De slag om Apeldoorn Visscherij Noord-Afrika Na een angstige week, thans juist een jaar geleden kwam voor ons, geëvacu- eerden in Apeldoorn, op 17 April de bevrijding. Op 11 April 1945 stonden de Canadee- zen van Montgomery's Second Army voor den IJssel.Zutfen en Deventer waren bevrijd, maar deze steden heb ben hun vrijheid duur moeten betalen. 12 April staken de Canadeezen den IJssel over en van een bruggehoofd nabij Kasteel de Pol uit, gelegen tus schen Zutfen en Deventer, begon de veldtocht van de Veluwe. Het ging er warm toe in die dagen. Dicht bij onze woning, aan den zelfkant van Apel doorn stonden twee Duitsche stukken veldgeschut van 17 c.M. en die hadden ons al eenige dagen onthaald op hevige kanonnades, die ons dag en nacht van onze rust beroofden. Beide stukken stonden in de nabijheid van eenige wo ningen opgesteld en reeds na een paar salvo's was op de dichtstbijgelegen hui zen geen pan meer op het dak en was er geen ruit meer heel. De kanonnen hadden hun vuurmonden geregeld op Deventer gericht, zoodat de projectielen over ons heen hun veraf gelegen doel opzochten. Bij elk schot dreunde het huis en daar er vooral des nachts ge vuurd werd, kwam er van slapen wei nig terecht. Ja, vooral des nachts was het vuren én ook het vuur niet van de lucht. Na het forceeren van den IJssel trókken de Canadeezen op Apeldoorn aan, waarbij vooral van tanks gebruik werd ge maakt. In het gebied tusschen ons en den IJssel, vooral langs den Deventer- en den Zutfenschenweg en bij Beek bergen werd hevig gevochten. Bij Lie ren, een gehucht onder Beekbergen passeerden onze bevrijders het Apel- doorn-Dierensch kanaal. Hier werden drie burgers, allen familieleden, die in September 1944 uit Arnhem gevlucht waren en bij een boer geëvacueerd waren, door het granaat vuur gedood. Gedurende eenigen tijd hebben de Duitschers getracht hier stand te hou den, nadat ook tusschen het kanaal en den IJssel hevige gevechten waren ge leverd. Den 14en April viel Arnhem in Cana- deesche handen en nu vreesden wij in Ugchelen, dat we niet alleen van'het Oosten maar ook van het Zuiden dooi den Canadeeschen opmarsch in de knel zouden komen. Maar dat is mee gevallen: onze bevrijding kwam van het Oosten uit. Reeds eenigen tijd voor de verove ring van Arnhem was de Waalbrug bij Nijmegen bezet. Felle lichtbundels, die van eenige dicht bijelkaar gelegen pun ten in schuine richting omhoog straal den en die zich scherp tegen den don keren hemel afteekenden, waren voor ons al het sein geweest, dat de vriend naderde en de vijand terugweek. Maar we hielden onze feeststemming voor de naderende bevrijding nog wat in reserve; September 1944 lag nog te versch in onze herinnering. Geen avond ging er in deze week vol spanning voorbij of tegen de lucht in het Noord-Oosten lekten vuurtongen omhoog. Geregeld woedden er hevige branden en aan het verplaatsen dezer oorlogsfakkels en aan de richting van het tankvuur zagen we, dat de bevrij ding steeds dichter bij kwam. Maar ook aan iets anders was dit merkbaar. Op zekeren morgen, een paar dagen voor den 17en April, waren de zware Duitsche kanonnen verdwenen evenals de verschillende Duitsche .posten, de telefoonleidingen enz. Bijna geen Duit- scher was er meer in het dorp te be kennen en wanneer er toen een onder- grondsche strijdmacht aanwezig was geweest, zouden we ongetwijfeld een Eaar dagen voor den 17en April de vlag ebben kunnen uitsteken. Vrijdag 13 April hadden de Cana deezen de Oostelijke grens der ge meente Amersfoort overschreden. Dien dag bezetten ze het St. Jozefgesticht aan den Deventerweg, dat de Duit schers als Kriegslazarett in gebruik hadden genomen. Het tankvuur kwam steeds dichter bij. Het gieren van de projectielen door de lucht werd onmiddellijk gevolgd door de explosie van de granaten, waarmee de Canadeezen niet zuinig waren Het waren vooral de toegangs wegen naar Apeldoorn die onder vuur werden genomen. Vooral de Amers- foortscneweg. dus van gene zijde van Apeldoorn werd hevig beschoten. Donderdag 16 April was het onze beurt: toen kreeg de Hoenderloosche- weg die door Ugchelen loopt, de volle laag. Het was een mooie voorjaarsdag, we zaten aan den vroegen middagdisch