Wederopbouw begint in Velsen-Noord Ten Z. van het kanaal wordt voorloopig niet gebouwd Zooals wij indertijd hebben ge meld, zou in Mei met den weder opbouw van de gemeente Velsen worden begonnen en wel met den bouw van 500 arbeiderswoningen, gedeeltelijk in Velsen-N., gedeelte lijk in IJmuiden. De bouw zou worden uitgevoerd door de plaatse lijke woningbouwvereeniging. Naar wij thans vernemen, zal de'' we deropbouw van IJmuiden voorloopig niet kunnen geschieden: de uitvoering van deze plannen, die bestonden uit den bouw van een honderdtal woningen voor de Coöp. Arbeiders-Woningbouw- vereeniging, hangt samen met het alge- heele plan voor den-wederopbouw, dat vermoedelijk in Augustus gereed komt. Aangenomen mag worden, dat met den bouw der woningen in IJmuiden niet voor het a.s. voorjaar begonnen zal worden. Het bouwen van de woningen in Vel sen-N. zal binnenkort aanbesteed wor den. Als gevolg van de houtschaarschte zullen in deze woningen geen houten vloeren, maar vloeren van baksteen ko men. terwijl ook in de dakconstructie geen hout verwerkt zal worden. - De uitvoering van den woningbouw is in handen van een vijftal architecten Collecte Marine-Sanatoriumf onds Men deelt ons mede. dat het Marine- Sanatorium fonds in onze gemeente a.s. Zaterdag 25 Mei een speldjesdag zal houden. Het Marine-Sanatoriumfonds stelt zich de tuberculosebestrijding onder het marinepersoneel en hun gezinsleden ten doel en heeft sedert zijn oprichting tot heden zeer veel zegenbrengend werk verricht. Veel patiënten werden uitge zonden naar sanatoria en daarmede overeenkomende inrichtingen. Een groot aantal aan prae-tuberculose lijdende en zwakke kinderen werden uitgezon den naar Herstellingsoorden en Vacan- tiekoloniën. Ook werd aan velen hulp in de huishouding verstrekt en vergoe ding voor versterkende middelen. Voor al in de vijf achter ons liggende bezet tingsjaren heeft het fonds in ruime mate aan zijn doel beantwoord. Er werden alleen in deze jaren meer dan 100.000 verpleegdagen 'vergoed met een bedrag van ongeveer f 120.000. Ook thans nog zijn er vele t.b.c.- en prae-t.b.c.-patiën- ten en zwakke kinderen, die den steun van het Marine-Sanatoriumfonds niet kunnen ontberen en ook velen van de gerepatrieerden uit ons Insulinde, die lijden aan deze vreeseliike ziekte moe ten door het Marine-Sanatoriumfonds worden geholpen. Het is daarom zeer noodig, dat de kasmiddelen van het fonds worden versterkt en wij bevelen dan ook den speldjesdag van a.s. Zater dag bij allen aan. Laat een groot aantal collectanten!trices) zich aanmelden bij G. Jansen, de Ruijterstraat IJmuiden- Oost. Kareol-herstelden voetbalden In Van Gelder's Sportpark speelde een elftal van oud-verpleegden van het Herstell'ingsoord Kareol te Aerdenhout tegen een combinatie van Papierfabriek voetballers. Het is een aardige voetbalwedstrijd geworden, waarbij de Papierfabriekers in. de eerste helft de sterksten bleken door den ruststand (31). Na de tlhee moesten de Van Gelder- menschen ondervinden, dat ook onder de Kareol-herstélden goede voetballers schuilen, want.zij wisten den stand weer gelijk te malven, dank zij enkele fouten ook van den VGZ—keeper en diens ver dedigers. Vijf minuten voor het. einde gelukte het door een ongelukkig mo ment van den Kareol-doel man het voor deel aan V.G.Z. te bezorgen. (43). Na den wedstrijd werd onder leiding van den heer ir. M. v. d. Lee het bedrijf bezigtigd-, waar do groote Papiermachi ne No. 18, die weer in bedrijf is gesteld, groote betengstelling had. Na-uitreiking brandstoffenkaarten De na-uitreiking der brandstoffen- kaarten T 606, zal plaats hebben op. Donderdag 23 Mei voor de letters A tot en met G, Vrijdag 24 Mei de letters H tot en met R en Zaterdag 25 Mei de let ters S tot en met Z van 912 uur. De uitreiking geschiedt in het distributie kantoor aan de P. J. Troelstraweg. Te