IJ MUID E N Invasie van repatrieeringsschepen Niet minder dan zes repatrieerings schepen kunnen binnen, het tijdsverloop van vier weken in Amsterdam worden verwacht. Het zijn de Klipfontein, ver wacht 29 April, de Sommelsdijk, ver wacht 3 Mei, de Nieuw-Holland. verwacht 8 Mei, de Weltevreden, verwacht 17 Mei, de Sloterdijk, verwacht 18 Mei en de Kota Ihten, verwacht 22 Mei. Het m.s. Tarakan, dat van Australië komt, doch eveneens evacués aan boord heeft, zal vermoedelijk op 2 Mei a.s. in Rotterdam arriveeren. Een interessant damtournooi Als vóórwedstrijd voor den strijd om het kampioenschap voor Noord-Holland zal op 27 April een interessant damtour nooi in IJmuiden beginnen. In de hoofdklasse van dit touxnooï ko men uit A. Ligthart, H. Laros, J. J. H. Mertens, Krikke, T. Postma, B. Dukel en misschien H. de Boer. Op 27 April zullen de volgende partijen worden gespeeld: A. LigthartH. Laros, MertensDix- hoorn, KrikkePostma. B. DukelH. de Boer. De twee eerst-aankomenden van dit tournooi worden geplaatst in de finale om het kampioenschap van Noord-Hol land. Het lossen der trawlloggers Voor het lossen der trawlloggers heeft tot nu toe nooit een vastomlijnde regeling bestaan, maar voortaan zullen deze sche pen op dezelfde voorwaarden gelost wor den als de stoomtrawlers. De ambtenaar van de Vischlosregeling bepaalt, hoevee! arbeiders een aan den afslag gekomen logger zullen lossen, welk aantal afhangt van de hoeveelheid gevangen visch. Ook de loonregeling is nu gelijk aan die, gel dende voor de stoomtrawlers. Radar voor de Noorsche handelsvloot Naar wij in „Lloyd's List" lezen, zul len 16 Noorsche koopvaardijschepen van een radar-installatie worden voorzien. Van deze installaties-zijn er 15 bestemd voor de reederij Ölsen en Ugelstad en 1 voor Leif Hoegh Co. De kosten van elk apparaat bedragen 2500 pond sterling. Verder lezen wij, dat het passagiers schip „Stavangerfjord", groot 13.156 ton, van de Noorwegen-Amerikaüjn, even eens binnenkort van een dergelijk appa raat zal worden voorzien. Koos Vorrink in iJmuiden? Naar wij vernemen zal Koos Vorrink, indien een zaal beschikbaar is, Donder dag 2 Mei a.s. in een door de al'deeling IJmuiden van de Partij van den Arbeid te houden vergadering een spreekbeurt vervullen. De vergadering zal des middags ge houden worden. Afhalen van distributiebescheiden Voor het afhalen van distributiebe scheiden in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg zijn aan de beurt: Zaterdag 27 April de letter K en Maandag 29 April de letters Mj tot en met Q. Alleen voor inwoners van IJmuiden, Driehuis en Veis en (dorp). Passagierslijst m.s. Klipfontein De passagierslijst van het m.s. „Klip fontein, dat omstreeks 29 April a.s. in IJmuiden verwacht wordt, ligt ter in zage op ons kantoor Kennemerlaan 154. Diensthervatting Ver. v. Vrijz. Hervormden Üe Vereeniging van Vrijz. Hervormden zal na een lange rustperiode a.s. Zondag den dienst hervatten en wel des morgens half elf in een der lokalen van de Nij verheidsschool aan het Tiberiusplein. Voorganger is ds. H. Faber. Schildwacht aangerand Eenige jongemannen van 22 tot 26 jaar. inwoners van IJmuiden meenden dezer dagen niets beters te doen te hebben, dan een schildwacht, 'die op post stond voor school H aan den VJijk aan Zeeër- weg ,.op stang te jagen Een van hen liep den soldaat in den weg en begon hem te hoonen. Toen de schildwacht daartegen optrad vielen de