Raadselen rond Perzië In de Zones Heden weer Veiligheidsraad Communistische successen in Mantsjoerije roc .T»H!*gaii£ N„ <n.i T T yyy itiH or I niTTHTit 1>" 21 ,u Bureaux: Kennemerlaan 154, Mil III t- A I V A V M I V JÊ L Uitgave van de Stichting IJmuiden - Telefoon 5437 r ..T ..^7 Voorlichting te Haarlem. i Kerinemer Editie van Haarlems Dagblad Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Abonnementen: p. week 31 ct. Telefoon 10724. Directcur-Hoofdredactcnr: Robert Pecreboom per kwartaal f 4. Een mysterieuze Regeeringsverklaring HETGEEN zich afspeelt in de Britsche en Amerikaansche bezettings-zónes kan ons niet onverschillig laten. Niet al leen omdat zich ook in die gebieden ont zaglijke hoeveelheden goederen, die dooi de Duitschers uit ons land gestolen zijn, bevinden. Dat blijft belangwekkend. Be halve de machinerieën, het spoor- en tramweg-materiaal en de schepen die tot dusver geretourneerd zijn hopen wij nog veel meer terug te krijgen. Interessant blijft de vraag hoe de vervangingswaarde van goederen, waarvan de herkomst niet duidelijk vast te stellen is, uitgekeerd zal worden. Vlug vordert de oplossing van deze vraagstukken niet. Er zijn evenwel andere kwesties be treffende de bezettings-zönes, die ons be- fang inboezemen. - Met de voedselvoorziening in de Brit sche zóne is het slecht gesteld. Dat is' geen uilzondering, omdat er zooveel door voedselnOod getroffen gebieden in de wereld zijn. Maar de Britsche zóne behoort tot de zwaarst beproefde. Er is een inter nationale commissie benoemd die een zekere wereldverdeeling voorbereidt, maar dergelijke groote ondernemingen kunnen niet op korten termijn verwezen lijkt worden. Daar vestigt de bekende En- gelsche econoom Sir Arthur Salter dan pok de aandacht op in een brief aan de Times, waarin hij voorstelt dat het En- gelsche volk een vermindering van zijn voedsel-rantsoenen met 100 calorieën per dag zal aanvaarden om de rantsoenen der Duitsche bevolking in de Britsche bezet tingszone te kunnen verhoogen. Hij geeft een vrij uitvoerige berekening van de si tuatie, zich baseerend op een mededeeling van de Engelsche regeering in het begin van deze maand. Daaruit bleek dat van de ongeveer twintig millioen Duitschers in de Britsche zóne tien millioen zijn te ruggebracht van een rantsoen van 1500 ca lorieën per dag tot een van 1014. Militaire zoowel als burgerlijke hulpdiensten be schouwen 2000 calorieën als het minimum ter voorkoming van ziekten en oproerig heid. De Voedselcommissie van de Unrra is van meening dat 2650 calorieën vol doende zijn voor het behoud van volle gezondheid en arbeidskracht. Het Britsche rantsoen is 2850 calorieën, hetgeen 95% van de vooroorlogsche consumptie ver tegenwoordigt. Sir Arthur vraagt of één enkele deskundige zou willen ontkennen dat het peil van 1014 calorieën, indien dat gehandhaafd blijft, langzame uithongering beteekent. Hij definieert het als „teveel om temand, snel te lafen doodgaan, te weinig om hem lang te laten leven" De Britsche premier Attlee heeft ver klaard dat als er niet genoeg i.i de wereld ts om mee rond te komen, de bondgenoo- f.en voorrang moeten hebben. Sir Arthur Is hei daarmee eens maar hij vraagt, hoe ver deze voorrang dient te gaan. Hij heeft berekend dat de tien millioen Duitschers. die nu maar 1014 calorieën per dag krij gen. opnieuw op een rantsoen van 1500 kunnen worden gebracht als de Engelsch- man bereid is tot een vermindering van 2850 tot 2750 calorieën in zijn eigen geval. Wachten op de wereldverdeeling van voedsel acht hij niet gerechtvaardigd. „Het doet er niet toe wie tenslotte de verant woordelijkheid draagt, maar wij zijn direct verantwoordelijk voor het bestuursbeleid in onze zone", zegt hij. Het probleem geldt de periode van vandaag tot den oogst en de oplossing is te dringend noodig om nog te kunnen wachten. Ongetwijfeld zijn methoden denkbaar, waarbij geen vermin dering van de Britsche rantsoenen noodig zou zijn, maar Sir Arthur kan daar niet op ingaan omdat de regeering de voedsel voorraden niet. bekend maakt. Dit. is. zooals u ziet, een belangwekken de kwestie. Wat een