Nederlandsche krijgsgevangenen Grondwetsherziening door Eerste Kamer goedgekeurd Het herstel van Nijmegen S. O. 5. Koffie met Koek Beider Belang Luidsprekers JUFFROUW Firma M. C. Hoole Evacuatie had men vóór eind Mei willen voltooien De persdienst van het ministerie van Overzeesche gebiedsdeelen deelt het vol gende mede: Van meel af aan is de Ned.-Indische re geering doordrongen geweest van de wen- achelijkheid om de voormalige krijgsge vangenen in Z.-O. Azië niet slechts ge legenheid te geven voor volledig herstel en ontspanning, doch ook om de jarenlang gescheiden gezinnen te hereenigen, ten einde zoo spoedig mogelijk weer te komen tot een evenwichtige samenleving. De ongunstige situatie op Java en Su matra echter, het gebrek aan scheeps- ruimte en de bezwaren verbonden aan. om niet te zeggen de practische onmoge- Jijkheid tot het verkrijgen van accomoda- tie voor van elders komende Nederlan ders. hebben een beletsel gevormd voor een bevredigende uitvoering van de des betreffende plannen. In November en December 1945 heeft men een militaire spoed-evacuatie benut om. zooveel zich zulks daarmede vereeni gen liet, vrouwen en kinderen naar hun echtgenooten in Singapore, Bangkok en Balikpapan te vervoeren. Echter was deze poging om tot gezinshereeniging te komen, tengevolge van het gebrek aan plaats ruimte en passende accomodatie, zeker niet geslaagd te noemen. Bovendien hebben de omstandigheden genoopt om niet alleen het beroeps-, maar ook het reserve-, militie- en landstorm- plichtige personeel onder de wapenen te houden behalve voor zoover dit medisch werd afgekeurd, in welk geval demobili satie volgt. Verder kunnen worden ge demobiliseerd dan wel met groot verlof gezonden, geneeskundig goedgekeurde mi litairen. wanneer de gezondheid van hun vrouw en kinderen het noodzakelijk maakt, dat zij hun gezin bij evacuatie naar Ne derland of Australië vergezellen, of wan neer vanwege hun werkzaamheden voor den wederopbouw van Indië hun demobi lisatie gewenscht is. De beslissing over de demobilisatie c.q. het met groot verlof zenden van personen van deze beide laat ste groepen berust van geval tot geval bij het departement van oorlog te Batavia Konden aanvankelijk dienstplichtigen der jaarklassen 1923 en jonger, voor zoo ver op 8 Maart 1942 onder de wapenen, desgewenscht worden gedemobiliseerd, ten einde hun studie te kunnen voortzetten en voltooien, thans hebben verschillende om standigheden de regeering echter gedwon gen terzake een strakkere gedragslijn te volgen. Zoowel de taak van het leger, welke slechts behoorlijk kan worden vol voerd, indien zooveel mogelijk jeugdige militairen beschikbaar zijn, als de billijk heid jegens de jongelieden der in Indië aangekomen en nog te verwachten een heden der Koninklijke Landmacht, heeft de legerleiding in Indië ertoe gedwongen voorshands in het algemeen geen andere Vrijstellingen te veiieenen dan \vegeps lichamelijke of geestelijke ongeschiktheid voor den dienst. Nader zal worden beslist in hoeverre het mogelijk zal zijn na de administratieve inlijving en oproeping, dienstplichtigen dezer lichtingen voor stu die. of economische doeleinden met groot verlof te zenden. De in militairen dienst gehouden ex- krijgsgevangenen zijn in verschillende bataljons ingedeeld. Zij zijn bewapend en worden geoefend, en naarmate hiertoe mogelijkheid en aanleiding bestaat, wor den deze bataljons geleidelijk ter vervul ling van een militaire dan wel politieele taak ingezet in verschillende deelen van den Archipel. Zooals nog onlangs is be kend gemaakt, moedigt het Ned.