IJmuider Courant Stembusstrijd „Nederlandsch-Indische federatie" Denk aan de Verkiezingen! Het Italiaansche Wapenstilstandsverdrag gewijzigd 60c Jaargang: No. 1S330 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pccreboom Donderdag 16 Mei 1946 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. T~\E bel voor de laatste ronde is geluid, ■L/om in termen van de wielerbaan té spreken. Het tempo, tot dusver niet al te hoog, is versneld. Eenige pogingen tot vasthouden en elkaar van de baan dringen zijn door een deel der menigte met geloei en protesten begroet. De rest van het pu bliek heeft het slechts met zwijgende ver wondering aanschouwd. In de renners- groep zijn eenige vinnige verwenschingen geuit. Nu worden de peezen gespannen en de kuiten eraan gezet. In het eivolle Sta dion worden de laatste weddenschappen afgesloten. Er is een gedrang om den helderziende Gallup, die eigenlijk niet zoo bovennatuurlijk begaafd is, want hij heeft velen om hun meening gevraagd en daar op zijn voorspelling gegrond. Hij is nu een beetje zenuwachtig. Als het niet uit komt, zakt de waarde van zijn tips Maandag schreef ik over het spelele ment der cultuur, door den hooggeleerden Huizinga wetenschappelijk ontwikkeld in een boek, dat niet ieders lectuur is. Ik wil er slechts uw aandacht op vestigen dat wij allen, wij vijf millioen kiezers die het politieke Stadion vullen, thans een der duidelijkste -voorbeelden van hetgeen prof. Huizinga bedoeld heeft voor oogen hebben. Dit dient in aanmerking genomen te: worden als ge u verwondert en soms er gert over enkele holheden, eenige niet of nauwelijks vervulbare beloften en een paar onverantwoorde beschuldigingen in den stembusstrijd. Aangezien hot alles menschenwerk is, met de tekortkomingen die zulks plegen aan te kleven en die in een tijd als deze grooter zijn, dient gij niet alles in vollen ernst te nemen. De stembusstrijd heeft een aantal kie zers blijkbaar den indruk bezorgd, dat de taak van het nieuwe parlement bijna uit sluitend op economisch en sociaal terrein vooral op het eerste zou liggen. Die in druk is niet juist. Hoe belangrijk de groote economische en sociale vraagstukken ook zijn, er doen zich andere voor, die ze min stens in beteekenis evenaren. Ais de nieuwgekozen Kamer eenigen tijd in func tie zal zijn zult ge dit merken. Het zal zelfs hoofdzaak van de Staten- Generaal zijn, de parlementaire democra tie tot haar volle heilzame werking te brengen, gezag en handhaving der orde in den lande alleen uit te doen oefenen door de daarvoor grondwettelijk aange wezen overheid en het herstel der grond wettelijke waarborgen, in afwachting van hun gedeeltelijke vernieuwing, die een spanne tijds moet vorderen, te verzekeren. Daaruit zal vanzelf een herstel van nor male vrije rechtspraak, overal gebonden aan wettelijke normen. moeten voort vloeien. Het is waar dat hier al meermalen over de noodzaak van herstelde rechts zekerheid is geschreven. Het is een der hoogste belangen in den Staat. Dat de groote ons betreffende vraag stukken, die aangelegenheden buiten onze landsgrenzen betreffen, zich niet tot Indo nesië bepalen, zullen ook diegenen, die weinig belangstelling hebben voor de U.N.O., voor de toekomst van Duitschland en de ontwikkeling van het beleid in Frankrijk spoedig genoeg gewaar worden. Van den internationalen gang van zaken hangt de toekomst van ons volksbestaan in hoogen mate af Dit blad is niet aan eenige partij ge bonden en wenscht bij een vooruitstrevend karakter, dat dus groote belangstelling koestert voor nieuwe, weloverwogen ont wikkeling in de lijn der Westersche demo cratie. een onafhankelijk standpunt te blij ven innemen. Dat heeft het sinds zijn wederverschijning, nu bijna elf maanden geleden, getoond en dat zal het