Santpoort en Velsen-Noord vindt jeen na-uitreiking plaats. Spar Bonte avond In het Thalia-theater wordt Donder dagavond 23 Mei een Spar Bonte Avond gegeven. Hieraan zullen een keur van bekende artisten hun medewerking verleenen, zooals: Paul Ostra, Stella Seemer en Wouter Denijs in hun nieuw ste repertoire. Verder nog de Spotvogels, mister en miss Kieffer met wereldacro- batiek, de Cubano's met hun accordeons, madame Astarta in een sprookje uit 1001 nacht. King Kong mensch ol aap? en vele anderen. onder leiding van den architect G. H. Holt uit Haarlem. De opbouw der win kelpanden, die door de gedupeerden zelf ter hand moet worden genomen, zal waarschijnlijk geschieden door Ir. H. C. Wen tink. Uitvoering R.K. Harmonie St. Caecilia De R.K. Harmonie „St. Caecilia" gaf Zondagavond in gebouw Concordia haar eerste uitvoering na 1942 en thans wederom onder leiding van den heer P. N. Joosen, die eerst sedert kort weer directeur is. Precies op tijd werd in gezet met de Jubeiklange, een marsch van Ernst Uebel, arr. P. J. Molenaar. Daarna verwelkomde voorzitter J. L. Hartveld het talrijke gehoor. Caecilia had zich geen gemakkelijk programma gekozen voor deze eerste uitvoering, maar over het algemeen werd er goede muziek ten gehoore ge bracht. Het was ongetwijfeld aan de goede leiding van den dirigent te dan ken, dat zulk een gunstig resultaat na den korten tijd van voorbereiding be reikt kon worden. Pastoor Vollaerts roemde het door St. Caecilia getoonde doorzettingsver mogen. De Tooneelclub „Opwaarts" onder regie van den heer J. W. Schot voerde als aanvulling van het programma de klucht in 1 bedrijf „De moord in het kolenhok" op en na afloop was er nog een gezellig samenzijn. Marktbericht van Maandag De aanvoer bedroeg heden 134-050 kg. Besommingen: Stoomtrawler: IJM 59 Luther f 7865. Kotters: GG 479 f 9849; GG 224 f 9269. Kustvisschers: UK 116 f 518, TX 29 f 2827, UK 68 f 4763, HD 18 f 5609 KW 109 f 722 Motorloggers: KW 25 f 4613, KW 107 f 3636, KW 130 f 3454, KW 22 f 4186, KW 91 f 3029, KW33 f 2075, KW 173 f 3266, KW 84 f 4070, KW 64 f 2000, KW 24 f 3107, KW 20 f 3792, KW 52 f 3071, KW 10 f 2428. Gevaarlijk speelgoed Twee jongens zijn door een militair aangehouden en naar het Bureau van Politie gebracht, daar zij in het bezit wa ren van enkele staven kruit, welke zij uit een bunker hadden meegenomen. Inbraak in plaatskaartenbureau N.S. In het plaatskaartenbureau der Neder- landsche Spoorwegen van het Station VelsenIJmuideu-Oost, bleek te zijn in gebroken. De daders hadden zich toe gang verschaft door het verwijderen van een sluitboom. Uit de brandkast werd niets vermist, doch twee rijwielen werden als buit medegevoerd. Weer visch naar Engeland Maandagmiddag zijn twee tractors met 200 kisten visch, hoofdzakelijk tong naar Hoek van Holland vertrokken voor ver scheping naar Engeland. De I) rand blusch-wedstrijd, die Zaterdag-middag- in Bloemend aal gehouden werd door de brandweerploegen van Haarlem. Bloeniendaal. Zandvoort, Beverwijk en Velsen en de bedrijfsbrandweer van de fa. Joh. Enschedé had een sportief verloop. Verschillende gemeentelijke autoriteiten waren hierbij aanwezig. De Vrijwillige Bloemendaalsehe Brandweer werd winnaar en zal aan de districts wedstrijden in Zaandam mogen deelnemen. Haarlem bezette de vierde plaats. IJMUIDEN Ook Zweedsche kotters in België Ongeveer een week geleden hebben vijf Zweedsche kotters een lading visch in Antwerpen aangevoerd. Dit is, aldus het Nieuw Visscherijblad sedert 1932 de eer ste maal, dat Zweedsche visschersvaar- tuigen in België visch hebben aangevoerd. Uit genoemd 'blad blijkt, dat men in Ostende zeer ontstemd is over deze con currentie. Daar Zweden vóór den oorlog practisch geen visch in België invoerde, krijgt het thans een contingent van 5 mill. Kronen toegewezen, omdat het tijdens den oorlog zijn visschersvloot verdub