Janus Kuiper wordt 90 jaar Wijn voor visch De grootste, nog levende Blauwe Zeeridder 31 Mei 1856 werd in een klein huisje in «en Ouden Helder geboren, als zoon van Neeltje Huisman en Jan Kuiper, Janus Kuiper. Over dat huisje voerden de meeu. wen hun sierlijke glijvluchten uit in den prillen voorjaarshemel en de muziek bij deze geboorte was de zang van de zich op den dijk uitstortende branding. Ne-ventig jaar geleden werd dit kind ge boren: een kind, zooals er duizenden zijn. De wieg__was armelijk, het huisje was oud en simpel, de verdiensten van Jan Kuiper waren poover. Die Janus werd later een groot man, met en naast Dorus Rijkers de grootste Blauwe Zeeridder van de Nederlandsche stranden Hij bezat 'één eigenschap, die alle andere domineerde: hij kende geen angst, hij heeft nooit geweten wat vrees was. Da: bleek al toen hij de eerste malen mee-voer ter visscherij, dat bewees hij toen hij de eerste keeren instapte in de reödingvletten. Den Helder, dat stormnest op 53 graden Noorderbreedte, was in die jaren een val voor schepen tijdens ruw weer. Ontelbaar waren de schepen, die hier ten onder glu ten. Ieder stormseizoen opnieuw werden ze op de banken gesmeten en waren het de zeeridders van Den Helder, die uitvoe ren om te redden wat er nog te redden viel. Soms was het niets, soms waren het een paar half-verdronken menschen, soms een deel van de lading. Janus Kuiper was een reus van een kerel en ijzersterk.- Hij was onvermoeid, bij redde honderden en honderden schip breukelingen en telkens weer trok hij er Two minuten stilte. Een ontroerend moment was het, toen in het gehcèle land twee minuten stilte in acht werd genomen. Alle verkeer stond stil, het lawaai verstomde. Nederland herdacht zijn gevallenen en zijn bevrijding:. (P) De Oranje komt niet in Uniuiden Het is langen tijd twijfelachtig geweest, xvclke Nederlandsche haven dc- Oranje zou binnenloopen na de reis, die het schip thans doet. Men had gehoopt, dat de toestand van de Noordersluis van dien aard was, dat zij ïn zooverre hersteld zou kunnen worden, dat noodschuttingen met behulp van herwerken mogelijk zou den zijn. Thans is komen vast te staan, dat de schade aan de funderingen va.n dien aard is, dat aan het ingebruiknemen van deze sluis voorloopig niet te denken valt. De Oranje komt dus niet in Amsterdam, maar in Rotterdam binnen, waar het schip omstreeks 16 Mei a.s. verwacht wordt. Scheepvaart 3 Mei. Aangekomen: Ruijs van Batavia, H.M's, Tromp van Batavia, Orestes van Esbjerg, Patria van Leitb. 3 Mei. Vertrokken: Coteli naar Svens- borg, Diana naar Rdam (van de Hoog ovens). 4 Mei. Aangekomen: Zeeland van Bilbao (Hoogovens), Laurits van Hamburg naar "Wormerveer, Harsyl van Fevik. 4 Mei. Vertrokken: Deo Duce naar Ko penhagen, Amstelstroom naar Antwerpen, Alf naar Emden, Tabinta naar Batavia, Zuiderburg naar Immingham (van Hoog ovens). 5 Mei. Aangekomen: Eemstroom van Londen. City of Dublin van Dublin, Em pire Daffodil van Londen. Buitengewone ledenvergadering D.C.I3. De Damclub ÏJmuiden houdt morgen avond in Café Roval een buitengewone ledenvergadering. De agenda vermeldt eenige belangrijke punten, als bestuurs verkiezing, benoeming eerevoorzitter, be- epj-eking competitie en. bespreking feest avond. op uil als de wilde stormen schepen kapot, sloegen op de banken, op de gronden of op den dijk. Later werd hij schipper van de reddingboot en ais zoodanig heeft hij wonderen van dapperheid verricht. Hoe men het ook beschouwt: Janus Kuiper van Den Helder is een der grootste menschen- redders van Nederland in deze eeuw ge weest. Janus Kuiper vedde honderden men schen. Hij zag ze staan op de kapot geran selde schepen. Doodelijk bevreesd, wan hopig, verslagen. Hij trok 'drenkelingen in zijn boot en hij vocht met de zee zooals er naast Dorus Rijkers, zijn latere stief vader, niemand met het water van Hol land gevochten heelt. II Mei zal Den Helder zijn 90sten ver jaardag gedenken en de stad geniet het voorrecht dezen held van de Razende Bol, van de Haaks, en van al die andere ge vaarlijke plaatsen in zee bij zich te heb ben. "Want Janus Kuiper leeft in Den Hel der en hij is er niet de minste burger. 