Havenstakingen bedreigen ons herstel Blijft Perzische kwestie bestaan? Tegenstrijdige Perzische mededeelingén In zijn bijeenkomst van vandaag zal de Veiligheidsraad beslissen of het veelom streden agendapunt „Perzië" eindelijk van den rooster zai verdwijnen of dat verdere •besprekingen en eventueele stappen in •deze aangelegenheid noodig zijn. Volgens Peuter staat het vast dat de Britsche le gatie zich zal verzetten tegen het schrap pen van dit punt, wanneer voor de bij eenkomst geen officieels mededeelingen zijn ontvangen dat het terugtrekken van de Sovjet-troepen Uit Perzië voltooid is. Twee meiledeelirfgen van Perzische zijde leggen thans gewicht in de schaal bij de te nemen beslissing: ten eerste een brief •van Hnssein Ala, waarvan wij den inhoud gisteren vermeldden, die sprak van Russi sche inmenging in Perzische binnenland- «cfce aangelegenheden, waardoor de situa tie in Azerbeïdsjan niefc te controleeren was, en ten tweede een verklaring van den Perzischen regeeringswoordvoerder Prins Fironz. die Maandag reeds te ken nen gaf dat de door de Perzisehe regee- ïing ontvangen rapporten aanwijzingen be vatten, dat de ontruiming van Perzië vol tooid was. Iniusschen is er geen gebrek aan ge ruchten. Een van de merkwaardigste daar van is wel het verhaal van een per vlieg- tuig uit Azerbeidsjan naar Teheran ge komen reiziger, die beweerde dat de Rus sische troepen zich Maandag in groote haast over de Noordelijke grens terugtrok ken, doch dat zij z.g. ..touristen" achter lieten. Het Spaansche „proces-verbaal" De door den Veiligheidsraad ingestelde sub-commissie voor Spanje werkt op volle kracht om binnen den gestelden datum van 31 Mei een rapport te kunnen uitbren gen. Zij heeft de commissie van oorlogs misdaden verzocht haar de namen van voortvluchtige oorlogsmisdadigers, die op Spaansch gebied vertoeven, op te geven, en zij heeft tevens de indeeling van de hoofdstukken, waaronder zij haar bevin dingen zal rangschikken, bekend gemaakt Deze hoofdstukken zijn: 1. Oorsprong, natuur, structuur en algemeene gedrags lijn van het regiem en de mate waarin dit vereenigbaar is met de beginselen van het Handvest der" Vereenïgde Volken en de Weerbericht IETS KOEEER. Geldig tof, Donderdagavond. Matige wind uit Noordelijke riehtingerï. gedeeltelijk bewolkt, geen regen van beteekenis. iets koeler. In het binnenland hier en daar lichte nachtvorst. Tegen inkoopvereénigingen van Rijkspersoneel De ministerraad heeft met het oog op de oprichting van een stichting, welke zich ten doel stelt centralen inkoop van levensbehoeften voor overheidsdiena ren, in de eerste plaats besloten, het rijkspersoneel er op te wijzen, dat het verrichten, van werkzaamheden ten be hoeve van een dergelijke inkoopvereeni- ging gedurende den diensttijd verbo den is. Evenmin is het aan het rijkspersoneel toegestaan ten behoeve eener inkoop- vereeniging gebruik te maken van dienstgebouwen, diensttelefoonaanslud- ti-ngen en materiaal van den publieken dienst. Het gebruik maken van de om standigheid, dat men in overheidsdienst is en daardoor bepaalde relaties bezit bij fabrikanten, grossiers enz., is uiter aard onder elke omstandigheid verbo den. De ministerraad wenscht, dat het rijkspersoneel zich nauwgezet aan deze voorschriften zal houden en heeft dan ook besloten, dat ingeval van overtre ding zonder nadere waarschuwing dis ciplinaire bestraffing zal dienen te wor den toegepast. Wat de deelneming van rijksperso neel aan de oprichting en het functio neeren van