Trawlers van m niet uit Publicatie Opvarenden willen Hoewel de bestuursleden der betrok ken organisaties in de Dinsdagmiddag in Thalia gehouden vergadering er bij de zeevisschers op aandrongen, naar zee te gaan, waren dezen daartoe niet bereid. Als gevolg van de houding der zeevisschers is er nog geen trawler naar zee vertrokken, zoodat de stag- hatiè in hét bedrijf voortduurt. Het leek er in den beginne veel op, dat een spoedig einde van dit nieuwe conflict verwacht kon worden, vooral met het oog op het feit, dat door de in het vooruit zicht gestelde uitvoermogelïjkheden een herhaling van de groote prijsdaling van de scholprijzeh vermeden zou kunnen wor den. De- visschers- willen echter weten, waar zij aan toe zijn en wenschen een einde aan de onzekerheid omtrent de prij zen en de besommingen. Met betrekking tot een eventueelen uit voer van visch naar Duitschland ten dien ste van de burgerbevolking vernemen wij, dat dienaangaande te Kopenhagen bespre kingen worden gehouden tusschen regjee- ringsvertegenwoordigers en het geallieer de opperbevel. Wanneer men den uitslag uitslag der verkiezingen De uitslagen van de a.s. Vrijdag te houden verkiezingen voor de Tweede Kamer zul len met behulp van een luidspreker-instal latie bekend gemaakt worden aan ons bu reau Kennemerlaan 154. Wij hebben maat regelen genomen, die ons in staat stellen den uitslag der verkiezingen in de ge meente Velsen bijna onmiddellijk nadat deze in de verschillende stembureaux be kend is, te kunnen mededeelen. Wij ho pen om ongeveer 6 uur daarmee te kun nen beginnen. Per bulletin zullen wij op verschillende adressen den einduitslag van de gemeente bekendmaken. Oud-Katholieke Besturenbond De Oud-Kath. Besturenbond, waarbij aangesloten alle bestaande plaatselijke Oud-Kath. vereenigingen, heeft in het O. K. Vereenigingsgebouw zijn eerste bijeen komst na de bevrijding gehouden, na door de bezetting en de evacuatie zijn werk te hebben moeten staken. Van alle vereeni- gingsbesturen waren afgevaardigden, die door den heer W. D. Wiljouw, voorzitter werden verwelkomd. Deze schetste hoe nu de tijd weer aangebroken is om ook den Besturenbond zijn werk weer te doen her vatten, daar hét véreenigingsleven reeds enkele maanden een vrij normalen gang had verkregen. Hij constateerde dat niet alleen materieele schade door den oorlog is aangericht, maar dat ook het vereeni- gingsleven en specieal de ledentallen van de verschillende vereenigingen een ge- duchten knauw hebben gekregen; daarom is het noodig, den algeheelen opbouw te £limuleer.efi. Spr. dankte voor de genomen initiatieven óm hieraan reeds flinke aan dacht te besteden en sprak den wensch uit, dat de nabije toekomst weer een vol komen gezond vereenigingsleven zal geven. Daar door de vele evacuaties van den secretaris de bescheiden waren verdwenen bleven notulen en jaarverslag(en) achter wege. Door afwezigheid van de penning- meesteresse werd verslag uitgebracht door den heer Th. B. v. Kleef, welke een dui delijke toelichting gaf op het beleid, dat tot een batig saldo heeft geleid. Bij de bestuursverkiezing trad het ge- heele bestuur af. De heer P. C. Tol, secre taris, had den wensch te kennen gegeven, zich niet meer herkiesbaar te stellen, ter wijl mevr. Ph. van KleefDe Rooy door haar vertrek naar Den Haag, niet meer als penningmeesteresse zou kunnen fun- geeren. Met algemeene stemmen werd de voor zitter, de