-lndische leger-commando zooveel mogelijk de her_ eeniging van militairen met hun familie leden aan en stelt metterdaad ook alles in het werk om deze te bewerkstelligen. Ge zinnen van personeel, dienend in deze uit ex-krijgsgevangenen samengestelde batal jons, volgen met hoogste prioriteit hun echtgenooten, zoodra rust en orde voldoen de zijn hersteld en accomodatie beschik baar is. Zoo werden alle pogingen in het werk gesteld, om bijvoorbeeld de evacuatie van Siam vóór einde Mei te voltooien. De zeeliedenstaking in de Nederlandsche ha vens en de daaruit voortgevloeide staking van de havenarbeiders echter heeft ook op de uitvoering van evacuatie-schema's een noodlottige uitwerking. (Van onzen parlementairen redacteur) Prof. A n e m a (a.-r.), kunstzinnig man als hij is, begon met eenige artistieke be schouwingen naar aanleiding van den „legislatieven wervelwind" door de Re. geering op het stuk van de aanhangige voorstellen tot Grondwetsherziening ont ketend. De hooggeleerde had er aesthe- tisch-juridische rillingen van gekregen Was de Regeering reeds bezig geweest de revisie inzake de herzieningsprocedure (wijziging van Hoofdstuk XIII) zoo snel als mogelijk te doen plaats vinden, „nog snel ler" ging zij te werk met de voorgestelde verandering van art. 192, waardoor straks het absoluut verbod om dienstplichtigen van de landmacht naar Indië te zenden zal komen te vervallen en dergelijke uit zending door middel van goedkeuring bij de wet mogelijk zal zijn. Heel de wijze van behandeling deed spr. denken aan een piano-sonate van Schumann, waarvan het laatste deel begint met de opmerking „zoo snel als mogelijk", terwijl dan een paar maten verder staat „nog sneller". Prof. Anema had nooit begrepen hoe dat moge lijk was, nu had de Regeering hem, dank zij haar beleid t.a.v. deze beide voorstel len tot Grondwetsherziening, laten zien hoe iets dergelijks kan. Hoofdstuk XIII is z.i. het hart van de constitutie en dat ondergaat thans een. in sprekers oogen, bedenkelijke operatie, die o.m. verzwakking van den invloed der Eerste Kamer veroorzaakt: in tweede in stantie immers spreekt zij niet meer mee, Minister B e e 1 probeerde eerst te weerleggen, dat de aanhangige voorstel len overhaast en onbedachtzaam waren ontstaan. De realiteit van het leven, welke in de komende 4 jaar, twee maal Grondwetsherziening doet verwachten, eischt thans in de revisie-procedure ver andering in den voorgestelden geest aan te brengen. Er valt alles te zeggen voor de schepping van een Kamer voor Grond wetsherziening, waardoor de gewone Ka mers rustig kunnen doorwerken en bo vendien nog „tijdwinst" behaald wordt, doordat voorlaan in tweede instantie slechts één keer en niet twee keer (n.l. in twee Kamers) behandeling van her- zieningsvoorstellen zal plaats hebben Minister Logemann verdedigde het voofstel tot wijziging van art. 192, er op wijzend, dat deze herziening heusch niet dient om thans militairen naar Indië te kunnen zenden, want dit blijft toch voors hands gebeuren op grond van het Lon- densche wetsbesluit E. 45. Minister Lo gemann toonde voorts nog aan. waarom de Regeering moet voortgaan met mili taire macht te bezigen voor ordeherstel Met 2420 a.r., iib., c.h en eenige katholieken stemden tegen nam de Kamer het ontwerp tot wijziging der revisie-procedure, met 349 het voorstel tot voorziening met 't oog op Kameront binding en verkiezingen (thans stemden een aantal a.r. voor) en met 348 (c.h. plus de communisten) het ontwerp tot wijziging van art. 192 der G W. aan, waarna In 1944 werden In Nijmegen door de oorlogshandelingen 2200 burgers gedood. 