Gewijzigde motie van Poll aangenomen Kleine Nazi met het groote landgoed Jeugdige landverraders WoenstUe Mei mr. Na een krachtige verdedigingsrede van prof. Logemann (Van onzen parlementairen redacteur). De Minister van Overzeesche Ge- biedsdeelen sloeg flink van zich af5 toen hij zich en, niet te vergeten, Dr, van Mook verdedigde tegen de aanvallen, voorkomend in het rapport der com- missie-v. Poll alsmede de in de Kamer geuite kritiek. In het bijzonder toonde hii de onjuist heid aan van het verwijt, dat men de kamp-mensehen buitenaf gestuurd en buiten de leiding gehouden zou heb ben. Dat de Lt. G.-g. in zijn eentje een eigen politiek voerde, was een sprookje. Hij hield zich aan het politiek beleid, waarvoor de Regeering in den Haag de gedragslijn bepaalde. Van een voorop gezette „stuw -poli tiek is geen sprake. Men is van het oogenblik van Japan's ineenstorting te werk gegaan overeenkomstig datgene wat mogelijk was, gezien de situatie, die niet door ons maar door den Engel- schen bezetter werd bepaald. De Minister wees er nog eens op, dat wij helaas ten aanzien van een gedeel te van-de wereldpers voor een „muur van onwil" staan. Daartegen-baat geen enkele voorlichting. Dit zijn de harde feiten, waarmee men rekening heeft te houden, hetgeen ook geldt voor het primaire feit van 'het bestaan van een nationalisme in Indië,- waaromtrent het rapport een totaal verkeerden indruk geeft. Zonder praten met het nationalisme hadden we geen been aan den grond gekregen omdat onze' bondgenooten dit praten van ons verwachtten. Aldus ken schetste Minister Logemann de positie waarin onze Regeering zich bevond en bevindt. Hadden wij de politiek van „er kome. wat er wil" gevolgd, de politiek van „handelen, niet praten" van den heer Schouten, dan zouden èn het Ko ninkrijk èn de geïnterneerden verloren zijn geweest. De nationalistische groe peeringen schetsend, ontkende de Mi nister, dat er in de „Republiek" slechts een eenheidspartij zou bestaan. Wij moeten met de groep-Sjahrir sa menwerken, waarbij nog komt onze in ternationale positie, die meebrengt, dat onze onmaoht volkomen zou worden als wij ingingen tegen wat de andere mo gendheden van ons verwachtten. Gezien de bedoeling van den heer v. Poll om tot uiting te brengen op wel ke punten Kabinet en Kamer het eens zijn, kon de Regeering in het algemeen dén opzet van de motie met een harte lijk welkom begroeten. Ten aanzien van één mint. echter stond de zaak anders. De paragraaf i.7. stopzetting van de be sprekingen (want daarop zou hef neer komen) tot de voltooiing van de bevrijding der geïnterneerden was voor het Kabinet onaanvaardbaar, Over een schema voor invrijheidstelling is men 't eens geworden en met de uitvoering daarvan is i-eeds een begin gemaakt. Wachten op de voltooiing dezer bevrij ding zou èn bij de Indonesische bevol king èn in het buitenland een slechten indruk maken, alsof wij de zaak zouden willen stop zétten en dat wenscht de Regeering niet. Stop zetten thans zou begrepen worden als een breuk met alle ernstige consequenties daaraan verbon den. Aan het slot zijner rede mocht de Mi nister, wat zelden in het Parlement voorkomt, een warm applaus van de linkerzijde in ontvangst nemen. Bij de replieken gaf de heer v. Poll blijken van zijn verlangen om over eenstemming te bevorderen reeds is nu een Partij' van den Arbeid-R.K.