Hoe IJmuiden bevrijd werd Internationale samenwerking in de Visscherij-industrie Visscherij-Snufjes De F.A.O. smeedt de banden De afdeelmg Voorlichting van het Ministerie van Landbouw. Visscherij en Voedselvoorziening schrijft ons: De aanvoer van visch is steeds aan schommelingen onderhevig, die bepaald worden door het feit, dat de vischstand op een gegeven moment goed of slecht is. De prijsbeweging van de visscheri j - producten en de beteekenis van visoh als voedsel gaan met deze sohommelin- gen mede. Bestudeering van de oorza ken der bewegingen in de grootte der aanvoeren kan den grondslag vormen voor maatregelen, welke de daaruit voortvloeiende nadeelen wellicht zou den kunnen verminderen of geheel weg nemen. De F.A.O., de Voedsel- en Land bouworganisatie der Vereenigde Naties ("Food and Agriculture Organization of the United Nations) heeft dan ook haar aandacht gericht op deze vraagstukken, met name op den visohstand en de overbevisschmg. Het verzamelen en uit- v. Isselen van gegevens, publicaties over onderzoekingen enz. rekent de F.A.O. tot haar baak. Reeds bij de besprelcin- gen op de F.A.O.-conferentie in Octo1- ber 1945 te Quebec (Canada) was de visscherij één der belangrijkste onder werpen. In de commissie was Nederland voor wat betreft de visscherij vertegen- woordigd door Drs, D. J. van Dijk,; voorzitter van het Bedrijfschap voor Visscherij producten. Conserveering. De conserveering van de visch is een probleem, dat sterk de aandacht heeft. Voor de opkomende Nederlandsche vischconservenindustrie is liet van be> teekenis, dat Nederland niet alleen be trokken wordt bij den aanvoer, doch ook bij de verdere bewerking van visch. Dit wordt thans nog voor een groot ge deelte aan andere landen overgelaten. Het uitwisselen van gegevens, welke betrekking hebben op de behandeling van de visch, i.e. het conserveeren in glas of blik. zal derhalve ook aan de Nederlandsche v ischconserven-i ndus- trie, welke beoogt het product aan de huisvrouw in een zoo gemakkelijk mo gelijken vorm voor te zetten, ten goede kunnen komen. Een juiste opvatting van deze taak zal het vischverbruik kunnen stimuleeren. Verder openen zich perspectieven voor het verwerken van visscherij producten voor pharmaceuti- sche of industrieele doeleinden. Hier door zal aan het Nederlandsche vis- scherijbedrijf een steviger basis gege ven kunnen worden. In het buitenland wordt deze bewerking reeds in toepas sing gebracht. Arbeidskrachten. waarin tevens de binnenlandsche pro blemen hun oplossing kunnen vinden. Niet alleen op het gebied van geconser veerde en verduurzaamde visch, doch ook op het gebied van versche visch dienen zoo spoedig 'mogelijk internatio nale afspraken gemaakt te worden. Deze afspraken zullen stabiliseerend en op den duur stimuleerend op den visch- afzet kunnen werken. Tenslotte is een kwaliteitscontrole gewenscht, die zich vooral richt naar de normen, waaraan een voedingsmiddel moet voldoen in verband met den con sumentenprijs. Eerste Zweeclsclie kotter gearriveerd Zooals wij reeds eerder meldden, zou ingevolge het met Zweden afgesloten han- delstractaat een tiental Zweedsche kotters met hun vangst naar IJmuiden komen. Als eerste kwam gistermorgen aan den afslag de GG69, thuisbehoorende te Go thenburg. De aanvoer bedroeg 120 kisten, in hoofdzaak rondvisch, alles van prima kwaliteit Spoedig naar zee De Vios V heeft deze week een proef tocht gemaakt naar Amsterdam. Maandag gaat de trawler naar Rotterdam om zich aldaar te laten demagnetïseeren, waarna het schip klaar is voor de visscherij. De verbouwing van de Vios V tot trawler is in