Dubbel hockey-succes tegen België Openbare Vergadering Luidsprekers y^AllenJj Tl LAN US, Groote openbare vergadering DE PARTIJ VAN DE VRIJHEID Onze heeren winnen met 2—1 In een bijzonder snellen wedstrijd, ge speeld onder een blakende zon. heeft het Nederlandsch hockey-elftal Zaterdagmid dag in het Stadion te Amstelveen een volkomen verdiende 21 overwinning behaald op de Belgische tegenstanders en daarmede revanche genomen voor de op 31 Maart iti Brussel geleden 32 ne derlaag. Onze ploeg vertoonde veel minder zwakke plekken dan de vorige maal in Brussel. Weliswaar was Langhout evenmin als zijn voorganger in staat den Belgischen linkervleugel, waarin Kielbaye en Niemegeerts weer prach tig samenspel vertoonden, in bedwang te houden en bleef de debutant De Waal als linkshalf te veel achter. Maar de nieuwe voorhoede, met Steinz op de rechtsbuitenplaats, deed zulk voortreffelijk werk, dat ze de Belgi sche voorhoede, zoowel in snelheid als tactiek, verre in de schaduw stelde. Kruize op de linksbinnenplaats scoor de niet alleen het mooiste doelpunt van den wedstrijd, maar was met den alomtegenwoordigen spil Loggere de uitblinker inpons elftal. In de achter hoede speelde De Looper zijn 40sten internationalen wedstrijd.. Hij stond nog steeds als een rots in de branding vormde met Caviet en Koelerusmid 'een uiterst betrouwbare verdediging. De Belgen vielen na hun sublieme spel in Brussel ietwat tegen. Bij wijze van proef hadden zij de twee jonge backs door meer geroutineerde krachten ver vangen. Van der Haegen en Rens hebben zich echter in weinige opzichten superi eur getoond. In de middenlinie was rechtshalf Wijngaart vervangen door Wa- terkeyn, wiens activiteit en handigheid vanmiddag bijzonder opvielen. Het spel van spil Enderlé en linkshalf Delvaux was minder brillaralfr dan den vorigen keer. Dat de Belgische voorhoede min der flitsend spel vertoonde dan in Brus sel, is naar alle waarschijnlijkheid uit sluitend te wijten aan de grootere kracht die bij deze ontmoeting van de Holland- sche ploeg uitging. Het samenspel der onzen was namelijk zeker zoo goed als dat der Belgen. Ons elftal vormde een homogeen geheel, waaruit het overigens geringe Nederlandsche overwicht voort vloeide. Het verloop van den wedstryd. De wedstrijd, die op bijzonder hoog peil stond, begon al dadelijk zeer snel. Vijf minuten lang werd er bijna uitslui tend om den bal gevochten, daarna ging de strijd meer gelijk op. Na een kwartier werd onze ploeg een strafcorner toege wezen, die door De Roos genomen werd. Feilloos stopte Steinz den bal met de hand, waarop Couvret een zeer hard en scherp schot op het doel loste, dat een der Belgische backs uit het doel trapte. De daarvoor -toegewezen strafbully werd door De Roos en den Belg Van der Hae gen genomen. Zonder veel moeite scoorde onze midvoor er het eerste doelpunt uit. (10). Ons elftal bleef daarna een licht overwicht behouden. Kruize goochelde met den bal. dien hij enkele malen over zijn tegenstanders heen wipte. Bij een van zijn daarop volgende hooge schoten vloog de bal zelfs over de tribune. Vlak voor de rust, juist na twee mislukte strafbullies voor de Belgen, gaf Steinz een juweel van een pass naar het mid denveld, waar de vrij ver vooruit ge schoven Kruize den bal oppikte en an dermaal een hoog en keihard schot loste, dat via den onderkant van de lat doel trof (20). Met dezen stand brak de rust aan. In de tweede helft was het spelbeeld weinig veranderd. Ondanks de hitte hiel den de spelers het hooge tempo vol. Beide doelen kwamen geregeld in gevaar en ontsnapten dikwijls slechts door een won der aan een doorboring. Bij een der vele doorbraken rende Koelensmid uit zijn doel en bereikte den naar hem toeschie