G avontuur der onafhankelijkheid' Radar Als een leger uitverkoop houdt Het Philippijnsche Zijn de Perzische „Mohajirs" waschecht? Meubilair van (ex)gedelineerden Na de bevrijding is het vermogen van hen, die wegens politieke redenen ge ïnterneerd weiden, onder beheer gesteld Voorzoover dit vermogen bestond uit meubilair, is dit veelal, ten einde tege moet te komen aan de behoeften van oorlogsslachtoffers, door het Militair Ge zag of het Beheersinstituut aan zoodanige slachtoffers uitgegeven, hetzij in bruik leen, hetzij in huur, hetzij in eigendom met beding van wederinkoop. Nu langzamerhand NSB-ers die gedeti neerd waren, in vrijheid worden gesteld doet zich de vraag voor, hoe deze per sonen nu weer aan meubilair moeten worden geholpen, zonder de huidige be zitters weer terug te brengen in den hul- peloozen toestand, waarin zij, geheel bui ten eigen schuld, door oorlogsgeweld wa ren geraakt. Deze vraag zou gemakkelijk oplosbaar zijn, indien niet nog steeds schaarschte aan meubilair bestond Nu dit wel het geval is. is de noodzakelijkheid gebleken over te gaan tot afkondiging van een aantal vorderingsbeschikkingen, welke ge publiceerd zijn in de Ned, Staatscourant van Donderdag- Overwogen is. dat het hoogst bezwaar lijk, om niet te zeggen onrechtvaardig zou zijn. en door de tegenwoordige ge bruikers. die reeds het slachtoffer zijn geweest van oorlogsgeweld of vijande- lijk onrecht, als nieuw onrecht zou wor- 'den gevoeld, indien zij thans dat meubi lair weder aan de ontslagen politieke 1 'delinquenten zouden moeten afgeven. Dp overt" .id had derhalve den plicht in dezen door haar aangetroffen toestand ordenend en "regelend in te grijpen. Door de vordering van het reeds uit gegeven meubilair verkrijgt de staat daar over het volledige beschikkingsrecht. Dit zal worden aangewend ïn dezen zin. dat het meubilair in het algemeen zal blij ven, waar het zich thans bevindt De ont. slagen politieke delinquenten komen daar door in een soortgelijke positie als die van oo'-'ogsslachtoffers, die hun meubi lair hadden verloren. Ter tegemoetkoming in hun behoeften dient pp" andere thans afgekondigde vor deringsbeschikking. Het meubilair, dat nog in de opslagplaatsen van het Beheers instituut aanwezig is. is daarbii eveneens door den staat gevorderd en zal. door be middeling van de Stichting Politieke Deliquenten. onder hen worden verdeeld (ANP) DE KWESTIE DE HARDER. In tegen stelling tot het in sommige dagbladen gepu bliceerde bericht over een rehabilitatie van Bertus de Harder, die in 1944 voor den tijd van 2 jaar werd geschorst, deelt de KNVB aede. dat het bestuur van VUC een verzoek om or.rhefiing van De Harder's straf heeft ingediend, hetwelk door de strafcommissie van den KNVB in behandeling is genomen om bouwmaterialen te onderzoeken Ultra-Sonore trillingen moeten worden gebruikt Het tot op heden toegepaste Röntgen onderzoek van ijzeren bouwmateriaal, dat in de praktijk bevredigende dien sten kon bewijzen, heeft het nadeel, dat voor deze wijze van onderzoeken het materiaal gezaagd moet worden. Het is dan niet meer te gebruiken. Wanneer dus na onderzoek bleek, dat het mate riaal geschikt was voor zijn bestem ming, had men het terwille van het on derzoek vernietigd. Het streven bestond dus een nieuwe methode te vinden, waarbij ijzeren balken of staven kon den worden gekeurd, zonder ze hier voor door te zagen. Dit is bereikt door het toepassen van een methode, waarbij men zich bedient van trillingen, met een kleiner golflengte dan geluidstril lingen (z.g. ultra-sonore trillingen). Deze golven worden in