Een Generaal van 31 jaar vertelt over „ma France" Avonturen Kort en Bondig Het beleid van dr. van Mook Betoog van dr. Feuilletau de Bruijn De Stichting „Indië in Nood" organi seerde Dinsdagavond in het Haarlemsche Concertgebouw een bijeenkomst, waar dr. W. K. H. Feuilletau de Bruijn, oud-lid van den Volksraad in Ned-Indië en mr P. N. Janssen, oud-burgemeester van Batavia en eertijds lid van den Volksraad het •woord voerden over de Ned.-Indische kwestie. Het betoog van dr. Feuilletau de Bruijn had tot kern een verzameling van authen tieke luisterrapporten van Britsche, Ame- Tikaansche en Australische monitor-radio diensten, die de door de Japansche en Ned.-Indische radiostations gedurende de bezetting verspreide mededeelingen bevat ten. Uit deze rapporten komt, volgens spreker, onomstooteiijk vast te staan, dat de Japanners op groote schaal gebruik maakten van de diensten, die inheemsche Indonesische functionarissen bereidwillig verleenden. De raporten spreken van be noemingen tot adviseur van het Japansche militaire gezag van bekende Indische figu ren. die met name genoemd worden en geeft verder de feiten van hun handelin gen en uitspraken in deze adviseurs-func tie. De genoemden waren leden van den Volksraad en van het Hooggerechtshof, onderwijsspecialisten, departementsamb tenaren. regenten, artsen, leden van den Raad van Indië, actieve medewerkers van de verschillende politieke groepeeringen als de Poetera, Perhimpoenan Indonesia, Partai Nasional e.a. en erkende nationalis ten. De functies waarin deze mannen dooi de Japanners werden gesteld, wijzen uit dat zij het Aziatisch ideaal van Nippon voledig onderschreven en er hun mede werking aan wilden verleenen. Uitspraken van Soekarno en leden van den advisee- renden centralen raad laten volgens spr. geen twijfel daaromtrent. De geallieerden werden openlijk als vijanden uitgekreten, verklaringen als „Wij zullen leven en ster ven met Japan" en „Er is voor ons geen anderen weg dan samenwerking met Ja pan", ..Japans overwinning is onze over winning", zeggen genoeg. De monitor- rapporten geven een groote verzameling van deze uitspraken en de conclusie van dr. Feuilletau de Bruijn was, dat de Bris- bane-regeering en dr. Van Mook volledig op de hoogte moeten zijn geweest van wat zich in Ned.-Indïë tijdens de bezetting had voltrokken. Niettemin, zeide spr., heeft dr. v. Mook nagelaten, den waren toestand aan de Nederlandsche regeering te openbaren en aan te dringen op de noodzakelijke krach tige maatregelen. Hij moet alles geweten hebben, want de inheemsche functionaris sen die in de rapporten worden genoemd waren allen vrienden of kennissen van dr. v. Mook: Hij kende de namen en de feiten, doch verzweeg de situatie en stuurde aan op onderhandelingen. Hij moet volgens spr.. geweten hebben dat in 1943 reeds alle nationalisten naar Japansche zijde over liepen en toch heeft hij na zijn bezoek aan Indië van September 1944 tot Januari 1945 nagelaten, de regeering-Gerbrandy in te lichten. De volle verantwoordelijkheid voor het uitblijven van de noodzakelijke maatregelen komt neer op dr. v Mook. Zijn fouten hebben z.i. het prestige van het Koninkrijk te grabbel gegooid. „Het is afdoende aangetoond dat hij ongeschikt is voor zijn functie," dus „weg met dr. van Mook", aldus besloot dr. Feuilletau de Bruijn. Gedurende zijn uiteenzetting wijdde spr. enkele woorden aan den invloed van de nederlaag der Ned.