2260 huizen waaronder 400 zakenpan- den. en 7 kerken verwoest. In totaal moest er ruim 700.000 kubieke meter puin weggeruimd worden, waarvan tlians al 500.000 kub. meter opgeruimd Is. De kosten bedroegen tot dusver on geveer 2.6 millioen gulden. Van de to tale glasbehoefte van 71.000 vierk. me ter is thans 44.000 vierk. meter toege wezen. doch overal zit men nog met noodai sl ui tingen. Deze gegevens kwamen ter tafel bij een conferentie van Nijmegetvs burge meester, mr. Ch. Hustinx, met persver tegenwoordigers uit binnen- en buiten land. Mr. Hustinx verklaarde, dat Nij megen in groote economische moeilijk heden verkeert. De Regeering zal snel moeten helpen en de commissarissen voor den wederopbouw moeten spoed achter hun werk zetten, wil de hulp voor deze stad niet te laat komen. Ook hoopt men. dat de Regeering niet schriel zal zijn ten opzichte van de gwaargetroffen stad, die zoo gaarne in 1947 met haar opbouw zou willen be ginnen. Het tekort aan materialen speelt ook hier eva groote rol. Hout mag slechts gebruikt worden voor kozijnen, ramen en deuren, beton voor vloeren en daken. Ir. 3. Siebers «n Ir. Fokkinga, beiden stedebouwkundige. hadden voor Nijme gen een opbouwplan ontworpen. De ge- DJeouteraaé heeft het plan van eerstge- noemden architect goedgekeurd; het zal !Hi aan de Gedeputeerde Staten en het college van commissarissen voor den wederopbouw worden voorgelegd. Met- dit plan zijn ongeveer f 30 S f 40 mil lioen gemoeid. Het plan is opgeaet volgens het prin cipe van modernen open stedebouw, d.w.z. een ruime binnenstad met ruim te voor verkeer, pleinen, openbare ge- beuwen enz. Er fe gerekend oc een in wonertal van 150.000, dat is 50.000 meer dan Nijmegen in <Je» oorlog had. Het middelpunt der stad blijft gele gen bij ..het kruis" van oud-Nijmegen y de omgeving van de St. Stefenskerk. die in al zijn glorie zal herrijzen. Hot vrijwel ongeschonden Valkhof zal een fraaiere omlijsting krijgen. Langs den hoegen Waal-oevar zal een breede wan delboulevard worden aangelegd. Huwelijksvoltrekking van JAAP DE BEURS ANNIE DE HAAS zal plaats vinden Woensdag 29 Mei des n.m. 3.30 uur ten Raadhuize te Velsen. Toekomstig adres: Anemo- nenstraat 32, Den Helder. Bij HENK BROEKHUIZEN De Rijpstraat 5 vindt U de nieuwste modellen LAMPEKAPPEN Komt U eens vrijblijvend kijken? Heeft U FLESSCHEN lompen of metalen ga naar Veldman die komt het halen v. LINSCHOTENSTRAAT 1 v/h Engelmundusweg 60 want dan komt in haar plaats en in die e Kamer zonder afscheidswoord van den van de Tweede Kamer, een bijzondere voorzitter haar ontbinding tegemoet ging. Kamer voor Grondwetsherziening Voorts wordt de versterkte meerderheid van twee-derde op drie-vijfde teruggebracht. Volgens spr. wil de Regeering een vrij heids-stelsel door 'n dwangstelsel ver vangen, zoodat zij ongelijk heeft als zij beweert, dat het ter tafel liggend wets ontwerp alleen maar een technische ver andering teweeg zal brengen. Prof. Anema beval zijn medeleden aan, dit ondoordacht en onvoldoende overwo gen ontwerp, dat de weruschelijke waar borgen voor stabiliteit onzer constitutie verzwakt, als een heilloos voorstel achter zich te werpen en in de vergetelheid te doen verdwijnen. In den breede laakte de heer Blomjous (RK) de gejaagde be handeling der herzieningsontwerpen. Die gejaagdheid paste z.i. niet tegenover het gewicht der materie noch tegenover de Eerste Kamer. Volgens hem lag aan het ontwerp ten grondslag, dat door middel van de nieuwe methode op den duur op heffing van de Eerste Kamer makkelijker bereikt zou kunnen