IJïnmider Courant Peking-Parijs, een Autorace in 1907 Ambtelijke werkloosheidsbestrijding Wetenschap en techniek in de Vereenigde Staten Zatenla» 27 April 1946 Wie voor den oorlog op den radiator van zijn wagen een plaquette kon toonen als bewijs van het volbrengen der Rallye naar Monte-Carlo, gold in auto-kringen als een „kerel". Deze sterrit trok eertijds de algemeene belangstelling, daar hij, behalve als spor tief evenement, een waardemeter bleek te zijn voor de betrouwbaarheid van de auto's der deelnemers. De automobilist uit 1907 met een visio- nairen geest zal de gladde kilometer-ver- slïnders, die thans 's werelds wegen be volken hebben zien opdoemen als een schrikwekkende hallucinatie. Inderdaad, het verschil tussehen de hooge ,,Dion Bouton" of den Nederlandschen Spijker- wagen uit 1907 en een geruischloos op- trekkenden wagen van nu is ontzaglijk groot. Waarom wij juist "het jaartal 1907 als basis van onze vergelijking hebben ge nomen wordt duidelijk, wanneer we even teruggrijpen in de herinnering van bijna 40 jaren oud. PekingOp één der hoofdwegen der Chineesche Keizersstad staan zes hooggewielde wagens als ongeduldige paarden te trillen op hun banden. Straks, wanneer het startschot geklonken heeft, zal de race PekingParijs, uitgeschreven door het Parijsche blad ,,Le Matin", be gonnen zijn. Maar gezien dien rustig pra- tenden mijnheer met zijn bolhoed is het groote oogenblik nog niet aangebroken. We kunnen dus de zes deelnemers even van nabij bekijken. Natuurlijk springen de Nederlandsche kleuren, dwars over de hooge carrosserie van een „Spijker"-auto geschilderd, direct in het oog. Achter het stuur zit de Franschman Godard en hij redeneert rad met een reporter, die ijve rig en onder begeleiding van „mais oui, monsieur" noteert. Naast de Spijker staat de zware romp van een „Itala"-wagen. De motor draait al, en de Prins van Borghese heeft zich achter hei hooge stuurrad verschanst, gestoken in het laatste snufje op het gebied van auto- kleeding. Twee Dion-Boutons trillen zij aan zij, naast hen verzinkt een kleine driewieler in het niet, een motordriewie ler van zegge en schrijve 6 PK. Een Fiat van 25 PK. voor dien tijd een forsche wagen, sluit het zestal. Een schot knalt door de zwoele lucht van Peking. Zes grommende vehikels rammelen Westwaarts, de Prins van Borghese, manhaftig, in zijn leeren cos- tuum neemt de leiding: a Paris, messi eurs! Dwars door Azië. Wij vinden onze Frankrijk-rijders te rug in de onherbergzaamheid der Aziati sche woestijnen. Het zijn er nog maar vijf, de kleine driewieler heeft met zijn zes paardekrachten niet opgekund tegen zijn concurrenten en is teruggekeerd. De ,,Spijker"-auto vreet kilometer na kilo meter. maar Godard en zijn assistent mer ken aan het onregelmatig loopen van hun machine, dat er iets hapert. Aan den horizon verdwijnen de vier anderen in een stofwolk. Langzamer en langzamer snort de wagen met de Nederlandsche kleuren; nog één plof, een korte hoestbui en daar staan Godard en zijn helper onder de strakke oneindigheid van den hemel boven Azië. De motorkap gaat omhoog, de bougies worden losgeschroefd, alles in orde! Allesbehalve het benzine reservoir. De benzinevoorraad is op. de Spijker staat zonder een druppel brand stof in de hitte van een blakend en dag. ergens tusscher. Peking en Parijs. Den volgenden morgen gaat Godard op stap. om hulp te halen. Na uren loopen ont waart hij de silhouet van een kameel- ruiter. Het schip der woestijn wordt ge praaid, een benzinedepöt gevonden. In een paar zinnen wordt hier verteld, wat met vele zweetdruppels werd geschreven. Maar de race gaat verder. Met den voet op het gaspedaal en de stofbril op het voorhoofd geschoven tuurt Godard in de trillende verte. In het gezichtsbedrog of stijgt aan de kim werkelijk een ijle wolk op, ten teeken, dat de vier anderen weer in zicht komen? Ja, het waren vier wagens, vier Euro peanen, dte worstelden met het slof en de dorst en de slaap en een onwilligen motor. Waar worstelde een autorijder in 1907 niet mee. behalve met een