IJmuider Courant Oorlogsverliezen Joegoslavië en Italië worden gehoord De toekomst van het Heilige land «Oe Jaargang No. 18318 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 543T Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Direclenr-Hool'cl redact en Woensdag 1 Mei 1946 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4, DE Duitsche geboorten tijdens den oor. log hebben de Duitsche verliezen aan menschenlevens dermate overtroffen, dat hel volk nu millioenen zielen meer telt dan in 1940. Onlangs is dat hier vermeld en werd een toeneming van twee millioen genoemd. Het rapport van een Internatio nale Commissie voor de Studie van Euro peesche Quaesties, in Engeland versche nen, geeft evenwel een belangrijk grooter verschil aan. Het schat- het huidige aantal Duitschers op 74 millioen, tegen 67 millioen voor den oorlog, hetgeen dus een stijging met tien procent zou beteekenen. In bezet Duitschland beloopt het bevolkingstotaal nu 65 millioen, maar men moet er twee millioen krijgsgevangenen bij tellen die nog in handen der geallieerden zijn en verder zeven millioen Duitschers, die wonen op grondgebied dat aan Duitsch land ontnomen is of behooren tot minder heden in Tsjecho-Slowakije, Polen andere landen. Hetzelfde rapport heeft de oorlogsver liezen aan menschenlevens van verschil lende landen geraamd en met elkaar ver geleken. De belangrijkste vergelijking is wel deze, dat de totale Duitsche verliezen (militaire en burgerlijke tezamen) 3l/-« mil lioen hebben bedragen en die van de Europeesche tegenstanders van Duitsch land 15V» millioen-, dus ongeveer 4'/ï maal zooveel. De hoogste verliezen zijn die van de Russen, namelijk zeven millioen. In grijpender is evenwel het enorme Pool sche verlies van 4l/s millioen menschen levens, want het beteekent dat in den Tweeden Wereldoorlog één op de zeven Polen gesneuveld is. Polen is verreweg het zwaarst getroffen land. Om er een duide lijker beeld van te zien moet men zich even indenken hoe het in Nederland ge steld zou zijn, als wij in dezelfde mate menschenlevens verloren hadden. Ons verlies zou dan 1.300.000 dooden bedragen, In feite is het, zooals bekend, ongeveer 210.000, zoodat naar verhouding de Polen zesmaal zooveel levende volkskracht ver loren hebben als wij. Geen wonder dat hun land nog in zulk een rampzaligen toestand verkeert en dat het zulke groote moeilijkheden oplevert, de maatschappe lijke samenleving te reorganiseeren. In alle diensten en bedrijfstakken bestaat een groot tekort aan bekwame krachten. Dit temeer omdat bij de Polen, evenals bij alle andere getroffen volken (behalve de Duitschers en de Engelschen) de ver liezen onder de burgerij veel grooter zijn dan die onder de militairen. Engeland heeft bijna 400.000 menschen levens verloren, waaronder 290.000 mili tairen en 107-000 burgers. Van de laatsten behoorden er 45 000 tot de bemanningen van de koopvaardijvloot. De Engelsche verliezen zijn dus beperkt in verhouding tot. die van de meeste andere landen. En in Engeland, evenals in ons land, overtroffen de geboorten in de oorlogsjaren de verliezen verre. Maar in het algemeen valt niet te loochenen, zoo als het rapport der bewuste commissie dan ook met zorg constateert, dat Hitler's „demografische politiek" (bevolkingspoli tiek) ertoe geleid heeft dat het Duitsche bevolkingsdeel van Europa sterk vergroot is in verhouding tot de bevolkingen der andere landen, ofschoon Duitschland den oorlog heeft verloren. Dit blijkt trouwens al uit die scherpe tegenstelling van 3'/-> millioen aan Duitsche verliezen en 15' millioen van zijn Europeesche tegenstan ders. Maar er komt bij, dat Hitier welbe wust maatregelen heeft genomen om de geboortecijfers in andere landen