heer W. D. jWiljouw, herkozen. Mevr. E. SmitGouda en de heer Th. B. van Kleef zullen met eerstgenoemde thans het bestuur vórmen. Den afgetreden be stuursleden, speciaal den heer Tol, welke van de oprichting af in 1932 secretaris was, werd bij monde van den voorzitter voor hun vele werkzaamheden in het belang van gemeente en vereenigingen hartelijk dank en waardeering gebracht. Vervolgens vonden algemeene bespre kingen plaats, waarin vooral de exploitatie van het vereenigingsgebouw groote aan dacht vroeg. Tenslotte Toemde pastoor Th. Moleman ide goede prestaties van de vereenigingen. 'die tot nu toe reeds zijn bereikt. De Noorsche traanproductie De 6 Noorsche walvisch-expedities, die gedurende het laatste seizoen aan de jacht op walvisschen in de Zuidelijke poolzeeën hebben deelgenomen, produceerden in to taal 496.780 vaten traan, vertegenwoordi gende een waarde van 5.900.000. Uitvoering K.Z.O.S. De R.K. Tooneelvereeniging „Kunst zij ons Streven" geeft hedenavond een uit voering in Thalia. Opgevoerd zal worden het bekende blij spel „Vrijdag de dertiende". Marktbericht van Dinsdag De aanvoer bedroeg 23300 K.G., waar onder 17620 K.G. schelvisch, 3655 K.G. kabeljauw. 930 K.G. schol, 110 K.G. tarbot en griet, 210 K.G. makreel enz. De trawler besomde 9580. Verdere be somming: kustvisscher KW109 f 272. weten waar zij aan toe zijn daarvan wil afwachten, is de eerste traw ler voorloopig nog niet naar zee. Een tiental tTawlloggers is inmiddels al weer uitgevaren. De kustvisschers zijn nog binnen, maar deze worden door het slechte weer binnengehouden. Scheveningsche visschers nog niet tevreden De Rijksbemiddelaar heeft uitspraak ge daan inzake het geschil, dat gerezen was tusschen Scheveningsche visschers en ree- ders. De visschers hadden twee grieven. Een hiervan was, dat de opvarenden van de haringvloot zelf hun schepen moesten laden en lossen en de tweede, dat een der matrozen tijdens de vaart tevens als kok zou moeten optreden. De uitspraak van den Rijksbemiddelaar is nu als volgt: de opvarenden zullen blij ven laden en lossen, tot een speciaal daar voor ingestelde commissie heeft uitge maakt of het wel of niet mogelijk is, dat er voor het laden en lossen aparte ploe gen komen. Het rapport van de commissie kan vóór 15 September van dit jaar ver wacht worden. Verder zal er een kok matroos worden aangesteld, die in de eer ste plaats kok is en zoo noodig helpt met de vischvangst. Naar wij van de zijde der Scheveningsche visschers vernemen, gaan zij niet accoord met deze uitspraak, zoodat het nog niet bekend is wanneer de Sche veningsche haringvloot zal uitvaren. Bedrijf skleeding voor Visscherijpersoneel Voor werknemers in het visscherijbedrijf bestaat gelegenheid om via hun werkge vers bedrijfskleeding aan te vragen bij het Bedrijfschap voor Vischerijproducten. Dit geldt echter vooralsnog slechts voor werk broeken, overalls of ketelpakken, visschers kielen en wollen truien. Alle andere tex- tielgoederen, zooals: kousen, onderkeeding beddegoed en dekens, dienen bij de plaat selijke distributiediensten te worden aan gevraagd. Het Bedrijfschap kan evenmin voldoen aan aanvragen van kleinhandela ren in viseh om witte jassen en handdoe ken, hoezeer het ook doordrongen is van de noodzakelijkheid van hygiëne in hun bedrijven. Van de eerstgenoemde artikelen staat het Bedrijfschap een contingent zij het dan in zeer beperkte mate