rantsoen van 1014 ca lorieën of daaromtrent beteekent weten wij in dit land bij ervaring. Het is nog geen jaar geleden dat wij van die ervaring verlost werden. De Duitschers haciden er ons op onthaald in die periode, die in onze historie bekend zal blijven als de Honger winter. Dus zullen verscheidene menschen nog wel zeggen: „Laten zij het maar eens ondervinden. Nu is het hun beurt". Het ligt voor de hand dit te zeggen. Maar velen van ons zullen het er niet mee eens zijn. Ik ook niet, zelfs niet nadat xk ■lang nagedacht heb over mededeehngetx uit de Amerikaansche zóne. die andere reden tot bezorgdheid geven. Want er blijkt uit. dat het Amerikaansche militaire bewind niet best geslaagd is in de „denazi ficatie", zoodat vele Nazi's op bestuurs posten en in allerlei bureaux zitten, hun oude kameraden voortrekken en hun poli tieke tegenstanders onder de bevolking dwarszitten. Onder die laatsten schijnen zelfs velen alweer voorzichtig te worden en niet meer voor hun meening uit te dur ven komen. Het Amerikaansche bewind wordt er blijkbaar nogal eens tusschen genomen, vooral bij benoemingen. Het kent den Duitschen aard niet (Amerikanen zullen daar even weinig van weten als wij van de Mexicanen, die hun buren zijn) en heeft gebrek aan menschen, die Duitsch spreken. Men is geneigd de vraag te stel len, of Nederland hier zijn diensten niet zou kunnen aanbieden door een aantal hulpkrachten ter beschikking te stellen, die'de Duitsche en Engelsche taal beheer- schen en voldoende tact bezitten. Natuur lijk zou moeten blijken of het Amerikaan- èche militaire gezag zulke assistentie wenscht. Maar nadat wij de Duitschers vijf jaar hier gehad hebben weten wij nog al wat van het Duitsche karakter en da, Een regeeringsverklaring van den Perzischen premier Ghavam es Sulta- neh die Maandag werd uitgegeven, heeft in buitenlandsche kringen opzien gebaard. De verklaring somt zonder nadere uiteenzetting een aantal punten van overeenstemming tusschen Teheran en Azerbeidsjan op, waarvan men niet weet of ze het resultaat dan wel de basis vormen van een eventueele be spreking tusschen de autoriteiten te Teheran en de Azerbeidsjansche be stuurders. Deze regeeringsverklaring houdt o.a. in: „De officieele taal in geheel Perzië blijft het Perzisch: in Azerbeidsjan kunnen sommige autoriteiten zich van twee talen bedienen en het onderwijs in de eerste vijf klassen der gewone school zal in het Azerbeidsjansch ge schieden; het aantal Azerbeidsjansche afgevaardigden in het nieuwe Perzische parlement zal zoo spoedig mogelijk in overeenstemming worden gebracht met het zielenaantal der Azerbeidsjansche bevolking: de bevelhebbers van leger en politie in Azerbeidsjan worden door de centrale regeering benoemd: de de mocratische organisaties in Azerbeids jan zullen even vrü zijn als elders in Perzië; er worden geen maatregelen genomen tegen de aanhangers van de „democratische beweging". De Britsche regeering heeft zich reeds langs diplomatieken weg gewend tot de Perzische regeering met het verzoek om inlichtingen over deze duistere kwestie. Burgeroorlog? Volgens een telegram aan „News of the world" dat afkomstig is van haar correspondent Wyndham, die zich in Irak bevindt na een reis door Perzië, zijn gevechten aan den gang in de Per zische provincie Hamadan tusschen de regeeringstroepen en het „democrati sche leger", dat uitgerust is met Sovjet wapens. Bovendien vechten in de pro vincie Ardelan de regeeringstroepen Een aan tul meisjes, die in een spoed cursus van 5 maanden door het Xed. Roode Kruis zijn opgeleid als liulpver- pleegster en die deel uitmaken van een aantal van 240. die in de komende maanden naar Indonesië zullen vertrek ken om de geïnterneerden in de kampen te verzorgen. Is met een „skymaster" van Schiphol vertrokken. (P) oude nabuurschap heeft daar ook veel toe bijgedragen. Dat de Nazi's den kop weer trachten op te steken is zeer onaangenaam, maar hoeft ons niet te verbazen. De militaire neder laag kon onzen geest niet verslaan. De Nazi-geest is er, vooral bij de jongeren wier heele leven ermee doordrenkt is, evenmin door