Sport uit IJmuiden en Velsen. Luidsprekers Afsluiting van een weg StormvogelsNeptunus 22 De Stormvogels, die in de rust èn dooi den 20 voorsprong èn door hun veld- meerderheid èn door het vertoonde Nep- tunusspel meenden den wedstrijd „in hun zak" te hebben, moesten tenslotte met een gelijk spel genoegen nemen, waardoor ze minder kregen dan hun krachtens hun prestaties toekwam. Vooral in de eerste helft was Stormvo gels zeker cfe meerdere van ha^r tegen partij. Menige aanval werd goed opgezet en zou zeker tot een doelpunt hebben ge leid, mede doordat het in de Rotterdam- sehe defensie lang niet boterde, als de IJmuider buitenspelers v. d. Kuyl en Meyer, alsmede midvoor Van Pel wat flitsend er agressief hadden gespeeld. Voor al eerstgenoemde mist dit in zijn spel ten eenenmale. Toch namen de Vogels de lei ding, doordat Kluin hands maakte in het beruchte gebied en Van Gemert, die weel een opvallend goede spilpartij vertolkte, den toegekenden penalty feilloos langs Landman plaatste (10). Dit doelpunt bracht de Stormvogels- meerderheid nog duidelijker aan 't licht. Een fout bleef het echter, dat de aanval der thuisclub door vinniger op den bal zit ten de talrijke zwakke momenten der Rot- terdamsehe defensie niet meer afstrafte. Alleen de kleine Hefmans maakte op de zen regel nog al eens een uitzondering en hij was het dan ook, die op fraaie wijze Stormvogels' 2e doelpunt maakte. Rust 20. In de tweede helft werd op duidelijke wijze gedemonstreerd, dat de beste brei ster wel eens een steek kan laten vallen. Er was nog maar kort gespeeld, toen Kraak een betrekkelijk tam schot kreeg te stoppen. Hij liet den bal glippen hoé is ons nog een raadsel en de toeloopen- de v. d. Horst had weinig moeite den ach terstand te verkleinen. Dit gaf den Rotterdamschen burger we derom moed en de Stormvogels-defensie moest nu eenigen tijd steeds in actie ko men, waarbij Goedhart, Haak en Van Ge mert zich onderscheidden. Invaller Hoo- gendijk trof het niet den gevaarlijksten Neptunus-aanvaller Batsleer tegenover zich te hebben. Nadat Kraak een hard schot van Lucas keurig uit zijn doel had gestompt, schoot Hermans aan den over kant buiten Landmans bereik tegen den paal. Dit had het keerpunt van den strijd in Stormvogels' voordeel kunnen zijn. Nu liep het echterb,even anders. Schippers maakte n.l. hands en Batsleer bracht de partijen op gelijken voet uit den. toege kenden strafschop. Van Pel gaf vooral v. d. Kuyl nog een paar goede kansen, doch deze speler scheen bij zijn schieten en voorzetten ab soluut geen kracht te kunnen ontwikkelen. In de laatste minuut kwam Meyer nog alleen voor Landman, doch schoot hope loos over de lat. Xerxes—V.S.V. 6—6 De eerste helft van dezenwedstrijd stond op behoorlijk peil. Er werd vol vuur en over het algëhieen ook goed gespeeld behalve in de verdedigingen, waar nog al eens fouten werden gemaakt. VSV trof het daarbij aanvankelijk wel dat Westerik de gemakkelijkste kansen, welke Wilkes en Rijshouwer hem uit goed opgebouwde aanvallen boden, halstarrig misbruikte; zoo groot was de onmacht van dezen mid denvoor dat hij zelfs bij een geheel ver laten doel den bal onbesuisd over schoot. In die bedrijven had Van der Lugt den Xerxes-doelman Van de Peppel eens op de proef