IJmuider Courant J. H. de Bois f „Rusland" in het Bntsche Lagerhuis Een Spaansch en een Russisch protest 60c Jaargang: No. 18347 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtslr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagbiad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pcereboom Donderdag 6 Jnni 1948 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— Met diep leedwezen vermelden wij het overlijden, op 68-jarigen leeftijd, van den man die gedurende tientallen jaren de kundige en trouwe medewerker van ons blad is geweest op de gebie den van schilderkunst, beeldhouwkunst en litteratuur. In de laatste maanden liet zijn gezondheidstoestand te wenschen over en een paar dagen geleden berichtte hij, dat hij eerstdaags een operatie zou moe ten ondergaan. Aangezien die zijn lang durige afwezigheid tengevolge zou heb ben en hij in onzekerheid verkeerde, hoe hij zich daarna zou gevoelen, achtte hij het oogenblik gekomen om zijn ontslag in te dienen. De brief besloot in den har- telijken trant, waardoor de verhouding van De Bois met onze courant zich altijd heeft gekenmerkt en met het hem typeerende verzoek, dat niet over hem geschreven zou worden bij dit journa listiek aftreden. „Als de lezers van de wisseling op het tableau de la troupe kennis nemen, is het m.i. tijdig genoeg en voldoende". Voor de operatie geschied was werd zijn ziekte plotseling acuut en is hij ge storven. De Bois. die op 13 Mei 1878 te Amster dam geboren werd, genoot een gymna siale opleiding en kwam daarna min of meer bij toeval in de journalistiek (aan de toenmalige Hilversumsche Courant) en kort daarop eveneens door een toeval in den kunsthandel terecht. Van 1898 tot 1911 was hij werkzaam bij de firma's Van Wisselingh en Van Gogh. Na den dood van Van Gogh een neef van Vincent vestigde hij zich in 1910 als kunsthande laar te Haarlem. Hij verwierf groot ge zag als kunstkenner en werd vooral in ons land erkend als bijzonder deskundige op het gebied der Fransche schilderkunst. Zijn hooge opvattingen van zakenmoraal kenmerkten anderzijds het vertrouwen, dat hij algemeen genoot. Als criticus werkte hij aanvankelijk voor de Telegraaf, later voor de Avondpost en de Javabode. Daarna Werd hij als recen sent voor schilder- en beeldhouwkunst aan ons blad verbonden. Zijn groote belang stelling voor letterkunde en intuïtieve fijne smaak leidden ertoe, dat hem ook de litteraire critiek werd toevertrouwd. In deze ongewone samenvoeging van critischen arbeid heeft hij op beide ter reinen voortreffelijk werk verricht. Eer bied voor kunst en litteratuur beïnvloed den hem steeds bij dat werk; hij stelde eischen, waarvan hij niet af kon wijken. Maar scherpte en hatelijkheid waren hem vreemd. De Bois kende en begreep de zorgen, den strijd en de moeilijkheden van scheppenden arbeid. Hij moedigde gaarne de jongeren aan, verheugde zich in vooruitgang waar hij dien kon waar nemen en goot afkeuringen liefst in een vorm van milde ironie, hem eigen. Gold het den grooten van kunst en litteratuur, ontdekte hij een uitgesproken talent, dan schreef hij daarover met de warme geestdrift van den overtuigden kunst minnaar: niet in superlatieven, altijd in getemperde bewoordingen, maar met echte bewondering. Duizenden hebben zich in den loop der jaren bij hun be langstelling in beeldende kunst, bij hun keuze van boeken, door De Bois' kundige en eerlijke voorlichting den weg laten wijzen en zijn hem er dankbaar voor ge weest. Gedurende den oorlog stond hij. evenals wij. jarenlang buiten allen journalistieken arbeid. Na de bevrijding hervatte hij ziin taak aan onze courant in den beperk ten vorm. dien de schaarsche gebeur tenissen or kunstgebied en de kleine om vang der bladen toelieten. Nu is