door en voor overheidsper soneel opgerichte inkooporganen be treft, heeft de ministerraad zich op het standpunt gesteld, dat deze om tal van redenen, ontleend aan de positie,'welke eenerzijds de middenstand en de andere organen, waarbij in het economisch be stel de verdeeling der consumptiegoe deren berust, en anderzijds de over- heidsdienaren in de maatschappij inne men, onigewenseht moet worden geacht. Aan het rijkspersoneel wordt derhalve in overweging gegeven zich van zooda nige deelneming te onthouden, waarbij de ministerraad het vertrouwen heeft uitgesproken, dat deze vingerwijzing voor het rijkspersoneel voldoende zal blijken te zijn, zoodat andere maatre gelen op dit stuit niet behoeven te wor den overwogen. Bosch en hei in vlammen Vermoedelijk tengevolge van militaire oefeningen ontstond tussciien Chaam en Al phen (N.-Br.). een felle heidebrand, die enkele dagen aanhield. De brandweren van Alphen en Breda be streden het vuur. Zij konden het voorname lijk door het ontsteken van een tegenvuur, meester worden. Niet minder dan een opper vlakte van. 150-H.A. bosch en heide ging ech ter irlo rc Men zal zieh herinneren, dat er vorige week ook een groote heidebrand is geweest, «p de V'eiuwe. welke eveneens het gevolg was van het optreden van militairen. mate waarin het de voltooiing van het veiligheidssysteem der Vereenigde Naties verhindert. 2, Houding van het regiem gedurende den oorlog. 3. Het beschermen van Duitsch bezit en personeel. 4. Sterkte der Spaansche strijdkrachten. 5. Uranium- productie, atoomonderzoek en oorlogsvoor bereidingen. 6. Vervolging van politieke tegenstanders. 7. Arrestaties van buiten landers. 8. Pro-fascistische activiteit van de Falange buiten Spanje, De Arabische Liga heeft aangekondigd, aldus meldt Un. Press, dat Syrië de kwes tie Palestina aan den Veiligheidsraad zal voorleggen. Koningin ontvangt Churchill De Britsche ex-premier Winston Chur chill, die gisteren nog in een feestelijke plechtigheid tot eereburger van West- minster werd benoemd, zou vandaag per Ijjnvliegtuig van de KLM in ons land ar- riveeren. De Koningin zou den hoogen gast hedenmiddag in het Palcis op den Dam te Amsterdam ontvangen. Daartoe, is Hare Majesteit om 14.15 uur van het Paleis Soestdijk vertrokken. Aan de grens der gemeente Amsterdam werd zij door den wnd. Burgemeester van de hoofdstad ontvangen. Tijdens de rit naar het Paleis werd zij door de Amsterdammers luide toegejuicht. (Het programma voor het verdere be zoek van Churchill aan ons land vindt men elders in dit nummer). Visite bij de atoombomproeven President Truman heeft alle mogend heden, die lid zijn van de „atoomenergie commissie" die in de organisatie der Ver. Volken werd ingesteld, een uitnoodigïng gezonden om de proeven met atoombom men. die in Juli en Augustus in de Stille Zuidzee op het eiland Bikini zullen plaats hebben, bij te doen wonen door vertegen woordigers van de regeering en de pers. Fransche coalitie blijft gehandhaafd In den gisteren gehouden kabinetsraad hebben alle Fransche ministers als hun meening te' kennen gegeven, dat de ver werping van het grondwetsontwerp door de volksstemming geen afbreuk mag doen aan de eenheid van het coalitiekabinet, zoodat de voortzetting van de drie-partijen regeering tot de verkiezingen in Juni a.s. gewaarborgd is. JUBILEUM NOTARIS J. WILDSCHUT. De heer J. Wildschut te Haarlem herdacht heden den dag dat hij 30 jaar geleden tol notaris werd benoemd, waarop het den ju bilaris niet aan belangstelling