-Indische formaties ten tijde van de Japansche invasie op de uit breiding van de separatistische beweging. Hij hekelde het falen van het K.N.I.L. en cischte een onderzoek naar het beleid van generaal Terpoorten. Ten aanzien van de oorzaken die tot dit falen der landtroepen geleid hebben, onthield spr zich van com- m ntaar, hij zeide slechts: „Er waren des tijds Engelsche troepen in Indië en overal Waar Engelsche troepen zijn, heerscht chaos, wanorde, bende." Het bestuur van de Stichting „Indië in nood" besloot in de pauze een telegram te zenden aan H. M de Koningin, waarin werd verzocht om een ongerzoek naar het beleid van dr. van Mook. gehoord het door dr. Feuilletau de Bruijn overgelegde be zwarende feitenmateriaal. Na de pauze voerde mr. Janssen het woord, die aan de hand van ïijn ervarin gen na de capitulatie van Japan aantoon de, dat de activiteit van de extremistische groepen pas maanden na de capitulatie den kop opstaken, tengevolge van het uit blijven van krachtige bestuursmaatregelen ♦n het verhinderen van het weer in func tie treden der geïnterneerde Nederland- «che functionarissen. De Radio geeft vanavond; JtfILVERSUM I, 301 M. 1*7.30, 18.00. 20.00, 23.00 Nieuws en actual. 7ARA 17.00 Eddy Walis. 17.35 Johan Jong. 18.15 RVU. 18.30 Voor de Ned. Strijdkr. 19.00 Piano-duo De Raaff—Schutte. 19.15 Luister- Wedstrijd m.m.v. Koos Koen. VPRO 19 30 „Openbaring". 20.05 Partij v. d. Arbeid. 20^25 ,.De bedrogen kadi" door v. Gluck. 21 15 Partij v. d. Arbeid. 21.45 Ramblers. 22.15 Ge- jprek van de week. 22.25 Omroepmannen- koor. 22.45 Geestelijk leven. 23.15 Novelty Serenaders. 23.45 Orgelplaatjes. HILVERSUM II, 415 M. 19.00, 22.00 Nieuws en actual NCRV 17.30 /Ul-nounö sextet. 18.30 Het Rijk' overzee. 18.45 V3pnccio espagnol. 19.15 Progr. overz 39.20 Met band en plaat 19.30 Prot. Unie. 19.50 Met band en plaat. IKOR 20.00 Dankdienst. NCRV '145 Gr. muz. 22.35 Kerk en Staat. 22.35 Bel Canto. 23.15 Avondconcert. 23.50 Schriftlezing. Dr. F. Wibaiit, secretaris-penning meester der Ned. Mij. lot bevordering der Geneeskunde, deelt mede: De buitengewone algemeene vergade ring der Ned, Mij. tot bevordering der Geneeskunde stelt vast. dat de door de ovërheid voorgestelde honorariumher ziening onvoldoende rekening houd'tmet de materieele bezwaren der artsen, in het bijzonder met. de stijging der on kosten, en draagt het hoofdbestuur op de onderhandelingen voort te zetten. Zij spreekt uit, dat de materieele be zwaren, hoe belangrijk ook, in beteeke- nis achterstaan bii de grieven, welke bij hen bestaan tegen het ziekenfondsen- besluit en welke in hoofdstrekking daarop neerkomen, dat dit besluit hun belet aan het Nederlandsche volk een zoodanige geneeskundige verzorging te geven als zij mogelijk en noodzakelijk achten. Zij verzoekt het hoofdbestuur deze motie ter kennis te brengen van de overheid en van het Nederlandsche volk. „Oude S.D.A.P." opgericht In een te Amsterdam gehouden vergade ring van vroegere leden van de SDAP. werd besloten tot oprichting van de „Oude SDAP". Kr zal een blad worden uitgegeven en binnen kort een landelijke vergadering worden ge