IJmuider Coiiraet Een blik in de wereld van morgen Een halve eeuw geleden Avonturen van Zaterdag 18 Mot 1M6 Het ontwerp van den heer Oddens •rloopige ontwerp geschetst. Lift en roltrap moeten passagiers en goede! reinen op liet platform brengen, vanwaar zij linea recta de luelit in ga; 'Amerikanen spelen „Hollandje" Het stadje Holland in Michigan zal Woensdag als tegenhanger van het Euro- peesche Holland een tulpenfestijn vieren meldt Un. Press. Dit feest duurt vier dagen, maar dit jaar zijn er jammer ge noeg niet zooveel tulpen als de vorige jaren Het tulpenseizoen van Holland be gon in 1927, doordat de onderwijzers het initiatief namen tot het verfraaien van het stadje. De bollen werden uit Neder land geïmporteerd en met het bloemen- feest herleefden ook Nederlandsche ge bruiken en kleederdrachten, zooals het dragen van oud-HolIandsche costuums. Het feest begint met de ceremonie van het straatschrobben. De burgemeester en de wethouders gaan vervolgens in hun ambts- kleeding er op uit om dit werk te inspec- teeren. Vervolgens kondigt de stadsom roeper aan, dat de stad gereed is om be zoekers te ontvangen. Dan volgen vier dagen van uitgelaten vroolijkheid. afge wisseld met volksdansen in de straten van het stadje. Een van de merkwaardigste beziens waardigheden is steeds het Netherlands museum geweest, dat nu als een centrum Haarlem scal>iës-vrij van Nederlandsche cultuur in de Vereenig. ae Staten wordt beschouwd. Dit museum heeft een oorspronkelijke Volendammer- keuken, een Zeeuwsche kamer en bevatbestrijding natuurlijk groote uitgaven voorts o.m. een Nederlandsche stad in i moeten getroosten. De kosten beloopen Ken kleine 30.000 Haarlemmers zijn behandeld. Scabies is een mooi-klinkend woord, voor een leelijken huiduitslag (schurft), die wij als een erfenis van de oorlogs jaren hebben gekregen. Het aantal 'lij ders daaraan was zoó groot, dat alleen een breed-opgezette bestrijding kon hel pen. Hoe de organisatie daarvoor door den Geneeskundigen Dienst werd ge maakt, hebben wij indertijd uitvoerig beschreven. Gelukkig kunnen wü nu zeggen dat Haarlem thans practisch scabiës-vrij is. Er zijn een kleine 30.000 personen be handeld. Het aantal behandelingen is evenwel niet veel cnder de 100.000 ge weest. want zeer velen moesten twee keer terug komen, omdat, vooral in den eersten tijd. niet de meest-geschik te middelen in voldoende hoeveelheid aanwezig waren. Een klein aantal per sonen moet nu nog aan de beurt komen,, maar zeer binnenkort wordt de bestrij ding via den Geneeskundigen Dienst step gezet. Komt er dan neg een spora disch geval voor. dan kan dit door de huisartsen behandeld worden. Te Haarlem wei-den ook bewoners der omgeving behandeld. Dat waren er ongeveer 3000. Haarlem heeft zich voor de scabiëj- Er heeft een week geleden in ons blad een bericht gestaan, waarin men lezen kon dat een inwoner van onze stad een ontwerp heeft ge maakt voor vliegplemen boven spoorwegstations. Velen moge dit fantastiich hebben geleken. De heer G. Oddens. een jong en voor uitstrevend bouwkundige, ziet - echter ver over de puinhoopen van het verleden en den dikwijls provi- sorischen wederopbouw van thans heen. Voor zijn geestesoog sche mert iets van een toekomstige wereld van beton, staal en glas, waar alles in het groot gaat, af- i standen een herinnering zijn ge- 1 worden en tijd het kostbaarste goed des menschen is. Deze bouw kundige is een idealist, die als jongen nacht en dag opofferde voor het zoeken naar een perpetuum z mobile, de eeuwigdurende bewe ging. Toen hij de onmogelijkheid hiervan tenslotte inzag, besteedde hij zijn energie aan reeeler zaken en thans komt hij met zijn plannen beslagen ten ijs. Typeerend* voor dezen onvermoeiden zoeker naar het nieuwe is de spreuk, die zijn werkkamer siert: Niets is onmo- felijk voor den man, die lang en rachtig genoeg wil. Toen de heer Oddens in 1938 op ze keren dag het Centraal Station in Amsterdam betrad, kreeg hij plotseling een idee. Thuis gekomen, zette hij eenige lijnen op papier en verdiepte zich in berekeningen. Later deed hij in Amsterdam