IJmuider Courant Schermutselingen op Java De Elf Partijen Het herstelwerk Perzië" wordt vervolgd, „Spanje" begint 60e J&at-gtul# Nó. IR308 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pecrcboom Woensdag 17 April 1*46 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. O IJ de sluiting der candidaatstelling -L' voor de Tweede Kamer hebben zich elf partijen aangemeld. Dat is veel minder dan er in het strijdperk verschenen voor de vorige verkiezingen, die van 1937. Het is maar één meer dan de helft, want toen waren er twintig. Daarvan bracht even wel maar 50 procent het tot een vertegen, woordiging in de Tweede Kamer, die in de periode 19371940 dus tien partijen telde. In ons nummer van Vrijdag hebben wij de nauwkeurige cijfers van 1937 nog eens vermeld. Zij zijn maar ten deele bruikbaar als vergelijkingsbasis voor de komende verkiezingen, omdat nu een andere partijen-indeeling tot stand is ge komen en een groep die toen vier zetels in de Kamer telde, de N.S.B., gelukkig is weggevaagd. De eenige partijen van 1937, die thans in onveranderde eigen formatie aan de start zullen komen, zi.in de R.K., die toen 31 zetels behaalden, de A.R., die er toen 17 verkregen en de communisten, van wie 3 vertegenwoordigers in de Kamer zitting namen. Er was evenwel nog een andere reden om aan de cijfers van '37 te herinneren. Die was, dat ik er nog eens de aandacht op wilde vestigen in welke mate de Duitsche en N.S.B.- propaganda, die over „vijftig partijen'' placht te fantaiseeren. gelogen heeft. Andere leugens, even systematisch in „Vova" en dergelijke organen gelanceerd, waren van hetzelfde gehalte en soms nog heel wat kwaadaardiger. Het zal ons niettemin allen verheugen dat de twintig partijen, die in '37 ver kiezing nastreefden, nu tot elf zijn terug gebracht. Dat is een gevolg van het nieuwe streven naar samenbundeling van krachten en de nieuwe afkeer van ver splintering. die tot de meest verheugende verschijnselen van dezen tijd behooren. Tot het elftal partijen behooren ook nu nog eenige kleine groepjes. Het staat.te bezien of zij zetels zullen veroveren. Met zekerheid kan niemand dat voorspellen. Te verwachten is evenwel, dat ook het aantal in de Kamer vertegenwoordigde partijen lager zal zijn dan in 1937: dus lager dan tien. Men moet nu wei een grooten aanhang hebben om het zelfs maar tot één Kamer zetel te brengen. Tengevolge van bevol kingsaanwas in de verloopen negen jaar tïjds en van de uitbreiding van het kies recht tot de 24- en 23-jarigen is het kie zerscorps zoo sterk vergroot, dat het op 5.400.000 geschat kan worden. Bij de te verwachten algemeene belangstelling zal het aantal thuisblijvers percentsgewijs ge ring zijn. zoodat de kans bestaat dat vijf millioen geldige stemmen zullen worden uitgebracht en de kiesdeeler één hon derdste van dit totaal de 50.000 bereikt. Dit zou dus het aantal zijn. noodig om een Kamerzetel te veroveren. Te verwachten is, dat de onzekerheid over het resultaat van den stembusstrijd op 17 Mei tevoren wel eenigszins ver minderd zal worden. Daar zullen onge twijfeld de Instituten tot onderzoek der Publieke Opinie voor pogen te zorgen. Zij hebben een paar maanden geleden al pogingen gedaan, maar die bleken voor barig, want verscheidene partijen hebben zich pas later aangediend. Bovendien heb ben velen ook nu hun stem nog niet defi nitief bepaald en zijn anderen van mee ning veranderd ten gevolge van bepaalde gebeurtenissen en verschijnselen in dezen bewogen tijd. Voor den oorlog was het te voren tellen der neuzen, waarbij men zich dan vooral liet leiden door vroegere ver- kiezingsijuitslagen, een heel wat gemak kelijker taak dan nu. Inmiddels zijn de