IJmuider Courant In Italië Massamoord op Chineezen 60e .Taarstaiif No. 16SI8 Bureaux: Ken nemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-IIoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 7 Juni 1040 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— T"")S Zondag gehouden volksstemming in -L/Italië heeft het lot van de dynastie, dat al twijfelachtig scheen, bezegeld. Er zijn 12.185.855 stemmen voor de republiek en 10.362.709 voor de monarchie uitgebracht: een meerderheid van 1.800.000 voor de republiek. Dit is het einde van 't gezag van hef Huis van Savoye, dat vijfentachtig jaar lang, even lang als de Italïaansche eenheid bestaat, over Italië heeft geregeerd. De vierde Koning van Italië, Umberto II, zal na een zonderling voorloopig koning schap van 45 dagen, waarbij hij zich bij voorbaat aan het resultaat van de volksstemming onderworpen had, met zijn gemalin, de vroegere Belgische prin ses Marie José en hun kinderen naar Por. tugal vertrekken. Weer gaat een Euro- peesche koninklijke familie in balling schap. Misschien zal de Koning dit aftreden niet zeer betreuren. De inhoud van zijn proclamatie bij de aanvaarding van het voorloopig bewind maakte niet duidelijk, of hij zelf de dynastie als noodzakelijke voorwaarde voor de herleving van Italië beschouwde. Het gezag van het koning schap was trouwens diep ondermijnd door het schijnbestaan dat het tientallen ja ren lang, tijdens de dictatuur van Mus solini, had geleid. In het bewustzijn van deze wankele positie deed de Koning die deze comedie geduld had, Victor Emanuel III, in April afstand van den troon. De monarchisten waren van meening, dat zij een betere kans op behoud van het koningschap hadden met zijn zoon en de kroonprins achtte zich kennelijk ver plicht zich voor een verkiezing beschik baar te stellen, die natuurlijk met het wezen van het erfelijke koningschap in strijd was. Dat kent immers geen stem ming over dë aanvaarding van den wet tigen troonopvolger. Ofschoon hij een betere „candidaat" was dan zijn vader moet de dubbelzinnigheid van zijn positie zijn kansen anderzijds verzwakt hebben. Er is nu weer een regeerend vorsten huis minder in Europa en er resten er weinig meer, waarvan alleen de Neder- landsche, Engelsche, Deensche, Zweed- sche en Noorsche vast gefundeerd blijven. De positie van het Belgische vorstenhuis schijnt nog steeds twijfelachtig en om trent den Balkan is de toekomst geheel onduidelijk. Italië heeft de republiek verkozen. Het zal ondervinden, des te meer in den uit- geputten toestand waarin het verkeert, dat dit wel een andere maar geenszins een eenvoudige oplossing is. Het leven der republieken, uitgezonderd diegene die op federalen grondslag gevormd zijn, pleegt een bewogen, vaak stormachtig verloop te hebben. En de tot dusver bekend ge maakte parlementaire resultaten van de Zondag gehouden volksstemming, die tevens verkiezing van een parlement in hield. duiden op een sterke politieke ver deeldheid. Evenmin als zooveel andere landen heeft Italië een rustige ontwikke ling in het vooruitzicht. Evenals die andere landen zal het ondervinden, dat de politieke en 'economische vraagstuk ken van dezen tijd oplossing in grooter staatkundig verband eischen en dat zelf voorziening van de onderling onafhan kelijke staten en staatjes, waarin Europa nog versnipperd is. niet uitvoerbaar zal blijken. De tijd. waarin alleen federale unie redding kan brengen, is aangebroken. Berichten omtrent meerderheid van de republikeinen in Noord-Italië en van de monarchisten in het Zuiden doen de vraag rijzen, of de val der monarchie de eenheid van het volk, die immers pas vijfentachtig jaar bestaat en dus in staat kundigen zin als jong moet worden be schouwd, in gevaar zou kunnen brengen De verdere ontwikkeling der gebeurte nissen zal dit duidelijk moeten