Drijvende woningen in het Noordzeekanaal? Spel met den dood IJMUIDEN De werderopbouw van de Fransche traivlervloot Reeds eerder hebben wij iets mede gedeeld aangaande de plannen tot we deropbouw van de Fransche trawler- vloot, Het laatste nummer van „La Pêche maritime" geeft, thans een over zicht van het volledige programma, dat omvat den bouw van niet minder dan 140 stoom- en motortrawlers. Hiervan worden in Frankrijk gebouwd volgens programma I: 8 stoomtrawlers van 48 M„ waarvan 2 in Lorient. 2 in Blain- ville, 2 in Duinkerken; deze zes zijn reeds in aanbouw, voorts twee waarvan de opdracht is verstrekt en het mate riaal beschikbaar is. Vier moiortrawlers van 42 M.. waar van 2 in Du'oigeon en 2 aan de Loire. Zeven motortrawlers van 31 M., waar van 1 bijna gereed, 2 in aanbouw bij de Chantiers de Provence, 2 besteld bij La Seyne (materiaal beschikbaar). Programma II (ten deele besteld); 12 motor trawlers van 42 M., 4 motor trawlers van 42 M. (nog niet besteld), 6 stoomtrawlers van 38 M., 9 motor trawlers van 32 M.. 10 motorfcrawlers van 28 M. (nog niet besteld), 4 trawlers (twee naar het verbeterde IJsland-type, twee type Comité des Pêches) voor de verre visscherij voor 2 campagnes, 1 voor de verre visscherij voor 3 campagnes en voorts 2 trawlers met. koelinstallatie. Te bouwen in het buitenland: Enge land: 1 stoomtrawler van 63 M., 12 stoomtrawlers van 38 M. België: 6 mo tortrawlers van 42 M., 10 motortrawlers van 26 M„ Vereenigde Staten: 6 moior trawlers van 68 M.. 6 motortrawlers van 42 M., 20 motortrawlers van 32 M. Canada: 12 motortrawlers van 38 M. Alle schepen worden gebouwd van staal. De Knikker kreeg een mijn in liet net' Opvarenden van den stoomtrawler Knikker IJM 4 hebben op hun laatste reis eenige angstige oogenblikken be leefd. Toen men, na een trek te hebben gedaan, het net ophaalde, bleek, dat men niet alleen een flinke partij visch. maar ook een grootte mijn had gevan gen. Men liet het net weer zakken en besloot, de voorlijn te kappen om te trachten de mijn uit het net te storten. Toen dit niet lukte, bleef er niets an ders over dan ook de andex-e lijn te kappen. Hierdoor was hei gevaar gewe ken maar door deze manoeuvre ging het net met de visch. die zich daarin bevond verloren, Visschers tegen atoombom-proeven Afgevaardigden, vertegen woord i g en - de visschers en arbeiders, werkzaam in de Amei-ikaansche visscherij-industrie, aanwezig op de jaarlijksdhe bijeen komst van de International Fishermen and Allied Workers, gehouden te Seatlle hebben unaniem besloten een petitie naar president Truman en naar de mi nisters van Marine en Oorlog te zenden. In deze petitie wordt verzocht, de atoombom-proeven, die in den Pacific gehouden zullen worden, uit te stellen. Zij zijn van meening, dat de invloed van deze experimenten op den visch- sstand en de visscherij vooral' nauwkeu rig door experts vastgesteld dient te worden. Haringloggers voeren niet uit Gisteren, 7 Mei was het de dag, waar op de eei-ste haringloggers naar zee zouden vertrokken. in IJmuiden lag een tiental gereed om den tocht te be ginnen. maar noch van IJmuiden. noch van onze andere haringhavens is één schip vertrokken. De ooi-zaak ligt in een geschil tus- schen de reeders en de opvarenden over het aanstellen van een kok op de haringschepen en over het lossen, dat tot nu toe door de opv-arenden geschied de, maar hetgeen deze door de haven arbeiders wilden doen verrichten. Reeds op 28 Januari jl. hebben de sa menwerkende organisaties deze kwestie met de betrokken reeders besproken, maar deze hebben de zaak slepende ge houden. N-u een