ij muider Courant Italië wordt een republiek Warwinkel Komt de Gaulle terug? Bloembollencultuur Sjahrir's tegenvoorstellen Coloradokever 60c Jaargang No. 18346 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gf. Houtstc. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagbiad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— E na-oorlogsche wereld is een poli- -a-/ tieke warwinkel, waarin de groote in ternationale lijn ontbreekt, die alleen uit- komst zou kunnen brengen. Dit wordt scherp aangetoond door de binnenland- sche politieke ontwikkeling, die in alle landen onbevredigend is omdat de groote vraagstukken van den tijd ver over de grenzen reiken en niet binnenslands op gelost kunnen worden. Dit verklaart ook de weifeling van vele kiezers, menschen die nadenken voor zij hun stem uitbren gen en zich bij de tegenstellingen, waar voor zij geplaatst worden, niet voldoende voorgelicht achten en geen duidelijken maatschappelijken koers voor zich zien. Velen van hen stemmen dan tenslotte maar weer op hun oude partij-etiket. In ons land doet menigeen dat met overtui ging, omdat zijn oude partij zijn godsdien stige overtuiging belichaamt. Maar daar mee is hem de feitelijke politieke ont wikkeling nog niet duidelijk. Die wordt immers, vooral in politiek-economischen zin, beheerscht door factoren, die ver büilen de beheersching van zijn eigen land en volk liggen. In de tegenstellingen der drie groote wereldmachten vinden die hun weergave: tegenover het Russische com munisme staat het Amerikaansche kapita lisme: daartusschen poogt Engeland het democratisch socialisme van zijn huidige regeering tot gelding te brengen en de belangen van de gemeenschap met de vrijheid van het individu in overeenstem ming te brengen. Dit alles wordt door kruist door een nog steeds geldende po litiek van nationaal eigenbelang, die het Russische beleid kennelijk vooral niet minder beheerscht dan dat der-Amerika nen, al schijnen de tegenstellingen tus- schen deze twe.e machtigsten nog 'zoo groot. Zondag zijn er in Frankrijk weer ver kiezingen gehouden. Na de verwerping van de grondwet, die door de eerste consti- tueerende vergadering was aangenomen maar door het volk bij referendum werd afgewezen, zag men de verkiezing van de tweede constitueerende vergadering met begrijpelijke spanning tegemoet. Dè mede gedeelde resultaten zijn tot dusver niet volkomen duidelijk er ontbreekt nogal wat aan de nauwkeurigheid der cijfers maar er blijkt wel uit, dat er geen groote veranderingen zijn. De communisten heb ben enkele zetels verloren. De M.R.P. (het Katholieke linksche centrum) heeft er veertien of vijftien gewonnen en de socia listen hebben er evenveel verloren. Een door velen verwachte sterke vooruitgang van de rechterzijde, met name van den Parti républicain de la liberté (P.R.L.) is uitgebleven. Dus overheerschen nog steeds dezelfde drie groote partijen (Communis ten, Socialisten en M.R.P.) in de consti tueerende vergadering. De eenige veran dering van beteekenis is, dat in October 1945 de Communisten als grootste partij uit de bus kwamen en dat nu de M.R.P.. met 162 zetels, in deze positie verkeert. Het gevolg is, dat zij nu wel den regee- ringsleider zal moeten aanwijzen. Ver wacht wordt dat dit Bidault, de minister van Buitenlandsche Zaken, zal zijn. Maar als hij moet voortgaan met de drie par tijen-regeering. die geen eenheid van be leid heeft kunnen vinden en ook geen compromis kunnen bereiken ten aanzien van een grondwet, ziet het er niet hoop vol uit. Wijziging in den toestand zou mo gelijk zijn als de communisten zelf beslo ten in de oppositie te gaan. De socialisten, hoe heftig zij ook bij de verkiezingen tegen de communisten geageerd hebben, voelen er evenwel blijkbaar niet voor aan een regeering deel te nemen, waarin de communisten geen zitting hebben. Zij voorzien dat dit hen in een nadeelïge po sitie tegenover de arbeidersmassa zou brengen. Het is alles nogal verwarrend en menig Nederlander zou er zelfvoldaan het hoofd bij schudden, zooals hij dat vroeger wel placht te doen en zeggen „Och, och, die Franschen", als onze eigen poli tieke situatie duidelijker was. Maar dat is zij voorloopig