G Tusschen vrijheid en vrede Kort ervoor en kort erna Kleine BevrljdingsMank tZij kunnen niet wachten, geen dag en geen uur' Er is wel geen onderwerp waarmede de gemoederen in het in "t najaar van '44 bevrijde Zuiden zich van den eersten dag der definitieve splitsing dat was eigenlijk reeds bi.i het mislukken van het geallieerde Arnhemplan zoo in tensief hebben beziggehouden als dat van de bevrijding van het Noorden en Oosten, van het iand boven de rivieren en Noord-Limburg. Naarmate de .winter van 1944 vor derde en de „line-crossers" zioh meld den bij de kranten redacties in het Zui den, groeide de bezorgdheid om het lot der nog bezette streken en de hoofd artikelen der Zuidelijke bladen ver toonden een treffende eenheid in het steeds dringender wordende beroep op de geallieerde legeraanvoerders, om hunnen operaties wanneer het eeriigs- zins mogelijk was te lichten op een snelle verlossing der Nederlandsche ge bieden. De radio-omroep Herrijzend Nederland, die destijds nog in Eindho ven zetelde, bracht tenslotte bijna da gelijks op dringenden toon gestelde op wekkingen tot hulp, die voorafgegaan werden door reportages van den nood in bezet Nederland aan de hand van de mededeelingen, die de line-crossers ver strekten en die, zooals achteraf bleek, niet altijd vrij waren van overdrijving. Zoo ontstond in bevrijd gebied een koortsachtige spanning, die zich op straat, in de kantoren, in de bladen en overal waar meeningen wei-den gespuid, ontlaadde in verontwaardigde commen taren aan het adres van de Nederland- sohe regeering, van de geallieerde com-- mandanten en van iedereen die ook miaar in de verte werd geacht invloed te kunnen uitoefenen op den loop der gebeurtenissen. Intusschen hadden de op touw gezette hulpacties een massale medewerking ondervonden: de opleiding van Roode Kruisteams in Breda liep van stapel en de aanmeldingen overtroffen de aantal len die Iconden worden aangenomen. Er wei-den pakjes klaargemaakt van al lerlei spullen, die de Britten en later de Amerikanen en Engelschen te koop aan boden: sigaretten, blikjes melk en vleesch, chocolade en andere kostbare en houdbare artikelen. Het rantsoen was ook in het Zuiden in die dagen aller minst royaal, zoodat het niet goed mo gelijk was daarvan nog iets over te sparen, al hebben velen het desondanks toch nog gepresteerd. „Zij kunnen niet wachten, geen dag en geen uur" was de door van den Broek „den Rotterdam mer" voor de radio gelanceerde leuze, die door de dagbladen werd overgeno men in de telkens herhaalde slotzin van hunne artikelen over de urgentie van een geallieerd offensief tegen de vesting Holland. De spanning steeg ten top in de eerste maanden van. 1945 en zelfs de val van Berlijn ondervond geen belangstelling meer temidden van de teleurstelling over het als maar uit blijven van de bevrijding der Noorder lingen. ..BERLIJN gevallen, Amsterdam hongert dood" zoo luidde een headline van een der bladen in het bevrijde ge bied een kop die de verbitterde stern- Herdenking te Heemstede Op 3 Mei 1946 van des avonds 6 uur zullen van alle openbare gebouwen en particuliere woningen in deze gemeente de vlaggen halfstok gehangen worden. Om 7.30 uur zal een ieder, die daartoe in de gelegenheid is, kunnen deelnemen aan 'n z.g. „herdenkingstocht", waartoe men zich van 7.30 uur af kan opstellen op de Heein- sleedsche Dreef tusschen Va'.kenburgerlaan en Camplaan. Te 7.45 uur namiddag zal ver volgens in volkomen stilzwijgen worden ge- loopen via