blijven doen. Met des te meer onbevangenheid kan het aan den vooravond van de ver kiezingen getuigen dat de voorloopige xegeering meer dankbaarheid voor haar arbeid verdient dan haar in dezen tijd van verschillende zijden gewordt. Critiek. die trouwens gezond is en- tot het wezen der democratie behoort, behoort dat toch eer lijk te erkennen. Zij heeft als voorloopig bewind, haar taak aanvangend temidden van een chaos, een ontzagliik moeiüiken arbeid op zich genomen onder den druk van zware verantwoording. Ongetwijfeld heeft zij fouten gemaakt. Anderen, wie dan ook, zouden dat ook hebben gedaan, al waren het (ten deele) andere fouten ge weest. Daartegenover staat, dat zij veel heeft bereikt en op gang gebracht en met moed. energie en eerlijkheid haar taak vervuld. Zij heeft zichzelf de zaak niet gemakke lijker gemaakt door den datum van de verkiezingen niet een maand of drie eer der te stellen. De voorloopige bewinds- vonri heeft wat te lang geduurd. Dit neemt niet weg dat verscheidene leden van deze Tegeering zich als zoo bekwame mannen hebben doen kennen, dat zij straks zeker als bewindslieden zullen terugkeeren, als de nieuwe politieke constellatie ertoe leidt dat hun partijen aan het bewind komen. Menschen die het bewind willen aanvaar den in een ontwricht land. vlak na een jarenlange vijandelijke bezetting, moeten het spit afbijten voor hun opvolgers, die het minder moeilijk zullen hebben dan zij. Als wij de ontwikkeling van zaken waar nemen in andere ex-bezette landen heb ben wij des te meer reden om de verdien sten van ons voorloopig bewind te erken nen. nevens de gerechtvaardigde critiek. R. P. Optimisme van dr. van Mook Dr. H. J. van Mook, die zich tegenover Un. Press optimistisch uitliet over even- tueele heropening der onderhandelingen met de Indonesiërs, zeide dat hij de toe komstige regeling zag als een soort ..fede ratie" van de Nederlandsch-Indische eilan den met een algeheele gecombineerde Nederlandsch-Indonesische controle. Hij zeide, dat de uitgesproken wenschen van het volk een beslissende factor zouden zijn in de gebieden, waar de republiek zou worden erkend en een bepaalde mate van plaatselijke autonomie toegestaan. Ge vraagd naar zijn meening, of autonomie de bevoegdheid tot het zich terugtrekken uit de „federatie" zou insluiten, antwoord de dr. Van Mook dat hij er zeker van was, dat geen enkel gebied zich zou terugtrek ken, omdat dit uitsluitend in eigen nadeel zou zijn. Hij baseerde zijn optimisme op het inzicht aan beide zijden, dat de totnu. toe bereikte resultaten weer te niet zou- Stembureaux open van 8 tot 5 uur Is het nog noodig te herinneren aan de verkiezingen der Tweede Kamer op mor gen, Vrijdag 17 Mei? De stembureaux zijn geopend van 8 tot 5 uur. Prof. Schermerhorn over de stakingen Hedenavond om 9.10 uur zal minister president Schermerhom voor de beide zenders van Hilversum zich in een radio-rede tot het, Nederlandsche volk richten en daarbij de zeeliedenstakingen in Rotterdam en Amsterdam bespreken. In het bijzonder zal de minister-presi dent zich richten tot de stakende ai-bei- ders. Amerik. spoorwegstaking dreigende Sleehits een interventie der regeering zou volgens Un. Press een algemeene spoorwegstaking in de Ver. Staten voor a.s. Zaterdag nog kunnen voorkomen. Een woordvoerder van een der betrok ken vakvereenigingen verklaarde dat de aanvang der staking op Zaterdag vijf uur 's middags is bepaald. Noch de regeering noch de werkgevers hebben eenige poging gedaan de onderhande lingen te hervatten, sinds deze op 2 Mei te Chicago zijn afgebroken. De eenige aanwijzing van regeeringstussohenkomst zag hij in de verklaring van Truman, die de vorige week zeide dat hij de spoorlijnen zou overnemen, indien de staking niet vermeden kon worden. De