drie helden hem aan. De militair kwam te vallen en kreeg daarbij een trap tegen zijn kaak. De politie heeft de daders kunnen grij pen en ze in arrest gesteld. Jaarvergadering Nijverheidsschool Zaterdagmiddag wordt in het schoolge bouw aan de Briniostraat een algemeene ledenvergadering gehouden van de Ver eeniging voor Nijverheidsonderwijs in Kennemerland. In deze vergadering zul len de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester worden uitge bracht en zullen de begrootingen voor 1947 voor dag- en avondschool worden vastgesteld. Verder zal een bestuursver kiezing plaats hebben. Geschonden bedrijven worden weer hersteld De heer A. ten Broeke, architect al hier heeft voor rekening van de fa. Jac. Visser Zoon en Co. alhier aanbesteed het maken van herstellingswerken voor een vischpakhuis aan. de Loggerstraat. raming bedroeg f 15626. Ingeschreven werd door de Aannemers Mij. Holleman te Santpoort voor f 14350. C. H. ten Broeke voor f 13434; firma M. Rolvink, IJmuiden voor f 17900; J. de Wand, IJmuiden voor f 13616; Aannemers Mij. „Velsen" voor f 19510: J. Drost en Co. te Santpoort, voor f 14895; J. Jansen te Driehuis voor f 18200: Philips Bouw bedrijven te Velsen, voor f 13285; D. Stada en Zoon, te Haarlem, voor f 18186. Marktbericht van Donderdag De aanvoer bedroeg 43920 K.G. waar onder 1235 K.G. kabeljauw, 36940 K.G. schol, 2940 K.G. schar, 1240 K.G. tong enz. De omzet was f 22000. Besommingen kustvisschers: UK 142 f 659; UK 264 f 145; UK7 f 727; UK 56 f 655; UK 190 f 257; UK 121 f 154; UK 194 f 497; UK 169 f 760; UK 266 f 831: UK 61 f 489; UK 7 f 419; UK 36 f 413: UK 77 f 27; UK 143 f 478: UK 79 f 574; UK 282 f 882: UK 93 f 452; UK 75 f 417; UK 47 f 272: UK 215 f 696; UK 43 f 551; UK 145 f 311; Ulv 66 f 318; UK 32 f 390; UK 163 f 199; UK 115 f 658; UK 135 f 211; UK 85 f 323; UK 199 f 278; KW 46 f 244; KW 160 f 543; KW 185 f 259; KW 190 f 320; KW 181 f 164; KW 199 f 285; KW 125 f 237; KW 226 f 266; IJm. 325 f 64; IJm. 218 f 158; IJm. 491 f 60; IJm. 262 f 595; IJm, 237 f 257; IJm. 261 f 98; IJm. 255 f 108: IJm. 275 f 146; IJm. 241 f 872; IJm. 215 f 655; IJm. 207 f 580; IJm. 251 f 255; IJm. 226 f 450: EG 1 f 139; VD 60 f 461: SCH 5 f 655; EH 4 f 511; HD 302 f 171: HA f 199; HA 4 f 212. De maan op 40 km afstand Reuzen-telescoop zal problemen oplossen. Bij het observatorium van Mount Pa lomar in Californië wordt de laatste hand gelegd aan een reuzen-telescoop voorzien van een spiegel van ruim 5 meter middellijn. Deze .heeft 6.000.000 dollar gekost, terwijl er 19 jaar aan ge werkt is. Deze kijker is zoo sterk, dat de maan er door op een afstand van 40 K.M. van de aarde wordt gehaald. Een hoog gebouw, zooals de Eïffeltoren te Parijs zou er door waarneembaar wor den. De astronomen zijn zeer verlangend, de telescoop te gebruiken om de explo sies op de sterren waar te nemen, ten gevolge van de atoom-energie, explo sies van een zoodanige kracht, dat Hiros- jima in vergelijking daarmee slechts een kleinigheid was. De problemen, die men door deze te lescoop hoopt op te lossen zijn talrijk en varieeren van de eventueele bewoning der planeten tot de verificatie van theorieën van Einstein. SCHEEPSBERICHTE?! Xoesaniwi 24 te Suez; Oranje 18 te Singa pore; Boissevain 19 ie Batavia; Salawati. 