overdaad aan comfort? De Prins van Borghese, die de beschik king had over de meeste paardekrachten vergat op een oogenblik de sportiviteit en een eerder gemaakte afspraak, de dorst naar roem werd hem te machtig en hij verliet vóór de grens van Europa zijn vijf collega's. Eigenlijk had het groepje bijeen moeten blijven tot de grens van Europa bereikt zou zijn, maar het „eigen lijk" werd door dezen wedstrijdrijder vergeten en begraven onder den triomf van de overwinning, die hij dan ook prompt behaalde. Ook de andère deelnemers zijn in de Fransche hoofdstad aangekomen. Het is een enorme prestatie geweest, deze rit PekingParijs. Dat zij is vol bracht, leert ons, gemakkelijke heerschers over het „snel-paardeloos-zonder-spoor- weg-petrool-rijtuig", zooals een Vlaamsch journalist uit de eerste jaren der twintig ste eeuw de auto in allen ernst wilde doopen, dat deze, thans zoo geluid- en schoklooze heerschappij ontstaan is bij de ratie der pioniers, die op hun hooge „sprïngbokken" (en zulk een benaming moet afkomstig zijn van een oude dame. in 1907 met vastgeknoopte hoed en tril lende zenuwen een sedan-de-grand luxe bestijgende), de halve wereld doorkruis ten. Nederland helpt Indië Gerepatrieerden uit Ned.-Indië. in de gem. Velsen woonachtig, die in aanmer king wenschen te komen voor een gratis aanvullend kleedingpakket en daar drin gend behoefte aan hebben, kunnen zich wenden tot het secretariaat van het Plaat selijk Comité „Nederland helpt Indië", ge vestigd Wüstelaan 17, Santpoort(Station). Dit geldt voorloopig alleen voor die ge- repatrieerden oorlogsslachtoffers van 15 jaar en ouder, die vóór Maart 1946 in Nederland zijn aangekomen, hetzij per boot dan wel per vliegtuig. Identiteitsbewijzen moeten worden mede gebracht. Velsen lieeft 21755 kiezers Het aantal kiezers in de gemeente Vel sen is thans vastgesteld. Het bedraagt 21755 tegen 25661 bij de verkiezing der Provinciale Staten in 1939. De vermin dering is natuurlijk het gevolg van den achteruitgang der bevolking door de evacuatie, welke vermindering ten deele wordt gecompenseerd door ae uitbrei ding van het kiesrecht tot de 23- en 24- jarigen. Voor de komende verkiezingen is de gemeente verdeeld in 27 districten tegen voorheen 30. Het aantal van 27 is in verhouding tot het aantal kiezers rijke lijk hoog, maar er is rekening gehouden met de snelle toeneming der bevolking door den terugkeer der geevacueerden. waardoor, wanneer het aantal districten in overeenstemming was gebracht met het aantal kiezers, een spoedige wijzi ging van de districten-indeeling ver meden wordt. Herdenkingsplechtigheid Ter gelegenheid van den nationalen be vrijdingsgedenkdag zal. zooals aan het personeel der papierfabriek door de be- drijfsunie is medegedeeld, een herdenking plaats vinden van hen, die voor onze vrij heid het offer van hun leven brachten. Daartoe wordt aan alle leden van het personeel voor zoover zij gemist kunnen worden gelegenheid gegeven om Vrijdag 3 Mei des morgens te 11 uur het werk te verlaten en samen te komen bij de gedenk plaat, welke aan het gebouw van P.M. 18 is aangebracht. De plechtigheid wordt geopend door een der bestuursleden van de bedrijfsunie, waarna verder het woord zullen voeren de heer en ds. F. E. Hoekstra, Geref. pre dikant te Sassenheim; kapelaan Van Gin- kel en J. Smit. procuratiehouder van hel bedrijf te Velsèn. De Harmoniekapel ,.De Eendracht" zal de plechtige herdenking met passende muziek omlijsten. Geld- effectenmarkt. Ook de maand April is straks weer ten einde zonder dat van een verruimden beurshandel gesproken kan worden. In tegendeel. tot dusver wordt het den fond senhandel nog steeds moeilijker gemaakt zich te ontplooien en het is daarom geen wonder dat de omzetten de vorige week tot c.a. 500.000 per dag zijn ingekrom pén. Aan werk ontbreekt het overigens op de kantoren niet. Daarvoor zorgt hei ambte lijk apparaat dat zich thans ook als een poliep over heel den effectenhandel uit breidt en dat in de „verklaring" 2ijn nieuwste creatie vindt. Geen stuk mag worden geleverd