Een tanker Voetbal van Zondag of toegewijd geallieerde? zwierf over de zeven zeeën Na de 30 overwinning op DHC. welke samenviel met een 20 nederlaag van VUC tegen Haarlem, is de hoop op een tóch nog ontsnappen aan het spelen van degradatiewedstrijden in het Stormvogels kamp weer grooter geworden. Thans heeft men weer één verliespunt minder dan VUC en hebben de Vogels hun lot dus weer volledig in eigen hand. Dat elke wedstrijd van de reeks van vijf. welke den biauw-witten nog wacht, in dit ver band van het grootste belang is, ligt voor de hand. De eerste van deze reeks belangrijke ontmoetingen is die tusschen Stormvogels en Neptunus. De Rotterdammers loopen met hun 14 punten uit 15 wedstrijden geen onmiddellijk gevaar, doch zij moeten er toch rekening mee houden, dat Stormvo gels en VUC dit aantal nog kunnen pas- seeren, waarmee we maar zeggen willen, dat Stormvogels in Neptunus geen gemak kelijke tegenpartij zal aantreffen In Rot terdam werd het, dank zij Kraak, een ge lijk spel. Dit resultaat moet voor de Vo gels thans weer bereikbaar zijn. Stormvogels: Kraak; Haak, Schippers; Goedhart. Van Gemert, Van Dongen; Meyer. Hermans, N.N., De Boer, v. d. Kuyl. Na haar rust van twee Zondagen komt VSV Zondag in het veld tegen Xerxes, 't Heeft er even op geleken, dat VSV zich regelrecht in veiligheid ging stellen, doch de nederlaag tegen 't Gooi heeft leelijk roet in 't eten gegooid, zoodat VSV zelfs weer de meeste verliespunten heeft. VSV's tegenpartij van Zondag a.s., die ook geruimen tijd gezeten heeft in het hoekje, waar de slagen vielen, staat er met haar 14 punten uit 15 wedstrijden heel wat gunstiger voor. doch ook al weer niet zoo, dat zij zich geheel veilig kan gevoelen, zoodat ook VSV zich op hevigen tegenstand kan voorbereiden. In Bever wijk won Xerxes destijds met de merk waardige cijfers 75. We geven. VSV thans kans op een gelijk spel. De Kennemers, die zich een week daar voor tegen TOG nog kranig geweerd had den, boekten tegen Zeeburgia een heel wat slechter prestatie: het werd een 41 nederlaag! Het is te hopen, dat zij uit de ontmoetingen tegen HBCdenoodige punten weten te behalen, want we vreezen, dat er morgen, wanneer TOG op bezoek komt. van punten verzamelen weinig zal komen. Kinheim verspeelde tegen HFC een kost baar puntje Toch nog den moed niet op geven Kinheimers! De Terrasvogels stelden tegen ADO te leur en moeten nu. ook al, doordat TYBB onverwacht van DEM won en DTS de Zandvoortmeeuwen klopte, zoowaar nog gaan oppassen. Zij komen tegen HRC als volgt in het veld: Douma; De Ruyter, Röb- ken; Zaal, Dortmunt, Kraak; Tabernal, De Jonge Jr.. Akkerman, Schoon, De Jonge Sr Het werd destijds in Den Helder 00, waarom zou die vertooning niet^herhaald kunnen worden? De ontmoeting BeverwijkZandvoort meeuwen is van weinig belang. We hou den het op een gelijk spel. VVB speelde tegen Uitgeest een merk- waardigen wedstrijd. Voor de rust wist geen van beide partijen het net te vinden, doch daarna doelpuntte eerst VVB drie maal en daarna Uitgeest tweemaal. Voor Zondag is vastgesteld de ,.big match" VitesseVVB. In deze, voor beide clubs de laatste ontmoeting, moét de be slissing vallen. De situatie is als volgt: Vitesse 17 gespeeld, 28 punten. VVB 17 gespeeld, 27 punten. Hieruit volgt, dat Vitesse aan een gelijk 6pel reeds genoeg heeft, om zich kam pioen te kunnen noemen, terwijl VVB persé moet winnen. Dit zal ongetwijfeld niet meevallen, want Vitesse verspeelde op eigen terrein nog geen enkel punt. maaronmogelijk is het niet. Good luck. VVB'ers! IEV krijgt Alkmaar op bezoek