IJmuider Courant Het Staatsbestel Assemblee aanvaardt de Fransche grondwet Geen beslissingen in den Veiligheidsraad *0t- Jaargang No. 183JO Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pecrcbooni Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— /VNLANGS heb ik geschreven over her- scholing van ons volk in de democra tie. waar groote behoefte aan bestaat, want het is de werkwijze van een demo cratisch bewind en in zekeren mate ook de gedachten die het beheerschen en de gezagsverhoudingen, die erin gelden, ont wend. Straks moet het nieuwe vertegen woordigende lichamen kiezen volgens het nog vigeerende, op Evenredige Vertegen woordiging gebaseerde kiesstelsel. Moge het spoedig door een beter vervangen -worden. Intusschen zal het in Mei en Juni nog gelden en veel menschen begrijpen eigenlijk heelemaal niet meer hoe het werkt. Laat ons maar niet gaan taxeeren hoevelen het nooit begrepen hebben. Dit voert tot een andere gedachte. Hoe- velen hebben een helder begrip van de hoofdlijnen der staatsinrichting? van de verhoudingen tusschen Kroon en regee ring, regeering en parlement, de werk wijze en bevoegdheden van de Staten- Generaal en den Raad van State, van pro vinciale en gemeentebesturen, de organi satie van de rechterlijke macht? Met déze kennis is het in ons land altijd droevig gesteld geweest, temeer omdat de scholen er vrijwel geen notitie van nemen. De eenige die onderwijs in staatsinrichting en staathuishoudkunde geven zijn de H.B.S.'en waarbij moet opgemerkt worden, dat al leen op de H.B.S. a er behoorlijke tijd aan besteed wordt. Merkwaardigerwijze schenkt' het leerprogramma van de gym nasia aan de inrichting van onzen eigen staat volstrekt geen aandacht. Aangezien Middelbaar en Voorbereidend I-Iooger on derwijs de latere leiders van ons staat- kundig-, maatschappelijk- en bedrijfsleven opleiden heeft dit evidente gebrek mij altijd met groote verbazing vervuld. Men moet ook niet veronderstellen dat zelfs de leerlingen, die het voorrecht genieten later hun studies aan een universiteit of hoogeschool voort te zetten, daar allen dit tekort in hun kennis inhalen. Het hangt va.i de speciale richting van hun 6ludie af. Sommigen valt het ten deel, anderen leer en het nooit, tenzij zij zich door zelfstudie op de hoogte gaan stellen. Aangezien de meesten zich al ruimschoots met kennis beladen gevoelen, gebeurt dat in de meeste gevallen niet. Bij de voorgenomen vernieuwing van ons onderwijs zijn wenschelijkheden aan de orde gesteld, welker verwezenlijking pas op langen termijn tot stand zal kun nen worden gebracht, als men het er een- .maal over eens zal zijn geworden, hetgeen al een heele toer zal zijn. Zouden in af wachting van de realisatie dezer groote plannen niet alvast een paar bescheiden verbeteringen in het leerplan van het onderwijs gemaakt kunnen worden, die het in nauwer aanraking brengen met de practijk des levens? In de jaren voor den oorlog heeft onze toepassing van de democratie bedenke lijke verschijnselen van verwording ver toond. Wij zijn hel er wel over eens dat dit niet aar. de parlementaire democratie a-s zoodanig, maar aan onze toepassing ervan te wijten is. Men poogt nu in poli- tieken zin die toepassing te verbeteren door de oude verhoudingen te doorbreken, zooals dat heet en versnippering van krachten door concentratie te vervangen. Dat is belangrijk. Vervanging van het kiesstelsel door een beter en eenvoudiger, dat bovenal het voordeel zal hebben dat de kiezer en kiezeres zich weer meer voor hun taak zullen gaan interesseeren, zal een andere verbetering