11 Mei is Janus Kuiper 90 jaar en het is goed dat het volk va.i Nederland weet wat het in de figuur van dezen zeeridder bezit. Iets méér dan alleen maar een kranigen ouden man, die met rechten rug door de straten loopt en op wiens hoofd dat mooie zilveren haar ligt. Iets meer dan alleen maar een brok wandelende historie, iets meer dan een levend symbool van het fic-re reddingswezen der lage landen. Voor Den Helder is hij een der grootste zonen van de stad, en hij is dat ondanks zijn pooverheid en zijn eenvoud. Een man. die Engelsehen en negers, Spanjaarden en Duitschers, Japanners en Noren, Hollanders en Laskaren redde en nooit eerst vroeg van welke nationaliteit ze waren of tot welk ras ze behoorden. Er was voor hem maar één ding belangrijk: er waren menschen in nood en die men schen moesten gered worden. En dus redde hij hen. 11 Mei wordt Janus Kuiper, de Koning der menschenredders, wonende in de Vai Speykstraat. 90 jaar. Den Helder en Ne derland zullen hem niet vergeten! A. v.K. Op 9 April jl. is in Parijs het handels verdrag tussschen Nederland enFrankrijk geparafeerd, welk verdrag als het be langrijkste, dat na den oorlog is afge sloten, wordt beschouwd. Op het im portprogramma komen voor metalen, chemische producten, textiel, kerami sche en pharmaceutische producten, verder goederen, die voor onzen land bouw van groot belang zijn. zooals kunstmest, landbouwwerktuigen en mo toren. De uitvoer van Nederlandsche pro ducten omvat naast zaaizaad en poot- goed, versche groenten, fokvee en bloembollen ook versche visch. De levering van versche visch aan Frankrijk moet als een tegemoetko ming van Fransche zijde worden beschouwd. Met veel moeite is het gelukt, een contingent versche zee- visch opgenomen te kijgen, waar tegenover de Fransehen een hoe veelheid wijn stelden, een product dat voor hun export van veel be lang is. De 3ohan van Oldenbarnevelt In aansluiting op ons bericht van 12 April j.l. kunnen wij thans mededeelen, dat het m.s. Johan van Oldenbarnevelt, onder commando van kapitein I. Bakker, vermoedelijk omstreeks 18 Mei a.s. van Amsterdam, via Southampton, naar In donesië zal vertrekken. Zooals reeds werd bericht, zullen de passagiers en Neder landsche troepen te Southampton worden ingescheept Weer nil Engeland terug Na een afwezigheid van zes jaar is alhier uit Engeland gearriveerd de stoom trawlerMaria R. Ommering IJM 7. SCHEEPSBERICHTEN. Tawali, 1 van Colombo: Tjisadane, 2 v. Southampton. Madoera 29 te San Fran cisco, Bengkalis 27 Aden gepass., Johan de Witt 27 van Saigon. Afscheid ds. Lagerweij Zondagmiddag heelt ds. L. Lagerweij, Ned. Hervormd predikant, met een in drukwekkende predicatie over Hande lingen 20 36 afscheid van zijn ge meente genomen. De mooie groole kerk aan de Kanaalstraat was overvol. On der de aanwezigen bevonden zich o.m. namens het gemeentebestuur de hee- ren F. P. Vermeulen, wethouder en W. Ch. Suwerink. loco-secretaris, ds. Waardenburg namens den Ring, ds. J. A. Peters van Beverwijk als consulent, alsmede deputaties van verschillende vereen igingen. Na de predikatie, waarin spreker in alle bescheidenheid er op wilde wijzen, dat hij met Paulus kon zeggen: „Ik heb niets achtergehouden, dat ik U niet zoude verkondigd hebben als den Raad Gods", volgden woorden van dank tot den Kerkeraad, den Ring, den consu lent, het gemeentebestuur en de ge meente. Spreker zeide, dat dit af scheid hem zeer zwaar viel. „Zeven bewogen jaren heb ik "hier doorge bracht", aldus de predikant. „De liefde en hartelijkheid hebben mij zeer ge troffen. Daarvoor dank, mede namens mijn vrouw". Hierna sprak de consulent, ds. Pe ters, die wees op het prachtige werk dat ds. Lagerweij in ÏJmuiden heeft gedaan. Al gaan de boodschappers, de Boodschap blijft, zeide spreker. Hij