Spoorwegen hebben groote plannen IJM UID EN De modernste Walvischvaarder ter wereld De drijvende traamfeokerij „Balaena", welke onlangs van de scheepswerf Haid- land Wal ff Ltd.. te Belfast, te water werd gelaten, is het modernste „moeder schip" ter wereld. Het vaartuig dat bestemd is voor de United Whalers Ltd., te Londen, is 15000 reg.ton groot en wordt uitgerust met de modernste installaties, om de gevangen walviscschen zoo spoedig mogelijk te kun nen verwerken Bovendien zal de „Balae- na" van 3 vliegtuigen worden voorzien, welke gebruikt zullen worden voor het opsporen der walvisschen. De vliegtuigen, welke met behulp van een catapult-instal- latie worden afgeschoten, zullen aan boord worden ondergebracht in een hiervoor speciaal' gebouwden hangar, wejke zich op het achterste gedeelte van het sloepen- dek bevindt Dit is de eerste maai in de geschiedenis, dat het vliegtuig bij de wal- vischvaart wordt ingeschakeld. De .-.Balaena". die reeds 11 maanden na de kiellegging te water werd gelaten, zal zoo spoedig mogelijk worden afgebouwd, ten einde reeds gedurende het seizoen 1946—1947 aan de jacht op walvisschen te Iti nnen deelnemen. De equipage bestaat uit 430 man. De laatste booten komen binnen De op één na de laatste trawler, die nog op zee was, de Johanna, was Woens dag aan den afslag met 230 manden visch. waaronder een groot'e partij tong. De .trawler besomde f 7380. De Johanna heeft, evenals de Rijnstroom en -Ie Amsielstroom in de bezettingsjaren gevaren voor de N S.B.-reederij N. Parle- ■v4iet. De trawler moest, voordat hij weer naar zee kon groote reparaties ondergaan. D,t was de eerste reis van de Johanna na do bezetting. Nu is er nog maar één trawler op zee, n.l. de Clasina Luther, die in Engeland aan de markt is geweest. Ook de Clasina Lu ther kan spoedig verwacht worden. - De „Tonijn" komt met twee botters De sleeper Tonijn van het Bureau Terug give Visschersvaartuigen, wordt deze week alhier verwacht met twee botters op sleep touw. n.l. de YE 144 en de TH 3, resp. van Yerseke en Thr'.-m j)e sleep ligt thans in Engeland en wordt opgehouden door slecht .weer. Scheepvaart 15 Mei aangekomen: Wim, van Setubal; De Hoop, hospitaalkerkschip, van R'dam. 15 Mei vertrokken: Heyen, n. Emden; Rose Marie, n. R'dam; De Soto, n. Key .West; Eerkelstroom, n. Londen; Atlantic, tn. R'dam; Att S. n. R'dam; Vüestroom, n. Newport; Orpheus, n. Antwerpen; Gouwe Ji. Bristol. D.C.IJ.-Nieuws Tijdens een buitengewone leden vergade ring van D.C Y herinnerde de 2e voor zitter. de heer D, Oft, aan de gebeurtenis sen van het afgeloopen half jaar. Hierna werd tot voorzitter gekozen de heer P. Swier. terwij! de heer K. de Jong, als afgetreden voorzitter, tot eere-voorzit_ te,- werd benoemd Besloten werd, de on derlinge competitie voort te zetten en in September een grooten feestavond te or- ganiseeren. Tot slof deelde de heer Swier nog mede dat tusschen het D.C-Y.-kwartet Dukel. Laros. Suyk. Ligthart, en het Gezellig Samenzijnwartet Keller. H. de Jongh. Vos en Rustenburg jaarlijks een ontmoe ting plaats zal hebben. De eerste ontmoe ting zal binnenkort te IJmuiden gehouden worden. V.V. Waterloo huldigde gesneuvelde sportvrienden J.l. Dinsdag had op de begraafplaats al hier een korte en eenvoudige plechtigheid plaats. Het bestuur van de V.V. ..Water loo" heeft dien dag bloemen gelegd op de graven van de op 14 Mei 1940 gesneuvelde sportvrienden P.. Vers wij veren en G. Wolf. Het bestuur wilde hiermee het bewijs leveren, dat de nagedachtenis van beiden in de vereeniging blijft voortleven en ge- eerd wordt. Damkampioenschap van IJmuiden Bij den wedstrijd om het damkampioen schap van IJmuiden eindigden Laros, Ligt hart en Suyk met een gelijk aantal pun ten. zoodat er een beslissingsronde ge speeld moet worden. Hiervan wordt Za terdag de wedstrijd Laros—Ligthart en bondag de wedstrijd SuïjkLaros gespeeld Marktbericht van Woensdag De aanvoer bedroeg heden 9795 K.G Waaronder 860 K.G. kabeljauw. 