hij heen gegaan. Wij herdenken hem dankbaar en met eerbied. Hij was een goed en een fijnzinnig mensch R P De Prov. Statenverkiezingen De gekozen Communisten in Noord-Holland Het hoofdstembureau in Noord-Holland heeft bij loting uitgewezen dat in de Sta ten voor de communisten, behalve de 13 reeds aangewezen, gekozen zijn de heeren: D. G. van Beek te Andijk. P. M. Lanser te Haarlemmermeer, M. v. d. Pavert te Zuid- Oost-Beemster. W. Hartog te Koog aan de Zaan. D. J. van Soest te Aalsmeer. H. v d. Hoeven te Krommenie. De beslissing op het Hillegomsche aanbod Naar de N. Haarl. Crt. meld:, hebber. Gedepu: eerde Staten van Zuid-Holland het raadsbesluit van Hillegom, orri f 100.000 en het terrein van „Treslong" aan te bie den aan „Bloembollencultuur"' (om daar door in staat te zijn haar zetel uit Haar lem naar Hillegom over te brengen) goed gunstig ontvangen en besloten te advi- seeren het goed te keuren. Het gemeentebestuur heeft, naar ons werd medegedeeld, reeds voor de raad het besluit in openbare zitting nam, contact gezocht met het college van Gedeputeerde Staten. De overtuiging is toen gekregen, dat Gedeputeerde Staten geen bezwaar hadden medewerking te verleenen. De beslissing in dit geval ligt. daar Hillegom een noodlijdende gemeente is, bij de Kroon. Gedeputeerde Staten hebben het Hillegomsche raadsbesluit met hun advies inmiddels naar het departement van Bin- neniandsche Zaken gezonden. Churchill en Attlee zeggen er hun meening over Nadat gisteren de minister van Bui- tenlandsehe Zaken in het Britsehe La gerhuis het zijne had gezegd over de groote problemen in Engeland's buiten- iandsche politiek, kwam de leider der oppositie, Winston Churchill aan het woord, die het beleid der Labourregee- ring in verschillende opzichten aan scherpe critiek onderwierp. Vooral het feit dat de oppositie niet geraadpleegd is over het te voeren buitenlandsch be leid gaf Churchill aanleiding tot ernsti ge verwijten, waarbij hij de regeering er van beschuldigde het Russische prin cipe van „een-pai-tijregiem" toe te pas sen. Sprekende over de betrekkingen met Rusland zeide Churchill: „Ik had nooit kunnen denken dat de Sovjet-Unie in een jaar tijds zooveel vriendschappen in Engelsch-sprekende landen zou kun nen teniet doen". Hij voegde daaraan toe dat het jaar, dat na de overwinning verstreken is. door een donkere scha duw is bedekt: dit jaar bracht de ineen storting van de geallieerde samenwer king en -verminderde in sterken mate Engelands aanzien en prestige. „In Engeland", aldus Churchill, „wordt de verkoeling der betrekkingen met Rusland zeer betreurd. „Wij verlangen van de Sovjetunie niets anders dan wel willendheid en wij zouden haar, indien haar rechten en veiligheid zouden wor den belaagd, naar ons grootste vermo gen te hulp komen". Doch achter het ijzeren scherm, dat zich uitstrekt van de Baltische landen tot aan de Adriatische De overwinning van de Italiaansche Republiek Reuter geeft thans de laatste officieele cijfers van de Italiaansche parlements verkiezingen alsmede van het referen- clum. L)eze luiden als volgt: De Christe- lijk-Democraten haalden met 7.866.864 stemmen 35.4 procent van het totaal. Daarachter kwamen de Socialisten met 4.606.509 stemmen of 20.7 procent. De Communisten behaalden met 4.204.741 stemmen 18.9 procent. De Nat.