-ka binet. als vrucht der a.s. verkiezingen in het zicht! door, zij het noode, de paragraaf betreffende de invrijheid stelling der geïnterneerden aldus te wijzigen, dat alleen gesproken wordt van de wenschelijkheid eener snelle en regelmatige afwikkeling der bevrijding van de geïnterneerden (de eisch van voltooiing valt dus weg), en dat uitblij ven van de invrijheidstelling een belet sel voor voortzetting der besprekingen zou vormen. Nadat eenerziids de Minister, aan den anderen kant Mr. J o ekes (v.d.) en nog verdere sprekers nadere uitleg gingen hadden gegeven van de beteeke- nis der motie, nam de Kamer haar met 45-26 aan. Anti-revolutionairen, chris- telijk-historischen en liberalen vorm den de oppositie. Zonder dat men de uitspraak als een motie van vertrouwen mag beschouwen, was zij toch nog min der er een van wantrouwen of afkeu ring. Dit. verklaart ook waarom de drie vermelde fracties „tegen" stemden. In- tusschen geeft de motie aan. omtrent welke ounten Kamer en Kabinet het eens ziin en beoogt zij handhaving van den huidigen toestand op den grondslag van de voorstellen van 10 Febuari. Na dit, in het algemeen voor de Re geering tenslotte gunstig afgeloopen debat, betreffende Indonesië interpel leerde Mr. Wendelaar (lib.) over radiozendtiid- en papier-distributie we gens bet hiaken van politieke verkie zingspropaganda. Minister v. d, Lee u w gaf toe, dat onder de huidige radio- constellatie niet te vermijden valt. dat sommige omroepvereenigingen buiten de voor de verkiezingen toegewezen speciale uitzendingen nog wel eens wat aan po litieke propaganda kunnen doen, Daar tegen heeft de Partij van den Arbeid trouwens ook geen bezwaar gemaakt in de conferentie der voorzitters met den Radio-raad. Mr. v. d. Go-es vanNaters (P. v. d. A.) greep de gelegenheid aan om te constateeren, dat de Partij v. d. Vrij heid 40 ton van de in -totaal voor ver kiezingspropaganda beschikbaar gestel de 330 ton papier toegewezen krijgt en dat zij bovendien, gezien haar gewel dige verkiezings-papier-lawine, blijk baar tevens „zwart" papier gebruikt. Nadat de heer D eGroot (comm.) er bezwaar tegen gemaakt had, dat zijn partij bij deze distributie als „klein" was behandeld, brak weldra hierop het uur van scheiden der Kamer van hon derd aan; Voorzitter v. Schaik riep hun, die straks niet zullen teruglceeren, in het bijzonder den nestor Duymaer v. Twist, een hartelijk vaarwel toe. De Eerste Kamer heeft intusschen nog een paar dagen arbeid voor den boeg. E. v. R. De gezondheidstoestand der gerepatrieerden Duitsche cijfers vielen mee. Indertijd heeft er ernstigevrees be staan over den gezondheidstoestand van de mannen en vrouwen die na den oorlog uit Duitschland naar Nederland zijn terug gekeerd. Te Haarlem zijn 6000 mannen en vrouwen, die uit Duitschland kwamen, onderzocht. Het is gebleken dat het per centage lijders aan tuberculose 2.7 bedroeg en dat der lijders aan geslachtsziekten 0.7. De voorloopige schatting van lijders aan tuberculose liepen van 2 tot 4%. zoodat het resultaat van het onderzoek der Haar lemmers niet ongunstig is te noemen. Toch beteekent een percentage van 2.7% op de 6000 nog' ruim 162 gevallen. Thans worden door den Geneeskundigen Dienst alle gerepatrieerden uit Indië on derzocht. Daarover bestaan nog geen ge gevens, maar wel kon ons verzekerd wor den. dat de gezondheidstoestand in het algemeen meevalt. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 7 Mei 1946 BEVALLEN: 4 Mei, H. Smit—van Schaik. d.; A. Paul—Prins, z.; 5 Mei, P. P. van de Poll—v. Ommen, d.; A. J. Zuidema—Smit, d.; A. J. van Leeuwen—Meuthen, d,; G Mei, F. Onderweegsv. d. Ven, z,; H. Dirickx—v. d. Werff, z.