IJmuider Courant Fransche Sensatie Mussert De „afgehandelde" Perzische kwestie r. Steenkool-crisis in de Vereenigde Staten 60e Jaargang No. 18322 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 7 Mei 1046 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. "OEN merkwaardige en onverwachte ge. beurtenis heeft zich Zondag in Frankrijk voorgedaan. De nieuwe Grondwet van de Vierde Republiek, die door de Consti- tueerende Vergadering met een kleine meerderheid was aangenomen, is bij volks referendum met een duidelijke meerder heid verworpen. Er werden volgens de tot dusver verstrekte opgaven, waaraan alleen nog het resultaat van het eiland Corsica ontbreekt (dat geen verandering van eenige beteekenis meer kan brengen) 10.670.000 stemmen tegen de Grondwet er 9 millioen ervoor uitgebracht. Dit betee- kent dus een verhouding van 54.3 tegen 45.7 Voor de menschen die het ontzaglijke voorbereidende werk hebben verricht is dit wel een ontmoedigend resultaat. Het ontwerp van de Grondwet heeft een lam gen en moeilijken weg gevolgd en ook ettelijke wijzigingen ondergaan, eer het tenslotte in de Constituante met de kleine linksche meerderheid, die deze vergade ring bezat, werd aanvaard. Men zal zich herinneren dat bij de verkiezingen, acht maanden geleden gehouden, de commu nisten, de socialisten en de M.R.P. (Katho lieke Volksbeweging) elk ongeveer 140 zetels behaalden uit een totaal van onge veer 530. De rest bestond uit kleine frac ties. Het bleek zeer moeilijk met deze part ij verdeeling te regeeren. Generaal De Gaulle, wiens partij de M.R.P. was, gaf het na eenige maanden op tengevolge van de ondervonden tegenwerking en de socia list Félix Gouin werd de nieuwe leider der regeering. Zij bestaat uit ministers die tot de drie groote partijen behooren. Dat de samenwerking niet vlotten wilde bleek evenwel onlangs nog, toen een con flict ontstond over de vraag ot er twee Kamers zouden zijn of één. Dit leidde bijna tot het aftreden der M.R.P.-minis- ters, die voorstanders zijn van het twee Kamers-stelsel en tot wie een zoo belang rijke figuur als Bidault, de minister van Buitenlandsche Zaken, behoort. Dit aftre den werd evenwel vermeden. In de Con stituante wonnen de socialisten en com munisten het pleit, zooals gezegd, met klein verschil. Dus was in het ontwerp- Grondwet, dat aan de kiezers werd voor gelegd, slechts één Kamer opgenomen. Tegenstanders van dit systeem voeren vooral het argument aan, dat het kan lei den tot besluiten die. niet voldoende over wogen zijn. In het bestaan van een Senaat zien velen een noodzakelijk en heilzaam correctief, een gelegenheid om mogelijk overijld genomen of door een tijdelijk overheerschenden indruk beïnvloede be sluiten te herzien. Het lijkt moeilijk aan te nemen, dat al leen deze kwestie het resultaat van de volksstemming van Zondag beïnvloed zou hebben. Zij beperkt zich zoozeer tot over wegingen van staatkundige ervaring, dat men niet kan gelooven dat de breede volksmassa erdoor in beroering wordt ge bracht. Daarentegen blijkt uit het resul taat van het referendum wel, dat de kleine linksche meerderheid in de Constituante binnen acht maanden na de verkiezingen veranderd is in een (evenmin groote) rec'ntsche meerderheid bij de kiezers. Het valt daarbij op dat Parijs, dat bij de ver kiezingen een linksche meerderheid op leverde. nu in meerderheid tegen de Grond wet heeft gestemd. Blijkbaar heeft een deel der Fransche kiezers de groote moei lijkheden, die Frankrijk doormaakt, aan de 'linksche partijen geweten en is naar het andere kamp overgegaan. Als uiting van de zich herstellende, haar nieuwen weg zoekende democratie is deze gebeurtenis van belang, al kan men de Fransche politieke verhoudingen bezwaar lijk gelijkstellen met die in andere lan den. Het is nog de vraag welke overwe gingen zich het meest hebben doen gel den. De verdere ontwikkeling van zaken in Frankrijk zal de aandacht der wereld sterk tot zich trekken. Velen zullen al