24 van Sjanbai; Madoera 17 van Honolulu;- Bcngkalis 23 vrAi Port Said; Indrapoera 23 Point de Galle gepass; Nïeuw-Holland 17 te Bangkok; Sunetta 18 v. Wellington n. Singa pore; Aruba 18 te Valparaiso v. Caliao; Prin ses Juliana 18 v. Demerara n. Nickerie; Mirza 17 te Curagao; Van HcVt horst. 2® van Batavia n. Zamboanga; Generaal Verspeijk 18 v. Soerabaya n. Bali en Lombok; Tasman 19 te Auckland; Dido 20 te Guayaquil; Nero 20 te Guayaquil; Larenberg 19 v. Bahia Hon da n. Nederland; Waterland 20 te New Voik: Salland 19 te New York; Odysseus 23 te Va lencia: Theseus 23 te Setubal; Van Ost.tde 21 te Curagao. Op nitnoodijrityr van tie Xetlerlamlsche regiering verblijven momenteel verschil lende bekende personeu van de die door liun werkzaamheden tijdens den oorlog- grooteu moreelen steun gaven aan liet- verzet der Nederlanders tegen den bezetter, In ons land. Tijdens een interview niet Karei Nort voor liet programma va» de Nederlandsehe strijdkrachten. V.l.n.r.: Karei Nort, John Snagge, de be kende niemvsomroeper van de Home Service, Piet te Nuyll Jr. (omroeper) en FVanlc Gillard, de B.li.C. oorlogsverslaggever, die een stukje uit zijn verslag van den strijd om Arnhem citeert, (I») VELSEN Ledenvergadering Buurtver. „Watervliet" In het ontspanningslokaal van' de Java- Deurenl'abriek kwam Donderdagavond de Buurtvereeniging „Watervliet" in leden vergadering bijeen teneinde de toekomst plannen te bespreken. Het stemde voorzitter J. Nieuwenhuis tot voldoening, dat de belangen van „Wa tervliet" vele leden hadden geroepen. Hij schetste in korte trekken de werkzaam heden van het bestuur. De komende be vrijdingsfeesten zullen, voor zoover thans reeds kan worden vastgesteld, bestaan uit een tweetal kindermatinees op Zaterdag 4 Mei in bioscoop „De Pont", waarbij de kinderen zullen worden onthaald. Deze matinees, die voor een groot deel met passende films worden aangevuld, worden gegeven voor de jeugd van de vier gezamenlijke buurtvereenigingen -van Velsen-Noord. De avond van 4 Mei is bestemd voor de volwassenen, die eveneens een film kunnen gaan zien, echter in de open lucht. Bij deze besprekingen herinnerde de voorzitter aan de plannen van Volks herstel ten aanzien van den dooden-her- denkingstocht op 3 Mei naar Westerveld. In principe werd besloten, dezen zomer voor de kinderen van de leden een boot tocht te organi6eeren. Hieraan zal tevens een bezoek aan Artis worden verbonden. Vervolgens kwam het concept-vereeni- gingsreglement in behandeling, dat punt voor punt werd afgedaan, echter niet dan na soms zeer langdurige besprekingen. Vermeld werd, dat in het begin van Mei een bonte hevrijdingsavond zal wor den gearrangeerd, waarbij men zich van de medewerking van een bekend cabaret gezelschap heeft verzekerd. Eerste lustrum E.H.B.O. der Papierfabriek Ter gelegenheid van het eerste lustrum van de EHBO-vereeniging VGZ werd j Woensdag in de cantine van de papier- I fabriek een recreatie-avond gehouden van leden en. oud-leden. Voorts waren aan wezig namens de directie de heeren ir. M. v. d. Lee, dr. R. W. Fierstra en mej. zr. J. Zwikstra. Aan deze intieme bijéénkomst ging vooraf de officieele opening van de nieuwe verbandkamer-ziekenzaal, hetgeen ge schiedde door dokter Fierstra. Deze bracht specialen dank aan de directie, ir. v. d. Lee en zr. Zwikstra waarop bezichtiging en toelichting van de diverse apparaten, welke deel uitmaken van de nieuwe in stallatie volgde. In de cantine releveerde ir. v. d. Lee het ontstaan en de ontwikkeling van de EHBO. De daarop volgende demonstratie van