IJmuider Courant De Veiligheidsraad: Onze Sport Vorsten op Sumatra Het lijk van Mussolini gestolen (10c Jaargang No. 1SS12 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Dircctcur-Hoofdredactenr: Robert Peereboom Woensdag 24 April 104t> Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. IP EN half millioen kaarten zijn aange- ■*-' vraagd voor den wedstrijd Neder landBelgië le Amsterdam en die ontzag lijke belangstelling is verklaarbaar, nadat het voetballievende publiek zooveel jaren van dit hoogtepunt verstoken is geweest. De meesten zullen zich met luisteren aan de radio tevreden moeten stellen en aan gezien er evenmin genoeg radiotoestellen als plaatsen in het Stadion zijn. zullen zich menigmaal geheele kringen van luisteraars vormen. Velen zullen zich met weemoed Han Hollander herinneren, die als omroeper van landenwedstrijden on geëvenaard was. Aan belangstelling voor voetbalwedstrij den ontbreekt het evenmin als vóór den oorlog en de hardnekkige supporters zul len hun liefhebberij in den zomer kunnen voortzetten, want de competities zijn zelfs nu, tegen het eind van April, nog lang niet uitgespeeld en als het eenmaal zoover zal zijn moeten de promotie- en kampioens wedstrijden nog volgen. Als het straks warmer weer wordt zal de groote vertra ging in de afwerking van het voetbalsei zoen haar nadeelen doen gevoelen. Dit is geen zomerspel en het is te hopen dat in komende jaren de Voetbalbond erin zal slagen om zijn programma met meer voor- uitzienden blik op te stellen en de be oefening van de zomersporten niet zoo te bemoeilijken, als nu in vele gevallen het gevolg moet zijn. Van grooter belang dan deze seizoens verwarring is een andere overweging, die onze sport geldt. De aanvraag van een half millioen kaarten voor den voetbal wedstrijd NederlandBelgië zou namelijk aanleiding kunnen geven tot een volkomen onjuisten indruk van de sportbeoefening in Nederland. Die is niet groot. Zij schiet zelfs deerlijk te kort. Dat halve millioen kaarten bewijst alleen, dat veel menschen zin hebben om een spannenden wedstjïjd te zien. Aan liefhebberij voor een interes sant kijkspel ontbreekt het niet. Maar het percentage van onze jeugd, dat sport actief beoefent, is veel te laag. De gevolgen van dit nadeel zijn vóór den oorlog al duidelijk gebleken, het dui delijkst in de ontstellende resultaten bij keuringen. Vele medici zijn er dan ook van overtuigd, dat bevordering van sport beoefening door de jeugd een van de drin gendste eischen van onzen tijd is. Wie daar belangstelling voor heeft en alleen op voetbal let, zal misschien den indruk krij gen, dat het nog wel meevalt. Want bij deze populairste aller takken van sport is tenminste van groote getallen sprake. Gaat men evenwel de andere na dan staat men verbaasd over de lage leden-totalen van vele nationale sportbonden. In ver schillende gevallen beperken die zich tot enkele duizenden. Zij staan in geen aan nemelijke verhouding tot een bevolkings totaal van negen millioen. Het voetbalspel moge het populairste zijn. maar het zal nimmer in dit groote tekort aan sportbeoefening kunnen voor zien. Vele kinderen hebben geen aanleg voor balspelen, maar zijn wel voor andere takken van sport geschikt. Anderen heb ben maar een beperkten aanleg, brengen het derhalve op de voetbalvelden niet ver in de kunst en geven het daarom spoedig op. Dat is begrijpelijk, want niemand heeft er plezier in, om als hij de kinderjaren achter zich heeft temidden van kinderen te blijven voortkrukken Als meu de sportbeoefening wil uitbrei