toen de hel losbarstte. We hadden een bijzonderen maaltijd, met iets van het varken er bij en we hadden ons daarop den geheelen morgen al verheugd. Want spek was ook voor ons een onge kende weelde. De feestmaaltijd had een sensationeel verloop en hij kwam niet tot zijn recht, want je zit niet rustig als je de grana ten dicht bij hoort inslaan. Het werd: gauw eten en dan den schuilkelder in. Tegen den avond, toen het wat rus tiger werd, hebben we het even ge waagd om te zien hoe het langs den weg gegaan was. Er was veel schade, maar gelukkig waren er geen slacht offers gevallen. Wat opviel was, dat de schade zich beperkte tot de huizen die vlak aan den weg stonden. Wat maar eenigszins achteraf stond was heel ge- Rust: een gat in den grond, een Jplik. een scheut benzine en in 5 minuten was de soep warm. bleven. En dat van eenige kilometers afstand! Door deze strategie was de schade in de omgeving minder groot dan uit het hevige vuur zou kunnen worden afge leid. Maar vooral langs den Deventer weg waren vele huizen beschadigd. Een- kerktoren vertoonde, meer gaten dan muur. Later werd hij -gesloopt. Van de grens van Apeldoorn naar het dorp is nog een vrij lange weg geweest, maar ïn den vroegen morgen van Dinsdag 17 April rolden de eerste tanks Apeldoorn binnen. In Ugchelen waren ee'nige jongemannen van de onder- grondsche de roode band om den arm de eerste vrijheidsboden. Het eerste werk was: de vlag uit: het tweede: het radiotoestel van den zolder van het schuurtje, waar het een veilig plaatsje had gevonden. De Quitschers, die bij ons ingekwartierd waren ge weest. hadden maar een luik van de vliering open behoeven te doen. om het te vinden. Maar het luik bleef dicht en daardoor bevinden zich het radiotoestel en de schrijver van dit simpele oorlogs verhaaltje weer op hun oude plaats. In de bosschen in onze omgeving werd nog dagen lang een guerilla ge voerd. Vele Nederlandsche S.S.'ers. wetende dat hun lot bezegeld was, heb ben nog dagen lang den strijd voort-" gezet. Maar ten slotte kregen ook zij hun landverradersloon. S. B. Uitreiking distributiebescheiden In het tijdvak van 23 April tot en met 11 Mei zullen door den Distributie- dienst nieuwe bonkaarten en nieuwe brands tof fenkaarten worden uitgereikt. Om voor een brandstoffenkaar: T 606 in aanmerking te kunnen komen, moet het aanvraagformulier MD 323-11 vol ledig ingevuld met de TD's van alle leden van het gezin, alsmede het restant van de brandstoffen kaart T 55 óf T 509 met den bon 49 worden ingeleverd. De uitreiking begint voor de inwoners van IJmuiden, Driehuis en Velsen (dorp) in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg Dinsdag 23 April voor de letters A tot en met B. Woensdag 24 April zijn aan de beurt de letters C tot en met G. Het vereenigiiigsleven bloeit Nog geen jaar nadat de verschillende vereeiügingen hun vrijheid van handeleo en vergaderen herkregen, kan met vreug de worden geconstateerd, dat de sindsdien ontstane activiteit bijna alle vereenigin- gen, welke voorheen bestonden, opnieuw een opgewekt leven heeft ingeblazen. Direct na Mei 1945 culmineerde de drang tot vereenigen zich in de drie buurt- vereenigingen te Velsen-Noord, welke op hun beurt spoedig gevolgd werden door de „oude" vereenigingen, waarvan die. -welke de sport in velerlei takken beoefe nen. verreweg de eerste waren. Met de her-evacuatie en de uitbreiding van het inwonersaantal van ..Noord" za gen ook de cultureele vereenigingen van lieverlee hun leden terug keeren Dit heeft tot zeer gunstige resultaten ge leid, want behoudens een enkele uitzon dering is het vereenigingsleven nu weer volkomen als vóór 1940. Het zou te ver voeren alle vereenigingen te noemen, rftch wei mag worden vast gesteld, dat de huidige bloei zich binnen kort in het openbaar zal uiten. Voor zoover ons bekend is, beLooft de week na Paschen al druk met verschil lende uitvoeringen te worden bezet, ter wijl voor de maand Mei eveneens tal van vergaderingen, feestelijke bijeenkomsten en uitvoeringen zijn en nog zullen worden 'vastgesteld. 