Koos Vorrink Wegenwacht IJmiaider Courant weerlegt beschuldigingen Kamer voelt zicK in dwangpositie met begrooting Avonturen van Wag en Warrel Vrijdag 3 Mol 1946 Bespreekt de zaak Arnold Meijer Ongewènschte toestanden „Als men mij op mijn kop slaat, dan geef ik klappen terug", zoo zei de heer Koos Vorrink regeerings- gedelegeerde en voorzitter van het bestuur van de Partij van den Arbeid Donderdag in een door het partij bestuur te Amsterdam belegde pers conferentie. Hij gaf een weerlegging van de tegen hem ingebrachte be schuldigingen en gaf den aanwezigen voorts onomwonden antwoord op alle vragen die zij stelden. Daarmee was niet minder dan 3uur gemoeid, zoodat het .te verklaren is, -dat niet alleen de hoofdpunten, maar ook tal- looze details aangeroerd werden. De heer Vorrink protesteerde tegen de ongemotiveerde verdachtmakingen, waaraan zich ook een deel der pers schuldig maakte en sprak de verwach ting uit, dat daaraan thans een einde zou komen. Het bleek dat de heer Vorrink en de andere personen die met hem in contact stonden, indertijd door de Duitschers ge arresteerd zijn, omdat men het slachtoffer geworden is van het bedrog van zekeren Antoon van der Waals, een man der S.D., die zich aandiende als illegaal werker en „agent van Londen". Dat men hem ver trouwen schonk, was o.a. gebaseerd op het feit, dat via de Londënsche radio een bevestiging gegeven was van zijn betrouw baarheid. Hoe dit mogelijk was, is nog niet opgehelderd. Via v. d. Waals werden toen uitgebreide telegrammen naar de Koningin en de Londensche regeering gezonden over toestanden en onderhandelingen in Neder, land. Daarin waren verscheidene namen genoemd. Toen de heer Vorrink later werd aangehouden, werden hem door de Duil schers afschriften van al die telegrammen getoond. Ontkennen kon natuurlijk niet baten. „De Duitschers kenden dus alle na men, zoodat het dwaas is te veronderstel len dat ik bij mijn verhoor verraad ge pleegd heb door namen te noemen" zoo merkte de heer Vorrink op. „De zaak stond voor ons meteen hopeloos, de Duitschers wisten alles. Ik voor mij Tekende al op den kogel. Het schijnbaar onverklaarbare feit, dat ik en ook alle anderen die in deze zaak gemoeid waren, er zonder proces afkwamen en alleen naar Duitsche kampen gevoerd werden, om ons daar te isoleeren. moet gezien worden in het licht, dat de Duitschers er voor terugdeinsden een zoo groot aantal invloedrijke mannen op poli tiek gebied ter dood te brengen, daar zij vreesden, dat daardoor groote onrust in het land zou ontstaan" Bij geruchte heeft spreker vernomen, dat internationale kringen ook hun in vloed ten gunste van de gearresteerden hebben aangewend. Tot staving van zijn verklaring gaf de heer Vorrink inzage van een "proces-verbaal van een verhoor van den Kriminal-director Schreiedefl, den Duitscher die in deze zaak de leiding had en na de bevrijding gevangen genomen is. Dit verhoor had plaats op 24 Januari 1946, dus lang vóór er eenige verdachtmaking jegens den heer Vorrink was openbaar gemaakt. In zijn gevangenschap heeft de heer Vorrink, .op aandrang van de Duitschers, zijn meening over den toestand in Neder land tijdens de bezetting te boek gesteld. Hij heeft daarin zonder eenige reserve zijn meening gezegd over het systeem van het nationaal socialisme. Dit dosèier van 275 pagina's is naar de hoogste autoritei ten in Duitschland gestuurd. Jammer is, dat het nog steeds niet gelukt is het terug te vinden, anders zou ook blijken, dat ik geen vrienden verraden heb en er in dit stuk niets gestaan heeft, waarvoor ik nu de oogen zou moeten neerslaan", zoo merkte de heer Vorrink op. Wat de zaak Arnold Meyer aangaat, deelde de heer Vorrink mede, dat hij het beleid van den heer Ter Voer. van het directoraat der bijzondere rechtspleging, zwak heeft gevonden. Volgens een ver klaring aan spreker had de heer Ter Veer opgezien tegen een arrestatie van Arnold Meyer, omdat hij wist, dat zijn lijfwacht gewapend was. Maar sinds wanneer is de Nederiandsche politie bang om zelf ook haar vuurwapens te gebruiken