verslagen. Het is niet vol doende een volk militair te overwinnen. Men moet het, om ermee verder te kun nen gaan, voor zijn inzichten winnen. En de wereld zal er verder mee moeten gaan. Intusschen is dezer dagen medegedeeld, dat het Duitsche volk in vijf oorlogsjaren drie millioen dooden verloren heeft en anderzijds vermeerderd is door vijf mil lioen geboorten. Het is dus sinds 1940 met twee millioen zielen vermeerderd. Het wil mij voorkomen dat al deze fei ten tot nadenken stemmen. Dus niet tot overhaast en oppervlakkig oordeel, maar tot ernstig fladenken. Het is niet eenvou dig. Welk beleid zullen de bor.dgenooten voeren ten aanzien van Duitschianö? Nu is er geen omschreven beleid, alleen maar bezetting in vier nuances: de Britsche, de Amerikaansche, de Russische en de Fran- sche. Wie verlost de wereld van den Nazi geest en bezorgt haar een medewerkend Duitschland?. tegen een bandieten horde die de pas gestichte republiek Koedis tan vertegen woordigt. De Perzische regeering, aldus Wynd ham, censureert alle telegrammen en verhindert dat het nieuws van deze twee „burgeroorlogen" naar buiten be kend wordt. Russische druk op Teheran. Volgens United Press heeft Michael Foot, die tezamen met een ander En- gelsch parlementslid een bezoek aan Perzië heeft gebracht om te onderzoe ken, in hoeverre de berichten over den toestand aldaar met de werkelijkheid overeenstemden, stellig verklaard dat volgens hem de Russen een enormen druk op de regeering van Teheran hebben uitgeoefend wat leidde tot het intrekken van de Perzische klacht bij den Veiligheidsraad. Foot was er van Overtuigd dat de regeling van het Per zische geschil geen succes voor de Ver- eenigde Volken beteekent, doch dat de Russen hun voornaamste doelstellingen hebben bereikt. Zij hebben de oliecon cessies, zij oefenen Invloed uit in Azer beidsjan die ongetwijfeld ook na de ontruiming van dit gebied zal blijven bestaan en zij hebben invloed in het Perzische parlement. Foot bepleitte bet zenden van een geallieerde commissie die de volledige ontruiming s an Azer beidsjan moet controleeren en toezien op de verkiezingen. Japansch kabinet afgetreden Con I i tic-regeering verwacht. De zittende Japansche regeering- Sjidehara heeft de consequenties ge trokken uit de verkiezingsuitslagen en is in haar geheel afgetreden. De keizer heeft het onislagaanbod, dat hem door Sjidehara werd overhan digd. aanvaard, doch geen bevel uitge vaardigd tot het vormen van een nieuw kabinet. Sjidehara zal besprekingen voeren met de leiders der drie partijen, die als meerderheidspartijen uit de verkiezin gen kwamen; de progressieve, de libe rale en de sociaal-democratische partij Ongetwijfeld zal het de bedoeling zijn, een coalitie-kabinet uit deze partijen te vormen, waarbij Sjidehara als verte genwoordiger der 'progressieve partij opnieuw kabinetsformateur zou kun» nen zijn. Besprekingen op St. Hubertïis loopen ten einde De Indonesische delegatie zal 25 April uit Nederland vertrekken. De loopende zaken in Indonesië ver- eischen de aanwezigheid aldaar van de leden der delegatie. De terugkeer van dr. Van Mook uit Engeland is daarom vervroegd: hü keer vandaag naar 's-Graven- hage terug. De laatste besprekin gen tusschen de Nederlandsche re geering en de Indonesische delega tie zullen Woensdagmorgen te 's-Gravenhnge worden gehouden. Nog deze week beslissingei, Na het Paaschreces zal de Veilig heidsraad hedenavond weer bijeenko men, Men verwacht dat nog deze week definitieve besluiten zullen worden ge nomen in de twee belangrijleste kwes ties der agenda: Spanje en Perzië Onmiddellijk na de opening van de zitting komt het Russische voorstel om „Perzië" van de agenda te schrappen, aan de orde en wanneer niet op het laatste moment een wijziging komt in de houding der gedelegeerden, zal het voorstel met acht tegen drie stemmen worden verworpen. Wat de Spaansche kwestie betreft, neemt men volgens Un. Press aan dat de Australische motie waarin een on derzoek naar het Franco-regiem wordt voorgesteld, steeds meer voorstanders krijgt zoodat het mogelijk is, dal deze aangelegenheid zal worden