worden, iets wat hij uit den booze achtte. Volgens mr Krop man (RK) ontbreekt ten onzent de rechtsovertuiging, dat Hoofdstuk XIII verandering moet ondergaan. Urgentie met het oog op Indië bestaat er niet. Overigens oefende deze senator op den inhoud van het voorstel dusdanige kri tiek uit, dat hij vrij dicht bij prof. Anema leek te staan, al vond hij het van het nieuwe stelsel wel een voordeel. Nadat spr. kenbaar had gemaakt, dat men bin nen zijn fractie allerminst één lijn zou trekken en dat hij zelf van het ant woord van den minister zou laten af hangen hoe hij zou stemmen, verklaarde prof. Kranenburg (VD) liever „revo lutionair" met Churchill te zijn. d w.z. het Engelsche stelsel eener soepele (en door gewone wet wijzigbare) Grondwet te prefereeren dan anti-revolutionair met prof. Anema te 2ijn. De heer Koejemans (CPN) moest van wijziging van art. 192 niets hebben en bestreed uitvoerig hetgeen het kabinet met betrekking tot dit ontwerp beoogt; tegen het andere had_hij geen enkel be zwaar. Van den heer W i 11 e m a n (RK) ver namen wij in 't kort, dat .met hem een aantal zijner geestverwanten met de wij ziging van Hoofdstuk XIII accoord kon den gaan De heer Gelderman (lib.) verklaarde namens zijn fractie het tegen overgestelde. rn de avondvergadering haalde mr. Pollema (CH) den achtergrond van de Indische kwestie er wel even bij. om zich bij prof. Anema aan te sluiten, mede- deelende dat zijn fractie niet bereid is eenige Grondwetsherziening te overwe gen. tenzij eerst de Grondwet geheel her steld ls en geëerbiedigd wordt. De heer Reinalda (SD) betoogde dat het doei der ontworpen herziening is. in geval va« Grondwetsrevisie het beroep op het volk, vóór behandeling in tweede in stantie, üi eenvoudigen, tevens meer sprekenden vorm te doen geschieden, dan or.der de bestaande regeling het geval is. De schepping van een Kamer voor Grond wetsherziening acht hij een voordeel. Raad voor herstel van arbeidsgeschiktheid De ministers van Sociale Zaken, Oorlog en Marine hebben ingesteld een raad yóol* herstel van arbeidsgeschiklheid, die tot taak heeft de regeering van advies te die nen omtrent het vraagstuk van het herstel van de arbeidsgeschiktheid' van- minder- validen, wat ook de oorzaak van de. .ver minderde validiteit zij. SCHEEPSBERICHTEN' Kota Inten 8 v. Singapore, Indrapoera 9 v. Bat.: Tjisadane 11 te en van Port Said, 12 v. Suez; Keilehaven 11.. v. Huelva naar Nederl.; Lekhaven 10 v. Havana n. Nederl.; Salland 14 verw. te R'dam'v. N. York; Beng- kalis 11 v. Bombay n. Cochin en Australië; Prins Willem v. Oranje 11 v. Beaucomo naar Sorel; Katwijk p 12 7 u. Kaap-Finisterre n. Nederl.; Noordwijk 10 v...Huelva pass. 12 23 u. Kaap Finisterre op weg n. Nederl.; Maas- kerk 11 v. Trinidad n. Madeira;-Aldebaran 12 v. Rio de Janeiro; Boskpoo 7 v. Curasao n. Madeira; Van dexr Helst p. 8"Bitba3^1o- terdijk 8 v. Port Saidf Sunetta 8-te Singapore v. Wellington; Tosari 7 te Soerabaya; Mahoe- ran 8 van Penang; TerborcH erfMadoera 6 te Seattle; Oranje 13 Gibraltar,Jan Steen 12 te Havana. ORGELBESPELING In de Groote of St. Bavokerk te Haarlem wordt op Donderdag 16 Mei "s namiddags van 1516 uur, door George Robert, een ongel- concert gegeven. Het Fransche programma luidt: l. Suite du Deuxième ton, L. N. Clétf*mbaut (1676—1749), Plein jeu - Duo - Trio - Basse de Cromor- ne - Flütes - Réclt de Nazard - Caprice; 2. a. Puer nobis Nascitur, b. Les Cloches, N. Lebègue (1630—1702); 3. a. Benedlctus (dialo gue), b. Dona nobis Pacem (dialogue). F. Cou- perin (1631—1703); 4. Noël, L. Cl. d'Aquin (1694—'1772)5. Choral I, C. Franck (1822—1890). GENERAAL WINKELMAN ONDERSCHEIDEN. Generaal H. G. Winkelman heeft van 'de Koningin het Grootkruis in de orde van den Ned. Leeuw, zijnde de hoogste Nederlandsche onderscheiding, ontvangen. Amsterdamsche havenarbeiders blijven staken In tegenstelling met de verwachting, die het besluit, dat de gemeenschappe lijke vergadering der moderne. Christe lijke en R.