ontbrak. Partij van den Arbeid De Partij van den Arbeid zette Dinsdag avond haar verkiezingsveldtocht in Haar lem voort met drie gelijktijdige openbare vergaderingen, waarvan vooral die in het gebouw van de HJMV, waar Ds. P. J. Mackay het woord voerde, veel belang stelling trok. In gebouw „Rosenhaghe" spraken mej. nir. M. van Beek en de heer E. F. Albrecht. „In den oorlog is het besef gegroeid, dat Nederland niet terug mag naar de toestanden van voor den oorlog. Er is nu een kans om uit het moeras van 1940 te komen. Mocht deze niet gegrepen wor den, dan zal de wereld ten derden male een oorlog ondergaan, die zij niet te boven zal komen", zoo zeide de heer Al brecht. De Partij van de Vrijheid zou wellicht tijdelijk een kraan kunnenopenen van een welkomen goederenstroom, maar op den duur zal deze „ongebondenheid" ont aarden in een chaos. De communisten, zoo betoogde de spreker, kunnen ons niet de geestelijke vrijheid bieden, die wij na. vijf jaar dwang zoo hard noodig hebben. De derde weg, die van het demo cratisch socialisme kan als doel en als middel naar een goed functionnëer-end staatsapparaat leiden, waarin geleide eco nomie de huidige ruïne in een hecht bouwwerk kan transformeeren. In een zaal in Haarlem Zuid sprak wet houder D. J. A. Geluk. De drie bijeen komsten werden besloten met een leven dige geóachtenwïsseling over de behan delde onderwerpen. Protest tegen E.V.C.-factiek Het bestuur van de „Unie-verkeer" gevormd door den Centralen Bond van Transportarbeiders, den Ned. R.-K. Bond van Transportarbeiders „SÉ. Bo- liifacius" en den Ned. Bond van Cbr. Fabrieks- en Transportarbeiders heeft geprotesteerd tegen het optreden van de Eenheids Vakcentrale ten opzichte van de niet bij de EV.C. aangesloten transportarbeiders, die blijven weige- Fen, zieh bij de door de E.V.C. gepro clameerde staking- aan te sluiten en daardoor, volgens de meening van de Unie-verkeer", gevaar dreigen te loo- pen, gemolesteerd te worden. D-e besturen der erkende vakorgani saties blijven deze staking afkeuren en wijzen er op, dat zoowel de belangen der arbeiders als de wederopbouw van ons land ernstig in gevaar worden ge bracht- De besturen der in de „Unie- Verkeer" samenwerkende organisaties nemen stelling tegen de stakings-tactiek der E.V.C. en blijven de arbeiders op roepen den arbeid te hervatten. Op grond,, hiervan deelen zij mede, dat het versnellen eener stakingsuit- keering aan hun leden zal worden af gewezen. De besturen hebben overwogen, op welke wijze zij hen, die blijk hebben gegeven het eens te zijn met de bestu ren en bereid blijven bij de eerste mo gelijkheid den arbeid te hervatten, kun nen bijstaan. Zij deelen mede bereid te zijn hen te helpen, mits deze hulp niet het karafeter van hulp aan de dooi- de EV.C. geproclameerde staking zal heb ben. en verzoeken betrokkenen, die in -moeilijkheden dreigen te geraken, zich tot hun bestuur te wenden. Buitenlandsche schepen vertrekken ongelost VijCEngelsehe schepen, die iri de Rot- ferdamsehe haven lagen, zijn met hun lading aardappelen en graan naar Ham burg en Emden vertrokken, omdat zij als gevolg van de staking der havenar beiders in de Maasstad niet werden ge lost. Een Zweedsch schip, dat te Rotter dam stukgoederen moest laden en los sen, is naar Antwerpen vertrokken met achterlating van 10 ton stukgoederen, die het vanwege de staking in Rotter dam moest laten staan. De burgemeester van Rotterdam jiheeft een oproep tot de bui-gerij gericht om vrijwilligers. Een aantal burgers