Geroofd goed terug! Jacht op Arnold Meyer officiëel toegelicht Avonturen van Wag en Warrel In den vreemde Sport in het Kort Een belangrijke vondst voor de Spoorwegen Dezer dagen zijn, via Roermond, in ons ian-d twee treinen uit Duitechland aangekomen met materiaal der Neder landsche Spoorwegen dat indertijd dooi de Duitschars weggevoerd was. Het be treft hier in het bijzonder bovenbouw- installaties en ondei-stat.ion-insiallaties van electrische lijnen, waaronder een groot aantal transformatoren. Ook is gevonden de sreheele onder-stationin- stallatie uit Uitgeest, die evenwel ten deele beschadigd is. Ook is met een andere reisgelegen heid uit Duitschland teruggebracht een collectie van niet minder dan 12000 tee- kenmgen van electrische bovenbouw- netten en rollend materiaal. De Duit- schers hadden vrijwel alle archieven dei- Spoorwegen gerooid of in de kachel ver-brand. Deze vondst is dus van groote beteekenis. Al het materiaal is terug gevonden in de Fransche bezettingszone. Landbouw-richtprijzen voor 1946 vastgesteld De richtprijzen voor den oogst 1946 zijn door het ministerie van Landbouw, Vis- seherij en Voedselvoorziening vastgesteld. Voor consumptie-aardappelen ligt het in de bedoeling den richtprijs 1.per 100 K G. hooger te stellen dan den prijs, die gold voor den oogst 1945, waarbij echter de prijsverhouding tusschen de verschil lende soorten nader onder oogen gezien moet worden. Ook de richtprijzen voor andere produc ten zijn in vergelijking tot 1945 gestegen. (Onder richtprijzen worden verstaan ge middelde prijzen, die zoo goed mogelijk benaderd zullen worden.) Het ligt voorts in de bedoeling voor rogge en tarwe, die afgeleverd wordt vóór een nader te bepalen datum vermoede lijk 1 October 1946 een toeslag van 2.50 per 100 K.G. uit te betalen boven den vastgestelden richtprijs van resp. 20.25 en 20.50 per 100 kilo. ter bevor dering van een vroegtijdige inlevering. Oorlogsschade te Haarlem Uitvoering van «erken. B. en W_ van Haarlem stellen aan den Nooöraad voor de volgende werken zoo spoedig mogelijk te laten uitvoeren: Herstellen van het gem. sportterrein aan de Kleverlaan. Kosten f 62.700. Dempen van de tankgracht tusschen de Brouwersvaar; en de spoorlijn Haar lemZand voort Kosten f 18.000. Opruimen van betonnen en gemetselde schuilplaatsen. Kosten f 145.500. Herstellen van het speelterrein aan de "Westergracht en den Rijksstraatweg. Kosten f 6400. Herstel en herbouw van bruggen over de Jan Gijzenvaart, ever de Delft en de Houtvaart. Kosten f 87.200. Herstel van bestrating als gevolg van schade ontstaan door het rooien van stobben, het planten van nieuwe boomen, enz. Koiten f 18.400. Gedeeltelijk dempen en vergraven van het tankkanaal bij den Hertenkamp, alsmede het reoganiseeren van dit ge deelte van Den Hout. Kosten zijn geraamd ©p f 78.000. De werken zullen uitgevoerd worden als zoogenaamd DUW-werk. De 7 werken kosten tezamen f 416 200, waarvan het Tijk vermoedelijk f 339825 zal bijdragen. Ontevreden melkveehouders Vergaderden tc Haarlem. Dezer dagen vergaderden te Haarlem de vertegenwoordigers van de ruim 900 melk veehouders van het district ..Haarlem" van de Coöperatieve Mei ka fzet-Centrale, ten einde den nieuwen melkprijs te bespreken, In deze vergadering was men zeer ontstemd over den nieuwen melkprijs van 15 ct. per K.G., welke men onaanvaardbaar achtte, omdat hij beneden den kalen kostenden prijs ligt, door de C. M. C. en dc regccrlng berekend. De vergadering was van meening dat de melkveehouder, evenals e'ke andere ondernemer in Nederland, recht heeft op den kostenden prijs plus een redelijk onder- nemerslcon. In verband hiermede werd be sloten een zomermelkprijs te eischen van 17 cent- per K.G. en den vastgestelden melk prijs van 15 cent niet te aanvaarden. Het hoofdbestuur werd opgedragen bij Minister Manshoit te protesteeren en er op te wijzen, dat met dezen melkprijs de melk voorziening in gevaar zal komen. De Radio geeft vanavond; HILVERSUM I, 301.5 M. 18.00, 20.00, 23.00 Nieuws. AVRO 18.15 Gr.pl. TtNIO 18.30 Voor de Ned. Strijdkr AVRO 33.00 En nu naar bed. 19.07 „De waarheid over Java". 