inwilliging van de verlangens der opvarenden achterwege bleef, heb ben de samenwerkende organisaties de schippers geadviseerd, niet uit te varen, temeer omdat spoedig een uitspraak van het college der Rijksbemiddelaai-s verwacht kan wonden. Diefstal op een Zweedschen kotter Nog slechts twee dagen wordt IJmui den door Zweedsche kotters bezocht of de opvarenden van een dezer sche pen hebben reeds kunnen ondervinden, dat niet alle Nederlanders de Zweden dankbaar zijn voor het vele goede, dat hun land voor ons land heeft gedaan. Op dezen kotter vermiste men 12 pond vet en een hoeveelheid boter. De dief stal werd echter tijdig ontdekt en de dader kon aan de politie worden over geleverd. VELSEN Stembureaux in de gemeente Velsen In de gemeente Velsen wordt, dit in tegenstelling met andere gemeenten, voor de verkiezingen der Staten-Generaal een persoonlijke oproep verzonden. Op dezen oproep staat in welk district en welk bureau de stemplicht vervuld dient te worden. De verdeeling der districten is als volgt: 1. Gemeentehuis Velsen; 2. Gymnastiek lokaal der RK lagere school, Schaepman- laan, Driehuis; 3. Lokaal van het Missie huis, Hagelingerweg, Driehuis; 4. Ver- eenigingsgebouw der Ned. Herv. Gem., Bui-g. Enschedélaan. Santpoort; 5. Bijz. Lagere school met den Bijbel, Frans Ivet- scherlaan. Santpoort; 6. Gymnastieklokaal der Op. Lagere school no. 8, Burg. En schedélaan, Santpoort: 7. In de serre van het perceel aan den Bloemendaalsche- straatweg 194, Santpoort; 8. Gebouw „De Toorts". Duinweg 34a, Santpoort; 9. Gym nastieklokaal der Bijz. Lagere School van de schoolver. „Uw Koninkrijk Kome" te Velsen: 10. Lokaal der Herv. Kleuter school. Bangaertstraat, Velsen; 11. Ont spanningslokaal der „Java Deurenfabr-iek" Wijkerstraatweg, Velsen; 12. Gymnastiek lokaal van de „Da Costaschool", Noor derlaan, Velsen; 13. Gymnastieklokaal dei- Op. Lagere school no. 6, Eksterlaan, IJmuiden; 14. Gymnastieklokaal der St. Franci6cusschool, Zeeweg, IJmuiden; 15. Gymnastieklokaal der U.L.O. school, Pla- tanenslraat, IJmuiden; 16. Leslokaal der Insingerbewaarschool, Willemsbeekweg 38, IJmuiden; 18. Lokaal van het Patro naatsgebouw, Willemsbeekweg, IJmuiden; 19. Vergaderzaal in het perceel Frans Naereboutstraat 9, IJmuiden; 20. Lokaal der voormalige op. bewaarschool, Casem- brootstraat, IJmuiden; 21. Gymnastieklo kaal der Op. Lagere school n. 4, "Wijk aan Zeeërweg, IJmuiden; 22. Lokaal der Wil helm i naschool", Houtmanstraat. IJmui den; 23. Gymnastieklokaal der Creutzberg- school, Alex. Bellstraat, IJmuiden; 24. Lo kaal gebouw v. "h. Leger des Heils, Edi- sonstraat, IJmiuden; 25 Lokaal der Vis- schex-ijschool. Havenkade, IJmuiden; 26. Lokaal der RK meisjesschool. Kerkstraat 2, IJmuiden en 27. Lokaal voorm. Op. La gere School.B, Krugerstraat. IJmuiden. Vijftig jaar getrouwd Het echtpaar D. BusBoon alhier her dacht gisteren zijn 50-jarige echtvereeni- ging ter gelegenheid waarvan vele geluk- wenschen werden ontvangen. De heer Bus, die al gedurende een men- schenleeftïjd als makelaar in de gemeente gevestigd is, heeft zich vele vrienden we ten te verwerven en is vooral in de krin gen van grondeigenaars, bouwonderne mers en van het waterschap een geziene persoonlijkheid. Hei Amerikaansche vliegdek schip „Sara toga". dat bij de atnoinbomproeven in de Stille Zoltlwc gebruikt zal worden als een der doelen, oj> weg naar de plaats van bestemming. Op bet dek bevinden zich eenige vliegtuigen en legcrlunks. (P) W. van Dijk jubileerde Dinsdag herdacht de heer W. van Dijk als electro-monteur in dienst bij Van Gelden Zonen N.V. Kon. Papierfabrieken zijn