denken aan de mogelijkheid van een spoe- digen terugkeer van generaal De Gaulle in de leiding van het Fransche bewind R. P. Visschersschepen varen niet uit De bom die al langen tijd op springen stond, is eindelijk gebar sten. Als gevolg van het feit, dat. minister Mansholt geweigerd heeft te voldoen aan den eisch van de reeders. den vïschhandel vrij te ge ven, waardoor voor een groote hoe veelheid visch geen afzet gevonden kan worden, hebben dc reeders be sloten, de visscherij stop te zetten. Vandaag is geen enkel vaartuig naar zee vertrokken, zoodat het ge- heele bedrijf stil ligt. De in het vis- scherijbedrüf werkzame arbeiders hebben een delegatie naar Den Haag gezonden, om deze aangelegenheid met den minister te bespreken. terechtgesteld Namens den minister van Justitie wordt medegedeeld, dat het doodvonnis tegen ir. A. A. Mussert heden in den vroegen ochtend is voltrokken. Nieuwe beschuldiging van Hussein Ala 6 Mei was de datum, waarop de ont ruiming van Perzië 'zou moeten zijn vol tooid en waarop de Veiligheidsraad var de beide betrokken partijen de verzeke ring zou vragen, dat de overeenkomst dienaangaande ten uitvoer was gelegd, Volgens officieuze inlichtingen is de evacuatie van Perzisch grondgebied in derdaad in een stadium van voltooiing, doch de situatie in Azerbeidsjan is dooi de isolatiepolitiek der Russen niet te con troleeren. Er komen berichten dat de hoofdstad van Azerbeidsjan, Tebriz, door de Russen is verlaten en de Perzische re geering heeft blijkens een mededeeling van Hussein Ala, den ambassadeur te Washington, van bepaalde zijde vernomen dat de ontruiming van Azerbeidsjan he den, 7 Mei, zou zijn voltooid. Een brief, die Hussein Ala heden aan den secretaris van de UNO. Trygye Lie. heeft doen toekomen, doet mededeeling van dit laatste feit. doch voegt erbij dat „dit bericht niet door directe waarne mingen van officieele Perzische regee- ringspersonen is bevestigd". Dappere kerel Dezer dagen werd de militair B. Burkunk te Hans weert gedeco reerd met den Bronzen Leeuw, hem door de Koningin verleend „voor betoonden moed en opofferingsge zindheid". Burkunk redde zijn ka meraden het leven door op een springmijn te trappen, toen deze zou explodeeren, tengevolge waar van het ongeluk voorkomen werd, ^maar hem een voet werd afgerukt.^/ De laatste kans der Parijsche conferentie De Parijsche correspondent van de Evening Standard deelt mede dat de onderhandelingen tusschen de vier mi nisters tot het vinden van een compro mis in de Italiaansche aangelegenheid gedurende het weekend achter de scher men zijn voortgezet. Er is een kans dat dit compromis zal kunnen worden ge vonden in een uitwisseling der conces sies, waarbij Triëst aan Joegoslavië zou komen in ruil voor de onafhanke lijkheid van Cyrenaica en Tripolis, ter wijl de Russen zouden moeten instem men met een plebisciet in het Ita- liaansch-Joegoslavisch grensgebied en de instelling van een geallieerde con trolecommissie voor de Italiaansche vredesvoorwaarden. Londensche berichten spreken van de mogelijkheid dat de conferentie nog deze week zal worden beëindigd na een vluchtige bespreking van de vredesver dragen met de Balkanlanden en de Duitsche kwestie. Wanneer het ver langde compromis niet kan worden ge vonden, zullen de ministers de conferen tie opschorten om met htm regee ringen overleg te plegen en het is mo gelijk dat zij dan pas over twee maan den weer bijeen zullen komen. Brandweer Haarlem Als er bra uil is Herhaaldelijk komt het voor, dat men in geval van brand de politie telefoneert, welke op haar beux-t de brandweer waar schuwt. Dit geeft aanleiding tot noode- looze vertraging en het verspelen van kostbare minuten. i De aandacht van de bewoners van Haar lem wordt er op gevestigd, dat het alarm nummer van de brandweer is 15333. Herdenking en Reünie op 10 Mei De Landelijke Vereeniging van Ex Poli tieke Gevangenen uit deh bezettingstijd houdt, zooals wij reeds eerder vermeldden op 10 Mei