ter beschik king. Ter verkrijging van een aankoopver gunning moeten werkgevers collectieve aanvragen indienen bij den agent van het j Bedrijfschap ter plaatse of zoo zich geen1 agentschap ter plaatse bevindt, recht streeks bij het Bedrijfschap, afdeeling Materialen, Wassenaarscheweg 20 te 's-Gravenhage. Gezien de geringe productie van werk kielen en wollen truien, zullen aanvragen voor deze artikelen vergezeld moeten gaan van een bereidverklaring van een leveran cier, waaruit blijkt, dat deze in staat is het gevraagde te leveren. Ten aanzien van de volgende groepen van werknemers dienen afzonderlijke aan vragen per groep te worden ingezonden: a opvarenden van visschersvaartuigen. Hierbij moet worden vermeld het letterteeken en nummer, alsmede de soort van het vaartuig; welke vis- scherij wordt uitgeoefend; rang aan boord der betrokkenen. b. Reederij-walpersoneel (droge of natte kuipers, breiers, graaiers, enz.) c. Vischlossers.en -pakkers. d. Arbeiders in de vischverwerkende indüstrie (rookerijen, inleggevijen, vischconservenfabrieken, enz.). Bij aanvragen, vallende onder groep a dient de monsterrol, bij aanvragen, vallen de onder de groepen b t.m. d dienen de loonlijsten ter inzage te worden verstrekt. Op de (irooii- Main Haarlem werden Dinxla^niiirsen de gesneuvelden uit do Meidagen 194(1 herdacht in een plechtig heid, waaruan 2.000 militairen deel namen. Huizen in de Snelliusstraat ontruimd Eenige huizen in de Snelliusstraat zijn weer voor de burgers vrij gekomen. De huizen waren nog door Nederland- sche militairen, die met de bewaking van het Duitsche krijgsgevangenkamp belast zijn, bezet. Deze huizen zijn nu ontruimd, zoodat verwacht kan worder. dat zij bin nen eenigen tijd weer voor de burgerbe volking beschikbaar gesteld zullen worden. Voetbalnieuws Op het voormalig V.S.V.-terrein zal Don derdagavond 7.30 een voetbalwedstrijd worden gehouden tusschen twee elftallen bestaande uit bewoners van de Tuinders straat eenerzijds, en personeel van de bakkerij „Aurora" anderzijds. Scheepvaart 14 Mei aangekomen: Rijnstroom, van Manchester; Nautilus, van Londen; Ber- kelstroom, van Rotterdam. 14 Mei vertrokken: Norden, naar Lon den (van de O. Binnenhaven); Hospitaal kerkschip De Hoop, naar R'dam; North Tipperary naar Rotterdam. De Cornelis weer terug De stoomtrawler Cornelis I.TM 15, die Sn Engeland heeft gemarkt, was Dinsdag aan de markt met 400 kisten visch, hoofdzake lijk schelvisch. De trawler had slechts twee dagen gevischt doch moest wegens gebrek aan kolen de visscherij staken. In Enge land kon de trawler niet meer steenkool krijgen dan noodig was voor den over tocht naar IJmuiden. De vangst bracht ruim 9500 op. De Katwijk li terug De stoomtrawler Katwijk II KW 134 is uit Engeland teruggekeerd. De trawler was nog op de visscherij. geweest, doch kon wegens moeilijkheden met ketel en vlampijpen geen stoom houden en kwam dientengevolge zonder vangst binnen. VELSEN Feestelijke uitvoeiing Politie Sportver. „Velsen" Ter gelegenheid van het kampioenschap der voetbalvereeniging van de Politie Sportvereeniging „Velsen" in de Weste lijke afdeeling van den NPSB, werd Dins dagavond in gebouw „Concordia" een feestelijke uitvoering gegeven. Onder de vele belangstellenden waren de burgemeester der gemeente, mr. M. M. Kwint, beschermheer van P.S.V., com missaris J. P. Weyburg, eere-voorzitter, inspecteur Timmermans, welke thans