1470 K.G. Wijting, 750 K.G. poontjes, 3100 K.G. schol. 2325 K.G. tong. De trawler besomde 7380. R.K. Harmonie St. Caecilia Zondagavond za! de HK Harmonie „Si. Caecilia" in gebouw Concordia haar eer ste uitvoering na de bevrijding geven. Medewerking wordt verleend door een tooneelgezelschap. VELSEN Tooneeluitvoering Tavido De Tooneeluitvoering TAVIDO van de Hoogoven-vereeniging „De Gieteling" i geeft Zaterdag, 18 Mei een tooneeluitvoe- i ring in gebouw Concordia. Opgevoerd wordt het tooneehverk Z. B. B. H. Candidaten voor den gemeenteraad Voor de verkiezingen van den gemeen teraad zijn door de Kath. Volkspartij de navolgende candidaten gesteld: F. Hee remans, J. van Leeuwen, P. Molenkamp, IJ. Nuyens, C. P. Post, T. Speelman, F. Strijbosc'n en H. Visser (in alphabetische volgorde). Aan den start De Buurtvereeniging „Wijkeroog"' orga niseerde Woensdag de eerste van haar twee gezellige avonden in bioscoop „De Pont", waarbij het gezelschap „De Lach- sprinters" onder leiding van Martin van Delden medewerking verleende met de revue „Aan den Start". Alvorens te starten, opende de heer J. Stijnman, voorzitter, waarna de eigen tooneelgroep de één-acter „Het Kamer schut" opvoerde, welke qua uitvoering en als keuze, zeker geen succes kon worden genoemd, hoewel enkele aardige spel momenten tot hilariteit aanleiding gaven. De start van Van Deldens revue mocht wel met een origineele introductie wor den ingezet, doch het geheel kon zeker niet ten voile bekoren. De Ladonies, die als accordeonduo optraden, bleven met hun muzikale bijdrage te oppervlakkig om succes te bereiken, doch waren overi gens goed op elkander ingesteld. Meer bijval kreeg de sketch ,.De pseudo-inbre- ker", waarin Van Delden een „natuur lijke" rol speelde en in Karei een droog komisch tegenspeler vond Het grootste succes bereikte ongetwij feld de parodist Jan Stavast in zijn ma trozenliedje, waarbij enkele leuke anec- doten aan een goede mimiek gepaard gin- een. Als zangduo bleken Hettv en Frans Eykhof over goede harmonieerende stem men te beschikken, terwijl de laatste met een praatje en een liedje het geheel aan elkander smeedde. W ederopbouw der Joodsche gemeente De kleine Joodsche gemeente Velsen Beverwijk, die haar kerkgebouw in Be verwijk 'nad, heeft door den oorlog zeer geleden. Ongeveer 60% der leden viel als slachtoffer van de Germaansche on-men- schen en bovendien werd het kerkgebouw geheel vernield, met alles wat tot den eeredienst behoorde. Alhoewel men voor groote moeilijk heden staat, worden in den kleinen kring der overlevenden pogingen in het werk gesteld om de gemeente weer in het le ven te roepen. Er is weer een bestuur gevormd, be staande uit de heeren K. Wijnschenk, voorzitter. W. Davidson, penningmeester en Cardozo, secretaris. Deze heeren zullen de voorbereidende werkzaamheden op zich nemen. SANTPOORT Engelsche kerkdienst Zondagavond te 8.30 uur wordt in de Ned. Herv. Kapel een Engelsche kerk dienst gehouden. Spreker is de heer W, A. Du Ijs, die tot onderwerp heeft: „So near and yet so far". Deze dienst, die toegankelijk is voor iedereen, is in. het bijzonder belegd voor de studeerende jeugd en biedt een bij zondere gelegenheid- zich in de Engelsche taal te bekwamen of