Aanvoer van platvlsch weer overheerschend Schollen worden nu....scholletjes De kleine kustvisscbers brachten Dinsdag weer grooie hoeveelheden schol aan de markt, als de oogst van een reisje van één dag. Opvallend was het, dat de aangevoerde schol in hoofdzaak uit de kleinste soorten bestond en wanneer et- een minimummaat op deze visch was gesteld, zou er heel wat onderinaatsche visch aan den afslag geweest zijn. De visscherij neemt nu weer gelei delijk toe en in den loop der volgende week, wanneer er weer trawlers ver wacht kunnen worden, zal er weer veel visch aan de markt komen. Van de rond visch, waarvan er flinke hoeveelheden door de Zweedsche kot ters worden aangebracht, is nog steeds veel vraag, maar met de schol zal het wel weer vastloopen. Dit des te eerder, doordat de soorten III en IV de overhand hebben, welke soorten feitelijk alleen geschikt zijn voor de rookerijen en drogerijen. Het Prinselijk Paar zal tijdens zijn be zoek aan Zwitserland verblijf honden op liet prachtige, uit 1782 dateerende land goed „Lohr" bij Kehrsatz. nabij Bern. He woonkamer van het buitengoed. (P.) Marktbericht van Dinsdag De aanvoer bedroeg 53.000 K.G., waar onder 12470 K.G. sehelvisch. 31530 K.G. schol, 1080 K.G. kabeljauw, 2600 K.G. schar 2690 K.G. bot, 850 K.G. tong, enz. Besommingen: Zweedsche kotter: GG 217 f 8251kustvisschers: 1JM275 f 107, IJM310 f 112. 1JM239 f 107, IJM211 f 230, IJM3Q3 f37, IJM207 f382, IJM251 f275, IJM237 f 289, IJM261 f 54, IJM491 f 233, IJM202 f391, IJM218 f156. KW226 f175, KW165 f 108, KW12 f 326, KW125 f 295. KW160 f 466 UK1 f 602. UK91 f632, UK190 f193, UK161 f 372, UK47 f 121, UK174 f 246. UK7 f 275. UK61 f 350, UK282 f 558, UK121 f 391, UK77 f 209, UK85 f243, UK143 f583, UK169 f 348. UK169 f348, UK66 f 422. UK43 f136, UK 115 f547, UK144 1241, "UK142 f338, HA4 f 147, HA89 f 255, BR57 f 232. BR15 f 484, BR46 f833, EH4 f230. Chr. Historische Unie Heden-, Woensdagavond, houdt de plaat selijke afdeeling van de Chr. Hist. Unie een ledenvergadering in het Patronaats gebouw. De lijstaanvoerder voor de Prov. Staten, mr. dr. J. van Bruggen, zal spre ken over: Waar het om gaat. Ook zullen tal van punten, de C. H. betreffende, aan de orde worden gesteld, o.a. de a.s. ge meenteraadsverkiezing. Centrale Bakkerij contra Aurora Hedenavond 7 uur zal op het Storm vogelsterrein een voetbalwedstrijd plaast vinden tusschen het personeel van de Cen trale Bakkerij en 't personeel van Aurora. De Adelante naar zee. Voor zijn eerste reis na den oorlog is gisteren de stoomtrawler Adelante naar zee vertrokken. De trawler, die tijdens den oorlog in dienst der Duitsche marine was, werd in IJmuiden verbouwd. Het schip gaat eerst naar Rotterdam voor demag netiseering. Trawlers ter haringvisscherij De stoomtrawler Vikingbank heeft ha ringnetten aan boord genomen en zal deze reis trathten haring te vangen voor ver- schen aanvoer. Ook de Cornelis en de Utrecht zijn op haring- en makreelvangst uitgegaan. Scheepvaart 21 Mei aangekomen: Lestris van Ant werpen; Noordstad van Teïgnmouth; H. M.'s Tromp van Rotterdam; Berkelstroom van Londen. 