den moei dat over de geheele linie gebeu ren, opdat voor alle jongeren de ruimste mogelijkheid bestaat om naar hun aanleg en voorkeur te kiezen Dit lijkt mij een essentieele voorwaarde om succes te be halen en het beste zou zijn, als in alle tak ken van sport daartoe medewerking werd verleend. Dat <3e overheid zich voor de zaak interesseert, door den aanleg van sportterreinen te bevorderen en in nood zakelijke gevallen met subsidies te steu nen is natuurlijk van het grootste belang. Dat de school de sport steunt en aan moedigt is van niet minder beteekenis. Maar de sportbonden zelf kunnen ook heel veel tot verbetering in den toestand bij dragen. Daartoe is het noodig dat de oud bakken en on-democratische opvatting, waarbij sommige takken van sport slechts beoefend worden door een beperkten kring, verlaten wordt. Het wil mij voor komen dat de tijden rijp zijn voor in grijpende verbetering op dit gebied en dat de bonden zeif het initiatief zouden moe ten nemen, door een onderzoek in te ste'.- len naar de mogelijkheden van uitbreiding van hun sport. Kosten van clubgebouwen en materiaal zullen bezwaren opleveren. Die zijn, als cr eenmaal een sterk streven in de goede richting bestaat,, op den duur te overwinnen. Ik denk ■Bijvoorbeeld aan de diverse takken van watersport: typisch- Hollandsch in.ons waterland, veel te wei nig beoefend en bij uitstek gezond en be vorderlijk voor levenslust en arbeids vreugde Ik neem er een enkel vooTbeeld uit: de roeisport. In verschillende andere landen wordt die allang ook door arbei ders beoefend. Waarom zou de Nederland- sche Roeibond, in overleg met de vereeni- gingen, niet het initiatief nemen tot de oprichting van arbeiders-roeivereenigïn- gen? Op het moment is er nog gebrek aan materiaal De bestaande vereenigingen hebben het. voor het grootste deel. moei lijk. Maar binnen één of twee jaar zal dat al heel anders zijn. Laat men dien tijd te baat nemen om de zaak goed voor te be reiden. Ook op het gebied van de zeilsport zou nog veel te doen zijn. Er zijn meer Bemiddelingsvoorstel van Frankrijk verworpen De zitting van den Veiligheidsraad van gisteravond heeft geen beslissingen ge bracht. Dadelijk na de opening verzocht de Russische gedelegeerde Gromyko den raad, de Perzische kwestie van de agenda te verwijderen. „Sommige afgevaardig den", aldus Gromyko, „lijken de Russische en Perzische verklaringen te betwijfelen. Zij offeren het Handvest op om de ge legenheid te verschaffen, verdere dis cussies over de Perzische aangelegenheid te voeren". De Fransche afgevaardigde kwam met een compromisvoorstel, dat bedoeld was om te voorkpmen, dat een stemming zou worden gehóuden over het Russische voorstel. Het Fransche amendement hield in, de Perzische kwestie te seponeeren tot de vergadering van de Vereenigde Vol ken in Augu^lus. Deze goedbedoelde be- Vijf Nederlanders in Batavia «rear res teer d Op last van den procureur-generaal te Batavia zjjn vjjf Nederlanders in preven- tieve hechtenis gesteld in afwachting van het verhoor met betrekking tot hun acti viteit gedurende de .Tapansche bezetting. De gearresteerden zijn: A. Zimmerman, (voor den oorlog hoofd van den voorlich- lichtingsdienst van het K.N.I.L.). die eenige weken geleden uit dezen dienst werd ontslagen (of dit ontslag al of niet eervol is, zal beslist moeten worden door de rechterlijke autoriteiten): J. G. II. Rit- man (voor den oorlog hoofd van den Ned.