Duitschers faalden in hun poging, VSV en Stormvogels in zak en assche de Noordersluis te vernielen In Juli wordt er weer geschut Van de drie poorten die de ver binding vormen tusschen de Noord zee en het Noordzeekanaal en ge zamenlijk de levensader vormen van de hoofdstad, hebben de Duitschers getachf. slechts één, de Noorder sluis. de grootste, dus te vernielen. Waarom alleen deze sluis? Waar om niet tevens de Middcnsluïs en de Zuidersluis? Ja. waarom de Noordersluis. die toch al door een darn van zand in het buitensluishool'd onbruikbaar was gemaakt? Was het alleen vernielzucht, die hen bezielde, toen zij bommen lieten explo- deeren in de sluiskolk en in de deurkas van het binnen-sluishoofd; toen zij de kostbare werktuigen in het machinege bouw totaal verwoestten? Hoe het antwoord op deze vragen ook luidt, Amsterdam bleef in het be zit van zijn verbinding met de Noord zee, al is de hoofdstad dan ook voor loop ig onbereikbaar voor schepen als de Oranje, die te groot zijn om de Midden- sluis te passeeren. Maar nog eenige maanden vóór dat het eerste .jaar na den dag, waarop de aanslag op dit kostbare kunstwerk, dit fraaie staal van Ne- derlandsche waterbouwkunde werd gepleegd, zullen de schepen weer door deze sluis geschut kunnen wor den en als de Oranje, die thans nog in Rotterdam ligt, van haar volgen de reis naar ons land terugkeert, zal ze haar passagiers in de thuis haven kunnen ontschepen. „De bedoeling van de Duitschers, de sluis te vernielen is mislukt", aldus Ir. J. P. Josephus Jitta, hoofdingenieur bij den Rijkswaterstaat, belast met de lei ding der herstelwerkzaamheden van de Noordersluis, tijdens .een excursie die de pers op uitnoodiging van den Voor lichtingsdienst van het Departement van Openbare Werken en Wederopbouw de zer dagen naar de Noordersluis maakte. Therapie en diagnose. De meeste vernielingen, aldus de heer Josephus Jitta, bevonden zich on der water. Voor dat we aan de therapie toe waren, moesten we de diagnose vaststellen. Dit was niet gemakkelijk, maar toen we zoover waren, vielen de vernielingen mee. Deze betroffen in hoofdzaak de schutkolkmuren. De Duit schers hadden de bommen aan den on derkant laten ontploffen, in de hoop dat de muren om zouden vallen. Plaat selijk ziin ze echter maar 25 c.M. naar voren gekomen. Het ergste was de beschadiging van de deurkas in het binnen-sluishoofd. De explosie veroorzaakte een enorme waterzuil. Deze drukte den muur ach teruit. de betonnen steunbalken wer den opgelicht, waardoor de wanden van een gedeelte der deurkas naar elkaar toe bogen: de balken kwamen op de wanden te liggen, waardoor deze allen steun verloren. 3V2 millioen K.G. druk. Men heeft bij den sluisbouw nooit met kleine getallen gewerkt. En ook bij de herstelwerkzaamheden gaat alles in het groot. De muren van de deurkas moesten dus weer in het lood gebracht worden. Noteert u even: zoo'n deurkas heeft zijwanden, die een paar meter dik zijn. Deze wanden zijn meer dan 20 M. hoog en de breedte van de deurkas is 11 M. Als men nu nog weet dat de leng te ongeveer 55 M. bedraagt, leert een eenvoudig rekensommetje, dat de in houd van zoo'n deurkas 12 a 13000 M3. bedraagt. De ontzetting van de muren van de deurkas was aan