houden. Onderscheidingen voor hulp aan geallieerde vliegers Duizenden Fransche, Belgische, Nederland sche, Deensche en andere Euiopeesehe bur gers. die gedurende den oorlog hun leven dagelijks in de waagschaal hebben gesteld om langs ondergrondsche kanalen en in or ganisch verband neergeschoten geallieerde vliegers te begeleiden op hun ontsnappings- tochten, zullen eerlang -* naar door lt. kol. Betts, Commanding Officer van het 6801 Mis-X Detachment, Usfet (Rear) werd aan- .gekondlgd door de Amerikaansche regee- rine onderscheiden worden. Mis-X is het legeronderdeel, dat belast is met het onder hoek en het naar waarde schatten van de hulp, welke aan Geallieerd vliegtuigperso- neel bij htm poging den vijand te ontsnappen en hun linies weer te bereiken werd ver leend. Na zestien maanden angstvallig onderzoek naar de werkzaamheden, van een SO.OOO illegale verzetslieden gedurende den oorlog, van wie vermeld werd, dat zij op eenigerlei wijze hulp verleend hebben aan de ontvluchtings pogingen der geallieerde vliegers, is Mis-X thans in staat mede te deelen, dat de voorbe reidingenhet vaststellen van hetgeen ieder precies gedaan heeft in een zoo vergevor derd stadium gekomen zijn. dat het weldra mogelijk zal zijn over te gaan tot de offi- cleele uitreiking der onderscheidingen. Naar schatting zullen van deze 60.000 per sonen, wier naam aan Mis-X bekend is on geveer 46.000 een dergelijke erkenning ont vangen. Onder deze 46.000 zijn 25.000 Fran sehen. 8000 Nederlanders. 12.000 Belgen, 300 Denen, 200 Tsjechen, 300 Hongaren en 100 Polen. Ongeveer een derde hiervan zullen de medal of freedom" ontvangen, vergezeld van een perkamenten oorkonde geteekend door generaal Eisenhower en getuigend van hun moedige hulp aan de geallieerden. Een derde zal deze oorkonde alleen ontvangen en de rest een brief, waarin de Amerikaan sche regeering haar lof betuigt. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM 14 Mei 1946 BEVALLEN: 10 Mei. M. M. Cornelissen— Boersbroëk, z.; J. Bestvan der Kooij, d.; li Mei, A. E. A. Pol—Meijer, d.; M. Klomp— Wouda, d.; 12 Mei, H. C. van der Woude Geerüng, z.; E. M. Visservan de Straat, z.; 13 Mei. K. Roest—Loenen, z.; E. H. Veldhui zen—Behrendt, z.; P, J. L. KosterJonck- bloedt. d H. van Opzeeland—Kion. d.; M. A. de VosMuijlwijk, z.; H. C. Visservan Berkum, z.; G. J. I. Hensen—Gadckens, d.; 14 Mei, z. M. SchranderRobesin, d.; B. Wijtkamp—van Kleef, d.: A. G. Schipper— Wenning, d.; J. van WanrooijVergers, z. OVERLEDEN: 12 Mei, J. J. Leijn, 31 Kamperlaan; 13 Mei J. Smit—Frowein, 87 j.. Westerhoutpark. ONDERTROUWD: 14 Mei: P. O. Feitsma en J. M. Tolen; J. Lagerwerf en J. de Vries; F. Rusch en C. W. H. Wedekind; W. P. Specht Grijp en A. C. R. T. van den Belt; C. T. Schuis en H. E. Klein: A. Hablous en H. M. Geldorp: J. J. van Thiel en J. G. Hendriks: P. W. Lissenburg en M. J. Klooster; W F. Diikzeul en A. M. J. Kuijk. GEHUWD: 14 Mei: P. A. Goossens en H. A. M. M. M. Plus; J. M. van de Wetering en G. Boerkoel; P. H. Groothuis en C. F. A. Ver zijl berg Men zou nooit in den spreker, die op zijn lezingen-tournee ook Amsterdam aandeed voor een persconferentie, een generaal ver moed hebbeneerder een sportief zaken man. Maar hij was het werkelijk: General Guillain de Benouville. Voor ons, Hollanders, zegt