19.20 Zang en piano. 20.08 Bonte Dinsdagavond trein, 21.30 Hoorspel. 22.00 „Con tact". 23.15 Les gars de Paris. 23.45 Blues in the night. HILVERSUM II, 415.5 M. 19.00, 20.00. 22.00 Nieuws. KRO 18.00 Dlner- muzSeJc. 19.20 Prima Ballerina. 19.30 Voor de arbeidersjeugd. 20.05 Departementen spreken. 20.20 Orkest. 21.25 Filmkwartier. 23 40 als 20.20. 22.45 ..Selecta". 23.35 Met z'n drieën. AGENDA DINSDAG 21 MEI Begijnhofkapel: Les Conférences Fran- eaises: K. Mare. Boegner. Nieuwe Gracht 23: Openbare Lezing. Rembrandt: Charlie Chap lin's Festival (14 J.). Palace: Pastor Hall (18 jaar). Luxor: Macao (18 jaar) Deze drie: u. if.», 19 er> 2:.15 uur. Frans Hals: zet -m op George 34. 16.30. 19 en 23 15 u WOENSDAG 22 MEI Bioscopen: ais Dinsdag Prof. Schermerhorn en Mr. Kolfschoten beantwoorden vragen De ministers van algemeene oorlogvoe ring, prof. Schermerhorn en van justitie, mr. Kolfschoten, hebben op vragen van mr. M. v. d. Goes van Naters betreffende de zaak-Arnold Meijer o.m. het volgende geantwoord: Op 5 Mei 1945 is Arnold Meijer uit het kamp ie Vught ontvlucht. Het niet meer te controleeren gerucht gaat, dat hij daar bij gebruik zou hebben gemaakt van een legerauto, toebehoorende aan de destijds in het kamp aanwezige Canadeesche troe pen. Sedert dien in het werk gestelde pogin gen hem weder op te sporen, hebben geen resultaat gehad ten gevolge van het feit, dat Meijer zich blijkbaar veelvuldig op Belgisch grondgebied bevond en er in slaagde zich schuil te houden. In het begin van April 1946 hebben eeni- ge leden van de Pol. Recherche afd. te Amsterdam zonder opdracht van het hoofd van politieke recherche en zonder diens voorkennis zich in gezelschap van een journalist van „Het Vrije Volk" naar N. Brabant, derhalve buiten hun ambtsres sort, begeven en zich vervoegd bij het Trappistenklooster Koningshoeve te Til burg, waar zij hebben voorgegeven een regeeringsopdracht te hebben om Arnold Meijer, die zich daar zou bevinden, in vrij heid te stellen. Op de mededeeling, dat genoemde Meijer zich daar niet bevond en nooit bevonden had, omdat een regeling, waarbij hem gemeld klooster als gedwon gen verblijfplaats zou worden aangewezen, geen voortgang had gevonden, zijn zij, na kennis genomen te hebben van den inhoud van een op die regeling betrekking heb benden brief, vertrokken. Eenige dagen nadien hebben zij zich, zonder zich te voren bij hun chef te hebben gemeld en met voorbijgaan van den minister van justitie, vervoegd bij den minister van oorlogvoering, aan wien zij mededeelden ten behoeve van de opsporing van Arnold Meijer de beschikking te behoeven over een machtiging militaire kampementen te betreden. De minister van justitie heeft hen daartoe geïntroduceerd bij zijn ambt genoot van oorlog, die hun een machti ging, als gevraagd, heeft afgegeven. Zij zijn daarmede naar Noord-Brabant ver trokken en hebben te Tilburg zekeren Jansen gearresteerd, dien zij gedurende vier en twintig uur gevankelijk met zich mede hebben gevoerd. Na een bezoek aan Oïsterwijk, waar zij den directeur van het postkantoor