Amenka's industrieele apparaat Sport in het Kort Vrijdag 10 Mei 1046 Anti-stakingsivet in voorbereiding verlamd De Haarlemsclie clul). en buurthuizen De gevolgen van de Amerikaansche mijnstakingen worden steeds erger. Vol gens Un. Press kunnen honderdduizenden personen in de Vereenigde Staten door de sluiting van de groote industrieën niet werken. Vier Amerikaansche steden lagen Woensdagavond in .half duister en voor het geheele oosten van het land dreigt verduistering. De spoorwegen hebben reeds dozijnen dienstregelingen stop moe ten zetten en de regeering heeft de rant soeneering van geproduceerd gas bevolen. Op den 39sten dag van de nationale kolen- staking dreigde de gigantische Amerikaan sche industrieele machine geheel vast te loopen. De Ford Motor Company sluit vandaag waardoor 110.000 man op straat komen. De Chrysler Motors verwacht be gin volgende week het werk stil te moeten leggen. De U.S. steel en International Har vester hebben hun productie schema's sterk beknot. Chicago verwacht binnen veertien dagen tot totale verduistering te moeten overgaan, slechts de meest essen- tieele openbare diensten zouden dan nog -blijven functionoeren Intusschen schrijft het tijdschrift „Iron Age" dat de kolenstaking nog wel tot in Juni zal duren. In het blad wordt de schatting gemaakt dat de staalproductie in het geheele land deze week tot 59 pro cent van haar capaciteit is gedaald. Ver geleken met verleden week beteekent dit weer een teruggang van 9.5 procent. Half Juni dreigt er weer een nieuwe groote staking en wel in het havenbedrijf. Driehonderdduizend arbeiders zullen dan aan de Amerikaansche kust en aan de Golf van Mexico in staking gaan. Deze staking zal ten doel hebben hoogere loo- nen en betere arbeidsvoorwaarden af te dwingen. De Amerikaansche mijnwerkers- staking. Nu de stakingen al 39 dagen duren, is er een steeds sterkere strooming in den senaat waar te nemen, een beperkende anti-stakingswetgeving onmiddellijk in stemming te brengen. Leden van de rechtscommissie van het Huis van Afge vaardigden hebben voorgesteld, dat de actie, welke de eischen van Lewis, presi dent van den Mijnwerkersbond buiten de wet stelt, aan het eind van de week in het Huis van Afgevaardigden zal worden besproken. De hoop op een spoedige rege ling van de geschillen in de mijnindustrie is vervlogen en bijna 1 l/z millioen man spoorwegpersoneel is verwikkeld in een dreigende staking, waarover tusschen 20 Mei en 15 Juni gestemd zal worden. De steeds slechter wordende toestand op het gebied van de steenkolenvoorziening heeft het bureau voor voorzieningen in noodgevallen, dat onlangs in het leven ge roepen is, genoopt een beroep te doen op meer dan 20 staten, de uiterste zuinigheid te betrachten en b.v. het niet beslist nood zakelijke electriciteitsverbruik te be perken. Vrouwen en de Politiek Herdenkingsplechtigheid van ex-politieke gevangenen Aan het begin van de plechtigheden ter herdenking van de Duitsche over rompeling in 1940 stond de bijeenkomst van ex-politieke gevangenen op de Groo te Markt te Haarlem en hun tocht naar de Eerebegraafplaats te Bloemendaal. Hedenmorgen stelden de uit alle pro vincies gekomen leden der Landelijke Vereen, van Ex-Politieke Gevangenen zich op de Groote Markt op. Militairen verzorgden de afzetting, Padvinders Gidsen vormden overal de afscheiding tusschen de groepen deelnemers. Na treurmuziek van het politie-muziek- korps sprak Haarlems burgemeester, de