hulpverleening bij een ongeval, dat op een. 9 meter hoog gebouw heeft plaats gehad, waarbij de getroffene per brancard met behulp van lijnen op den beganen grond werd gebracht en vervolgens zeer vlot en vakkundig behandeld werd, had aller aandacht. Een programma van cultureele films, verzorgd door Amivo te Haarlem, volgde de film van den bloedsomloop, die een mooi en wonderlijk proces liet zien, en in het kader van dezen avond zeer op haar plaats was. De lustrumherdenking werd besloten met een gezellig samenzijn. Agenda voor Velsen ZATERDAG 27 APRIL. Bioscoop De Pont; De vliegende Bende, 8 uur. Thalia Theater: 't Zit in de Lucht, 7 en. 9 uur. ZONDAG 28 APRIL. Bioscoop De Pont: De vliegende Bende, 2.30, 5 en 3 uur. Thalia Theater: 't Zit in de Lucht, 2.30, 4.30, 7 en 9 uur. SANTPOORT Het programma «Ier bevrijdingsfeesten De Oranjevereeniging „Santpoort" or ganiseert op den middag van den. natio- nalen feestdag volksfeesten en wel hin- dernisloopen voor meisjes van 1014 jaar in de Velserbroekstraat, wedloop met hin dernissen voor jongens van 1014 jaar in de Anemonenstraat, een fietsenrace voor dames en heeren boven 18 jaar in de Ker- kerinklaan (inleggeld 50 ets.), kruiwagen race met hindernissen voor jongens en meisjes van 1518 jaar in de Broekber- gerlaan (inleggeld 25 ets.). Deze feesten beginnen om 2 uur. Van 56 uur wordt op het terrein van de Terrasvogels een gecoslumeerde voet balwedstrijd gehouden, van 78 uur ie er een rondgang van de muziekcorpsen Wil- helmina en Soli Deo Gloria door Sant poort-Dorp, te beginnen op het Broek- bergerplein. Om half negen worden op dit plein de prijzen uitgereikt van de volksspelen, om half tien is er een gra- mofoonpiaien-concert met gelegenheid tot dansen en om 10 uur een filmvoorstelling, eveneens op het Broekbergerplein. De aanmelding tot deelneming aan de volksspelen kan geschieden op Maandag 29, Dinsdag 30 April en Woewdag l Mei bij den heer P. van Dam, Broekbergerlaan no. 48. Aan de spelen zijn tal van mooie prij zen verbonden. Schoolvoetbal te Santpoort Woensdagmiddag werden de halve fi nales gespeeld, zoowel voor de winnaars als voor de verliezersronde. Drie van de vier ontmoetingen werden met groote cijfers gewonnen. Zoo won de Insmger- school met niet minder dan 70 van School 3. School 4 kreeg een onvoltallig School 6-elftal tegenover zich en had dan ook geen moeite om met 91 te winnen. De St. Franciscus-school met haar sterk elftal maakte de St. Liduina-school „even" met 70 in. Alleen bij School 8 en de Emma-school 6pande het geducht. Tenslotte won School 8 met 10. De Donderdag was de dag der finales: School 8Insingerschool en School 4 St. Franciseus school. In den eersten wedstrijd zegevierde de Insingerschool met haar kleine, dappere backstel, van hetwelk vooral de pittige Kootje v. d. Velden 'n zoontje van den vroegeren Storm vogels-half back Wim v. d. Velden opviel. School 8 zou bij een eventueele overwinning toch verloren hebben, omdat zij met ongerechtigde spe lers uitkwam. De tweede wedstrijd viel eenigszins tegen. School 4 liet zich aanvankelijk in- timideeren door de groote physieke meer derheid van een paar tegenstanders en na 25 minuten was de strijd dan ook be slist (51). Hierna en vooral in de tweede helft gaf School 4 den toon aan, maar ondanks het harde werken van Jantje Snoeks bleef de stand ongewijzigd en was de St. Franciscusschool dus kampioen. Terrasvogels-Nieuws