„Indonesische republiek overschat" Sport in het Kort Maandag 13 Mel 1946 Zwemmen in Brussel Slotbetooging Partij van de Vrijheid Drs. Korthals sprak In de Kurzaal te Scheveningen, die hier mede weer voor het eerst na de bevrij ding in gebruik werd genomen, had Zater- dagmiddag onder groote belangstelling de slotbetooging plaats van de Partij van de Vrijheid, op welke bijeenkomst drs. H. A Korthals, lid van de parlementaire com missie die naar Ned.-Indië is geweest, ah eerste spreker het woord nam. Sprekende over de persvrijheid, zeide de heer Korthals: „Geen bewind kan goed zijn. indien het niet getoetst kan worden aan de openbare meening. Deze mogelijk heid van toetsing is in Indië niet aanwe zig." In dit verband werd gememoreerd, hoe de hoofdredacteur van „Het Dagblad" in Batavia ontslag kon nemen toen hij een artikel had geschreven, dat bepaalde krin gen niet welgevallig was. Naar aanleiding hiervan werd op een desbetreffende vraag in de Kamer medegedeeld, dat de regee ring financieel geïnteresseerd was bij dat blad. en dat zij derhalve niet kon toestaan, •dat daar een meening verkondigd werd die afweek van een haar niet welgevalli ge. „Maar", aldus de heer Korthals, ,.er is van de zijde van particulieren een aan bod geweest om financieel dat blad te steunen, doch dat aanbod heeft de regee ring niet geaccepteerd." Vervolgens betoogde de heer Kort hals, dat de republiek een maaksel was van de Japanners en zwaar is Tien jaar geleden ging Loutjè aan den rol Lourens Janszoon Coster staat een wei nig droomerïg te kijken naar de kanteelen van het stadhuis en als wij hem nadeun ligt een weemoedige glans in de stille, bronzen oogen. Wanneer één van de oudste burgers van onze goede stad in 6tilte treurt, moet er iets aan de hand zijn en deze overweging brengt ons tot onder zijn voetstuk met het goede voornemen, den ouden, groen- bestoven heer wat op te beuren. En is een vraag niet voor velen al een troost? Uit den mond, waarin spieren en spraakwater gestremd zijn door tijd, stof en ongewoonte, hooren wij een kleine herinnering en de weemoed schemert er doorheen als een half vergaan blad op den bodem van een heidér meer. „Opperschout en vroede vaderen van Haerlem en oock de hooftbestuurder van het Stadtsfabrieck hebben mij een wan- 'delingh doen maecken, een wandelingh, die 't bloet mij naer de slaepen joegh en alle omstanders in luit lachen uit deed vallen", zoo begint Lourens. Dan her inneren wij ons plotseling, dat het van daag tien jaar geleden gebeurde, dat Loutje verdween uit zijn perkje op de Haarlemsche Groote Markt en wandelde naar de plek, waar hij nu staat, 12 meter meer naar het Noord-Westen. „De heer Opperschout gedoogde niet langer mijn manend poozen in het woelen van het menschdom". Nee, zoo was het, commissaris- Tenckinck zag Loutje te recht als een sta-in-den-weg ensy hebben my doen loopen en bijloo, ik sid der nog bij de ijselijcke gedacht' aen dat gruwbaer feit. De kaerels van het Stadts fabrieck (en nu dringt het pas tot ons door dat daarmee de heeren van Open bare Werken bedoeld worden) ey snoer den mij in een ijz'ren keurslijf en heschen mij op staelen rollen. Met een lange draet werd ik ghetrocken oover 's Sant. waer- van ik reeds 81 jaeren het middelpunt plagt uyt te maecken. En toen (hier plukt de oude man aan het oranje strikje, dat dezer dagen om zijn hals zijn eersten verjaardag vierde)en toen sprack één dier mannen dat hij mij op dees' manier naer 't eijnde van den Seewegh zou kunnen rollen...." Het