of er moet een verklaring bij. waaruit blijkt dat het zich onder be rusting bevindt van een officieel inleve ringskantoor. Verkoopt iemand vandaag 50 obligaties Nederland, dan moeten er 50 verklaringen worden ingevuld en getee- kend. Alsof er in den effectenhandel geen goede trouw meer bestaat, op grond wc van men mag verwachten dat geen bank of commissionnair in effecten zich er toe zal leenen fondsen te verkoopen. welke niet vóór 15 April waren ingeleverd. En terwijl de kantoren oversteltpt zijn met werk, blijven de inkomsten achterwege en wordt de effectenhandel langzaam maar zeker vermoord, zoodat kleine en kleinere zelfstandig ekantoren steeds meer gedwongen worden hun zaak „op te doe ken" of aan grootere broers en banken over te doen. Als het de regeering hierom te doen was, zou zijn geen betere maat regelen kunnen nemen dan die, welke thans onder den schoonen naam van Rechtsherstel worden genomen, doch die voor velen het grootste onrecht beteeke- nen. Het spreekt ook vanzelf, dat het kleinbedrijf, welke inkomsten geen perso neelsuitbreiding toelaten, niet op kan tegen de banken, die voor fiscale en juri dische aangelegenheden en al den romp slomp daaraan verbonden specialirtea kunnen benoemen en die elkaar en de kleine kantoren ook het andere personeel door „overbieding" afsnoepen. Wanneer de statistiek uitwijst, dat het aanta! werkloozen in ons land vermindert, behoeft men dat dan ook nog niet als een bewijs van toenemende welvaart te be schouwen. Wij herinneren ons tijdens de groote werkloosheid vóór den oorlog een teekening uit een dagblad van een inge nieus samengestelde machine van grooler» omvang. Er stond boven: werkloosheids bestrijding en er onder: deze machine doet het werk van één man en moet door veertien man worden bediend. Dergelijke machines hebben wij er thans in ons land vele en zoolang deze niet worden gesloopt, kan er van terugkeer van reeële welvaart geen sprake zijn. Bij gebrek aan zaken spreekt men de laatste dagen op de beurs weer over de* buitengewone belastingen, welke zullen moeten worden opgebracht en betaald moeten zijn alvorens de geblokkeerde re keningen kunnen verdwijnen. Geruchten willen, dat voor de Vermogensaanwasbe- lasting een hooger heffingspercentage te wachten staat voor den oirbaren aanwas en wel 70 inplaats van 50 terwijl bij de Vermogensheffing voor de grootere vermogens een progressie zou worden toe gepast. Het heet dat Vennootschappen van die Vermogensheffing zullen worden vrij gesteld. Al dergelijke zaken zijn ook voor de beurs van belang, omdat de waardee ring der aandeelen daarmede verband houdt. Terecht is er daarom door de Ver- eeniging voor den Effectenhandel op ge wezen. dat er minstens vier maanden moe ten verloopen tussehen het tijdstip, waar op de handel in aandeden wordt hervat en den waardeeringsdatum voor de Ver- mogensaanwasbelasting1 Nieuwe vindingen maken het leven meer comfortabel De oorlog heeft in de Vereenigde Staten evenals overal eldets de techniek eet flinken stap vooruit geholpen, en de Ame rikanen zijn er zooals altijd op uit, be paalde vindingen toe te passen in d< massa-industrie, zoodat practisch iedereen er gemak van heeft. Een bijzondere ont wikkeling ondergingen de z.g. comfort- apparaten, kleine machines die het hand werk op kantoren en in de gezinnen ver gemakkelijken of vervangen. Er kwamen talrijke nieuwe machines voor huishou delijk gebruik, zooals bijvoorbeeld een automatische waschmachine, die de klee- ren wascht. spoelt en droogt In een half uur tijd zonder dat de huisvrouw ze met een vinger aanraakt. Een automatische droger dompelt de kleeren in warme lucht totdat ze volmaakt droog zijn. Sommige van deze waschmachines kunnen gebruikt worden zoowel voor de vaat als voor kleeren. De laboratoria van de Amerikaansche Telefoon Maatschappij werken aan een apparaat dat de telefoon beantwoordt en een boodschap van iemand, die opbelt no teert. Het apparaat bestaat uit een mag netisch opneem- en reproductie-apparaat en een hefboom die het hoor-toestel van den haak