van politieke oe- teekenis zijn. Maar zou het niet van voor- uitzienden blik getuigen en bovendien het vraagstuk in zijn kern aanvatten als men er eens toe besloot, het volk in zijn breede massa te leeren wat de democratie eigen lijk is: hoe het parlementair-democratisch staatsbestel functioneert? Ik geef toe dat het een erg eenvoudige gedachte is. Maar ais Hier. waarneemt hoe bitter weinig de meeste menschen ervan weten, in alie kringen van de samenleving, lijkt het erg noodig haar te opperen. Temeer omdat het een geschikt oogenblik is om dit punt de orde te stellen. Als men ertoe zou kunnen besluiten, den leerlingen op de scholen mede te dee- len hoe ons staatsbestel eigenlijk in elkaar zit. zou zich dat natuurlijk niet tot het Middelbaar en het Hooger Onderwijs moeten bepalen. In enkele eenvoudige •hoofdlijnen zou althans de staatsinrichting zeer wel op de scholen voor L. O. en U.L. O. kunnen worden uiteengezet. Dat is geen moeilijk wetenschappelijk bedrijf. Maar het is noodig dat de jonge generatie, straks het kiezerscorps, ervan op de hoog te is. Een eenvoudig leerboekje, gemakke lijk genoeg door deskundigen samen te stellen en aangevuld met eenige practische raadgevingen om de belangstelling bij de leerlingen te prikkelen, zou daarvoor moe ten dienen. Bevorderd zou kunnen worden dat het op groote schaal en in prettig lees baren vorm ook voor volwassenen ver krijgbaar werd gesteld. Want die hebben er, in groote meerderheid, evenveel be hoefte aan als de schoolkinderen. Er zal aanleiding zijn om op dit onder werp terug te komen. Als men in eenige zaak iets bereiken wil, moet men er altijd op door blijven hameren. Ik wil even wel voor vandaag niet eindigen zonder er aan te herinneren, dat het nationaal-socia- lisme een geweldige propaganda voor zijn verwarde en bedriegelijke leerstellingen placht te maken. Het is nog niet dood in de wereld. En wat doet de democratie nu voor haar zaak? Het is noodzakelijk dat M. R. P. in eerste ronde verslagen De eerste phase in de fundeering van een hernieuwd Frankrijk door de vor ming van een nieuwe constitutie is heden afgesloten doordat de Assemblée Constituante het ontwerp van de nieuwe grondwet met 309 tegen 249 heeft aan vaard. Een periode van zeer bewogen gebeurtenissen ging hieraan vooraf: de strijd tusschen de M.R.P. en de link- sche partijen bereikte in de voorgaande dagen zijn hoogtepunt in een scherpe tegenstelling, die na d,e herhaalde po gingen tot een compromis tenslotte de M.R.P. definitief deed besluiten, tegen het ontwerp te stemmen. Aangezien de andere partijen echter, vooral na een beroep van Gouin, den voorzitter der Assemblée, om de eenheid te bewaren, alle voor het ontwerp stemden, bleef hel stemmenaantal der M.R.P. in de minderheid. De nieuwe Fransche grondwet-, die thans nog de goedkeuring door het op 5 Mei te houden referendum noodig heeft om in werking te kunnen treden, is gebaseerd op een parlement dat uit één kamer bestaat. De M.R.P. aan vaardt deze „heerschappij der Assem blee" niet en wenscht twee kamers ge formeerd te zien. De pogingen der socialisten om be middelend op te treden tusschen de uiterst lmkschen en de M.R.P. en door het verkrijgen van wederzijdsche con cessies een herstel van de eenheid te bereiken, zijn afgestuit op de halsstar rige weigering der communisten om ook maar over verandering der grond wet te praten, terwijl de M.R.P. even halsstarrig op haar standpunt bleef staan, Aanvankelijk was de verwachting al gemeen dat de M.R.P. ministers bij het uitblijven van een compromis zouden aftreden, doch thans