als het noodig is? De heer Vorrink verklaarde nog eens uitdrukkelijk, dat hij van stonde af aan een felle tegenstander van Nationaal Front is geweest. Hij is alleen, toen A. Meyer hem uitnoodigde. met hem gaan praten, om zich op de hoogte te stellen van zijn plannen. ..Ik was zoo noodig naar den duivel zelf gegaan, als onze zaak daarmee gediend was." Er is zoo vervolgde de heer Vorrink nu al gezegd, dat het hoogstens eenige weken zal duren voor Arnold Meyer weer op vrije voeten komt. Spreker gelooft dit evenwel niet. V.'el is Nationaal Fxont nog steeds geen verboden partij, maar hij heeft de overtuiging, dat aan Arnold Meyer toch Voldoende feiten tenlaste gelegd kunnen worden, om hem te vervolgen Persoonlijk acht spreker hem geen man van laag ka rakter, „maar hij is een gevaarlijk man door zijn politiek." In levensopvatting staan wij als doodsvijanden tegenover el kaar, zoodat hij en de zijnen niet in staat gesteld mogen worden nog eens een rol te spelen. De heer Vorrink was overtuigd, dat de Nationaal Fronters nog in veel de hand in het spel hebben. Van begin af hebben zij macht gehad in den Orde-Dienst en het verwonderlijke is. dat nog steeds een kern van die organisatie is blijven bestaan. „Blijkbaar hopen de heeren. dat het nog eens noodig zal zijn, dat de Orde Dienst gaat optreden. Wij zullen hen in de gaten houden." Het is zoo merkte de heer Vorrink verder op een feit, dat nog zeer veel mensehen in Nederland over wapens be schikken. Spreker vreest om zonder rrieer op inlevering der wapens aan te dringen, want dan is te vreezen, dat één partij De uitzending van dienstplichtigen naar Indi'è Het begon met de onder groote bu langstelling in de zaal, de loges en op detribunes door Minister Logetnann uitgesproken Regeerings verklaring over Indonesië, waarover Maandag een full- dress-debat zal komen. Daarna ging de Kamer in de afdeelingen, aangezien de Regeering alsnog' gevolg had gegeven aan de Dinsdag sterk tot uiting geko men wensch der Kamer om thans. toch een Grondwetsherzie ning aan de orde is. meteen het abso luut verbod van art. 192 der G.W. tot het, zonder bun toestemming, over zee (dus b.v. in Indië) laten dienen van dienstplichtigen te doen vervallen. Na heropening kwam eerst aan de orde het wetsontwerp, dat een zeer ver gaande machtiging van de Sa ten-Gene raal voor de Regeering aanvraagt, om over 1945—'46 die uitgaven te mogen daarop niet zal ingaan en dan wordt het doen (zonder verder voorafgaande pav een „éénzijdige ontwapening" en daaraan Ismentaire goedkeuring dus)welke zij zijn gevaren verbonden. In antwoord op vragen deelde de heer Vorrink nog mede, dat het opsporingsapparaat in ons land nog steeds veel te wenschen overlaat. „Ook de ministers zijn daarvan overtuigd. Wij vechten al 7 of 8 maanden tegen die ongewenschte toestanden. In dien tijd is er ongetwijfeld al veel verbeterd maar het is toch nog lang niet wat het moet zijn." De verbetering zal van onder af en van binnen uit moeten komen. Het mag niet meer gebeuren dat chefs onderzoekingen, die volkomen ge rechtvaardigd zijn, tegenwerken. Spreker heeft eerbied voor de lagere ambtenaren die daar dwars tegen ingaan. Herhaalde- lijk komen bij hem ondergeschikte ambte naren of andere personen met klachten Daaraan wórdt alle aandacht gegeven die zij verdienen. Vervolgingen in den geest van de twee P.O.D.-rechercheurs en den journalist van het Vrije Volk en andere Wild West avonturen kunnen niet ver meden worden, zoo lang het officieele pol itie-appa raat nog niet betrouwbaar werkt en er opzettelijk en onopzettelijk groote vergissingen gemaakt worden. De tijd is helaas nog niet gekomen, dat alle onderzoekingen die er zijn. aan de offi cieele instanties gegeven kunnen worden. Op dit oogenblik is spreker bezig aan het onderzoek in een zaak die terecht een groot schandaal genoemd kan worden. Meer kan hij er op dit oogenblik nog niet van zeggen. Maar zoo besloot hij wij moeten zoo gauw mogelijk van dien niet- normalen toestand af en hij riep de mede werking van alle goedgezinden in