IJmuider Courant Vooruitzichten Truman vraagt werkhervatting voor Zondag Lagerhuis-tumult over Egypte Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pcereboom Zaterdag; 25 Mei 19-10 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— Beschouwingen van verschillende zijden omtrent de komende kabinets formatie bevestigen de meening, op deze plaats tot uiting gebracht, dat de grootste kans blijft bestaan op een Roomsch-rood kabinet. De voorzitter van de Partij van den Arbeid, Koos Vorrink, heeft zich in een rede te Almelo gekeerd tegen de ge dachte van een Nationale Regeering, waar aan zij zeker niet zal deelnemen. Hij heeft anderzijds de gedachte, dat zij deel neming aan iedere regeering zou verwer pen en in de huidige omstandigheden het voordeeliger achten, in de oppositie te gaan, verworpen. Er zijn berichten ge weest, dat sommigen van zijn medestan ders deze houding voorstonden. Dan heb ben zij toch maar een minderheid ge vormd. Vorrink heeft de gedachte kruide nierspolitiek genoemd en verklaard dat .samenwerking tusschen de Partij van den Arbeid en de Katholieke Volkspartij voor de hand ligt. Maar de Partij van den Ar beid stelt daarbij voorwaarden en hij heeft er eenige aangeduid: nationalisatie van de mijnen en van de Nederlandsche Bank, uitvoering van het welvaartsplan en van bepaalde maatregelen, die al eerder door minister Vos uiteengezet zijn. Deze punten zullen onderwerp van bespreking vormen bij komende onderhandelingen, als de kabinetsformateur eenmaal aangewezen zal zijn. Wie dat zal wezen is zoo onzeker, omdat niet bekend is wien de Katholieke Volkspartij zelf aan de Koningin zal aan bevelen. Aanvankelijk werd vooral de naam van prof. mr. c. P. M. Romme ge noemd; nu treedt ook die van mr. J. R. H. van Schaik, de president van de Tweede Kamer, op den voorgrond. En deze oplos sing lijkt waarschijnlijker, omdat prof. Romme, wat zijn staatkundige inzichten betreft, als een man van rechts in de K. V.P. beschouwd moet worden en samen werking met de Partij van den Arbeid natuurlijk vooral op den invloed van den linkervleugel der Katholieken zou moeten steunen. De mogelijkheden tot het vormen van een meerderheid, waarop een kabinet steunen kan. schijnen zich steeds meer te beperken. Een rechtsche regeering volgens het oude coalitie-type, bestaande dus uit de R.K., de C.H. en de A.R., moet uit den tijd geacht worden en zou trouwens over een te zwakke meerderheid (53 van de 100 zetels) beschikken. Op breedere basis zou zulk een combinatie slechts ge bracht kunnen worden door medewer king van de Partij van de Vrijheid, die de meerderheid van 53 tot 59 verhoogen zou. Maar men moet aannemen dat daar tegen te groote bezwaren bestaan, vermoe delijk aan beide zijden. Een en ander leidt tot de veronderstelling, dat de Katholieke Volkspartij zelf ook niet veel keus meer heeft, hetgeen de kansen op haar samen werking met de Partij van den ATbeid vergroot. Het blijft dan de vraag nog, in hoeverre de rechtervleugel der Katholie» ken zich zou doen gelden en een samen werking steunen. Dit wat de huidige vooruitzichten voor de kabinetsformatie betreft. Er zijn andere vragen voor de naaste toekomst, die het komende regeeringsbe- leid betreffen en van de grootste beteeke- nis voor ons land zijn. Ik denk hier aan twee zaken, een in hoofdzaak van geestelijke en de andere van materieele beteekenis, waarin dringend nieuwe voor zieningen noodig zijn: het herstel van den rechtsstaat en het financieel beleid. Dat dit twee onderwerpen zijn, die de belane stelling van een groot deel der massa nie* trekken neemt niet weg, dat de belanger van het geheele volk ermee gemoeid zijn, Ik stel het herstel van den rechtsstaat voorop, omdat rechtszekerheid onafwijs bare voorwaarde voor de goede functio neering van den staat, voor orde en rust in de samenleving, voor erkenning van het gezag, voor vertrouwen bij de bevol king is. Degenen, die de overheerschende beteekenis van deze zaak onderschatten