beide zijden ongelijk. Daar waar deze het grootst was en de „rechtzetting" dus meer kracht vergde, werd aan den achterkant het zand weg- gegraven. Toen dat was geschied plaatste men 12 hydraulische vijzels met een druk van in totaal 3l/z 'millioen K.G. tus- schén de muren en centimeter na cen timeter kwamen de kolossen weer in him lood. de muur, waarachter het zand was verwijderd natuurlijk met iets grootere „sprongen" dan de tegenover gestelde. Het foefje, waarvoor nochtans een baggermolentje om het zand weg te graven, noodig was, gelukte. Nu staan dus de muren van de deur kas weer zooals ze stonden en de steun balken liggen weer op hun plaats. De waterzuil, veroorzaakt door de ontploffing van de bommen in de deur kas vernielde ook het bedieningsge- gebouw van de sluis, dat over de deur kas was gebouwd. Hiervoor is verder naar achter al weer een nieuw gebouw opgericht. In de ingewanden der deurkas. De deurkas is met het gedeelte van de railbaan, waarover de schepen va ren, het deel in de schutkolk dus, droog gelegd. Zal ik u maar voorgaan, heeren? aldus onze geleider, toen we voor den geweldigen muil stonden, op den bodem waarvan, heel in den diepen afgrond electrische boren en hamers ratelden en miniatuur-kereltjes denkt u er aan, dat we van een hoogte als van het dak van een gebouw van zeven verdie pingen omlaag kijken druk aan he* werk waren met het herstellen van d' railbaan en andere beschadigingen. Onze geleider ging ons voor; en zo. daalden we af in de ingewanden van de deurkas, welgeteld 82 treden om laag. Op den bodem is het nat en glibberig. Hier en daar sijpelt water door de wan den. We komen bij de openingen van de riolen, die afgesloten zijn met de reservedeuren van de Middens luis. (Deze riolen dienen om het water, vóór dat de deuren geopend worden, op ge lijken stand met het buitenwater te brengen. Ze zijn onderbroken door de deurkas). We komen in de omgekeerde stalen goot drie deelen elk 100.000 K.G. wegende en hebben dan 12 M. water van de sluiskolk boven ons. Wa terdicht is het niet „plaatselijke buien" zou de Bilt zeggen. Inderdaad de grootschheid van dit bouwwerk zit onder water. De kuip. beter gezegd tunnel is 9 M. breed en 2.50 M. hoog. Het is een moeizame tocht over mod- derbeekjes en schuin liggende gladde planken, langs borende, sjouwende en scheppende werklui. Vlak om ons rijzen de enorme muren omhoog. Dan volgt weer de weg terug, die naar boven leidt over 82 sporten van stijl omhoog gaande ladders. De reparatie van de schutkolkmuren bestond in het wegbranden van uitste kend ijzer en beton en het vullen met beton van het door de explosie gesla gen gat. Eenige onderdeelen der muren :ijn een weinig verzakt en naar voren ekomen; dit levert echter weinig be swaren op. Dn zooals wij Zaterdag eeds hebben gemeld in Juli kunnen de schepen hoogstwaarschijnlijk weer -i~ oebruik maken. In haar ouden luister zal zij eerst in 1947 .1. -id. De totale kosten zul len dan vermoedelijk de drie-lcwart millioen niet hebben overschreden. Dat de sluis den aanval zoo goed heeft doorstaan, is te danken aan de soliditeit van haar bouw, aan de 20.000 betonpa- len, waarop zij rust, aan de 250.000 M3. gewapend beton, die er in verwerkt zijn en