- Indischen Regeeringsvoorlichtiugsdïenst): Van Leeuwen (journalist, van wien geen voorletters bekend zjjn); mr. Christiaan de Vries (hoofdredacteur van de .Java- bode); A. Cohen (vroeger hoofdredacteur binnenland van het A.N.P., na de capi tulatie van Nederland naar Indië uitge~ weken). Hitiers verjaardag In de haven van Rotterdam lag Zaterdag voor Paschen een oude Duitsche mijnenveger, bemand met krijgsgevangen Duitsche marine mannen. Onder voorwendsel, dat de vlaggen „gewassd^n" ivaren en in den wirid moesten drogen, hebben de Duitschers dien dag het schip van voren tot achteren met vlaggen, vlaggetjes en wimpels getooid. De Nederlandsche marine-autoriteiten werden achterdochtig en een blik op de kalender frischte hun geheu gen op. Het was 20 April, de ver jaardag van Hitier. Onmiddellijk werd de ongewenschte demonstratie de kop ingedrukt. De Duitsche commandant tverd ge- yjxrresteerd.J middelingspoging leed echter schipbreuk, daar het voorstel met acht tegen drie stemmen werd verworpen. Rusland en Polen steunden het Fransche voorstel. door extrimisten vermoord De sultan van Langkatt Sumatra's Oostkust) die eenigen tijd door extremisten op zijn bui ten gevangen gehouden werd. is tydens zijn gevangenschap overleden. Verder blijkt, dat de kroonprins en de broers van den sultan eenigen tyd geleden door de extremisten zijn vermoord. De vorst van Koeala Sim pang (Zuid-Oost Atjeh), die door extre misten werd gearresteerd, werd gedwongen zijn eigen graf te graven, waarin hij vervol gens levend begraven is. Massa-arrestaties in Spanje Meer dan vijfhonderd Spaansche verzets lieden zijn in Andalusië gearresteerd, aldus een mededeeling van de Spaairsche bevrij dingsbeweging te Londen, die een desbe treffend telegram ontvangen heeft. De arrestaties werden verricht door het commissariaat van politie. Het telegram, dat Dinsdagmorgen vroeg uit Spanje werd ge smokkeld, meldt geweldpleging en slechte behandeling van de gevangenen. Uit Spanje werd gisteren geseind, dat jeneraal Moscardo. een van Franco's be langrijkste bevelvoerders uit den burgeroor log. die tot dusver in het Frnnsch-Spaan sche grensgebied van Catalonië het bevel voerde, bevelhebber van Andalusië is ge worden. Godsdienstonderwijs blijft facultatief Da minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen sprak op het vandaag te Utrecht geopende driedaagsch landelijke congres voor vernieuwing van het onder wijs een inleidend woord. De minister legde dén nadruk o.a. op de noodzakelijkheid van grooter vrijheid en soepelheid van het leerplan, van de aanvulling en correctie van de examen- irischen door psychologisch onderzoek en van de opvoeding in nationalen geest. In het bijzonder wees hij op de noodzakelijk heid van een geestelijken grondslag vooi alle onderwijs, zoowel het openbare als het bijzondere, al zou deze grondslag bij de eerste soort meer algemeen en bij de tweede uiteraard confessioneel zijn. Van een soort algemeen gods dienstonderwijs staat de minister zoover af als maar mogelijk is. Een wetsontwerp dat deze materie regelt en het geven van godsdienstonderwijs op de openbare scho len vanwege de kerken en door de onder wijzers vergemakkelijkt, ligt thans bij den Raad van State. Het spreekt vanzelf, dat daarbij de vrijheid, zoowel der ouders, die dit onderwijs voor hun kinderen niet wen_ schen. als van de leerkrachten, die het niet willen geven, gewaarborgd is. Crypto-fascisten in Milaan aan het werk Het stoffelijk overschot van den vroe- geren Duce, dat op een eenzaam kerkhof nabij Milaan rustte, is in den nacht van 22 op 23 April uit het graf weggenomen. Des morgens, toen doodgravers aan het werk