De puf-en nestregeling seizoen 1946 Om den zetel van „Bloembollencultuur" Wat is puf en ivat is nest? Visch is een belangrijke grondstof voor <le bereiding van veevoeder. De vischmeel fabrieken gebruiken voor menschelijke consumptie niet geschikte visch, die wan neer ze uit de Noordzee afkomstig is „puf" en wanneer ze uit het IJsselmeer afkom stig is „nest" genoemd wordt. Onder puf wordt verstaan ondermaatèche visch, die met de voor de markt geschikte visch wordt meegevangen en waarvan het geen zin heeft, ze terug in zee te werpen om dat ze reeds dood is. Nog levendë onder- maatsche visch moet over boord gewor pen worden. Als nest wordt o.m. be schouwd: spiering, kleiner dan 10 cM. en pos. Niet alleen de vischmeeïfabrieken, doch ook pluimveehouders, vossenfarmen en forellenkweekerijen maken voor de \'oede- ring van hun pluimveestapel, vossen en forellen gebruik van puf en nest. Tenein de een juiste verdeeling -onder de belang hebbenden te bevorderen heeft het Be drijfschap voor Visscherijproducten teza men met het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren een regeling getroffen, welke is neergelegd in de Puf- en Nestverdrdening van eerstgenoemd' bedrijfschap. Volgens deze regeling zijn de visschers verplicht de aangevoerde puf en nest af te leveren aan handelaren in puf en nest en aan vischmeelfabrieken. De voor een toewijzing van puf en nest in aanmerking komende pluimveehouders, vossenfarmen en forellenkweekerijen ontvangen van her Bedrijfschap voor Veevoeder, resp.. het Be drijfschap voor Pluimvee en Eieren een toewijzing. Het betrokken bedfijf zendt deze toewijzing aan den handelaar, door wiens "bemiddeling het de puf en nest wenscht te betrekken. Ten overstaan van een agent van net Bedrijfschap voor Vis scherijproducten neemt hij een hoeveelheid puf of nest in ontvangst. De aangeboden toewijzingsbon wordt in gedeelten gehono reerd. Voor iedere afgenomen hoeveelheid geeft de agent een geleidebiljet af en maakt daarvan een aanteekening op de "Po rupsen, waarvan <le hoofdstad thans weer te lijden Heelt, zijn voor de jeugd aanleiding tot een nieuw spel, nl. „mp- senreimen". D« been en der jongens (meisjes ambieeren dit spelletje natuur lijk niet), vormen het terrein. Waarop de „wedstrijd" plaats vindt. (P) Winkeliersvereniging opgericht In café Demmers werd Maandagavond een vergadering gehouden voor winkeliers •om te komen tot de oprichting van een winkeliersvereniging voor IJmuiden, IJmuiden-Oost en Driehuis. Deze vergade ring was uitgeschreven door het bestuur der Centrale uit de gemeente Velsen, De voorzitter en de secretaris wezen op de groote problemen, waarvoor een win kelier zich in deze gemeente geplaatst ziet, zooals: wederopbouw, vergoedingen, voorkeur bij nieuwe vestigingen e.d. Naar aanleiding hiervan volgde een geanimeerd debat, waarbij de noodzakelijkheid naar voren kwam om tot de oprichting te be sluiten van een groote en krachtige win- keliersvereeniging. Alle aanwezigen ga ven zich op als lid. Het voorloopig bestuur, dat werd geko zen. is als volgt samengesteld: C. de Jong voorzitter; H.'Veuger, secretaris: C. Bott- ger, penningmeester; en H. Fiege en C. Hofer, leden. Binnenkort zal een nieuwe vergadering worden belegd, waar alle winkeliers wos- deri verwacht. Op deze vergadering zal dan een definitief bestuur worden gekozen Transportarbeiders kinderen naar Engeland Vijftien kinderen van transportarbeiders leden van den Central en Bond, waarvan 9 uit IJmuiden en 6 uit Egmond vertrekken Donderdagmiddag van hier voor een va- cantiereis naar Heartfield in Sussex. De kinderen gaan Donderdagnacht met de Harwichboot van Hoek van Holland