opmetingen en zoo groeide het idee geleidelijk uit tot een plan: station en vliegveld te combineeren, waardoor een belangrijk en zich over de geheele wereld in steeds sterkere mate opdringend afstandsprobleem zou worden opgelost. De maatschappij, die deze verkeerscoördinatie zou be- heerschen, zou daarmee een snelheids monopolie bezitten, waartegen geen concurrentie mogelijk zou zijn. Lucht- bussen, plaats biedende aan 20 tot 25 passagiers, zijn het vervoermiddel waar mee de voortdurende dienst tusschen de groote internationale vlieghavens en de drukke spoorwegstations zou kunnen worden onderhouden. Ook voor het vervoer van post zijn er groote perspectieven. De oorlog belette den ontwerper ver deren voortgang. Thans is hij zoover, dat hij zekerheid heeft dat zijn plan zoowel constructief als luchtvaarttech nisch uitvoerbaar is. Zooals wij reeds meldden, zal het in October van dit jaar op een internationale tentoonstel ling in Engeland worden getoond, ver moedelijk als maquette. Dan hoopt de heer Oddens ook contact met Amerika nen te krijgen en wat kan vruchtbaarder zijn voor den verderen ontwikkelings gang van een zoo Amerikaansch idee? Na Engeland komt in November waar schijnlijk Parijs aan de beurt. „is er geen gevaar, dat een ander met uw project strijken gaat en het ten uit voer brengt?" vroegen wij. „Neen, want voor de verwezenlijking van mijn plan heb ik een geheel nieuwe constructie op het gebied van gewapend beton uitgevonden, die niet alleen op zijn minst even doeltreffend, maar ook veel voordeeliger is dan welke reeds bestaande constructie ook. Deze nieuwe constructie is tot op den huidigen dag nog niet toegepast en U zult het mij niet kwalijk nemen, als ik u daar geen bijzonderheden over vertel." „Bestaat er een kans. dat Nederland de primeur krijgt?" AGENDA Stadsschouwburg: Lyslsfrnta 1945. 20 uur. Gem. Concertgebouw: Loop naar den duivel, 20 uur. Begijnhofkapel: Mahler-herdenking, 20 uur. Rembrandt: Nachlrevue Haarl. Poli tie, 24 uur. Cinema Palace: Nachfvoorstelling Pastor Hall, 24 uur. Rembrandt. Festival. Pa lace: Pastor Hall (18 j.), Luxor: Macao (18 j.). Deze drie 14. 16.15. 19 en 21.15 uur. Frans Hals: Zet 'm op George (a. 1.) 14, 16.30 19 en 21.15 uur. ZONDAG 19 MEI Stadsschouwburg: Tartuffe, 20 uur. Gem. Concertgebouw en Bioscopen als Zaterdag. MAANDAG 20 MEI Stadsschouwburg: Ludamus: Het Chinee- sche Landhuis, 20 uur. Bioscopen: als Zater dag. „Dat hangt er maar van af, of men het hier aandurft. Het zou inderdaad een belangrijke vooruitgang zijn, als de stations van een aantal groote steden, bijv. Amsterdam, Rotterdam en Den Haag tevens als vliegveld dienst zou den doen. Het vraagstuk van de bodem gesteldheid speelt echter ook een rol en dan denk ik bij de mogelijkheid van een snelle verwezenlijking het eerst aan de commissies, die met het onder zoek worden belast. Daar gaan jaren mee heen en intusschen. „Intusschen heeft misschien een on dernemende Amerikaan zich er op ge worpen en verdwijnt het plan over de grenzen. Tja, mijnheer Oddens, zoo is het meer gegaan in de geschiedenis. We zijn benieuwd hoe het uw geesteskind op zijn buitenlandsche reizen zal ver gaan!" K.L.M. naar de Kaap en Z.-Amerika Er bestaan bij de K. L. M. plannen om een geregelde luchtlijn naar Kaapstad te openen, die zich nog in het eerste stadium van voorbereiding bevinden. In geen geval kan echter verwacht worden, dat de ge regelde lijndienst dit jaar nog tot stand komt. Wel hoopt de K.L.M. binnen afzien- baren tijd enkele proefvluchten op dit tra ject te maken, waartoe thans reeds be sprekingen worden gevoerd. Volgende maand zal in opdracht van de Belgische Luchtvaartmaatschappij „Sabena" een z.g. chartervlucht worden uitgevoerd naar de Belgische Congo. De datum van vertrek is nog niet vastgesteld. Het einddoel van deze vlucht zal Leopoldsville zijn. Ook de dienst op Zuid-Amerika vormt nog steeds een onderwerp der besprekin gen en deze hebben thans een gevorderd stadium bereikt. Vermoedelijk zullen nog dit jaar op dit traject enkele proefvluch ten worden ondernomen. Omtrent de in stelling van den geregelden dienst staat nog niets vast. DISTR1BUTIENIEUWS Twee liter petroleum. Van 19 Mei tot en met 15 Juni a.s. wordt op de bonnen 281 en 782 der bonkaarten K 606. 