Instituten op het tooneel verschenen. De zuster-instellingen in Amerika, Engeland en Zweden hebben bij verkiezingen voor spellingen gegeven, die nooit meer dan 2 procent van den uitslag bleken af te wijken. In Zweden heeft men zelfs een voorspelling geleverd, waarbij de afwij king maar 0,7 procent was. Het zal dus voor de Nederlandsche navolgers van het Gallup Institute zaak zijn, ook niet meer af te wijken dan twee procent. Bereiken zij dat. dan zullen zij er groot vertrouwen in hun voor ons land nog nieuwe han delsartikel mee vestigen. Ik heb een ver moeden dat zij, gezien de huidige bewe gelijkheid van „het politiek gesprek"' in ons land. de neiging zullen hebben om zoo lang mogelijk met hun voorspellingen te wachten Het eenige dat men thans met vrij groote zekerheid kan profeteeren is, dat geen enkele partij de volstrekte meerder heid ir. de Kamer dus minstens 51 zetels za'. behalen. Het vooruitzicht is derhalve, dat na de verkiezingen twee of meer partijen samenwerking zullen moe ten zoeken om een regeering tot stand te brengen, die op een Kamer-meerderheid steunt. Laat ons hopen dat wij in Neder land niet in het soort slop zullen belan den. waartoe de Fransche er. de Belgi sche Kamerverkiezingen hebben geleid. Waarschijnlijk is dat niet. des te minder omdat de wil tot samenwerking in ons land groot er schijnt dan in 3elgië en Frankrijk en de troefkaarten hier ook anders verdeeld lijken te zijn. De verkiezingscampagne der partijen moet nog tot volle kracht groeien. Die zal haar invloed op den uitslag doen gel den en het is duidelijk dat naast de Indo nesische kwestie vooral de vragen van het toekomstige financieele en economi sche beleid van belang zullen zijn. Zij houden velen bezig en met reden. Vele en een rijstaanhod van Sjahrir Op 15 April stuitte een Nederlandsch- Indische patrouille tusschen Batavia en Buitenzorg op een honderdtal extremis ten. Zonder verliezen aan Nederlandsche zijde werden, drie extremisten gedood en 18 gevangen genomen. Denzelfden dag werd een kampong nabij Tangerang bij verrassing door Nederlandsche troepen bezet, waarbij de verliezen aan Indonesi sche zijde 40 dooden en vele gewonden bedoegen. Drie Nederlandsche soldaten kwamen om het leven. De buit bestond uit groote hoeveelheden wapens, kieeren en voedsel. Tegen dezen overval is door de Indonesische z-egeering protest asnge- teekend, dat thans door de geallieerde autoriteiten onderzocht wordt, waartoe lt.-generaal Stopford, de geallieerde com mandant bevel heeft gegeven. Tenslotte werd een aanval op het ra diostation ten Zuiden van Bandoeng door Nederlandsche troepen verijdeld. Naar van bevoegde zijde wordt gemeld, houdt de Indonesische politie ongeveer 40 Britsch-Indische burgers in verzekerde bewaring. Zij worden ervan „beschuldigd" NICA-geld in ontvangst te hebben ge nomen. Indonesië offert rijst aan Britsch-ïndië. Volgens het nationalistische blad „Mer- deka" heeft Sjahrir namens de Indone sische republiek 500.000 ton rijst aan de bevolking van Britsch-Indië aangeboden. Naar de plaatsvervangende directeur van Uitstapjes in Haarlem en omgeving Sn menwerking van vervoers ondernemingen. Wij hebben reeds mededeeling gedaan van de coördinatie op vervoersgebied. De „Cebuto" zal dezen zomer tal vat? vacan- tie-uitstapjes organiseeren. In Haarlem en omgeving worden die verzorgd door de N.Z.H. en de autobusbedrijven Maarse en Kroon en de N.A.C.O. (Stormvogels). Er zijn aantrekkelijke programma's opge maakt voor ééndaagsche tochten, Men- schen van elders zullen daardoor in staat zijn onze omgeving te leeren kennen, maar ongetwijfeld zullen vele Inwoners van Haarlem en omstreken zich bij deze tochten willen