de Noordzee oversteken en behooren bij de 200 transportarbeider.sknderendie gedu- - rende drie maanden de gasten zullen zijn van leden van-de Centra! Transport Wor kers Association in Engeland, toewijzing. Het totaal van deze gedeelte lijke afleveringen mag het totaal op de toewijzing vermelde kwantum niet over schrijden. Na verval van de toewijzing moet de handelaar deze binnen drie dagen na den vervaldatum met de geleidebiljel- ten aan het Bedrijfschap voor Visscherij producten. Afdeeling Puf, Wassenaarsche- weg 20, te 's-Gravenhage inzenden. De puf en nest, welke niet door de handelaren wordt afgenomen, moetuit sluitend aan de vischmeelfabrieken wor den afgeleverd. De agent van het Bedrijf schap voor Visscherijproducten verleent hierbij zijn bemiddeling en geeft aanwij zingen voor het vervoer. Ook dit vervoer van puf en nest moet gedekt zijn door een geleidebiljet. De prijs, welke aan de visschers betaald wordt mag, zooals wij reeds hebben ge meld. ten hoogste 2.15 per 100, K.G.. be dragen. Marktbericht van Dinsdag De aanvoer bedroeg 178030 K.G.. waar onder 47120 K G schol. 44600 K G. schel- visch, 16125 K.G. kabeljauw, 18220 K.G. wijting. 4485 K.G. poontjes, 3455 K.G. hors makreel. 3040 K.G. rog en vleet, 580 K.G. haai, 6545 K.G. tarbot en griet. 23740 K.G. tong. 3110 K.G. roode poon. 2090 K.G. mul, 1185 K.G. tongschar enz. De trawlers be- somden 34085. Verdere besommingen: loggers: KW64 f 2992. KV/166 2493. KW6 3150. KW4 f 2032 KV79 f 2321. KV/91 f3086. KW104 f1480. KW 107 f2642, KW108 f2379. KW52 f2266. KW227 f3815. KW24 £3238, KW162 f3616, KW89 2701. KW83 f2333. IJM204 f139: kustvisschers: TX29 £3130, HD18 f3155,- KV/ 72 f 2553. ZA21 f 830: Zweedsche kotter: GG322 f6788. Scheepvaart 4 Juni aangekomen: Neeitje van Orns- kjoldvik n. Wageningen, Annegiena van Domsö naar Wageningen. Redstart van Londen, Nottingham van Londen, Aldeba- rar. van Zuid-Amerika, Joseph Bergen- dorf van Rotterdam. 4 Juni vertrokken: Bornrif naar Dram men, Rota naar Stockholm. Vestervik naar Domsö, Irwell naar Antwerpen; Berkel- siroom ngpr Londen. Bakkers contra kappers Maandagavond werd een voetbalwedstrijd gespeeld op het V.S.V.-terrein door een elftal, samengesteld uit personeel dei- Centrale bakkerij en een elftal, bestaande uit kappers. De bakkers lieten zich niet „knippen"; daarentegen lieten de kappers zich wel duchtig,, ..de kaas van 't brood eten'" en zoo keerden de bakkers zegevierend huis waarts met een 42 overwinning. Scheepsberichten Ke!tu=rgen* pass 3 Kaap Finisterre n. Vene tië; San Antonio t te Lissabon v. Oporto; Stad Arnhem l te Saffi v. R'dam; Alkaid 31 v. Montevideo n. R'dam n. Z.-Amer,; Stad Maassluis 1 v. Pasalillo n. Nederl.; Prins Maurïts 2 v. Londen via Swansea n. Canada; Prins Willem van Oranje 2 17.30 v. Montreal n. R'dam: I.inge 2 te Kalmar v. Huil; Kerk plein 3 's avonds verw. te R'dam v. Cuba; Nottingham 29 op de Theems v. Garston; Glashaven 1. te Boston v. Antwerpen; Nettie 3 van Christinestad n, Dordrecht; Evertsen 2 v. Methil n. Aalborg; Tromp 2 v. Aalborg n, Runneby; June .1 te Grangemouth v. Es- bjerg; Presto 2 te Kopenhagen v. R'dam; Fort Nassau 28 te New York; Jan Steen 1 v. St,-Thomas, v. Santiago n. Cuba; Java 20 v, Southampton; Benglcaljs 30 te Fremantle; Bcissevain 30 te A'dam; Tjibesar 28. v. Aden; Terborch 25 v. San Francisco, 29 van Los Angeles; Tabinta 1 te Batavia; Algenib 31 v. Batavia; Madoera 29 v. Port Townsend naar Portland (Ore); Albert Cuyp 1 v. Montevi deo; Ariadne l v. Famagusta n. Piraeus; Gor- dias p. 31 Dungeness; Iris 1 v, Tanger; Odys seus 1 v. Antwerpen n. AlgiersStuyvesant 1 v. Trinidad n. Plymouth; Zaanstroom 1 te Curacao; Prins Bernhard 1 te A'dam; Am- stelstroom l te A'dam; Eemstroom l te Huilt Indrapoera 3 17 u, in den N. Waterweg en u, te R'dam (Wilhelm.k.) verw, Debarkee- ring passag. 