bronzen oog trekt even van verontwaardiging, maar Haarlems eerste letterzetter vergeet de scherts, die hem tien jaar geleden toch even kwetste, weer snel en vertelt, dat het heel wat voeten in de aarde had, vóór hij zijn eigen voeten weer in de aarde kon laten zakken. Wij vragen hem naar zijn gewicht en lichtelijk blozend bekent de oude man, na op zijn linkerhand ge teld te hebben: „45 maal tweeduysent pont. mijnheere". Zoodat de vele voor zorgen van Openbare Werken, in den vorm van een betonnen „wandelpad" en een minimale snelheid, ons niet overbo dig leken. „Te ellef ure begon het wanckel en voorsichtich loopen en een kwart uur na den noen was mijn steenen sokkel op de nieuwe fondamenten neer- geset". Zoo besluit Coster zijn relaas en hij voegt er met een schalkschen knipoog bij: „De mannen, die mij een decennium geleden versleepten, hebben 't geen van allen opghemerkt, dat ik halverweegh, een zijstap naar lincks. hoe sal 'ck het seg- ghen. een klein, 'k gheloof gij noemt het heeden eenclippertje" maeckte". Loutje gebaart met zijn „A" en vroeg ons om geheimhouding. Ja, het slippertje zul len wij je vergeven, bronzen man, op voorwaarde, dat je nu voortaan blijft i etaan waar je staat en de goede naam der Costers niet weer in opspraak brengt. overschat door het Nederlandsche be wind. Op dit oogenblik had geen be slissing of toezegging van een beslis sing die vooruit loopt op de gebeurte nissen, genomen mogen worden. Spr. vroeg zich af, waarom aan de bui tengewesten wel, doch aan de 50 millioen menschen op Java niet het recht was ver leend om zich uit te spreken. Hij besloot zijn rede aldus: „Indien wij Indië zouden vrij laten, zou het een speelbal zijn van machten, die wij niet kunnen controleeren en een groep zou daar de leiding hebben, die afgestemd is op het fascisme." Tan Malakka achter de schermen. Na de pauze nam mr. G. Vonk, ex-procu reur-generaal bij het Hoog Gerechtshof in Ned.-Indië, het woord, die betoogde, dat de Partij van de Vrijheid sterk progres sief, zichzelf gedragen weet door een diepe verantwoordelijkheid jegens den Indiër en Indonesië. ..Wij wenschen niet meer te werken." aldus mr. Vonk, „aan een staat kunde, die tot gevolg zou hebben het klak keloos verlies van Indië.. Vijf jaar Hitier- bewind en een jaar sociaüseerende staat kunde hebben het verlangen gewekt naar klaarheid. De Partij van de Vrijheid is niet gemaakt, maar geboren uit den volks wil om te redden, wat er aan volks vrij heden en volkskracht in de toekomst ge red moet worden, en heeft niets te maken met de oude Liberale Staatspartij. Vervolgens gaf spr. een uitvoerige beschouwing over de inheemsche po litieke vereenigingen, waarbij hij twee soorten onderscheidde, n.l. een legale, die nationaal en een illegale, die inter nationaal georiënteerd is. Niet Sjahrir, niet Soekarno, -doch Tan Malakka is de man. die achter deze republiek staat. Dat herhaaldelijk het bericht verspreid is. dat Tan Malakka zou zijn gearresteerd door de republikeinen, dient, volgens de heer Vonk. als ca mouflage aangemerkt'te worden. „Wanneer Nederland zichzelf hervindt, dan zal Nederland internationaal ook ge respecteerd worden, doch wanneer wij doorgaan als thans, dan zullen wij steeds beschouwd worden als quatatité négli- geable". Tocli wonnen nog Belgen Er zijn Zaterdagmiddag, als voorproefje van de groote ontmoeting in het Stadion, twee stedenwedstrijden gespeeld: Den HaagBrussel en RotterdamAntwerpen. In beide voetbalontmoetingen zegevierden de Belgen met 31. Nog een Nederlandsche zege Het Zwaluwen-elftal heeft Zondag te Bazel gespeeld tegen een Bazelsch elftal. Er was een groot krachtsverschil. De Nederlanders wonnen met 71. Kennemer Turnkring Zondag werden in het H. K, B.