1 Mei-viering Ter gelegenheid van de viering van den len Mei-dag wordt des avonds in het Burgemeester Rijkenspark door de Partij van den Arbeid een openlucht meeting gehouden. Als sprekers zullen optreden Dr. A. J. v. Leusen van IJmuiden en Kees Jagers van Amster dam. Onder de inheemsche producten der ianden van Noord-Afrika is visch een der voornaamste. Men zou geneigd zijn te denken, dat de oorlog de visscherij van Algerië. Tunis en Marokko eej/ harden slag toediende, maar dit is niet het geval. Wel eischte de Marine een groot deel der schepen op, maar des ondanks kon de vloot nog worden uit gebreid. De inboorlingen hebben de visch- vangst van het gansche jaar in sei zoenen ingedeeld. Zoo onderscheiden ze het winterseizoen (van Januari tot Maart) dan het eigenlijke seizoen (van April tot Augustus) en eindelijk een soort dood seizoen (van Septem ber tot December). Het winterseizoen wordt gekenmerkt door de vangst van ansjovis en sar dien. Op het einde van dit seizoen begint de tonijn te verschijnen die zoodoende het eigenlijke seizoen aan kondigt. Dit seizoen is het langste van de drie. De ansjovis komt dichter bij de kust en begint haar periode van voortplanting. Ze zoekt daarvoor wa teren op met een temperatuur van ten minste 30 gr. Die temperatuur verge makkelijkt het kuitschieten. dat zijn WK ZüLLR ZE EFFE IN MIK F! Vol vertrouwen-, elkaar tocglumierend betreden de jeugdige Paasei» voetballers lie-t terrein, waar zij l»un slachting den ken aan te richten onder de leerlingen van eeu „vijandelijke" school. maximum bereikt op het einde van het seizoen. De sardien is cp dit oogenblik het vetst en het grootst en is onge looflijk talrijk. Ze levert een rijken oogst die dé industrie ten goede komt. De makreel plant voort van April tot einde Juli en het is vooral gedurende de groote warmte dat de visschers rijke vangsten doen. Eindelijk komt in September het doode seizoen, de vischvangst gaat weliswaar door, maar haar belang is bij lange niet zoo groot als in de vo rige maanden. De overgroote aanvoer van visch gedurende de zomermaanden heeft het mogelijk gemaakt dat er zich daar een belangrijke industrie ontwik kelde namelijk het conserveeren en zouten. Zoodra de visch in de haven bin nenkomt wordt ze verdeeld. Een deel wordt versch verbruikt, terwijl een ander deel en heel dikwijls het leeuwenaandeel voor de industrie be stemd is. De verdeeling was er en is thans nog een netelige kwestie. Om een goeden uitslag te bekomen dienen zich bevoegde instanties daarmee bezig te houden, mannen die de zaak beharti gen, die geen moeite ontzien en die maar één doel hebben goed doen. En die ontbreken ginder nu nog. want de conserven!abrieken werden altijd be voordeeld. En wel in dergelijke mate dat ze groeiden als paddestoelen. Ge durende den oorlog werden in Algerië alleen, zeven fabrieken opgericht. De conserven werden bij het verlaten van de fabriek heel dikwijls ten behoeve van de ravitailleering of van het leger voorbehouden en moesten tegen vaste prijzen verkocht worden. De verkoop van gezouten visch echter was vrij, en er werd gezegd en niet ten onrechte daf het zouten geen beroep meer was maar eerder een spe culatie. Een weinig visch, veel zout en klaar was Kees. Er moest weer orde in het huishouden gebracht worden en dat was niet gemakkelijk. Wat de kwaliteit van de visch be treft moet erkend worden dat vele fa brieken moeite gedaan hebben om hun productie op een zeker niveau te hou den. Andere, enkel gedreven door winst bejag, en steunend op het feit, dat de blikken bussen geen fabrieltsnaam of merk vermeldden, trokken zich van de kwali'tieit van het product weinig aan. De dag is echter niet ver dat de con currentie zal verschijnen en alles doet veronderstellen dat het een harde strijd zal worden. Wat de zouters betreft, velen waren vakmannen die hun werk behoorlijk VELSEN Jubileum A. verkooijen Donderdag, was het vijf-en-twintig jaar geleden, dat de heer A. Verkooyen, werkzaam in de afdeeling papier-ex- peditie van Van Gelder Zonen N.V. bij dit bedrijf in dienst is gekomen. In tegenwoordigheid van de heeren ri, T. F. Hubrecht en W. J. Willems, resp. bedrijfsingenieur- en chef der papier fabriek, alsmede van den heer G. Duin- ker, afdeelingschef, werd de jubilaris op het directiekantoor op hartelijke wijze toegesproken