te Baarn diënt en afvaardigingen van VSV en Stormvogels, welke' hun gelukwenschen in den vorm van bloemenmanden hadden aangeboden. De zaal was keurig en fees telijk versierd. De voorzitter van PSV, inspecteur Landzaat, opende dezen feest avond en verwelkomde de autoriteiten, waarbij hij dank bracht aan den corps chef, directie Papierfabriek, VV Kinheim en Waterloo voor den steun, die stimu leerde tot het behaalde resultaat. De Ben jamin der PSV, de tooneelafdeeling, gaf, aldus inspecteur Landzaat, dezen avond haar eerste uitvoering en gezien den kor ten voorbereidingstijd riep hij de clemen tie in. Tenslotte hoopte hij, dat het politie- voetbalkampioenschap van Nederland mocht worden behaald en PSV het sterk ste politie-elftal van Nederland zou blij ken te worden. Commissaris Weyburg wenschte het elf tal en bestuur, in het front opgesteld, ge luk met het mooie resultaat en schetste hoe daarin een goed beeld van het sport leven in het geheele Velser politiecorps mag worden gezien. Speciaal de voorzitter kreeg een woord van hulde voor zijn uit stekende leiding, welke deze hulde over droeg aan de heeren Dekker en Van Oos- tenbruggen. Ondanks de fraaie prestatie door van de 12 gespeelde wedstrijden 10 te winnen en vaak met dubbele cijfers, bewees de heer Weyburg toch oog voor de toekomst te hebben; hij spoorde aan de jongeren in het corps spoedig op te leiden, om de plaats van de ouderen te kunnen innemen. Mede namens den burgemeester bracht spreker hulde voor de prestatie, waarop hij den beschermheer zeide, dat dit nim mer had kunnen worden bereikt, indien de sport niet van boven af wordt gestimu leerd en bevorderd, waarvoor groote dank en waardeering mocht worden geuit. Een hartelijk applaus onderstreepte déze er kentelijkheid. De tooneelafdeeling voerde daarna op de Amerikaansche klucht in 3 bedrijven „Ketty jokt nooit", bewerking Ad. Pool Op buitengewoon vlotte wijze hebben de dilettanten, die voor de eerste maal voor het voetlicht kwamen, een aaneen schakeling van de meest komische ver wikkelingen gebracht, die smakelijke lach salvo's ontlokten; de acties en reacties tusschen William Herrison en zijn vrouw Ketty werden aardig getroffen, levendig en goed samenspel, waarbij Maggy Scot zich a?s de kalme, bezadigde vriendin, wonderwel aanpaste Doch de figuur var. Jimmy Scot (Chr. Sluiters) was zeer goed: vlot spel met goede mimiek en beweeglijkheid. Er Is inderdaad genoten.- De regie en grime, die keurig verzorgd was, berustte bij den heer W N. Brouwer. Al met al voor de PS „Velsen" een uit stekend geslaagde uitvoering, welke met het traditioneele oal werd besloten. Moeilijkheden van gerepatrieerden Vele Nederlandsche gezinnen, die vlak voor de bezetting naar Engeland waren uiitgeweken, kwamen bij hun terugkomst tot de weliswaar niet onverwachte, maar wel onaangename ontdekking, dat al hun bezittingen, die ze hadden moeten ach terlaten, verdwenen waren; „beschlag- nahmt" heette dat. Dit betrof vooral de Joodsche gezinnen, die bij al het leed, dat zij hadden moeten dragen, ook dit nog moesten óndervinden. Deze oorlogsslachtoffers werden, door tu<sschenkomst van het Beheers-Instituut geholpen aan het noodige, met huisraad e.d. afkomstig van in beslag genomen be zittingen van gedetineerde NSB-ers. Thans dreigen er voor deze gezinnen nieuwe moeilijkheden te ontstaan, nu er een aantal NSB-ers, behoorende tot de z.g. „lichte