Minister Vos Een luchtreus werd gedoopt Luidsprekers Psychometrische avond Ill Nadat mr. M. P. L. Steenberghe in opdracht van de Nederlandsche regeering in' Maart 1942 een onder zoek in de Ver. Staten had inge steld betreffende de organisatie •voor het behandelen van economi sche. finaneieele en scheepvaart vraagstukken in het Westelijk Half rond, werd in Augustus 1942 de economische, finaneieele en scheep vaartmissie van het Koninkrijk der Nederlanden in Washington ge sticht. Deze missie bestaat uit twee gedeelten, een Nederlandsche com missie en een commissie voor Ne- derlandsoh-Indië, Suriname en Cu rasao. Mr Steenberghe is voorzit ter van de missie en voorzitter van het Nederlandsche gedeelte, terwijl bij de stichting dr. Hart vice-voor- zitter van de missie en voorzitter van het Indische gedeelte was, la ter opgevolgd door den heer Crena de Iongh. In het K. B., waarbij de missie werd opgericht, werd bepaald, dat de Neder landsche commissie en de oommissie voor Ned.-Indië, Suriname en Curasao, ieder zelfstandig zouden werken. In het vervolg wordt alleen over het werk van het Nederlandsche gedeelte van de missie gesproken. De missie had de algemeeme leiding voor alle scheepvaartproblemen in de Ver. Staten en Canada en gedeeltelijk West-Indiië. De uitvoering van het vaar- plichtbeslu.it, het algemeen toezicht op die be wind voering van de koopvaardij vloot, de regeling van en het toezicht op de geestelijke verzorging van de zee lieden, de leiding bij het werk voor de ontspanning van de zeelieden, de led- ding van de scheepvaartinspectie vielen hieronder. De heer D. M. de Smit had van deze afdeeling de leiding Daarnaast bestaat een vertegenwoordiging van het ministerie van scheepvaart onder lei ding van den heer J. F. van Hengel, tevens lid der missde. Op financieel terrein heeft de missie de onderhandelingen gevoerd over de verkrijging van civiele goederen onder lend-lease. De onderhandelingen over 't verkrijgen van leeningen zoowel in Ca nada als in de Ver. Staten werden ook aan de missie opgedragen, terwijl voorts het finaneieele kantoor van de missie o.a. zorgde voor de betaling van de coupons van de Nederlandsche leenin gen, voor zoover de houders daarvan zich in de Ver. Staten bevonden, en voor het toezicht op de deviezen, met name die van de talrijke Nederlandsche vennootschappen die tijdens den oorlog hun bedriif in het buitenland met zetel in Ned. West-Indiië, doch meestal geleid van New-York uit voortzetten. Tevens werd uiteraard voortdurend nauw con tact met de Amerilcaansohe finaneieele autoriteiten en met de bankwereld on derhouden. Deze contacten dienden om, toen zulks eenmaal mogelijk was, on derhandelingen over hersteloredieten te beginnen. De missie, heeft Nederland in belangrijke mate vertegenwoordigd bij de voorbereiding en oprichting van de Internationale Bank en het Interna tionale Fonds. Verder vond nog voortdurend con tact plaats met het Amerikaansche mi nisterie van Financiën over de finan eieele verhouding en het gebruik van nieuw Nederlandsch geld, bij de toen voorbereide bevrijding van Nederland dbor de geallieerde legers onder Ame- rikaansch opperbevel. De leen- en pacht overeenkomst van 30 April 1945 hield in dat bij het einde er van de alsdan gecontracteerde goe deren, welke nog niet verscheept waren, op een 30-jarig crediet zouden worden geleverd. Op leen- en paeh-tbasis wer- den verkregen goederen tot een waarde van ruim 25 millioen dollar en op 30- jarig crediet voor een waarde van 65 millioen dollar. Voorts werden, na af loop van deze overeenkomst in Augus tus '45. van de Export and Imp. Bank in September en October van dat