die op te frisschen. Nieuws van T.V.IJ. Zaterdagavond 1 Juni wordt in Zomer- lust een ontspanningsavond voor de leden gehouden. Maandag 10 Juni (Tweede Pinksterdag) nemen 48 TVS-dames deel aan het Vredesfeest re Arnhem, georga niseerd door*het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond. Zaterdag 29 Juni, des avonds 7 uur wordt een groote jubileum-uitvoering op het Terrasvogels-terrein gegeven, waaraan door alle gelederen wordt deel genomen. „Springbok" maakt avontuurlijken sprong De kleine kustvaarder „Springbok" is na een avontuurlijke reis van 7000 mijl be houden Durban binnengeloopen. Het schip had Rotterdam op 13 Febr. verlaten eh de reis heeft dus dertien weken geduurd. Het schip was „bemand" door twee Neder- landsche gezinnen, die tijdens de bezetting het plan hadden opgevat, zich na den oor log als de oude Nederlandsche pioniers, in Zuid-Afrika te vestigen. Na de bevrijding charterden zij het schip: de maanden voor de uitreis werden doorgebracht met de voorbereidingen voor den tocht, waarbij ieder lid der beide gezinnen een bepaalde taak kreeg toebedeeld. Het jongste lid van de bemanning is een meisje van tien jaar. Een gedeelte der bemanning zal zich nu bezig houden met den handel, terwijl de anderen zullen trachten immigratiepapie ren te verkrijgen. Lekkernijen met griesmeel Nu er weer overal tarwegries ie koop is, maken veel huisvrouwen hiermee re gelmatig een nagerecht. Wie ter variatie eens iets anders wil bereiden dan gries- meelpudding kan onderstaande recepten volgen. Griesmeel met vanïïlevla. Van J/2 liter melk, 40 gr. griesmeel en 25 gr. suiker een pudding koken en deze zeer koud laten worden. De pudding in dobbelsteentjes snijden en deze blokjes mengen door liter vanillevla gemaakt van Vz liter melk, 20 gr. maizena. 20 gr. suiker, vanille naar 6maak, die men ook goed koud heeft laten worden. Gebakken griesmeelpunten. Van yz liter karnemelk, 100 gr. gries meel, 60 gr. suiker en een snufje zout een puddingmassa koken en deze op een platte schaal koud laten worden. De stijve pudding in punten snijden, deze door bloem wentelen en bakken in boter, vet of margarine. De punten warm of koud opdienen. In plaats van suiker kan men ook rozijnen met de puddingmassa mee koken. Schuimige griesmeelvla met rabarber. 1 kg rabarber, 3/2 liter water, 40 gr. griesmeel, pLm. 100 gr. suiker. De rabarber schoonmaken, wasschen, in stukken snijden, opzetten met het water en tot moes koken. Vervolgens het gries meel al roerende instrooien en gaar ko ken. De vla op smaak maken met de sui ker. Tijdens het afkoelen de vla met de garde schuimig kloppen. Proefbanen worden aangelegd De plannen van de directie der Spoor wegen tot moderniseering van het bedrijf beginnen langzamerhand een realiteit te worden al blijft bet groote gebrek aan materiaal nog steeds zeer remmend «er ken. Het. ligt in de bedoeling ons geheele spoorwegnet te electrificeeren en de reis- snelhcid tot 120 KM en hooger op te voeren. Ook de snelheid van de goederen treinen, die in hoofdzaak in de nachte lijke uren zullen rijden, zal van 60 KM op ten minste 100 KM worden gebracht. Men is met de uitvoering en voorbereiding dezer plannen reeds geruimen tjjd doende, doch het tempo is nog altyd noodzakelij kerwijs zeer laag. Allereerst zou men moeten beginnen met de verbetering van <3e banen, in ver band met het opvoeren van de snelheden. Om deze banen voldoende te kunnen pei len, zijn onderzoekingen naar den toe stand van de grondonderlaag noodza kelijk omdat de daarover bekende ge gevens volkomen verouderd zijn. Boven dien zijn in den loop der