gesteld met een harden schuiver en daarna gaf Sterk het bewijs, dat hij een linksbuiten van bijzondere klasse is. Hij passeerde handig 2 achterspelers en daarop doelman Van de Peppel onhoud baar. Bij een volgenden aanval van VSV liet Sterk nogmaals fraai voetbal zien en zijn afgemeten voorzet werd door Van Onse- len mooi ingekopt, 02. Van der Lugt zette een tijdje later goed voor en Van Onselen kon den van den staander terugspringenden bal inschieten, 0—3. Bij Xerxes was Wilkes de groote man «n na fra'ai solospel wist hij te doelpunten. Éven daarna liet Rijshouwer iets derge lijks zien, waardoor het 23 werd. Nog voor de rust wist Spaans, die in het algemeen goed voldeed, te scoren. De 2e helft is VSV bijna duur te staan gekomen. Nauwelijks kwam Xerxes in den aanval of Wilkes slingerde zich door de VSV-verdediging heen en prikte als het ware den bal in het uiterste hoekje (34). Bij VSV raakte de verdediging nu geheel van de kook en zelfs bood De Vries Kok een prachtkans, die deze dan ook niet liet gaan (44). Een mooie goal van Kok wordt wegens buitenspel afgekeurd, doch direct daarop had Xerxes tóch de leiding, toen om beur ten Akkerman en Glas misten en Voet den bal in eigen doel werkte (54), De Velser voorhoede kreeg in deze pe riode niet veel kansen, temeer daar de prima spelende Sehaaper zijn achterhoede moest bijstaan en bovendien het werk voor den uitgespeelden Van Eerden die zoo veelbelovend begon! grootendeels moest opknappen. Van Onselen kon ech ter toch den stand in evenwicht brengen <5—5). Maar evenmin als bij Xerxes de ver dediging tegen dit voorhoedespel van VSV was opgewassen, kon de Velser verdedi ging Wilkes houden. Deze liet weer eens een fantastisch staaltje voetbal zien en nogmaals had Xerxes de leiding (65). Geheel volgens den gang van zaken was ,VSV daarop aan de beurt. Zij had haar voorhoede er zelfs voor omgezet, doch het was Sehaaper, die den bal tot vlakbij het Rotterdamsche doel opbracht en Van der Lugt koDte den fraaien vporzet hard in 0>. Het Stormvogels-elftal Naar wij vernemen, zal Stormvogels in de toekomst den steun van haar uitsteken den links-half Van Dongen, die naar het buitenland vertrokken is, moeten missen. Een gevoelig verlies voor de Vogels! KennemersT.O.G. 13 De Kennemers hebben hun huid tegen T.O.G. duur verkocht. Tot een stuk in de tweede helft hebben zij door krachtig ver dedigen hun voorsprong, van welken zij zich in de eerste helft verzekerd hadden, Weten te behouden. Vooral hun spil en achterspeler Reinders vielen daarbij op, en daar ook de wederom van stal gehaal de Van Urk zich uitstekend weerde, be gonnen enkele T.O.G.'ers reeds teekenen van moedeloosheid te geven. Toen echter eenmaal de gelijkmaker ter wereld was, herleefde de hoop in de Amsterdamsche harten. De T.O.G.