tenden bal gelijktijdig met den Belgischen middenvoor J Delaval. Terwijl door de botsing beide spelers ten val kwamen, sprong de bal over onzen keeper heen het doel in (21). Ondanks tallooze ge vaarlijke aanvallen van beide voorhoe des en scrimmages voor beide doelen, kwam in dezen stand geen wijziging meer. Dames met 10 de meerderen In een vrij tammen wedstrijd, heeft het Nederlandsche dameshockey-elftal een 1—0 zege op België behaald. De charman- te Roode Duiveltjes, die kort geleden nog met 10 van Frankrijk hebben gewonnen, kwamen over het algemeen in snelheid en élan te veel tekort om opgewassen te zijn tegen het doortastende en robuste spel van onze dames, die gedurende den geheelen wedstrijd een opvallend over wicht op haar tegenstandsters wisten te behouden. Toch is de kleine 10 over winning een juis'te belooning voor het betere spel in het veld, want voor het Belgische doel liepen onze speelsters tel kens weer vast. Gedeeltelijk was dit het resultaat van het onvermoeide zwoegen der twee Belgische backs, mevr. Bouvy en mej. Swensson, gedeeltelijk ook door de schotloosheid van onze voorhoede. Het eenige doelpunt van dezen wedstrijd ontstond na 25 minuten in de eerste speelhelft uit een heen en weer schieten voor het Belgische doel van onze links en rechtsbuiten. Een harde voorzet van mevr. De RuyterHofland belandde bij mej. Goeting, die van de linksbuitenplaats af opnieuw hard voortzette. In een klu wen van spelers raakte een der Belgische backs den bal met haar stick, waarop deze in een kleinen boog wegsprong en twee meter verder neerkwam. Zonder man- keeren stond daar ook thans weer de rechtsbinnen, mej. Dullaart. die met een kalm en zuiver s^ot scoorde. In de twee interland wedsti en van onze hockey- ploeg heeft, zij thans alle drie de doel punten gescoord. A.A.C. wint baanestafettes Het Amsterdamsche athletiekseizoen is Zondag officieus geopend met de door de A. V. '23 op de Sintelbaan georganiseerde baanestafettes. Tien loopers van iedere club leggen daarbij den afstand van 5200 M. af. verdeeld in stukken van 800, 400, 200 en 1000 M. Volgens de verwachtingen heeft de A. A. C. deze baanestafettes gewonnen, waarbij het loopen van Slijkhuis op de laatste 1000 M. den doorslag gaf. De uitslagen waren: 1 A AC 12 min. 45.8: 2. AV '23 13 min. 00.G; 3. Haarlem 13 min. 15.1 4. Suomi 13 min. 15.8. Veraart, de wolkentemmer, gaat met zijn tijd mee De natuurkundige August Veraart uit Rijswijk die, zooals wii gemeld heb ben, in den loop van den zomer weer zijn van ouds bekende „regenproeven" zal houden, trachtte, 'door het uitwer pen van ijsdeeltjes van circa 50 gra den onder nul op de wolken ze te doen veranderen in neerslag. Inderdaad is het den heer Veraart gelukt, op deze wijze regen te veroorzaken. Deze proe ven werden genomen op een hoogte van ongeveer 5000 meter, omdat het „plafond" van de vliegtuigen in die ja ren nog niet hooger lag. Nu de luchtvaart gedurende de oor logsjaren met reuzenschreden vooruit gegaan is en men thans een aanmerke lijk grootere hoogte kan bereiken, heeft de heer Veraart opnieuw toebereidselen getroffen voor zijn proefnemingen. Hij verwacht thans negen a tien kilometer hoog te komen, waardoor hij de z.g. cirruswolken kan bereiken. Deze wol ken, die alleen op deze hoogte voorko men, bestaan geheel uit zeer fijne ijs- deeltjes. Do'or hierop andere ijsdeeltjes te werpen, zal het labiele evenwicht verstoord worden, zoodat de wolken zich „uitregenen". Dit is eigenlijk een versnelling van het normale proces. Dit heeft tot gevolg, dat plaats en tijd van regenbuien beïnvloed kunnen worden; in een drogen zomer zouden op deze wijze land- en tuinbouwgebieden van water kunnen worden voorzien. Ook het omgekeerde