falen in hun inzicht in de samenleving en in hun psychologisch inzicht in den me demensen. Het is verwonderlijk en teleur stellend. dat blijkbaar zoovelen, waaronder zelfs juristen, aan dit euvel mank gaan. De financieele toestand van ons land vervult velen, terecht, met niet minder diepe bezorgdheid. Het In de Millioenen- nota aangeduide beleid heeft hen niet kun nen geruststellen. Er zal aanleiding te over zijn om daarop uitvoerig terug te komen als het nieuwe parlement in functie is en de nieuwe regeering haar taak aanvaardt. Wij leven ver boven onze financiëele mogelijkheden en het is ab soluut noodzaak dat de overheidsuitga ven worden besnoeid, die de geldcirculatie in den laatsten tijd weer met sprongen hebben doen stijgen. Wij zijn in Nederland op den weg naar een inflatie, die bijtijds gestuit zal moeten worden als men een ontwikkeling van zaken wil voorkomen, die een ramp voor ons land zou worden. Dit is geen politieke, maar een zuiver- zakelijke waarschuwing. De meeste men- schen begrijpen niet hoe wij eraan toe zijn en zien niet in dat wij alleen door een levensstandaard te aanvaarden, die aanmerkelijk beneden het vooroorlogsche peil ligt dat in het algemeen ongeveer het hoogste in Europa was de kans hebben om onze toekomst te verzekeren. De inflationistische neiging uit zich nu in de levenswijze van een groot deel der bevolking. Het kan zoo niet voortgaan. Wij zijn op het hellende vlak en glijden snel af. De verantwoordelijkheid van de i Stakingen beteekenen een nieuw Pëarl Harbour In een radiorede heeft president Tru man Vrijdag een beroep gedaan op alle spoorweg-employés om het werk voor Zaterdag 16 uur te hervatten. Hij voeg de er bij dat hij met alle middelen waar over hij zou kunnen beschikken, de treinen zou doen Ioopen waarbij hii ge bruik zou maken van het leger om be scherming te bieden aan werkwilligen. Truman leverde ernstige critiek op het besluit der vakvercenigingsleiders Johnston en Whitney, die het compro misvoorstel tot loonsverhooging van 18 Yi dollarcent hadden afgewezen of schoon het door achttien vakvereenigin- gen en de maatschappijen was aanvaard. De president zeide dat deze mannen zich geen rekenschap geven van de vree- selijke gevolgen, die hun stap tot het uitroepen van de staking met. zich zal brengen. „De crisis van Pearl Hai'bour", al dus de president, „werd veroorzaakt door een buitenlandsche mogendheid, doch de crisis van het moment die even ernstig is moet worden geweten aan een groep mannen uit eigen land, die hun persoonlijke belangen stellen bo ven die der natie". Truman heeft generaal Eisenhower bij zich ontboden en het congres opge roepen voor een vergadering op heden', Zaterdag, waarbij hij een boodschap zal voorlezen. Het lijkt er op dat de sta- kingscrïsis dit weekend in haar somber ste periode zal verkeeren. Niet alleen zijn de onderhandelingegn van de re geering met de vertegenwoordigers van het spoorwegpei-soneel en de maat schappijen mislukt door de afwijzende houding der leiders van de vakvereeni- gingen voor treinpersoneel en machi nisten, doch eveneens hebben de bespre kingen over oplossing van het conflict in de vetkolenmijnen een dood punt bereikt. De omvang der staking. Tengevolge van de spoorwegstaking is het werk bij de spoorwegen op tien procent na volledig stilgelegd. De sta kende vakvereenigingen omvatten 337 spoorwegen en een kwart millioen per soneelsleden. De regeering heeft vlieg tuigen en auto's gerequireerd om stag natie in de voedselvoorziening te voor komen. De treinen die zorgen voor den melkaanvoer alsmede de leger- en hos- pitaaltreinen zullen blijven rijden. Het uitbreken der staking werd door luidsprekers aangekondigd op de drukke punten in New-York, Chicago en Washington. Reeds enkele uren daarna kwamen te Washington de berichten binnen die melding maakten van de stopzetting der voornaamste diensten tot aan de kust van den Oceaan toe. Russisch aanklager te Neurenberg overleden Naar thans