gevallen" op vrije voeten is gesteld. Eenigen daarvan hebben een ad vocaat in den arm genomen, om hun in •bruikleen afgestane eigendommen op te eischen. Wordt dezen menschen hun eiscK toegewezen, dan worden de berooide ge zinnen, waarvan de meeste niets, maar dan ook niets meer het hunne kunnen: noemen, opnieuw gedupeerd. Dit betreft vooral degenen, die de goederen in huur koop hadden verworven. Ter behartiging van de belangen vart deze gezinnen heeft zich een comité ge vormd, bestaande uit de heeren K. Wijn schenk, Santpoort, Cardozo, Velsen er* M. Davidson, Beverwijk. SANTPOORT Santhaezen contra Velsen Veteranen De winkeliersvoetbalclub, die onlangs is opgericht, heeft den naam „De Sant- haes" ontvangen. Maandag a.s. zullen de „Santhaezen" uitkomen tegen de vetera nen van de voetbalvereeniging Velsen. De wedstrijd wordt gehouden op -het terrein bij De Biezen en begint om 7 uur Speeltuinvereeniging opgericht In de Kapel werd Maandagavond een. vergadering gehouden om te komen tot de oprichting van een speeltuinvereeni ging. Als vertegenwoordiger der gemeente was aanwezig de heer P. Dijkstra, die mededeelde dat de oprichting van een. speeltuinvereeniging de volle sympathie van het Gemeentebestuur heeft Voor den speeltuin had men de keuze uit verschillende terreinen. Na overleg werd besloten, het terrein achter gebouw „Spaarnberg" dat in bruikleen was toe gezegd te aanvaarden. Reeds is voor de jeugd een prijsvraag uitgeschreven. Deze bestaat uit het be denken van een goeden naam voor de speeltuinvereeniging. Inzendingen te rich ten tot den heer C. v. d. Belt, Lazarus Muilerlaan 9, Santpoort De uitslag van deze prijsvraag zal bij de opening van den speeltuin bekend ge maakt worden. Ruim 5 millioen kiezers voor de Tweede Kamer Het aantal stemgerechtigden voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer op 17 Mei bedraagt voor het geheele land 5.229.927. In 1937 was dit aantal 4.462.859, waarvan loen 4.212.903, zijnde 94.40 pet. aan de stemming hebben deelgenomen. Bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten, gehouden in April 1939. bedroeg het aantal stemgerechtigden voor het ge heele land 4.623.414. De gemeente met het grootste aantal stemgerechtigden is Amsterdam, met 493.711 personen, de ge meente met het kleinste aantal stemge rechtigden is Ritthem in de provincie Zeeland, met 75. Het aantal kiezers in de onderscheidene kieskringen is bij de aanstaande Tweede Kamerverkiezingen als volgt: I 's-Hertogenbosch 311.369 (244.851); II Tilburg 264.145 (216.807); III Arnhem 306.718 (249.182); IV Nijmegen 251.649 (214.641); V Rotterdam 363.723 (330.703); VI 's-Gravenhage 295.168 (278.304); VII Leiden 265 991 (230.308); VIII Dordrecht 337.277 (290.315); IV Amsterdam 493.711 (449.009); X Den Helder 232 539 (204.155); XI Haarlem 307.022 (253.618); XII Mid delburg 149.845 (139.779); XIII Utrecht 304 566 (244.421): XIV Leeuwarden 259.681 (227.127); XV Zwolle 350.002 (290.498); XVI Groningen 260.732 (223.550); XVH Assen 142.817 (103.786): XVTTT Maastricht 327.972 (250.586). De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn de aantallen kiesgerechtigden in de overeenkomstige kieskringen in 1937. In 1939, bij de Provinciale Statenverkiezin gen, was het aantal stemgerechtigden te Amsterdam 465.350, te Rotterdam 346.700 en te 's-Gravenhage 291.477.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3