4. 9 u.; Kota Inten p. 2. 22 uur Finisterre; Klipfontein p. 2, 19 u. Gibraltar; Tjisadane 29 te Singapore; Bantam 26 v. Co chin; Despatch 28 v. Shoreham n. Ardrossan; Bernard 5, Gooie; Vaderland 28 te Maryport v. Liverpool; Zeehond 28 op de Tyne van Middlesbio; Galeomna 29 v. d. Tyne op proef- 'ocht; Nederland 29 van Middlesbro naar Stockholm; Oranje, kustvaarder 28 v. Kile n. Aalborg;- PasehoU 8 v, Kiel n. Masnedo; Zwaantiena 28 v. Kiel n, Gefle; De Costa 30 ;e Londen v. Delfzijl; Barendsz. 30 te Lon den v. Delfzijl: Norderhaven 30 te Londen v. Rochester; Frean 3 van Aebenraa n, Fur; Rijnstroom 30 te Londen, v. A'dam; Strijd 29 v. Cork n, BalJlnacurra; F.ban 30 op de Tyne v. A'dam; Henk 30 te Hull; Rolf 28 v. Kiel li. Kopenhagen; Geziena 29 v. ICiel naar Aalborg; Helena 28 te Kopenhagen v, Bo'ness; Mulan 25 v. Einden n. Lemvig; Sommelsdijk o. 20 5 Gibraltar; Ena 30 v. Masowah n. Port Soedan; Ondina 28 v, Abadan n. Singapore; Sunetta 28 v, Abadan n. Suez; Saïdja 29 te Singapore v. Abadan; Wilhelmina 28 te Rio Grande van Rio de Janeiro Prinses Juliana 28. 'te Demerara; Hermes te La Guaira; Neroo 29 te Maracaïbo v. Cu racao; Mijdrecht 28 v. Houston n. Lands End. V ELS£N Afhalen schoenenbonnen De bewoner^ van Velsen-Noord, die in aanmerking komen voor een schoenen bon, kunnen deze halen op Vrijdag 7 Juni in het Ontspanningslokaal der Java-Deu- renfabriek aan den Wijkerst raatweg. Agenda voor Velsen WOENSDAG S JUNI. Bioscoop De Poni: 8 uur; Rebellen van La Santa. Politie Sportvereeniging naar Leiden Het elftal van de Politie Sportvereeni ging, dat candidaat is voor het kampioen schap van den Nederlandschen Politie- sportbond speelt a.s. Donderdagavond een wedstrijd tegen een versterkt elftal van de Leidsche Politie Sportvereeniging. Het elftal van Velsen is als volgt samenge steld: doel Kraak, achter de gebroeders Haak, midden: Woudenberg, Landzaat, ;n Kamerbeek, voor: Wielinga, Stet, van Onselen, Dekker en Nienaber. De1 wedstrijd wordt opgeluisterd met muziek. Candidaten Kath. Volkspartij voor den gemeenteraad De Katholieke Volkspartij heeft voor de verkiezing van den gemeenteraad de olgende candidatenlijet opgemaakt: J. Nuijens, C. J. P. Maas, M.'C. Korte- kaas, J. van Leeuwen, J, P. Nijssen. F. J. Strijbosch, P. J. A. Molenkamp. P. Kee. H. Visser, C. P. Straatsburg, F. P. Hee- lans, j. Beemster, C. G. Hamers, H. Hom. Tennis Westrust 5Velserbeek 1 25. Hieronder volgen de uitslagen der ver schillende partijen: G Kleyn verl. v. J. v. Splunter 57. 46: B. Sanders verl. v. J. Dalmeyer 16. 36; mej. K. rKnu.vt verl. v. mevr. N Burger 16, 63. 4—6: mej. W. Leenders slaat mej. IvL Kwak 6—3, 46. 75; mej G. Knuvt en B. Sanders verl v. mevr N. Burger en J. v. Splunter 36. 75 I6; mej. W. Leenders en J. Dekker slaan mej. M. Kwak en T. de Weerd 63. 108: G. Kleyn en J. Dekker verl. v. J.Dalmeyer en T. de Weerd 26, 57 Beslissingen verdaagd Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen hebben de beslissing op het verzoek van: de Kon. Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, om vergunning voor' het op stellen van stoomketel no. 8 in de Cen trale, op het fabrieksterrein; P. Pauw, Willem Barendszstraat 26 te IJmuiden, om vergunning tot het uitbreiden van de inrichting vóór het bewerken van vieeschwaren in het perceel gelegen aan de Willem Barendszstraat 26 te IJmuiden. de N.V. Zeevischhandel „Neerlandia", In dustriestraat 911 te IJmuiden, om ver gunning. tot het uitbreiden der visch- rookerij in het perceel gelegen aan de Industriestraat 911 te IJmuiden: de Kon. Nederlandsche Hoogovens en Staal fabrieken N.V. te IJmuiden, om vergun ning voor het inrichten van een pom- penkamer bij Hoogoven I. op het fabrieks. terrein; de Kon. Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden. om vergunning tot het oprichten van een oliestookinrichting voor S. M. Oven II en IV in de Staalfabriek op het fabriekster rein. verdaagd op grond dat het onder zoek nog niet zoover gevorderd is, dat daaromtrent thans reeds een beslissing kan worden genomen. Burgerlijke Siand Geboren: B, van Leeuwen, d., Ogel- wightstraat 21, Velsen-Noord; I-I. J. Drie sen, d., Edisonstraat 18, IJmuiden; A. Ak kerman, d., Annastraat la, IJmuiden: A. Verschoor, d.,- B. Enschedélaan 40, Sant poort; KI. van Véelen, d., Kon. Wilhel- minakade 91, IJmuiden; C. J. Staphorst, d., Bakkerstraat 4, IJmuiden; C. Egas, z., Willebrordstraat 47, IJmuiden O.; J. Clots, z., Kanaalstraat 31 rd., IJmuiden; C. M. Voorhout, z., Noorderdorpstraat 14, Sant poort; L. Janssen, d., de Lumeijstraat 13, IJmuiden O.; J. Ch. Martens, d., D. Har- loghstraat 10, IJmtiiden; R. Post, d.. de Wetstraat 5, IJmuiden; G. v. Alfen. d., Berkenstraat 33, IJmuiden O. Overleden: P. Gobielje, 61 j., echtg. van Klass Pauw, Bloemstraat 35 rd.. IJmui den; T. Visser, 26 j., ongehuwd. Marco- SANTPOORT Afhalen schoenenbonnen De inwoners van Santpoort, die in aan merking komen voor een schoenenbon, kunnen dezen halen op Donderdag 6 Juni in het Badhuis aan de Wüstelaan. Zaterdag wordt de speeltuin geopend Zaterdag 8 Juni a.s. zal de feestelijke opening plaats vinden van den speeltuin der vereeniging „Jong Santpoort". Bur gemeester mr. M. M Kwint zal de plech tige opening verrichten. Alle kinderen van 612 jaar zullen aan hei feest kunnen deelnemen. Zij komen bijeen op het Broekbergeplein en gaan in optocht, voor afgegaan door het muziekcorps „Wilhel mina", naar het sp"èelterrein aan de Wüstelaan. Na hei ontvangen van een versnapering zullen zij zich dan naar hartelust kunnen vermaken met draai molens, schommels, rekstokken, enz. Ook zal „Oom Piet" met zijn poppenkast aan wezig zijn, zoodat het een gezellige kin dermiddag belooft te worden. De speeltuin ligt op een ideaal plekje. Geheel beschut tegen den wind kunnen de .kinderen onder goed toezicht zich met allerlei speelgoed vermaken. Hedenmiddag zal een geluidswagen van de RadüvCentrale een rondrit door het dorp maken om nog een opwekkend woord over het speeltuinwerk te spreken. Hoogcr beroep in Uniïever-zaken De Officier van Justitie heeft hooger beroep aangeteekend van de uitspraken gedaan door den economischen politie rechter te Rotterdam, met betrekking tot het Unilever-schandaal. Zooals men weet, werden onlangs directeuren en adjunct directeuren van dë Unilever veroordeeld tot gevangenisstraffen varïeerende van 20 tot 4 maanden.- Van Haarlem wordt een omlijnd voorstel verwacht Maandag heeft het hoofdbestuur van de Algemeene vereeniging voor Bloem bollencultuur te .Haarlem een vergade ring gehouden met de voorzitters van de afdeelingen, ter bespieking van het voor stel van het hoofdbestuur om. het aan bod van de- gemeente Hillegom te aan vaarden van f 100.000 en het terrein van „Treslong" om daarop een gebouw voor Bloembollencultuur te zetten. Aanneming van dit voorstel zou, zooals onze lezers weten, inhouden, dat de zetel der ver eeniging uit Haarlem zou verdwijnen en het „Krelagehuis" zou verdwijnen. Naar wij vernemen zijn breedvoerige besprekingen over dit voorstel gehouden. Er kwamen verschillende voorstanders aan het woord van het Hillegomsche aan bod, maar ook personen' (vooral uit de