niet en wie de jong ste verklaringen leest van den fractielei der van de Partij van den Arbeid, jhr. mr. M. van der Goes van Naters. wordt zich daarvan we! ten zeerste bewust. Zijn be schouwing is in het vorig nummer ge citeerd. Voor veie menschen is het feit moeilijk te aanvaarden, dat de groote politieke be- slissingen niet in onze eigen hand liggen en ver over de grenzen van al die Euro- peesche staten en staatjes, die zichzelf zoo gaarne ..souverein" blijven noemen, heen- reiken. Maar zij zullen toch aan de ge dachte moeten wennen. De buitenlandsche politiek, ten allen tijde van groot belang, is nu v3n volstrekt overheerschende be teekenis en men kan haar niet meer ont- loopen. Zoolang zich geen groot inter nationaal beleid ontwikkelt, zal het gemis aan lijn in die politiek den gang van zaken in alle landen blijven remmen en benadee- len, Onze huidige kabinetsformateur is nu bezig, een regeeringsprogram tot stand te brengen dat ook voor andere partijen aan vaardbaar zal zijn. opdat dadrop een sa menwerking tot stand komt. Laat ons hopen dat het sober zal zijn en beperkt tot de zaken, welker uitvoering werkelijk binnen ons bereik ligt. Die zijn. omdat zij in zoo hoogen mate het herstel van een verarmd en ontwricht land en het organi- seeren van onze volkskracht betreffen, al moeilijk genoeg. Men moet daarbij niet meenon dat er geen nieuw streven, met name naar sociale rechtvaardigheid, zou Volgens een bericht van Un. Press is te Rome officieel bekend gemaakt, dat het Italïaansche volk zich voor het in stellen van een republiek heefl uitgespro ken. Hoewel de definitieve uitslag nog niet bekend was, was het aantal stemmen ten gunste van een republiek reeds zoo groot, dat de monarchisten dezen achterstand niet meer zouden kunnen inhalen. Er is een. beroep op de bevolking gedaan om het nieuws rustig op te nemen. Maat regelen zijn genomen om ordeverstorin gen tegen te gaan. Volgens de kieswet mag de definitieve uitslag pas worden gepubliceerd als het resultaat van de parlementsverkiezingen bekend is. Er is een plan gemaakt om de koninklijke familie per vliegtuig naar Genua over te brengen, vanwaar zij dan naar Portugal zal vertrekken. Het Koninkrijk Italië werd geprocla meerd in 1861, bij het tot stand komen van de Italiaansche eenheid. In dat jaar kreeg Victor Emanuel II van Sardinië den titel van Koning van Italië. In 1878 werd hij opgevolgd door zijn zoon, die als Umberto I den troon besteeg. De re geering van dezen vorst werd in het jaar 1900 ontijdig beëindigd: hij werd door een anarchist neergeschoten. Zijn eeni ge zoon, de Prins van Napels, volgde hem op als Victor Emanuel III. Enkele weken geleden abdiceerde deze vorst, na een regeering "dus van bijna 46 jaar, om den troon af te staan aan zijn zoon. Um berto II is nog geen 46 dagen koning van Italië geweest. Misschien candidaat voor Presidentschap Volgens Un. Press is in Frankrijk een toeneming van de verwachting te consta- teeren, dat generaal De Gaulle een poli tieke come-back" zal maken. Van be trouwbare zijde wordt vernomen, dat de aanhangers van den generaal den poli- tieken toestand met de grootste belang stelling gadeslaan en gelooven, dat de ge neraal als een soort van „scheidsrechter" zou kunnen optreden, wanneer het vinden van een nieuwen premier op groote moei lijkheden stuit. Volgens deze zijde zou De Gaulle in dat geval pogen een nieuwe grondwet te doen aannemen, waarbij aan den president groote bevoegdheden zou den worden verleend. Vervolgens zou De Gaulle zich candidaat voor het president schap stellen, welke post hem voor de volgende zeven jaar tot de belangrijkste politieke figuur van Frankrijk zou maken. In elk geval staat het vast, dat een aan tal leidende politici van de MRP en de linksche republikeinsche groep reeds in Colombcy les Deux Eglises liceft vertoefd en daar met den generaal heeft geconfe reerd. De Gaulle's rechterhand. Gaston Palewski, moet naar men zegt, van oordeel zijn, dat de generaal „binnen drie maan den" in de politiek teruggekeerd is. Winston Clinrchill heeft lc Woodford in Essex de feestelijkheden van de her denking der overwinning geopend. Woodford is Churchill's parlementaire