om daartoe samen te werken. Sigaretten, kaarsen en kousen Onder de in omloop gebrachte Engel- sclie sigaretten zijn er verscheidene, die er door minder goede verpakking (er zijn soms zakken in plaats van kisten gebruikt) minder uitzien dan wij over het algemeen van onze import-rookwaar gewend zijn. De kwaliteit van alle sigaretten is ech ter prima, zoo verklaart het Centraal Distributie Kantoor, de sigaretten, waar van kon worden aangenomen, dat ze door beschadiging onbruikbaar waren gewor den, zijn niet in distributie gebracht. De bonnen voor rubberlaarzen zullen met ingang van 16 Mei ongeldig verklaard worden. Mocht een detaillist vóór ge noemden datum geen laarzen kunnen leveren, dan kan het publiek, tegen af gifte van een ontvangstbewijs, de verloo- pende bon inleveren. Kousec en sokken mogen door den win kelier alleen worden afgeleverd tegen bon A van de textielkaart VA510 en de be- noodigde punten. Voor kousen, sokken en sportkousen moeten 4 punten worden in- gelexerd, met uitzondering van „onder kousen", ongeminderde dameskousen (standaardkwaliteit) en ski-sokjes, waar voor thans twee punten verschuldigd zijn. noodzakelijk en onvermijdelijk acht, Mr Teu lings (R.-K.) constateerde, dat de door het Kabinet gedane belofte omtrent indiening der begrooting begin het uitblijven van eenige gelegenheid voor de Kamer om met het Kabinet over 't financieel beleid van gedachten te wisselen, uitermate betreurt. Thans regeert het Kabinet in dit op zicht practisch gesproken, dictatoriaal, zonder algemeen overleg met het Par lement. Nadat Dr. Bie rem a (lib.) zïoh in hoofdzaak bij de vorige sprekers had aangesloten en de heer Tiianus (c.-h.) verklaard had versteld te staan over het gemak waarmee de Regeering geld uitgeeft, trachtte minister Lie.f- 'nek duidelijk te maken, dat hij toch meermalen getoond had op parlemen tair contact over de financiën prijs te te stellen. Ministers verweer kwam tenslotte neer op het omkeeren van de rollen: hij gispte gebrek aan voldoende kennis van parlementaire rekenkunde bij -de Ka mer! Een betreurenswaardige uiting van oorlogspsychose noemde spr. het om, gebruik makend van de eens door den. Minister-President gebezigde uit drukking geldsmijterij, wat toen op ze kere uitwassen sloeg, in dit licht da heele begrooting 1946 te willen zien. Voor het overgroote deel zijn de daar op voorkomende uitgaven bepaald M - u u f noodzakelijk. Z. h. st. nam de Kamer, j f j?1'1 l i r I waarvan een groot deel zich in een Munster vooi, dat er nog wel degelijk dwangpositie voelde, het wetsontwerp te veel geldsmijterij plaats heeft en aan 1 drong er met klem op aan er nu voor I buitengewone Ha ven wet 1946, din te zorgen de begrooting 1947 werkelijk ^er Regeering tijdelijk zeer groote be- tijd te doen indienen. Eenzelfde soort geluid liet Mr. De Wilde (a.-r.) hooren, die terdege doordrongen was van de zeer ontzaggelijk zware, tevens verantwoordelijke taak van den Mi nister van Financiën, welke zooveel dag (en nacht!.) werk verricht, dat hij bepaald met de Arbeidswet in botsing komt. Doch dit neemt niet weg, dat spr. In het opleidingskamp voor Nederland - sche officieren, „l>e Wildhoef" te Bloc- mcndual worden onze soldaten voor hun toekomstige taak getraind. Door middel vun een touwbrug wordt hier een rivier „genomen". (P) voegdheden geeft in het belang van een zoo vlot mogelijk functioneereiï van ons havenverkeer ging er z. h. st. door. Daarna kwam dan eindelijk de Grondwetsherziening aan de orde. Het ontwerp betreffende wijziging der re visie-procedure werd met 42-20 (anti revolutionairen. christelijk-historischen en liberalen) aangenomen. Het voor stel. waardoor straks het grondwette lijk verbod om dienstplichtigen van de landmacht zonder hun toestemming naar Indië te zenden zal vervallen, in zooverre, dat de uitdrukkelijke per missie van den gewonen wetgever noo dig zal ziin om daartoe te kunnen overgaan, lokte kritiek van de com munisten Wagenaar en De Groot uit. Minister B e e 1 zette nog even uit een, dat met betrekking tot de op 7 