is door de minis ters te verstaan gegeven, dat het con flict over de nieuwe grondwet niet zal leiden tot een breuk in het kabinet en dat de eenheid der coalitie niet zal worden verbroken. Direct nadat de uitslag der stemming in de Assemblee door den voorzitter was bekendgemaakt, verhieven de af gevaardigden der linksche partijen zich van hunne zetels en zetten de „Mar seillaise" in. Eindbeslissing onzeker. Door het aannemen van het ontwerp heeft de M.R.P. in de eerste ronde de nederlaag geleden, doch de invloed van haar houding zal bij het aanstaande re ferendum duidelijk aan den dag treden, zoodat het definitieve lot van de nieuwe grondwet nog niet is bepaald, Het li ie u kabinet e Grieksche Damaskinos, de Grieksche aartsbis schop heeft Donderdag het nieuwe Grieksche kabinet, bestaande uit lou ter royalistische ministers, beëed'igd. De minister-president is Tsaldaris, 15 ministers stammen uit de partij der po pulisten, twee uit die der nationale li beralen en een uit de reformistische partij. De Distributie Viscliconserven. Door de afdeeling Voorlichting van het ministerie van landbouw, vlsscherij en voed selvoorziening wordt een beroep gedaan op de winkeliers om de thans in den handel gebrachte vischconserven zoo gelijkmatig mogelijk onder de klanten te verdeeien. V redesconferentie uitgesteld Het Amerikaanschc departement van buitenlandsche zaken heeft bericht ont vangen van de Fransche regeering, dat deze het verzenden der uitnoodigingen voor de Vredesconferentie, die voor den eersten Mei te Parijs was uitgeschre ven, heeft vertraagd, aangezien de be slissing over den begindatum door den Raad van Ministers van Buitenlandsche Zaken hangende is. Deze raad zal op 25 April te Parijs vergaderen om te trach ten. de ontwerpen voor de vredesver* dragen gereed te maken. In tegenwoordigheid van Prinses Juliana en Prins Bernhard had in Ivet Vredespaleis in den Haag de plechtige openingszitting plaats van het Inter nationale Gerechtshof. Tijdens de rede van den minister van Buitenlandsche Zaken mr. v. Royen. (P.) Studiecommissie voor Spaansche kwestie verwacht De verkiezingen staan voor de deur. Op de verlriezingsbureaux heerscht groote drukte. Het gereedmaken dei- stembussen. jij haar volgelingen van kennis voorziet. Als zij die in 1940 bezeten hadden, zouden veel minder lieden aan de lokstem der Nazi's ten prooi gevallen zijn. Laten wij dat ook eens bedenken. Het is weliswaar ook een eenvoudige redeneering, maar het is zoo, In de vergadering van Donderdag is de Veiligheidsraad niet veel verder gekomen met de Spaansche kwestie. Er is geen en kele resolutie genomen en de discussies beperkten zich tot pleidooien voor en pro testen tegen het Poolsche voorstel. Voor zoover de verschillende delegaties zich thans geuit hebben, blijken Amerika, En geland. Nederland. Brazilië en Australië tegen het Poolsche voorstel te zijn, ter wijl Frankrijk en Rusland zich voor a vaarding van het Poolsche plan hebben uit gesproken. China heeft zich nqg niet aan een uitgesproken standpunt gewaagd, doch dr. Kwo Tai Tsji verklaarde dat zijn re geering in ieder geval van meening was dat een actie van den raad slechts gerecht vaardigd is wanneer de bedreiging van den vrede ontwijfelbaar is vastgesteld. De algemeene verwachting is, dat het vraagstuk in de zitting van a.s. Dinsdag za! worden overgedragen aan een com missie, die moet beslissen over de vraag of de Spaansche kwestie onder de juris dictie van den Veiligheidsraad valt en of Spanje inderdaad een gevaar voor den vrede vormt. Een desbetreffend voorstel is reeds