21 Mei vertrokken: Ransaer n. Londen; Iris n. Huil; Rijnstroom n. Huil; Wolanda n. Emden: Nieuwaal n. Huil; Mi ra n. Ham burg; Cottica n. West-Indië; E,emstroom n. Londen. Met vacantie naar de. Heimat Dinsdag is van Amsterdam naar Ham burg vertrokken het s.s. Mira. Aan boord hiervan bevond zich een 100-tal Duitsche krijgsgevangenen, die een vacantie-uit- Hapje maakten naar de Heimat. Aangezien een regeling, waaraan het bedrijf eenige houvast heeft, nog steeds niet getroffen is, zullen nieuwe moei lijkheden wel niet uitblijven. Belgische zeelieden tijdens den oorlog Dat Belgische zeelieden een ruim aan deel hebben gehad in den strijd tegen Duitschland blijkt uit de volgende cijfers: Op de koopvaardijvloot hebben 3350 officieren en zeelieden van Belgische nationaliteit tijdens den oorlog gediend aan boord van schepen onder Belgische vlag, die voor rekening van de geallieer den voeren. Bovendien voer een groot aantal Belgische zeelieden op schepen der geallieerden, die onder vreemde vlag voeren. Hun aantal is echter niet be kend. Anderzijds hebben 3767 officie ren, matrozen enz. van vreemde natio naliteit gediend aan boord van schepen txnder Belgische -vlag. Deze diensten waren echter grootendeels van korten duur. Ook België had zijn deel in de ver liezen: 497 Belgisdrie zeelieden zijn om gekomen aan boord van schepen onder Belgische vlag. Verder vonden 62 Bel gische zeelieden den dood tengevolge van kwetsuren of ziekte. Aan boord van geallieerde schepen zijn 62 Belgische zeelieden omgekomen of verdwenen, terwijl verder 28 aan den wal den dood vonden ingevolge vijandelijke handelingen; 200 zeelieden van vreemde nationaliteit verloren het leven aan boord van Belgische schepen. Door leden van de koopvaardijvloot werden 292 weduwen en 207 weezen achtergelaten. Bij het Staatszeewezen hebben slechts 69 officieren en minderen voor reke ning der geallieerden gevaren. Hun ver liezen waren naar verhouding zeer hoog: 21 van hen kwamen op zee om het leven, één stierf tengevolge van ziekte. Zij laten 18 weduwen en 38 wee zen achter. Van het Staatswezen hebben 217 zee lieden geweigerd, tijdens den oorlog te varen, terwijl er vier zich in Duitschen dienst begaven. In deze cijfers zijn de verliezen van de visschers niet begrepen. Hun helden moed kostte meer dan 200 menschen- levens. SCHEEPSBERICHTEN Boissevain 18 vV Suez; Kola Lnten 26 verw. I te Suez; Kota Baroe 1 verw. ie Suez; Indra- poera passeerde 18 Kaap GuardafuiNieuw Holland 13 v. Suez; Weltevreden pass. 14 Gi braltar, wordt 23 in Down verw.; Delftdijk 17 v. N. York n. Rotterdam; Leerdam 18 te New York; Barendrecht 19 te Stanlow; Prins Willem v. Oranje pass. 17 Detroit n. Mus- cago; Heskerland 18 te Southampton; Van Ruysdael 19 v. Port Said n. Rotterdam; Cu racao 18 v. Port Said n. Rotterdam; Bengkalis 17 v. Aleppo n. Australië; Johan de Witt 17 van Batavia; Ariadne 18 v. Napels n. Malta; Vermeer 18 v. Curagao n. Christobal; Oranje fontein 16 v. Kaapstad n. Beira; Randfontein 16 v. Kaapstad n. Port Elisabeth; Nijkerk-26 te Las Palmas verw.; Noesanïwi 18 v. Genua n. Antwerp en; Saparoea 18 v. Durban. Johan de Wilt 17 van Batavia: Bloemfon tein 19 te Southampton; Noesaniwi 18 van Genua. ONDER WIJS-BIJEENKOMST. Vanwege de nieuwe ideeën