jaar twee oredieten verkregen, elk van 50 millioen dollar. Tenslotte werd in Ca nada in April 1945 en December 1945 in totaal een crediet verkregen van de Cauadeesche regeering van 125 millioen Ganadeesche dollars, af te lossen in 30 jaren, tegen een rente van 3,05 procent. De missie is er van overtuigd, dat zij op het terrein van haar werkzaamheden vele fouten gemaakt heeft. Dit was niet te vermijden, gezien de moeilijke om standigheden, waaronder gewerkt moest worden en het beperkte aantal krach ten, dat daaraan kon deelnemen. Deze moeilijkheden hebben zich uiteraard het meeste geopenbaard bij de aankoop politiek. Formeel kon de missie slechts die aankoopinstructies aan de aamkoop- organisatie doorgeven, welke zij van de Nederlandsche regeering ontving. Deze instructies wei-den haar tot einde 1945 via de Nederlandsche administratie voor relief en rehabilitatie in Londen toege zonden. Uiteraard had ook de regeering te kampen met de mpeilijkheid van de zwakke personeelsbezetting en een vol komen onvoldoend inzicht in de situatie in Nederland en de daaruit voort vloeiende behoeften. In vele gevallen is het er op neergekomen, dat de missie voor de noodzaak stond, vooi-sbellen voor aankoopen aan de regeering dooi- te geven, omdat niet voldoende instruc ties van de regeering werden verkregen en het uitblijven van aanvragen onzer zijds bij de internationale en Ameri kaansche organisaties zou beteekenen, dat wij de betrokken goederen, welke schaarsch waren, in het geheel niet zou den kunnen krijgen. Men diene toch te bedenken, dat de Ver. Staten sinds 1941 hun economie grootendeels dienstbaar hebben gemaakt aan de oorlogvoering, zoodat ook in dit groote land alle mo gelijke verbruiksgoederen alsmede pro ductiemiddelen, die niet met de oorlog voering verband hielden, moeilijk of niet meer verkrijgbaar waren. Vooral in den tijd, dat op leen- en pachtbasis ge kocht moest worden, heeft de missie meermalen zelfstandige beslissingen moeten nemen over het indienen van requisites voor goederen, die voor Nederland verloren zouden zijn gegaan, indien overleg met de regeering had plaats gehad. Desondanks kan gerust verklaard worden, dat elke onpartijdige beoordeelaar zal moeten toegeven, dat onder deze moeilijke omstandigheden in belangrijke mate aan de zoo noodüige voorziening van Nederland is voldaan. In het jaar 1941 wenden groote hoe veelheden levensmiddelen en grondstof fen voor kleeding en dekking aange kocht. Als voorbeelden mogen genoemd worden: 200.000 ton tarwe, 12.000 ton rijst, 570 ton leder, 25.000 ton lijnzaad, 80.000 ton gerst, 400.000 paar schoenen, 5.000 ton reuzel. 600.000 bushel soya- boonen, 44.000 balen katoen, 3.000 ton wol, enz. Van hoe groote beteekenis het geweest is, dat deze goederen tijdig, voordat de regeering van eenig ander bezet land erover dacht om deze aan koopen te doen, zijn aangeschaft, moge wel hieruit blijken, dat in het najaar van 1942 de Geallieerde regeeringen gedwongen waren, een overeenkomst te sluiten om niets op dit gebied te koopen zonder boestemming van de betrokken intergeallieerde instanties. Dit besluit was noodig door de groote vraag en het kleine aanbod van al deze arikelen. Na dien tijd kon, tot aan de bevrijding van Nederland, slechts mondjesmaat, gekocht worden. Deze geheele voorraad is jaren lang in pakhuizen opgeslagen geweest. De hooge opslagkosten, die een gevolg waren van deze politiek, zijn volkomen verdisconteerd in de prijsstijging, die plaats had tusschen 1941 en het oogen- blik, waarop de goederen naar Neder land verscheept konden worden. De to tale waarde van deze goederen was 30 millioen dollar. In 1945 is de