laag te houden, nadat hij voor den oorlog het aan tal huwelijken en het geboortecijfer in Duitschland had gestimuleerd. Hoe hij het geboortecijfer in andere lan den tijdens den oorlog benadeelde, is be kend. De massa-deportaties uit bezette gebieden bewerkten dit. Het rapport zegt, dat tusschen de elf en twaalf millioen mensehen (voor verreweg het grootste deel mannen) gedurende vijf jaar van hun echtgenooten gescheiden zijn geweest om slavenarbeid in Duitschland te verrichten. Dit had voor Hitler levens het voordeel, dat hij de Duitsche vrouwen niet in de fabrieken behoefde te laten werken, zoo dat zij het Duitsche geboortecijfer op peil konden houden, hetgeen inderdaad is ge schied. De vernietiging van menschen levens in de bezette gebieden vermeer derde zijn „demografische winst" ïntus- schen nog. Europa zit nu met het resultaat van dit beleid. De bewuste commissie heeft gead viseerd, het Duitsche volk in de toekomst niet alleen onder militaire controle te houden en het door industrieele en land- bouwbeperkingen arm te houden (volgens de besluiten van Potsdam) maar er ook een „demografische politiek" op toe +e passen. Zij heeft deze laatste gedachte evenwel niet nader uitgewerkt. Men kan moeilijk aannemen dat zij zou voorstiaan, de duivelsehe -methodes van Hitier toe te passen. Een dergelijk voorstel zou trou wens door de beschaving nimmer aan vaard worden Wat zij wel beoogt is niet duidelijk. Bij herhaling is op deze plaats geschre ven over het Duitsche probleem als de kern van het huidige Europeesche vraag stuk. Feiten, zooals dit rapport ze geeft, maken de groote moeilijkheden des te dui delijker. Het is zeker dat met alle daartoe dienstige middelen de mogelijkheid van Duitsche herbewapening verhinderd moet worden. Daar is men het wel over eens. De vier Ministers bereiden grenscorrecties voor Het tempo der Parysche besprekingen wordt versneld: de vier ministers hebben besloten voortaan tweemaal per dag by- cen te komen, teneinde zoo spoedig moge lijk de thans in een stadium van practische beslissingen gekomen onderhandelingen over het Italiaansche probleem te beëin digen. In de bijeenkomst va.i gisteren, die om drie uur in den middag begon, kwam de kwestie der grenslijn tusschen Italië en Joegoslavië ter sprake. De onlangs inge stelde commissie van deskundigen heeft daarover een rapport uitgebracht, dat de vier ministers bij de besprekingen voor zich hadden. In dit rapport worden vier verschillende grenslijnen voorgesteld, die alle, behalve één, betrekkelijk weinig uit- eenloopen. De meest-afwijkende lijn werd door het Russisch commissielid voorge steld. De ministers besloten, de vertegenwoor digers van de Italiaansche en Joegoslavi sche regeeringen uit te noodigen ter con ferentie te komen om het standpunt van de beide regeeringen in deze aangelegen- Slalin's 1 Mei-boodschap Tor gelegenheid van den eersten Meidag heeft Stalin een door Radio-Moskou t geroepen dagorder afgekondigd, waarin hij na een beroep op de technici en militaire deskundigen om de ondervindingen van den oorlog te gebruiken als basis voor verdere ontwikkeling van de Russische strijdmacht, er op wees, dat er geen enkele reden is te betwijfelen, dat de Sovjet-Unie in de toekomst trouw zal blijven aan haar politiek van vrede en veiligheid en van gelijkheid en vriendschap tusschen de vol ken. „Wij moeten den raad van Lenin steeds in gedachten houden, die ons waar schuwde voortdurend op onze hoede te zijn en onze gewapende macht als onzen oogappel te bewaren," aldus de dagorder, die eindigde met de woorde: „Zonder eenigen twijfel zullen ons leger, onze lucht macht en onze vloot de voor hen liggende taken uitstekend ten uitvoer brengen." Benzine en gasolie