op onder wijsgebied vindt Dinsdag a.s. een bijeen komst plaats, waarvoor uitgenoodigd zijn de personeelen der lagere scholen en ver tegenwoordigers van schoolbesturen en oudercommissies. Op deze bijeenkomst zullen Burgemees ter Kwint en de inspecteur van het L.O.. de heer G. Chr. Dun, toespraken houden en de heeren P. H. v. Os, K. Noy en A. Kool verslag uitbrengen over de lezingen, welke op het in de Paaschvacantie ge houden 3-daagsche congres te Utrecht zijn gehouden. De heer P. Grimsbergen, het hoofd van de R.K. Jongensschool te IJmuiden Oost, zal een lezing houden over „Muzi kale vorming", welke lezing wordt, voor afgegaan door een demonstratie van Gre- goriaanschen zang. Het Engelsclie reddings- wezen gedurende den oorlog Op de jaarljjksche vergadering der .afdeeling Londen, van de „Royal Natio nal Lifeboat Institution", die onlangs onder leiding van den burgemeester van Londen, Sir Charles Davis, gehou den werd, gaf deze een overzicht van de reddingen, welke er gedurende den afgeloopen oorlog, door deze instelling zijn verricht. Van 3 September 1939 tot 8 Mei 1945 dus gedurende den lijd, dat Enge land in den ooi-log was betrokken, zijn de reddingbooten van deze wereldbe roemde en uitstekend georganiseerde instelling, die in vele haven- en kust plaatsen van Engeland zijn gestation- neerd. voor het verleenen van hulp aan de opvarenden van in nood verkeeren- de schepen en vliegtuigen, niet minder dan 3760 maal uitgevaren, waarbij in totaal 6376 menschen werden gered. Dit is gemiddeld 21 personen per week. Hieruit blijkt dus, dat er gedurende de 6 oorlogsjaren meer menschen zijn ge red, dan in de 16 vredesjaren, die hier aan vooraf zijn gegaan. Bovendien namen negentien redding booten deel aan de evacuatie van Duin kerken, die gezamenlijk 1000 man naar Engeland overbrachten. Hierbij wei-den alle deelnemende reddingbooten be schadigd, terwijl een hiervan niet is te- ruggekeerd. Bij de voorbereiding van de invasie in Frankrijk, in het jaar 1944, werden er door reddingbooten, eveneens meer dan 80 personen gered. Naast veel ander materiaal verloor de R.N.L.I. gedurende den oorlog te vens zes motorreddmgbooten, vertegen woordigende een gezamenlijke waarde van 60,000. Van de redders verloren helaas 14 personen het leven. Voor den oorlog stonden er 29 reddingbooten op het bouwplan, waarvan er gedurende de eerste acht maanden na den wapenstil stand 8 stuks in aanbouw werden ge geven. Hoewel velen de meening zijn toege daan, dat de R.N.L.I. een rijksinstelling is. die geheel door de Engelsche regee ring wordt gefinancierd, is dit. echter niet het geval, daar het een particuliere vereeniging is, die geheel door vrijwil lige bijdragen en legaten in stand moet worden gehouden. Wat het bemannen en te water laten der reddingbooten betreft, dit geschiedt geheel vrijwillig, evenals de vele werk zaamheden. die door het bestuur eri de j diverse afdeelingsbesturen, die zich in verschillende haven- en kustplaatsen bevinden, moeten worden verricht. Ook het inzamelen der gelden ge schiedt vrijwillig. De z.g.n. jaarlijksche reddingbootdag, te Londen waarbij door collectanten Zweden laat onze persen draaien De afgeloopen