kiesdistrict. Xa zijn aankomst te Wood- lord G.reen inspecteert hij de marine- cadetten(P) zijn. Het is niet waar dat alles bij het oude zou zijn gebleven. Wie dat zegt be grijpt de in ons land heerschende gevoe lens niet. Maar wij zullen slechts kunnen handelen binnen het kader van onze mo gelijkheden. Een oorlogsramp heeft ons verarmd en geschaad en onze mogelijk heden zijn daardoor gering. Het is ver standig deze werkelijkheid onder oogen te zien en geen luchtkasteelen te bouwen R. P. Hedenmorgen was voor de parlements verkiezingen te Rome de uitslag van 9/10 van de stemdistricten binnengekomen. Op de partijen waren toen uitgebracht: Chr. Democraten 7.598.783 st. Socialisten 4.512.333 st. Communisten 4 129.222 st. Democr. Unie3.392.227 st. Uomo Qualunque1.106.726 st. Na de spoorwegen: de schepen Dreigende Zeeliedenstaking in Amerika. Alle vioolstations in de V.S. zijn af gezwaaid marinepersoneel aan het wer ven, teneinde de dreigende staking van duizenden Amerikaansche zeelieden te breken, die op 15 Juni hun schepen zul len verlaten, indien hun eisehen tot loons- verhooging en een veerligurige werkweek niet door de reeders worden ingewilligd. De oorlogsverklaring van Forrestal, de Amerikaansche minister van marine, aan 5 vakvereenigingen van zeelieden, kan een terugslag van internationalen omvang teweeg brengen. Curran en Bridges, de leiders van twee van de grootste mari tieme vakvereenigingen, hebben een be roep gedaan op de leden van de scheep- vaartafdeeling van het wereldverbond van vakvereenigingen om alle schepen, be mand met Amerikaanseh marine-perso neel, als „onderkruipers" te beschouwen. Forrestal heeft een oproep gericht tot alle marinepersoneel buiten dienst om „de dreigende critïeke situatie, waarvoor het land zich geplaatst 2ïet, het hoofd te bie den". De vakvereenigingsleiders hopen, dat de havenarbeiders in Gr.-Brittannië, Frankrijk en de Sovjetunie zullen weige ren, schepen door deze vrijwilligers be maald, te lossen of te laden. Intusschen is het bij de staking van zeelieden van de Canadeesche meren tot gewelddadige acties gekomen. De staking dreigt zich tot de Oost- en Westkust uit te breiden, indien aan den eisch tot een achturigen werkdag niet tegemoet geko men wordt. Joegoslavisch Koningsleger ontbonden Naar Reuter uit Wupperlal meldt, zyn de militaire autoriteiten in de Britsche bezettingszone overgegaan tot de ontbin ding van een tot nu toe in militair ver band bestaan Joegoslavisch leger, dat „scmi-gehcim" werd genoemd, en bestond uit troepen en commandanten die door de Duilschers indertijd krijgsgevangen werden gemaakt en naar Duilschland ge voerd. De meeste van deze troepen be staan uit Scrven, die sterk koningsgezind zyn en ex-koning Peter terug willen zien op den troon. De Britsche Geheime Dienst heeft vast gesteld. dat deze troepen van wapens werden voorzien die via de Amerikaan sche bezettingszone uit België werden gesmokkeld. Het leger begon een hinder lijke activiteit te ontwikkelen en vormde een haard van verzet tegen de officieele plannen tot. repatrieering van de in Duitschland verblijvende Joegoslaven. Het thans ontbonden leger stond onder commando van den vroegeren minister- generaal Pera Zjïwkowitz en telde nog 45 andere generaals, 1500 officieren en bijna 15.000 man. DE REPATRIEERING. Het m.s. „Kota, Inten" zou heden in den loop van den dag te Rotterdam arriveeren. De zetel-kwestie Dinsdag vermeldden wij het een en an der omtrent de door het hoofdbestuur van de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur gehouden vergadering met de voorzitters van de afdeeii.igen. Daarin werd vermeld dat het hoofdbestuur mede gedeeld had, dat verschillende malen con tact met het gemeentebestuur van Haar lem was gezocht om zoo spoedig mogelijk te komen tot het vrijgeven van het Kre- lagehuis, maar dat daarbij geen blijk werd gegeven van medewerking. Van de zijde der gemeente Haarlem ver nemen wij uit de beste bron, dat deze voorstelling van zaken onjuist is. Door het hoofdbestuur van de Algemeene Ver eeniging zijn geen besprekingen met het gemeentebestuur aangevraagd en zij zijn ook niet gehouden. Het gemeentebestuur heeft sinds