president der spoorarbeiders-organisa tie A. F. Whitney heeft echter ver klaard dat zelfs een regeeringsexploita- tie van de spoorwegen een staking niet zal kunnen verhoeden. den worden gedaan, als de huidige impas se blijft voortduren. Dr. Van Mook zeide verder, dat hij thans precies de bevoegdheden van zijn mandaat wist en dat hij bezig was een definitieve regeling op te stellen op de basis van zijn nieuwe instructies, die naar zijn meening de grens der Nederlandsche concessies inhouden. Italiaansche partisanen slechte vaderlanders Naar thans uit mededeelingen van de Italiaansche politie bekend is geworden zijn de partisanen, die Mussolini en zijn vriendin Clara Putacci aan de Italiaan sche grens arresteerden bij hun poging tot vluchten en ze daarna zonder vorm van proces terechtstelden, meer geweest dan wrekende vaderlanders. Zij blijken zich namelijk een fabelachtige schat aan juwcelen en buitenlandsch bank papier te hebben toegeëigend, die in het bezit der vluchtelingen werd aangetrof fen en een der bandieten heeft later voor zich een villa laten houwen die zes millioen lire kostte. De Ita Liaansobe politie is thans over gegaan tot arrestatie van dezen „parti- saan", een zekeren Damiano Barbieri, die vroeger leider was van ondergrrnd- sche strijders in het gebied van Como. Deze Barbieri wordt er bovendien nog van verdacht, met de Duitschers te heb ben samengewerkt voor dat hij zich bij de verzetstroepen voegde. Vele millioenen aan goud, juweelen en geld zijn bij de executie van Musso lini op geheimzinnige manier verdwe nen evenals de partisanen die de exe cutie uitvoerden, zoodat de veronder stelling voor de hand ligt dat minder waardige opportunistische motieven een rol gespeeld hebben bij de actie der partisanen tegen den vroegeren Ita- liaanschen staatsleider, die vermoord werd voor dart de geallieerde troepen in staat waren tusschen beide te komen om den Duce aan een officieeier be rechting te onderwerpen. Het woord is aan. Dr. A. M. M e e r 1 o o Iedere vrijheid heeft een oppositie noodig om levend te blijven. Engeland ontevreden over Spaansche medewerking Volgens Un. Press heeft een woord voerder van het ministerie van Buiten- landsche Zaken verklaard dat de Brit- sche ambassadeeur in Madrid geïn strueerd is om er de Franco-regeering van te verwittigen dat Engeland niet tevreden is over de slappen die Spanje heeft genomen om de deportatie van „onigewenschte" Duitschers tot stand te brengen. De Engelschen eisehen dat er 9tappen worden ondernomen voor den onmiddellijken terugkeer naar Duitsch land van de 2200 a 2500 „schadelijke" Duitschers die zich nog in Spanje be vinden. Het Poolsche referendum Radio Moskou meldt, dat Morawski, de Poolsche eerste minister, in een in terview met het Sovjet-Russische nieuwsagentschap heeft gezegd dat de belangrijkste stap in Polen's toekomst het nationale referendum over de grond wet zal zijn, dat in Juli zal worden ge houden. De eerste vraag bij het refe rendum moet voorzien in een modern parlement. De senaat was verouderd en had zichzelf in discrediet gebracht, zoo zei hij. Niemand wenscht den senaat, behalve de reactionairen, die over het behoud er van willen stemmen. Twee andere vragen zullen de agrarische her vorming en de Poolsche westelijke grens betreffen. Hij voegde hieraan toe. dat de Poolsche boerenpartij, waarvan Mi- kolajczyk leider is. besloten heeft aan het referendum deel te nemen, omdat zij overal de geweldige populariteit hiervan gezien heeft. Mïkolajczyk is vice-premier en voorheen premier van de Poolsche regeering te Londen. Elf ambulance-auto's, een geschenk vj .