IJmuider Courant Voorlichting Dr. Beel formateur Amerikaansche treinen rijden weer 60e Jaarsang No. 18339 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 27 Mel 194G Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 et per kwartaal f 4. VT7 IJ hebben een woord geciteerd van een Amerikaan, Alexander Meikle- john, die het zwaartepunt van de vrijheid van het gesproken en geschreven woord niet legt op ieders vrijheid, om te zeggen en te schrijven wat hij verkiest, maar op de vrijheid van het publiek om te hooren en te lezen wat het noodig heeft. Het eer ste is noodzakelijke voorwaarde om het tweede te kunnen verwezenlijken. Dit vaststellend, kan men Meiklejohn's mee ning omtrent de hoofdzaak gemakkelijk aanvaarden. Het is inderdaad bovenal noodzakelijk, dat het publiek de vrijheid bezit om te hooren en te lezen wat het noodig heeft. Daar moet het dus op de beste en meest aanvaardbare wijze toe in de gelegenheid gesteld worden. Aan gezien in onze eeuw het dagblad het be langrijkste middel is tot voorlichting van het publiek in den ruimsten zin des woords is het een landsbelang dat het zijn taak naar den eisch kan vervullen. Meer dan een jaar na de bevrijding zijn wij helaas nog steeds niet zoover. De Nederlandsche dagbladen tobben nog im mer met een gebrek aan papiertoewijzing, dat hun activiteit sterk belemmert. Toch wordt die in een tijd als deze meer dan ooit vereischt. Waarschijnlijk hebben velen gedurende de laatste weken den indruk gekregen, dat een belangrijke verbetering in den toe stand was ingetreden. Helaas is die maar van tijdelijken aard geweest. Vanwege den verkiezingstijd was wat meer papier ter beschikking van de dagbladen gesteld, zoodat zij vaker met nummers van acht pagina's konden verschijnen. Nu zullen die weer zeldzaam worden Het is nog steeds niet gelukt, door voldoenden papier aankoop in het buitenland een permanente uitbreiding van den omvang der dagbladen mogelijk te maken. Aandrang op dit punt blijft dus nood zakelijk. Als de dagbladpers die uitoefent, bepleit zij niet een eigenbelang maar een landsbelang. Het is een moeizaam proces van herstel, waarin onze door den oorlog zoo zwaar getroffen samenleving zich be vindt. Het ontwikkelt zich langzamer dan wij allen zouden wenschen en lang niet op ieder gebied is het een regelmatige ontwikkeling. In materieelen zin baart zij moeilijkheden, maar in geestelijken zin nog veel grootere en juist op dat terrein vordert het proces maar met horten en stooten. Soms schijnt iedere vooruitgang te ontbreken. Velen doen hun best om verbetering in den toestand te bereiken. Allerlei organisaties zijn gevormd; tal van menschen geven er hun beste krachten en hun vindingrijkheid aan. Laat daarbij er kend worden, dat menigeen dat volkomen belangeloos doet. Er wordt in dezen tijd terecht geklaagd over den mateloozen om vang van nieuwe ambtelijke diensten en over de remmende werking van meer bu reaucratie, dan wij ooit gekend hebben. Daarnevens moet men den goeden wil en den nuttigen arbeid erkennen van velen, die hun vrijen tijd ter beschikking van het algemeen belang stellen. Des te meer grieft het ons en sfelt het ons teleur, dat wij aan al dat werk niet meer steun kunnen verleenen door het de volle toelichting en aanbeveling tè geven, die het verdient. Wij en voor de andere dagbladen geldt hetzelfde in precies de zelfde mate, want alle zijn even klein moeten ons noodgedwongen beperken tot vermelding van hoofdpunten en tot mede- deelingen in een soort telegramstijl terwijl wij weten, hoeveel meer wij zouden kun nen doen om de openbare zaak te steunen als er maar wat meer papier was. Dat