gingen in de buurt van de plek, waar Mussolini en zijn maitresse Clara Petacci na hun terechtstelling op 28 April van het vorige jaar werden begraven, bleek het graf geopend en het lijk van Mussolini te zijn verdwenen. Het graf van Clara Petacci was onaangeroerd. Milaneesche bladen ontvingen in den loop van 23 April anonieme brieven, waar in de „Dcmocratisch-fascistische partij" mededeelde, het stoffelijk overschot van Mussolini te hebben ontvoerd en het in handen te zullen houden tot het „naar de glorie van Rome zou kunnen worden te ruggebracht", Dezelfde mededeeling werd in Slilaan per strooibiljet verspreid. De Milaneesche autoriteiten zyn van oordeel, dat deze opzienbarende lykroof tegenlyk met den opstand van de ge vangenen in de Milaneesche gevangenis door illegale fascistische groepen is ge organiseerd om relief te geven aan den verjaardag van Mussolini's dood. Zooals bekend, werd de Duce op 28 April 1945 te Como gearresteerd bij zijn poging, in gezelschap van Clara Petacci naar Zwitserland uit te wijken. Beiden werden door een groep partisanen dood- takken van sport die zich zouden kunnen uitbreiden. Ik zal ze niet gaan opsommen. Hoofdzaak, voor vandaag, is de gedachte na3r voren te brengen. Geef onze geheele jeugd de kans op ieder sportgebied! Ik hoop dat daar een beweging voor zal ont staan. geschoten en hunne lijken werden opge hangen aan een tankstation, waar zij door de binnentrekkende geallieerden werden aangetroffen. In alle stilte werden de lijken daarop naar Milaan gebracht, waar zij in het geheim ter aarde werden besteld. Op de graven was geen enkel kenteeken aan gebracht, zoodat de lijkroof moet zijn verricht door personen, die volkomen op de hoogte waren. De gevaugenis-opstand. Het oproer in de Milaneesche gevange nis San Vittore. waarvan men vermoedt dat het door fascistische terroristen is georganiseerd, is nog steeds niet bedwon gen. Reeds twee dagen vechten de cara binieri en militairen tegen de muiters, die de gebouwen der gevangenis In bezit hebben en de bewakers als gijzelaars vasthouden. De gebouwen zijn omsingeld en er zijn zelfs lichte tanks In het ge vecht gebracht, zonder dat de belegeraars er in slaagden, de oproerlingen tot over gave te dwingen. De gevangenen zijn be wapend met handgranaten en geweren, en hebben verschillende aanvallers bui ten gevecht gesteld. Hedenmorgen werd gemeld dat de strijd gestaakt was en dat er onderhandeld werd over de voorwaarden van overgave. Een delegatie der gevangenen Ls in be spreking met de autoriteiten en heeft de conditie gesteld, dat de commandant dei- gevangenis zou worden ontslagen, terwijl zij eveneens een betere behandeling en snellere berechting eischen. Bij de ge vechten zijn tot nu toe aan de zijde der oolitie een doode en zes gewonden te betreuren, terwijl de opstandelingen twee dooden en 29 gewonden hebben. De gijze laars zijn nog in leven. Om het dagelijksche brood Het offensief tegen den honger. De Italiaansche premier de Gasped heeft een dringend beroep gedaan op de geallieerden om voorraden voedsel te zenden, daar Italië door den honger be dreigd wordt en de situatie buitenge woon ernstig is. Egypte heelt besloten 30.000 ton graan af te staan aan Griekenland en Britsch- Indië en bovendien nog 200.000 ton te leenen, mits de oogst van Juni goed uit valt. De groote actie van den Amerikaan- schen minister Wallace voor de inzame ling van voedsel in blik en geld voor de noodlijdende landen zal op 12 Mei be ginnen. De ingezamelde levensmiddelen zullen door de UNRRA verdeeld