hebben gehoord, hebben zij zich te Eindhoven vervoegd bij het daar gevestigd onderdeel van het Bureau Na tionale Veiligheid, door middel waarvan zij vermoedden in verbinding te kunnen komen met een contactpersoon van Arnold Meijer. Deze contactpersoon, genaamd De- nis, hebben zij ter plaatse aangetroffen en vervolgens gearresteerd, althans tegen zijn wil met zich mede genomen naar Amster dam, waar hij is onder dak gebracht ten huize van den journalist. Toen zij zich vervolgens bij het hoofd van politieke recherche te Amsterdam op diens verzoek meldden, hebben zij geweigerd dezen me dedeeling te doen van hun verrichtingen en het door hen verzamelde materiaal, waarop genoemd hoofd van politieke re cherche, hun directe chef, hen op staan- den voet heeft ontslagen. Op last van hoogerhand zijn deze genoemde opsporings ambtenaren in hetgeen zij hebben verricht niet belemmerd, noch is hun op last van hoogerhand ontslag verleend. C. G. A. Jansen te Tilburg; dezelfde, die gedurende vier en twintig uur door de genoemde ambtenaren is vastgehouden en vervolgens is losgelaten, stond, naar ge bleken is. inderdaad in relatie met Arnold Meijer. In zijn huis zijn eenige brochures van Arnold Meijer gevonden. Of hij de financiering van een drukkerij bevordert ten behoeve van Arnold Meijer, is den ondergeteekenden niet bekend. Dat voren bedoelde relatie tusschen Arnold Meijer en Jansen een legalen grondslag zou op leveren voor arrestatie van laatstgenoem de, vermogen ondergeteekenden niet in te zien. Nadat Arnold Meijer uit het kamp te Vught was ontvlucht, heeft de chef van den staf Militair Gezag zijn arrestatie be volen en zorgvuldig voorbereide pogingen in het werk gesteld hem op te sporen. Tot vier maal toe is men er gewapend en wel op uit getrokken. Daarbij is getracht hem. die blijkbaar telkens naar het buitenland uitweek, bij verrassing in handen te krij gen. Toen deze pogingen bij herhaling had den gefaald, terwijl een verhoor van Ar nold Meijer en een ei-nstig onderzoek naar diens gedragingen in den bezettingstijd toen niet minder dan nu als noodzakelijk en dringend gewenscht werden beschouwd is van de zijde van het Militair Gezag in gegaan op een voorstel van den raadsman van Arnold Meijer, om dezen een gedwon. gen verblijfplaats aan te wijzen, waarheen hij zich vrijwillig zou begeven. Daartoe werd het klooster Koningshoeve te Tilburg voorgesteld. Op dit voorstel is ingegaan, enkel om een spoedig onderzoek in te leiden en daarmede aan nieuwe en ontoelaatbare manoeuvres van Arnold Meijer om zich aan de justitie te onttrekken, een einde te maken. Het stond daarbij vast, dat de procureur-fiscaal, na bij dit onderzoek verkregen bevestiging van de verdenking. Meijer alsnog in een bewaringskamp zou doen insluiten. Deze bleek zich niet aan een dergelijke regelirtg te willen onder werpen. De betrokken autoriteiten heb ben dus altijd geweten, dat Meijer zich nimmer in het klooster heeft bevonden. De Amsterdamsche havenstaking Tijdens een vergadering van driehon derd Amsterdamsche zeelieden waar onder een deel der bemanning van de onlangs in Rotterdam binnengeloopen „Oranje" die Maandag onder auspiciën van de EVC gehouden werd, is door het hoofdbestuur van de EVC, afdeeling transport, een drieledig voorstel gefor muleerd, dat door de vergadering met al gemeene stemmen aanvaard werd. Dit voorstel wordt geargumenteerd met de aanwezigheid van de militairen in de Amsterdamsche haven en de ..grootte van de reactie, zooals die bij de laatste ver kiezingsuitslagen gebleken is". De voorwaarden in het voorstel neer gelegd zijn: a. Wanneer