deze naam wei nig of niets, behalve dat hij welluidend is. In zijn land echter geniet de generaal groo te bekendheid. Hij is een van de vier gene raals die uit het verzet zijn voortgekomen, en van hen de jongste: bijna twee jaar gele den verkreeg hij zijn rang. Hij was toen juist 30. Met eenige moeite weet hij in het Nederlandseh te verkondigen: „lek ben ien Amsterdam geboren." Dat :s in 1914 geweest, juist toen de Eerste Wereldoorlog uitbrak. De Tweede Wereldoorlog heeft over zijn loopbaan beslist: in 1939 subaltern officier, vervolgens krijgsgevangene, ontsnapt, orga nisator van het verzet binnen en buiten Frankrijk en na de bevrijding secretaris generaal van het ministerie van voorlichting. Deze brillante carrière gaat nog gepaard aan een op publicistisch gebied. Behalve van wer ken over Baudelaire en Lodewijk den Heili gen, is generaal De Benouville auteur van een uitvoerig en interessant boek over de verrichtingen van het verzetsleger: Le Sacri fice du Matin (Het offer in den ochtend). Frankrijk in en na den oorlog. Reeds tijdens de bezetting was door de acht Chefs gouvernementaux" een soort geheime regeering ingesteld, echter met departemen ten, die men In vredestijd niet tegen zal ko men: Maquis, Inlichtingendienst, Deportaties en verplichte tewerkstelling enz. Een derge lijke indeeling had men voortgezet In de departementen en op nóg kleiner schaal in de districten. De hooge bestuurderen van toen vindt men terug in de regeerinig, het leger, of op be langrijke posten in het industrieele of maat schappelijke leven. Eén commandant her stelt thans de spoorwegen, die hij geduren de verscheidenejaren zoo nauwgezet heeft vernietigd Maar men vindt deze mannen evenzeer verdeeld in de verschillende poli tieke partijen terug. Generaal De Benouville verklaart echter met nadruk, dat verschil van politieke gezindheid er geenszins in ge slaagd is, de tijdens het verzet gegroeide eenheid te niet te doen en naar zijn meening is Frankrijk eendraehtiger dan voor den oorlog. Zoo is het bijv. mogelijk dat hij met zijn uiterst reehtsche opvattingen een hooge functie bekleedt bij het ministerie van voor lichting van een linksche regeering en als haar officieele zegsman optreedt. „Waar is de revolutie gebleven, die men Frankrijk voorspeld heeft?" vroeg hij met vuur. „Er is geen schot gevallen, de verkie zingsstrijd is niet feller geweest dan gewoon lijk, en al vindt men dan den heropbouw niet overal naar wensch gaan. men dient de mogelijkheden van het oogenblïk in aanmer king te nemen" Enkele cijfers. Door de oorlogsomstandigheden heeft Frankrijk 800.000 man verloren. Daarvan zijn 120.000 gesneuveld vóór den wapenstilstand in 1940; 300.000 vielen als verzetsstrijder of door bombardementen en 200.000 zijn niet van hun deportatie teruggekeerd. De overigen vielen in gevechtsacties in Noord-Afrika, Italië, de Middellandsche Zee en na de invasie in Frankrijk en Duitschland. Het regiem van een nieuw en vrij Frankrijk heeft minder dooden geëischt en waarschijnlijk met meer recht: 7000 van de ergste landverraders zijn geëxecuteerd en daarmede is cle bijzondere rechtspleging grootendeels ten einde. Zoo heeft een jong en toch bevoegd verte- Al bijna 40.000 gerepatrieerden uit Indië De afdeeling pers en publiciteit van den dienst der repatrieering deelt het vol gende mede: Op 1 Mei 1946 hadden 37.750 repatriee- renden Ned.