aansluiten om. nu het moeilijk is in vacantietijd verre tochten te ondernemen, de gelegenheid te gebrui ken hun eigen gebied goed te leeren ken nen en waardeeren! het Nederlandsch-Indische departement van Economische Zaken verklaarde, is het menscheiijk gesproken, onmogelijk dit aanbod te verwerkelijken. De voedselsituatie op Java is nog van dien aard. dat maandelijks 10.000 ton rijst naar het eiland verscheept moet worden, wil men een dreigenden hongersnood in de steden voorkomen. Wanneer de goede verwachtingen van den komenden rijst oogst niet beschaamd worden, zal het wel licht mogelijk zijn, dat Java zich zelf kan bedruipen. Zooals de toestand echter op het oogen- blik is, kan het geenszins verantwoord genoemd worden, aldus de plv. directeur Dr. P. Honig, dat een korrel rijst voor export bestemd wordt. Van de 300.000 in de oorlogsjaren licht beschadigde woningen in ons land zijn er reeds 270.000 weer be woonbaar. De noodwonïngbouw zal beperkt worden tot 10.000. Van de 8 a 10.000 boerderijen die vernield werden, \zijn er 3500 „in nood herbouwd". Het woord is aan. Augustinus: Geef wat gij niet kunt behouden en gij zult ver krijgen wat gij niet kunt verliezen. Fransche coalitie weer buiten gevaar De dreigende breuk tusschen de Fran sche rechtsche en linksche partijen ten gevolge van een meeningsverschil over het ontwerp der nieuwe grondwet in de constitueerende vergadering, is voorkomen door een compromis, zoo dat het aftreden der M. R. P. minkrters niet doorgaat en de discussies over de grondwet kunnen worden voortgezet Binnenkort zullen de beide kampen in de Assemblee onder-handelingen ope nen over het detail, waarover het ge schil is ontstaan, nl. de parlementaire vertegenwoordiging, die volgens de M. R. P. uit twee kamers zou moeten be staan, terwijl de linksche partijen een enkele wetgevende vergadering eisch- ten. De minister van Buitenlandsche Za ken, Bidault, heeft in de kabinetszit- ting van Dinsdag medegedeeld, da't in beginsel een acooord is bereikt. 'IV VlUsilieeu werd bij <Ie Kun. Mij. .Schelde" liet eerste schip nu de bevrij ding (e waier gelaten. Hot is de vrachtboot nr. 253. 3000 ton srroot. oen der drie Ha 11 se bootenwelke in 1943 door deu bezetter op stapel werden gezet, OU» voor militaire doeleinden gebruikt te worden. 99' Nederlandsch standpunt scherp omschreven In de vergadering van den Veilig heidsraad van Dinsdag is de beslissing over de vraag of de Perzische kwestie op de agenda gehandhaafd dient te blijven, niet veel nader gekomen. Een nota van den voorzitter der UNO, Trygve Lie, over de te volgen proce dure in deze aangelegenheid werd aan een commissie van deskundigen toe vertrouwd, die over het standpunt van Lie binnen twee dagen rapport zal uit brengen. Voordat dit rapport binnen is zal de Perzische kwestie niet meer wor den aangeroerd. De Nederlandsche afgevaardigde, mr. van Kleffens, heeft op scherpe wijze stelling genomen tegen het afvoeren van het Perzische agendapunt. Hij stel de tegenover de eisch van Gromyko de vraag: „Wie is baas over de agenda van den raad, de raad zelve of de lan den, die partij zijn in een geschil. Het kan slechts de raad zijn die uitmaakt wat er op de agenda komt. Indien de Sovjet-interpretatie zou worden aan vaard. zou de deur wijd opengezet wor den voor misbruiken bij geschillen tus schen groote en kleine mogendheden". HET SP AAN SC HE HOOFDSTUK. Nadat aldus onder het Perzische feuilleton „wordt vervolgd" is komen te staan, zal heden met het nieuwe hoofdstuk, getiteld „Spanje" worden begonnen. De Poolsche brief aan den Veiligheidsraad, waarin de Poolsche re geering het Franco-regiem een gevaar voor den vrede noemt en aandringt op