het te onderzoe ken materiaal teruggekaatst. Uit den aard van de terugkaatsing kan men elke ongerijmdheid, die zich mocht voordoen, onmiddellijk ontdek ken. Deze methode geldt natuurlijk niet voor hout of beton (behalve gewapend beton), omdat deze materialen zeer slecht geleiden, zij is vooral daarom van groot voordeel, omdat bij de hui dige mater iaalschaarsoh te een preven tieve keuring van het materiaal nood zakelijk is. Bij Röntgenologisch onder zoek kan men alleen keuringen toepas sen, waarbij het materiaal verloren gaat. Vooral bij den bruggenbouw zou de nieuwe methode onschatbare diensten kunnen bewijzen. Voorts zijn er onderzoekingen gaande om hout-vervangende materialen te vinden en deze in houtsparende con structie op te trekken. Hierbij is geble ken dat de van ouds bekende sintelbeton- ballc (gewapend) uitstekend geschikt is om hout te vervangen en, in vloeren en muren te verwerken. Het eenige nadeel van sintelbeton is dat het niet elastisch is. Ook is men gekomen tot de toepas sing van holle baksteenvloeren, die rusten op sintelbetonbalken en geluid- werend zijn. Wat de dakbedekking betreft, ziet de bouwindustrie zich nog voor groote moeilijkheden geplaatst. Voor de be- Pleegkind der Vereenigde Staten „Wij staan voor het groote avontuur van de onafhankelijkheid met een ver nietigde en gebroken economie", aldus sprak Manuel Roxas, de nieuw gekozen president van de Philippijnen lot de pers teen hij een dag of tien geleden voor een kort bezoek als gast der Vereenigde Staten in Amerika aankwam. Roxas is geen vreemdeling voor Amerika. Hoewel Amerika reeds stappen heeft genomen om de Philippijnen bij hun herstel te helpen door hun wederzijd- ;chen vrijhandel gedurende 8 jaren te verleenen, die gevoigd zullen worden door 20 jaar van geleidelijk dalende ta rief-preferenties en door een bedrag van 520.000.000 dollars toe te kennen voor de betaling van oorlogsschade aan parti culiere- en overheidseigendompien, ver klaarde Roxas aan het Amerikaansche volk dat deze maatregelen op zich zelf geen onmiddellijk herstel van de Philip pijnsche economie tot stand zouden - brengen. De Philippijnen zijn wat regeerings- stelsel en traditie aangaat, aldus zeide Roxas, een verkleind beeld van de Ver eenigde Staten. Naar deze landen, op 10.000 mijlen over de zeeën gelegen, is het zaad va.i de Amerikaansche demo cratie overgebracht. „Niettemin moeten wij ons nationale bestaan op 4 Juli be ginnen, terwijl wij voor grimmige en tragische hinderpalen gesteld zijn. Wij beginnen in een land dat verscheurd en verwoest is door den oorlog. De machi nerie voor de industrieele en landbouw productie staat grootendeels stil. Wij be schikken over geen transportmiddelen om de verbinding te onderhouden tus- schen onze 7000 eilanden. Onze verbin dingsmiddelen zijn vernietigd. Door de wereld-voedselschaarschte, gecombi neerd met de oorlogsverwoestingen, staan wij voor een ernstige voedselcri- sis. Het spook van den honger waart door het land. Onze kapitaalgoederen, onze industrie, onze fabrieken en onze huizen liggen in puin. Onze export-han del, die thans pas zich begint te herstel len, is nog maar een kleine fractie van wat hij voor den oorlog was. Wij zijn ten prooi aan een verschrikkelijke in flatie. De massa-werkloosheid neemt dagelijks toe." De taak die voor de regeering van Roxas ligt te wachten is geen gemakke lijke, aangezien de economische factoren die voor stabiliteit noodzakelijk zijn, thans vrijwel geheel ontbreken. Volgens Roxas staat de Philippijnsche regeering tegen het eind van het jaar voor een de