Worden goedkooper. -Woensdag 1 Mei zal de prijs voor benzine van 30 op 20 cent per liter worden gebracht eri die voor gasolie van 10 op 8 cent per liter. Deze prijsverlaging kan eerst thans worden verwezenlijkt, omdat men. tot op heden niet over de volledige gegevens betreflende int- portprijzen en onkosten kon beschikken. Voor het goederenvervoer per vrachtauto beteekent dit een reductie van 5.4 procent en meer naarmate de afstand grooter is. Voor het personenvervoer per autobus een alge- meene verlaging van 5 procent. Op grootere afstanden en In 't bijzonder voor de maand abonnementen is deze verlaging van groot belang. De tarieven van het personenvervoer per huurauto ondergaan eveneens een ver laging van omstreeks dezelfde grootte. De twee meisjes, <lie Dinsdagavond aan den Schotel-singel hun menuet van Beet hoven met zoovel succes dansten in een bevallige wending. heid uiteea le zetten. Deze bijeenkomst zal Vrydag a.s. plaats hebben. De eisch van de Oostenrijksche regee ring die de vier ministers per amendement werd voorgelegd en den terugkeer van Zuid-Tirol bij Oostenrijk behelsde, is door de ministers afgewezen. Wel waren zij be reid eventueele kleinere grenscorrecties toe te staan. Molotof werkt op 1 Mei. Toen de beslissing om voortaan twee maal per dag bijeen te komen en dit op 1 Mei te doen ingaan, genomen werd, maakte Molotof de opmerking dat 1 Mei in de Sovjet-Unie als nationale feestdag gevierd wordt. Hij voegde daar echter on middellijk glimlachend aan toe, dat hij niettegenstaande dat feit wel bereid was op dezen dag te werken, Bevin antwoord de hierop, dat Molotof dan het voorbeeld der Britsche vakvereenigingen moest vol gen en driedubbele loonbetaling vragen,. Tsjechische memoranda aan Rusland Tijdens een onderhoud, dat Nosek, de Tsjechische ambassadeur te Parijs, gister middag met Molotof had, overhandigde hij aan den vertegenwoordiger der Sovjet- Unie drie memoranda betreffende de vol gende kwesties: Herziening der grenzen tusschen Tsjecho-Slowakije en Duitsch land; uitwisseling van bevolkingsdeelen tusschen deze beide landen, en het terug- eischen door Tsjecho-Slowakije van zeven gemeenten, die op het oogenblik tot Hon garije behooren, maar vóór den oorlog een bruggehoofd van Tsjecho-Slowakije op den rechteroever van de Donau ter hoogte van Presburg vormden. Het woord is aan. La H arp e Men verzwakt altijd al wat men overdrijft. Schacht voor het tribunaal Zijn privé-aanklacht tegen Hitier Schacht, de vroegere minister van eco nomische zaken in het derde rijk, die door Hitier ontslagen werd wegens de misluk king van de economische saneering, en thans zetelt in de beklaagdenbank van Neurenberg, kwam Dinsdag aan de beurt voor zijn verdediging. Hij gaf daarbij een karakteristiek van den Führer, dien hij had leeren waardeeren als een in zeker op zicht geniaal menseh. „Hij had ideeën die een ander nooit had", zei Schacht. „En hij was een uitstekend massa-psycholoog". Verder had Schacht tallooze verwijten aan het adres van Hitier. „Ilij bedroog de we reld, hij bedroog Duitschland en hij be droog mij. Hij brak al zijn beloften en be- leedigde de kerken. Hij brak alle wetten van de republiek van Weimar, hij zeide nooit op twee fronten te zullen vechten en deed het desondanks toch. Hij bevrijd de misdadigers, opdat zij in zijn dienst zouden kunnen treden, en hij mobiliseer de de gestapo tegen de persoonlijke vrij heid." De eerste verjaardag: van Prinses Juliana in bevrijd Nederland gaf de bevolking- van Soestdijk de gelegenheid tot een enthousiast huldebetoon. In onafzienbare rijen defileerde de bevolking- voor de Koninklijke Familie, die zich op bot bordes van bel paleis bevond. De ontelbare bloemstukken die