\c<lorhuulsehe Roode Kruis, zijn in de dan( van liet EngeLsclie Rootle Kruis, Ned. Roode Kruis, jhr. Yer.spijck. in het Engolsche Roode Kruis aan het ii Haag overgedragen door den eoitiinaii- majdor Guise aan den directeur van liet (1») Parijsche conferentie heden verdaagd tot Juni In een zeer sober en summier commu niqué hebben de vier ministers na de conferentie van Woensdag bekend ge maakt. dat het Italiaansche wapenstil standsverdrag in den vorm zooals het na de herziening volgens voorstellen van Byrnes is vastgesteld, zal worden onderteekend. Deze herziening is niet verder gedefinieerd, doch Reuter meldt dat hel herzieningsontwerp van den Amerikaanschen minister van Buiten- landsche Zaken twaalf punten zou be vatten, volgens welke de geallieerde commissie in Italië zou worden opgehe ven. waarvoor in de plaats een andere geallieerde instantie zou komen onder voorzitterschap van den geallieerden opperbevelhebber, die toezicht heeft op de Italiaansche wapenproductie en het leger. Een ander belangrijk besluit van de ministersconferentie is, dat overeenge komen werd de besprekingen te verda gen tot 15 Juni. op welken datum de vier ministers weer te Parijs zullen bij eenkomen. Tijdens deze bijeenkomst zal beslist worden wanneer de vredes conferentie zal worden gehouden. De zitting van heden zal de laatste zijn voor de verdaging; men verwacht alge meen dat in de twee bijeenkomsten van vandaag de kwestie Duitschland zal worden besproken. Heden zal het herziene Italiaansche wapenstilstandsverdrag door de vier ministers worden geparafeerd, waarna de Italiaansche minister-president de Gasperi en de geallieerde opperbe velhebber in de Middellandsche Zee het zullen onderteekenen. Frankrijk's plannen met Duitschland. Byrnes heeft tijdens de zitting van gisteren voorgesteld, op 12 November a.s. een speciale conferentie bijeen te roepen om de Duïtsche kwestie te be handelen, terwijl intusschen een com missie van plaatsvervangers dit pro bleem zou moeten bestudeeren. Bidault was echter voor een onmiddellijke be handeling van de kwestie Ruhr- en Rijnland, waarbij hij den steun van Molotof kreeg. Bidault gaf een uitvoe rige uiteenzetting van de Fransehe plan nen ten aanzien van Duitschland. Frankrijk wil zich beveiligen tegen een Duitsche agressie in de toekomst Het wil geen annexatie van Ruhr, Rijn land of Saar, doch wil deze gebieden slechts van Duitschland scheiden. Om dat deze gebieden echter geen politieke of economische eenheid vormen, wil Frankrijk een afzonderlijke regeling voor elk. Frankrijk wil de politieke en econo mische internationalisatie van de Ruhr. Deze nieuwe staat zou bezet worden door internationale strijdkrachten, ter wijl de integriteit door de belangheb bende mogendheden zou worden ge waarborgd. De mijnen zouden onteigend worden en beschouwd worden als in ternationale nutsbedrijven. Tusschen het Ruhrgebied en Duitschland zouden tolgrenzen bestaan. Een gedeelte van een gunstige handelsbalans van het ge bied zou voorloopig gebruikt worden voor bevoorrading van de rest van Duitschland. Ten aanzien van het Rijnland wil Bidault een permanente militaire be zetting van den Westelijken Rijnoever, en waarbij de bezettingstroepen ten Zui den van Keulen Fransch zouden zijn, met eventueel Belgische en Luxemburg- sche contingenten. De bezettingstroepen ten Noorden van Keulen zouden Bel gische, Nederlandsche en desgewenscht ook Britsche zijn. Naar gelang de plaatselijke ontwik keling zou er het zij een enkele Rijn staat onder intergeallieerde militaire bezetting ontstaan, of twee afzonder lijke staten onder verschillende geal lieerde bezetting. De kolenmijnen van de Saar. die bij het verdrag van Versailles aan Frank rijk werden toegewezen, zouden het eigendom van den Franschen staat worden en het Saai-gebied zou worden opgenomen in het Fransehe douane e:i monetaire systeem.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1