ficit van ongeveer 100.000.000 dollars en de mogelijkheid om dit tot een lager -ijfer terug te brengen is te verwaar- loozen zoolang de eilanden niet in staat zijn hun productiecapaciteit opnieuw op te bouwen. Hij voorspelde dat het land nog minstens 5 jaar financieele hulp noodig zal hebben. In verband met een en ander zal er voor 1 Juli een Amerikaansche land- bouw-missie naai" de Philippijnen ver trekken. Deze missie zal daar ongeveer 5 maanden blijven en hulp verleenen bij het opstellen van een nationaal land- bouwprogram en de oprichting van een organisatie om dit uit te voeren. Verder zal de missie adviseeren aangaande on middellijke stappen om noodvoorzienin gen te treffen voor de door den oorlog verwoeste landbouw-economie van deze eilanden. standdeelen der dakbedekking moeten deviezen naar het b iteniand, aangezien Nederland niet zelf in de behoefte voor zien kan. Wel is men in de laboratoria bezig, naar vervangingsmiddelen te zoe ken, doch voor het chemisch onderzoek zijn chemische toestellen, praeparaten noodig. Aan de meest voorkomende, zooals kaliloog en soda is nijpend ge brek en aan den invoer van chemische toestellen valt vooralsnog niet te den ken. aangezien de regeering met de be schikbare deviezen zeer zuinig omgaat. (A.N.P.) Auto's voor artsen Een Amsterdamsche arts is er in ge slaagd 3000 auto's in de Ver. Staten ie be stellen. zoo meldt het Alg. Hdbld. Deze fabrikant was bereid de levering speciaal voor de Nederlandsche artsen te doen en haar te laten financieren door een iang- loopend, goedkoop crediet, dat een Ame rikaansche bank wil verschaffen. De eerste partij van de 3000 auto's is afge zonden. Nu moet het departement van verkeer en energie zijn medewerking bij de verdeeling verleenen. Dan zal inder daad het probleem van de doktersauto's opgelost zijn. Drie N.S.B-ers ontvlucht Woensdag zijn uit het interneerings- kamp te Hoogerheide, eenige kilometers bezijden Bergen op Zoom, opnieuw een drietal NSB-ers ontsnapt. Twee hunner i zijn afkomstig uit Eindhoven, een uit Heerlen (L.). Het aantal NSB-ers dat uit dit kamp is ontvlucht bedraagt thans ongeveer twintig. In dit kamp zitten geen zware gevallen. Anti-Amerikaansche stemming in Azerbeidsjan De United Press correspondent Sam Souki heeft de volgende indrukken van zijn verblijf in Tebriz naar de Perzische hoofdstad geseind: De soldaten oefenen in de zandsteen- heuvels die Tebriz omgorden, troepenbe wegingen uit Tebriz naar de gebieden die tegenover de versterkte posities van de centrale regeering liggen worden voort gezet terwijl in de Azerbeidsjaansche hoofd stad zelf de straten worden geplaveid. Men kan in Tebriz duidelijke soorten van activiteit waarnemen sociale hervor ming en opbouw van het Azerbeidsjaan sche leger De democraten asphalteeren de hobbelige straten, richten nieuwe scholen in en nemen arbeidswetten aan. Volgens Pishevari heeft het Teheran- regime reeds lang de dringend gewensch- te verbeteringen in het geheele land ver onachtzaamd en weinigen zullen dat ont kennen. Echter kan gezegd worden dat Iran zich niet in een situatie heeft be vonden om hervormingen tot stand te brengen daar het slechts weinig jaren geleden is dat een van de strengste dic tators uit de geschiedenis Reza Sjah is overleden. De oorlog was ook al geen tijd om plannen uit te voeren, de regeering heeft echter sindsdien haar bereidheid te kennen gegeven hervormin gen in te voeren. Regeeringsvoorstan- ders zeggen dat Pishevari zonder recht vaardiging de wet in eigen handen heeft genomen en dat speciaal de manier waarop hij dit deed de