zieli op de trappen van het bordes opstapelden waren liet bewijs van de groote aanhankelijkheid jegens ons vorstenhuis. Rapport van de gemengde commissie verschenen Of de Potsdamsche besluiten betreffende beperking van industrie en landbouw en hst systematisch arm houden van Duitsch land verstandig zijn, is een heel andere vraag. Schrijver dezes beantwoordt haar ontkennend. Toekomstig Europeesch be leid zal zich nimmer kunnen gronden op het handhaven van een verarmd, verbit terd centrum. Hoe moeilijk het ook moge zijn dit onbevangen te zien: men kan hdf Duitsche volk, dat als geheel niet syno- :n is met de Nazi's beter zijn kans op ontwikkeling geven. Mits men het op den duur inkapselt in een grooter geheel, dat het ten eenenmale de gelegenheid tot oor logvoeren beneemt! In die richting ligt een groote, vooruitziende politiek. Niet in Hitler's beleid maar in een beter! R. P. Bij de moeilijkheden die de Britsche Labourregeering dadelijk na het begin van haar optreden het hoofd te bieden had, was de Palestijnsche kwestie er een, die weinig uitzicht op een bevredigende regeling bood. De standpunten van Enge land en de Vereenigde Staten stonden ten aanzien van Palestina ver van elkaar en het Engelsche witboek, dat over deze aan gelegenheid verschenen was en de inten tie had, de immigratie van Joden in Palestina tot een minimum te beperken, ondervond in Amerika heftigen tegen stand. Teneinde een ernstig conflict tus schen de beide bevolkingsgroepen, Ara bieren en Joden, in het Heilige land te voorkomen en een einde te maken aan de ongeregeldheden, die tengevolge van het eigenmachtig optreden dezer groe pen waren ontstaan, hebben de regeerin gen van de Vereenigde Staten en Enge land eind 1945 een commissie in het leven geroepen, beslaande uit vertegenwoor digers der beide mogendheden, die zou moeten bestudeeren welke mogelijkheden er waren om de Palestijnsche kwestie te regelen in overeenstemming met de vier betrokken partijen: Amerika, Engeland, de Joodsche wereldorganisatie en de Ara bische Liga. Mandaatsgebied. Na langdurige besprekingen, waarbij noch van Joodsche. noch van Arabische zijde concessies werden gedaan, is de com missie zoover gekomen met haar onder zoek. dat zij een rapport heeft opgesteld, bevattende de richtlijnen die de Anglo- Amerikaansche politiek inzake Palestina zouden moeten leiden. Dit rapport is thans gepubliceerd en omvat de volgende hoofd punten: Dc commissie spreekt zich uit voor een trusteeship over Palestina dat moet wor den gevoerd in de overweging dat dc belangen der Arabieren van even groot gewicht zijn als die der Joden. Zij stelt twee condities tegenover elkaar om bin- nenlandsche rust te bereiken: het Jood sche terrorisme moet door de Joodsche organisaties worden bestreden en dc on" wettige immigratie moet ophouden, ter wijl aan de andere zyde de regeeringen van Amerika en Engeland er toe moeten medewerken, dat het aanbevolen immi grantencijfer kan worden bereikt. In het algemeen zal er voor moeten worden gewaakt, dat de immigratie niet tegenstrijdig is aan de rechten der andere bevolkingsgroepen. De commissie wenscht geen onafhanke lijk Palestina, daar deze status onver mijdelijk een burgeroorlog tengevolge zou hebben, die zelfs den wereldvrede In ge vaar zou kunnen brengen. Het immigrantencijfer moet voor dit jaar zoo mogelijk honderdduizend bedra gen, terwijl de geldende bepalingen ten aanzien van gebruik en bezit van land moeten worden gewijzigd, aangezien zij willekeur en botsingen in de hand wer ken. Er moet een regeling komen die voor ziet in vrijheid van koop en verkoop, pacht en gebruik voor iedereen, onafhan kelijk van ras of geloof.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1