de bevrijding vele pogingen gedaan om van het ministerie van Oorlog gedaan te krijgen, dat dit het Krelagehuis ontruimen zou, maar is tot dusver niet in zijn pogingen geslaagd, omdat Oorlog geen. andere oplossing ziet om het garnizoen onder te brengen. Het gemeentebestuur heeft getracht te bereiken, dat de infante- riekazerne aan de Koudenhorn vrij zou komen en de daar gedetineerde politieke gevangenen naar Castricum en andere plaatsen zouden worden overgebracht, om /.oodoende het Krelagehuis vrij te krijgen. Maar dit is ook tot dusver niet mogelijk gebleken. Omtrent het voorstel-Hillegom tot ver plaatsing van den zetel van Bloembollen cultuur heeft het hoofdbestuur tot dusver geen besprekingen met het gemeentebe stuur van Haarlem gevoerd en er even min om gevraagd. Tot zoover deze mededeelingen. Het wil 'ons voorkomen dat er nu toch wel alle aanleiding voor het hoofdbestuur Bloembollencultuur Is, om met Haar lem te gaan praten en dat de leden der vereeniging eveneens van deze opinie zul len zijn. Medewerking van de gemeente Haarlem lijkt ons zoowel ter oplossing van de moeilijkheden in het heden als bij het ontwerpen van plannen voor de toekomst te verwachten. Wij zijn er zeker van dat Haarlem groote belangstelling heeft voor den zetel van Bloembollencultuur, zooals ook in 1927 al bleek bij de verstrekking van een subsidie van 100.000.op voor waarde van een minstens vijftigjarig be houd van den zetel in de stad. Zulk een overeenkomst heeft trouwens meer dan strikt-zakelijke beteekenis en de belang rijke argumenten, die voor den zetel in Haarlem pleitten, gelden onverminderd. Wordt men het eens over toekomstige stichting van een nieuw gebouw, dan is daarvoor en voor de proeftuinen in de gemeente Haarlem ongetwijfeld het goede terrein te vinden. Het Haarlemsche Tribunaal Wordt 12 Juni geïnstalleerd. Het Haarlemsche Tribunaal, dat geves tigd is Dreef 32, zal Woensdag 12 Juni. 's middags te 2V2' uur, officieel geïnstal leerd worden. Voorzitter Eerste Kamer gaat heen Naar verluidt zal de voorzitter der Eer ste Kamer, Mr. W. L. baron De Vos van Steenwijk, zich niet verkiesbaar stellen bij de aanstaande verkiezingen van leden voor die Kamer. President Truman aanvaardde liet ont slag van Edward R. Stettlniiis als Ameri kaanseh vertegenwoordiger bij den Veilig heidsraad, nadat op een conferentie op het Witte Huis was gebleken, dat Stettiniu: niet te bewegen was zijn ontslagaanvrage in te trekken. Herhaling van vroegere eisehen Un. Press meldt; Sjahrir is per vlieg tuig uit Djokjakarta te Batavia terugge keerd met het ontwerp der Indonesische erklaring, die antwoordt op de jongste Nederlandsche voorstellen. De Indonesiërs zullen het Nederlandsche aanbod tot een erkenning de facto van het republikein sche bewind op Java verwerpen en zullen in een tegenvoorstel de volledige; souve- reiniteif. over Java, Sumatra, Bali en Zuid-Celebes eisehen. Een internationaal gecontroleerd plebisciet zal het lot van de andere Ned.-Indische gebïedsdeelen' moeten beslissen. Het Indonesische tegenvoorstel zal dus een herhaling zijn van de eisehen die de republiek stelde toen Van Mook in April naar Nederland vertrok. Het was toen bekend dat de Indonesiërs bereid waren over de souvereiniteit van Bali en Zuid- Celebes te praten, en men gelooft da? die bereidheid nog bestaat. Maar .volgens Sjahrir vormt de volledige erkenning van het Indonesische gezag over Java en Sumatra een absolute mïnimum-eisch. Sjahrir's positie lijkt sterker dan ooit te zijn. doordat het laatste Nederland sche voorstel minder ver ging dan het plan onder Clark Kerr's bemiddeling op gesteld, zoodal de Indonesiërs tot elkaar zijn gebracht en geen ernstig verschil meer bestaat tusschen de zoogenaamde „extremisten" en „gematigden". Men verwacht dat Sjahrir binnen enkele dagen zijn tegenvoorstellen aan dr. Van Mook zal voorleggen. Engeland importeerde.... Het Britsche ministerie van land bouw maakt, naar Un. Press meldt, bekend, dat als gevolg van de ontdek king van een coloradokever te Wol verhampton in een zending sla uit Nederland, geen sla uit Nederland meer zal worden geïmporteerd.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1