geldt niet alleen voor nieuwe acties en voor de uiteenzetting van velerlei zich voordoende vraagstukken van politieken, staatkundigen, economischen en socialen aard, maar ook voor het uiterst belang rijke herstel van het cultureele leven. Verschillende plannen voor bijzondere medewerking aan ons blad, om dat te be vorderen, blijven maar liggen. Het dagblad is, zooals wij allen bij er varing weten, een onmisbare levensbe hoefte geworden in de moderne samen leving. Wil zij zich van den ondervonden zwaren schok herstellen, dan moet het contact tusschen de menschen onderling dat in de eerste plaats tot stand brengen. Zij moeten eikaars denkbeelden en be doelingen. eikaars inzichten en eikaars streven verstaan en daarbij een goed over zicht hebben van wat er leeft en werkt. Het verkeersmiddel, waarmee dit bereikt wordt, dient in de beste conditie te zijn. Dat verkeersmiddel is bij uitstek het dag blad, Het publiek moet, zooals Meiklejohn zegt, de vrijheid hebben om te lezen wat het noodig heeft. Voor de verwezenlijking van die voorwaarde wordt hier gepleit. Zij is een steeds meer dringende eisch. R. P. Haring voor Koningin Prinselijk Paar Vandaag is door den opperkeuimeester den heer W. Dam, de haring goedgekeurd om te worden aangeboden aan de Koningin en het Prinselijk Paar. Ter gelegenheid van dit feit. wapperde de historische Jagerlj-vlag van het Handelsgebouw te VIaardingen. Deze haring Is aangebracht te Vlaardlngen door het stoomloggerschip VL 190 „Konin gin Wllhelmlna". schipper W. Schaar, van de N.V. Doggermaatschappij. Deze konings haring zal op de gebruikelijke wijze in oranje vaatjes op het palels Soestdijk wor den aangeboden. Verkiezingen in Tsjecho-Slowakije en Beieren Zondag zijn in Tsjechoslowakije de verkiezingen voor de volksvertegen woordiging gehouden, waarbij zoover kon worden nagegaan ongeveer 99 pro cent der stemgerechtigden hun stem uitbrachten. De voorloopige resultaten wijzen op een meerderheid der com munisten in de Tsjechische gebieden. In Slowakije leiden de rechts democraten. De stemming verliep in het geheele land bijzonder rustig en er deden zich ner gens incidenten voor. Het percentage Chineesche regeering zegeviert Zegevierende regeeringstroepen val len de vluchtende communisten aan voorttrekkende door Noord- en Oost- Tsjangtsjoen, nadat vijf belangrijke Chineesche generaals Tsjang Kai Tsjek hadden aangeraden geheel Mandsjoe- rije te bezetten alvorens tot onderhan delingen over te gaan, aldus meldt Un. Press. Het regeeringsoffensief duurt thans vier dagen en de troepen van Tsjoenking hebben Kirin, ongeveer 100 km. ten Oosten van Tsjangtsoen en 250 km. ten Noordoosten van Charbin be reikt. Intusschen maken betrouwbare be richten melding van het uitsteken van „vredesvoelhorens" zoowel van de zij de der regeering als van die der com munisten. Van Amerikaansche zijde wordt verklaard dat de Amerikaansche vertegenwoordiger in China, generaal Marshall, van Tsjang Kai Tsjek de me- dedeeling zou hebben ontvangen dat Tsjoenking de onmiddellijke inbedrijf- stelling van de spoorwegen Peiping- Hankau en Tientsin-Poekow eischt als voorwaarde voor het openen van vre desonderhandelingen. Delft viert zijn zevende eeuwfeest Zaterdagmiddag heeft Delft de feestelijkheden ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan der stad in gezet. 's Morgens vroeg blies een militair muziekcorps uit den Haag de reveille. Later op den dag wer den tentoonstellingen geopend, raasden motoren door Delft, wer den er wandeltochten en sport wedstrijden gehouden en vermaak ten de Delftenaren zich, na zoo veel jaren weer eens in een bonte kermisvreugde. 