bekend wordt is de waar nemend aanklager der Russen in het Neurenbergsche proces, generaal N. D. Zorya, Donderdagavond tengevolge van een ongeluk om het leven gekomen. Zorya overleed tengevolge van een revolverschot. Toen hij bezig was met het schoonmaken van zijn schietwapen ging dit af met bovenvermelden nood- lottigen afloop. Hoofdkwartier der U.N.O. in New-York President Truman heeft aan Edward R. Stettinius, Amerikaansch lid van den Veiligheidsraad, medegedeeld, dat de Amerikaansche regeering hem krachtig zal steunen bij zijn pogingen om de be slissing van de algemeene vergadering tot vestiging van het tijdelijke hoofd kwartier der UNO in New-York voor den duur van drie jaar, ten uitvoer te brengen. Verder machtigde de president Stettinius den secretaris-generaal van de UNO. en de andere delegaties te be vestigen, dat de Amerikaansche regee ring alle hulp zal verleenen in verband met de regelingen voor de vestiging van den tijdelijken hoofdzetel. Onder deze hulp zijn mede begrepen: het verleenen van voorrang voor be- noodigde materialen, de beschikbaar stelling van accomodatie en zoodanige andere regelingen die noodzakelijk mochten zijn, niét alleen voor het ver schaffen van voldoende kantoorlokalen, vergaderzalen en andere faciliteiten aan de UNO., doch ook het ter beschikking stellen van voldoende behuizing en vervoersmogelijkheden voor de leden van het secretariaat en de delegaties van de leden-s laten. Het jaelit ..Piet Hein", het huwelijksgeschenk van liet Noderlaiulselie volk aan liet Prinselijk Paar,.- dat door de Duitsehers werd geroofd en naar Puïtscliland werd gebracht, vertoeft thans weer in de Six-haveu te Amsterdam, waar het schip grondig onderhanden wordt genomen. (P) Bevin keert zich tegen imperialisme De voorgenomen ontruiming van Egypte door de Britsehc troepen volgens het besluit der Labourregeering heelt bij de debatten in het Lagerhuis Vrijdag geleid tot een verbitterde en heftige ge- (lachtenwisseling tusschen de regee- ringspartij en de oppositie, waarbij Eden en Churchill beurtelings de regeerings- ;o!itiek in deze kwestie aanvielen. Er ontstond een fel duel tusschen Bevin en Churchill, dat aanleiding werd tot een groot tumult toen Churchill trachtte den minister te interrumpecren. Churchill verklaarde dat de huidige politiek der regéering zou leiden tot vernietiging van de Britsche belangen in het Midden-Oosten en de verbin dingslijnen in den Indischen en Stillen Oceaan. Eden betoogde dat de veiligheid van de zone om het Suez-kanaal zoowel een belang voor Egypte was als voor het Britsche gemeenebest. Daarom kon hij de bewering, dat de aanwezigheid komende regeering en van het nieuwe parlement te dezen aanzien is groot. Maar zij strekt zich uit tot ons geheele volk! R. P. van Britsche troepen of luchtstrijd krachten in gebieden buiten de groote bevolkingscentra afbreuk zou doen aan de Egyptische souvereïniteit, niet aan vaarden. Hij trok te dien aanzien een parallel met het voortgezette gebruik door de Amerikanen van bases in Brïtsch West-Indië, en van bases in Finland door de Sovjet-Unie. Minister Bevin gaf, in de rede geval len door Churchill, een krachtige her haling van de regeeringspolitiek inzake Egypte en zeide: „Ik ben tot deze be slissing gekomen met open oogen en met overleg en ik houd er aan vast, evenals aan de meening, dat het thans uit de mode is om troepen op den bo dem van een ander volk te houden en dat vriendschap en niet geweld de eeni ge manier is om de Britsche banden met de Arabische landen te behouden". Bewerend, dat het Britsche prestige in de Mohammedaansehe wereld nu groo- ter is dan gedurende vele jaren tevo ren, zeide Bevin: „Ik ben eerder bereid vertrouwen te schenken dan te schieten. Ook geloof lit niet, dat een imperialis tische mentaliteit heden ten daim nog past". Verschil in zienswijze tusschen Djocja en Batavia Sjahrir heeft op een persconferentie verklaard, dat zijn terugkeer naar Djocja- karta in verbond stond