a.s. een herdenkingsplechtigheid op de Eerebegraafplaats aan den Zeeweg te Bloemendaal. De samenkomst heeft plaats op de Groote Markt te Haarlem om 10 uur des morgens. Om 1015 spreekt de burge meester Reïnalda de deelnemers toe. De tocht vangt aan te 10.30, terwijl de plechtige herdenking op de Eerebegraaf plaats om 12 uur zal plaats hebben- De minister van Soc. Zaken, de heer W. Drees, zal namens de regeering de herdenkingsrede uitspreken, mr. B. W. Stomps namens de Landelijke Vereeni ging. Declamatie door mevr. Marguerite Couperus, zang Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap. De reünie is om 6 uur in den. Stads schouwburg, alwaar als sprekers zullen optreden prof. W. Banning, als ex-poli tieke gevangene, en de heer W. Bakker, hoofdbestuurslid van bovengenoemde lan delijke vereeniging, terwijl medewerking verleenen Wanda Reumer, declamatie, Chaja Goldstein, dansen en Haarlems .Muziektrio uit de HOV. Zeer merkwaardig was de zinsnede, waarmede de brief besloten werd. die de reden opgaf van de onmogelijkheid om de ontruiming van Azerbeidsjan te con troleeren: „De Perzische regeering kan niet voldoende gezag uitoefenen in Azer beidsjan wegens Sovjet-Inmenging in Perzische binnenlandsche aangelegen heden." Morgen zal de Veiligheidsraad bijeen komen om de laatste acte van de Perzi sche kwestie te behandelen in het licht van den toestand, zooals deze op dit mo ment uit de Perzische, eventueele Rus sische verklaringen kan worden vastge steld. Het is zeer de vraag of de brief van Hussein Ala niet zal verhinderen, dat de Perzische kwestie als agendapunt wordt geschrapt. Verandert Engelands houding? United Press meldt: Een conferentie die moet beslissen over de houding van Engeland in het Indonesische vraagstuk, is ie Singa pore gehouden tusschen Britsche mili taire en civiele autoriteiten in den Indi- schen archipel. Generaal Mountbatten, generaal-ma- joor Stopford, Lord Killearn en de Brit sche consul-generaal op Java. Macker- rath, waren op deze conferentie aan wezig. Een voorstel dat op deze conferentie werd geformuleerd is aan de Britsche regeering gezonden betreffende de hou ding ten opzichte van Java. Men ver neemt uit Britsche bron dat de Engel- sche regeering van plan is alle Britsche en Britsch-Indische troepen uit Java terug te trekken voor dat een politieke regeling is bereikt, teneinde een over eenkomst tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs te forceeren. Indien deze regeling niet zou worden bereikt zou Australië de kwestie uit naam van het Britsche gemeenebest aan den Veilig heidsraad voorleggen. Er worden drie redenen opgegeven voor deze Britsche plannen, nl. ten eer ste de Engelsche vrees dat de aanwe zigheid van Britsche troepen door de Nederlanders en Indonesiërs zal worden aangegrepen als excuus voor een uitstel van een regeling, ten tweede de hooge bezettingskosien voor Engeland, die reeds meer bedragen dan die van de Birma-campagne, ten derde de vrees voor mogelijke groote gevechten, waar bij Engeland's inmenging he: land in een moeilijk parket zou brengen. De huisvesting der IVSB-ers Blijven zij voorloopt'g in de kazerne aan den Koudenhorn? Eenige weken geleden hebben wij medegedeeld, dat het ministerie van Oorlog de infanteriekazerne aan den Koudenhorn te Haarlem waar thans de mannelijke gedetineerde N.S.B.'ers uti Haarlem en omgeving gehuisvest zijn opgeëischt had, omdat het ge bouw gebruikt moet worden voor de nieuwe lichting die opkomt. De com mandant van het kamp aan den Kou denhorn is daarop gaan zoeken naar' een nieuwe huisvesting. De plannen waren, dat „Duinrust" te Overveen, waar nu de vrouwelijke gedetineerde N.S.B.'ers uit. Haarlem en omgeving zijn opgenomen, bestemd zou worden voor de mannen. De vrouwen zouden dan overgebracht worden naar het kamp onder Castricum. „Duinrust*' is evenwel te klein om de ruim 2000 mannen te herbergen. Daarom werd ook het fort „Penningsveer" onder Haarlemmerliede en Spaarnwoude als