is mogelijk: in een natte periode zal men de wolken reeds boven zee kunnen laten uitregenen. Forsche maatregelen tegen clandestiene slachters Op last van den Officier van Justitie te 's-Gravenhage zullen in het vervolg alle auto's, fietsen en andere vervoermiddelen, waarmee vleesch van frauduleus geslachte dieren wordt vervoerd, in beslag worden genomen, ongeacht wie daarvan de eige naar is. Deze maatregel is getroffen om het kwaad der clandestiene slachtingen, dat aan de voedselvoorziening van ons volk zooveel schade berokkent, nog krach tiger aan te grijpen. Ondanks de zware straffen, zooals gevangenisstraffen en te werkstelling in Veenhuizen voor den duur van drie tot acht maanden, woekert dat euvel steeds voort. De Officier van Justitie heeft een circu laire gezonden aan alle politie-autoritei- ten in zijn arrondissement, waarin hij de uitvoering van genoemden maatregel op draagt. Tramboekie In het tropische aquarium, dat tram heet en zich kreunend onder den last van een kleine tweehonderd lijven voortbe weegt door Haarlems zonnige straten is een middenbalcon. Zoo'n middenbalcon, waar zich bij voorkeur de menschen ver dringen, elkaar het in_ en uitstappen, on mogelijk maken, sigaretten rooken en over de verkiezingen praten. Zoo'n schommel- wieg vol menschelijke ondeugd en men- schelijke humor met in het midden, gansch in de diepte tusschen hooge passagiers- beenen, een klein, groezelig meisje van een jaar of drie. Onbewust van eenige aandacht, die haar snoetje trekt, hangt ze aan moeders hand, een beetje dreinerig, een beetje warm. Plotseling ontlaadt een blijkbaar opge- kx-opt hartje zich in een snik-bui, gevolgd door een monotoon schreien. Als de conducteur bij een volgende halte roept: „Effe doorschuive, daarbinne" pro beert de moeder van de verdrietige peu ter haar dochter het „waarom" der tra nen te ontlokken. Maar er komt geen antwoord uit de diepte, integendeel: een geluidsvermeer dering is duidelijk merkbaar. Het hondje op den arm van den keurigen meneer in den hoek wordt onrustig van het luidruch tige kinderleed. Moeder drukt haar kleine een pas ge kocht pakje in de hand, maar het gekrijt zwelt aan. Dan komt er plotseling een verstaanbaar woord uit de beenen-eatacomben. „Tramboekie!Moeder antwoordt ongeduldig, blijkbaar voor de zooveelste maal, dat het tramboekie weg is, verloren, en nou stil, anders Deze ontactische repliek veroorzaakt een hernieuwd diepte-gehuil. Maar de meneer met het hondje weet raad, net op het oogenblik dat het krijschen naar den cli max stijgt. Zijn vrije arm grijpt in het net, toovert een leeggescheurd plaatskaartenboelcje le voorschijn en laat het in de diepte zakken. Tevreden stommelt de tram verder. „Loop nou nog een klein rukkie door. menschel" Tevreden bekijkt de kleine meid tusschen de donkere pilaren van de vele beenen haar nieuw verworven schat. J. F. Een dirigeerstaf rijst Arturo Toscanini. Deze zoetklinkende naam is voor ontelbaren een begrip geworden, een begrip, waaraan zich een rijzige, grijsgelokte man verbindt, te midden van den halven cirkel van loges en balcons. De dirigeerstaf gaat omhoog, een veldheer overziet zijn le ger. De stilte is altijd weer gelijk, in New York en Londen en Milaan Maar Milaan, de stad van de Scala opera. stootte in het jaar 1930 een zij ner grootste aangenomen zonen uit met den eigendunk, het fascisme eigen. Zaterdag is Arturo teruggekeerd; Italië heeft hem ingehaald met een warmte en een schare muziekliefhebbers, die den ouden man de tranen in de oogen deden springen. Italië vergeet snel. Toscanini speelt weer. Het Scala-ge bouw dreunt. In plaats van kaarten Met groote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van ons Dochtertje TIN1 JACOB A A. Blok-Pal3 ■J, Th. Blok. Met groote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze Dochter LOES welke bij het H. Doopsel de liamen ontving van LOUISA ANNA CORNELIA B. C. Hoven L. G. Hoven-Galavazl IJmuiden. 