jaren de syste men die in dit onderzoek gebruikt kun nen worden, verbeterd. Tusschen Utrecht en Arnhem wordt op he: oogenblik een proefvlak aangelegd en te dien einde is op het oogenblik even buiten Utrecht het spoor over groote lengte opgebroken. Op dit proefbaanvak wordt bet baanlichaam op dit oogenblik verbreed en tot 12.30 Meter gebracht. De oude spoorstaven, die een gewicht heb ben van 46 KG per Meter worden ver vangen door zwaardere met een gewicht van 63 KG per Meter. Deze hebben een treederen voet en zijn aanmerkelijk langer. De nieuwe rails 2ou dus minder laschpunter. hebben. De gebruikelijke houten baanliggers zullen worden ge- Uitvoer vau Nederlaridsclié meubels naar Engeland Meubilair uit Nederland wordt thans naar de Britsche zeebadplaatsen gebracht, zoodat de hotels en pensions zich weder om kunnen inrichten voor den verwachten toeloop van vacantiegangers, aldus een schrijven namens den lord grootzegelbe waarder, Arthur Greenwood, die bad plaatsaangelegenheden namens de regee ring behandelt, aan William Teeling, con servatief parlementslid voor Brighton, en secretaris van de commissie voor de bad plaatsen. De brief van Greenwood zegt: „Ik heb een bespreking gehad met een vertegen woordiger van het ministerie van handel over meubilair; hij deelde mij mede dat de stelregel van het ministerie van handel ten aanzien van de meubelvoorziening is „huizen vóór hotels" en ik geloof dat ge het met dezen regel eens zult zijn. Hpt ministerie van handel heeft echter maatregelen getroffen voor den import van eenig meubilair uit Nederland, dat boven de kwaliteit van ons „utility-meubi lair" is, en het heeft dit bestemd voor hotels en pensions. Vertegenwoordigers van de bonden van hotelhouders hebben monsters van dit Nederlandsche meubilair gezien en zij hebben hun goedkeuring aan kwaliteit en ontwerp gehecht. Het ministerie van handel pleegt thans overleg met het mi nisterie van financiën over den prijs." Nederlandsche aardbeien in Engeland Gisteren is in het Britsche Lagerhuis den minister van voedselvoorziening de vraag gesteld of het heart -bekend is, dat Fransche en Nederlandsche aardbeien in aanzienlijke hoeveelheden worden ingevoerd, zonder aan een prijscontrole te zijn gebonden en dat zij verkocht worden tegen prijzen van 10 tot 20 shil ling per pound, terwijl de vroege Engel sche aardbeien niet boven de 2 shilling 3 pence door den kweeker mogen wor den verkocht, en welke stappen hij zal nemen om dezen toestand te verbeteren. In een schriftelijk antwoord zei de minister, dat, het antwoord op het eerste deel van de vraag „ja" is. Maatregelen tot prijscontrole, zoowel voor het bm- nenlanidsche als het geïmporteerde pro duct, zullen binnen enkele dagen wor den genomen. Weerbericht WEINIG VERANDERING. Geldig tot Vrijdagavond. Licht bewolkte of heldere, koude nacht. Overdag weer half of zwaar bewolkt met enkele buien. Weinig wind. Iets warmer dan vandaag. handhaafd, hoewel op bescheiden schaal ook proeven worden genomen met beton nen baanliggers. Er zit schot in De leveringsmoeilijkheden zijn géluk kig niet zoo groot, dat men niet in staat zou zijn een behoorlijke hoeveelheid nieuw materiaal op de lijn UtrechtAmsterdam te verwerken gedurende dit jaar, zoodat de belangrijke en noodzakelijke proeven op dit baanvak spoedig genomen kunnen worden. Een van de belangrijkste eigen schappen van het baanvak, waarop met groote snelheid zal worden gereden, is de vaste ligging van het spoor. Dit is uit sluitend te bereiken door de grintballast te vervangen door basaltballast. welke bovendien op slappen ondergrond