wenschte ds. Lagerweij in de stad der Eerste Synode Gods zegen toe. Vervol gens sprak de heer Stobbe, ouderling, namens den Kerkeraad en de gemeente. Deze wees op de goede verhouding tus- schen den Kerkeraad en ds. Lagerweij en prees diens fiere houding tijdens de bezetting en den zegen, die hier door zijn prediking was gebracht. Staande zong de gemeente daarop ds. Lagerweij Psalm 121 4 toe. Velen" maakten na afloop van den dienst van de gelegenheid gebruik den scheideaiden predikant de hand te druk ken. Intiem afscheid In de gymnastiekzaal van de Creutz- bergschool had ds. Lagerweij j.l. Don derdagavond in een bijeenkomst, die het karakter droeg van een gemeente avond, afscheid van de kerkelijke or ganen genomen. Ds. Lagerweij zeide in zijn toespraak tot de vergaderden, dat hij van ÏJmui den hield en zich er volkomen thuis voelde. Zelfs enkele „teere kwesties" hebben nimmer blijvend de goede stem ming geschaad. Wanneer men hem vraagt, waarom hij dan weg gaat, weet hij daar eigenlijk zelf geen antwoord op te geven. Maar God roept en vaak is de weg, dien God den mensch wijst, dien mensch niet aangenaam, maar de beste. Wat God doet is welgedaan. Spreker dankte de gemeente zeer voor haar genegenheid en liefde. In een hartelijke toespraak heeft de heer J. G. Kolkman de gevoelens der gemeente vertolkt. Dominees komen en dominees gaan, aldus spreker. Daar zit op zichzelf niéts wereldschokkends in. Maar hier is het een bijzonder geval. Ds. Lagerweij en de gemeente ÏJmui den zijn elkaar niet als schepen in een donkeren nacht gepasseerd. Integen deel. zij hebben elkaar erkend en her kend, ze wisten, wat ze aan elkaar had den. Spreker hoopte van harte, dat ds. Lagerweij nog vele iaren de fakkel van Geloof, Hoop en Liefde zal heffen. De Kerkeraad wilde ziin dank jegens den predikant in een voorwerp vastleggen, zeide de heer Kolkman, waarop hij dien een antieke koperen kroon aan bood. Vervolgens spraken nog de heeren Stobbe en K. Tijssen, resp. namens den Kerkeraad en het schoolbestuur, die uit naam van deze colleges den schei denden predikant dank betuigden. Ds. Lagerweij heeft ten slotte de sprekers bedankt. Marktbericht van Vrijdag De aanvoer bedroeg 146.700 kg waar onder 92000 kg schol, 11175 kg wijting, 2155 kg poontjes, 9565 kg kabeljauw, 4715 kg schar, 5000 kg schelviseh, 17560 kg tong, 2900 kg tarbot en griet. Besommingen nog niet bekend. Ter haringvlsscherij Op 7 Mei a.s., wanneer de haringteelt een aanvang neemt, zullen 10 loggers van ÏJmuiden uitvaren n.l de IJM 283, KW 32. KW 167, KW 44. KW 43, KW 37. KW KW 2, KW 3, en KW 175. D.H.C.—Stormvogels 0—3 BIJ DE HEKDKNKIXG VAN ONZE BEVItl.IDINC, Ken overzicht van liet imposante herdenkingsspel. dat in tegenwoordigheid van liet. I*rinselijk Paar en de Prinsesjes Irene en Beatrix in het Olympisch Stadion te Amsterdam werd opgevoerd. (1»J Kraak stopt 2 penalties. Met cijfers, die aan duidelijkheid niefe te wenschen overlaten en die een onge kende weelde 'oeteekenen voor de Vogels zijn de blauw-witten er in geslaagd van DHC ie winnen. Evenals tegen Blauw-Wit speelden de Stormvogels ook nu weer zeer enthousiast Hun backstel HaakSchipper* was thans echter heel wat trapvaster en in de voorhoede speelde vooral De Boer veel effectiever en was Meyer, die 2 doel punten voor zijn rekening nam, met schie- len gelukkiger dan tegen de Amsterdam mers. Van Gemert, die 25 minuten voor het einde moest uitvallen, was ook nu weer een nuttige stuwende kracht. DHC, bij wie v. d. Enge] weer voor het eerst meespeelde, doch niets presteerde, viel over het geheel tegen, 't Leek wel, of er over het elftal een zekere matheid lag, zulks als gevolg van het feit, dat de ploeg na de nederlaag tegen DFC tóch geen kans meer had op de bovenste plaats. Boven dien werd het gemis van.Ditmars, die niet meer voor DHC zal uitkomen, in de voor hoede zeer gevoeld. Stormvogels nam, gesteund door den sterken wind, het spel aanstonds in han den. Aanvankelijk leverde