vijfentwintig arbeidsjubileum. Des morgens werd de jubilaris, verge zeld van echtgenoole en zoon, op het di rectiekantoor ontvangen, waar de heer J. Smit in tegenwoordigheid van de hee- i-en ir. T. F. Hubrecht en W. J. de Haan, resp. bedrijfsingenieur en chef van de electricienswerkpla.ats, van groote -waar deering getuigde en de gebruikelijke enve loppe overhandigde, alsmede een schrif telijke gelukwensch van de hoofddirectie. Bij de huldiging door het werkplaatsper- soneel herinnerde de heer Hubrecht aan het gedwongen verblijf van den jubilaris in Duitschland, vanwaar hij gelukkig is teruggekeerd. Hij schetste Van Dijk als een zeer goed vakman, wiens specialiteit het elbctrotechnisch gedeelte van papier machine 18 is, waardoor hij groote verant woordelijkheid heeft. Namens de aanwe zigen ontving de jubilaris ook hier een enveloppe en werd zijn eentgenoote een mooie plant aangeboden. Ten slotte voegde de heer F. Brakenhof als collega zijn ge- lukwenschen aan deze huldiging toe. Jaarvergadering „Weduwensteun" Onder leiding van den heer A. Geer- lofs, voorzitter, kwam de- Vereeniging „Weduwensteun" Maandagavond in ge bouw Concoi'dia in jaarvergadering bijeen. De voorzitter merkte in zijn openings woord op, dat het laatste half jaar slechts twee sterfgevallen waren voorgekomen, waardoor de groote achter-stand door de evacuatie ontstaan kon worden ingeloopen. Het jaarvei-slag van den heer W. C. F. de Wijs, secretaris, vermeldde per eind 1945 een ledental van 573, waaronder 16 adspirantleden. In de laatste twee jaren waren niet minder dan 17 leden overleden. Aan het twintigjarig bestaan in het vol gend jaar werd verder herinnerd. Het verslag over den financieelen toestand door den heer J. Menzel vermeldde aan ontvangsten een bedrag van f 3175.50 en aan uitgaven (uitkeeringen) van f 2546.42, zoodat een batig saldo van ruim f 600 is ontstaan. In haar bestaan heeft „Weduwensteun" een toiaal-bedrag van f 37.163.63 uitge keerd over 113 sterfgevallen tot 1 Mei 1946 en werd gemiddeld per geval f 329 aan de weduwen overhandigd. Thans kan dit bedrag, mede door ver mindering van het ledental, dat in 1938 nog ruim 780 bedroeg maar door perso neelsvermindering zoo sterk is terugge- loopen, niet hooger worden dan ongeveer f 280. Bij de bestuursverkiezing zjag de heer A. Geerlofs zich weer als voorzitter her benoemd, terwijl de heer H. B. Peihke bij acclamatie werd herkozen. Het groote belang dezer bijeenkomst gold de reglementswijziging, die in haar geheel, als voorgesteld, wei-d aangenomen en waarin de mogelijkheid tot toetreding van personeel op maandsalaris, alsmede de vaststelling van het aantal bestuurs leden op 7 en een rooster van aftreding wel de voornaamste punten vormden. Uitvoering Gymnastiekver. Sparta De Gymnastiekvereeniging Sparta" zal na enkele maanden van intensieve oefe ning Zaterdagavond in gebouw Concor dia een uitvoering geven. De beide vroegere directeuren zijn niet teruggekeerd. De heer G. Boeke, die bijna 40 jaar met „Sparta" meeliep heeft zijn leiding wegens zijn leeftijd moeten neer leggen en de heer J. van Geel ontving inmiddels in de Zaanstreek een benoe ming. Nu oefent f,Sparta", waarvan het leden tal zich weer in stijgende lijn bevindt, onder leiding van den heer H. van Zome ren uit IJmuiden. oud-lid van de G.V. „Olympia", die Zatex-dag de vorderingen na ïangdurigen stilstand zal kunnen too- nen. Een gemakkelijke taak heeft de heer Van Zomeren allerminst gehad. Een bal zal deze eerste uitvoering van „Sparta" besluiten. Markt Scheveningen Met versehe visch waren aan de markt te Scheveningen 8 