2 liter petroleum beschikbaar gesteld. Vanwege de be voorrading van den handel is het mo gelijk dat de petroleum niet overal on middellijk verkrijgbaar is. Voorinleve ring der bonnen is evenwel niet toegestaan. Importsigaretten op T 35 en X 35_. Zij, die op de bonnen T 35 en X 35 nog geen importsigaretten hebben kun nen kooDen, kunnen deze bonnen op Maandag "20 of Dinsdag 21 Mei a.s. bij een detaillist in tabaksartikelen inle veren tegen ontvangstbewijs.- Zoodra de detaillist op deze bonnen is bevoor raad zal de aflevering der sigaretten plaats hebben. miniatuur, compleet met vaarten, molens, huizen, menschen en dieren. Het is het werk van Nederlandsche ambachtslieden. Vacantiehuis van Volksherstel 1 Juni zal door „Volksherstel" te Haar lem een vacantiehuis te Bloemendaal ge opend worden. Dezen zomer zullen 361 moeders uit Haarlem daar een welver diende rust genieten. Prijzencontröïedienst spoort mïllioenen op Sedert de bevrijding tot eind April 194S heeft de prijzencontrole de door hande! industrie te veel genoten winst becijferd op bijna 8 millioen gulden. Het aantal proces sen-verbaal daL uit dien hoofde sedert 1 December 1945 werd opgemaakt, schommelde van 100 tot 150 per dag. Uit de processen-ver baal in December, Januari en Februari is een bedrag aan teveel berekende winst van 2 millioen gulden voor den dag gekomen, die in Maart leverden ruim 2 millioen gulden op, en die in April meer dan 3.5 millioen gulden. Het laat zich aanzien dal de onlangs gereor ganiseerde prijzencontrole de komende maanden een steeds grooter aantal over- nst-makende zaken zal opsporen. De ver bruiker begint meer en meer ie beseffen, dat hij in tallooze gevallen meer betaalt dan noodig is. zoodat het aantal klachten zien- deroogen toeneemt. Van bijna 1500 klachten in Januari steeg het tot ruim 2150 in Fe bruari, 2130 in Maart en 2200 in April. Deze klachten zijn niet tevergeefsch. Zij betee- kenden dikwijls waardevol materiaal voor verdere opsporing en dienen daardoor het algemeen belang. Er komen dan ook heel wat meer klachten binnen dan bet bedrijfs leven zich, blijkens de hierboven genoemde overwinstbedragen realiseert. Vele overtre ders worden dank zijn deze medewerking van het publiek voor den rechter gebracht. (A. N. P.) ongeveer een ton. Er is reden om te nemen, dat het rijk die uitgaven fs- heel, of althans voor een groot igedeel'te, voor zijn rekening zal nemen. ORGELBESPELING Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Groote of St. Bavo-Kerk te Haarlem op Dins dag 21 Mei 1946 's avonds van 8—9 uur door George Robert. Het programma luidt: 1 Voluntary on the OOth Psalm tune, Henry Purcell (16581695). 2. Concert F gr, t., G. F. Handel (16851759) Adagio .Allegro (cuekoo and nightingale). Allegretto con moto. Fuga (Allegro moderato). Elevazior.e, D. Ztpoil (1675—1720). 4. Sonate ZI (gcc. 1937). P. Hindemith. Lebhaft. Rullig bewegt, Fuga. 5. Tweede Chorai. H. Andries- sen geb. 1892. Repatrieering Het motorschip „S'.oterdijk met repa- treerenden uit Ned. Indië aan boord is heden te Hoek van Holland gearriveerd. De debar- keering is heden nog begonnen. Verkorting arbeidstijd chauffeurs De werknemers, werkzaam in het automo bielbedrijf waren door den Centralen Bond •an Transportarbeiders opgeroepen in een ergadering, waarin de heer A. Mars een overzicht gaf van den stand der actie om te komen tot een definitieve regeling van loon en andere arbeidsvoorwaarden. Spreker deel de mede dat er vele vorderingen moesten orden ingediend, omdat verschillende on dernemers de regeling niet nakwamen. In het bijzonder is nu een actie ingezet om den arbeidstijd na 43 uur te doen eindige.