Ter gelegenheid van de herdenking on zer bevrijding wordt Zaterdag 4 Mei a.s. op het Terrasvogels-terrein o.m. een ge coslumeerde voetbalwedstrijd gespeeld. Tot en met 30 April kan men zich op geven bij den secretaris van Terrasvogels, Kerkerinklaan 22. Den 8sten Mei begint de veldtraining. Van 77.30 uur oefenen de junioren en adspiranten onder leiding van den heer Meyer en na 7.30 de senioren onder leiding van den eerste elftalspeler W. de Ruyter. Vergadering C.H. Unie In een vergadering van de Christelijk- Historische Unie te Haarlem onder leiding van maj. C. L. de Vries heeft mr. dr. J. van Bruggen, lijstaanvoerder voor de a.s. Provinciale Statenverkiezing, een rede gehouden over: „Niet het Staats socialisme van de Partij van dè Arbeid, maar „wat dan?" Spr. teekende het Staatssocialisme in zijn centraliseerende lendeuz, dat initia tief, arbeidsvreugde en verantwoordelijk heid van lager gestelde organen en per sonen doodt. Het denkt in schema's en streeft naar een totalaire machtsont plooiing, die zelfs het gevaar van onder drukking van de minderheid in zich sluit. Het leidt tot ambtelijke bureaucratie en tot een stroef functioneeren van het openbare leven, belemmert bet econo misch herstel, brengt geldsmijterij en voert tot een ongezonde financieele po litiek met het gevaar van inflatie. Daartegenover meent spr. dat wij, in de concrete verhoudingen, waarin Neder land na de bevrijding is komen te ver- keeren, moeten leeren verstaan wat vrij heid, christelijk bezien, beteekent, nl. vrij gemaakt zijn, leven onder verantwoorde lijkheid. Wij hebben eikanders lasten te dragen. De staat moet terug treden voor de maatschappij. Tegenover centra lisatie de decentralisatie, tegenover dic tatuur aan boven de zelftucht en zelf binding van de bedrijfsgenooten onder toezicht van den Staat als handhaver van het recht.. De opbouw van het sociaal- economisch leven moet geschieden met. handhaving van de verantwoordelijkheid van de persoonlijkheid. Nieuws uit liet buitenland Een ernstige treinbotsing op vijftig kilo meier van Chicago tussehen de ..Railroad Flyer" en een anderen sneltrein kostte ruim veertig dooden en tachtig gewonden. Bij gevechten met Joodsche terroristen n Palestina sneuvelden zes Britsche soldaten en een politieman. De terroristen wisten te ontsnappen. Canada heeft aan Frankrijk een leening van 240 millioen dollar toegestaan voor aan- koopen in Canada. Het Doodenmasker van Himmler zal te bezichtigen zijn op een „Duitsche tentoon stelling" te Londen, waar allerlei tropheeën der bezetting worden geëxposeerd. Dé Britsche trawler Earl Essex is in de Noordzee op een mijn geloopen en vergaan. Elf leden der bemanning kwamen om. Fritz Kuhn, de vroegere leider van de Deutscher Bund" in Amerika, wordt heden iit zijn interneering ontslagen Hij wordt niet langer beschouwd als een bedreiging voor de veiligheid van de bezettingsmacht in de Amerikaansche zone. De werkloosheid In België is sedert Januari met 50 verminderd. In Wallonië zijn nog slechts 7231 werkloozen. Amerika heeft aan Polen een credlet van 90 millioen dollar verleend, nadat de verzekering was gegeven, dat nog dit jaar „vrije en onbelemmerde' verkiezingen door Polen zouden worden gehouden. Vreemde staking. Op twee van de groot ste begraafplaatsen te Kopenhagen zullen Vrijdag de doodgravers in staking gaan. (U. P.>

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3