maken. Tot dusver is het onderling contact in bevrijd Europa, ook al tengevolge van den beperkten omvang van onze dagbla den, die de aanstelling van een voldoend aantal buitenlandsche correspondenten belet, te gering om te kunnen beoordeelen wat leeft onder de bevolking van een land als Italië. Het is de vraag of de over tuiging der monarchisten, na het schijn- koningschap in den fascïstischen tijd. nog zoo sterk is, dat zij een scheuring in de Italïaansche eenheid zouden veroorzaken. De verkiezingen hebben den communis ten negentien procent der stemmen opge leverd. Bij dat percentage zal het dus we! blijven. Het is bijna het dubbele van het communistische resultaat in ons land tien van de honderd zetels in de Tweede Kamer maar vrijwat lager dan het: com munistische percentage in Frankrijk. Het moet wel veel indruk maken in een land met een zoo uitgesproken Katholieke be volking als Italië. Tn hoeverre dit Italï aansche communisme zich op Rusland oriënteert is een vraag, waarvan de be antwoording in de practijk zal worden gegeven. De socialisten hebben wat meer stemmen dan de communisten behaald- maar het verschil is niet groot. Ook in Italië zal het wel niet gemakkelijk blijken, een regeering te vormen die lang op een sterke meerderheid zal kunnen steu nen. R P- Ml Geen debat over het rapport-Span je Donderdagmiddag heeft de Veiligheids raad vergaderd om zich te beraden over het door zijn „sub-commissie-Spanje" uit gebrachte rapport, dat het Franco-regiem als een indirect vredesgevaar heeft geken merkt en de Vereenigde Volken adviseert de diplomatieke betrekkingen met Franco- Spanjc te verbreken. Het was de Austra lische afgevaardigde die het rapport na mens de commissie presenteerde. Na de inleidende rede van dezen gedelegeerde, dr. Evatt, bleek geen enkel der andere af gevaardigden iets in 't midden te heben te brengen, zoodat debat over het rapport uitbleef. Dr. Evatt zeïde in de toespraak waar mede hij het raport inleidde, dat de raad een „rechtvaardige en onbevreesde beslis sing diende te nemen in deze aangelegen heid van internationaal belang". Het doel van de voorstellen der sub-commissie is volgens Evatt de verwijdering van een gevaar voor den internationalen vrede en een oorzaak van internationale wrijving. „Het is een tragedie, zoo zeide Evatt, dat in Spanje nog steeds een fascistisch re giem bestaat, terwijl Italië wordt gede mocratiseerd. Overal in de wereld staat de democratie op, behalve in Spanje, waar een bewind, dat zich met geweld vestigde, met geweld wordt gehandhaafd Dat is een uitdaging aan de Vereenigde Volken." Noch Gromyko, noch Cadogan, noch een der andere leden van den raad reageerde op de uitnoodiging van den voorzitter tot het afleggen van een verklaring, zoodat. het verwachte debat uitbleef. De reden hiervan is gelegen in het feit, dat de ver schillende regeeringen nog niet voldoende tijd hebben gehad het rapport te bestu- deeren, zoodat de afgevaardigden nog niet volledige vrijheid van spreken hebben. De Amerikaansche vertegenwoordiger de plaatsvervanger van Stettinius, Johnson stelde tenslotte voor de vergadering te verdagen tot de gedelegeerden de in structies van hunne regeeringen zouden hebben ontvangen. Dit voorste! werd aan vaard, nadat de Poolsche afgevaardigde, dr. Lange verklaard had dat hij het rap port niet ideaal vond doch het zou steu nen omwille der eenstemmigheid. Hij op perde tevens het voorste! om de uiteinde lijke resolutie van den raad uit te breiden met de verklaring dat een democratisch Spanje zou worden uitgenoodigd tot het lidmaatschap der Vereenigde Volken. De voorzitter, de Franschman Parodï. verdaagde de zitting tot Dinsdag a s. on der voorbehoud dat een latere dalum noo- dig zou kunnen blijken. Gromyko zal opponeeren. Gromyko, de Sovjet-gedelegeerde, zal in de