een recordtijd geschied. Op sociologisch en economisch gebied dienen onderzoekingen verricht te wor den. Over het algemeen vallen de vis- schers in normale tijden in de laagste loonklassen. Werkloosheid, dikwijls sa- ger-- De-H.fenkommand.nt zeide. dat hij Het waren natuurlijk dagen vol span ning, die eerste dagen van Mei. Er zat iets in de lucht. Uit de berichten van Engeland bleek duidelijk, dat het eind van den oorlog spoedig verwacht kon worden: De B.S., die beschikte over een kern van onge veer honderd man, had reeds haar maatregelen getroffen. Alles was tot in de puntjes georganiseerd, de posten waren verdeeld en voor elke sectie was een sectie-commandant aangewezen. 4 Mei! Dag van den vrede. Er werden al vlaggen uitgestoken, er was vreug debetoon. Op advies van de Nederland sche regeering in Londen wei-den de Ivlaggen later weer ingehaald. Zoolang de Duitschers nog aanwezig zijn kun nen moeilijkheden verwacht worden. Ook niets doen, wanneer misschien een enkele Canadeesch tank zich mocht vertoonen. Wachten met uiterlijk vreug debetoon tot. de eerste geallieerde le gergroep aankomt. De B.S. had de order wanneer de klok van het Patronaatsgebouw geluid wordt moeten de posten betrokken wor den. Op het afgesproken sein konden de wapens in ontvangst worden genomen. In den morgen van den 5en Mei kwam de B.S. in het geweer. Het eerst werd het politiebureau bezet. Daar wa ren geen Duitsohers, maar N.S.B.-poli tiemannen. die zich zonder verzet over gaven, tot spijt van de B.S. Die had gaarne het zaakje uitgevochten. Nadat het politiebureau bezet was, werden ook de andere wachtposten uit gezet. Een der sectie-commandanten kreeg de opdracht, de sluizen te bezetten. Men vreesde, dat de ondeskundige Duitschers hier wel eens ..brokken" zouden kun nen maken. De sectie-commandant vervoegde zich bij de Hafenkommandant. „Was wollen Sie?" „De sluis bezetten". „Wofür?" „Kans op vernieling door de bur- voor. Een betere soholing van de ar beidskrachten in het visscherij bedrijf van hoog tot- laag is een noodzakelijke eisch. Een ander onderdeel, dat grondig bekeken moet worden, is het productie apparaat zelf. nl. de schepen en netten. Door uitwisseling van gegevens zal men kunnen komen tot vaststelling van het type schip, dat de eerstvolgende 20 ja ren het meest rendabel geëxporteerd zal kunnen worden. Afzet. De F.A.O. zal zich voorts bezig hou den met het besiudeeren van het groote verschil, dat bestaat tusschen den prijs van visch bij den aanvoer en dien bij verkoop aan den consument. Gebleken ts. dat Nederland op het gebied van den afzet zeer veel voor is op andere landen. Verder zullen internationale overeen komsten betreffende den afzet van vis scherij producten alleen kans van slagen hebben, intjien tegenover de internatio nale regeling een nationale kan worden geplaatst, welke de uitvoering van de eerstgenoemde mogelijk maakt orders had, de sluizen te blijven bezet ten totdat de Canadeezen waren ge komen. We zullen zorgen, aldus de Duitsche officier, dat de burgers van de sluizen gehouden worden. „Wieviel Manner haben Sie?" '1500 Of ze gewapend waren. En waar ze de wapens vandaan hadden? Om het damkampioenschap van ÜJmuiden Zaterdag en Zondag zullen de wedstrij den worden voortgezet. Dan spelen tegen elkaar (4e ronde): LarosDixhoorn. E Boer—Ligthart, Suyk—Postma. Dukel- Krikke. Zondagmorgen 10 uur in het clublokaal 5e ronde met: KrikkeSuyk. Ligthart- Dukel, DixhoornPostma. Ned. Hervormde Gemeente Ds. J. v. d. Berg, Ned. Herv. predikant te Vlijmen, heeft het beroep in de vaca ture ds. L. Lagerweij aangenomen. Scheepvaart 2 Mei aangekomen: Alf, van Narvik (voor H.O.); Dione, van Caen (voor H.O.); Thrianta. van Londen; Frlso (bijlegger), van Paddington naar Kopenhagen. 