Heemstèeósche Drèef, Jacob van Campenstraat naar de plaats, w'aar een Heemsteedsche verzetsstrijder werd doodge schoten. Nadat men hier is aangekomen, zul len te 8 uur. nadat 30 seconden tevoren door middel van de brandweersïrene dit tijdstip Is aangekondigd, op deze plaats twee minu ten van volkomen stilte in acht worden ge nomen. In overeenstemming met den geest, die onze gevallen helden, die naamloos stre den, bezielde, zullen geen toespraken wor den gehouden, terwijl ook geen vlaggen of vaandels mogen worden medegenomen. Ook moet in dit verband worden afgezien van het leggen van kransen of het eenigerlei wijzè publlceeren van namen van hen. die bij deze plechtigheden betrokken zijn. Het bren gen van een eenvoudige hulde door bet strooien van bloemen op de plaats der her denking tijdens het defileeren langs deze plaats door elk der deelnemers is toegestaan. Na het plechtig voorbijschrijden aan voor noemde herdenkingsplaats zal de omgang via Havenstraat en Raadhuisstraat tot het Raad huisplein worden voortgezet. Van 8.15 tot circa 9 uur des avonds zal op het Raadhuisplein een interkerkelijke samen komst worden gehouden. Hier zullen drie voorgangers van verschillende kerken het woord voeren. De aandacht van de ingezetenen wordt ge vestigd op de mogelijkheid de centrale plech tigheid in de Waalsdorperduinen bij 's Gra ven hage, die door alle Nederlandsche zenders per radio zaï worden uitgezonden, te be luisteren. Daar zullen de eerste „38 dooden" en de honderden, die daarna aldaar gefu silleerd werden, herdacht worden. Voor hen, die geen radio hebben of die de inter-kerke- lijke samenkomst wenschen bij te wonen, bestaal gelegenheid voornoemde plechtigheid van 7,15 tol. 8 uur nam. op het Raadhuisplein te volgen. Hierna zal, na de 2 minuten'stilte, de Koninklijke Militaire Kapel het Wilhel mus spelen, hetwelk zwijgend wordt aan gehoord. LUIDEN DER KERKKLOKKEN. Van 7.45 uur af tot 30 seconden vóór 8 uur des avonds Zjillen de klokken van alle kerken, voor Zoo ver aanwezig luiden. Het feestprogramma- voor Zaterdag namen Wij reeds in ons .vorig nummer op. mirvg en de teleurstelling duidelijk tot uitdrukking bracht De redelijkheid, de logica verdween langzamerhand en zoo kon het gebeuren dat oorlogsvrijwilli gers, die zich vlak na de bevrijding hadden gemeld en nog niet waren op geroepen, een adres richtten tot de Ne derlandsche militaire autoriteiten om hun wapens te verstrekken, opdat zij een invasie in bezet gebied zouden kun nen uitvoeren buiten de Britten en Ca- nadeezen om. Zoo kwam dan tenslotte de dag, die een eind maakte aan het leed: wapen stilstand, bevrijding, einde. De dag van de glorieuze overwinning der geallieer den was voor het Zuiden een dubbele verlossing: behalve het einde van de el lende, die vliegende bommen en gebrek ook daar dagelijks veroorzaakten, be teeken de het de verlossing uit een on draaglijke spanning, die de vreugde der vrijheid voor allen in het Zuiden had vergald; de spanning over het lot van de millioenen landgenooten, die wach ten moesten tot het uiterste en „die niet meer konden wachten, geen dag en geen uur". AGENDA VRIJDAG 3 MEI Rembrandt: De Roode Aarde (18 j.). Palace: De vierde bruidegom (18 j.). Luxor: Decem- bernacht (18 j.). Frans. Hals: Zet 'm op George. Alleen middagvoorstellingen 14 cn 18.15 (16.30) uur. ZATERDAG 4 MEI Stadsschouwburg: Jubileum-revue „Het Spaarne", 20 uur. Haarl. Kegelbond: Groot Bal o.l.v. Bi^ssine, 20 uur. Rembrandt, Pa lace en Luxór, zie