-gebouw wedstrijden gehouden voor vereenigingen, aangesloten bij den Kennemer Turnkring. De deelneming bleek niet groot te zijn, maar er was veel verscheidenheid in oefenvormen en het gehalte van verscheidene nummers stond op hoog peil. Bij de dames verschilden enkele Haarlemsche ploegen uiterst weinig. De uitslag was: Dames. X. Concordia (vrije oefeningen) 473,-j p.; 2. Turnlust H. (knots- oefeningen) 47 p.; .1. Concordia (bal-oefenin gen) 46p.; 4. Bata (knotsoefeningen) 43 p.: 5. Ba to (vrije oefeningen) 41 p.: 6. Turnlust B. (knotsoefeningen) 36M: p. Heeren. 1. Bato (vrije ofeningen) 51 p.; 2. Turnlust B. (ring. oefeningen) 49 p. Op den eersten dag van de internationale I zwemwedstrijden, welke te Brussel ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan yan den Zwemkring Brussel werden gehouden zijn de resultaten als volgt: 100 M. schoolslag dames: 1. Van Vliet (Ned.) 1 min. 214/5. 100 M. rugslag dames: 1. Gailiard (Ned.) 1 min. 17 8/10. 200 M. school slag heeren: 1. Smithuizen (Ned.) 2 min. 49 510. 200 M. vrije slag dames: 1. Nathansen (Den.) 2 min. 34 2/5; 2. Van Schaik (Ned.) 2 min. 39 3/5, 100 M. vrije slag heeren: 1. Jany (Fr.) 57 sec. (nieuw Fransch record); 2 Ho ving (Ned.) 1 min. 310. 3 x 50 M. lieeren: 1. Frankrijk (Blanc. Nakache. Jany) 1 min. 52; 2. Nederland in 1 min. 32 2/5. Waterpolo: Dauphins (Brussel) winnen van ..Kikvorschen" (Ned.) met 8—6. nadat wedstrijd met 2 maal 3 min. verlengd was. Op de 100O M. sugslag heeren werd Geer- linug tweede achter Jany met een tijd van 1 min. 13.G sec. Jany noteerde een tijd van 1 min, 12.2 sec. De 200 M. schoolslag dames werd een Nederlandsche overwinning. Wil Haverlag tikte als eerste aan en maakte den fraaien tijd van 2 min. 59.4. Tweede werd de Belgische mej. van de Kerckhove in den tijd van 3 min. 6. De Fransche wereldrecordhouder Nakache won het nummer 100 M. schoolslag heeren. juist voor den Belg van Holme, die slechts 0.4 sec. na hem aantikte. De tijdens waren 1 min. 16.2 en 1 min. 16.6. Derde werd onze landgenoot Ru v. Feggelen in 1 min. 19.5 sec. Hannie Termeulen zegevierde op het num mer 100 M. borstcrawl voor dames (1 min. 7.6) juist voor haar Deensche rivale Nathan- ;n (1 min. 7.7). De eenige Engelsche overwinning op dit zwemfestijn kwam van Ale. die de 200 M. borstcrawl won en Jany achter zich liet. Hoving werd derde in den tijd van 2 min. 27 sec. De tijden van de beide anderen waren 2 min. 16.2 en 2 min. 23.4, Evenals Zaterdag wonnen de Franschen ook Zondag de 3 x 50 meter heeren en wer den de Hollanders wederom tweede. De tijd van de Hollanasche ploeg bedroeg 2 min. 22.5 sec. In den waterpolowedstrijd tusschen de Kik vorschen en de Fransche ploeg „Ile d< France" behaalden de Hollanders een 13—2 overwinning. Om den Davis-cup Nederland uitgeschakeld Zweden wist na twee enkelspelen ook het dubbelspel van Nederland te winnen, zoodat onze ploeg geen kans meer heeft. Het heeft echter gespannen (6—4. 57, 4—6. 7—5. 