heeft reeds aan dezen oproep gehoor gegeven. Het directoraat-generaal voor Zeeha ven- en Rijnvaartzaken wijst op de economische nadeelen, die dë stakers in de Rotterdamsdhe en Amsterdamsche havens Nederland berokkenen: „Het moet den stakers toch iets zeggen, wanneer de minister van Landbouw moet mededeelen, dat bij een voortzetting van de staking na 20 Mei, het vetrantsoen niet zou kunnen worden gehandhaafd. Al lijkt het den stakers koud te laten, dat er bijv. kolenschepen op lossen liggen te wachten, het Neder land- sehe volle zal beseffen, dat hier mede onze industrie en daarmede onze geheele materieele voorzie ning (textiel, schoenen, bakkerijen, electriciteit) wederom ernstig ver traagd wordt. - Er wacht in beide Nederlandse®! ha vens een groote reeks van schepen, en hoeveel zullen er zijn die onze havens voorbij gaan? Met groote moeite is er een transito- verkeer in onze havens verkregen voor de UNRRA. voor de 21ste Geallieerde legergroep aan dein Rijn, voor Zwitser land en Tsjecho-Slowakije en de actie van de stakers brengt dit vervoer wel zeer ernstig in gevaar Wanneer deze actie wordt doorgezet, kan aan onze zeehavens een schade en slechte naam worden toegebracht, die in jaren niet zal kunnen worden her steld. Een schip, dat eenmaal een onzer havens moest voorbijloopen, omdat er staking was of dreigde, voert zeker niets aan ter versterking van Neder lands goeden naam bij de zeevarende mogendheden. Daarom verwacht men van over heidswege, dat 'het gezond verstand zich nog op het laatste oogenblik zal laten gelden en dat niet langer roekeloos ge speeld zal worden met een zoo moei zaam verworven beziit als het vervoer door onze zeehavens. Wie de nadeelen overweegt en desondanks meedoet aan de staking, handelt rechtstreeks tegen het gemeenschapsbelang en dus tegen zichzelf". Als een besmettelijke ziekte- Thans is ook Vlissingen betrokken in de zeeliedenstaking. Op de reede van yiassrngen ligt de 1200 ton metende „Oranjepolder'die te Vlissingen was gekomen om manschappen te weiwen- De E.V.C. heeft echter „posten" uitge zet om werkwilligen te beletten aan boord te gaan. De in de Scheveningsche haven ge reed liggende haringloggers, die aan vankelijk den 7en Mei ter haringvangst zouden vertrekken, zijn niet naar zee vertrokken. Overeenstemming tussciien reeders en visschers is nog niet bereikt, wat betreft het laden en lossen der schepen bij binnenkomst. Herdenking van de Meidagen 1940 Vrijdag 10 Mei De Landelijke Vereeniging van Ex Poli tieke Gevangenen uit den bezettingstijd houdt, zooals wij reeds eerder vermeldden op 10 Mei a.s. een herdenkingsplechtigheid op de Eerebegraafplaats aan den Zeeweg te Bloemendaal. De samenkomst heeft plaats op de Groote Markt te Haarlem om 10 uur des anorgens. Om 10.15 spreekt de burge meester Reinalda de deelnemers toe, De tocht vangt aan te 10.30, terwijl de plechtige herdenking op de Eerebegraaf plaats om 12 uur zal plaats hebben. De minister van Soc. Zaken, de heer W. Drees, zal namens de regeering de herdenkingsrede uitspreken, mr. B. W. •Stomps namens de Landelijke Vereeni ging. Declamatie door mevr. Marguerite Couperus, zang Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap. De reünie is om 6 uur in den Stads schouwburg, alwaar als sprekers zullen optreden prof. W. Banning, als ex-poli tieke gevangene, en de heer W. Bakker, hoofdbestuurslid van bovengenoemde lan delijke vereeniging, terwijl medewerking verleenen Wanda Reumer, declamatie, Chaja Goldstein, dansen en Haarlems