dit aanvalsspel voor de DHC-defensie weinig moeilijk heden op. doch toen Hermans even vrij gelaten werd, loste hij een vinnig schot, dat v. d. Broek in actie deed komen. Dit leek .wel voor Stormvogels een sein om de zaken nog krachtiger aan te pakken en inderdaad, na goed voorbereidend werk van Van Gemert doelpuntte Meyer (0—1) Nu waren de Vogels heelemaal niet meer te houden. Het trio GoedhartVan Gemert Van Dongen smoorde vele DHC-aanval- len reeds in de kiem en zoo noodig grepen Haak en Schippers steeds met succes in, zoodat Kraak niet veel te doen kreeg. Nadat v. d. Broek een hard schot van Meyer onschadelijk had gemaakt, moest hij direct daarop zwichten voor een kop bal van De Boer. Rust 02. In de tweede helft domineerde Storm vogels aanvankelijk weer. Van der Kuyl kreeg in deze periode zelfs een prachtkans, doch schoot met alleen v. d. Broek voor zich hopeloos naast. Toen kwam DHC eenigen tijd aan het woord. Stormvogels verdedigde echter hardnekkig, zoodat Dijkstra c.s. weinig gelegenheid tot schieten kregen. Toch hing de Stormvogels-overwinning nog aan een zijden draadje, doordat DHC 2 penalties kreeg toegewezen. Beide keeren echter wist Kraak een doelpunt te voorkomen. En toen kort daarop Meyer een voorzei van Van der Kuyl benutte, was de Stormvogels zege een feit (03). A.D.O.Terrasvogels 31 Het is een onprettige wedstrijd gewor den, één van de soort, die met goed voet bal weinig gemeen had. Vooral aan ADO- zijde werd er vaak meer op den man dan op den bal gespeeld. Toen Dordmunt zich even vergat, nadat hij door een ADO'er aan zijn beenen was vastgegrepen, werd hij van het veld gestuurd. Kort hierop moest doelman v. d. Bosch, die Douma niet kon doen vergeten, geblesseerd hel: veld verlaten en speelde Terrasvogels eenigen tijd met 9 man. Juist in deze pe- .riode maakte De Jonge Jr. een doelpunt. Daarvoor had echter ADO door een fout van v. d. Bosch kunnen doelpunten (11). Na het uitvallen van v. d. Bosch ging Kiaak onder de lat staan. Hij hield een aantal schoten keurig, doch het feit, dal hij niet hokvast genoeg was hij verliet zijn doel nog al eens werd hem en dus ook Terrasvogels noodlottig, zoodat ADO tenslotte met 3I zegevierde. De Argentijnsche walvischvaart De bekende Zuid-Amerikaansche wal- vischreederij, de Cia Argentina de Pesca, te Buenos Aires, zal volgens een bericht in „Lloyds List", haar walvischstation, dat zich te Grijtviken in Zuid-Georgië be vindt, sluiten, teneinde in de Zuidelijke IJszee te gaan jagen. Hiervoor zal een geheel naar de eischen des tijds ingerichte traankokerij worden besteld, die de plaats in zal nemen van bovengenoemd walviseh station en eveneens van de drijvende traankokerij „Ernesto Tornquist", welk vaartuig geheel verouderd is en den laat- sten lijd uitsluitend als traantransporter werd gebruikt. In de vischhalleu werd niet gewerkt Ofschoon er een vrij belangrijke aan voer was, is er Zaterdag in de vischhallen niet gewerkt, doordat de schepen niet ge lost werden. Daar bovendien nog niet alie visch van Vrijdag weg was, valt er van daag heel wat te verwerken. De trawler Zeehond heeft het door do rust van Zaterdag niet best getroffen. Het schip kwam Vrijdag juist te laat binnen om nog gelost te kunnen worden, zoodat het tot vandaag zijn visch aan boord moest houden. Ostende overvoerd van tong Vorige week Maandag en Dinsdag werd in Ostende ruim 70.000 kg tong aange voerd. En eenige dagen daarvoor waren uit Denemarken eveneens groote partijen tong in België aangekomen. Gevolg: een sterke daling van de tongprijzen. Deze bedroegen 6.80 fr. tot 12 fr. per kg. Visch- winkeliers en venters verkochten ze ech ter tegen 20 tot 25 fr., zoodat de detail handel een aardige winst maakten. Voorts komt uit Denemarken veel ka beljauw en geep, tot groote schade van het Belgische visscherij bedrijf, dat thans ruimschoots in de gelegenheid is in de behoeften van het land te voorzien.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7