en kan o.i. winnen, VVE moet tegen USVU even- eens op beide punten beslag kunnen leg. gen. De kampioenen van de Reserve 3e kia. D gaan bij TYBB 2 op bezoek en als het kampioenschap den Santpoorters niet al te veel in de beenen zit, moeten zij ge makkelijk kunnen winnen. Het internationale dain- tournooi in Rotterdam Op Hemelvaartsdag begint in Rotter dam een internationaal damtouirnooi (zeskamp) waaraan zullen deelnemen: L. Vaesen, kampioen van België. René Frankhauser, kampioen van Frankrijk, Pierre Chestem, wereldkampioen. R. C. Keiler, kampioen van Nederland. P. Rcozenburg, kampioen van Nederland 1943 en B. Springer, ex-kampioen. Rai- chenbach moest zich ter elfder ure te rugtrekken. De negende ronde wordt Zaterdag 8 Juni georganiseerd door de Haarlem- sche club Oosterkwartier in Hof van Holland, Groote Markt, Haarlem. Voor dit belangrijke damsport-evenement wordt veel belangstelling van de zijde der Kennemer-dammers verwacht. De meesters B. Dukel en P. J. van Darte len zijn uitgenoodigd voor het publiek de partijen in een der bijzalen te be spreken en te analyseeren. Winst op export van zeeviscli Er is een regeling in bewerking voor de verdeeling van de winst op den ex port van versche zeevisoh. Degenen, die meenen. hierin deelgerechtigd te zijn, dienen, voor zoover zij geen lid zijn van de plaatselijke afdeeling IJmuiden van de Vakgroep Groothandel in Visch. over de jaren 1936, 1937 en 1938 hun exporten van versche zeevisoh in hoe veelheid en waarde, in te zenden bij de Stichting Export van Visch. J. P. Coen- sti'aat 25 Den Haag. Deze opgaven moe ten worden gespecificeerd naar landen, bekrachtigd door een verklaring van een accountant, die bij een erkende ac- countantsvereeniging is aangesloten, en wel vóór 1 Juni. Personalia Mejuffrouw A. Barenden, werkzaam bij de Insinger-bewaarschoolalhier, slaagde Dinsdag jl. te Leiden bij het ge houden examen voor onderwijzeres bij het Voorbereidend Onderwijs. Het sprookje van den „haringtocht rond Engeland" Jaren geleden geloofde men algemeen dat de haringscholen geregeld eert tocht maakten rond de Britsche eilanden. Zij zouden beginnen bij de Shetlands groep, vervolgens langs de Oostkust naar het Zuiden, door het Kanaal en dan naar het Noorden langs de Westkust trek ken. Men kwam tot deze meening, door dat de schepen de haring vingen op be paalde plaatsen, steeds met een tus schen tijd die groot genoeg was, dat de visch den afstand had kunnen afleg gen. Als dit idee waar was geweest, dan zouden de haringen die de rondreis overleefden, ware geluksvisschen zijn. Zij moeten het heele jaar door ongeveer vijf mijl per dag afleggen. De wetenschap heeft echter bewezen, dat deze opvatting over een „rondreis" foutief was. Er zijn in totaal 28 verschillende soorten haring langs de Engelsche kus ten. De soorten die aan de Oostkust ge vangen worden, verschillen naar men weet. belangrijk van die aan de West kust. Vischaanvoer in Schevenïngen en Vlaardingen In de week van 27 April tot en met 3 Mei was er in Scheveningen veel aan voer: 20 motorloggers besomden in to taal f 100621, 100 kustvisschers voerden voor f o4836 aan, de kleine deden 275 rei zen met een opbrengst van f 40284, zoodat de totale omzet f 195741 bedroeg. De tongprijzen daalden tot beneden f 1 per Kg-, schol bracht f 5 bot f 18.40 per kist van 40 Kg. op. In Vlaardingen bedroeg de aanvoer in diezelfde week f 19630. Verder kwa men aldaar binnen de beugei's VL 132 met 25 Ton en de VL 115 met 94 ton zoutevisch. Deze bracht op f 166 tot f 207 per kantje. Marktbericht van Vrijdag De aanvoer bedroeg heden 57190 Kg. waaronder 6975 Kg. wijting, 2815 Kg. koolvisoh, 2190 Kg. kabeljauw. 