-Indië verlaten, en wel 19.800 uit Java, 5400 uit Sumatra, 10.000 uit Sin gapore, 2400 uit Ceylon, 1000 uit Siam, 200 uit Manilla, 550 uit Borneo en Groote Oost en 600 uit Australië en Nieuw-Zeeland. Op dien datum wachtten in totaal nog 27.800 landgenooten op repatrieering, n.l. 15.000 op Java, 4300 op Sumatra, 1900 te Singapore, 600 op Ceylon, 2600 in Siam en 3400 in Australië en N .-Zeeland. Daar er door de vele adresveranderingen een aantal onbestelbare telegrammen, brie ven en postpaketten voor gerepatrieerden bij de P.T.T. liggen, wordt aan alle ge repatrieerden gevraagd direct opgave te doen van adreswijziging aan het Centr. Bur. verz. Oorlogsslachtoffers, afd. repa trieering, "Wassenaarscheweg 14, Den Haag. 129. „Slof.slof!" klonk het achter de deur, een grendel werd weggescho ven. nog één. een slot werd omgedraaid. („Nou, nou, die toovenaar is ook bang voor inbrekers!" fluisterde Wag Warrel toe) en de hooge deur van het huis knerste- langzaam open. Zouden we nu eindelijk r-inden, wat we zoeken?" vroeg Warrie, maar Wag kon niet meer antwoorden, want een mager, baardig gedrochtje stond in de deuropening en kraste tegen de twee bezoekers: }yAan de deur ivordt niet gekocht." De deur piepte dicht, de grendels schoven er weer voor. Wag en Warrel keken elkaar eens aan en barstten in lachen uit. ,,Die ouwe rammelkast denkt zeker, dat we in mottenballetjes reizen" schaterde hij. Maar Warrel vond Wag erg oneerbiedig en trok hem mee naar den wagen te rug. „Bénje" zei Wag, „ik geef het niet op. .41 zou de onderste steen boven moe ten komen, die toovenaar zullen we er gens opduiken!" genwoordiger van Frankrijk blijk gegeven: van een goede hoop op de toekomst van zijn land en een vasten wil, daaraan met énergie te bouwen. Dat er inderdaad aan gebouwd wordt moge blijken uit twee cijfers: de ko- lengroductie van Frankrijk is 33 V« höoger dan in 1938 en de half vernietigde haven van Marseille lost én laadt thans 22 "/o meer dan 8 jaar geleden. Waar een goede wil is, moet dus ook een weg te vinden zijn Churchills vrouw en dochter op reis door Nederland Mevrouw Churchill en haar dochter Mary hebben, op haar reis door Nederland, gisteren een kort bezoek gebracht aan het Oosten van het land. Om ongeveer half één arriveerden zij in Oosterbeek. Nadat mrs. Churchill een bloemenkrans voor het monument had gelegd, begaf het gezel schap zich naar het Airborne-kerkhof, waar zij eveneens een prachtige bloemen krans legde en geruimen tijd in eerbiedige aandacht tusschen de graven van de hel den van Arnhem verwijlde. Vervolgens reed het gezelschap naar Arnhem, waar burgemeester en wethou ders de gasten ontvingen bij den gedenk steen voor de Rijnbrug. Dichte drommen Arnhemmers hebben mrs. en miss Chur chill luide toegejuicht. 3 jaar voor „bunkerbouwers" Het Bijz. Gerechtshof te1 Amsterdam ver. oordeelde den 51-jarigen R. R. uit Over- veen tot 3 jaar Rijkswerkinrichting en den 62-jarigen H. M. uit Santpoort tot 2 jaar Rijkswerkinrichting. De eisch luidde resp. 6 en 2 jaar. De verdachten hadden gedurende den oorlog verdedigingswerken voor de Duit- schers gebouwd en voor bijna 1.500.000. aan Duitsche orders uitgevoerd, waarbij zij, volgens hun administratie, 126.571.