belde. Moeten wij hiervan het gelag be talen? .vraagt het- Nieuw Visscherijblad. De week daarvoor werden 63 kamions visch uit Denemarken ingevoerd. Het blad richt een feilen aanval op den minister van Ravitailleering en bepleit den. ver koop op de vrije markt van deze inge voerde visch, om den woekerhandel tegen te gaan. Aanrijding op den Rijksweg Zondag had op den Rijksweg, nabij den Hofgeesterweg een aanrijding plaats tus- schen 'ji personenauto en een met 'n paard bespannen tweewieligen wagen. Door de botsing werden de inzittenden uit het wagentje geslingerd. Zij liepen hierbij eenige verwondingen op, doch konden, na door een arts uit Santpoort verbonden te zijn, weer naar hun woning terugkee- ren. Vischaanvoer in Ostende De aanvoer van zeevisch in Ostende bedroeg in de week van 10 t.m. 16 Mei 500.149 kg met een opbrengst van fr. 4.964.770.—. In genoemde week kwamen twee IJs- landers aan den afslag n.l. de O 247 met 37.000 kg en de O 296 met 84.000 kg. De besommingen dezer schepen bedroegen resp. frs. 260.000 en frs. 565.000. De op brengst der IJslandsche visch was: ka beljauw 6-9 frs., schelvisch 4.60-7.80 frs.; heilbot 20-52 frs.. koolvisch 4-7.80 frs. enz. alles per kilo. Weer naar de visscherij De KW 159 Java, de grootste motor- logger van de Katwijksche vloot zal bin nenkort weer aan de visscherij deelnemen. Binnen van de haringvisscherij Alhfer kwamen binnen van de haring visscherij de motorloggers KW 144 met 80 kantjes, KW 175 met 260 kantjes van 3 schepen en KW 49 met 441 kantjes van 4 schepen. Mooie scholvangst De kotter UK 68 kwam na vier dagen uit te zijn geweest binnen met een vangst van 200 kisten schol, waarvoor f 4763 werd besomd. Bij de lossing ontstond nog eenige wrij ving. De havenarbeiders zijn van meening dat deze kotter in de losregeling dient te worden opgenomen. Over deze kwestie beleggen de haven arbeiders a.s. Donderdag een vergade ring in Hotel Willem Barendsz. Het Visscherijproefstation Het Visscherijproefstation en Laborato rium voor Materialen-Onderzoek te Utrecht verricht onderzoekingen ten dienste van de zee- en zoetwatervisscherij en de daarmee samenhangende bedrijven. Voor de Nederlandschè visscherij mag haar beteekenis daarom niet worden on derschat. Keuring van materialen b.v. brengt met zich mee, dat zij het doelmatig gebruik onderzoekt. Op Maandag 27 Mei a.s. te 19.45 uur zal over den zender Hilversum I in een uit zending voorbereid door de Afdeeling Voorlichting van het Ministerie van Land bouw, Visscherij en Voedselvoorziening, een vraaggesprek tu6schen den Directeur van het Visscherijproefstation, den heer dr. J. Olie Jr., en een Scheveningschen visscher worden gehouden. Aan de hand van de te stellen vragen, zal dr. Olie eenige mededeelingen over het werk van het Proefstation doen. Scheepvaart 20 Mei. Aangekomen: Bore van Hernö- sand (Papierfabriek). Vestanvik van Gent, Hugin van Stockholm. 20 Mei. Vertrokken: Willy Mathiessen naar Antwerpen. Ransaten n. Londen Wis n. Passages, Rijnstroom n. Huil, Om het damkampioenschap van IJmuiden Nog geen beslissing La ros, Ligthart en Suijk hadden met een gelijk aantal punten de finish be reikt in de competitie om het kampioen schap van IJmuiden, zoodat er een her kamp noodig was. Zaterdag en Zondag zijn twee par tijen gespeeld, maar er is nog geen be slissing gevallen. LarosLigthart werd remise. LarosSuijk eveneens. Nu moet nog de partij LigthartSuijk ge speeld worden. Mocht hier een beslis sing vallen, dan valt de verliezer af en komt de winnaar met Laros in de finale om het kampioenschap van Noord-Hol land. Wordt ook LigthartSuijk re mise dan moet opnieuw gekampt wor den. V.V.B. kampioen 4e klasse C. De zeer belangrijke wedstrijd Vitesse 22V.V.B. te Casiricum gespeeld voor een menigte van naar schatting 3500 belangstellenden had een zeer sensatio neel slot. Twee minuten voor