speelt Quartet o. 41 van Jos Hay dn. Vanwege de Ver eeniging van Vrijzinnige Hervormden te Haarlem wordt op den vooravond van den Goeden Vrijdag in haar kerkgebouw een wijdingsavond gehou den. Dr. A. van der Boom komt dan spreken over de Passievoorstel- llng in de schilderkunst, Mevrouw B. van Wal- sem Kaplan, alt zal, eenige passieliederen zingen. Donderdag 18 April zal in de Immanuelkerk in Haarlem Noord een Paasehwijdingsdienst worden gehouden. Mu zikale omlijsting door het kerkkoor Schoten en mej. Middag, orgel.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2