IJmuider Courant Het Fransche volk aeciaeipt de qxaitduiet De perikelen van onzen Parijsche conferentie op critiek punt <BOe Jaargang No. 48321 Bureaux: Kennemerlaan 154, ÏJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteurlïobert Peereboom Maandag 0 Mei 1946 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 cl', per kwartaal f 4. Nederlaag der linksche partijen Gisteren heeft het Fransche volk een van de meest sensationeele politieke beslissingen genomen, waarvoor het na de beëindiging van den oorlog is komen te staan: Het heeft zijn stem uitge bracht over de nieuwe grondwet, die eind April door de constitueerende ver gadering met een kleine linksche meer derheid was aanvaard en het heeft dit grondwetsontwerp verworpen, zoodat de tijdroovende en moeizame arbeid tot opstelling van het ontwerp, dat door tallooze amendementen werd gewijzigd alvorens het werd voorgelegd aan de volksvertegenwoordiging, voor niets is geweest. Het geheele gigantische werk zal opnieuw moeten worden aange vangen, doch thans onder gewijzigde politieke verhoudingen, daar het refe rendum duidelijk heeft aangetoond dat een groot deel van het Fransche volk het linksche kamp heeft verlaten en dat de linksche meerderheid in de As semblee niet meer steunt op de massa. Volgens Radio Parijs zijn gisteren in totaal ruim 19 millioen stemmen uit gebracht. Corsica niet meegerekend. Hiervan stemden 10 millioen 670 dui zend „neen", dus tegen de grondwet, en 9 millioen „ja". De uitslag van Cor sica kan dit resultaat niet merkbaar veranderen. In Parijs, Nice en Straats burg stemde de meerderheid tegen, in Ontruiming van Perzië voltooid Veiligheidsraad komt Woensdag bijeen Woensdagavond om acht uur komt de Veiligheidsraad weer bijeen, met eenige punt op de agenda de Iraansche kwestie. Men verwacht dat een offi- cieele verklaring van de Iraansche re geering dat alle Russische troepen Iran hebben verlaten, het den raad mogelijk zullen maken de kwestie te laten val len. Er is niet bekend of Rusland rap port zal uitbrengen. Een Britsch zegs man zeide echter dat indien berichten uit Teheran dat de Russische evacuatie voltooid is door Britsche en Amerikaan- sche waarnemers bevestigd worden, de raad weinig anders kan doen dan de kwestie te schrappen, aldus Un. Press. In de Vereenigde Staten is officieel bericht ontvangen dat alle Russische troepen heden, de gestelde datum, waar schijnlijk uit geheel Iran teruggetrtok- ken zuilen zijn. Zoowel het Amerikaan- scbe ministerie van Buitenlandsche Za ken als de Iraansche ambassadeur Hoes sein Ala zijn door de berichten der laat ste dagen gerustgesteld en er van ver zekerd dat de Sovjet-unie haar belofte van ontruiming van Iran geheel zal ver vullen. Geruchten rond Victor Einanuel Naar het Fransche persbureau AFP meldt, zou koning Victor Emanuel van .Italië besloten hebben afstand te doen van den troon en zich naar Portugal be geven, De acte van aftreding zou Zondag avond worden onderteekend. Franco weigert Degrelle uit te leveren Minister van Buitenlandsche Zaken Spaak heeft in de Kamer van afgevaar digden bekend gemaakt da t België van plan is er bij de UNO een klacht over in te dienen dat Spanje weigert den rexistenleider T-eon Degrelle die zich momenteel in Spanje bevindt uit te le veren. Spaak zeide dat de regeering van den achtsten Mei 1945 tot den tienden April 1946 alles gedaan heeft om van Spanje de uitlevering van Degrelle te verkrijgen. Onder andere werd op het feit gewezen dat Degrelle zonder papie ren in Spanje is gekomen en daarom naar België behoort terug te lceeren, doch de Spaansche regeering weigerde haar instemming te betuigen. Welk een verrassing was hel voor de Haarlemmers, toen tegen de helder blauwe lucht en onder de oranjezon Zaterdagmiddag twaalf glanzende Lancasters over hun stad vlogen. Het geronk van de machtige motoren riep velen naar buiten en menigeen voelde een weerklank van de her innering uit de donkere dagen van 1945, toen diezelfde machines hun zegen over Holland