gisteren, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: 14, 16.30, 19 en 21.15 u. ZONDAG 5 MEI. Stadsschouwburg: als Zaterdag. Gem. Con certgebouw: Bal van „Het Spaarne", 23 uur. Bioscopen: als Zaterdag. MAANDAG 6 MEI. Stadsschouwburg: als Zaterdag. Bioscopen, als Zaterdag. MAART 1945 Vrijdag 23: Eenheden van het 2e Brit- sche en le Canadeesche leger steken om 21 uur bij Rees en even later bij Xantei en Wesel den Rijn over. De laatste stappei op den langen, moeizamen weg naar onze bevrijding! Vrijdag 50: Ruhrgebicd geïsoleerd; Ame rikanen voor Heidelberg, met verliezen van hoogstens 140 man per dag. APRIL Dinsdag 3: Enschede bevrijd. Nieuw of fensief tusschen Nijmegen en Arnhem ge. meld. Cassel capituleert telefonisch. Rus sen vlak voor Weenen en Bratislava. Vrijdag 6: Eerste mededeelingen over de activiteit van weerwolven in Duitsch- land. Zondag 8: Geallieerde parachutisten over een uitgebreid gebied in Noord-Nederland voor de oprukkende troepen neergelaten. Dinsdag 10: De eerste trein rijdt over de dubbele vaste stalen spoorbrug over den Rijn bij Wezel, die de Amerikaansche genie in 5 dagen en 3 uur tijd heeft ge bouwd. Een uitrukploeg der Ondergrondsche heeft bij wijze van waarschuwing eenige salvo's gelost op arbeiders, die thans nog bereid waren, in opdracht van den bezet ter de Gravensteenenbrug te Haarlem af te breken. Donderdag 12: Franklin Delano Roose velt, 32e president der Ver. Staten van Amerika, op 63-jarigen leeftijd tengevolge van een bloeduitstorting in de hersenen overleden. Harry S. Truman is zijn op volger. Zondag 15: Geallieerde troepen in Gro ningen, Apeldoorn, Zwolle en Meppel doorgedrongen. Thuis en aan de fronten wordt door de Amerikanen 5 min. stilte in acht genomen ter nagedachtenis van Roosevelt, die heden bijgezet wordt. Zaterdag 21: Voor het eerst uitgebreide gegevens gepubliceerd over de concen tratiekampen Buchenwalde, Celle, Belsen, Nordhausen, enz. Zwarte handel in groente bereikt een maximum: 10.— voor een bloemkooltje, 3.voor een K.G. spinazie. 15 MEI 1940 - slechts matig. EEN INTOCHT. De belangstelling voor het nieuwe was 8 MEI 1945 OOK EEN INTOCHT. Een heele uitbundige bevolking wacht op kennismaking met de Canadeezen* Ca Montparnasse naar Den Bosch In s-Hertogenbosch heeft men een origineel bevrijdingsplan, dat het gedeelte van de stadbekend als „De Pijpeen Franseh cachet wil geven. De volksbuurt wordt getrans formeerd in een afgietsel van de Parijsche stadswijk. die zoo'n wereldnaam heeft gekregen. Alle straten van „De Pijpkrijgen Fran- sche namen, wan. neer Zaterdag de bevrijdingsfeesten over het oude den Bosch slaan. Het geheel staat onder de bekwame lei ding van een aantal artisten uit de wijk zelf. Aan het eind van de fees ten wil men een „Reine de Mont parnasse" kiezen. Musette-klankeh en midinette-voetjes trippelen straks door de Bossche straten, het zal een schoone dag worden, madammeke Woensdag 35: Boodschap van gen Eisen-' hower aan de Duitsche bezetting van Westelijk Nederland, waarin hij het uit werpen van levensmiddelen voor de bur gerbevolking aankondigt. Donderdag 26: Om 16 uur te Torgau aan de Elbe contact tusschen Russen en Ame rikanen; verklaringen naar aanleiding daarvan in de drie groote hoofdsteden. Zondag 29: Eerste voedselpakketten (600 ton) in de nabijheid van Rotterdam, Den Haag en Leiden uitgeworpen. Mussolini ter dood veroordeeld en geëxecuteerd. Nieuwe Oostenrijksche regeering gevormd onder leiding van den socialist Karl Ren ner. Hardnekkige capitulatiegeruchten en -berichten duiken van vele zijden op. MEI Maandag 1: De Reichsrundfunk maakt Hitler's dood bekend. Rotterdam's haven, 10 uitwerpplaatsen en een straatweg vrij gegeven voor voedselaanvoer. Dinsdag 2: Berlijn gevallen. Grosz-admi-' ral D.