6—2) en het spel van v. Swol en vooral van Rinkel verdient alle lof. Tegen de harde smashes Johansson en het constante spel van Bergelin bleken zij echter niet opgewassen Frankrijk bevestigde gisteren zijn meerder heid op de Engelschen en won ook de laat ste twee partijen, waarmee de stand op 50 gebracht werd. Zwitserland zal Frankrijks volgende tegenstander zijn. De Chineezen Kho Sin Kie en Choy ver sloegen in het dubbelspei de beide Denen iisen en Thielsen en beslisten daarmede de eerste ronde in hun voordeel. Belgie staat met 2—0 voor op Monaco. In dien het wint, komt het in de volgende ron de tegen China. UITSLAG LAWNTENNIS. Hoofdklasse: FestinaDDV II 6—2. Zaterdagmiddagcompetitie IJmuiden heeft met 62 van Kennemer- land gewonnen eri daarmede den jubilee renden oranjehemden de kans op de bo venste plaats ontnomen. Het spelpeil liet te wenschen over. waar aan het zeer slechte terrein, dat juist ge bruikt was voor motorraces, mede schul dig was. Johez had tegen V.V.R.A. spoedig een 30 voorsprong, die te groot was om de nederlaag te ontgaan. Johez won met 74. Telefonia nam de leiding tegen V.E.W. en liet geruimen tijd aardig spel zien. Daarna nam V.E.W. het initiatief over en won met 51. E.T.O. kwam met invallers uit tegen Tweede Jeugd. De rust bracht een 00- stand. Daarna doelpuntten de Haarlem mers tweemaal en wonnen, onverwacht, met 20. Engeland won den voetbalwedstrijd te gen Zwitserland met 4—4. Nog éénmaal lialcnDe spelers van Comwila danken liet Haarlemsche publiek voor de bloemen en de ovatie, die zij ontvingen bij huil honderdste uit voering. „Tartuffe" werd hierdoor In de huldiging beirokken, KORFBAL HAARLEM—NOORD HOLLAND 6—4. Het H.K.B.-12-tal heeft met $-4 van Noord- Holland gewonnen en daarmede gezorgd, dat de Honig's Maizena-beker in Haarlem bleef En dan te bedenken, dat H""lem met 3—6 heeft achtergestaan. Tegen den sterken wind inspelend had Noord-Holland direct de overhand. Tot over maat van ramp. werd aan Noord-Holland een strafworp toegekend, welke in een doel punt werd omgezet (1—0). Daarna werd in betrekkelijk korten tijd de stand tot 3—0 opgevoerd. Eerst hierna wist H. Thuis een verdiend tegenpunt te scoren (3—1). met welken stand ook de rust aanbrak. Na de rust was Haarlem veel sterker. Met twee pracht schoten bracht J. Thuis den stand op 33. Haarlem 's eerste aanval kwam toen in actie en J. Landsman kon aan Haar lem een 5—3 voorsprong bezorgen Hierna kon Noord-Holland slechts door een „zwijntje" den achterstand tot 5-4 reducee- ren. Doch de Haarlem-overwinning kwam geen enkel oogenblik in gevaar. Mevr. Sterk bracht tenslotte den stand op 64. Na afloop rijkte de heer Gorter, voorz. van den N. H. K. B. den beker aan Haarlem uit: het sterkste 12-tal had inderdaad gewonnen, UITSLAGEN KON. NED. KORFBALBOND. I: ArchipelWesterkw. 610: Koog Zaandijk Rohda uitg.: DED—SVK 6—8; Swift—Ooster kwartier 70. II B: Sper VereentDTV 2 1—7; Oosterkw, II—Westerkw. IT 2—8: ASC —Watervliet 5—7. Ill E: BI. Wit IIITHB 4—1; Haarlem—Westerkw. UT 1—5. UITSLAGEN HA AKI.. KORFBALBOND. Honig's Maizena-beker: Noord-HollandH. K.B. 4—6. II: Watervliet TV—Nieuw Flora n uitg. Aurora IIIAnimo Ready II G—l; THB III—Watervliet III 1—2. RotterdamAntwerpen 5o Idem Jeugdwedstrijd 8—2 Vooren weer overtuigend sterker Het 112 km. lange Caubcrg-criterium, waarin de machtige Cauberg 13 maal moe" worden beklommen, werd door regenva. aanmerkelijk verzwaard. De Beverwijkej Arie Vooren bewees, dat zijn overwinning in de M. P. M. koers geen toeval was. want ook Zondag was hij ongetwijfeld de sterkste. Met de slart zal hij reeds in de voorste ge lederen. In de 14e ronde bij de afdaling van den Daelhemerberg ontstond een valpartij en sprong Vooren met Bakker ui'. Assendelft, Van der Zande en Pepels uit Kl-loo er tus- schen uit. Vooren voerde het temno van dit troepje zoodanig op. dat alleen Bakker bij bleef. Deze werd ten slotte royaal geslagen. De einduitslag luidt: 1. Vooren (3 uur 27 min. 9 sec.); op 3 sec.: 2 Bakker (Assendeift); op 1 min. 45 sec 3. Pepels (Elstoo); 4. Van der Zande; 5. Bakker (Zaandam); 6. Pepels (Stein); 7. Lust; 8. De Ruyter. De uitslagen van een amateurswedstrijd over 56 km. luiden: 1. Kleefstr.i. 2. Verhoe ven, 3. Van Beek. 4. Smits. 