last but not least aan de bekwaam heid der Nederlandsche ingenieurs, die, onder leiding van den tegenwoordigen minister van Openbare Werken en We deropbouw Dr. Ir. J. A. Ringers, die als hoofdingenieur bij den bouw de leiding had, de sluis hebben gebouwd. Openlucht-vergaderinq C.P.N. „De Waarheid" De CPN „De Waarheid" houdt hedeiij- avond een open lucht-vergadering op het terrein Heerenduinen, ingang Velserduin- weg. Spreker is de heer A. J Koejenwtas. Scheepvaart 25 Mei. Aangekomen: Eban van Skog- hall n. Zaandam; Cöen van trnrmngnam; Van Ostade van CurasaoEemsiroom v. Londen: Hilda van Gravon. 25 Mei. Vertrokken: Berkelstroom n. Londen; Empire Daffodil n. Londen; Waiotapu n Cardiff, Ruys n. Sauihamp- lon: Robert Ltiehebach n. New-York; Vi king, Eng. zeiljacht Noordzee. 26 Mei. Aangekomen: Nautilus van Lon den; Patria van Grangemouth; Zeearend, zeiljacht n. Zaandam. 26 Mei. Vertrokken: Linge n. Huil; Ja* coba n. Aabenzaa. Aanvoer pekelharing Alhier kwamen binnen van de visscherij de KW 43 met 615 kantjes van 5 schepen en de KW 32 met 384 kantjes van 3 sche pen. Marktbericht van Zaterdag De aanvoer bedroeg 185.580 kg, waar onder 65050 kg schol, 4640 kg horsmakreel, 24600 kg wijting, 4130 kg poontjes. 10500 kg schelvisch. 3740 kg schar, 2245 kg rog en vleet, 24290 kg tong 7835 kg tarbot en griet, 1900 kg roode poon enz. De trawlers besomden f 37704. Verdere besommingen: Motorloggers: KW 91 f 5095, KW 33 f 4645, KW 104 f 3798, KW 6 f 5050, KW 59 f 5048. KW 78 f 7879, KW 108 f 1211, KW 166 f 4362, KW 52 f 3867. KW 107 f 3709. Kustvisschers: IJM 249 f 629, IJM 207 f 392, IJM237 f 12, IJM 211 f 15. KW 160 f 713, KW 21 f 1689, KW 185 f 823, KW 199 f 812, KW 12 f 470, KW 190 f 153. KW 94 f 3806, UK 266 f 282, UK 47 f 383, UK 77 f 686, UK 75 f 195, UK 142 f 752, UK 57 f 272, UK 105 f 140. UK 172 f 110Ó, UK 119 f 993. UK 86 f 869. UK 34 f 2882, UK 234 f 750, UK 87 f 1568, UK 52 f 1140. SL 5 f 830, BR 15 f 198, ZA 21 f 2332. SCHEEPSBERICHTEN. Leerdam 23 v. New York; Stad Maassluis 23 v. New Orleans n. Parsellillo; British Promise 25 verw. te Rotterdam v. Port Ar thur; Evagoras 25 verw. te Rotterdam v. Z. Amerika; Streefkerk 23 te Suez; Tegelberg 23 van Batavia; Terborch 19 v. Coosbay 20 te San Francisco; Jan Lievens 21 v. Tacoradi n. Liberia; Venus 24 te Alexandria; Vulcanus 23 v. Gibraltar; Noordwijk 23 te Newport; Tji- besar 23 v. Suez; Melampus 20 v. Aden naar Suez; Johan de Witt 21 v. Singapore: Sumatra 23 van aBtavia; Frans van Mieris 23 18 uur v. Cristobal, 27 te Curagao verw.Bantam 20 te Karachi; Noesaniwi p. 21 Gibraltar n. Ant werpen: Holland 7 v. Beira n. Quelimane; Nederland tank 19 v. Sjanghai n. Bahrein; Wilhelmina 19 te Rio de Janeiro v. New York; Mirza 20 v. Curasao n. Rotterdam; Stuyve- sant 20 v. Curasao n. La Guaira; Vermeer 18 v. Curasao n. Cristobal; Ino 18 te Curasao; Tjimanoek 19 te Calcutta; Malvina 19 van Singapore n. Bombay; Jaarstroom 19 te Sydney v. Hongkong; Fort Amsterdam 18 v. Hongkong n. Sjanghai. VUC-JUNIOREN—STORMVOGELS JUNIOREN 3—3. De Stormvogels-junioren speelden gis teren een wedstrijd vóór de groote ont moeting VUC—Stormvogels tegen hun VUC-collegars. Met de rust was de stand 11. nadat Stormvogels de leiding had