het werk hervat zal wor den, mogen er geen maatregelen worden genomen tegen de terugkeerende zeelie den. Zij moeten op hun oude plaatsen te werk gesteld worden. (Voor degenen, die dat niet kunnen, omdat hun schip inmid dels is uitgevaren, moet een wachtgeld regeling worden getroffen). b. Na de werkhervatting moeten de EVC-afgevaardïgden in de contact-com missie worden opgenomen, die de onder handelingen over loon en arbeidsvoor waarden heropent. c. De Landelijke afdeeling Transport van de EVC moet in de nieuwe arbeids overeenkomst worden opgenomen. Nederlanders op 3ava Aan onze bureaux liggen eenige nieuwe lijsten ter inzage met namen van Neder landers. die zich buiten de geallieerde gebieden op Java bevinden (Malang. Bli- tar, Salatiga en Modjokerto). De industrie-haven van Haarlem Uitvoering van «erken. Wegens den verkoop van eenige percee- len grond is het nootilg nog verschillende werken uit te voeren in de Sndustrie-haven in den Waarderpolder. Een terrein moet op gehoogd worden met zand. dat uit de Houi- vaart wordt weggegraven. Aan de Zuidzijde der haven moet een loswal worden gemaakt. Tenslotte moet een deel van het toeleidings kanaal gegraven worden naar het terrein waar in de toekomst de nieuwe groente en fruitmarkt zal worden gemaakt. B. en W. vragen aan den raad voor deze werken een crediet van t 57.600. 134. „En dat nog wel, terwijl we er zoo vlak bij warenzuchtte Warrel. Ik geloof vast. dat het brouwseltje in dien ketel onze Ahasflia was!" „Kan best" zei Wag. maar mei gelooven schieten we geen cent op, we moeien zien. dat we dien toovenaar weer te pakken krij gen." Dat was gemakkelijker gezegd aan gedaan. De toovenaar was met zijn heele hebben en houden weet ik waar heen gestoven en je kon net zoo goed naar de Ruischende Wouden teruggaan en met je duimen gaan ziten spelen. Dat zei Warrel tenminste, maar Wag, de onverbeterlijke betweter Wag klopte zijn vriend op den schouder en lachte: Die kabouter met zijii baard en zijn mantel voert iets in zijn schild, anders zou hij er niet zoo vlug vandoor gegaan zijn. Hij moet ergens gebleven zijn en al was het in het midden van de maan: vinden zullen we hem!" Warrel was er echter niet zoo zeker van. „Maar waar moeten we dan beginnen ie zoe ken?" „Stap maar in onze autobus, ke reltje, dan hebben we dien Mysteria des te gauwer!" .De laatste jaren heb ik vreemde lauden en vele vreemde steden bezocht, maar geen grooter vreugde ken ik, dan in eigen land een kleine vreemde stad te bezoeken. Juist omdat een kleine Nederlandsche stad zooveel eigens van het eigen land, van den eigen geest en van het eigenste hart heeft, zijn haar onbekende dingen des te treffender en gelijkt een trage wande ling door haar smalle straten meer op een ontdekkingsreis, dan wanneer alles vreemd zou zijn. Vorige week ontdekte ik, ergens in een uithoek en ergens onder de lentezon die alleen van Nederland is, rondom een reus achtige kerk met een toren ais een hoog en vierkant baken in het wijde land. een klein en stil geval van twintig straten en twee prachtige poorten en een stadhuisje met een naaldeprik van een torentje en leeuwen, the drie eeuwen in haar waak zame nijdigheid zijn verstard. Er was natuurlijk een veel te groot marktplein voor zoo n kleine stad en er woonden veel te deftige burgers in groote huizen met gianzenó-bruïne deuren en arduinen stoepen met dikke - paaltjes en zware kettingen en het was er alles wat te rustig en te stil. Wanneer een jongen langs de lentegracht zijn Gortersche Mei liedje zou gaan fluiten, zou de zegen van zoom gefloten hartekreet bijna als