Noord) die pleitten voor het blijven in Haarlem. Door het hoofdbestuur werd medegedeeld, dat verschillende keeren contact gezocht is met het Haarlemsche gemeentebestuur, om zoo spoedig moge lijk te komen tot het vrij geven van het Krelagehuis, maar daarbij werd geen blijk gegeven van medewerking Dit was voor enkele sprekers, die tevoren voor .Haarlem gepleit hadden, aanleiding om over te hellen naar het aanvaarden van het Hillegomsche aanbod. Er werd even wel op aangedrongen alsnog te trachten contact met het gemeentebestuur van Haarlem te verkrijgen. Deze sprekers ver wachten van Haarlem een positief aan bod. Allereerst om krachtig te bevorde ren, dat het „Krelagehuis" onmiddellijk ter beschikking komt en verder een aan bod om steun te verleenen opdat het zoo spoedig mogelijk hersteld kan worden. Van de zijde van het hoofdbestuur was, op de vraag wanneer het nieuwe gebouw in Hillegom betrokken zou kunnen wor den, geantwoord, dat men verwachtte, dat het twee jaar zou duren. Van andere zijde werd dit evenwel zeer optimistisch gevonden. Men vreesde namelijk, dat de „.Wederopbouw" in de eerste jaren geen toestemming zal willen geven voor den bouw. Dan kan het, zoo zeiden de per sonen die aan het woord waren, misschien wel 5 jaar, of nog langer duren. Dan za! de vereeniging voor dien tijd toch èen onderdak moeten zoeken. Is het niet vee! verstandiger zoo werd gevraagd als het aanbod van Haarlem komt, voorloopig genoegen te nemen met een herstel van het Krelagehuis. Dan heeft men den tijd om in Haarlem uit te zien naar een. geschikt terrein, waarop ter zijner tijd, natuurlijk met steun der gemeente Haar lem, een nieuw gebouw gezet kan worden, dat aan de eischen voldoet? Er werd de aandacht op gevestigd, dat in Hillegom geen voldoende terreinen zijn om de groote 10 jaarlijksche tentoonstel lingen te houden. Dan zou men dus toch weer naar „Groenendaal" in Heemstede moeten trekken. Daarop werd geant woord, dat in den eersten tijd toch nog niet aan een groote tentoonstelling ge dacht zal kunnen worden. Dit za] mis schien nog wel 10 jaar duren. Gewezen werd op het feit, dat de af deeling Lisse zich wel heeft uitgesproken voor het aanvaarden van het Hillegom sche aanbod, maar intusschen gaat Lisse met zijn eigen plannen voort, om te ko men tot de stichting van een groot eigen, gebouw te Lisse, waaraan verbonden zijn proeftuinen en kassen voor het nemen van broeiproeven met bloembollen. De Hobaho heeft daarvoor reeds f 50.000 beschikbaar gesteld. Lisse wil in deze geen combinatie met het Hillegomsche plan. Zoo zou men twee groote centra vlak bij elkaar krijgen. Ook werd nog de opmerking gemaakt, dat het onverstandig is te rekenen op groote financieele bijdragen uit de bol- lenwereld. Indertijd werden voor de stich ting van het „Krelagehuis" belanrijke bijdragen door de kweekers toegezegd, maar daarvan is in de praktijk niet veel - terecht gekomen. Deze spreker vreesde dat het nu bij het Hillegomsche plan ook wel eens zoo zou kunnen gaan. Op het oogenblik is de toe stand in hfet bedrijf gunstig, maar men weet niet hoe zich de toestanden in de wereld ontwikkelen. Het kon we! eens zijn, dat de positie van het bedrijf over eenige jaren veel ongunstiger is. Daarom is het verkeerd thans zware lasten op <Je vereeniging en op haar leden te leggen. Tenslotte werd óns medegedeeld, dat uit de vergadering niet bleek, dat er reeds een directe meerderheid is voor het aanvaarden van het Hillegomsche aanbod, maar dat veel zal afhangen van een eventueel nieuw aanbod dat van Haarlem komt. (Men .zie ook het stukje op dö le pafc. aan dit bladj

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3