dagen kenmerkten zich" door een drukken aanvoer van grondstof fen voor de papierfabriek. Via Rotterdam kwam Donderdagavond het Zweedsche s.s. „Rane" aan en Vrijdag morgen hef s.s. „Lillie Matthiessen" van dezelfde nationaliteit, beide met een lading cellulose uit Zweden. In den nacht van Zondag op Maandag arriveerde, eveneens met cellulose, het Zweedsche s.s. ..Bore", dat echter ligplaats moest nemen aan den kanaaldijk vóór de Velserbrug om des middags de p'aats in te nemen van het s.s. „Rane dat ijzer moest inladen in de binnenhaven van de Hoogovens. Maandagavond kwam het s.s. „Hugin" aan en Dinsdagmorgen het s.s. ..Lestris", beide van Zweedsche nationali teit met een lading cellulose uit dit land. Laatstgenoemd schip, dat ook weer voor de Velserbrug moest vastmaken, is voor de lossing naar Amsterdam opgevaren. Ook in de komende dagen zijn verschil lende zeeschepen voor de papierfabriek met grondstoffen op komst. Ver. voor Fac. Lijkverbranding Donderdag a-s. houdt de afd. Velsen: van bovengenoemde vereeniging haar jaarvergadering. Uit de agenda blijkt, dat alle aftredende bestuursleden zich her kiesbaar stellen. In een vacature stelt het bestuur candidaat mej. M. A., L. Kwast. Na afhandeling van het huishoudelijk gedeelte zal de film „Als wij levenden sterven" worden vertoond. Uitvoering Tooneelvereen. „Concordia" Voor de eerste maal na de bevrijding zaï de Tooneelvereeniging „Concordia" Zater dagavond fn gebouw Concordia een uit voering geven. Opgevoerd zal worden het tooneelspel in drie bedrijven van D. H. Seheffer. „Het lied van alle tijden", onder regie van den heer L. W Boeree. Varia speelde niet De Tooneelvereeniging „Varia", welke met het Engelsche tooneelwerk ..Ja en Nee" Dinsdagavond in gebouw Concordia ten bate van de afd. Velsen voor Volks herstel een uitvoering zou geven, heeft deze uitgesteld Lawntennisclub Velserbeek De uitslagen der competitiewedstrijden. 4e klas N.W. afd. 6 luiden: Beverwijk 3— Velserbeek 1 52. mej. M. Seignette verl. mevr. N. Burger 16. 46; mej. H. Seignette slaat mej. M. Kwak 64, 63; G. Stouienbeek slaat J. v. d. Lans 64, 63; D. Fenenga slaat T. de Weerd 64, 60; mej. M. Seignette en Maandag verl. mevr. N. Burger en J. v. Splunter 16, gelden ingezameld Worden, is dit jaar 2—6; mej. H. Seignette en D. Fenenga sl. op Dinsdag 21 Mei gehouden. 5?eL.M\ en ^eer^ 6L 6 NED. VER. VAN HUISVROUWEN. De afdeeling VelsenIJmuiden van bo vengenoemde vereeniging houdt Donder dag a.s. in het Vereenigingsgebou.v der oud-Katholieken een bijeenkomst. Mevr. KroonKuneken zal dien middag een lezing houden over „Verzetspoëzie No vellen van Ant. v. d. Vet. Vlaamsche Poëzie en schetsen van Felix Timmermans. Eerste haringschip in Vlaardingen Het eerste haringschip is Maandagmor gen in Vlaardingen binnengekomen. Het was de VL 207 met 124 kantjes van eigen vangst. De logger was Dinsdag 14 Mei naar zee vertrokken en kwam 16 Mei 's avonds 8 uur op de visscherij aan. Het eerste schot Vrijdagmorgen leverde 120 kantjes op. Het tweede schot - Zaterdag morgen gaf slechts 4 kantjes. Met de 124 kantjes keerde de VL 207 naar Vlaardin gen terug. De kwaliteit was goed. VELSEN Tooneelavond Buurtvereen. „Schulpen" De