uitstrooiden. Hoewel de vlucht boven Haarlem niet volgens programma geschiedde is de muziek van de motoren een gedenkwaardige aanvulling van de twee feestdagen geweest. Marseille voor de grondwet. Ook de stad -Vichy heeft „neen" gestemd, Het aantal stemgerechtigde kiezers bedroeg 24y2 millioen, waarvan er dus ongeveer 85 procent zijn opgekomen, wat voor Frankrijk een'record betee- kent. In den vroegen avond van den stem dag waren de linksche waarnemers zeer optimistisch ten aanzien van den uit slag, daar zij konden constateeren dat een groot percentage der stemgerech tigden niet was opgekomen. Doch in de laatste uren van de stemming versche nen steeds meer achterblijvers, zoodat tèns'lotte de balans haar de „neen" stemmende zijde oversloeg. DE DISTRIBUTIE Met ingang van heden behoeft het publiek voor het doen repareeren van schoeisel met rubber zolen en rubber hakken, in welken vorm ook, geen bonnen meer in te leveren. De schoenhersteller dient uitsluitend voor reparatie met leder de reeds door het C.D.K. voor schoenreparatie-doelein den aangewezen of nog aan te wijzen bon nen te eischen. Hij is echter gerechtigd voor reparatiewerk, dat bij verschijning van deze publicatie reeds in bewerkins was gegeven en dat daarna wordt afge leverd, het voorgeschreven aantal bon nen in ontvangst te nemen, ongeacht of de onderhavige reparatie met rubber, dan wel met leder is geschied. De noodhulp-ziekenhuizen te Haarlem Met den houw wordt begonnen. Eenigen tijd geleden deelden wij mede, dat de ziekenhuisruimte te Haarlem uit gebreid zal worden, doordat de beschik king verkregen kon worden over barak ken. Elke barak is ingericht voor 18 pa tiënten. De Mariastichting krijgt 3 barak ken (een 4e voor verpleegsters) en het Diaconessenhuis 1 barak. „Eikengaar- de" in Aerdenhout, het filiaal van het St. Elisabeth Gasthuis voor lijders aan tuber culose heeft reeds 2 barakken gekregen. In totaal gaat de ziekenhuisruimte te Haar lem dus met 6 keer 18 bedden vooruit, dus totaal 108, Me den bouw van de barakken bij de Mariastichting en het Diaconessen- huis wordt dezer dagen een begin ge maakt. Vermoedelijk zal daarmee onge veer 3 maanden gemoeid zijn, H.et zal ongetwijfeld voldoening geven als alle barakken in gebruik genomen kunnen worden, want de wachtlijst voor patiënten die in de Haarlemsc'he zieken huizen opgenomen willen worden is weer gestegen tot over de 900. Prinses Juliana sprak tot de Jeugd Aan het slot van tie herdenkingsplech- tïgheden van de bevrijding heeft Prinses Juliana zich per radio tot het Neder - landsche volle en in het bijzonder tot de jongeren gericht. De Prinses herinnerde aan het werk, dat talrijke jongeren in de illegaliteit verricht hebben. De jeugd van omstreeks twintig jaar heeft zich doen kern:en als een jeugd, waarvan de geest niet bedor ven kon worden door de Duitsche over weldigers, iets wat van het hoogste be lang is voor ons volk. Thans zijn velen teleurgesteld door den gang van zaken na de bevrijding. In den bezettingstijd hebben zij geleerd snel te handelen en te beslissen-, en thans gaat alles, volgens hun gevoel, zoo langzaam. Daardoor is een drang naar het buitenland ontstaan. Het land, waarvoor zij vijf jaar lang ille gaal gestreden hebben, is hun thans te klein geworden. Veel beter deden de jonge menschen echter, indien zij in Nederland bleven, omdat Nederland hen zoo dringend noodig heeft. Ook richtte de Prinses zich tot de meisjes, bij wie eveneens deze drang naar het buitenland bestaat. Zij spoor de deze aan, op haar terrein mede te werken aan den opbouw van Neder land. De Indonesische radiostations Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat op in Oost- en Midden Java gehou den conferentie besloten is een eind te maken aan onverantwoordelijke en op hitsende uitzendingen. Tot nu toe waren de uitgezonden nieuwsberichten afhankelijk van de per soonlijke gevoelens van de leiders dezer stations, Daar de sprekers vaak geen gebruik konden maken van betrouwbare nieuws bronnen, leidde dit tot een