Muziektrio uit de HOV. Op Zondag 12 Mei wordt een deputatie van de Belgische verzetsstrijders (de z.g. „Witte Brigade") in Haarlem verwacht. Óm 11 uur in den ochtend zullen de Zui delijke mannen van het verzet naar de Eerebegraafplaats gaan om hun Neder- landsche kameraden uit den vierdaag- schen Meïstrijd te herdenken.! Doodenherdenking in de beide Bavo's. De herdenking van de gedurende de Meidagen van 1940 gevallen strijders in de beide Haarlemsche Bavokerken (Groo te Markt en Leidschevaart) zal Maandag 13 Mei plaats hebben. Deze wijdingsavonden zijn voorbereid door het Comité „Eereschuld en Dank baarheid" Dinsdag 14 Mei vormt het hoogtepunt van de gedenkdagen. Wanneer het zes jaar geleden zal zijn, dat de ongelijke strijd om ons land eindigde met een ca pitulatie, worden in het geheele land de slachtoffers van die vier dagen herdacht. 1500 a 2000 soldaten uit Haarlem en omgeving zullen zich omstreeks 10.30 uur naar de Groote Markt begeven, waar heen ook de verschillende jeugdorganisa ties zich dan begeven zullen hebben. Om 11.20 leest Majoor C. L. de Vries, militair bevelhebber van het district Haarlem, de px-oclamafcie voor, zooals die zes jaar ge leden op den 14en Mei werd bekend ge maakt als afsluiting van vier dagen oor log. 11.25 Koorzang. De Garnizoenscom mandant, Maj. C. Mars, houdt, om 11.30 een korte toespraak, gevolgd door zang en muziek. De rede van burgemeester Reinalda om 11.43 wordt gevolgd door een declamatie. Ie Luitenant H. Cox, leidt de minuut stilte in, die na den twaalfden slag van de Groote Kerkklok in acht genomen zal worden. Om 1 minuut over twaalf wordt de vlag op de Groote Markt voluit ge- heschen. Ons volkslied besluit het stem mige gedeelte van de herdenking, die voor Haarlem beëidigd zal worden met een militair défilé op de Groote Marlet voor verschillende bevelhebbers en hun staven. De nabestaanden van de slachtoffers en. de invaliden uit de oorlogsdagen in Mei 1940 worden opgeroepen bij de plechtig heid aanwezig te zijn. Kaarten zijn ver krijgbaar aan de Cadi-Club. hoek Zijlweg van Zaterdag 11 Mei af Brand in het Kenaupark" Nedcrlandsche film beschadigd. Hedenochtend om ongeveer half twaalf moest de brandweer uitrukken voor een melding uit het Kenaupark, Het bleek, dat in het perceel no, 14, in gebruik bij de N.V. Multifilm, brand op de zolderver dieping was ontstaan, waar zich negatie ven bevonden. De brandschade is tot den zolder beperkt gebleven: de overige ver diepingen liepen eenige waterschade op. Het is nog niet met zekerheid te zeggen, welken omvang de verliezen voor de maatschappij zullen hebben; wel staat vast dat een gedeelte van de nieuwe Ne- derlandsche film van H. v. d, Horst „Me tamorfose" verloren is gegaan. Het vuur werd onder leiding van den opperwachtmeester J. Bouwman spoedig met drie stralen bedwongen. Polen eischt demobilisatie der troepen onder Engelscb bevel In goedingelichte kringen verluidt vol gens Un Press, dat Polen op de Britsche ambassade in Moskou een krachtig pro- lest heeft overhandigd inzake het falen van de Britsche autoriteiten om de Pool- sche strijdkrachten die onder hun com mando staan, te demobiliseeren. Naar ver luidt, wordt in de nota hun onmiddellijke demobilisatie geëischt. Men zegt in officieele Poolsche kringen te Washington dat de Engelschen onder de Poolsche troepen iri Engeland. Italië en hel Midden-Oosten een plebisciet hadden moeten houden om te zieri of zij naar huis wilden.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7