heer M. A. Reinalda, de deelnemers toe. Hij herinnerde aan een even schoonen Meimorgen, nu zes jaar geleden, waar op de horden uit het Oosten ons land binnenvielen. Was de tegenstand in den aanvang nog gering, toen de overwel diger meende de vrijheidszin der Neder landers te kunnen aantasten, zei ons volk een een eensgezind en hardnekkig: neen. Gij, die hier op dit oogenblik staat, aldus de burgemeester, staat hier als een levend getuigenis van dat: neen, in de cel. in de concentratiekampen, in de gij- zelinn. Gij staat hier om de besten uit ons volk te gedenken, zij die niet moch ten voortleven, doch naar "den geest voortleven in u. Van hier uit gaat een boodschap in de wereld, nl, deze, dat ons volk trachten moet de in den oorlog gewonnen eens gezindheid te behouden, de nabestaanden der gevallenen en de oorlogsgetroffenen moeten geholpen worden. Gij moet de voortrekkers worden van een nieuwe en betere toekomst. Treurmuziek van het politie-muziekkorps besloot deze toe spraak. Na de rede kondigde het hoofdbe stuurslid der vereeniging, de heer W. Bakker uit Velp aan. dat wegens de groote belangstelling hedenavond ook in de Cadi-club een reünie wordt gehouden Hierna zette de stoet zich in beweging op weg naar Bloemendaal. Herdenking gevallen strijders De herdenking van de in 1940 gevallen strijders zal te Haarlem geschieden in de Beide Bavo-kerken op Maandagavond 13 Mei a.s. Schuurtje afgebrand Brand onstond in een schuurtje achter een woning aan de van Kinsbergenstraat. Een juspannetje op een petroleum toestel had waarschijnlijk vlam gevat, waarna het vuur snel om zich heen greep. Door afwezigheid van de bewoners ontdekte men den brand pas, toen de vlammen eruit sloegen. Het schuurtje, waarin zich ook nog eenige kisten bagage van repatrianten bevonden, brandde geheel uit. Het Comité van Samenwerkende Vrou wenverenigingen voor Haarlem en Om streken hield een politieke oriënteerings- bijeenkomst voor vrouwen, waar me vrouw Mr. E. A. J. Scheltema-Conradi sprak over: „Wat is politiek? en Wat heeft de vrouw daarmee te maken?" Mevrouw Scheltema besprak allereerst de bestaansredenen der politieke partijen. Elke partij heeft een levensbeschouwing en een maatschappijbeschouwing. die elkaar kunnen doorkruisen. De woorden links, 'rechts en vooruitstrevend, conser vatief, kunnen aanleiding geven lot ver warring. Bij het oplossen van maatschappelijke problemen moet men zich richten naar een bepaald beginsel. Bij al deze pro blemen, die ook voor vrouwen van be lang zijn, komt politiek te pas. Daarom is het noodzakelijk voor vrouwen haar politieke belangstelling te verdiepen. In aansluiting op deze inleiding zullen op Dinsdagavond 14 Mei, in restaurant Brinkmann. Groote Markt, spreeksters van alle politieke partijen het program ma van hun partij uiteenzetten. De Repatrieering De bureaux van den dienst der repatriee ring, 'thans gevestigd in het B. P. M.-gebouw in Den aHag, zijn met ingang van 9 Mei overgebracht naar den Wassenaarscheweg 24. De nieuwe telefoonnummers zijn: 117463 t.m. 66. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 9 Mei 1946 BEVALLEN: 7 Mei: A. L. van As—Arioni, d.; 8 Mei. G. van DijkenMaieman, z.; G. W. WigmanMarchand, z.; F. van HageKui per. z.; G. M, KrachtJansen, d-; A. J. Jan- iDeen, z.; C. A. Teeuwen—Uitendaal, d.: A. M. Lablans—Kleijn. z.i 9 Mei. C. H. BoeréeTeeuwen, z.; A. Boormanvan Leeu wen. d.; B. C. OosterbaanKaaken, z. OVERLEDEN: 7 Mei, C., 27 d.. z. van J. Vuijst, Heerensingel; M. G. Huijboom, 69 ,i.. Steenbokstraat; F. H. van Wijhe, 49 j.. I-Iazepa terslaan. ONDERTROUWD: 9 Mei C. W. Waalewijn en H. van Sprakelaar; T. J. Mica en A. Gans; W. Schippers en J. M. van Dokkum; J. de Jonge en H, C. Roest; J. Drenth en J. J. Vos- A. J. Gouw en E. Nijssen; C. Bouma en A. den Ouden, GEHUWD: 9 Mei, A. C. Roegiers en M. M. de Boever; W. H. J. Wijdemans en C. C. Handgraaf; K. Frelj en A. Korthals: K. van der Does en C, C. W. Heemskerk: W. E. van Zwienen en A. M. Baaij; H. Fredriks en Ch. I. Arnold; J. J. Kramer en H. Booms; H. J. Prinsen en H. C. Klok; H. L. J. Nater en E. R. Hennis. AGENDA Groote Kerk: Herdenking, 20 uur. Rem brandt: De Roode Aarde (18 j Palace: 30 Dagen Corvee (18 j.)Luxor: Alarm in mijn 17 (14 jAlle drie voorstellingen 14, 16,15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: Zet 'm op George, 14, 16.30, 19 en 21.15 uur. ZATERDAG 11 MEI. Stadsschouwburg: Sneeuwwitje. 14 uur. Prof. Klenow. 20 uur. Begijnhofkapel: Simon Halle, 20 uur. Bioscopen: als Vrijdag. Zooals wij reeds eerder berichtten is er (n Haarlem een comité gevormd ter oprichting van club- en buurthuizen voor de massa- jeugd. Donderdagavond werd het streven van het comité nader uiteengezet door den heer j, de Bruin, die in 's Gravenhage mei veel succes dit sociale werk heeft aangepakt. Na openinig der bijeenkomst door mr, J. van der Hoeven hield prof. dr. P. J. Bouw man een korte inleiding over de psychologie van de massa, waarin hij constateerde, dat de genivelleerde, ontwortelde, onontwikkel de en ongebonden massa een steeds ernsti ger probleem opleverde. De mechaniseering van het leven is door verkeerd gebruik in dienst gekomen van de algemeene vervlak king, Dit alales is benauwend, temeer daar de democratie aan de massa stemrecht en dus mede-verantwoordelijkheid toekent. Des te grooter wordt dus het gevaar naarmate de nivelleering toeneemt. Als krachtbronnen tegen de massa-ontbin ding zag prof. Bouwman het gezin, hel on derwijs en de jeugdbeweging. Voor de massa- jeugd is slechts het onderwijs van eenigen invloed. Het gezin en de jeugdbeweging la ten hen koud. Om deze passiviteit te over winnen, moet men club- en buurthuizen stichten in volkrijke stadswijken, om te trachten door gezonde in- en ontspanning deze jeugd te behouden voor verzinken in de massa. De heer J. de Bruin vertelde een en ander uit zijn ervaringen met de Haagsche stads jeugd in de twintig jaar die hij zich met het jeugdorganisatiewerk heeft beziggehouden. Hij stelde ieder mede-verantwoordelijk voor de sociale ellende van de minder bedeelden, een verantwoordelijkheid, die men slechts kan afwijzen, indien men niet bereid Is het Christelijke liefde-gebod op te volgen. Spr. zette uiteen, hoe de geestelijke en mo- reele verzwakking van de jongere generatie geleid had tot ontplooiing van het nationaal- socialisme; ais reactie op de kansloosheid van veler bestaan waren de ontwortelde jeugdige elementen rijp voor elke anarchie, die een verbetering beloofde. Nu ook weer. versterkt door de oorlogsellende, is er een geestelijke en moreele vrijbuiterij ontstaan, die tot ontzettende gevolgen kan leiden, tenzij we onze gemeenschapsplicht inzien en krachtig ingrijpen. Spr. stelde zich dit voor door op richting van buurthuizen, zooals hij dat in Den Haag na groote moeilijkheden had be reikt, Hierin moet door gemeenschappelijk werk en ontspanning, voorlichting