motorloggers met tezamen f44.824.99 besomming en 6 kustvisschers met f2200 besomming. De prijzen .waren heden morgen: kleinmiddel schol f28; schol 2 20,40; schol 3 £12,80; schol 4 £8,40. „Vader, ik ben een paar vingers kwijt!" Met die woorden kwam een dertienjarige jongen in Wageningen eenige dagen gele den het ouderlijk huis binnenhollen. Zijn linkerhand, een bloedige massa, hield hij omhoog. Een te hulp geroepen dokter con stateerde, dat duim, wijsvinger en een lid van den middelvinger van de jongens hand waren afgeslagen, Bovendien ont dekte men in het ziekenhuis, dat de jongen nog een scherf in zijn buik had. die er uit moest worden verwijderd. Bij nader onderzoek bleek natuurlijk dat de jongen gespeeld had met een gevonden doosje met slagpijpjes, die hij met lucifers tot ontploffing had trachten te brengen. Wat wonderwel gelukt was! Zijn twee broertjes, die aan het spel deel namen, kwamen er beter af dan hij. Eén kreeg een lichte hersenschudding. Bijna iederen dag komen er berichten van dezen aard, uit alle deeien des lands. Meestal zijn het kinderen, soms ook vol wassenen, die ten offer vallen aan de ge volgen van hun roekeloosheid. In vele gevallen betalen zij die met -hun leven. Daar bestaat langzamerhand een lange, sombere lijst van, die eiken das langer wordt. Onvermijdelijk. Onvei-mijdelijk? Is dat waar? Het heeft den schijn. Laten wij de ouderen buiten beschouwing, die stellig tegen beter weten in zoo spelen met den dood. Maar het kind. De ooi-log heeft diepe sporen nage laten in de kinderziel en het meest tra gisch is, dat het kind er zijn uitzonde ringen de afschuwelijkheid van den ooi-log nauwelijks heeft begrepen. Het vindt bommenwerpende vliegtuigen mooi, schietende soldaten en brandende tanks. Het voelt iets in zich van avontuur bij het zien van deze dingen die niets an- dei-s vormen dan het avontuur van ver minking en dood. Twee zaken, voor het kind onbegrijpelijk. Het is verklaarbaar, dat een kind, een jongen vooral, het voorwerp wil hanteeren dat hij vindt en dat hij terecht in vei-band brengt met het groote avontuur van den oorlog. Dat hij er mee speelt want kin deren spelen zonder te beseffen dat hij speelt met den dood. Men kan het een kind niet kwalijk nemen, dat het dit niet beseft. Men moet het kind bijbrengen dat de oorlog afschuwelijk is en niet avontuur lijk. Onmenschelijk en verwerpelijk. Ver halen over groote daden, dapperheden en decoraties brengen het kind in verwarring. Hei scheert ze over één kam met alles, wat met ooi-log samenhangt. Ook met die kleine, halfverroeste ijzeren voorwerpen, die er zoo geheimzinnig uitzien en iets af stralen van het groote mysterie. Dat je ontdekken kunt door ze mee te nemen en ihuis met hamer of schroevendraaier te bewerken Waarschuwen tegen de gevaren is on voldoende. Iets in de opvatting, in de mentaliteit van het kind van nu moet worden veranderd. Het moet gaan beseffen er van doox-drongen worden, dat oorlog en alles, alles wat. er mee samenhangt, ver keerd is. Om van af te blijven en op veï- ligen afstand te laten liggen. Ouders heb ben hier een taak. Opdat het kind, in zijn eigen belang van nu en in dat van de geheele menschheid later, den oorlog ver foeit. Evenals dit met een groot aantal ste den en dorpen in Europa het geval is, heeft. Oslo eveneens zijn huisvestings- Erobleem op te lossen, lezen wij in loyds List. Ten einde hieraan eenigs- zins tegemoet te komen, heeft de ge meenteraad van Oslo. hiervoor drie oude passagiersschepen aangekocht, die als drijvende woningen zullen worden ingericht. Een van deze schepen, de „Ceres". die vroeger