eerstvolgende bijeenkomst voor den Veiligheidsraad het standpunt van d< Sovjetr-Unie met betrekking tot het rap port van de sub-commissie inzake Spanje uiteenzetten. Het is uit de beste bronnen bekend, dat Gromyko stelling zal nemen tegen de op vatting van de sub-commissie, inhoudende dat Spanje slechts een potentieel gevaar voor den wereldvrede zou vormen. Hij is van meening, dat de Veiligheidsraad dan ook niet de leden der U.N.O. alleen moet adviseeren de betrekkingen met Franco te verbreken, maar dat moet voorschrijven. Volgens hem vormt het regiem van Franco een actueel gevaar voor den wereldvrede. Het woord is aan. Lacordaire Moedeloosheid is in alle omstandigheden het ergste. Het ts de dood der manne- lijkheid. In het duizend «tamers tellende Lasalle hotel te Chicago brank een verwoestende brand uit, waarbij 85 gasten om het leven kwamen en 200 menschen gewond werden. (U. P.) Deviezen groeien in Enkltui/en. Het stadje F.nkliuizen is beroemd om zijn bloem- zaad teelt. Arbeiders aan liet werk in een perk met bloemen (Pyrethruni), waar van de zaden bestemd zijn voor export naar Engeland en Amerika. (P) Godsdienst-fanaticus voert extremisten aan Een bende goed gewapende en deels ge- uniformeerde Indonesiërs is ten Westen van Tangerang op Java. welke plaats door Nederlandsche troepen bezet is, op groote schaal aan het moorden en plunderen ge slagen. Volgens een bericht van het Fran- sche persbureau A.F.P. zijn er niet minder dan 3000 dooden, voor het meerendeel Chi neezen, terwijl door een brand, die woedt, nog 30.000 personen in levensgevaar ver- keeren. Het dorp Kesambi ten Westen van Tangerang is platgebrand: in de omgeving van deze plaats worden nog 1000 Chinee zen gevangen gehouden. United Press meldde hedenmorgen, dat uit de mededeelingen van vluchtelingen het aantal dooden op 700 is becijferd. De gevechten tusschen Indonesiërs en Chi neezen. die 3 dagen geduurd hebben, zijn thans geluwd; alle branden zijn gedoofd. In de geterroriseerde dorpen hebben de aanvallers de woningen der Indonesiërs gespaard, slechts die der Chineezen wer den verwoest. Er is een commissie van onderzoek naar de gebeurtenissen ingesteld. Sjahrir heeft een radio-oproep tot de Indonesiërs ge richt, om de vijandelijkheden tegen de Chineezen te staken. Hij zeide. dat de wanordelijkheden te danken waren aan het feit, dat het republikeinsche leger „ge dwongen was om uit Tangerang, dat tot dan toe onder onze controle had gestaan, terug te trekken." Actie zorgvuldig voorbereid. Een speciale correspondent van A.N.P.- Aneta seint, dat de aanval op de Chinee zen nabij Tangerang tijdens een bijeen komst van leiders, die den afgeloopen Woensdag. Donderdag en Vrijdag plaats vond, zorgvuldig is voorbereid. Zij be sloten daarbij alle Chineezen in drie distric ten te vermoorden, daar zij hen als spion nen beschouwden voor z.g. „Nica-Chinee- zen" in de Geallieerde zone. Als leider treedt op Hadji Sapfei, een godsdienst fanaticus, die volgens de Bantamsche ben den magische krachten beschikt. U. P. deelt nog mede, dat zich nog 20.000 Chineezen in het door de extre misten bezette gebied bevinden. Groote benden Indonesiërs trekken naar Ser- pong ten Z. van Tangerang, waar zich een klein Nederlandsch garnizoen be vindt, dat reeds om versterkingen heeft gevraagd met het oog op de mo gelijkheid van een overmachtigen aanval. De Chineezen hebben zich verzameld in 3 dorpen aan de kust. Het vermoeden, dat de aanwezigheid van Chineezen onder de Nederlandsche troepen, die Tangerang hebben bezet, de reden zou kunnen geweest zijn, waarom de extremisten tot nun moordpartijen zijn overgegaan, berust op onjuiste inlichtin gen, zoo deelt de Ned.