en onder, richt het hiaat in de ontwikkeling der massa- jeugd worden aangevuld. De resultaten die daarmede behaald zijn door spr. zijn een bewijs voor de mogelijkheden die dit werk inhouden. Opbouw en herstel zijn holle leuzen, in dien er aan dit jeugdzorgprobleem niet ge noeg aandacht wordt besteed. Opbouw zon der de helpende hand aan de massajeugd te bieden is afbraak, aldus besloot de heer de Bruin zijn toespraak. Bij melkbedrijf nerd lustig geknoeid Bij een onderzoek op een zuivelbedrijf in het centrum van ons land ontdekten controleurs van den C.C.D. een ergerlijk geval van fraude en knoeierij. Op dit be drijf werd het gewicht van de in tank wagens aangevoerde melk te laag vastge steld. De aldus achtergehouden melk werd voor eigen gebruik aangewend, maar ook aan particulieren werden aanzienlijke hoeveelheden melk zonder bon verkocht. Met een slijter werd melk tegen sigaren geruild. Tevens werd geknoeid met het nemen van monsters ter bepaling van hec vetgehalte van de melk. De controleurs constateerden eveneens clandestiene be reiding van boter. Ongebruikte boterwik- kels waren als verbruikt verantwoord. Blikjes gesuikerde en ongesuikerde con dens, alsmede een groote hoeveelheid magere melkpoeder en boter werden in beslag genomen. Eenige verdachten zijn in bewaring gesteld. De tuchtrechter voor de voedselvoorziening heeft het bedrijf onder bewind gesteld. Rapiditas jubileert 15 Mei zal het 15 jaar geleden zijn, dat da oprichter van Rapiditas. de heer Martin Pai, den grondslag legde voor de beoefening «au het handbalspel in Haarlem. Aanvankelijk werd deze nieuwe sport op de Hollandsche manier gespeeld, met mixed teams, maar reeds spoedig ging men over tot liet zooge naamde Duitsche hand'ba). De eerste tegen standers van het jeugdige Rapiditas waren de elftallen van Haarlemsclie middelbare scholen. In de competitie van 1931 kwamen het Halfwegsche Lijnden; de Ned. Arbeiders sportbond en Concordia tegen de Rapidianen in het veld. Reeds het volgende jaar ging de organisatie van het'handbal over van cie KNAU naar het Kon. Ned. Gym nas tièfcver- bond over. Nu was het voor de Haarlemmers mogelijk, aan de landelijke competitie en de wedstrijden om het kampioenschap vatt Nederland deel te nemen. Successen bleven niet uit. 1932/1933 levert de eerste competitie van den Kennemer Turnkring en deze werd een dub bel succes voor Rapiditas: zoowel de dames als de heeren weiden kampioen. De voor ronden voor de landskampioenschappen had den in Haarlem plaats en beide ploegen wer den door hun overwinningen naar Amster dam afgevaardigd, waar de dames een eer volle tweede plaats wisten te bezetten. Na 1933/34 werd een hoofdklasse-competitie in gesteld van den Kennemer Turnkring en de Amsterdamsche en Zaansche bonden, De da mes wisten in de kopgroep te komen, doch de heeren moesten degradatiewedstrijden spelen, die zij echter wonnen. In 1937 werd een overwinning behaald in het tournool van Lijnden en hel athletiCk- kampioenschap heeren 3e klasse KTK. 1938 i bracht den dames het athletiekk?mpio=..