buurtverecniging „Schulpen", welke over een eigen tooneelgroep beschikt, houdt Dinsdag 28 Mei een tooneelavond in het Kennemer Theater te Beverwijk. Onder leiding van den heer C. C. J. Bakker is ingestudeerd het blijspel in drie bedrijven „Beurskoorts". Een bal zal dezen avond besluiten. "-imnirBilfc- 'Tin W'} - Zestien prachtige zwarte paarden, die deel uitmaken van het geschenk van dertig zwarte paarden en zes schimmels der NederlandscJie regeering aan den EngelscJien koning, zijn na aankomst in Engeland overgehrswht naar een depót, waar zij eenigeu tijd in (ïuarantainc zullen doorbrengen. Daar vtorden de dieren ook voor hun toekomstige taak getraind. li') Stoutenbeek en Maandag slaan J. v. d. Lans en J. v. SDlunter 61 36 75. 4e klas N.W. afd. 7. Velserbeek 2— D.C„M. 61. G. Burger slaat F. Hergarden 6f,' 62; mevr. H. C. Gerssen slaat mej. N. Slotemaker 75, 46, 62: P. de Weerdt slaat N. Smit 6—0, 60: mej. L. v. Gelder slaat mej. C. Duin 64. 63; mevr. H. C. Gerssen en G. C. Gerssen verl. v. mej. N. Slotemaker en F. Hergarden 46. 108. 26; mej. L. v. Gelder en P. de Weerdt slaan mej. Hergarden en Schram 63 60; G. Burger en G. C. Gerssen slaan F. Her garden en N. Smit 60 63 Burgerlijke Stand GEBOREN: A. F. Belfrotd. d.. le M ai re 31 r. 9,"IJmuiden-Oost; W. J. Maas, Schouten straat 5, IJmuiden; A. van der Steen. z.. Lo- rentzstraat 34. IJmuiden-Oost: A. Hoek. d„ Edïsonplein 5, IJmuiden; G. J. Zeegers, d., Cypressenstraat 31. IJmuiden-Oost: J. v. d. Vlis. d„ Terrasweg 73, Santpoort: W. Grave- maker, d.. Kennemerlaan 13. IJmuiden; H. Jr. Boon. z., Willemsbeekweg 68. IJmuiden-Oost; Kwaak, z., J. P. Coenstraat 105, IJmuiden; Ros. d., van Speijkstraat, 30. IJmuiden- Oost: J. A. Andriesma, d.. Hoofdstraat 156, Santpoort: H. Polderman, d., Brederoodsche- weg 65, Santpoort: A. Schram, z., P. C. HOOft- laan 42, Driehuis; G. Willijns. d., Rijksweg 314, Santpoort; KI. Foekema, d,. Noorder laan 26. Velsen-Noord. OVERLEDEN; L. van Beek, 76 .1., weduwe van A. J. Hennevanger, J. v. Hcpmskerkstr. 43, IJmuiden. CULTUKEELE VEREENIGING Een aantal heeren heeft het initiatief genomen tot oprichting van een cultureele vereeniging. Men heeft gegronde hoop. dat hiervoor veel belangstelling zal beslaan. SANTPOORT Santpoorts Bloei Maandag a.s. houdt „Santpoorts Bloei" in het Jeugdhuis haar jaarvergadering. Op deze vergadering treedt het op 22 November j.l. gekozen „noodbestuur" en bloe af, doch stelt zich voor een defini tief bestuurslidmaatschap beschikbaar. Op deze vergadering wordt levers een voorstel van het bestuur behandeld om een bijdrage te geven aan de vereeniging „De Hollandsche Molen". WINKELIERS CONTRA VETERANEN. Ten aanschouwe v3n" een talrijk pu bliek speelde het winke!ierse;ftal „De SanthaeS" :egen een veteranen-elftal van „Velsen". De winkeliers wonnen met 3-1. DRIEHUIS Een nieuw koor? Alhier worden pogingen aangewend om te komen tot de oprichting van een gemengd zangkoor. Men heeft bereids den heer Piet Halsema bereid gevonden de leiding op zich te nemen en als repetitie lokaal heeft men de beschikking gekre gen over de aula van „Westervel i"s

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3