's Avonds baadde de toren van de Oude Kerk in een zee van licht en dichte scharen stedelingen en bezoekers uit den omtrek wandelden tot diep in den nacht door de straten of over de plei nen en langs de grachten van Delfts binnenstad. Des morgens om elf uur opende burgemeester^ mr. G. van Ba ren de tentoonstelling „Delft in de his torie" in het oude Prinsenhof, voorma lig Sint Aechtenklooster. De burge meester zeide in zijn openingsrede, dat deze tentoonstelling vooral georgani seerd is om het karakter van Delft uit te beelden en een blik te werpen in de schoone historie van deze stad. blanco-stemmen was zeer gering be halve in het district Teschen, waar veel Polen wonen. Deze hebben zich blijk baar voor het meerendeel van stemming onthouden. In de Tsjechische gebieden Bchemen. Moravië en Silezië waren heden mor gen ruim vier millioen stemmen geteld, waarvan 1.618.000 stemmen op de com munisten waren uitgebracht, tegen ruim een millioen op de socialisten, 897.000 op de katholieke volkspartij en 657.000 op de soc.-democraten. In 19 Slowaaksche districten zijn in totaal 280.000 stemmen geteld, waarvan er 175.000 voor de rechtsche democra ten waren, 90.000 voor de communisten, 6500 voor de partij van den arbeid en 6000 voor de liberalen. Ook in Bratis lava hebben de democraten een meer derheid behaald met ongeveer twee maal zooveel stemmen als de commu nisten. Beiersche gemeenteraads verkiezing. In de Amerikaansche bezettingszone zijn Zondag de verkiezingen voor de gemeenteraden gehouden die eveneens zonder opwindende gebeurtenissen ver hepen. De voorloopige tellingen hebben uitgewezen dat de communisten op de derde plaats staan, achter de sociaal democraten en christelijk-democraten. Deze beide eerste partijen leiden beur telings in de verschillende districten. De christelijk-democraten hebben in Beieren de meerderheid veroverd, ter wijl in Groot-Hessen en Wurttemberg- Baden de sociaal-democraten een voor sprong behaalden. Volgens Reuterberichten zijn in ver schillende steden, o.a. in Frankfort en Marburg, talrijke kiezers niet op de kieslijsten geplaatst door administra tieve vergissingen. Verschillende hui zenblokken en straten zijn vergeten, waardoor duizenden kiezers hun stem niet hebben kunnen, uitbrengen. Poli tieke leiders hebben te kennen gege ven dat zij de resultaten dezer stem ming niet zullen erkennen. Hevig onweer hoven West-Friesland Het onweer, dat Zondagmiddag bo ven Westelijk Nederland woedde, heeft in de Zaanstreek veel schade aange richt. Ook op verscheidene plaatsen in West-Friesland is de bliksem ingesla gen. Weerbericht Geldig tot Dinsdagavond. WARMER. Afnemende bewolking met matige wind De Koningin heeft hedenmorgen Dr. L. J. M. Beel in gehoor ontvangen eu hem de opdracht verstrekt to*, het vor men van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van de Tweede Kamer te genieten. Dr. Beel heeft de Koningin verzocht, deze opdracht in beraad te mogen hou den. Dr. L. J. M. Beel. die Katholiek is, is 44 jaar oud. Na aan de Prov. Griffie in Overijsel werkzaam te zijn geweest, is hij benoemd tot hoofdambtenaar van de afd. Sociale Zaken der gem. Eindhoven. In Febr. 1945 werd hij benoemd tot mi nister van Binnenlandsche Zaken in het Kabinet-Gerbrandy. Bij de jongste ver kiezingen werd hij voor de K.V.P. tot lid der Tweede Kamer gekozen. Dat van Katholieke zijde Dr. L. J. M. Beel als kabinetsformateur naar voren treedt moet kennelijk verklaard wor den doordat hij onder de prominente figuren der Katholieke Volkspartij het sterkst aan de zijde van den linkervleu gel dier partij staat. Prof. Romme geldt als een representant van den