gehad. Na de rust was VUC meer in den aan val en wist, ondanks het goede verdedi gen van Hemken, Venus en Riedeman, een 21 voorsprong te nemen, welke ech ter door een formidabel schot van Snoeks teniet werd gedaan. Nogmaals nam VUC de leiding, maar Stormvogels hield kranig vol en toen na een handig opgezetten aan val het geheele binnentrio alleen voor den Haag6chen doelman kwam. was de stand opnieuw gelijk (33). BEVERWIJK Athletiek-competitie Juniores A Zondagmiddag werd op de DEM-simel- baan een aanvang gemaakt met de onder linge A-junioren-competitie waaraan deelnamen DEM met 3 ploegen. IEV mei 2 ploegen en DOCOS, KDO en Holland elk met 1 ploeg. Het was een lust te zien hoe er tusschen deze jonge athleten ge kampt werd. De behaalde resultaten waren, gezien de weersomstandigheden, heel goed te noemen. Vermeldenswaard is wel het loopen van het DOCOS-lid C. Tuynman op de 800 meter, een jonge ath- leet, die met kop en schouders boven de andere loopers uitstak. Ook het IEV-lid P Kaandorp leverde een zeer goede prestatie door de discus 35.86 M. te werpen. De beste prestaties waren als volgt: 100 M.: R. de Bok. IEV. 13,2 sec.; J. Ro- zemeyer. DEM, 13.8 sec. 300 M.: A. Kallenberg, DOCOS. 40 sec.J J. Rozemeyer, IEV, 43,2 sec.; J. Witkamp, DOCOS, 43.2 sec. 800 M.: C. Tuynman, DOCOS, 2 min. 17.4 sec.; H. Adrichem, DEM, 2 min. 21.9 sec. Hoogspringen: C. Bakker, DEM, 1.575 M.; C. v. d. Bosch, DEM, 1.45 M. Verspringen: A. Kallenberg. DOCOS, 5.31 M. ;C. Bonsen, KDO, 5.02 M. Kogelstooten: C. Bakker. DEM, 10.29 M.; P. Kaandorp, IEV, 10.09 M, Discuswerpen: P. Kaandorp. IEV, 35.86 M.; A. Pley, DOCOS, 27.79 M. Estafette 4 x 100 M.. 1. DOCOS, 50.9 sec.; 2. DEM. 54.1 sec.; 3. KDO. 55.2 sec.; v Speerwerpen: C. Bakker. DEM. 29.65 M.; J. Scheierlinke. DEM, 29.55 M.; F. Kaandorp, IEV, 29.22 M. Op de Ainsterdamsehe Boschbaan passeert als eerste de finish. .erden roei wedstrijden gehouden. „Triton" (P) Sportpark op zijn vroegst in 1947-1948 bruikbaar Het laatste nummer van het club orgaan van V.S.V. bevat een klaaglied van den voorzitter, den heer A. J. van Leusen over het feit, dat het sportpark, dat de gemeente van plan is aan te leg gen. pas in het seizoen 1947-1948 bruikbaar zal zijn. In het begin van dit seizoen, aldus de heer van Leusen, zijn de besprekingen begonnen om maatregelen te beramen, ten einde in den komenden winter weer in eigen gemeente te kunnen spe len. Samen met de zustervereeniging Stormvogels werd overleg gepleegd met gemeentebestuur en wederopbouw. Beide instanties waren zeer begaan met het lot der twee grootste voetbal- vereenigingen in Velsen en beloofden de grootst mogelijke medewerking. Plannen werden dus gemaakt en toen ze klaar waren, aan de gemeente voor gelegd. Van de uitvoering dezer plannen kan echter niets komen, omdat het ge meentebestuur volgens den schrijver 'het bouwen van een tijdelijke terrein- accomodatie verbiedt, omdat het niet past in het uitbreidingsplan. Ook zelfs, wanneer de besturen garandeeren, dat de opstal te zijner xijd afgebroken of verplaatst wordt. „Natuurlijk geven we den moed niet op", zoo besluit de heer Van Leusen. „We zullen blijven probeeren een mo gelijkheid te vinden om binnen afzien- baren tijd in Velsen