uitzending die tegen de wenschen der erkende Indone sische leiders inging. Op de conferentie is besloten dat Djokjakarta het centrum zal worden van de uitgifte van nieuws en politieke commentaren onder controle van den minister van voorlichting. Het woord is aan. Mr. C, Bake: Er is meer tevredenheid onder de katten dan onder de menschen. Zaak Arnold Meijer komt binnenkort voor Op last van den directeur-generaal vocs Bijz. Rechtspleging is Arnold Meyer over gebracht naar het Huis van Bewaring te 's-Hertogenbosch. De behandeling vat» zijn zaak voor het Bijz. Gerechtshof al daar kan binnenkort worden tegemoel- gezien. Havenstaking in Amsterdam en Rotterdam Zondagmorgen heeft de E.V.C. onder de havenarbeiders van Rotterdam een schriftelijke stemming gehouden over de vraag, of de solidariteitstaking met de zeelieden al of niet doorgezet moet worden. Volgens het bestuur der E.V.C. was het resultaat van deze stemming ala volgt. Deelgenomen werd door 2507 ha venarbeiders. Hiervan spraken 2119 ziel» uit voor doorzetting van de staking, te gen doorzetting 377, blanco 5 en ongel dig 6 stemmen Als gevolg van dezen uitslag wordt de staking der havenarbeiders hangende de besprekingen met de regeering dus voortgezet. De toestand in de Amsterdamsche ha ven Is stationnair. Het conflict bevindt zich nog steeds op het doode punt. Een achttal schepen ligt op lossing te wach ten. Geen gratie voor Mussert De minister van Justitie maakt bekend, dat door de Koningin het gratieverzoek, ingediend ten behoeve van ir. A. A. Mus sert, is afgewezen. internationalen handel Van de zijde van het ministerie van Han del en Nijverheid is de Nederlandsclie pers dezer dagen voorgelicht over de interna tionale handelsbetrekkingen, die ons land op dit oogenblik onderhoudt. Met acht Europeesche landen heeft Ne derland reeds handels verdragen afgesloten, te weten met Fnmkrijk, België, Zwitser land, Tsjecko-Slowakije, Portugal en de drie Noordsche landen. In :ii)4<> zal uit deze staten voor G25 millioen worden geïmpor teerd, Hiertegenover staat een Nederland sclie 'export van f 400 millioen. Byrnes twijfelt aan mogelijkheid tot overeenstemming Politieke waarnemers te Parijs zijn van meening dat de Parijsche confe rentie snel naar een crisis gaat, die zal beslissen over de vraag of de proble men, die op de agenda staan, zullen worden opgelost door de „Groote Vier" of door een eenzijdige regeling van enkele der mogendheden buiten de bondgenooten om. Het .is in wezen de samenwerking tusschen de groote mogendheden en de komende vredesconferentie, die op het spel staan, zoodat een mislukking van de besprekingen zooals die thans voor mogelijk wordt gehouden, verregaande consequenties zou hebben voor de posi ties der landen tegenover het thema „internationale samenwerking". Tien dagen na haar opening is de con ferentie nog zoover van een overeen stemming verwijderd, dat minister Byr nes reeds openlijk zijn twijfel over de mogelijkheid van een accoord ten aan zien van de Italiaansche kwestie heeft te kennen gegeven door voor te stellen dat de vier mogendheden hunne wapen stilstandsvoorwaarden aan Italië op eigen gelegenheid zouden herzien en opneuw vaststellen. Zondag hebben de vier ministers niet vergaderd. Men neemt aan dat het uit stel, dat op verzoek van Byrnes werd overeengekomen, bedoeld is om de mi nisters gelegenheid te geven hun regeerïngen te raadplegen teneinde een compromis oplossing te trachten te vinden. De grenskwestie. Vrijdag werd de Italiaansche grens kwestie behandeld in tegenwoordigheid der Italiaansche en Joegoslavische dele- faties. Deze waren het er over eens, dat et rapport van de commissie der vier groote mogendheden inzake de Ita- liaansch-Joegoslavische grens ethnolo- gisch juist is; door beide landen werd echter verzocht de economische verwik kelingen der grenskwestie aan een na der onderzoek te onderwerpen. Karde- lej, dé vice-premier, van Joego-S'lavië, beschuldigde de leden der commissie van deskundigen ervan, de feiten on juist