geheele voorraad naar Nederland versoheept. geeft de industrie in Friesland een goede kans Ingeleid door den voorzitter van de Kamer van Koophandel te Leeuwarden, heeft de minister van Handel en Nijver heid, ir. H. Vos op 7 Mei gesproken over de Friesche industrie en de mogelijkheden van haar verdere ontwikkeling. De landbouw kan, in het groot gezien, op den duur geen aanzienlijke hoeveel heden arbeidskrachten opnemen. Op het terrein van den handel zijn wellicht mo gelijkheden. De opname-capaciteit van de industrie is door het voorloopïg wegvallen van dc Duitsche concurrentie zeer ver ruimd. Er doen zich thans kansen voor voor den opbouw van een nieuwe apparatuur, waar van wij vroeger niet hadden kunnen droo- men. In de volgende tien jaren zal voor 400.000 arbeidskrachten plaats moeten worden gevonden, en men ziet thans uit naar mogelijkheden, de industrie te decen. traliseeren. Met name in de drie Noorde lijke provincies zal de industrieele ont wikkeling bewust moeten worden geleid. De oorzaken, dat Friesland veel minder industrieel ontwikkeld is dan Groningen, liggen in het verleden. De zuivelindustrie ontwikkelde zich, maar deze ligt buiten de specifieke sfeer van de industrialisatie. Psychologische bezwaren tegen industrialisatie. Met het oog op de geringe indu strieele ontplooiing van Friesland kan de vraag worden gesteld of er iets is in het Friesche volkskarakter, dat tegen industrialisatie pleit. „Z-n de Friezen", zoo vroeg de minister, die zelf een Fries is, „zulke buitenmen- schen, dat hun het leven in de fabriek moeilijk valt en zij een fabrieksstad een gruwel achten? Ten deele is dit zoo, maar het feit moet niet worden overdreven. Als men zou nagaan, waar de geëmigreerde Friezen terecht zijn gekomen, dan zal men een groot deel hiervan in de industrie aantreffen." Bij de industrialisatie van Friesland moet men niet aan bedrijven denken met duizenden arbeiders met proletarisch ka rakter, maar aan kleinere bedrijven, die kwaliteitsproducten leveren. De Fries, die in de industrie terecht komt, maakt werk van een bepaalde stan ding, b.v. metaalproducten met artistieke details. Ons land heeft juist op dit oogen- blik een hooge kwaliteit van de arbeids prestatie noodig. Een vcrkcersnet van geringe capaciteit. Behalve de psychologische voorwaarden vormt het verkeer een belangrijke factor. De minister acht het zeer noodig, dat daar aandacht aan wordt geschonken: wegenstelsel, spoorwegsysteem, water werken! Friesland moet zijn waterwegen toegankelijk maken voor kustvaarders en niet slechts voor schepen van maximaal 100 ton. Met verkeersverbeteringen moet niet worden gewacht tot de industrie er eenmaal is, want dan komt zij er nooit. Voorts moet de scholing van arbeids krachten ter hand worden genomen. Hier na ging de minister na, welke industrieën voor vestiging in Friesland in aanmerking komen. De belangrijkste groep is de metaal industrie en metaal-verwerking. In het bijzonder op gebied van zuivel- en land bouwwerktuigen. Deze werden veelal in gevoerd. De minister acht niet slechts zelf voorziening, maar ook export mogelijk. Vroeger was de scheepsbouw in Fries land belangrijk, maar bij den overgang van houten op metalen schepen is deze goeddeels verdwenen. Het is de vraag of nationaal bezien aan een wederopnemen van deze draad behoefte bestaat. Voor de blikwarenindustrie openen zich perspectieven, nu van landbouwzijde wordt verwacht, dat niet meer boter, maar kaas, gecondenseerde melk, melkpoeder e.d. de voornaamste exportproducten der melkbewerking zullen worden. De houtwaren- en meubelindustrie is reeds niet onbelangrijk. Deze bedrijfstak maakt, gekoppeld