2 Mei vertrokken: Heire, naar R'dam; Stal, naar Methü (van H.O.); Paris, naar Barry (van H.O.). MARKTBERICHT SCIIEVENINGEN. Met versche visch waren Donderdag te Scheveningen aan de markt 4 motorlog- gers. 1 kotter en 70 kustvisschers. De prij zen waren: tong 44—58; klein middel schol 9.80—14.10: schol 2, 10.98—14.40; schol 3, 8.8010.60. Heffing op den groothandel in zeevisch Vele groothandelaren in zeevisch leve ren een groot gedeelte van de op de aan- voerplaatsen langs de Noordzee aange voerde zeevisch en versche haring onmid dellijk ter plaatse af aan kleinhandelaren en vischverwerkende industrieën. Veelal behoeven zij bij dezen verkoop geen bij zondere handelingen of werkzaamheden te verrichten, In verband hiermede acht het Bedrijf schap voor Visscherijproducten het niet juist hen in het bezit te stellen van de volle winstmarge, waarop zij, ingevolge de prijsvoorschriften voor zeevisch. ten hoogste aanspraak zouden kunnen maken. Deze marche is o.m. gebaseerd op leve ring-franco plaats van bestemming. Een bedrag voor vracht van 21. ets. per K.G. is daarin begrepen. De groothandelswinst marge wordt nu gereduceerd tot 2.25 per 50 K.G. Bij Verordening heeft het Bedrijfschap bepaald, dat de groothandel over sedert 1 Januari 1946 verhandelde hoeveelheden zeevisch en versche haring eer. heffing verschuldigd is ten bedrage van de groot- har.delswinstmarge. verminderd met boven genoemd bedrag. Het Bedrijfschap kan ontheffing verleenen. al dan niet onder bepaalde vast te stellen voorwaarden. Deze „Heffingsverordening Groothan del in Zeevisch" werd gepubliceerd in het Voedselvoorzieningsblad van 30 April 194G. Marktbericht van Donderdag De aanvoer bedroeg 127400 K.G., waar onder 77000 K.G. schol. 2680 K.G. poontjes, 14.400 K.G. wijting, 15200 K.G. kabeljauw. 19360 K.G. schelvisch. 5000 K.G. schar enz. Nu de prijzen voor 27, 29 en 30 April zijn vastgesteld, konden de besommingen van die dagen uitgerekend worden van eenige trawlers, 17 loggers en 130 kustvisschers. Over het algemeen waren de besommingen lager dan voorheen: trawlers beneden 10-000, loggers gemiddeld 3000; kust visschers «eer uiteenloopend. Natuurlijk; wapens hebben we van Engelsohe vliegtuigen gekregen. De sectie-commandant had zich ge presenteerd als afgevaardigde van het geallieerde opperbevel. Zoo kwam de voorloopige overgave tot stand en kwam de B.S. iheel rustig en zonder bloedvergieten aan de maoht. De Duitschers waren heel kalm. Op 8 Mei kwamen de Canadeezen in de gemeente. Hoe ze ontvangen werden, behoeft hier niet te worden verteld. Iedereen weet zich deze historische ge beurtenis te herinneren. De CanatLeesche commandant stelde zich direct met het commando der B.S. in verbinding, verschafte wapens en deelde orders, voedsel en sigaretten uit. Het waren schoone dagen, die eerste dagen van Mei. Die vergeten we nooit. E.V.C. en de bedrijfsgroep papier - Voor het personeel van de Papierfa briek werd Donderdagavond door de Eenheidsvakcentrale, afdeeling Beverwijk, een bijeenkomst gehouden in het ontspan ningslokaal van de Java-Deurenfabriek. De heer R. Meyer, voorzitter, betreurde de geringe belangstelling, doch weet deze aan andere belangrijke- bijeenkomsten. De heer H. Hennink, hoofdredacteur van „Werkend Nederland" besprak de verhouding van loonen en prijzen en wees er op, dat de EVC op de bres staat voor de opvoering van de loonen, waar door conflicten niet kunnen uitblijven, hoewel men liever geen stakingen ziet