aan de Göta-Ka- naal Maatschappij toebehoorde, ligt reeds geruimen tijd aan een der pieren te Oslo gemeerd en kan aan pl.m. 60 personen huisvesting verleenen. De overige schepen zullen thans eveneens spoedig in gebruik worden genomen. Daar er in. vele plaatsen van ons land en in het bijzonder in IJmuiden. een groot aantal huizen door de luchtaan vallen is vernield of op last van de moffen afgebroken, vragen wij ons af, of het niet mogelijk is. dat er in het Noordzeekanaal eveneens oude of afge keurde schepen worden, gemeerd, die voor woningruimte kunnen worden in gericht. Het wohingvi-aagstuk in IJmui den zou hiermede voorloopig, zij het dan ook gedeeltelijk, kunnen' worden opgelost Als eerste schip zou hiervoor b.v. in aanmei-king kunnen komen het 46.746 ton metende Duitsche passagiersschip „Europa", waarvoor zooals wij reeds hebben medegedeeld, bij de geallieerde naties, nog steeds geen inteiesse be staat. Laat het gemeentebestuur tan Vel sen eens in overweging nemen of het wcffldngvi-aagstuk in onze gemeente op deze wijze tijdelijk en gedeeltelijk op gelost kan worden en met behulp van onze regeering, hiervoor schepen be schikbaar te krijgen. Tulpen onder Röntgenstralen Het is niet algemeenu bekend, dat de tal rijke variaties onder de tulpen en andere bloemen niet alleen langs natuurlijken weg, dus door het kweeken, worden verkregen, maar ook door bestraling met Röntgenstra len De bioloog-bloembollenspecialist dr. w. E. de Mol, is hiermede al een jaar of twintig bezig en exposeert in een bloemenzaak aa:i de Kalverstraat te Amsterdam thans eenige zeer opvallende resultaten van zijn proeven. De Röntgenbestraling wijzigt de erfelijke structuur der bollen geheel en zoo worden de bloemen dan ook totaal veranderd van kleur, vorm en grootte zoodat ze in het ge heel niet meer lijken op de oorspronkelijke tulpen. Men krijgt daarbij prachtige combi naties, die zich blijvend in de bollen voort zetten, zoodat er een nieuwe variatie uit gekweekt kan worden. De droge bollen wor den in September bestraald en daarna ge plant. Het eerste jaar toonen ze de „Röni- genroes", ze zien er zeer slecht uit. Maar aat wordt gaandeweg in de volgende jaren be ter tot ze prachtig openbloeien. Dcfor zijn ervaring kan dr. de Mol thans van tevoren ongeveer kleur, vorm en grootte der bollen bepalen. Het behoeft wel geen betoog, dat dit voor de bloembollencultuur van buiten gewoon groote beteelrenis is. Er bestaan dan ook reeds duizenden tulpen met een door Röntgenbestraling gewijzigde kleur, vorm en dergelijke. Er zijn natuurlijk ook wel tegenvallers en niet elke bestraalde bol ver andert. Maar de onderzoekingen worden voortgezet, al moet dit nog steeds op be perkte schaal geschieden. De experimenten hebben een diepgaande beteekenis en zijn voor wetenschap en kweeker van groot Belang. „Zang en Vriendschap" heeft een Koninklijken Beschermheer Een dezer dagen had een belangrijke vergadering plaats voor de leden van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap", die nu reeds 120 jaar een bloeiend bestaan in onze stad leidt, zooals ook de voorzitter drs. A. Kouwenaar in zijn ope ningsrede memoreerde. De burgemeester van Haarlem, de heer M. A. Reinalda, die tgdens de vergadering als eere-voorzitter geïnstalleerd werd, deelde tijdens zijn „inaugureele" toe" spraak mede. dat Z-K.IL Prins Bcrnhard zich bereid heeft verklaard, het bescherm heerschap der Licdcrlafel op zich te ne men. Dat deze mcdedeeling met groote vreugde door de aanwezigen werd ont vangen behoeft geen betoog, -«

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2