kamp in ordo ge maakt. Nu vernamen wij dat het kamp te Castricum voor andere doeleinden zal worden bestemd. Het is namelijk de be doeling daar alle N.S.B.'ers met geeste lijke afwijkingen onder te brengen. Daardoor zijn de verhuisplannen voor de N.S.B.'ers uit Haarlem en Overveen weer in de war gegooid. Wij informeer den nog eens bij den commandant van het kamp aan den Koudenhorn. Deze deelde ons mede, dat hij van zijn ver huisplannen niets naders gehoord had. zoodat hij meende te kunnen aannemen, dat hij vooloopig met zijn kamp te Haarlem blijft. Een tragisch ongeval Maandagmiddag omstreeks half vijf wilde de 55-jarige C. A. L.B. uit Breda, een moeder van 11 kinderen te Haarlem in den reeds rijdenden trein naar Rotter dam stappen. Zij had haar koffer al in den wagen geduwd en een kind, dat zij op den arm droeg eveneens in den trein gezet, toen een haastige heer haar opzij drong met het noodlottig gevolg, dat de dame tusschen het perron en den trein viel. Een van haar voeten werd afgereden, De onopzettelijke veroorzaker van bet ongeluk trok aan den noodrem, sprong in zijn wanhoop uit den trein, waarna hij in de menigte verdween. Om 10 utu rn den avond meldde hij zich bij de Haar- lemsche politie. De vrouw, wier echtgenoot verleden week overleden is. werd in zorgwekken- den toestand naar het Elisabethsgasthuis bier ter sfede vervoerd. Terug naar oorlogsrantsoeneering De staking in dc steenkolenmijnen in de Vereenigde Staten, die op 1 April j.l. begon en ondanks de onderhandelingen tusschen den minister van Arbeid, Schwel- lenbach, de vakvercenigingen en de mijn- directies nog steeds voortduurt, dreigt catastropliale gevolgen te hebben. De Amerikaansche minister van Binnenland sche Zaken, Krug. heeft heden medege deeld dat een terugkeer tot de oorlogs rantsoeneering van steenkool niet meer j tc vermijden zal zijn, ook zelfs indien de stakers spoedig aan hel werk zouden gaan. De voorraden zijn zoover uitgeput dat de aanvulling maanden zal vergen en dat de kolen-verschepingen naar de behoeftige landen geheel moeten worden stopgezet. De gevolgen van de staking zijn reeds langen tijd in de industrieën en vervoers bedrijven merkbaar. De treinen vervoeren reeds veertig procent minder reizigers dan voor de staking, door inkrimping der dienstregeling, en de gas- en eleclriciteits- voorziening in de groote steden geraakt langzamerhand in zulke moeilijkheden, dat rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid van gas- en stroomlooze uren. Intusschen doet president Truman per soonlijk pogingen om de partijen van het conflict te verzoenen, doch hij is daar nog niet in geslaagd. Gisteren heeft hij nog meer dan een uur met Sehwellenbaeh geconfereerd teneinde te komen tot een nieuwe regeeringsbemiddeling, na het fa len van de vorige bemiddelingsvoorstel len. De ernst van den toestand blijkt wel uit het feit, dat reeds thans maatregelen moeten worden getroffen om de voor raden steenkool, die voor het invallen van den winter ter beschikking zullen ko men, te verdeelen volgens de maatstaven van de oorlogsrantsoeneering, opdat de groote behoefte der wintermaanden ten minste procentsgewijze zal kunnen wor den gehonoreerd. Wat er van de verschepingen naar Europa gedurende de komende maanden terecht zal komen, lean men nagaan wan neer men in aanmerking neemt dat deze exportvoorraden moeten worden gepv.i. uit "t surplus der Amerikaansche productie, dat thans voor vele maanden negatief is ge worden doordat de voorraden waaruil de eigen behoefte moest worden voldaan, reeds zijn geconsumeerd. George Bernard Shaw, de wereldberoem de auteur en tooueclselirijver. die bluueu- kort negentig jaar wordt, toont groote belangstelling voor de kleinbeelrtcamcrn van den journalist, die hem zoojuist ge fotografeerd heeft. Sliaw, die een en thousiast cameraman is, is buitenge woon critiseh betreffende foto's, die *:»i; lieiu gemaakt worden, l'l,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1