-K. transportarbeidersbonden gisteren heeft genomen, heeft ge wekt. is hedenmorgen slechts een ge ring getal havenarbeiders wederom aan het werk gegaan. DISTRIBUTIEDIENST VELSEN. VASTE BRANDSTOFFEN. Afhalen aanvraagformulieren. De hiervoor in aanmerking komende B-. C-, en D-verbruikers van vaste brandstoffen kunnen bij den Distributiedienst aanvraag formulieren MD 393-05 afhalen. De ingevulde formulieren dienen zoo spoe dig mogelijk bij den Distributiedienst of bij de Brandstoffencommissie, Kennemerlaan 44, iJmuiden, te worden ingeleverd. Van Nelle en D.E. Keuze Kwaliteit op al uw bonnen!! KENNEMERLAAN 27 IJmuiden HENK BROEKHUIZEN De R\jpstraat 5 is en blijft Uw adres voor VERLICHTINGS ARTIKELEN Ziet onze toonkamers Gezocht voor Bern (Zwit serland) gewillig NET DIENSTMEISJE. Goed loon en goede behandeling. De; heenreis en arbeidsvergun ning wordt verzorgd. De reis wordt betaald. Nadere inlich tingen C. Scholder. De Roe merstraat 11. IJmuiden. In de binnenkort te heropenen boekhandel S. van Dorp te IJmuiden (TCenne.merplein 32) wordt gevraagd een voor winkel en kantoorwerkzaamheden. Eenige kennis v. mod. talen en typen gewenscht. Soli, met opg. v. leeft.. Godsd. e.v. diploma's en verl. salaris, Kanaalstraat 182, IJmuiden. Filiaal ALBERT HEYN, Driehuis Vraagt een actieve en flinke VERKOOPSTER Aanmelden Drièhuizerkerkweg 93. Bij het Provincial Ziekenhui* nabij Santpoort kunnen eenige HUISKNECHTEN worden geplaatst. Schriftelijke sollicitaties worden spoedig ingewacht onder letter H. bij den Eerste- Oeneesheer-Dïrecteur. Weet U, dat wij nog steeds goede prijzen betalen voor Uw OUDE HUISHOUD- of INDUSTRIE- NAAIMACHINE? Merk of defect geen bezwaar. TELEFOON 22787 RIJKSSTRAATWEG 250, HAARLEM-N. Telefoon of briefkaart en wij komen NET MEISJE, 19 jaar b.za. voor betrekking d. en n. Br. 522 bur. v. d blad. KOSTHUIS gezocht, in bezit van eigen bed. Frans Naereboutstr. 17, IJm. O. Wie is genegen, huis te RUILEN 6 kamers met keu ken. Huurpr. f 5.75 voor huis te IJm. O. of omg. Br. H Stolp, Vinkenstraat 55. Haar lem N. 1 gr. of 2 kl. KAMERS te huur gevr door weduwe te IJm. Br. m. prijsopg. L 521. H.H Moterrijders RUI LEN z.g.a.n. Ieder motorpak Gevoerd met wol voor H costuum m 50 a 52 of radio toestel, Velserduinweg 324. RUILEN 1 p. D. molières 36V2 voor 37-37 V2. Zee weg 245 Te koop MANDOLINE f 30 Meidoornstr. 15, IJm. O. TE KOOP 2 pers. kapok- bed, 2 pers. veeren bed. Adr. De Ruijterstraat 134, IJm. O. Te koop KINDERWAGEN crème ©f ruiLen voor club fauteuil. Adres Gerard Dou- straat 35, IJm. 'O. Te k. mooie zw, SCHOU- ÜERTASCH, Berkenstraat 27 IJmuiden Oost. Te koop wit w. MANTEL v. 6l. pers. Ahorn straat 16. Te koop een SLOEP EN MOTOR. Adres te vernemen bur. v. d. blad- PAKHUIZEN te huur. Br. L 520 bur. v. d blad. TE KOOP h fiets nw. bin nen en buitenbanden, geheel compl. Torricellistr. 44. IJm. TE KOOP zuiver wollen 1. bl. meisjes manteltje met bijp hoedje, lft ongev. 6 j. Kompasstr 55. IJm. TE KOOP beste Heeren- fiets en witte meisjesjurk, lft. 13 j. Trompstr. lOl.IJm.O. Te koop als nieuw 16 els VLOERKLEED met franje. 2 stel pluche gordijnen. Rijks weg 324, Santpoort.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4