—; winst maakten. Uitspraak Unilever-affaire De Economische Politierechter te Rot terdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de voornaamste verdachten in de Unielever-affaire. De directeur van de Unilever Verkoop Centrale, A. v. d. P., werd veroordeeld tot 1 jaar en .8.maanden gevangenisstraf; de adjunct^directeur W. F. C. D. en J. A. C. K., beiden tot 9 maan den en A. L. tot 8 maanden; de chef-in specteur H. F. ten H. tot 4 maanden en de chef-inspecteur H. tot 6 maanden ge vangenisstraf, allen met aftrek van pre ventief. Al deze straffen zijn conform den eisch, behalve die tegen den directeur, tegen wien 1 jaar en 4 maanden was ge- eischt. Japansche instructeurs voor T.R.I. Volgens de republikeinsche radio te Ba tavia zijn een aantal Japanneezen, behoo- rende tot hel; tweede transport van Ja pansche krijgsgevangenen van het binnen land naar Probolinggo, in het binnenland voorloopig vastgehouden ten einde te wor den aangesteld tot leiders of instructeurs van de T.R.I., het Indonesische leger. Deze maatregel werd genomen overeenkomstig een verzoek van Soekarno. BINNENLAND Twee doodvonnissen werden bekrachtigd door den Bijz. Raad van Cassatie in de zaak van de ,,Silbertanne"-moord op de burge meesters van Asten en Someren. Het betrof de beide verraders, ex-landwacliters J. van Lieshout en G. S. v. d. Ploeg. De moorde naars H. Kromhout en J. Besteman waren ln cassatie reeds resp. tot levenslang en ter dood veroordeeld. De commissie tot herziening der onder- wijzerssalarissen, onder voorzitterschap van dr. J. H. Wesselings, is Maandag ten denarte- mente van O., K. en W. door min. v. d. Leeuw geïnstalleerd. Oorlogsschepen van vreemde mogend heden mogen, nu een desbetreffend K. B. van 25 Aug. 1939 is ingetrokken, weer binnen de territoriale wateren van ons land komen. Een Staatscommissie is ingesteld om aan den minister rapport uit te brengen inzake een vernieuwing van het Hooger Onderwijs in Nederland. De nieuwe Zuid-Afrikaansche gezant voor België en Nederland, de heer Leif, is op Schiphol aangekomen en' vertoeft thans in Den Haag. Mr. H. J. ReLnink is belast met de waar neming van de functie van secr.-generaal bij het ministerie van O., K. en W„ tevens van directeur-generaal van Kunsten en Weten schappen. HAARLEM EN OMGEVING Het beroep der Ned. Herv. Kerk te Haar lem is aangenomen door ds. A. Oskamp te Velp. Ds. J. v. d. Berg te Vlijmen heeft "het beroep aangenomen naar de Ned. Herv. Kerk te IJmuiden. „De Oosthoek", de Overijseische, Gel- dersche en Drentsche vereeniging,, houdt een feestavond op 13 Mei in De Leeuwerik. De club „de Liester" voert het „vrolijk spul", De komeet" op. AGENDA WOENSDAG 15 MEI Stadsschouwburg: De kunst om te leven, 20 uur. Groote Kerk: Beethoven-concert H. O. V., 20 uur. Geb. Jacobstraat: Concert Ned. Kamerkoor. Rembrandt: De Roode Aarde '18 j.). Palace: 30 Dagen corvee (18 j.). Luxor: Alarm in mijn 17 (14 j.). Alle drie 14. 16.15. 19 en 21.15 uur. Frans Hals: Zet 'm op George, 14, 16.30. 19 en 21.15 uur. DONDERDAG 16 MEI Stadsschouwburg: Ik zie, ik zie wat jij niet ziet (Comedia), 20 uur. Zuiderkapel: J. A, Bruyn, 20 uur. Bioscopen: als Woensdag.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2