\ G. M. Vugts—Bisschop, d.; A. H. v. Willigen-burgBakhuis, z.; G. de Vries— Zoeteman. d.; T. de Zwart—Bakker, d.; M, B. G. SmitKeurentjes, z.; J. A. Besteman Woortman, z.; J. SchultzBikkers, d,; H. A. VoetelinkPimmelaar. z.H. de Boer— Spllker, z_; D. v. d. Giezende Vries, z.; 7 Mei, L. J. ChristiaansSmit, z.; A. Sehwit- halSwart, d.; M. Lindenbornvan Dalen, z.: A. J, BurgerOpstal, d.; H. KionTellegen, cl.; H. G. v. d. BosLalour. z,; A. M. Meijer —Visser, z.; M. SpoorIJsenbout, z. OVERLEDEN: 3 Mei. D. Koster, 79 j„ Park- laan; 4 Mei. J. D, C. Breijer, 63 ,j., Delftlaan; C. M. Hoog—Guldensteeden Egeling, 69 j„ Koninginneweg; B. Meindevs, 81 j„ Bt. Bavo- straat; 6 Mei, L. ,T. M„ 8 d., z. van J. W. Meiland, Kamperlaan. ONDERTROUWD: 7 Mei. N. Bosch en F. Dirks; A. J. de Bruijn en C. v. Leeuwen; H. R. Arends en L,, J. M. Jansen; P. T. Zaal en S. D. Heygers; M. v. d. Aa en P. H, Martin; A. v. d. Aar en A. C. den Nieuwenboer; J. P. Hagemans en A. Louwen; G. J Pickers- gill en M. j; Raves; S. N. Luchs en W. Kans. GEHUWD: 7 Mei. L. H. Quant en N. de Lange; K. de Waard en M. Vermaal; G. J. de Ridder en A. C- de Goede: J. Rietberg en G. E. Breukelaar; D. C. Burgerding en C. Zeeman; A. Koningsveld en P. Beets; H. Hoenderdos en J. Ganseij. De Radio geeft vanavond: H ELVERS Uil I, 301 .11. 18.00. 20.00, 23.00 Nieuws. VARA 17.00 Silberman. RNIO 17.30 Volks herstel. 17.35 Ramblers. RVU 18.15 Prol. Wa genvoort. RNIO 13.30 Voor de Ned. Strijdkr. VARA 19.00 Orgelspel. RNIO 19.15 UW. VPRO 19.20 Lezing. 20.05 Verkiezingstoespr. Prot. Unie. 20.25 Operette-progr. 21.10 Hoor spel. 21.50 Causerie. 22.00 Residenrie-orkest. 22.45 Geestelijk leven. 23.15 Eddv Watis. 23.45 Gram.platen. HILVERSUM II, 415 II. 19.00, 20.00, 22.00 Nieuws. RNIO 18.30 Rijk overzee. NCRV 18.45 Gr.pl. 19.20 Verzoekprogr. 19.30 Verkiezingstoespraak. 19-50 Gr.pl. 20 05 De kunst gaat door het vrije land. Weer een extra-vleesckbon Op 9 Mei zal voor de leeftijdsgroepen boven 4 jaar een extra bon voor 100 gram vleescli per persoon worden aangewezen, De kosten «Ier politie Hoe gaat hel in Haarlem? Men weet dat in den bezettingstijd de kosten der politie sterk gestegen zijn. De Duitschers namen allerlei maatregelen die belangrijke financieele gevolgen hadden. Er werd toen de regeling gemaakt dat het bedrag dat de gemeente, per inwoner be rekend, meer voor de politie uitgaf dan in 1939, voor rekening" van het rijk kwam. Na de bevrijding is in Den Haag beslist, dat de politie in de kleine gemeenten in het vervolg rijkspolitie zou zijn. Haarlem (ook Heemstede, Bloemendaal en Zand- vöort) houdt zijn gemeente-politie. Maar dit belet niet, dat de-gemeenten die hun eigen politie houden toch rekenen op de indertijd toegezegde rijksbijdrage. Dat die niet. onbelangrijk is, blijkt uit de pas ver schenen begrooting voor 1946 voor Den Haag. Daar zijn de uitgaven der politie op ongeveer 9 millioen geraamd, terwijl ge rekend wordt op een betaling door het rijk van rond 5 millioen! Nu is ongeveer 10 dagen geleden door het A.N.P. in een bericht uit Den Haag medegedeeld, dat het rijk besloten heeft, dat de uitgaven voor de politie in de 8 grootste gemeenten van ons land, voor rekening der gemeenen zullen komen. Het vermoeden ligt evenwel voor cle hand, dat dit bericht niet inhoudt, dat de rijksbij drage in het vervolg zal worden ingehou den, want dan komen de financiën der bedoelde gemeenten die toch al zeer slecht zijn geheel in het gedrang. Dit zelfde geldt ook van Haarlem. Wel zijn in verhouding met de uitgaven van Den Haag de kosten der Haarlemsche politie niet hoog, het gaat hier toch in elk geval om een post van verscheidene tonnen. NSB-vrouwen met kinderen Op de vragen van den heer Wendelaar betreffende de invrijheidstelling van N.S. B -vrouwen na hel loslaten van de leid ster der N.S,B,-Vrouwen-organisatie: Worden er niet vele vrouwen vastge houden. wier gevallen lichter zijn dan dat van de bedoelde leidster of wier sociale of andere omstandigheden een nog grooter gevaar opleveren voor verwaarloozing van haar kinderen? Zoo deze vraag bevestigend wordt be antwoord, is het dan geen eisch van recht, dat nu ook al deze vrouwen in vrijheid worden gesteld?, heeft de minister van Justitie het volgende