achterdocht dei- wereld heeft gaande gemaakt, dat hij slechts een Russisch werktuig is en in werkelijkheid er meer aan denkt hoe de Russen geholpen kunnen worden om een j in het middenoosten te drijven, dan dat hervormingen zijn aandacht hebben. Deze achterdocht wordt nog grooter. wanneer men rekening houdt-met het langdurig en persoonlijk contaèt dat hij met de Russen gehad heeft. Sterke SovjcUinvloed. Het geuniformde Russische leger schijnt vel degelijk ie zijn weggetrokken doch even duidelijk is dat de Russische invloed in Tebriz zeer sterk is gebleven. In Azer beidsjan geldt de Russische tijd. die een half uur verschilt van de Perzische. Alles wat niet Azerbetdsjaansch of niet Rus sisch is, wordt als reactionair, fascistisch of imperialistisch beschouwd, terwijl al leen de democratische partij en de Rus sen de term democratie waardig schijnen ie zijn. De geheime politie, op Russische leest geschoeid, staat onder leiding van Sadeq Dadar. die onlangs uit Rusland naar Azerbeidsjan is geëmigreerd. Deze emigranten worden „Mohajirs" genoemd. Onder Mohajirs verstaat men Perzen die naar Rusland geëmigreerd zijn, doch naar Perzië teruggekeerd zijn. Vele tegenwoor dige Mohajirs echter verdenkt men er van nooit in Perzië geboren te zijn. De Mohajirs hebben op het oogenblik de meeste sleutelposities. De gemelijkheid van de bevolking viel mij op. Het is waar dat de gendarmes voor dé auto van het Amerikaansche con sulaat salueeren. dochade kranten en ra dio maken voortdurend hetzij openlijk of bedekt stemming tegen de Amerikanen. In de straten voel ik de vijandelijkheid van de gewapende mannen, terwijl de rest van de bevolking slechts vluchtig kijkt en kennelijk doodsbenauwd is om van Iraansche of Amerikaansche sympa thieën verdacht te worden. Een populaire instelling in de democra tische landen die men in Azerbeidsjan mist, is de oppositie partij. De legen- standers van het huidige regime zijn naar verluidt „geëlimineerd, gevlucht of ver zocht zic'n afzijdig te houden". Overtollige Amerikaansche legervoorraden en uitrusting te koop aangeboden. De verhoogde mate waarin overge gaan wordt tot het overtollig verkla ren van Amerikaansche legergóederen gedurende de laatste twee maanden, wordt weerspiegeld in de uitgave van 20 catalogi in de laatste drie weken door het Bureau voor de Liquidatie van Voorraden in het buitenland. In deze catalogi zijn duizenden voer tuigen opgenomen, benevens technische- en medische uitrusting ter waarde van ruim 19 millioen dollar, die in Frank rijk en België zijn opgeslagen. Boven aan de lijst prijken hospitaal-; uitrusting en medicamenten, welke het bureau verwacht zonder uitstel te kun nen verkoopen tegen de geschatte waar de van 2.662.000 dollar. Hierbij zijn inbegrepen 135.000 dekens, geschat op een waarde van 4.86 dollar per stuk, Röntgen-apparaten ter waarde van 376.094 dollar, anesthesie en zuurstof apparaten en operatie-tafels. Verder chirurgische en laboratorium-instru menten ter waarde van 136.350 dollar. Vier-en-zestig dwangbuizen, aangeduid als .gebruikt, doch in goede conditie", zijn in den catalogus opgenomen tegen prijzen van 1.15 en 0.93 dollar per, stuk. Een aanbod in één koop omvat medi camenten ter waarde van bijna 1.000.000 dollar, waarbij inbegrepen 24.000 gallon ethyl alcohol, 15.000 pakjes bloedplas- ma, 321.000 vitamine capsules, sulfani— lamiden ter waarde van 71.447 dollar en tot besluit 146.000 doozen pillen te gen zeeziekte, die schijnbaar niet be- noodigc .waren voor de soldatenmagen. Tandtechnische voorraden, op het oogenblik door het bureau