- Reclamekunde en reclamekunst schap 2e klasse ktk. m 1942 werd de Nederlandsche Handbal-bond als zelfstan- I dïge organisatie, De dames werden, toen I direct in de districtsklasse gepiaalst. omdat zij bij de bovenste vijf clubs van de voor malige eerste klasse hoorden; de heeren moesten zich tevreden stellen met een plaat je in de nieuwe eerste klasse. In 1941. bij het jubileum-tournooi kwamen de dames in den eindstrijd legen Zeeburg uil. Pas in de ver lenging wisten de Zeeburgschen te winnen. In hetzelfde jaar stelden de Rapldilas-dames zich definitief In het bezit van den wissel beker voor het Lijnden-tournooi. Met de heeren ging het van dien tijd af ook beter; zij eindigden' eenige malen tweede achter Concordia in het kampioenschap van Haarlem en werden in 1942,'43. 43 41 en zoojuist weer in 45/46 afdeelingskampioen. De dames werden In 1944 nog kampioen van Haarlem. Met haar 15 jaren achter zich kan Rapi ditas er zich op beroepen, de grondleggers te zijn van de handbalsport te Haarlem, dat zij een van de oudste specifieke handbalver- eenigingen is en daarmede een van de lioek- sieenen, waarop de Nederlandsche handbal- bond is opgericht. Met het verschijnen van „Reclamekun- de" heeft de Uitgeversmaatschappij N.V. H. E. Stenfert Kroese te Leiden een standaardwerk zoowel voor den man, die reclame wil maken als voor dehgene, die deze uitvoert het licht doen zien. In een uitstekend gefundeerd overzicht van hel reclamewezen, waarbij ook de verborgen uithoeken van deze moderne maatschap- pelijk-economische uiting belicht zijn, hebben de schrijvers (W. H. van Baarle en F. E. Hollander) een werk samenge steld, dat het uitgebreide onderwerp dui delijk en overzichtelijk behandelt, 5000 Doosjes sigaretten en een auto De politie heeft hedennacht beslag ge legd op 20 doozen met elk 250 pakjes siga retten, 15 doozen Karei I sigaren en een auto, toen zij eens een kijkje wilde nemen bij een aantal mannen in de Van 't Hoff- straat, die op een middernachtelijk uur pakken uit een auto laadden. De mannen namen de vlucht, maar bij de huiszoeking werden de tabaksartikelen en de bewoner J. J. S. gevonden en meegenomen naar het politiebureau. Auto, tabak en S. zijn ter beschikking gesteld van de politie te Hillegom, die melding had gemaakt van een inbraak in een sigarenwinkel. De ,,bollendelegatie,y is uit Moskou terug Toen Donderdag het; eerste Russische vliegtuig dat na den oorlog zijn wielen aan Nederlaiulschen bodem zette, op Schiphol arriveerde, was daarmede een hoofdstuk In de toenadering tusschen twee volken afge sloten. Du Nederlandsche „bollendelegatle" was terug Ons land lieeft namelijk, om zijn dank te toonen voor hetgeen de Rus sen gedaan hebben voor dc overwinning van de geallieerden, waarmee ook onze vrij heid zoo nauw verbonden was, 30.000 tul pen, narcissen en irissen naar Rusland ge stuurd. Direct na aankomst van bet vliegtuig, dat op 28 April met deze bloemen te Moskou arriveerde werd de bloemenschat „gedrenkt" Russische tuinbouwers Hielpen mee, om de bloemen ln het water te zetten, zoodat Nederlands hulde aan een van de verbonden volken den volgenden morgen even frisch over den rand van honderden emmers gluurde, als zij eenige dagen geleden in den Hollandschen wind op een Hollandscli veld deinde. Met man en macht Is er gewerkt ln de Russische hoofdstad, om de tentoonstel ling van de Nederlandsche bloemen op tijd. dat wil zeggen op den 30sten April, gereed te krijgen. En het lukte. Des middags om twee uur. op den verjaardag van onze prln- aan den vooravond van liet 1 Mei-feest werd de expositie geopend. De burgemeester van Moskou, die dienzelfden avond de ten toonstelling met een bezoek vereerde, vond haar zoo geslaagd, dat hij. tegen de aan vankelijke bedoeling ln, besloot, haar ook op den eersten Mei open te houden. De toe loop