13 Mei 1946 Kerinemerlaan 17 O'ijdelijk: Antouius Ziekenhuis Kamer 33. Met blijdschap en dank aan God. geven wij U kennis van te geboorte van onze Dochter THIA META Kapiteins Lodder-Dijkstra IJmuiden, 10 Mei 1946. Leger des Heils. Edisonstraat 14. 10 Mei Met groote blijdschap geven wij kennis van de geboorte var. onzen Zoon JAN ARIE A. Koeman C. Koeman-v. d. Leek Santpoon. Zinneveldlaan 34. Tijdelijk Huize Maranatha. gemeub. woning of gedeelte van woning, event ook gestoffeerd, met keuken. Brieven IJ 141. Heden werden wij verblijd met de geboorte van onzen Zoon en Broertje WILLEM C. W. Bastmeijer- den Heeten W. Bastmeijer Dick, Nico, Willemientje. IJmuiden, 12 Mei 1946, Kompasstraat 74. Den 19den Mei hopen onze ge liefde Ouders P1ETER H. DIRKS en :AROLlNA DIRKS SLAGER den dag te herdenken dat zij voor 25 Jaar in net huwelij!; traden. Dat zij nog lang ge spaard mogen blijven is de ensch van hun dankbare kin deren. Jacob en Verloofde Hendrik P. D. Remmer Jansje Remmer-Groen Teunis. Tjapke, Janny Dirk, Rens, en Kleinkinderen. IJmuiden-Oost, Ahornstr. 11. PROTESTANTSCHE UNIE DINSDAG 14 MEI, 's avonds 8 uur Marnixschool IJmuiden Spreken W. I. TALSMA, Overveen Verloren Woensdag: BRUIN KINDERSCHOEN TJ F, omgev. Schaepmanlaan. Ter te bez. tegen bel. Schaepmanlaan 1. Driehuis. Gevraagd NET MEISJE. Aanb. Hotel Augusta, IJmui den. RUILEN schoenenbon v. fietsbuitenbanden. Adres te vern. bur. v. d. blad. Te koop goed MELKJUK en onderstel naaimachine, te koop gevr. 15 a 16 M. tuin slang. Fultonstraat 4, IJm. Te koop nw. EIKEN TA FEL. Kennemerlaan 137, IJmuiden. TÉ KOOP goed onderh Jaarsma Haard en Salaman derkachel. Zeeweg 298, tus schen 5 en 7 uur. TE KOOP prima hana- waschmachine m. dito wrin ger. Leeuwérikl. 16, IJm. O. NEEMT NOOIT DE EERSTE DE BESTE! Allen STEMT Christelijk Historisch, nummer 1 van lijst 4 Te koop: modern RADIO TOESTEL. Philips 1941. Adres te vern. bur. v. d. blad. JONG KEESHONDJE te koop agb. B. Rambonnetlaan 10; IJmuiden. TE KOOP: 1 zwarte Japon m. onderjurk, m. 40 f 20. gr. em. kolenfornuis f 50. Visser. Velserduinwég 221. OPROEP Ondergeteekende. door het Ned. Beheersinstituut. Kantoor te Haarlem, aangesteld als beheerder over het aannemers bedrijf P. Cupido. IJmuiden gewoond hebbende Zeeweg 331 verzoekt allen die Iets te vorde ren hebben of verschuldigd zijn aan genoemde firma, goe deren, gelden of andere waar den van deze in hun bezit oi 1n eenigerlei rechtsbetrekking staan, hiervan zoo spoedig mo gelijk maar in ieder geval bin nen 14 dagen na plaatsing de zer advertentie schriftelijk of telefonisch opgave te doen. Hel Piet voldoen aan deze oproep is strafbaar krachtens Beslui ten Herstel Rechtsverkeer en Vijandelijk Vermogen. De Beheerder: M. de Haa;: Jac. Catslaan 26 Driehuis. Tel. 4403 (K 2500) VAN KLEINHANDELAREN IN VISCH Onderwerp: Vrije handel HEDENAVOND 8 UTTt in do zaal van 1 Café „De Griffioen" van den heer Demmers TROMPSTRAAT HOEK FRANS XAEREBOl'TSTJRAAT vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvw Geen zorg verduistert zijn blik.' Ouderdomszorg Is een der mensche- lijkste plichten van onze moderne samenleving. De Partij van de Vrijheid heeft deze zorg tot principe verheven. Ze streeft een aigeheele verbetering in onze ouderdoms- en invaiiditeits- voorziening na. Niet door middel van dwang, doch door VRIJ overleg tus schen alle betrokkenen. Stemt 17 Mei op LIJST 5 VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVW

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 8