önitz „Führer" van het Duitsche volk. Von Ribbentrop te elfder ure afgezet. Eerste lévensmiddelenaanvoer door de lucht bij Haarlem en Amsterdam. Vrijdag 4: Om 20 uur wordt het eerste bericht over de radio opgevangen omtrent de capitulatie der Duitsche troepen in Nederland, N.W. Duitsehland en Denemar ken tegenover veldmaarschalk Montgo mery. Zaterdag 5: Na doorfuifden nacht en een zwaren hongerwinter geen bijltjesdag. Veel vlaggen en opgewekte gezichten. De voedseltoestand is zorgerlijker dan ooit, maar de goede vooruitzichten doen de moeilijkheden van het oogenblilc vergeten. .Maandag 7: Duitschlands onvoorwaar delijke capitulatie om 02.41 uur te Reims door generaal Gustav Jodl geteekend. Mobilisatie der Binnenlandsche Strijd krachten in Nederland. Dinsdag 8: Victory in Europe day. (V. E. dag). De eerste Canadeezer. in Haarlem: Jeep no. 31.587.641 van No. 78 Canadian Provost Corps B-section met lance-corpo ral Jack Gordon achter het stuur. Nederlands Volksherstel treedt in werking Zondag 13: Het eerste Canadeesche dé filé te Haarlem, op het Verwulft. Op het pleintje aan den grooten weg staat een vierkant ding, een transforma torhuisje van groen en schilfers rood, die daar brutaal doorheen schemeren. Drie mannen staan er bij met bleeke gezichten. Zij staan in de zon van een vroegen Mei morgen. Het is de morgen van den vijfden Mei 1945. Daar is in de hoofden van die drie èen groot geluid doorgedrongen uit een ra diootje in een zeepkist. Dat trouwe ont- vangertje heeft zich gisteravond en nu weer dwars door een luidruchtig tu-du- de-lu-tu verstaanbaar weten te maken en het heeft uit Engeland gemeld, dat Neder land vrij is. vrij van den Duitscher en zijn gehate broeders, vrij Nu staan de drie bleeke mannen, zonder boord en zonder hoed, zóó uit hun luister post gekropen naast het groene huisje op hel plein. Ja, daar staan de letters, in het vroege licht: „De Duitsche troepen in Nederland en Denemarken hebben ge capituleerd!" En Montgomery heeft het gezegd en de radioHoera! Als èen groote .snik ging het eerste schuchtere .hoera" onder de pril-blauwe voorjaars lucht omhoog naar de wijdheid van onzen eigen hemel, als een hartesprong. Er zijn duizenden pleintjes geweest met transformatorhuisjes, waar het verlossen de bericht van Montgomery stond aange plakt over een doorschemerend stuk menie-rood. En er zijn duizenden bleeke menschen in de vroegte van het voorjaar met een gevoel van hard te huilen, naar de plein tjes gerend en naar de aanplakzuilen. Zij hebben het gezien, dat groote. alles om verwerpende, plotselinge: Vrij! Wat was het toen zuiver en echt, ens gevoel, het gevoel van jou, kleine jongen, dien de tranen in de oogen sprongen, het sentiment van jou, vrouw uit het volk. die haar schort te hulp moest roepen, en de bulderende lach van jou, groote man! Laten wij toch probeeren, jongen, vrouw- man, dat heerlijke, dat warme voort te dragen in de jaren, die zullen komen, het zal ons samenbinden en sterken in he'. gevecht voor den vrede. Onze bevrijding moet onze vrede wor den, anders had de zon niet meer hoeden te rijzen boven het pleintje op dien vijf de» Mei 1945. J; F.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 5