5. Storm. HANDBAL: Concordia-dames kampioen In dc eerste klasse West A wisten de Con cordia-dames na een zwaar bevochten zege op het sterke ADA het districtskampioen schap te behalen. Nadat de rust met blanken star.d was ingegaan, ontwikkelde zieh in de tweede helft een zeer snel wisselend spel. waardoor direct na de hervatting hlnnen zeer korten tijd niet minder dan drie doelpunten konden worden gescoord. De 21 voorsprong» die de Amsterdamsche gasten verkregen, duurde echter niet lang. daar Mei. stuy de partijen weer op gelijken voet bracht. Weer wist ADA hierna de leiding te nemen, doch prompt zorgde de hard zwoegende voorhoede der rood-witten voor den gelijkmaker (3—3). De spanning steeg ten top tot eindelijk 2 minuten voor het einde Me.i. Stuy aan alle onzekerheid een einde maakte door met een enorm hard schot het winnende doelpunt te scoren. Door dit kampioenschap heeft Concordia een einde gemaakt aan de hoofdstedelijke hegemonie der laatste jaren. In de tweede klasse werden de HOC-damey kampioen na een 62 overwinning op Con cordia 2. 1e Klasse driebanden groot biljart Het kampioenschap le klasse b driebanden groot biljart is gewonnen door den Amster dammer Gobits. Door een beter algemeen gemiddelde eindigde Gobits op de eerste plaats en promoveert tevens naar de hoofd klasse. De eindstand luidt: m.pt. Gobits Tournier Bornkamp Baay Sweering Wevers Mutsaerts Heinrich De Grand Prix de Bruxelles Zondag werden te Brussel niotorrenm.-i gehouden om den Grooler Prijs van Brus sel, waarvan de uitslagen lulden: 500 c.c. Senioren en internationals: 1. An derson (Eng.) 57.3 km. in 39.39.3. gem. F?.2 km/h; 2. Meunier (België) geni. 85.5 kni/h; 3. Knijnenburg (Ned.) gem. 84.7 km/h. 350 cc.. Idem: 1. lTIeritier (Fr.) gem, 82.7 km/h; 2. Anderson (Eng.); 3. Peraldi (Fr.). 250 c.c. Idem: 1. Simons (Ned.) gem. 76.7 km/h; 2. Huybrecht (Ned.). Nol verliest van Wimms Zondagavond werd in de Apollohai te Am sterdam een aantal partijen lusschen Ne derlanders en buitenlanders gebokst, die van uitstekend gehalte waren. De nieuwe Belgische welterkamipoen Willy Wimms maakte ter kennismaking een goed debuut tegen Nol Klein. Hij is nog niet vol leerd. maar beschikt over mokers in zijn handschoenen. In de 6e ronde werd Klein enkele malen vo! geraakt op zijn kaak. Hij ging vier maal naar de planken en in de vol gende ronde ging hij k.o. I^grand's boksen tegen den Franschman Cherbe was verrassend. Hij vloog als een foxterrier om zijn tegenstander heen en wist het Cherbe zoo moeilijk te maken, dat deze in de 5e ronde opgaf, na in de vierde voor 9 tellen down te zijn geweest. Doorenbosch bleek te sterk voor den Belg Aertz en stond op punten voor. toen de match wegens een oogblessure van Aertz werd af gebroken. Te Nuyl—Staf Jacobs (B) eindig de onbeslist. Pos noRatajczaok (Bj werd door den scheidsrechter gestaakt wegens overgroote meerderheid van Posno, h.s, ag:g, S'.i 341 533 7 O.fiC S% 339 632 C O.SÏJ 4'/j 342 585 6 0.548 3 315 545 5 0.577 3 306 541) 5 0.566 3 322 573 C 0.501 2 296 577 7 0.5(1;? IV.1 313 577 8 0.54Z

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3