aan de sterke bouwbe- drijvigheid, in de komende jaren een goede kans. Het artistieke elément kan er tot zijn recht komen. Verwant daarmee zal de emballage-industrie in de toekomst een groote rol gaan spelen. Ook bij landbouw- artikelen zal de verpakking een der be langrijkste elementen van de verkoopbaar heid vormen. Practische moeilijkheden. Voor het vestigen van industrieën zijn fabrieksgebouwen noodig. Thans kunnen, zoolang de noodgebieden moe ten voorgaan, geen nieuwe fabrieksge bouwen worden neergezet, maar na enkele overgangsjaren zullen de plan nen voor de bouwnijverheid ook de industrieele ontwikkeling aanvatten, en op dat moment moeten in Friesland de projecten klaarliggen: industrie terreinen. uitbreidingsplannen, enz. In de volgende 25 jaar, aldus meende de minister te kunnen voorspellen, zal in Friesland een even groote revolutie moeten en kunnen teweeg gebracht worden als voorheen in de landbouw bedrijven. „Nu in Friesland de geest voor industrialisatie eenmaal wakker is geworden, zal de Friesche koppig heid wel voor de rest zorgen," zoo besloot minister Vos zijn aandachtig gevolgd betoog. De perszuivering De heer C. M. Dosker, directeur van de „Maas- en Roerbode" te Roermond en lid van het bestuur der vereeniging „De Ne derlandsche Dagbladpers 1945" heeft aan den minister van Binnenlandsche Zaken ontslag verzocht als lid van de commissie voor de perszuivering, daar hij zich niet kan vereeniging met de voorgestelde wij ziging in het tijdelijk persbesluit, welke ten doel heeft aan genoemde commissie de bevoegdheid te verleenen om algeheele of gedeeltelijke liquidatie van bepaalde dagblad-ondernemingen te bevelen. Naar zijn oordeel is in het thans geldende pers besluit in art 17 voldoende voorzien ten aanzien van bedoelde ondernemingen door de mogelijkheid van aanstelling van een bewindvoerder. Geen vogelnaam maar Rotterdam Onder zeer groote belangstelling ia Woensdagmorgen op Schiphol het vlieg tuig .Rotterdam" officieel gedoopt. Ir. E. Driessen deelde mede dat het nieuwe vliegtuig de eerste „Skymaster" is, speciaal gebouwd voor personenvervoer. Er kunnen 44 passagiers mee vervoerd worden. De romp heeft geen benzinetanks maar de vleugels zijn geschikt ge maakt voor de berging van benzi ne, waarvan 13600 liter kan wor den meegenomen, voldoende om 7000 K.M. aan een stuk af te leg gen. Een étappe over den Oceaan is slechts 3500 K.M. lang, zoodat de veiligheid ruimschoots gewaar borgd is. De 4 motoren hebben ieder 1450 P.K. en behouden ook op groote hoogte hun vermogen. Onder de ruime cabine bevindt zich een ruimte voor 2Vz ton vracht. Het leeggewicht van het vliegtuig is 18 ton, het totaal gewicht 33 ton, de snelheid 300 tot 350 K.M., zoodat de route naar Amerika in 20 uur kan wor den afgelegd. De lengte bedraagt 28 V2 meter, de hoogte 8V2 meter en de span wijdte 36 meter. De cabine heeft ruime bagagenetten, die in West-Indië oolc zeer geschikt bleken te zijn zoo noo dig voor passagiers. Men heeft het girootst mogelijke comfort toegepast, zoodat zelfs een stopcontact aanwezig is voor een electrisoh scheerapparaat. De burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, heeft de K.L.M. in een korte toespraak bedankt en hulde gebracht aan onze luchtvaartonderneming. „Wij benijden Amsterdam zijn vliegveld, al dus spr., maar verheugen ons tegelijk,, dat de hoofdstad Schiphol bezit. Wij zijn in Rotterdam niet zoo gelukkig, maar hopen dat Rotterdam spoedig een vliegveld zal krijgen". „14 Mei is het zes jaar geleden, dat het hart van Rotterdam door de Duit- séhers werd verwoest, maar het hart van den Rotterdammer is, nog intact en de stad is tot