geantwoord: Beide vragen worden bevestigend be antwoord. Daaraan kan, wat de tweede vraag be treft. worden toegevoegd, dat ter be spoediging van een onvermijdelijke be oordeeling van geval tot geval of hel op genoemde gronden voor invrijheidstelling of buitenvervolgingstelling in aanmerking komt eenïgen tijd geleden door het di rectoraat-generaal voor bijzondere rechts pleging aan de procureurs-fiscaal bij de bijzondere gerechtshoven lijsten ter hand zijn gesteld van de in ieders ressort ge detineerde vrouwen, die kinderen hebben van den leeftijd van zeventien- jaar of jonger, met de opdracht de op deze lijsten vermelde gevallen onverwijld en met voorrang te behandelen. ORGELBESPELING. Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo Kerk te Haarlem op Donderdag 9 Mei 19W, des namiddags van 34 uur, door George Robert. Programma: la. Koraalvoorspel „Lobl Gott, lhr Christen, allzugleich"; b. Fuga C gr. t. D. Buxtehude 1637—1797 2. Partita sopra: „Jesu, meine Freude", J. G. Walther (gec. 1713). 3. Fantasie c kl. I... J. S, Bach (1605— 1750) .4. Introduktion und Passac-aglia d. kl. t., Max Reger (1373—1916). 5, Choral III, Hen drik Andriessen (geb. 1892), Hitier als Tijl Uylenspiegel In de soms lachwekkende, soms tragedi- sche revue der beschuldigden die de een na den ander in de getuigenbank te Neu renberg verschijnen, is Walther Funk, de vroegere Duitsche economische minister en directeur van de Reichsbank, een figuur die aanvankelijk meer tragisch dan mis dadig lijkt. De kleine gedrongen man, niet jong meer en zeer vermoeid, zoekt de kracht van zijn verdediging niet in fraaie, gedragen volzinnen of spitsvondige argu menten, doch hij klaagt met zachte stem over zijn tweede-rangspositie in de partij, die hem niet veroorloofde zelfstandige be slissingen te nemen en die hem eigenlijk tot een zeer betreurenswaardig slachtoffer van de machinaties der' groote bonzen heeft gemaakt. Hij beklaagt zich over het feit dat hij nooit tegenwoordig mocht zijn bij de besprekingen over economische be_ Hoe moeten zjj berecht worden Mr, L. M. Drabbe. advocaat-fiscaal en pröf, rar. A. Hamel, president van het Amster- damsche Bïjz. Gerechtshof hebben bij een zaak reaen een jongeman, die op 15-jarigen leeftijd "bij de Waffen-S.S. dienst genomen heeft, eenige ivoorden gewijd aan de berech ting en bestraffing van deze bijzondere groep politieke delinquenten, De advocaat-fiscaal vond dit wel eens gewenscht. omdat het publiek een vreem den indruk kan krijgen uit-de korte ver slagen in de krant, waarin na de ver melding van het zelfde gepleegde misdrijf, „Dienstneming bij de S-S.'\ straffen vol gen die nogal uiteen loopen en, wanneer ze zich beperken tot b.v. een of twee jaar, een gevoel van onbevredigdheid kunnen achterlaten. Naar mr. Drabbe's meening vormen de dienstnemingen bij den vijand cfr*or jongens van 14 tot 17 jaar de moeilijkste zaken die hu in de bijzondere rechtspleging ontmoet. Bij het bepalen van de strafmaat de bewijs voering biedt meestal geen groote moeilijk heden kan men drie wegen kiezen: a. Men ziet alleen naar de daad opzichzelf. Objectief. b. Men erkent volledig dat de delinquenten geestelijk nog niet gegroeid zijn tot men- sciien met een zelfstandig oordeel- Subjec tief. c. Men zoekt een compromis. Men neemt een beetje van het een en een beetje van het andere en komt tot een straf, noch licht noch zwaar. Mr. Drabbe aohtte dezen laat- sten den minst bevredigenden van alle. Hij verkoos den tweeden weg. omdat deze jonge menschen. geestelijk gerijpt, zeer wel nuttig bruikbare vaderlanders kunnen worden. (In het behandelde geval tegen een nu 18-jarigen Utrechtschen stucadoor eischte de adv.