-:. Spreker betreurde het dat vanwege de auto- 'teiten geen toezicht wordt uitgeoefend, -aardoor nog arbeidstijden van 60 tot 70 uur voorkomen- Voorts is de actie ingezet voor 12 dagen, •acantle. pensioenregeling en naleving van de bepalingen omtrent feestdagen, enz. Uit de vergadering werden vei-schillende klachten geuit omtrent den vee! te langen arbeidstijd en het bestuur deed toezegging hierop de noodige aandacht te zullen vestigen. Merkwaardige gebeurtenissen in Haarlem van 1896 Wie in de Kroniek van Haariem bladert, ontdekt merkwaardige dingen die een ver gelijking mogelijk maken tusschen heden en verleden. Onder de gebeurtenissen van 1896 vinden wij de volgende: 26 Februari. Haarlem koopt terreinen in de duinen voor de stichting van een eigen waterleiding. Tot heden hadden de Haarlemmers van het water van de Am- sterdamsche waterleiding geprofiteerd. 4 April. Er wordt een groot bloemen corso gehouden ter eere van de opening van het Brongebouw en van de DrinkhaL Een maand geleden is dit gouden jubilé onopgemerkt voorbijgegaan. De badgasten die Haarlem door optimis ten waren toegezegd, zijn nooit gekomen. Het Brongebouw met de Drink'nal zijn. na een smartelijk kwijnen, gesloopt. De 132. Zijn armen opgeheven schreed htj bedachtzaam nader onder het mom pelen van allerlei onbegrijpelijke woor den. Hij liep Wag en Warrel voorbij, merkte ze niet eens en verdween in een kamer aaii het andere eitjde van de gang. Wat een geheimzinnige slaap wandelaar" fluisterde Wag. Maar War rel beduidde zijn metgezel stil te zijn en trok hem voorzichtig mee in de rich ting van de kamer, waar de toovenaar zoojuist uitgekomen was. De deur zat gelukkig niet op slof, dus stohden zeïa een oogenblik in het heldere lichtdal door vier hooge ramen naar binnen stroomde. Een reusachtige ketel stond op een vuur, dat in de open haard brandde, en dikke dampwolken dreven door den schoorsteen en in het vertrek. ,.Zou die man met die jurk aan soms met de Ahasflia bezig zijn, Warnet" vroeg Wag, terwijl hij boven den ketel rook. „Het ruikt anders niet erg naar muggen of vliegen, als je mij vraagt!" ?ei'Warrcl, die er ook bijgekomen was. „Piéiépkraakte voor de tweede maal een deur. Haarlemmers waren een illusie armer geworden! 3 Juni. Op het terrein van de Phoenix aan de Parklaan werd een toestel in ge bruik genomen tot verstikking van hon den. Over eenige weken is het dus juist 50 jaar geleden, dat op die wijze het eer ste slachtoffer op die manier pijnloos werd afgemaakt. 20 Juni. Feestelijke inwijding van de stoomtram HaarlemBeverwijk (Alkmaar) Lang heeft het locomotiefje (de volksmond noemde het een koffiemolen!) zijn wagens met veel moeite tegen de Kennemerbru op getrokken. Snel reed het ding in het algemeen niet. Bovendien moest op ge vaarlijke plaatsen de stoker voor de loco motief uitloopen. opdat men zekerheid had dat niet te veel vaart genomen werd! 27 Juli. Op de groote jaarlijksehe paardenmarkt waren 697 paarden aange voerd en 9 veulens. De prijzen varieerden van 60 tot 800. Toen was het paard nog in eere en verheugde Haarlem zich in het bezit van een bloeiend marktleven. 20 Augustus. De heer H. J. Geyl J.Czn neemt voor 38.987 aan den houw van een nieuwe school op het Leidscheplein. Dit was een school met 12 lokalen. Nu betaalt men meer dan het dubbele voor een fi-klassige school! G October. Bii een verkiezing voor een lid der Tweede Kamer werd in Haar lem (onze stad vaardigde toen één lid naai de volksvertegenwoordiging af) ge kozen jhr, A. G. Rethaan Macaré met 959 van de 1441 uitgebrachte geldige stem men. Nu moet een candidaat ongeveer 48.000 stemmen op zich vereenigen om aanspraak te maken op een Kamerzetel! 22 October. De raad bespreek: voor? stellen tot verlenging der concessie aan de Imperia! Continental Gas-Associanon, de Engelsche maatschappij, die hier een gasfabriek exploiteerde Kort daarop sprak de raad zich evenwel uit voor dc stichting van een gemeentelijke fabriek. 28 October. De raad behandelde fin één dag!) de begrooting voor 1897. Nu gaan wij in Juli de begrooting behandelen van het loopende jaar! Dit is weliswaar een gevolg van de oorlogsjaren, maar toch was het ook vóór den oorlog al regel geworden de begrooting te bespreken als van het jaar al een of meer maanden verstreken waren.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3