rechter vleugel. mr. J. R. H. van Schaik (den Kamerpref ident) rekent men tot het centrum. De opdracht aan dr. Beel, die als minister van Binnenlandsche Zaken deel uitmaakt van het demissionaire kabinet-Schermerhorn-Drees, wekt de verwachting dat hij een kabinet zal pogen te vormen steunend op een sa menwerking van de Katholieke Volks partij met de Partij van den Arbeid, die gezamenlijk over 61 zetels in de Tweede Kamer beschikken. Antistakingswet met groote meerderheid aangenomen Nadat de vakvereeiügingen van het Amerikaansche spoorwegpersoneel het compromisvoorstel van de regeering hadden afgewezen, heeft president Truman Zaterdag zijn bemiddelaars bevolen, de onderhandelingen te sta ken, waarna hij in het congres ver klaarde, dat hü de spoorwegen door het leger zou doen exploiteeren. On middellijk daarop werd bekend dat de vakvereenigingen met de maatschap pijen tot overeenstemming waren ge komen en Truman onderbrak zijn rede om het congres daarvan mededeeling te doen. Intusschen hadden de leiders der vakvereenigingen in een brief aan Tru man aangeboden, bevel te geven tot hervatting der werkzaamheden, indien hun de verzekering zou worden gege- De eerste geëvacueerden van Midden-Java arriveerden onlangs uit Chcribon te Batavia. De 750 vrouwen en kinderen werden tijdens de reis. die twaalf uur duurde, beschermd door T.R.Ï.-mannen, die voor deze taak door de Britten waren bewapend. De T.R.I.-mannen droegen verschillende uniformen, waaronder zelfs Ja pa use He. ven dat geen represailles tegen de sta kers zouden worden ondernomen. Steelman. adviseur voor arbeidsza ken van den president, deelde Zater dagavond mede, dat de overeenkomst tusschen de vakvereenigingen en de maatschappijen een loonsverhooging van I8V2 dollarcent per uur omvatte alsmede een uitstel van de wijziging der arbeidsvoorschriften voor den tijd van een jaar. Deze loonsverhooging is 2 cent hooger dan die in het compro misvoorstel der regeering werd aange boden. Zondagmorgen begonnen de treinen weer te loopen en in den loop var den dag bereikte het spoorwegverkeer weer zijn normale frequentie. Mijnstaking hervat Zondagavond was de termijn van den arbeidsvrede, gedurende welke de mijnstaking was onderbroken om de onderhandelingen te vergemakkelijken, afgeloopen en aangezien de regeering Zondag moest bekendmaken dat zij er niet in geslaagd was tot overeenstem ming met de vakvereeniging te komen, beteekende dat een hervatting der staking in de vetkolenmijnen. John Le wis, de leider der vakvereeniging voor mijnwerkers, heeft geweigerd, het aan bod der regeering te aanvaarden en de arbeiders opgeroepen tot werkweige- ring. Minister Kraug, die de snbeslag- genomen mijnen beheert, heeft een be roep gedaan op de mijnwerkers om Maandag aan het werk te blijven. De anti-stakingswet In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft de Amerikaansche senaat het wetsontwerp tot beperking der rechten van vakvereenigingen, dat reeds door de Kamer van Afgevaardigden was aanvaard, aangenomen met 49 tegen 29 stemmen. Intusschen is ook het wets ontwerp ten aanzien van het verbod van stakingen in den senaat gekomen, nadat de Kamer van afgevaardigden het met een overweldigende meerder heid had aangenomen. De Senaat zal zich heden over dit wetsontwerp uit spreken. Er waren bij de 323 afgevaar digden slechts 13 tegenstemmers. Deze wet verbiedt het staken tegen de re- feering en stelt pogingen daartoe straf baar, wat beteekent dat het staken in particuliere bedrijven onmogelijk wordt wanneer de regeering deze bij een dreigende staking in beheer neemt.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1