- liscaal 1 Jaar voorwaardelijk). Prof. Hamel merkte naar aanleiding van mr. Drabbe's woorden op dat deze zaken toch niet louter als „kinderzaken" moeten worden behandeld. Hier is en blijft land verraad te berechten, a! wordt nu er zooveel ijd na het plegen der feiten verstreken is, natuurlijk met menschelijke omstandigheden rekening gehouden bij het bepalen van de straffen. sluiten en dat de richting der Duitsche economie gehee! buiten hem om werd be paald en gevolgd, terwijl hij slechts de orders van hoogerhand had op te volgen zonder te kunnen beseffen, welke draag wijdte zij hadden. Zoo lijkt "Walther Funk aanvankelijk een meelijwekkende ridder van de droeve fi guur, wiens vaderlandsliefde is geëxploi teerd en wiens nationale gevoel verhinder de, dat hij zich verzette. Doch het is niet de eerste maal, dat in Neurenberg de schijn blijkt te bedriegen. De revue der beschuldigden is een maskeradefeest, waar bij telkens weer nieuwe maskers en nieu we decors worden gebruikt om het onder scheidingsvermogen der rechlers te ver warren en de comedie die ieder der be klaagden opvoert om zich tc onttrekken aan het rechtvaardige oordeel, moet tel kens weer in het scherpe kruisverhoor worden ontleed en uitgerafeld om de schuld en de verantwoordelijkheid van den verdachte duidelijk en helder in het - daglicht te stellen. Zoo ging het ook met Funk als met at zijn voorgangers. Thomas Dodd, de Ame- rikaansche aanklager, kent de knepen van het vak en zijn oogenschijnlijk door de klachten van Funk geboeide aandacht con centreerde zich op de punten, die den kleinen, beklagenswaardigen Duitscher tot struikelblok zouden moeten worden op zijn diplomatiek gekozen boetvaardigheidsweg. „Ik v/as de kleine man in de partij", aldus Funk, „die wel tot aan de deur. doch nooit binnen mocht komen." Toen kwam Dodd in actie. „Het kan zijn dat u nooit binnen mocht komen", was zijn repliek, „doch in één opzicht bent u toch wel degelijk binnen geraakt: Het is namelijk bekend dat u behoorde- tot de enkele gelukkigen, die hun diensten aan het nazi-bewind door den Führer beloond zagen met een halt' millioen!" Dat kon de kleine man niet ontkennen. Milch en von Ribbentrop hadden hetzelf de bedrag ontvangen, mindere goden als Rosenberg en Keitel moesten het met de helft doen, waaruit te concluaeeren valt dal de positie van Funk blijkbaar toch wel iets minder bescheiden was dan de on baatzuchtige econoom had willen doen voorkomen. Hij trachtte zich te verdedi gen door te zeggen, dat hij het geld hard noodig had om de belasting te befüTlen voor zijn reusachtig landgoed in Beieren, doch hiermee deed hij zich definitief den das om. want op een desbetreffende vraag van Dodd moest hij toegeven, dat hij dit geweldige landgoedeveneens ten geschenke had gekregen en wel van de Reichswirtschaftskammer! Hitiers systeem van Kerstmannetje spe len waartoe de Führer pas goed en wel neiging kreeg toen de positie van Duitsch land aan de fronten minder rooskleurig werd wreekt zich thans te Neurenberg op een onfeilbare wiize. die bijna aan een posthume grap van Tijl Uylenspiegel doet denken: De grootte van de giften, die de edelmoedige gever aan zijn dienstvaardig st knechten toestuurde, geeft een norm. voor de schuld van deze knechten, die thans wel op allerhande sluwe manieren trachten zich te wasschen in de veelmis- bruikte onschuld, doch die er geen van allen in slagen zich te reinigen van het stempel, dal „hun Führer" bij hel koeren van het getij hun op het voorhoofd drukte. Wie met pek omgaatWalther Funk zal het na zijn debacle duidelijk hebben beseft en hij zat in de beklaagdenbank te- rugkeeren in de wetenschap, dat schuld en boete zelfs door een overigens vakkun dig in elkaar gezette comedie. niet ziin te scheiden, J. L.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3