een uitspraak in deze kwestie door den raad. zal in de vergadering van van daag aan de orde komen. De bijeen- kiezers zullen daaromtrent en omtrent meer nijpende kwesties ik denk aan rechtszekerheid en zuiveringsbeleid duidelijke verklaringen van de candidaten verwachten. Daar is groote behoefte aan. R. P. komst begint om 9 uur in den avond (Ned. tijd) en het valt te voorzien dat de discussies, die zich rond drt thema zullen ontwikkelen, noch in duur, noch in geanimeerdheid zullen onderdoen voor die welke de Perzische kwestie begeleid hebben. De meeningen over dit onderwerp zijn immers klaarblij kelijk evenzeer verdeeld en de kam pen zijn naar alle waarschijnlijkheid op dezelfde manier geformeerd als in het Perzische geval, met dit verschil dat Frankrijk thans aan den „linker kant" staat met een duidelijk gefor muleerde eisch tot actie, terwijl het in de Perzische kwestie een bemiddelen de rol speelde en niet uitgesproken partij koos. De Fransche pers maakte Dinsdag melding van militaire maatregelen aan de Fransch-Spaansche erens aan beide züden. Fransche troepen, gewapend op oorlogssterkte, en afdeelingen van de Garde Mobile zouden in den nacht van Maandag op Dinsdag stellingen hebben betrokken aan dc Zuidelijke grens, ten gevolge van het feit dat talrijke Fran co-spionnen op Franscli gebied zijn doorgedrongen en Spanje zijn grens- garnizoenen aanzienlijk heeft versterkt. Franco's invitatie. De Spaansche ambassade te Londen heeft Dinsdag medegedeeld dat het be sluit van den Spaanschen ministerraad om „bevriende regeeringen uit te noo- digen. tot het zenden van een onder zoekcommissie naar Spanje om de on juistheid der Poolsche beschuldigingen vast w stellen" verwezenlijkt Ls en dat de Spaansche regeering uïtnoodigin- gen daartoe heeft gezonden aan Enge land, de Vereenigde Staten. Australië. Nederland. Egypte en Brazilië via de vertegenwoordigers dezer landen te Madrid. Waarmee Rusland den oorlog icon De cijfers der Ceallieerde hulp De uitgebreide hulp van Amerika en Engeland aan de Sovjet-Unie gedu rende de veldslagen in het Oosten is Dinsdag ter sprake gekomen in het Britsche Lagerhuis, toen een der leden de vraag stelde welke cijfers konden worden gegeven van het oorlogsmate riaal, dat tusschen 1941 en 1946 aan Rusland werd afgestaan. Minister-president Attlee gat' een overzicht van deze cijfers, en onthulde daardoor dat Engeland in de periode van 1 October 1941 tot 31 Maart 1946 5218 tanks, waarvan 1388 uit Canada, aan Rusland leverde. Het aantal vlieg tuigen bedroeg 7411. waaronder 3120 van de Vereenigde Staten, die deze bij drage leverden krachtens de leen- en pachtwet en in ruil daarvoor Britsche vliegtuigen als aanvulling voor hun strijdkrachten in Europa ontvingen. De totale waarde der leveranties bedroeg ongeveer 308 millioen pondsterling. Bo vendien heeft Engeland voor ongeveer 120 millioen pondsterling aan grond stoffen. medicamenten. voedingsmid delen. machines, fabrieksinstallaties en ziekenhuisinrichtingen naar Rusland Attlee besloot zijn uiteenzetting met de uitdrukking van zijn blijdschap over het feit, dat het Engeland mogelijk is geweest deze hulp aan den Russischen bondgenoot te verstrekken bij diens grimmigen strijd tegen den gemeen- schappelijken vijand. Staking ingetreden bij Ned. Dok Mij. De staking bij de Ned. Dok- en Scheeps bouw Mij is hedenmorgen een feit ge worden. Het grootste deel van de arbei ders verscheen niet op het werk. Regel matig komen nog wel werkwilligen op het terrein. Van incidenten, veroorzaak', door posters, is niets bespeurd. President Truman zal binnenkort een be zoek brengen aan Japan.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1