nog moet worden verstevigd met het aan brengen van een zoogenaamde paklaag of een betonplaat. Een andere eisch van de groote snelheid is bovendien, dat de on derlinge spo'orafstand tot minimum 4 M. wordt verhoogd Over het geheele baan vak UtrechtArnhem 2al bovendien aan beide zijden een wandel- of rijwielpad worden aangelegd. De in het baanvak voorkomende kleine stalen bruggen zul len worden vervangen door bruggen van gewapend beton. Wanneer het mogelijk zal zijn de aanvoer van ballast uit Bel gië regelmatig te onderhouden, hoopt men per dag 400 meter enkel spoor te kunnen aanleggen en dan is het geheele traject UtrechtArnhem in het komende voor jaar gereed. Er zullen dan ongeveer 600 arbeiders voortdurend in het werk zijn ingeschakeld. Binnenkort zal ook een aanvang worden gemaakt met den herbouw van den spoor weg Rotterdam—Lage Zwaluwe en Am sterdamV trecht. „Lady Hamilton" In Amsterdam zal binnenkort de pre mière gaan van de Engelsche film „Lady Hamilton" naar het scenario van Walter Reisch en R. C. Sheriff, met regie van sir Alexander Korda en met muziek van Miklós Rosza. Vivien Leigh en Laurence Olivier spelen de hoofdrollen in deze film, die het voornaamste gedeelte van het leven van de befaamde Engelsche courtisane Lady Hamilton weergeeft. Men ziet haar hier eerst als «Je vrouw van den Britsehen ambassadeur in Napels, die haar nochtans slechts getrouwd heeft als sieraad voor zijn huis en die haar vele jaren in leeftijd overtreft. Zij, die haar openbaar leven als dienstmeisje en danseres begon, weet ech ter een gewiekst diplomate te zijn als de beroemde Engelsche admiraal Nelson, dan nog slechts kapitein, met zijn schip op de reede van Napels verschijnt en soldaten noodig heeft. Zij helpt hem daar aan en ziet hem later als vlootvoogd terug, in overigens evenzoo moeilijke omstandig heden. Want de oorlog tusschen Engeland en Napoleon is uitgebroken en de Engel sche vloot heeft proviand en munitie noo dig, die Napels uit vrees voor Napoleon niet geven wil. Dat wordt het begin van een idylle tusschen Nelson en ladv Hamil ton, die uitgroeit tot een schandaal in En geland, want Nelson is getrouwd en zijn vrouw wil niet scheiden Nelson sneuvelt in den 6lag bij Trafalgar, die men in de historische entourage van hoog opgetuig de, ouderwetsche oorlogsschepen en fraaie oude uniformen ziet, en het eind is, dat lady Hamilton, die hem een kind geschon ken heeft, in armoede ten ondergaat. Graan en aardappelen naar Duitschland Gezaghebbende Britsche kringen ver klaren, dat ter vermijding eener volledi ge ineenstorting van het economische stel sel in West-Duitschland, en tevens ter vermijding van-de gevolgen die dit voor heel Europa zou meebrengen, Gr. Brit- tannië 7.0.000 ton gerst en minstens 20.000 ton aardappelen naar West-Duitschland zal verschepen. Met de verzending van het eerste deel zal terstond begonnen worden. Deze maatregel is noodzakelijk aangezien de Duitsche voorraden brood graan aan het einde van deze maand zul len zijn uitgeput. Naar raming heeft de Combined Food Board in Mei aan de Britsche zóne van Duitschland in totaal geleverd 20.000 ton, terwijl het benoodigde minimum geraamd wordt op 70.000 ton. Een ineenstorting van het economisch stelsel zou beteekenen het stopzetten van de steenkolenproductie in het Ruhrgebied, waarvan vele Europeescbe landen, voor al Frankrijk, afhankelijk zijn. Men hoopt J in Engeland aanvulling van broodgraan Ite krijgen uit de Ver. Staten, waarover Herbert Morrison thans te Washington met president Truman onderhandelt.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2