het einde besl'ste een strafschop het kampioen schap van V.V.B. waarvoor twee punten noodig waren, terwijl Vitesse genoeg had gehad aan gelijk spel. V.V.B. kreeg wel iets meer dan haar toekwam, doch de straf was zonder twij fel verdiend en moest worden voltrok ken. De eerste heift kenmerkte zich door aanvallend spel van beide kanten: eerst Vitesse iets in de meerderheid. Een kei hard schol van Glorie, vrij voor Michel, ketste via onderkant lat en grond te rug. Vijf minuten voor rust speelde Spruit zich keurig vrij. maar de bal ging vlak langs het doel. Rust 00. Na de hervatting was de snarming groot. Na 8 minuten een aanval van rechts door Vitesse; Miehei liep onge oorloofd uit en Glorie's kopbal ver dween in het doel over Michel heen, die zelfs geen hand uitstak. (10). Er kwam nu meer vuur bii V.V.B. en 7 minuten later zette Stek prachtig voor. Een onhoudbare kopbal van A. Dume- veld maakte voor V.V.B. weer alles mo gelijk. (1 Terwijl Vitesse zich op verdedigen toe legde met een enkelen uitval feoaard, trachtte V.V.B. volle winst te behalen. Twee minuten voor het einde was Schenke doorgebroken, doch kreeg in vrije positie drie spelers op zich in het strafschopgebied Dit moest worden ge straft en de scheidsrechter, die zeer goed leidde, aarzelde ook niet. Stek besliste met deze penalty het kampioenschap ten gunste van V.V.B. Nog op het veld bood Vitesse de eere-bloemen a?n. Opgetogen V.V.B.-supporters droegen de spelers van het veld naai- de kleed kamer. waar achtereenvolgens bloemen werden aangeboden aan aanvoerder Michel door de voorzitters van C.S.V. en Uitgeest en door. V.V.B.'s voorzitter W. J. van Leusden. In het clubhuis Watervliet werden de kampioenen des avonds in intiem en kring door bestuur, leden en donateurs hartelijk gehuldigd. Na een jaar in H.V.B.-verband te hebben gesoeeld kwam V.V.B. in 1937 in den K.N.V.B. waar zij nu het kam pioenschap behaalde en straks voor toe lating tot de derde klasse promotiewed strijden zal moeten spelen. SANTPOORT Tooneelver. 3an v. Dommelen We maken ons sterk, dat regisseur Hunsehe van „Jan van Dommelen" niet lang heeft behoeven na te denken over de vraag, welke der hem ter beschik king staande dames hij de titelrol van „Moppie", het vroolijke spel in 4 be drijven van Jan van Ever wijn, zou toe vertrouwen, Daarvoor toch beschikte „Jan van Dommelen" slechts over één kracht, maar die was dan ook voor deze rol als geknipt: Mevr. Tabernal, Zoowel het scharensiijpersmeisje met haar bru talen volkshumor als de later iets meer geciviliseerde jongedame beeldde zij keurig uit. Met haar droegen het meest tot het lachsucces van den avond bij mevr. Kruisman, wie de feeksenro] als Cesa- rine. echtgenoote van Lambert van Ep- scheuten, uitstekend lag haar veld heersblik en wenkbrauwfronsen zijn in staat den dapperste aller mannen klein te krijgen en de heer A. Voogt, die vooral het pantoffelheld-gedeelte van zijn rol heel goed voor het voetlidht bracht. Een speciale pluim verdient ook mevr. Voogt voor de ingetogen wijze, waarop zij de zedige jongedochter uitbeeldde. Om dit viertal groepeerden zich nog een zevental andere dames en heer en. De heeren Bas van Gelder en Frans Dortmundt hadden met de hun volko men liggende rollen van Jhr. Babi Ion Domper van Geerderen en Eddy van Epscheurten absoluut geen moeite. Mevr. Stutvoet was een struische dienstbode, die geen blad voor den mond nam en de heer Zaal een onderdanige huis knecht. De totaal-indruk echter, welken we èn dooi- zijn uiterlijk èn door zijn spel van hem kregen, was, dat hij ons te oud leek, om te kunnen veronder stellen, dat Tonia verliefd op hem zou kunnen worden. Van dezen geslaagden avond zal Zua- dag een herhaling gegeven worden. Onderwijs Tot onderwijzeres aan de O. L. School is aangesteld mevr. Van der Kolk.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3