-Dem. Unie, de „Uoma Qualunque"' en de Re publikeinen behaalden respectievelijk 6.7, 5.2 en 1.3 procent der stemmen. Het referendum verdeelde de ruim 22Y2 millioen stemmen in een aantal van 12.182.855 voor de republiek en 10.362.709 voor de monarchie. Van het Quirinaal te Rome wappert nog steeds de koninklijke vlag. De re publiek zal pas Zaterdag worden uit geroepen. waaraan een radioboodschap van den aftredenden koning en van den premier de Gasperi zal voorafgaan. De Gasperi zal de bevoegdheden van den koning krijgen zoolang nog niet een president voor de republiek is aange wezen. Volgens Francesco Nitti, de voorma lige minister-president en een der lei ders van de N'ationaalDemocratische Unie, zou de uitslag van het referendum en het uitroepen van de republiek een onvermijdelijke splitsing tusschen Noord en Zuid tengevolge hebben, daar de steden ten Zuiden van Catania voor 78 procent ten gunste van de monarchie hebben gestemd en zich niet bij het re sultaat zullen neerleggen. Zee, wordt het zaad gestrooid voor een nieuwen wereldoorlog". Churchill gaf een merkwaardige ken schetsing van zijn opinie over Franco. „Ik hou van dit regiem evenmin als van het huidige Britsehe bestuur", zoo zeide hij. Ten aanzien van Zuid-Tyrol drong hij aan op een volksstemming on der toezicht der groote mogendheden. Attlee pleit voor begrip. Na Churchill nam Attlee, de Britsehe premier het woord. Na een verwijt aan die Lagerhuisleden, die alle vraagstuk ken door een Russischen bril willen zien, zeide Attlee, dat de Russische houding ten aanzien van de overeenkomst van Potsdam een bron van voortdurende moeilijkheden vormt. De Russen willen zonder soepelheid aan deze overeen- koinst vasthouden en passen zich niet aan bij de zich steeds wijzigende om standigheden. „Een onzer grootste moeilijkheden", aldus Attlee, „is te trachten in den geest van onze Russische vrienden een wer kelijk begrip te wekken voor de wijze waarop wij hier in de Wcstersche demo cratieën de zaken trachten op te lossen. Het is buitengewoon moeilijk om de Russen te doen begrijpen dat er in dit land meer dan een stem gehoord wordt. Wij moeten het Russische volk tot op zekere hoogte beschouwen alsof het in een jonker bosch geboren is. Het schijnt het zonlicht, de wind en de atmosfeer van de vrije democratieën niet te begrij pen". Attlee drong voorts aan op een grooter begrip voor de Russische men taliteit, de Russische geschiedenis en de achtergronden van de houding van het Rusland van heden. Hü prees voorts Bevin voor diens geduld en begrip, en was overigens van meening, dat men den huidigen staat van zaken in de we reld niet geheel pessimistisch moet be zien. Levensmiddelen voor Duitschland Radio Berlijn deelt mede, dat lijke hoeveelheden voedsel en goederen voor de Duitsche burgerbevolking in de haven van Hamburg in de Britsehe zóne zijn ontscheept. O m. waren hierbij 2 000 ton tarwe uit Canada, 5000 ton gerst, 1270 ton aardappelen uit Engeland en een hoe veelheid haring uit Noorwegen en Dene marken. Mountbatten verwacht geen gewapend conflict in Indië Admiraal Mountbatten, de Geallieerd opperbevelhebber in Z O. Azië, heeft in een persconferentie te Londen medege deeld geen geor ga niseerden strijd tus schen de Indonesische patriotten en de Nederlandsche strijdkrachten te verwach ten indien er eenige moeilijkheid tusschen de twee over de toekomst van Indonesië als onafhankelijke natie zou zijn. Hij kan zich niet voorstellen, dat de gebeurtenis sen zulk een hoogtepunt zullen bereiken, dat een openlijk conflict tusschen beide partijen zou ontstaan. Over de sterkte van het Indonesische leger deelde hij mede, dat het 1 vliegtuig bezat, eenige artillerie en goed voorzien was van geweren en mortieren. Een bloedbad? Volgens groote aantallen Chineesche vluchtelingen, die te Batavia aankomen, zou ten Westen van Sanggerang een com pleet bloedbad onder de Chineezen zijn aangericht. Het aantal slachtoffers schatte men op 1000. Op een Chineesch voorstel om een ex- oeditie uit te zenden, wilde men in het Geallieerd hoofdkwartier niet ingaan, om dat reeds eerder in Chineesche kringen, op Java van een massa-moord sprake is geweest en