groote krachtsinspan ning aangezet en in staat." Hierna doopte hij de ..Skymaster" met de gebruikelijke flesch champagne. De heer Veenendaal, directeur van de K.L.M., die er op gewezen had dat de K.L.M. met dit vliegtuig de zoo zwaar getroffen stad Rotterdam heeft willen eeren, sprak de hoop uit dat Rotterdam spoedig over een eigen in ternationaal vliegveld zal mogen be schikken. De genoodigden maakten tot slot een rondvlucht met. de „Rotterdam". IJMUIDEN Ned. Herv. Kerk Bij de N. H. Kerk te Arnhem (vaca ture Ds. E. J. H. v. Leeuwen), is be roepen Ds. J. Bronsgeest te Velsen. REIN VAN ZEIST en R.1E DIJKSHOORN nebben de eer u kennis te ge- van hun voorgenomen hu welijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben op 22 Mei Kerkelijke inzegening door den Weleerwaarden Heer Ds F. Milatz in de Ned. Herv. Kerk te Velsen om 3 u. Thuis 56. Santpoort J. T. Cremerlaan 28. Dieren Zutfenscheweg 85. Toekomstig adres: Kastanje laan 6, Velp. Te huur: op goeden stand gemeubileerde woning gedeelte van woning., even tueel ook gestoffeerd met keu ken. Brieven IJ 138. NET MEISJE gevr. In kl. gezin, of werkster. Mevr. van Ittersum, v. Tuyllweg 26. Velsen Gevr. NET DAGMEISJE in Mevr. Schoen. 106, Sant- M. J. Voogd jongste bediende AANK. BEDIENDE Brieven Groeneweg 1, IJm.-O. op Maandag 13 Mel a.s. in de zaal van Café Flora, Zeeweg. IJmulden-Oost. Te geven door Mevr Stevens-Taurus Psychometrlste. Zaal open 7 uur. Aanvang 8 u. Entrée f 1 plus belasting. Te huur aangeboden KAN TOORLOKALEN. PAKHUIZEN Zuidzijde Visschershaven, Brie ven IJ 139. gezin. z. Brederoodscheweg 16 J. voor melk- en levensmid- delenbedrijf. Ma yen, Tuinder- straat 80. IJm.-O. NET MEISJE gevr. 16 a 17 d. morgenuren. R. F Da Costalaan 22. Brouwer, Driehuis. Gevr.KRAAMHULP voor heele dagen, eind Aug. Eerste baby. Zeeweg 194. IJm.-O. Te koop gevr. KUIKEN BAK JES, Elkenstr. 1, IJmulden-O. Te koop gevr. 2 IVIELEN v. INVALIDEWAGEN, hoogte pl.m. 28 c.M. H. J. Porck, Ken- nemerlaan 145. Te koop gevr. HEERENCOS- TUL'M m. 52. D. Schaap. Wijk aan Zeeërweg 10, IJm.-O. Te koop gevr. 1 pers. EN GELSCII LEDIKANT. Br. L 514 NIEUWE WERKSCII. 40 •uilen v. n. gew. schoenen m. il. J. Krultbosch, Tulpenstr. !0, Santpoort. W O NIN G RU IL. Vlij huis, 4 kamers, keuken en II. tuin I 4.50 p. w. omg. W. a. Zeeer- weg voor andere woning, on- versch. waar. Huur tot f 6 P w. Brieven L 512. MEISJESFIETS rullen voor damesfiets met of zonder ban den. Brieven L 511. VERLOREN 6 Mei, gaande van Zeeweg naar Meeuwenlaan 38 een suikerkaart. Adres: Jan sen. Meeuwenlaan 38. VERLOREN bij optocht op 4 Mei een broche, bolle knoop met hangertjes. Geen waarde, hoort echter bij orlg. Zweedsclr costuum. Tegen belooning te rug te bezorgen Tollenslaan 11 Driehuls. Alleenstaand gerepatrieerde J„ zoekt TEHUIS MET KOST. liefst bfj alleenwonende besch. vrouw, on versch. waar. Brieven L 513, Te koop: z. g. a. KOFFER lm. 75-45-25). Te bevr. Iepen straat 22, IJmulden-O. Te koop: IIANDWASCHMA- CHINE met wringer. J. F. Coenstr. 119. TE KOOP AGB.1 p. br. Nlmco d. sp. sch. 38 1/2, voor sch. bon en red. prijs Kompas straat 33. IJm. TE KOOP: gebreide Jaeger onderbroek, zeer gr. mt. en 1 pr, zw. dameskousen. Adres te vern, bur. van dit blad. Hooge nieuwe WERK SCHOENEN m. 44 te koop of rullen voor werkoverhemden, Eikenstraat 23. Te koop of rullenA.MERIK. RADIOTOESTEL 3 golflengten met pick up. B. Rambonnet- laan 20, IJm. TE KOOP: 4 markiezen, br. 1.02 M. gasgeyser, 2 kachels, 1 trapje, v. Tuyllweg 26. Velsen. - Te koop: JONGE KIPPEN, Ked Islanders en Witte Leg horns, volop aan den leg. Wil- ïebrordstraat 8, IJm.-O,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7