terug te komen. Mij dunkt, dat wij hei recht hebben, van het gemeentebestuur te eischen Prijzen-perikelen in Sclieveningen Bij het vasthouden aan de maximum prijzen der visch zijn verschillende moei lijkheden aan den vischafslag te Scheve- ningen gerezen. Nu enkele vischsoorten in prijs gedaald zijn, dus den maximumprijs niet meer opbrengen, wordt aan den visch afslag te Scheveningen de zoogenaamde koppelverkoop toegepast d.w.z. gecom bineerd afslaan van twee vischsoorten, waardoor de vischhandelaren gedwongen worden te hooge prijzen te betalen voor enkele soorten visch. Het gevolg hier van is, dat sommige soorten ver boven den marktprijs worden gemijnd. Hierdoor ontstaan zeer onjuiste verhoudingen zoo deelt men uit kringen van vischhandelaren mede en worden onregelmatigheden in den vischhandel in de hand gewerkt. „Versche visch is een artikel dat aan bederf onderhevig is en vlot van de hand moet gaan. Het vasthouden aan de maximumprijzen moet op een mislukking uitloopen", aldus de zegslieden. daadwerkelijke hulp om het sportleven dat in onze bevolking zoo'n belangrijke plaats inneemt, althans in stand te houden. Indien dit niet kan geschieden op de wijze, die wij vroegen, best, laat het gemeentebestuur dan maar zeggen, hoe het wel kan. Maar in ieder geval moeten we geholpen worden". Twee kinderen bij bootongeval verdronken Zondagmiddag is bij de brug te Wor- merveer een zware boeier door een ruk wind omgeslagen. In den boeier zaten 7 personen, drie vrouwen, twee mannen en twee kinderen. De vrouwen en de mannen wisten zich aan rand van het schip vast te klemmen en konden door voorbijvarende roeibooten worden opge nomen. Het gelukte den redders het 4-jarig zoontje van den eigenaar, aan wal te brengen, maar ondanks toepassing van kunstmatige ademhaling konden zij hem niet in leven houden. Het andere kind. het 1-jarige dochtertje van mevr. Kleine uit Assendelft, een der vrouwelijke pas sagiers, is nog niet opgehaald. Het zilveren jubileum van de R.H.B.S. Omtrent de plannen tot herdenking van het zilveren jubileum der RHBS vernemen wij nader, dat de datum van de réunie der oud-leerlingen is vastgesteld op Za terdag 14 September a.s. Het comité zal van half elf af de reünisten in het school gebouw ontvangen. De receptie is van 11 tot 12 uur. Om 12 uur geschiedt de ont hulling van het gedenkraam, aangeboden door de oud-leerlingen. Van 12.3014 uur is er een lunch in het schoolgebouw, van 1416 uur: een paar uur „oude tijd", ge zamenlijk te beleven in de schoollokalen of op het sportterrein, 16.30 uur vertrek naar Haarlem, waar te 17.30 in „De Leeuwerik" het feestdiner begint. Mooi succes van Polyhymnia Het Gem. koor Polyhymnia, alhier, di recteur de heer Jan Beider, nam deel aan den Zondag in Amsterdam gehouden zang wedstrijd, georganiseerd door het Ge mengde koor „Oefening baart Kunst". Polyhymnia kwam uit in de hoogste afdeeling Gemengde Koren en behaalde den eersten prijs met 316 punten Als verplicht koor zong Polyhymnia Sanctus, als vrij nummer „Zorgennacht" beide van Nico Hoogerwerf. Het koor dat in deze afdeeling een tweeden prijs behaalde, Brouwer's a Ca- pellakoor Amsterdam had 255 pnt.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3