uit onderzoekingen toen is gebleken, dat er twee Chineezen waren, gedood. De „Westerdam" maakt proefvaart De laatste aanwinst van de Holland Amerika Lijn. de „Westerdam" is Dinsdag uitgevaren voor een drïedaagsche proef tocht. Het nieuwe schip, dat in 1940 al voor 85 gereed was, heeft een lengte van 158 Meter een breedte van 20 Meter en loopt 18 mijl. De soldaat maakt compliment Generaal Jodl, die zijn verdedi ging voor het Neurenbergsche tribu naal beëindigd heeft, verklaarde aan het slot van zijn apologie dat hij groote bewondering koesterde voor de dapperheid van de geallieerde soldaten, „zonder wier gehoorzaam heid aan de bevelen hij thans niet in de beklaagdenbank zou zitten". Tegen het „Veiligheidsrapport" over Spanje Noch Spanje, noch Rusland kan zich ver eenigen met het door de sub-commissie van den Veiligheidsraad uitgebrachte rap port over de houding van het Franco regiem gedurende den oorlog en de maat regelen, die de UNO te dien aanzien moet nemen, doch de beweegredenen van beider protest zijn, zooals te begrijpen valt, tegen gesteld. De Sovjet-Unie is van meening dat het rapport niet streng genoeg concludeert en een onmiddellijke actie verlamt. De Spaansche regeering daarentegen loochent de gegrondheid der beschuldigingen en noemt het rapport „zwaar van hartstocht". In een nota van het Spaansche ministe rie van Buitenlandsche Zaken aan de ver- l'mberto liet refe II overhandigt zijn stembiljet In een der stenihuiea enduni in Italië. tegenwoordigers bij de UNO van de sta len waarmede Spanje diplomatieke be trekkingen onderhoudt, welke gisteren is overhandigd, wordt de hoop uitgesproken, dat andere in den Veiligheidsraad ver tegenwoordigde staten de situatie in Spanje objectief zullen bestudeeren en h«_, rapport zullen verwerpen. „De Spaansche regeering vertrouwt, dat de geheele be volking zich liever de ojföffering van ge ïsoleerdheid zou getroosten dan dat zij beperkte souvereinteit, verzwakt door tus- sehenkomst van vreemde mogendheden, zou aanvaarden." In de nota wordt ook verklaard, dat Spanje geen bezwaar zou maken tegen een onderzoek naar zijn gedrag als neutrale staat: maar op voorwaarde, dat het gedrag van alle andere oorlogvoerende en neu trale staten en niet te vergeten het in 1939 gesloten verdrag tusschen de Sovjet-Unie en Duitschland ook wordt onderzocht. Het ministerie voert in de nota aan, dat op den achtergrond van- het besluit der sub commissie de Sovjet-Unie de belangrijkste figuur is. Zal Rusland veto gebruiken? De Sovjet-Russische delegatie bij den Veiligheidsraad verklaart, dat de Sovjet- Unie gekant is tegen het rapport, dat de sub-commissie van den Veiligheidsraad voor het onderzoek inzake de situatie in Spanje heeft uitgebracht. Het voorstel van de sub-commissie, dat de Veiligheidsraad de algemeene vergadering der UNO zal adviseeren, op een verbreking der diplo matieke betrekkingen met Franco bij haar leden aan te dringen, zou volgens deze kringen tot gevolg hebben dat alle inter nationale actie ten aanzien van Franco meer dan drie maanden vertraagd zou worden. Verder zou de Sovjet-delegatie de con clusie der sub-commissie niet kunnen aan vaarden, dat de regeering van Franco geen onmiddellijke, bedreiging van den wereld vrede en de internationale veiligheid vormt. Gromyko, die tijdens de eerste bespreking van de Spaansche kwestie in den Veilig heidsraad met stelligheid verzekerde, dat de bewijzen van deze bedreiging voorhan den zijn in de aan den Veiligheidsraad ter beschikking staande documenten, zou van zijn recht van veto gebruik kunnen ma ken, wanneer de Veiligheidsraad Donder dagmiddag zijn meening over het rapport der sub-commissie zal moeten uitspreken.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1