door de Australische delegatie ge opperd, zonder dat de raad daarover een beslissing heeft genomen. Volgens A.F.P. zou de Britsche regee- ring officieus aan Franco hebben voorge steld. onverwijld af te treden, terwij! zij de Portugeeste regeering zou hebben ver zocht insgelijks aan Franco te verzoeken, afstand te doen van zijn functie. Perzië niet automatisch geschrapt De stelling van Trygve Lie, den voor- Chineesche* regeeringstroepen in moeilijke positie De situatie in Mantsjoerije ontwik kelt zich vooral in de omgeving van Tsjangtsjoen ten ongunste van de re geeringstroepen. die in de stad het hoofd bieden aan de steeds sterker wordende aanvallen der communisten. Zij lijden zware verliezen en hebben zich moeten terugtrekken in de gebou wen van de bank en het politiebureau, waar zii door de communisten hevig worden beschoten. De versterkingen uit Moekden zijn nog honderd kilometer van de stad verwijderd. Het Chineesche persbureau Central News beschuldigt de Russische troepen ervan, dat zij de communistische solda ten uitrustingen en wapens en zelfs manschappen ter versterking leveren. Er zijn ongeveer 350.000 man geregelde en 150.000 ongeregelde communistische -troepen iii Mantsjoerije. Er worden fel le veldslagen verwacht wanneer de re geeringstroepen uit Moekden in Tsjangtsjoen arriveeren, zitter der UNO, dat het geval-Perzië dooi de ontwikkeling der verhoudingen tus schen Rusland en Perzië en door her Per zische verzoek om zijn klacht bij den Vei ligheidsraad te laten vervallen, tengevolge zou hebben dat het Perzische agendapunt automatisch van de agenda zou verdwij nen. is niet houdbaar gebleken: De com missie van deskundigen, die deze moge lijkheid heeft onderzocht, is tot de conclu sie gekomen dat het schrappen van het Perzische geschil volgens de procedure niet mogelijk is zonder een beslissing van den raad. Weerbericht Geldig tot Zondagavond. Frlsch Paasch- weer. Vannacht en morgenochtend zwaar bewolkt of geheel bedekt met eenige lichte regen. Morgenmiddag weer bre kende bewolking, kouder dan vandaag, matige wind tusschen Zuid West en Noord West. Vooruitzichten voor de 2en Paasehdag: wisselend bewolkt, frisch weer. Opperweerwolf in den kraag gegrepen De Nationaal-Socialisti-sch gezinde weerwolf-organisatie", in feite een on- dergrondsc'ne voortzetting van het „Der de Rijk" en berucht om haar sabotage- handelingen tegen het geallieerde ge zag in Duitschiana wordt langzamer hand ontmaskerd. Men heeft thans de hand gelegd op den vermoedelijken leider van de Weer- woiven, een zekere Horst Gustav Frie- drich von Pfluck Hartung. die .dacht in Ierland veilig te zijn. Hij is dezer da gen per vliegtuig naar Londen getrans porteerd. Reeds na den eersten wereldoorlog ontplooide deze Pfluclc Hartung zijn anti-geallieerde activiteit. Hii werd et' van verdacht de opzienbarende moor den op Liebknecht en Rosa Luxemburg, de oprichters van de revolutionaire „Sparta-cus"-organisatie te hebben voor bereid. In 1938 werd ontdekt, dat hij aan het hoofd stond van een Nazi- spionnage bende in de Scandinaafsche landen. In 1940 werd hii door de in Denemarken binnenrukkende Duit- schers uit de gevangenis bevrijd. In 1945, na het einde van dezen oorlog werd in berichten uit Stockholm ver meld. dat hij aan het hoofd stond van de, in April door de Duitschers nog te elfder ure in het leven geroepen „Weer wolven-organisatie". Al zijn naaste medewerkers zijn reeds door de geal lieerden gearresteerd. Zoo heeft ook dit avonturiersbestaan zijn einde genomen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1