-aanvallen werden nóg veelvuldiger dan zij reeds waren. Bij één dezer aanvallen werd een o.i. onopzettelijk handsgeval met een penalty bestraft en deze kans liet T.O.G. niet onbenut (12). Toen was Kennemers een geslagen elftal en slaagde T.O.G. er zelfs in een derde doelpunt te maken (13). I.E.V.Zeevogels 21 In een zeer gemoedelijke ontmoeting, welke voor beide partijen weinig meer om het lijf had, heeft 1EV ondanks een zeer gewijzigde opstelling ongeveer vijf minuten voor het einde beslag op de punten gelegd. De IEV-voorhoede was door het ontbreken van Nieuwenhuyzen, die nu achter speelde, wel wat te tam en het was Brakenhoff, welke na onge veer 25 minuten uit een doorgespeelden bal kon passeeren (10). De spelverhou- dïng en het veldspel bleven beneden peil. De partijen wogen geheel tegen elkander op. Eerst 10 minuten voor de rust gelukte het Zeevogels gelijk te maken. De her vatting gaf hetzelfde spelbeeld te zien, doch in het laatste kwartier nam Nieu wenhuyzen zijn oude plaats weer in en dit werd met succes beloond. De reactie van Zeevogels bleef op het voortdurende aanvalsspel van de gastheeren vrij loom en daardoor kan de IEV-middenvoor de verdediging vijf minuten voor het einde omspelen en doelpunten (21). TerrasvogelsH.R.C. 12 De overwinning van HRC heeft aan een zijden dfaadje gehangen en eerlijk gezegd, zij kwam den I-Ielderschen niet toe. Op z'n minst hadden de Vogels een gelijk spel verdiend en zij hadden dit ook nog wel geboekt ook, als Goedhart kort voor het einde de kans, welke hij toen met alleen den keeper voor zich kreeg, had benut. Terrasvogels was genoodzaakt een in valler op de spilplaats op te stellen. Het oog was gevallen op linksbinnen Schoon en het dient gezegd, dat deze op zijn nieuwe plaats éen prima partij vertolkt heeft. De HRC-ers zijn op een vrij goedkoope manier aan hun doelpunten gekomen. Bij het eerste, dat voor de rust werd ge scoord, ging de Vogels-doelman niet hee- lemaal vrij uit. Hij had n.l. na een schot den bal niet klemvast, waarna Dissel van HRC. gemakkelijk kon doelpunten. Het tweede doelpunt werd na de rust gemaakt door rechtsbuiten De Boer. Het was een kostbare fout van De Ruyter, die den bal slechts door zijn doelverdedi- ger had moeten laten oprapen, om ver zekerd te zijn, dat deze aanval afgesla gen was. Hij trapte echter den bal zelf weg, deed dat niet op de goede wijze en De Boer zorgde voor de rest. Daarvóór had Akkerman echter met een goede kop- beweging voor een Terrasvogels-doelpunt gezorgd, zoodat de eindstand 12 was. Tweede Ronde van Beverwijk De tweede ronde van Beverwijk, georga niseerd door de Beverwijksche Renners club „Kennemerland" onder auspiciën van de N.W.U. trok Zondagmiddag, ondanks andere belangrijke wedsti-ijden, een talrijk publiek, dat de verrichtingen van de wiel renners in het parcours AcacialaanPopu lierenlaanRomerkerkweg met belang stelling volgde. Te half drie startten de nieuwelingen, onder wie ook enkele Beverwijkers zich bevonden. Het gelukte hier aan K. Vet uit Amster dam en C. Rit uit Assendelft om na in- spannenden strijd beslag te leggen op de eerste en tweede plaats, gevolgd door 3. G. Timmermans uit Zaandam, 4. D. Hooy- schuur, idem en 5. N. Henneman, Bever wijk. De afstand bedroeg 30 K.M. in 38 ronden. De amateurs en onafhankelijken gingen een uur later van honk. Geruimen tijd bleef het peloton bijeen, doch toen zich een kopgroep vormde, nadat eerst een en kel ongeval twee renners uit de baan deed gaan, bleek al spoedig dat het zou gaan tussehen L. Copier uit Ouderkerk en P. Bakker uit Amsterdam. Deze lieten elkan der niet meer los en door een geweldige sprint wisten zij tenslotte een ronde uit te loopen, gevolgd door een steeds kleiner wordende