worden terwijl het gecollecteerde geld zal worden gebruikt voor den aankoop van voedsel, dat gratis aan het buitenland zal worden afgestaan. De actie, die den steun heeft van de geheele Amerikaansche publici- teitsmachine en op grootscheepsche wijz zal worden gepropageerd, belooft een van de machtigste huipcampagp.es te worden die ooit in de Vereenigde Staten werden opgezet. President Truman heeft den Ameri kanen ter overweging gegeven op twee dagen per week een rantsoen te gebrui ken dat gelijk is aah het gemiddelde F.uropeesche rantsoen. Door deze „schaarsehte-dagen" te accepfeeren zou Amerika een kwart millioen schepel graan kunnen besparen in twee maanden Verdeeling Duitsche Koopvaardijvloot Belga geeft een bericht door. dat op de vergadering van "net Geallieerde Agent schap der Herstelbetalingen goedkeuring werd gehecht aan de door*'net comité der koopvaardijvloot voorgelegde cijfers be treffende de handelsschepen, die zullen worden toegekend als vergoeding voor de schade, opgeloopen gedurende den oorlog 19391945. Volgens deze mededeeling zou Nederland 1.555.000 ton of 6.59 vnn hel totaal ontvangen. Dit Ls kennelijk echter niet juist, want de Duitsche handelsvloot was vóór den oorlog nog geen 4 millioen ton groot. Het lijkt dus waarschijnlijker, dat ons land maximaal 155.000 ton toege wezen zal krijgen. Delegatie uit Derby naar Haarlem Op uïtnoodïging van den burgemeester van Haarlem, den heer M. A. Reïnalda, zal een delegatie van de stad Derby van 1014 Mei a.s. een bezoek brengen aan Haarlem. De delegatie bestaat uit de bur gemeester van Derby. mr. Johnson, de secretaris, mr. Hill en twee sport officials. Er zullen besprekingen worden gevoerd met het uitvoerend comité der Sportweek aan welke instantie deze zaak is over gedragen ten einde de uitwisseling te bevorderen van Haariemsehe sportbeoefe naren met die van de stad Derby. De repatrieering Het m.s. „Sloferdljk" is 20 April uit Tanci- jong Priok vertrokken. Aan boord bevinden, zich 1065 repatrieerenden. Demobilisatie van vlootpersoneel Onze Haagsche corr. meldt ons: We hebben 'inlichtingen ingewonnen omtrent den stand van zaken ten aan zien van demobilisatie van hen. die bij de marine in Ned.-Indië dienen. Men moet beginnen met hier twee groepen te onderscheiden: a. zij. die Indische dienstplichtigen zijn: b. de Nederlandsche dienstplichtigen. Over de eerste- groep ligt de beslissing bij de Overheid in In dia. Op het oogenblik weet men niet wal daar de richtlijnen zijn of zullen zijn met betrekking tot demobilisatie van hen die reeds jarenlang in dienst waren, dn h men iracht thans gegevens te krij gen en wellicht kan binnenkort eenige meddeeling over dezen kant van de zaak tegemoet worden gezien. Wat de tweede groep betreft kan in hef algemeen worden gezegd, dat zij. die in 1940 in dienst waren alsook degenen, die na 1940 maar voor Juli 1944 zijn gaan dienen, in geval van overlegging van een werkgeversverklaring gedemobiliseerd kunnen worden. Ten opzichte van hen. die na Juli 1944 zijn opgekomen (z.g. oor logsvrijwilligers) geldt, als regel, dal al leen van demobilisatie sprake kan zijn. wanneer zij zonder schade voor den dienst gemist kunnen worden, hetgeen hier dooi de desbetreffende instanties moet worden uitgemaakt. Weerbericht Geldig tot Donderdagavond. Heldere nacht mei plaatselijk mist en hier en daar lichte nachtvorst. Morgen overdag wisselende bewolking met plaatselijk enkele buten, weinig ver andering in temperatuur, meest zwakke

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1