was geweldig." De schoonheid van de Hollandsche bloem werd door het Moskou- sche publiek om strijd bewonderd en ge prezen. Het komende najaar zal de Moskou- sche parken en plantsoenen zien als het tijdelijke ..rustoord" van duizen den bollen, die door de Stichting „Bloe men, tolk onzer dankbaarheid" aan de Russische bevolking zullen worden aan geboden. Natuurlijk moesten de Neder landsche gasten even zien, waar hun zorgenkinderen eerst geplant en straks tot een bloeiende, geurende hulde zullen worden.... De delegatie, die de tentoonstelling voor bereidde en Inrichtte bestond uit de heeren Dr. J. A. Verhage, de voorzitter van de Al gemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur ea tevens voorzitter van het Centraal Bloembollen cultuur; M, C. Driehulzen voor zitter van de Russische groep van den Bond van bloembollenhandelaren, en A. Wat-naar, die de Stichting Bloemen Tolk onzer dank baarheid vertegenwoordigde. Zij hebben Rusland gezien, en in hun hart is een diepe indruk achtergebleven van de waar deering. die het Russische volk heeft voor de geurige, kleurige dankzegging uit het vetro Nederland, ZWEMMEN. Zondagmiddag houdt de :ugd van de Haarlemsclie zwemvereeniging De Watervrienden in het Sportfondsentoad haar Meizwemfeest. Hiervoor is het spél Lente en Jeugd samengesteld, waaraan alle jonge leden deelnemen. Met massale ope nings- en sluitingsnummers wil men de ge meenschapsidee sterk op den voorgrond brengen. DAMMEN. De nieuwe wereldkampioen Ghestem (Parijs) zal over enkele weken naar Holland komen om een aantal matches te spelen tegen prominente Nederlandsche spelers en eenige simultaanvoorstellingen te geven. Van deze gelegenheid heeft het be stuur van den Nedei'landschen Dambond ge bruik gemaakt een internationaal tournool le organiseeren. waaraan drie landen zullen deelnemen. De deelnemers aan dit tournooi zij-n: P. Cliestem (Parijs) wereldkampioen; M. Ralchenbach (Parijs) oud-wereldkampioen; Léon Vaessen (Luik) kampioen van België; R. C. Keiler (Amsterdam) kampioen van Ne derland: B. Springer ('s Gravenhage) oud wereldkampioen en P. Roozenburg (Rotter dam) oud-kampioen van Nederland. Een der ronden van dit torunooi (de negende) zal te Haarlem worden gespeeld en wel op Zater dag 8 Juni a.s. Een drietal Nederlandsche meesters, w.o. P. J, van Dartelen, werd uit- genoodlgd de partijen der Haarlemsclie ron de tijdens den wedstrijd voor het publiek te analyseéren. HANDBAL. Do damesploeg van Con cordia gaat Zondag den belangrijksten wed strijd van het seizoen spelen en wel tegen de hoofdstedelijke Rampioenscandidate ADA. Wanneer de rood-witten erin zouden slagen deze ontmoeting te winnen, kunnen zij de kampioensvlag hljschen. Bij een overwinning van ADA blijven de Haarlemsclie dames haar kans behouden. In dit geval moet de laatste wedstrijd (uit legen Zeeburg) gewonnen worden om het kam pioenschap te behalen, terwijl bij een gelijk spel ln deze laatste ontmoeting, een beslis singswedstrijd tusschen Concordia en ADA noodzakelijk is. Verliezen onze stadgenoolen beide wedstrijden, dan spelen Zeeburg en ADA een beslissingswedstrijd. De komende ontmoeting tegen ADA Is dus v/el erg belangrijk voor de drie candidaten, waarvan Concordia de beste papieren heeft, Met een totaal var 14 te speler, wedstrijden is de stand thans: 1. Concordia 12 gesp. 21 pt.; 2. ADA 13 gesp. 20 pt.; 3, Zeeburg 13 gesp. 20 pt.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3