ontstaan. Maar de andere vakbonden po gen aan deze conflicten afbreuk te doen. De EVC heeft nimmer geschroomd achter de stakers, die het recht aan hun kant hebben, te gaan staan, daar zij als de stoottroepen voor vernieuwing van so ciale voorwaarden worden beschouwd. Spreker wekte de arbeiders op tot de EVC toe te treden. Namens het hoofdbestuur sprak de heer Sindorf over de EVC-ontwerpregeling voor loonen en andere arbeidsvoorwaar den voor de papierfabrieken. In deze bedrijfsgroep is zoo zei hij gebleken, dat nog heel wat te verbeteren valt aan de huidige toestanden en ver houdingen. De EVC werkt thans aan een landelijke collectieve Arbeidsovereen komst voor de papierverwerkende indus trie, welk ontwerp door het economisch EVC-bureau is opgemaakt. De hoofdza ken van deze C.A.O. bestaan uit het te rugbrengen van het aantal loonklassen tot hoogstens drie voor vak-, halfge- schoolde- en ongeschoolde arbeiders. Het tariefstelsel moet verdwijnen. D« lage loonen, de volgens de EVC ver be neden het sociale minimum liggen moe ten worden verhoogd. In principe is de oprichting van een pensioenfonds opgenomen. Voorts is de instelling van een fabriekskern opgeno men. alsook een artikel betreffende een scheidsgerecht. Voor de betreffende loonklassen zijn de volgende loonen genoemd: f 44.75; f 42.25 en f 39.75 bij een 48-urige normale werk week voor dagarbeiders, 40 werkuren voor continu-arbeiders en een 36-urige werkweek voor hen, die arbeid verrich ten in gezondheidsschadeLijke afdeelingen. De EVC zou voorts een vacantie van 12 werkdagen wenschen, waarvan zes aan een gesloten. CDLXXXIV. Eigenlijk is er in deze korte week weinig nieuws. Het is en blijft een ver warde boel in de visscherij wereld. Za terdag werd a bout portant medege deeld, dat de prijzen met 25 pet. ver laagd waren, maar toen het puntje bij het paaltje kwam. wist men klaarblij kelijk niet, welke prijzen men moest berekenen; die van Zaterdag, Maandag en Dinsdag werden eerst Donderdag morgen bekend, zoodat dien dag de be sommingen van zoo'n 150 schepen, moesten worden uitgerekend Het is toch een gekke toestand en het verwonderde me dan ook heelemaal niet, van een viscbhandelaar te moeten hooren, dat er geen aardigheid meer aan is. Zoo sukkelen we maar een beetje door. Er komen nu Zweden aan de markt, die er voor zullen zorgen, dat er nog wat meer schol aan den af slag komt. De eerste kotter was Don derdagmorgen binnen. Zoo ik hoor, zijn de binnenkort ge reedkomende pakhuizen toegewezen. En we kregen daarbij een situatie, die deed denken aari. de distributie van schoenen; millioenen gegadigden voor ongeveer evenveel honderdduizenden paren schoenen. Die niets krijgt is onte vreden. Voor de pakhuizen waren er natuurlijk ook veel meer gegadigden dan er pakhuizen te ver-geven waren. Die er naast stonden, waren natuurlijk ontevreden. Het ging naar verhouding van de punten der gegadigden geen vischpakhuispunten, maar punten, die de porties van de Vakgroepleden bepa len. De grootste puntenhouders hadden de meeste kans. Dat is natuurlijk cor rect, maar zoo Icon liet gebeuren, dat iemand, die jarenlang een pakhuis heeft gehad, moest wijken voor iemand, die er nooit een bezat, alleen doordat het slachtoffer in de basisjaren minder za ken heeft kunnen doen. Het is moeilijk, het iedereen naar den zin te maken. Ook in het visscherijbedrijf. Voor vandaag wil ik het hierbij laten. PIETERMAN. De Rijnstroom in Engeland De stoomtrawler Rijnstroom is met een groote vangst, waaronder veel tong. in Grimsbv aan de markt geweest en be- somde daar 18.000. De trawler is in IJmuiden binnen