-Indische voorlich tingsdienst mede. Er hebben zich geen Chineezen onder de bezettingstroepen be vonden. Republikeinsch contact met Franco? De president der Spaansche republi- keinsohe regcering in ballingschap, Bar rio, heeft officieel de berichten ont kend, volgens welke twee leden van Franco's kabinet in een Fransch dorp nabij de Spaansche grens een onderhoud zouden hebben gehad met een vertegen woordiger der Spaansche republikein sche regeering. Officieele Spaansohe kringen verklaarden echter, dat „de mogelijkheid van een contact tusschen personen met minder bevoegdheid" r.:et uitgesloten is. Duitsclie steenkool naar België Tijdens een banket heeft de Belgische minister Defraiteur medegedeeld, dat België dagelijks, als herstel-betaling in natura, ongeveer 24.000 ton Duitscho steenkool invoert, d.w.z. ongeveer 7'/2 millioen ton per jaar, hetgeen een ge middelde waarde vertegenwoordigt van 3.750.000.000 francs. Daarbij komen nog de aanzienlijke hoeveelheden waren van allerlei aard, die door de missies in be zet Duitschland teruggevonden werden. De taak van deze missies wordt vergemak kelijkt door de aanwezigheid van de eigen bezettingstroepen. De Italïaansche bannelingen De koningin van Italië. Marie José heeft zich met haar kinderen, de prin sessen Maria Pia, Maria Gabiiclla em Beatrix en den prins Victor Emanuel aan boord van den kruiser „Duca Degli Abruzzi" begeven, die het gezin naar Portugal zal brengen. Koning t'mberto zal zich daar spoedig bii vrouw en kin deren voegen. Voor haar vertrek verklaarde de ko ningin: „Het is zeer droevig voor mij, Italië te moeten verlaten, waaraan ik zooveel herinneringen bewaar. Ditmaal kan men echter niet zeggen dat het ver trek van de koninklijke familie een vlucht is. Ook voor den koning zal het vertrek zeer smartelijk zijn wij ho pen echter in het land dat ons gaat ont vangen de rust en den vrede te vinden, waaraan wij na de gebeurtenissen van den laalsten tijd zoozeer behoefte heb ben". Zooals men weet is Marie José de zuster van koning Leopold van België. Het is wel een dramatische samenloop van omstandigheden, dat broer en zuster thans beide bannelingen zijn en niet kunnen wonen in het land dat hun va derland is. De hertog en hertogin van Aosta zijn met een Italiaansch vliegtuig uit Rome vertrokken in Noordelijke richting. La ter meldde Reuter dat zij op het vlieg veld Haren bij Brussel waren gearri veerd. Het i.-: niet bekend welke de uit eindelijke bestemming van hun reis zal zijn. Revisie van de Grieksclie kiezerslijsten De Amerikaansche regeering heeft de uitnoodiging van de Grieksche regeering aanvaard om waarnemers te zenden voor de revisie van de kiezerslijsten als voor bereiding voor het plebisciet, dat op 1 September in Griekenland zal plaats vin»- den over de kwestie van den terugkeer van koning George II. Het rapport van. de geallieerde commissie, die de Griek sche verkiezingen op 31 Maart observeer de. had aanbévolen dat er. voordat eenige nationale kwestie weer aan het volk zou worden voorgelegd, er een volledige herziening van de registratie-lijsten zou plaats vinden. De Britsche en Fransche regeeringen zijn ook door de Grieksche regeering tot deelneming uitgenoodigd. Verschillende leden van de Britsche delegatie zijn at in Griekenland aangekomen. Het' is nog niet bekend of Frankrijk de uitnoodiging aanvaard heeft, De Amerikaansche delegatie zal uit 58 of 60 personen bestaan, waarvan een deel reeds lid was van de Amerikaansche dele gatie van waarnemers bij de verkiezingen van 31 Maart. Agent Bonsema overleden Donderdagmorgen is in het ziekenhuis i Delft op 34-jarigen leeftijd overleden de agent dor Velser politie H. B. Bon sema, die op Zaterdag 25 Mei bij een botsing tijdens een le Delft gehouden motorwedstrijd een schedelbasisfractuur opliep. De overledene was van 16 Augustus 1940 af in dienst bij de politie alhier. Hij laat vrouw en een kindje achter.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1