Mei opkomende dienstplichtigen heusch niets verandert, want dat. als zij straks naar Indië gaan, dit zal gebeuren op grond van de destijds te Londen vast gestelde besluit-wet tot uitzending van. dergelijke dienstplichtigen naar Indië. Daarop nam de Kamer ook dit voor stel tot Grondwetsherziening met 53-2 communisten) aan. E. v. R. Hobaho 25 jaar Het. Hollandsch Bloembollenhuis te Lis6e dat op 18 April zijn 25-jarig bestaan her dacht. heeft een jubileumnummer van zyn blad ..Hobaho" het licht doen zien, waarin op aantrekkelijke wijze de afgeloopen* 25 jaar gereleveerd zijn. Met zijn beschouwin gen. statistieken en artikelen Is het voor allen, dien de bollencultuur ter harte gaat een lezenswaard geschrift. Wij kunnen mel den. dat het officieele jubileum van het, in de bollenstreek zoo gewaardeerde orgaan, op den 9en Mei herdacht zal worden. Een dag op stap met de yy yy Op uitnoodiging van den A.N.W.B., die bijna twee weken geleden zijn „Wegen wacht" voor het eerst langs de dreven van Nederland liet verschijnen, hebben wij Dinsdag een tocht door "West-Nederland gemaakt, op jacht naar „pech". Want bij de gratie van de pech bestaat de wegenwacht en het leek in den beginne of de journalisten, die ijverig uit den pro- pagandawagen van den Bond tuurden, of er ergens een auto langs den kant stond, pech hadden. Maar even voor Rotterdam staat een 120. De redding leek nabijmaar de prins, die achterom keek, zag daar eerst een waterzuil omhoogstijgen en toen de glanzende rug van een visch die met groote slagen van zijn staart op de to rens van het verzonken paleis toezwom. De grimmige trek om zijn gemeen- blikkerende tanden beloofde niet veel goeds. Inmiddels had het geheele bijen- leger zich op de vleugels verheven. Een gedeelte hield den visch op een afstand met behulp van de scherpe lansen; een ander gedeelte van het vliegende leger haalde het bedreigde drietal van het dak. Het vliegende draagkoetsje, waarin Wag reeds eerder had gereisd, vervoer de de hereenïgde vrienden naar het bosch van koning Zoemdoro terug, waar zij werden ontvangen door een juichen de bijenbevolking, die in groote span ning op den terugkeer van den prins en zijn leger had gewacht. auto in den berm. De wegenwachter draait bij en constateert een verbranden start kabel. Vlug wordt de autobezitter op dé, meest letterlijke wijze „uit den brand" ge holpen, een hartelijk „dank U, hoor!" gaat den al weer vertrekkenden man in het keurige uniform achterna. De omgeving van Rotterdam lijkt aan trekkingskracht voor autopanne te heb ben. nu geldt de daadwerkelijke belang stelling van den gemotoriseerden helper een Groningsche auto met een meneer in hemdsmouwen, een wanhopig gezicht en een dito echtgenoot ernaast. „Mien bandje kont nait houd'n" verklaart de man en inderdaad zien we in den linker-voorband een gapende wonde. Een wiel verwisselen is een peuleschil voor onzen wegenwach ter, De Groninger toont met trots de blauwe plaquette van den A.N.W.B. op de auto-bumper en hij is oprecht blij, dat ..zijn" A.N.W.B. hem zoo snel gehol pen heeft. En zoo ging het door. tusschen Rotterdam en Gouda, tusschen Gouda en Den Haag. telkens moesten de geel met blauwe motoren bijspringen, telkens oogst ten zij een vriendelijk woord, een nieuw lid voor hun werkgever of een sigaret. Geld mogen deze mannen niet aan nemen voor hun diensten. Zooals .wij reeds eerder vermeldden. is deze nieuwe wegen-service van den A.N. W.B. geheel gratis, maar ieder wordt gehoipen. Ook de meneer, die laatst den motorrijder vroeg, of hij even een tientje wilde wisselen, ook de bestuur der. die geen benzine meer heeft, ook de ruitjespet-toerist, die „Eèmste- dèèm" niet kan vinden, zij allen wor den door ac wegenwachters geholpen. Zeer binnenkort hoopt de A.N.W.B. haar zevcntallig motorpark te verdubbelen, dan zullen ook hel Noorden en hel Zuiden van ns land van deze voortreffelijke service .oorzicn worden (vooral een traject als de Afsluitdijk heeft er een dringende behoefte aan).

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3