en moet eenige repara ties ondergaan. De Olympia werd niet gelost. De Olympia heeft getracht een vangst van 5000 K.G. tong in Lowestoft aan den man te brengen. Dit ging echter niet door. daar de trawler niet gelost mocht worden, zoodat men genoodzaakt was naar IJmui den te stoomen. Donderdag was de Olym pia hier aan den afslag. Tooneeluitvoering D.B.O. De tooneelvereeniging D.B.O. geeft Don derdag 9 Mei a.s. in Thalia een opvoering van het stuk van J. v. d. Heiden en Henlc Bakker, getiteld: „Vrijdag de dertiende". De regie is in handen van den heer J. Kok. Na afloop is er bal onder leiding van Toon Nierop. Medewerking verleenen het dansorkest de „Vibrohecos" onder leiding van D Brouwer en Eddy v. d. Heuvel, zang, Voetbal van Zondag De Stormvogels hebben zich tegen Blauw Wit dapper geweerd, zoo dapper zelfs, dat de Amsterdamsche overwin ning aan een zijden draad heeft ge hangen. 't Zat de blauw-witten ook in deze ontmoeting weer niet mee en juist, waar hun aanval een schutter van beteekenis ontbeert, mochten zij Fortuna wel eens op hun hand hebben. Zondag trekken ze naar DHC. Door hun nederlaag van Zondag j.l. tegen DFC zijn de Delftenaren voor de boven ste plaats vrijwel uitgeschakeld. Mis schien ligt hierin de kans voor de Vo gels om althans één puntje te bemach tigen. den haast zeggen: natuurlijk van T.O.G., maar.o.i. houdt deze kleine nederlaag (10) een belofte voor de toekomst in: Een club, welke tegen deze sterke, leidende Amsterdamsche club zulk een resultaat weet te bewerkstel ligen, kan meer dan verliezen. Die zou bijv. tegen Zeeburgia wel eens kunnen gelijk spelen. Velsen krijgt bezoek van U.V.S. Eenige weken geleden gaven we den Leidenaars nog een goede kans op de bovenste plaats, doch thans zullen zij zelf wel niet meer in een kampioen schap gelooven. Velsen heeft dan ook een goede kans om haar in Leiden ge leverde prestatie (22) te herhalen of misschien zelfs te verbeteren. De hoop in de Kinheim-harten is weergekeerd nu HRC Zondag j.l. van het dappere DEM met 32 heeft ver loren. Wel staan de Kinheimers nog 3 punten bij HRC ten achter, doch in de 3 resteerende wedstrijden is nog alles mogelijk. Zondag a.s. spelen de Kinheimers tegen HFC. The good old verloor on verwacht met 20 van DTS, doch is nog niet geheel kansloos. Het belooft dus een spannende strijd te worden. O.i. heeft Kinheim de beste kansen. De prestaties van de wisselvallig spe lende Terrasvogels bevinden zich mo menteel meer in dalende lijn. Ze kun nen echter vrij rustig zijn. want hun oositie is niet van dien aard, dat onmid dellijk gevaar dreigt. Toch zullen ze er goed aan doen Zondag tegen ADO. dat een der candid aten voor de onderste plaats is, de zaken serieus aan te oak- ken. DHC krijgt de volgende Stormvogels- ploeg tegenover zich: Kraak; Haak. Schippers: Goedhart. Van Gemert. Van Dongen; Meyer. Hermans, Van Pel. De Boer. Van der Kuyl. Terrasvogèls komt als volgt uit: d. Bosch: De Ruvter. Röbken; Zaal, Dordmunt, Kraak; Tabernal. De Jonge Jr.. Akkerman. Schoon. D" Sr. Afhalen schoenenbonnen De bewoners van IJmuiden. Velsen (dorp) en Driehuis, die in aanmerking komen voor een schoenenbon. kunnen deze halen op: Maandag 6 Mei de letters A t.m. G en Dinsdag 7 Mei de letters H ?.m. Q. ten kantore van den distributie- dienst aan den P. J. Troelstrawee. Zondagsdienst der artsen Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Maan dagmorgen 8 uur hebben dienst de artsen J. v. Leusen en A. A. Oosterwük Zondagsdienst der apotheken Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeër- weg.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6