kopgroep, waarin de Hagenaar Verhoeks en de Limburger Jansen een goede beurt maakten. Toen dan ook de bel voor de laatste ronde luidde, waren zij het, die nog een feilen strijd leverden om de beste plaats. De uitslag werd: 1. en 2. L. Copier en P. Bakker met een ronde voorsprong en 3 en 4 C. Verhoeks en R. G. Jansen. In café Leo Peelen vond de uitreiking van de prijzen plaats. Velsen—V.C.S. 2—2 Velsen speelde gisteren een vriend- schappelijken wedstrijd tegen VCS uit Den Haag. Hij eindigde in een gelijk spel (2—2). SCHEEPSBERICHTEN Barendrecht pass. 13 Gibraltar: Niger- stroom 11 v. Lagos n. Takoradi; Theseus 12 v. Lobito n. Port Gentil; Curacao 13 v. Aden n. Suez; Saidja 12 te Abadan; Saparoea 12 v. Lorenzo Marques n. Durban; Bantam 14 v. Seattle; Hermes 13 v. Singapore n. Moro- tai; Nederland 13 te Shanghai v. Bahrein; Madoera 12 te Vancouver v. Seattle; Govert Flinck 12 v. Buenos Aires n. Rosario; Alde- baran 12 v. Rio de Janeiro n. A'dam; Tibe rius 12 v. La Guaira n. New York; Van der- Eist 11 te Curaao v, Astoria; Jupiter 13 te Maracaibo v. Curacao; Pericles 13 te Barran- quilla v. Santos; Macuba 12 v. Abadan n. Singapore; Port Wilhelmus 11 v. Sjanghai n. Hondong; Koningin Emma 12 v. Trinidad n, Paramaribo; Tabinta 15 v. Suez; Beng- kalis 13 te Cochin; Joh. de Witt 10 te Soe- rabaja. Heemstede bouwt een huisje in Putten Wij hebben reeds gemeld, dat de feest- vereeniging Jan van Goyenstraat uit Heemstede 5000 geschonken heeft voor het herstel van Putten. Nader wordt ons medegedeeld, dat de vereeniging 1224.19 had als saldo van de exploitalie van een theetent, enz. bij het laatste Bevrijdings feest. Een deputatie van de vereeniging heeft een bezoek aan Putten gebracht, waar 88 puinhoopen liggen als een herin nering aan de wraak der Duitschers over een aanslag op Rauler. Er zijn wel eenige noodwoningen gebouwd, maar de woning nood is groot; 105 gezinnen zijn in nood- woninkjes, dikwijls houten schuurtjes, on dergebracht. Voor rekening der vereeni ging zal nu een der verwoeste arbeiders huisjes herbouwd worden. De kosten zijn op 5000 geschat. Dit bedrag wordt aan de stichting „Putten's Opbouw" geschon ken. De gedupeerden hebben zelf beslo ten, dat het nieuwe huisje geschonken zal worden aan den 80-jarigen heer Aars, die twee zoons in het concentratiekamp ver loren heeft. Met 1 October, dus voor de winter komt, moet het nieuwe huisje klaar zijn. Heemstede heeft nu het initiatief geno men voor directen steun aan Putten. Wie neemt den herbouw van een tweede huisje voor zijn rekening? „Laat ons de dooden eeren, door den nood der levenden te leni gen" zoo meent het bestuur der Jan van Goyenstraatvereeniging. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 18 Mei 1946 BEVALLEN: 15 Mei, A. GarretsenBroers, d.; J. A. M. Haeselcer—Beenhakker, d,; B. G. Koers—van Wijk, 10 Mei, J. G. de Zaaijervan Zurk, d.: J. P. KoolBosman, d.; H. v. Zomeren—Pijnaker, z.; A. M. Drog- trop—van Leuven, d.; E. M. RilsemaHoorn, d.; K. van ArumDekker, d.; L. I-Ieuper- manSpijkstra, d.; J. RaarDreijer, d.; 17 Mei, J. Z. H. v. d. BijlJacobs, d,; V. van Looij—Komen, d.; M. C. Willemse—Kooijman. z.; J. R. NiemanKip, z.; A, van Velzen— Schluter, d.; L. C. van de