door den heer J. Smit. Deze getuigde van waardeering onder aanbieding van de gebruikelijke enveloppe aLs geschenk der directie. In de afdeeling schetste de heer Duinker werkkracht en ijver van den jubilaris, wat eveneens vergezeld ging van een enveloppe en een tuil bloemen. De heer H. 3. Allan nam afscheid Onder zeer groote belangstelling van het personeel en speciaal dat van de afdeeilng electricienswerkplaats van de papierfabriek Van Gelder Zonen N.V., heeft de heer H. J. Allan, welke ruim 24 jaar als electrotechnicus hier werk zaam was Vrijdag afscheid genomen bij zijn vertrek naar Renkum. Ir. T. F. Hubrecht. bedrijfsingenieur, noemde dit afscheid weermoedig, te meer daar juist de laatste jaren doot' den oorlog en de bezetting een bijzonder licht op dit vertrek werpen en herin negen teruggaan naar de figuur van wijlen ir. L. P. Krijger. Spr. schetste hoe de prestaties van den heer Allan bij den bouw van P. M. 18 bijna bov-eo- menschelijk waren. Spreker bood een mooi album aan, waarin foto's een bonte mengeling van gebeurtenissen weergeven. De chef der afdeeling. de heer W. J. de Haan schetste óp welke wijze de heer Allan persoonlijk cachet in het werk bracht. De heer C. Pelt, chef de bureau en persoonlijk vriend herinnerde aan de zeer sterke band, welke bestond in het oude Papyrus-bestuur, waarvan ook wijlen de heer H. M. Strating. d^e aLs slachtoffer van den oorlog viel. deel uitmaakte en waaraan steeds de beste gedachten zullen zijn gewijd. Tenslotte sprak nog de heer O. Zalm Sr., gepensioneerd afdeelingschef, die „den ouden tijd" ophaalde. In zijn dankwoord uitte de heer Allan zijn verwondering een zoo groote vrien denschaar te bézitten, waarvan het wel moeilijk vjel te vertrekken, vooral om dat zooveel mooie herinneringen aan het bedrijf zijn verbonden niet alleen, 1 maar ook aari Velsen-Noord. Paaschwijding in de Geref. Kerk Zooals jaarlijks gewoonte is gewor den werd Donderdagavond in de Geref. kerk aan den Koningsweg wederom een Paaschwijding gehouden, waarbij het plechtige groote Evangelisatie-zangkoor Velsen-Beverwijk en het Chr. Kinder koor. onder leiding van den heer Huib Slings wel het grootste aandeel hadden. De wijdingsstonde, welke veel be langstelling had. was treffend door den samenzang en de afwisseling van Schriftlezing door dsè C. H. Moens. de clamatie en orselspel van de heeren A. Kok en Th. Kohier. Met bijzondere aandacht werd ge luisterd naar den prachtigen zang van het koor, dat meer dan 60 leden telt en het kinderkodr, dat ongeveer 50 leden groot is. De eenvoudige, maar mooie wijdings- dienst was gebaseerd op „Paschen. het feest der bevrijding", een toespraak van ds. Moens. H.O.S.C.-Nieuws De uitslagen van de op 17 April ge houden competitiewedstrijden der H. O.S.C. luiden: Plugboer-H. SpuLs 01; Piugboer—Schouten VzScheur- Seheivïs \'zlr>' LuikmanWak-huizen kogelPrins Vz\ VerlaakA. A. 01; T. Hart—Piugboer 01; L, Ver schoorv. Niekerken 01; Ringers Roseboom 1—0: de Haas—Kraaienoord 01; GravemakerKlinkenberg 10; BurggraafHuisman 10; B. Stals Buchi Vi\ PaardekooperKroon 10; DubbeldamS. Kistenmaker 10: Lans erAarsen 01 en TolVisser 0—1. Agenda voor Velsen ZATERDAG 20 APRIL. Bioscoop De Pont: 8 uur: Een bevel der zee. Thalia-theater: 7 en 9 uur: Het volk der zee. ZONDAG 21 APRIL. Bioscoop De Pont: 2.30. 5 en 8 uur: Eer. bevel der zee. Thalia-theater: 2.30 u.. „Toendra". 4.30, 7 en 9 uur: Het volk der zee. MAANDAG 22 APRIL. Bioscoop De Pont: zie Zondag. Thalia-tlieatcr: Zie Zondag. uitvoerden. Een groot deel echter bracht een inferieure kwaliteit op de markt. Er zullen krachtige maatregelen ge troffen worden. We begrijpen dat de technici in Frankrijk hun oogen op Noord-Afrika geiicht houdpn omdat daar de toe komst ligt van hun visscherij. Want als hun sloepen in het moederland niet uitgerust worden om zich verder van hun haven te verwijderen, zullen de gronden bij de kust weldra leeg ge- vischt zijn. Zij hopen dat zij de Noord- Afrikaansche visscherij een nog groo- tere uitbreiding zullen kunnen geven, zoodra de netten weer op de markt verschijnen en de half versleten moto ren zuilen kunnen worden vervangen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6