1465 Kg. sohelvisch, 13615 Kg. heek, 21250 Kg. schol, 1660 Kg. schar, 1320 Kg. hom, 430 Kg. tonig, 710 Kg. tarbot en griet enzoo voort. Besommingen Zweedsche kotters: GG 218 f 3788, GG 105 f 4961. Kustvisschers: IJM 218 f 34, IJM 239 f 275, IJM 211 f 90. IJM 325 f 9, IJM 491 f 83. IJM 310 f 139, IJM 202 f 349. IJM 237 f 489. IJM 275 f 17, IJM 261 f 27. IJM 249 f 1708. IJM 255 f 50. IJM 251 f 85, IJM 241 f 419. KW 12 f 95. KW 160 f 713, KW 181 f 100, KW 109 f 1402. RR 15 f 320, RR 46 f 460. HA 96 f 373, EG 1 f 88. WR 116 f 648. UK 53 f 945, UK 115 f 1045, UK 79 f 1917, UK 121 f 1262, UK 36 f 782, UK 234 f 499, UK 143 f 1225. UK 161 f 951. UK 61 f 586, UK 1 f 1328, UK 194 f 961, UK 66 649. Uitbreiding der Urker vloot De Urker-vloot is opnieuw uitgebreid met een motorkot ter. die gebouwd werd op de N.V. Scheepsbouwwerf „De Hoop" te Hardinxveld voor rekening van schipper K. Romkes te Utrecht. De fraaie kotter, die inmiddels in IJmuiden is gearriveerd, heeft een in houd van 51 ton bruto en 14 ton netto reg. ton, de lengte bedraagt 19.49, de breedte 5.43 en de holte 2.07 M. De voortstuwing geschiedt door een 100 P.K. Kromhout-middeldrukmotor. De kotter is bestemd voor de snurrevaad- visscherij. SANTPOORT Afscheid W. A. Duijs De heer W. A. Duys, hulpprediker iri de Ned. Herv. Kapel houdt Zondag avond 5 uur zijn afscheidspredikatie, in verband met zijn vertrek naar En geland. De heer Duys die met de Irenebri- gade naar ons land is gekomen, was tijdens den oorlog „local preacher" in Walsall Engeland vanwaar hij thans weer een benoeming heeft ont vangen, welke hij heeft aangenomen. Brutale winkeldiefstallen Het aantal winkeldiefstallen in Haar lem neemt bedenkelijk toe en de bruta liteit der roovers wordt steeds grooter. Een winkelier in de Barrevoetestraat deed aa'ngifte van vermissing van vier lange lederen jassen. Hij vermoedt, dat deze in een onbewaakt oogenblik door een klant zijn ontvreemd. De Haarlemsche politie arresteerde zekeren J. W. Z. ter zake van verduiste ring van een bakfiets. Nieuwe Amerikaansche stap ten gunste van Mihailovich Het Amerikaansche departement van Buitcnlandsche Zaken publiceerde den tekst van een nota aan Joego-Slavië, waar in opnieuw werd verzocht om toelating als getuigen van Amerikaansche vliegeniers, die gedurende den oorlog waren gered door strijdkrachten van generaal Draja Mihai lovich. bij het aanstaande proces tegen de zen generaal. De nota, die door den Amc- rikaanschen zaakgelastigde te Belgrado b\j het ministerie van Buitenlandschc Zaken Joego-Slavië werd ingediend, is een antwoord op de nota van Joego-Slavië van 4 April 1946. Op 30 Maart 1946, aldus de nieuwe nota, deelde de Amerikaansche regeering aan de regeering van Joego-Slavië mede. dat een aantal personen in Amerika die in nauwe betrekking hebben gestaan tot ge neraal Draja Mihailovich beschikken over kennis uit de eerste hand inzake zijn han delingen tijdens de bezetting van Joego- Slavië door de As, die van belang zou kunnen zijn bij de berechting van den ge neraal. De Amerikaansche regeering deelde me de. dat zij het op prijs zou stellen om op de hoogte te worden gebracht betreffende tijd en plaats van de berechting van gene raal Mihailovich en van de stappen die de regeering van Joego-Slavië bereid is te nemen om het afleggen van een dergelijke getuigenis, door personen, die zulks moch ten wenschen, te vergemakkelijken. Het antwoord van de Joego-Slavische regeering bevatte