een vloek in deze trage geluidloosheid hebben geklonken Over de wallen heb ik geloopen met het wijde gras rondom en den wind, die der wateren geur van de breede rivier in de verte mengde met de odeuren van rui schende boomen. Er lag een kerkhof in de omarming van de wal, een veld des vredes in een wereld van haat en de zon koes terde de grijze steenen. Er'liep een stille man op klompen, schijnbaar .zonder doel, tusschen de graven. Toen daalde ik een smallen weg af en kwam door de duistere koelte van de poort in het stadje terug. Ik las oude namen van oude deuren. Er stonden bloemen voor blinkende vensters en door de hooge, lichte kamers heen blinkende welstand en stille orde ontwaarde ik den tuin: zwaar van groen en licht van zon op bloemen. Voordat de trein mij terugvoerde naar wat mijn wereld is ging ik. in deze kleine wereld van anderen, nog een koel glas drinken in een rieten stoel voor het koffie huis: alleen mei de suizende stilte van het plein en met het liedje van den toren. Er was even een agent, die mij mompelend gemïdaag wensehte. Ik zag den hoogen, sfralenden hemel, d:e de vreemde kleine stad van het eigen land een klaarte gaf, die nauwelijks meer van deze aarde was. Zoo hervond ik het eigen hart. dat ik in mijn eigen wereld bijna vergeten was. Mr. E. ELI AS. CRICKET IN ENGELAND o Goede start. Het Engelsche cricketseizoen heeft een mooie start gemaakt op goede, droge vel den. Li hun eersten wedstrijd sloegen de Britsch-Indiërs, die op tournée zijn in En geland, Surrey met 9 wickets. Het slot van de eerste Indische innings was merkwaar dig: zij scheen voor ongeveer 200 runs te zuilen si-uiten toen de beide laatste bats- men erin slaagden zich in te spelen en stand hielden. Dit tweetal, de bowlers Sarwate en Banerjee, scoorde 249 voor het tiende wicket (nieuw record in Engeland) en bracht het totaal op 454. Veel centuries werden in de eerste wed strijden gemaakt, o.a. door Hammond (Gloucester), James Langridge (Sussex), Pearce (Essex), Robertson (Middlesex) en Donnelly (Oxford University). Een merkwaardig verloop had de wed strijd MiddlesexSomerset. waarbij later regen het wicket bedierf. Somerset maakte eerst 364 waarop Middlesex antwoordde mef 260 voor 9 (gesloten, om Somerset op een opdrogend wicket opnieuw te laten batten). De toeleg gelukte en Somerset verloor nu 9 wickets voor 37 runs, waar mee de geheele voorsprong volkomen te loor ging. Dat was het eind van den twee den dag. Den volgenden morgen bracht Somerset zijn totaal tot 55. waarna Middle sex 160 moest maken om te winnen en daar vele uren tijd voor bad. Niettemin kwam nieuwe spanning in den wedstrijd, want door uitstekend bowlen van Somer set had Middlesex op 46 a": vier wickets verspeeld. Compton (39) en aanvoerder Robins (43) redden toen de situatie en of schoon beiden nog gebowld werden won Middlesex tenslotte met vier wickets. Een aardig voorbeeld van de spanningen die een driedaagsche county-match kan op leveren. PROGRAMMA KON.'NED. KORFBALBOND I: Archipel—Swift: SVK—Rohda; O'kwartier —Koog Zaandijk. II B: B;. Wil 2—Lu to; Wkwartier 2-DED 2; DTV 2—O'kwartier 2; Sport VercentASC; II E: Ei. Wit 3—Haar lem; THBTogo. PROGRAMMA HAARL. KORFBALBOND. I: Aurora 2—Nieuw Flora I; Watervliet 2— Oosthoek 1. II: Aurora 3—Onder Ons (25 Mei 4.30 uur: THB 3Animo Ready 2; Aurora 4 Nieuw Flora 2. WATERPOLO. De polocommissie van den Kring Haarlem van den KNZB heeft voor ce zomercompetitie, welke op 3 Juni a.s. zal beginnen de volgende indeeling gemaakt. Dames. I A: VZV 2. Haarlem 2, HVGË 2, DWT 2. IB: HFC XT. AWT III. HZV (Kille- gom). Adsp.: HVGD. DWT, Haarlem. Heeren. I: VZV III. Haarlem TV. HVGB IV. DWT XL HZV II. Haarlem V. HPC V. DWT III, DWR IV. HZV II. PSVH (Politie). Adsp.: VZV. Haarlem, HVGB. HPC. DWT. De promotie-degradatie zal dit seizoen automatisch geschieden. GYMNASTIEK. Zaterdag za! BATO ter gelegenheid van haar gouden jubileum een ledenuitvoering geven in het Concertgebouw te Haarlem. BINNENLAND De doodstraf is ge- ëischt voor de derde kamer van het Bijzon der Gerechtshof te Roer mond tegen den beul van Ommen, den beruenten 35-jarigen J. D. uit Am. sterdam, wonende te Heerlen. Nederlandsche con suls in de landen, waar voor de visum-bepalin gen zijn opgeheven heb ben de instructie ge kregen. geen geld te verstrekken aan dege nen, die „op de bonne fooi en zonder voldoen de middelen" naar deze landen reizen. 8000 ton bloembol len mogen, zonder in voervergunning, van 1 Juli 1946 tot I Maart 1947 naar Engeland worden geëxporteerd. Nederlanders, die reeds voor 1939 in Duitschland woonden en landgenooten die dooi de oorlogsomstandighe den daar terecht zijn gekomen, en nog niet konden repatrieeren, zullen in aanmerking komen voor extra-levens middelen, welke vér strekt worden door de Nederl. regeering. 37.000 kilo aard beien zijn gedurende de laatste tien dagen haar Engeland gezonden. Het vervoer geschiedde met extra-vrachtvliegtuigen van de KLM. Voorzitter van de nieuwe R.K. Kamerfrac tie is Prof. Mr. C. P. M. Romme; secretaris Dr. L. G. Kortenhorst. De KLM zal geen kinkhoestvluchten uit voeren, daar de onder zoekingen hebben aange toond. dat hoogtevluch- ten in den regel geen verkorting var. het ver loop van kinkhoest ten gevolge hebben. Haarlem i Omgeving Nu in het Frans Halsmuseum bij öe-fees ten in den a.s. zomer een tentoonstelling ge houden wordt is het noodig verfwerken en herstellingen aan mu ren en plafonds uit te roeren. De kosten zijn geraamd op f4000. Het sloopen van den Jansweg Schouwburg zal f 14.500 kosten. De materialen blijven dan eigendom der gemeente. Daar onderhande lingen met belangheb benden gaande zijn over gronden die betrokken zijn bij het uitbreidings plan „Omgeving Zijl- weg"' stellen B. en W. aan den raad voor de beslissing in deze aan gelegenheid 3 maanden te verdagen. De gemeente Haar lem zal het restant van een 4'j 'U leening (thans nog bedragend f786 000). gesioten met de Indi sche Pensioenfondsen, converteeren in een 314 leening. De jaarlijksehe keu ring van trekhonden wordt te Haarlem op 3 en 4 Juni gehouden in de vroegere brandweer kazerne sn de Lange Wijngaardstraat. Bij het kerkelijk orgelexamen der N. O. V. behaalden hei getuig schrift mej. S. v. c. Linden uit Santpoort en de heeren B. G. O ver- beek uit Haarlem en M. J. F. Kroon uit Hoofd dorp. Dr. A. A. van Schel ven te Aerdenhout, lieeft met ingang van 12 Mei ontslag gevraagd en verkregen als hoogleer aar in de geschiedenis aan de Vrije Universi- teit te Amsterdam. Op het drietal voor predikant bij de Ver. Doopsgezinde Gem. te Haarlem zijn geplaatst Mr. J. A. Oosterbaan te Barsingerhorn, Da. Corn. Sioutendijk te Zwolle en Rud. de Zeeuw te Sappemeer. Ds. A. Zwiep, pre dikant bij de Chr. Geref. Kerk te IJmuiden heeft bedankt voor het be roep naar Werkendam. Een waker van den Haarl. Nachtveiligheids dienst snapte in de J. C. Oostzanenlaan te Hfcemstede een dief die in een tuin bezig was banden van een fiets te halen. De dief vluchtte en de politie, die onmid dellijk gewaarschuwd werd slaagde er niet in hem :e pakken. Wel werden eenige fietsen, die in die omgeving gestolen waren, terug-' gevonden,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2