afneemt wanneer de telefoon gaat en het mechanisme in werking stelt. Eerst antwoordt de automaat: „Hallo. U spreekt met no. maar de familie Jansen is niet thuis. Wilt U een boodschap afgeven?" Bij dit wachtwoord schakelt de machine zich over. op het opname apparaat en na een korte poos komt het hoor-apparaat weer omlaag en verbreekt automatisch weer de verbinding. Nieuwe Kennis. Om dieper door te dringen in de mysteriën van het heelal en vooral om meer te weten te komen omtrent het in wendige van de sterren worden de Ame rikaansche observatoria uitgerust met grootste telescopen die ooit ge bouwd zijn. De voornaamste drie observa toria hebben hooge bergtoppen in Cali- fornië bezet met het oog op de stabiele temperaturen die daar heerschen. De zo mernachten verschillen daar niet meer dan 1° Fahrenheit. Dientengevolge zijn de vervormingen van de reuzen lenzen en spiegels door de temperatuursverschillen te verwaarloozen. Aan de Universiteit van Californië wordt een nieuwe cyclotron van 4000 ton gebouwd die 5 x zoo krachtig is als iedere andere bestaande atoom-splitsingsmachi ne. Het apparaat zal dezen zomer ge reed komen. Dr. Ernest O. Lawrence, nobelprijs-winnaar, die het oppertoezicht heeft bij den bouw van de nieuwe cyclo tron heeft verklaard, dat deze enorme energie, die door de nieuwe machine vrij zal komen In staat zal stellen tot onder- ïn den Ifuag werden door den minister tui Oorlog, mi', J. Meynen aan een aantal liooge Britsdie officieren onder scheidingen uitgereikt. (P) zoekingen, die een revolutie teweeg zul- ien brengen op het gebied van de biologie, de medicijnen, de chemie en den land bouw. De nieuwe atoom-splitser zal het practisch mogelijk maken vele theorieën omtrent de atoom-structuur te beproe ven, hetgeen totnutoe onmogelijk was. Op kunstmatige wijze kunnen cosmische stra len geproduceerd worden en verder kan atoom-energie worden voortgebracht uit bronnen, die goedkooper zijn dan ura nium, terwijl een en ander kan leiden tot de ontdekking van nieuwe elementen. Men is in 1941 met den bouw van de nieuwe cyclotron begonnën. Verkeer. Volgens mededeeling van de Wiisting- house Electric Corporation zullen twee hoog optorenende muren van licht een breede betonnen startbaan flankeerei* over 14-2 mrjl lengte en daardoor een poort van licht vormen, als een van de nieuwste hulpmiddelen, waardoor de nieuwe luchthaven van New York Idle- wild Municipal Airport een van de mooi ste ter wereld zal werden. Het nieuwe landingsbaken is zoodanig ontworpen, dat de aanvliegende piloot de landingsbaan als een donker gebied zal zien tussehen een dubbele muur van licht dat omhoog straalt zonder dat de oogen verblind wor den. De oppervlakte van de landings baan zal door kleinere lampen verlicht worden. Dit systeem wijkt geheel af van. de gewone terrein-verlichting waarbij de lichten van uit de hoogte lichtende stip pen langs de landingsbaan lijken. Een van de toekomstige Amerikaansche automobielen, die binnen twee jaar aan de markt zullen komen, zal er een zijn met den motor achterin gebouwd, met een carrosserie van plastic-glas, die half zooveel weegt als hedendaagsche auto's en twee keer zoo zuinig zal zijn. Een en ander wordt voorspeld door W B Stout, die de nieuwe auto vooi de G' iham Page Motors Corporation ontwerpt. De motor achterin geeft de auto grooler trek ver mogen, grootere remkracht. gemakke lijker besturing en beter zicht voor den bestuurder. Het interieu- van ae auto zal voldoende ruimte laten voor een rustbank, verplaatsbare fauteuils en een tafel. Men beweert, dat carrosserieën vari kunstglas sterker zijn dan metaal en goedkooper om te produceeren. De Chicago and Southern Air Lines hebben onlangs bekend gemaakt, dat als snufjes van haar nieuwe viermotorige vliegtuig kunnen worden genoemd: indi- viaueele radio-ontvangst, mogelijkheden voor televisie-ontvangst en filmvoorstel lingen en een teletype-reflector, welke de juiste plaats, richting, positie en hoogte an hel vliegtuig aangeven.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3