een verklaring, die de Amerikaansche regeering moeilijk te ver eenigen acht met het principe inzake juiste beoordeeling van schuldigheid, „dat de misdaden van generaal Mihailovich tegen het volk van Joego-Slavië veel te groot en verschrikkelijk zijn. dat discussie be treffende zijn al dan niet schuldigheid kan of zou kunnen worden toegestaan." Middelerwijl zijn door de Amerikaansche regeering voorstellen ontvangen van ver scheidene personen, die gaarne bereid zijn om in het belang Van den generaal te ge tuigen. De groote meerderheid van deze personen zijn Amerikaansche vliegeniers, die boven Joego-Slavië naar beneden wer den geschoten en gered en teruggebracht werden naar de Geallieerde linies door strijdkrachten van generaal Mihailovich. Een voorbeeld hiervan is een groep van twintig Amerikaansche vliegeniers, die tusschen Januari en December 1944 per parachute in Joego-Slavië zijn gedaald, die persoonlijk het departement van Buiten- landsche Zaken bezochten en den wensch te kennen gaven, de wetenschap waarover zij beschikken ter beschikking te stellen, hetzij door persoonlijke aanwezigheid bij de berechting of door het op schrift stel len van de getuigenis, indien dit beter mocht worden geacht. Tallooze dergelijke bereidverklaringen hebben de Amerikaansche regeering per brief bereikt. Onder deze omstandigheden wenscht de Amerikaansche regeering haar verzoek aan de Joego-Slavische regeering voor het treffen van regelingen die het getuigen van deze personen bij het proces mogelijk maken, te hernieuwen en beschouwt zij het verkrijgen van de inlichtingen betref fende deze regelingen als een spoed- cischende aangelegenheid. Als zooveel schepen heeft het tank schip „Papendrecht" gedurende den oorlog het een en ander meegemaakt. Het behoort echter •**.*-- tot de weinige Nederlandsche schepen die de bewogen jaren ongeschonden doorkwamen. Het begin van den lijdensweg. Toen in 1940 de Duitschers ons land binnen vielen en Rotterdam, waar de ..Papendrecht" gebouwd werd, bezetten, toonden zij al spoedig veel belangstel ling voor dit schip. Zij gaven opdrecht het schip zoo spoedig mogelijk af te bouwen. De eigenaars zoowel als de bouwers wisten, dat er hoogstens drie •weken mee gemoeid zouden zijn eer de „Papendrecht" gereed zou zijn. Men slaagde er echter in het werk zoodanig te traineeren, dat pas in December 1940 het 15.500 ton schip de werf kon ver laten. Nadat de Duitschers uit Hamburg een speciale bemanning hadden gere- cruteerd verlieten zij vol Germaansche trots over hun nieuw veroverde buit met 'net schip de haven van Rotterdam. De eerste reis ging naar Frankrijk waar het schip verder uitgerust werd Spoedig hierna ging de Duitsche kriegsmarine er mee aan de haal. Wat het schip precies gedurende den tijd. dat het onder vijandelijke vlag voer heeft gedaan, is niet in alle détails be kend. Wel staat het vast, dat het o.a. gebruikt werd om eens een Engelsch convooi te schaduwen. Bovendien wer den er levensmiddelen en reserve man schappen mee vervoerd voor zich op zee bevindende onderzeebooten Natuurlijk hadden de Duitschers ook fleai naam van het schip omgedoopt. Het Onze Papendrechtis thuis droeg nu den naam van de nieuw ver worven provincie „Lotharingen", zoo dat hier twee namen wel bijzonder goed bij elkaar pasten. Het schip beviel den bezetter schijn baar buitengewoon goed want op zeke ren dag werd het „vereerd" met de op dracht de ..Bismarck" tijdens een van zijn acties te vergezellen. Het Bismarck-drama. Een ieder herinnert zich den onder gang van de „Bismarck". Tijdens