te hebben voorgesteld om een compromis-grens te vinden. De Italiaansche minister-president, de Gasperi, gaf vervolgens een uiteen zetting van het Italiaansche standpunt. Naar van gezaghebbende zijde wordt vernomen is er geen beslissing geno men ten aanzien van de Italiaansch- Joegoslavische grénskwestie. „Het fascisme heeft een zoodanige verbittering tusschen de Italianen en Joegoslaven teweeggebracht, dat zij onmogelijk onder dezelfde regeering kunnen leven", aldus zeide volgens Un. Press, een Amerikaansch lid van de commissie, die een onderzoek naar de grenskwesties heeft ingesteld. Hij zeide, dat de grenslijn, die door Joegoslaven gewenscht en door de Russen onder steund wordt, 550 a 600 duizend Italia nen onder Joegoslavisch bewind zou brengen. Anderzijds brengt de door de Amerikanen voorgestelde grenslijn een nog grooter aantal Joegoslaven onder Italiaansch bestuur. Dit laatste vindt zijn oorzaak in den grooten omvang der Joegoslavische minderheden in de groote 'steden. De voorstellen der Ame rikanen, Franschen en Engelschen in zake de grens loopen vrijwel parallel, het Russische voorstel is ongeveer iden tiek met de Joegoslavische eischen. De genoemde zegsman betwijfelde of de argumenten, die de vertegenwoordigers van Italië en Joegoslavië aan de minis ters van buitenlandsche zaken te Parijs zullen overleggen, eenig effect zullen sorieeren. De handel met Engeland ondervindt vrij groote moeilijkheden, daar dit land alleen die Nederlandsche goederen wil betrekken, die'als luxe worden beschouwd. De overbe laste Engelsche industrie kan Nederland nog lang niet voorzien van hetgeen ons land noodig heeft. Dit laatste symptoom doet zich eveneens voor ten aanzien van Amerika, De kwestie Duitschland is een pro bleem op zichzelf. Ondanks de voedsel- schaarschte daar, Is Nederland niet in. staat zijn toenemend overschot aan groenten. Oostwaarts te exporteeren. Het economische verkeer met Duitsch land wordt buiten ons om geregeld door het „Allied Control Council". Bo vendien belemmert de Chiiieesche muur die rond Duitschland Is opgetrokken een spoedig herstel van het Europee sche handelsleven. Zeer gunstig steekt hierbij af onze eco nomische verhouding met Canada, Dit land legt den toenemenden Nederlandschen ex port geen enkele belemmering in den weg. Ten opzichte van de betrekkingen met de Oostelijke Europeesche landen zeide de woordvoerder van het ministerie van Han del en Nijverheid, dat men hoopt, binnen kort een handelsverdrag met Rusland als afgesloten te kunnen beschouwen, bespre kingen met andere landen zullen zoo spoe dig mogelijk plaats hebben, Minder brood en vet In Den Burg heeft minister Manshoit gewaagd van het groote tekort aan graan, in de geheele wereld, dal men niet heeft kunnen voorzien en dat in ons land reeds heeft geleid tot een vermindering van het wekelijksch broodrantsoen van 2800 tot 2-100 gram. Misschien zal het zelfs noodig zijn het rantsoen terug le brengen op 2100 gram per week. In dit geval zou de regeering er naar streven, de rantsoenen van andere voedingsmiddelen, zooals suiker en vleescli eenxgszïns te verhoogen, opdat de totale calorische waarde van ons voedselpakket niet zou dalen. F,en consequentie van het tekort aan veevoeder zal zyn, dat onze varkensstapel zich niet zal kunnen uitbrei den. Het vcttekort, eveneens een interna tionaal verschijnsel, is zoo ernstig, dat ge vreesd moet worden, dat de vetdistrlbutie niet op hetzelfde peil gehandhaafd zal kunnen blijven. Deze moeilijkheden heeft de regeering niet kunnen voorzien Onze landbouw is sterk achteruitge gaan en zij staat ten achter bij het buiten land, waar de productie ls gestegen. Hier. door komt onze expoi't-mogelijkheid in het gedrang. Om aan deze moeilijkheden het hoofd te bieden, zullen er radicale maat regelen noodig zijn. De landbouw, vooral ln. het kleinbedrijf, zal spoedig worden gerationaliseerd. Dë regeering h^pf! - nen uitgewerkt voor vuil- en hervo. k,. - ling.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1