Velde—Ooms, z.; J. J. Kruyver—Rubeling, z.; M. Wïjkhuisen— Hogendoorn, d.; H. Both—Ambagtsheer; d.; J. A. de BakkerThomsen z. A. Serné— Gravesteijn, z.; M. J. BaasPoestkoke, d.; 18 Mei, J. P. Barnhorn—Uelnerie, d.; F. G. Wernikvan Veen, z.; W. J. PhilbertHem mes, z.; H. D. de GrootVos, z.; H. W. Uiter- markde Jong, d. OVERLEDEN: 14 Mei, H. G. Janssen, 72 j., Ged. Oude Gracht; 15 Mei, J. Smitde Bruin, 45 j., Const. I-Iuygenstraat; E. de VriesBol huis, 85 j., Voorhelmstraat; 16 Mei, J. M. Hummevan Workom, 58 j., Koningstraat: E. M., 8 j., z. van A. L, Bleeker, Kamperlaan; W. N., 9 d.. z. van N. A. Vernout, Brouwer straat; J. Roos, 74 j., ICorte Zijlweg; G. J. GieliamSchraders, 59 j., Esehdoornstraat; 17 Mei, T. W. LeijhGigemgaek, 68 j., Pieter Klesstraat. ONDERTROUWD: 18 Mei H. G. Huizïnga en M. E. van Haren; H- A. van Meurs en H. van Zanten. GEHUWD: 17 Mei, P. A. Koelemij en M. E. C. Weers; F. R. Mertens en P. M, Priesman; 18 Mei, H. J. Engelse en H. van Egmond; H. A. M. Kreugel en A. Hans. Memorandum van Gira? Gïral, de minister-presideait van de Spaansche reptvblikeinsche regeering, in ballingschap, heeft in antwoord op de vragen, die tijdens de bespreking van d'e Spaansche kwestie in den Veilig heidsraad zijn gesteld, een memoran dum ingediend. Giral tracht hierin de volgende punten aan te toonen: 1. De Spaansche kwestie is geen bin- nenlandsche aangelegenheid, die alleen. Spanje aangaat. 2. Het verbreken van de diplomatie ke betrekkingen met Franco beteekent geen inmenging in Spaansche interne kwesties. 3. De toestand in Spanje veroorzaakt reeds internationale wrijvingen. 4. Wanneer een dergelijke toestand voort duurt vormt dit een reëel gevaar voor den internationalen vrede en vei ligheid. Alles hangt af van den oogst-1947 „Aiangezien het wereld voedseltekort minstens tot aan den oogst van 1948 zal voortduren en het evenwicht in de voedselvoorziening niet eerder dan over een jaar of vier, vijf zal worden be reikt, moeten de graan-exporteerende landen 'inzien, dat het noodzakelijk is, den oogst van 1947 tot den grooüsten in d'e geschiedenis te maken", aldus ver klaarde John Boyd Orr, de "directeur van de „Food and Agriculture Organi sation", die heden een conferentie barer achttien leden in Washington belegt, waarop de critieke situatie van de we reldvoedselvoorraden zal worden be sproken. „Zelfs bij de gunstigste ver onderstellingen", aldus Orr, „moet men tot de conclusie komen dat de oogst van 1946 -de noodzakelijkheid van een ver strekkende internationale regeling ten aanzien van de voedsel ver deeling niet zal kunnen opheffen. Alles hangt af van den oogst-1947, die zoo groot moet zijn dat het doode punt kan worden over schreden en de honger, waar ook ter wereld, kan worden verdreven". 3. C. E. Baron van Lijnden overleden Te 's-Gravenhage is plotseling op 58- jarigen leeftijd overleden Jan Carel Elias Baron van Lijnden, oud-hoofd van den Rijksgebouwendienst en onder-voorzitter van het Ned. Roode Kruis. Geboren in 1887 te .Breda studeerde de thans overledene aan het Kon. Instituut voor de Marine te Den Helder en was van 19101914 bij de Marine. Na het beklee- den van verschillende functies in het in- dustrïeele leven trad Baron van Lijnden in staatsdienst: in 1921 werd hij benoemd tot referendaris aan het