den zeeslag, waarin de „Bismarck" naai den bodem van den Oceaan verdween, werd de „Lotharingen" door de geal lieerden buit gemaakt. Het schip werd ontdekt door een vliegboot, die een bom plaatste naast het voorschip. Hierdoor ontstond eenige schade. Vliegtui gen. die boven cirkelden waren van plan een bommenlast op de „Lotharin gen" te laten vallen met de bedoeling ook dit schip in den grond te boren. Men merkte echter, dat de bemanning onderling slaags was geraakt als gevolg van het feit, dat een deel der equipage zich liever wilde overgeven. De Engel sche torpedojager „Jaquax" profiteerde van deze wanorde om langszij te ko men. Eenige Engelsche manschappen wisten de opvarende Duitschers den baas te worden waarna zij het schip naar de Bermuda-eilanden voerden. Onder Engelsche vlag. Daar werd het omgedoopt in de „Em pire Salvage". Een Engelsche marine reserve-bemanning kwam aan boord. Zij hadden aanvankelijk moeite zich aan boord te orienteeren, omdat het type „Stork-machïne" hun onbekend was en de opschriften in het Neder- landsch voor hen een raadsel waren Alle deuren werden opengebroken om dat de sleutels niet gevonden konden worden. Alleen een mysterieus paneeltje in de hut van den eersten stuurman, waarboven het woord sleutels, stond, durfde men niet aan te ra ken, uit vrees, dat de daarachter nog de een of andere gevaarlijke instal latie was. Als allerlaatste werd dit paneeltje opengebroken en daar vond men toen. keurig van aanwij zingen voorzien, een compleet stel sleutels voor het geheele schip. Nadat het schip een reis had gemaakt werd het opgenomen in de Royal Fleet Auxiliary. Op een goeden dag ontdekte een der leden van Ph. van Ommeren's scheepvaartbedrijf, de eigenaars van het schip, de „Papendrecht", op de rede van Gouroek. Hij kon zijn oogen niet ge- looven. Onmiddellijk werd het schip van alle kanten onderzocht, totdat geen twijfel meer mogelijk was. De Engel sche admiraliteit was behulpzaam om het sohip te laten bezichtigen, maar van het onder Nederlandsche vlag brengen was geen sprake. Deze aanwinst van de R.F.A. als ..Fleet Oiler" was te kost baar om te laten gaan op een oogenblik dat een dergelijk schip zoo hard noodig was. Het schip voer den geheelen ver deren oorlog als hulpschip voor de En gelsche marine. Het was het eerste sohip dat Bizerta na de bevrijding aan deed. Het nam deel aan de ravitaillee ring van Malta, het zwierf over de ge heele Pacific. De Duitschers hadden een extra dek op het schip gebouwd voor een water vliegtuig, er was een uitstekende be wapening, terwijl voor de bemanning alles prachtig was ingericht, met biblio theek, waar niet alleen „Mein Kampf" aanwezig was, maar ook een luxe uit gave van het in 1940 verschenen boek „Der weg zum Kaukasus" en andere comfortabele instellingen. Intusschen zat de Nederlandsche re geering niet 9til om het schip voor de Nederlandsche koopvaardijvloot terug te krijgen. Deze onderhandelingen slaag- der, echter eerst toen na den oorlog op 2 April jl. het schip door de Engelsche marine te Bombay aan de Nederland sche regeering werd overgedragen. Na ongeveer vijf jaar in den vreemde te hebben rondgezworven is de „Papen drecht" dan eindelijk gisteravond den Nieuwen Waterweg binnengeloopen. Dat de reeders, die de opdracht tot den bonw van het schip gaven, blij wa ren het schip in vrijwel ongeschonden staat terug te zien. is te hegrijpen, door de regeering zijn zij belast met het be heer van de „Papendrecht". totdat de eigenaarskwestie geregeld is.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6