aan geboden tegen een totaal geschatte waarde van 211.186 dollar,, omvatten 6.678 tangen en 77.000 boren. De grootste aanbieding in één koop is een omvangrijke lijst, ter waarde van bijna 6.500.000 millioen dollar aan pijp leiding-uitrusting, waardoor eens ben zine en olie werd gepompt in de Geallieerde toevoersaderen dwars door Frankrijk, België en Nederland. Kilo meters pijpleiding, benevens koppelin gen, tanks, pompstations en andere bij - behoorende onderdeden vormen .de ge heele aanbieding, welke zoowel in haar geheel als in deelen te koop is. Zware machinerieën en uitrusting voor den wegenbouw, motorwerktuigen en hand- gereedsohap, trossen en staaldraad ter waarde van 1.000.000 dollar, ongeveer 100 K.M. duikers, papier voor kartee- ringsdoeleïnden, uitrusting voor repara tie aan spoorwegen, meetinstrumenten en 13 distilleertoestellen met een capa citeit van 5.000 gallon per dag. zijn in de lijsten opgenomen. in het middelpunt der Internationale belangstelling Op de pas beëindigde internationale radarconferentie hebben de gedelegeer den ruimschoots de gelegenheid gehad zich in alle bijzonderheden van dit nieu we hulpmiddel voor de navigatie te ver diepen. De conferentie had het karakter van een reeks openbare lessen. Door le zingen, demonstraties in de zaal en aan boord en een overvloed van films heeft men van de ontwikkeling van de diverse systemen van radioplaatsbepaling ken nis kunnen nemen. De Nederlandsche deskundigen stonden niet heelemaal vreemd tegenover deze vindingen, aan gezien men al voor den oorlog erva ringen met radar had opgedaan. Enkele marinevaartuigen, die in 1940 naar Engeland ontsnapten, waren reeds van radar voorzien. Het doel van de conferentie was om aan de nieuwe vindingen meer algemee- ne bekendheid te geven en discussies uit te lokken aangaande het meest doel matige internationale gebruik hiervan. De resultaten van de conferentie zullen van groote waarde zijn om in de ver schillende deelnemende landen te kun nen bepalen, welk standpunt daar zal moeten worden ingenomen in verband met de volgend jaar te houden confe rentie voor de beveiliging van men- schenlevens op zee en ook wat betreft richtlijnen voor de industrieele ontwik keling. Sir Robert Watson Watt, die be schouwd wordt als de technische win naar van den luchtstrijd om Engeland van 1940, om het succes, dat het gebruik van radar moet worden toegeschreven, op welk gebied sir Robert de voornaam ste pionier was heeft de conferentie op voortreffelijke wijze geleid. In zijn slot woord zeide hij. dat radar nog lang niet volmaakt was. Hij hoopte, dat ook meer aandacht aan andere radiohulpmiddelen zou worden geschonken, welker bestu deering men in de oorlogsjaren noodge dwongen moest verwaarloozen, omdat men zich op radar moest concentreeren. De leider der Sovjet Russische delega tie heeft daarna hiüde gebracht aan de prachtige manier, waarop de conferentie haar taak heeft vervuild. Zijn woorden, werden met daverend applaus onder streept. Ook de delegatie der Vereenigde Staten uitte haar dankbaarheid voor den verrichten arbeid. Kol. J. Houtsmuller, die belast is met wetenschappelijk onderzoek voor de ma rine en de heer A. J. W. van Anrooy, inspecteur der kust- en scheepsradio- telegrafie, die deel uitmaakten van de Nederlandsche delegatie, zullen met den heer W. Vormer, hoofd-ingenieur en chef van het radiolaboratorium van P. T. T., zich de volgende week naar de Vereenigde Staten begeven om den vooruitgang der Amerikaansche radio techniek te bestudeeren.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6