toever trouwd aan een studiecommissie, te ormen uit den raad zelf, die moet na gaan in hoeverre behandeling der Spaansche kwestie onder de bevoegd heid van den raad valt en of het Fran- •regiem een bedreiging van den vre de en de veiligheid vormt. Un. Press verneemt nader dat intus schen besprekingen aan den gang z«n over de Spaansche kwestie tusschen Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten, waarvan het doel is, een ge meenschappelijke politiek te bereiken die in den Veiligheidsraad tot uiting zou komen. Rusland zou, volgens wel ingelichte kringen, niet aan deze be sprekingen deelnemen omdat liet geen betrekkingen met Franco onderhoudt. TOENEMENDE GRENS- SPANNING. U. P.-telegrammen uit Madrid mel den, dat de spanning langs de geheele Spaansche grens is toegenomen door gewapende acties van communistische guerillagrepen. die van Fransche bases opereeren en daarbij het Spaansche ge bied binnendringen. Zoo zegt de „Daily Telegraph" van betrouwbare zijde uit Barcelona vernomen te hebben, dat „Spaansche maquis" een aantal opera ties hebben uitgevoerd in het district Benasque bij Jaca In Opper-Aragooi. De toenemende actie der communis ten aan de Fransch-Spaansche grens heeft volgens welingelichte zijde een aanzienlijke onrust in officieele lerin gen te Madrid teweeggebracht. De re geering van Franco heeft in de afgeloo- pen week tot tweemaal toe de aandacht der Engelsche en Amerikaansche di plomaten gevestigd op de vijandelijke activiteit van „Spaansche vluchtelin gen en anderen" in het grensgebied der Pyreneeën. De correspondent voegt hieraan toe, dat vertegenwoordigers der geallieerden reeds op eigen initiatief een onderzoek in het grensgebied heb ben ingesteld en hun bevindingen aan Londen en Washington medegedeeld. I „Engeland's eerste econoom" overleden Lord Keynes, de bekende BritschJ econoom en financieel deskundige, d>e zich reeds na den eersten wereldoorlog! deed kennen als een vooruitziend rea list door de economische rampen te voorspellen die op de Parijsche vredes conferentie hun grondslag vonden, is op twee-en-zestigjarigen leeftijd plot seling overleden. Ook in den tweeden wereldoorlog stelde hij zijn economische en finan- cieele gaven in dienst van zijn land en hij ging naar Amerika om te onderhan delen over de leen- en pachtwet la ter voerde hij de besprekingen over de groote Amerikaansche leening. Lord Keynes is adviseur van de Britsche schatkist geweest en heeft aan het hoofd van de Bank of England gestaan. President Roosevelt heeft zijn „New Deal" politiek in eonige opzichten ge baseerd op de theorieën, die Lord Key nes ontwikkelde. Tsjangtsjoen ingenomen, Charbin bedreigd Zoowel van communistische als re- geeringszijde komen berichten over den toestand in Mantsjoerije, die wij zen op een ontwikkeling, waarbij het steeds duidelijker wórdt dat de com munistische troepen de soldaten van Tsjang Kai Tsjek een slag voor zijn bij het in bezit nemen der Mantsjoerijsche steden, die door de Russen in ijltempo worden ontruimd. Tsjangtsjoen, de hootdstad van Mant sjoerije. is gevallen en bevind: zich in handen van de communisten. Dit wordt ook van de zijde der centrale regeering toegegeven. Op 18 April trokken de communistische troepen de stad bin nen, nadat zii het betrekkelijk geringe garnizoen hadden overmeesterd. De Chineesche regeeringstroepen rukken op in de richting van de stad langs de spoorlijn uit Moekden; zij zullen waar schijnlijk niet voor Vrijdag in de na bijheid van Tsjangtsjoen arriveeren er» de communisten zullen pogen hen reeds eerder tegen te houden, zoodat een re gelrechte veldslag in de buurt van de hoofdstad onvermijdelijk lijkt. Intusschen melden de communisten dat zii ook Charbin spoedig zullen heo- ben bezet. Zij wachten nog op het ver trek van de laatste Russische troepen, uit deze stad, die waarschijnlijk a.s. Donderdag zullen evacueeren. Tevens zou Fakoe. noordelijk van Moekden, m communistische handen zijn, nadat het oorspronkelijk door de regeeringstroe pen was bezet, die er op 4 April j.l. binnentrokken.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1