met twee of drie veranderingen in het republikeinsche ka binet, en wellicht meer. Hij zeide verder, dat hij de „uiterste" voorstellen van dr. Van Mook aan Soe- karno en 'het kabinet heeft voorgelegd en dat deze daar in studie zijn genomen. Ook maakt hij melding van een „ver schil van zienswijze" tusschen de leden van het kabinet 'te Djokjakarta en die te Batavia. Hij kondigde radicale mutaties in de T.R.I. aan. Soedirman zal opperbevelhebber blij ven, doch Soedibyo, Didi Kartassasmita en anderen zijn door jongere officieren ver vangen. Sjahrir bracht als zijn meening naar voren, dat de gedachtenwisseling te Djoc- jakarta zeer nuttig was geweest, daar go- bleken was, dat er eenig meeningsverschil bestond tusschen de leden van het kabi net te Batavia en die te Djokjakarta Sjahrir verklaarde: „Het meeningsver schil strekt zich niet uit tot eenige vita'.e kwesties en de regeering in Djokjakarta is vandaar uit niet goed in staat de ge beurtenissen in de buitenwereld te vol gen". De „Nationale Concentratie", welke r'o meerderheid van het vroegere Volksfront en thans ook de socialisten en communis ten bevatte, was, volgens zijn verklaring, bereid met de republikeinsche regeernm. samen te werken en er was nu, zoo zeide hij, „aanzienlijk minder oppositie tegen de regeering". Sjahrir zeide, dat het bericht in het Indonesische blad 'Ra'jat, volgens he'- welk hij een onderhoud had gehad met Tan Malaka, onjuist was. Schermerhorn vraagt ontslag als hoogleeraar Trouw aan de politiek Prof. ir. W. Schermerhorn, die behalve zijn ministerieel ambt ook een hoog- leeraarsfunctie aan de Delftsche universi teit bekleedde, heeft ontslag als zoo danig gevraagd. Dit besluit motiveerde hij met het gezegde, zoo weet het blad „Veritas" te melden, dat het „hier gaat om verantwoordelijkheden, die hij aan vaarden moet". Nu hij eenmaal in de politiek geplaatst is, wil Prof. Schermer horn op den ingeslagen weg voortgaan. Over de Kamerverkiezingen sprekende, merkte prof, Schermerhorn op, dat de fe- ■•uggang van de Partij van den Arbeid als hel meest opmerkelijke feit van den uit slag genoemd mag worden. De oorzaak van het terreinverlles zag hij in een politiek, die naar zijn smaak niet radicaal genoeg gevoerd kon worden. Nummer 6 In den loop van de maand Juni komen zij voor een schoenenbon in aanmerking, wier stamkaartnummer op een 6 (zes) ein digt, voor zoover aan hen sedert 1 Januari 1945 nog geen bon voor schoenen werd uitgereikt. De plaatselijke distri butiediensten zullen na 1 Juni a.s. be kend maken, op welke dagen men de bonnen kan afhalen. Amerikaansche toast op „oorlogsmisdadiger" Er heeft zich een diplomatiek inci dent voorgedaan tijdens een officieel noenmaal door de stad New-York aan geboden aan generaal Bor, den Pool- schen officier, die in 1944 den opstand van Warschau leidde. John Huston, waarnemend secr. generaal van de U.N.O.bracht tijdens den maaltijd een toast uit op Bor en zeide, dat hij hem namens de UNO. in New-York welkom heette. Deze woorden hebben in kringen der UNO. eenige beroering gewekt en dr. Lange, Poolsch ambassadeur en verte genwoordiger bij de UNO., heeft een protest ingediend bij Trygve Lie. Hij zeide niet te kunnen begrijpen, hoe de stad New-York een officieele ont vangst kon organiseeren voor een ge neraal. die door de Poolsche regeering als oorlogsmisdadiger wordt beschouwd en hoe Huston Bor namens de UNO. welkom kon heeten, zonder daartoe ge machtigd te zijn. Formulieren Het Londensche dagblad News Chronicle bevat de volgende verdienstelijke opmer king: „Ik vraag me af, waarom de re geering het invullen van formulieren zoo moeilijk maakt, als ze het mei. een ietsje meer moeite volslagen onmogelijk zou kunnen maken". Als gevolg van een tusschen de dagbla den getroffen regeling, ter verzekering van een billijke papierverdeeling, ver schijnt ons blad, uit hoofde van zijn for maat, heden In een omvang van 8 pagina's.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1