ministerie van fihahëiëh. Drie jaar later trad hij op als hoofd van den Rijksgebouwendienst, maar tijdens den oorlog aam hij ontslag uit deze functie om deze kort na de bevrij ding weer op te vatten. De Koningin be noemde hem met ingang van 1 Januari 1946 tot grootmeester van haar Huis. Bovendien was hij ridder in de orde van de Ned. Leeuw en rechtsridder in de Joanniter-orde. Ook in het publieke leven nam de verscheiden baron van Lijnden een vooraanstaande plaats in, hij was o.m. onder-voorzitter van de Kon. Vereeniging „Onze Vloot". Nieuws uit het buitenland Frankrijk heeft een crediet van 1 mil liard dollar gekregen van de Vereenigde Sta ten, waarbij inbegrepen een leening door de Ex- en importbank van 650 millioen. De regeering van den Libanon is afge treden tengevolge van oppositie en parlemen taire manoeuvres tegen den premier Satrii Sohl. De aardappeltreinen in Duitschland moe ten door gewapende politie worden begeleid, die van de vuurwapenen gebruik maakt tegen Een jas die door de Unrra was uitge deeld in een dorp in Joegoslavië, bevatte 10.000 dollar, welke door den vinder, een armen boer, aan de autoriteiten werden over handigd. Met groote blijdschap geven wij kermis van de geboorte van onze dochter ARNOLD A ALIDA W. Gravemaker A. Gravemakerde Groot IJmuiden, 18 Mei 1946. Tijdelijk: Huize Maranatha, Velsen N. FLINKE NAAISTER gevr. 1 keer per 14 dagen. Hage- lingerweg 82. RUILEN 1 pr. nw. schoe nen m. 44 voor gab. regen-' jas. Eikenstraat 1, IJm. O, Jongelui die gaan trouwen zoeken ongëmeubil. KAMERS m. gebr. v. keuken. Br. L 531 bur. v. d. blad. Te koop nieuw RADIO TOESTEL. Na 7 uur. Adres bur. v. d. blad. TE KOOP of ruilen voor fietsbanden: fototoestel Agfa box 6x9, tennisracket met hoes en spanner, tennissch. m. 39, damesmantel teddy beer m. 40, d. bl., visite- tasch d. bl., echt leder, da meshoed d- bl., z.g.a.n, da mesblouse m. 42. Tussehen 4 en 6 uur, Kennemerlaan 42, IJmuiden. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen bren gen ter openbare kennis, dat met ingang van MAANDAG 20 MEI 1946. de Zeeweg, voor wat betreft het gedeelte van de Cederstraat te IJmuiden-Oost af tot den Drie hui zerkerkweg te Driehuis tot nader order voor het doorgaand verkeer zal zijn afgesloten, zulks in verband met de uitvoering van rioleeringswerkzaantheden. VELSEN, 14 Mei 1946. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Secretaris, de Burgemeester, S UWER INK, L.S. M. M. KWINT DE C.H. IS SPRINGLEVEND! Kiezers en kiezeressen, wij danken U. DeC.H. lééft. Een storm is over de C.H. heengegaan. Ongedeerd hebben wij hem getrotseerd. Danlc zij Uw trouw. Wij gaan volle kracht verder. Komt actief mee in de Christel. Historische Unie. Strijdt voor de C.H., steunt de C.H,, stemt de C.H. Woensdag 29 Mei a.s.. (Prov. Staten) No. 1 van LIJST 7: Mr. Dr. J. VAN BRUGGEN. En daarna met volle zeilen naar den gemeenteraad. Voor heel de Kerk en heel het volk. Te koop KINDERBOX m-1 KLEIN ZWART HONDJE bodem en matr., prijs f 25. te koop. W. Boon. Leeuwe- Eendrachtstr. 4, Velsen N riklaan 11. Te koop KINDERLEDI- TE KOOP mooie kamer- KANTJE. Wijk aan Zeeër- mat en prima electr. strijk- weg 82, IJm. O, 'ijzer, Ruysdaelstr. 21, IJm. O.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4